forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Motorna pila i sjekira je sve što mi treba
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/02/2019 : 19:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Nisi uveja plin?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/02/2019 : 19:21:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Za sijecnju se valja dobro pripremiti.





moze i tomahawkom ili ovim ninja spravicama








Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 26/02/2019 : 20:09:58  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by roby05

Posto metar?
Ja sam ti sjekac/cistac,ali se vise ne bavim tim poslom profesionalno,samo za svoje potrebe.
Koristim Stihl MS 250,a radio sam sa MS 260 i MS 440.
Ulje koristim samo Stihl u konc.2%,i tako za sve dvotaktne masine koje imam.
Nama inace ne tribaju jake pile posto nema potrebe,iako od viska glava ne boli.
Ulje trenutno koristim Modrica,jer je povoljnije,a dobro je.
Ispilam 10-ak m drva godisnje,sto za ogrijev,sto u rezidbi raznih vocaka.
Najvise maslina,hrast,cesmina,mandarina...
Sto bude za cijepanje to sa pilom i cijepam,nije bas zdravo,ali je ucinkovito.
Lanac ostrim sam sa Stihlovim rucnim uredjajem.


Ja ne znam koliko točno kod nas dođe metar, ali kako sam napisao u prethodnom postu, naručimo kamion i prikolicu bukve (trupaca), to dođe skupa sa prijevozom oko 6700-7000 kn. Prijevoz je jako skup, sigurno negdje preko 1500 kn, nisam sad točno siguran, ali tu negdje. Inače naručim drva od šumarije ovako na proljeće, kad ode snijeg, ali dugo se čeka onda dok dođeš na red Prvo su na redu Slovenci i Talijani, s njima imaju ugovor i dok njih riješe, onda ide stoka sitnog zuba Pa sam si tako prošlu jesen, negdje u 11.mjesecu naručio jedan teret i neka "čeka" doma dok ode snijeg, tako da sam sad odmah mogao u startu početi raditi oko toga. Sljedeća tura će vjerojatno doći krajem 4. ili u 5.mjesecu. A volio bi više posla napravit prije onih vrućina

Znači, vrsta drveća isključivo samo obična bukva, a što se tiče ulja, oboje je od Stihla. Znači, i lancol i dvotaktol. Radim isto mješavinu 1:50, odnosno na onu kantu od 5L benzina, stavim 1dcl dvotaktola. Tako mi je i jedan skladištar u šumariji rekao da je to odličan omjer.

Lanac ne znam nabrusit Znam sve kako treba ići, ali ne znam. Ja ga samo mogu još više syebat. Pa ga odnesem u tu Stihl trgovinu, platim čovjeku 25 kn i on mi naoštri.

Što se tiče same pile, znao sam posuđivati od susjeda, ali odlučio sam kupiti i imati svoju. Jer dok ti sam nekome nešto posudiš, sve je dobro, a kad ti posudiš, onda te čudno gledaju. Tako da sam si fino prošle godine kupio novu da ne ovisim o nikome, ali profesionalnu kakvu sjekači koriste prilikom obaranja stabala u šumi i jako sam zadovoljan Milina je s njom raditi. Lanac 33 zuba.




Zategni malo lanac.
Ja sam se malo zeznija sa 250,ali nisam nezadovoljan ipak.
Triba sam uzeti 260,to je nepoderivo.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 26/02/2019 : 23:10:07  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Imam Štilovku, grijem se isključivo na drva a sistem je - pođi u šumu obori par stabala i nosi doma.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/02/2019 : 23:29:28  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Sve drvosječe na forumu, nije čudo da se čitaju Zagor i Blek

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 26/02/2019 : 23:31:21  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 27/02/2019 : 06:39:55  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
haustorcad cita gej stripove
pravi muži zagora

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 09:18:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

ja se grijem na ulje. na sezonu ide oko 2000 litara tako da ču ove godine morat kupiti nekih 2000 litara što bude iznosilo oko 2000 eura (fuck!!!!)
Nisam još izmjerio nivo u cisterni, to ču kada završim sa grijanjem, vjerovatno negdje u aprilu ali mislim da če trebat naručiti 2000 ako ne i 2500 jer prošlu zimu nisam imao sasvim punu cisternu. Cisterna inače ima prostora za oko 4000 litara a ja sam prošlu sezonu počeo sa nekim 3500 litara pa sad koliko sam potrošio ne znam još, ali nisam baš štedio....a uz to tu je još trošak za servis gorilca, pa ond aču trebati plačati i dimnikara (nadam se da če mi i peč očistiti i dimnjak) a hvala bogu da mi gorilec još uvijek radi iako je star više od 40+ godina, pa kada bude i to trebalo promjeniti, možda i novu peč i črpalku,...več sada me hvata panika!


Joj, bome i ti imaš troškova Jesi razmišljao preći na drva? Kod nas vidim da neki prelaze na pelete, iako ne znam isto koliko se to isplati. Jedino znam da je jednostavnije.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Da, to je takav cjepač. Ja sam svog također kupio 2012. i za sada se još drži, iako su vidljiva oštećenja na drški blizu glave jer nema onaj metalni štitnik.
S obzirom da je ručno gotovo nemoguće tako čvrsto nasaditi dršku, kad mi pukne planiram uzeti ovog koji košta malo više, ali ga ne možeš slomiti što god radio. https://www.mall.hr/sjekire/fiskars-bat-za-cijepanje-x46-122161


E da, da bar imam taj metalni štitnik, duže bi mi svakako trajalo. Ovo što si stavio mi se čini dobro, jest malo skuplje, ali sigurno je dobra investicija. Ono, nema šanse da čelik zeznem

quote:
Originally posted by roby05

Zategni malo lanac.
Ja sam se malo zeznija sa 250,ali nisam nezadovoljan ipak.
Triba sam uzeti 260,to je nepoderivo.


Hoću, baš ga moram zategnut, hvala Prošle godine mi je jedno dvaput ispao lanac u radu, vjerojatno zato što nije bio dovoljno zategnut. A ja sam ovu jaču pilu uzeo jer nikad ne znam kakva će mi drva dovesti. Nekad budu one "oguzine" od preko 70cm promjera Onda treba raditi kombinirane rezove da bi uspio ispiliti.

Sad uskoro idem dalje radit, još je malo prohladno pa čekam da sunce malo ugrije

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 09:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Imam Štilovku, grijem se isključivo na drva a sistem je - pođi u šumu obori par stabala i nosi doma.


Ti si kao Arnie u Komandosu

quote:
Originally posted by mladjo

Sve drvosječe na forumu, nije čudo da se čitaju Zagor i Blek


Tako je, još uzmi nas koji živimo okruženi šumom, kako nevolit Zagora i Bleka, općenito taj traperski život A bogami nas ima, vidiš da i moderatori uspješno barataju mot.pilama Sigurno nas još ima, ali čekaju ili neće još da se jave u temu

quote:
Originally posted by Poli

Na srecu meni nije hladno, mada ne bi zivio u stanu gdje je prosjecna temperatura 19 ili max 20. No, mojoj zna biti zima i u ljeto, pa ima dosta prekrivaca.


Poli, još jučer sam mislio ovo stavit, pa zaboravio. Ako dopuštaš, jedna pjesma za tebe


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 27/02/2019 09:23:56
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 27/02/2019 : 14:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Tako je, još uzmi nas koji živimo okruženi šumom, kako nevolit Zagora i Bleka, općenito taj traperski život A bogami nas ima, vidiš da i moderatori uspješno barataju mot.pilama Sigurno nas još ima, ali čekaju ili neće još da se jave u temu


Staza na kojoj trčim skoro svaki dan jednim dijelom prolazi kroz šumu i u zadnjih godinu dana pala su tri onako ne prevelika stabla (bor) i onda su mi remetila ritam jer moraš svako malo usporavati da preskočiš i onda ponovno ubrzavati. Jedan dan mi je prekipilo pa sam umjesto trčanja u auto ubacio štilovku i u sat vremena sve prepilao. Naravno bio sam poprilično oprezan jer stabla nisu bila 100% na zemlji nego su se neka naslanjala na ostalo raslinje, onda je najvažnije paziti na poziciju i napetost stabla jer ako počneš rezati i krivo si procijenio lako možeš završiti u bolnici, nije to ko u Zagoru da jedan zavoj oko glave sve rješava.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/02/2019 : 15:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko


orezivanja voćaka :D



Ovo je tema koja i mene interesuje. Kako, sta, kad, itd.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 16:26:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Ponekad pokupim sto je po podu u Marjanu, jer zivim par koraka od sume...


Baš sad maloprije upalio tv i spominju park šumu Marjan, kako imate puno zaraženih borova i kako je sad proces uklanjanja tih zaraženih stabala i da će to kao trajat do 1.4. ako vrijeme posluži. Da se rekreativci moraju malo strpit dok se to ne obavi..

quote:
Originally posted by solar

Staza na kojoj trčim skoro svaki dan jednim dijelom prolazi kroz šumu i u zadnjih godinu dana pala su tri onako ne prevelika stabla (bor) i onda su mi remetila ritam jer moraš svako malo usporavati da preskočiš i onda ponovno ubrzavati. Jedan dan mi je prekipilo pa sam umjesto trčanja u auto ubacio štilovku i u sat vremena sve prepilao. Naravno bio sam poprilično oprezan jer stabla nisu bila 100% na zemlji nego su se neka naslanjala na ostalo raslinje, onda je najvažnije paziti na poziciju i napetost stabla jer ako počneš rezati i krivo si procijenio lako možeš završiti u bolnici, nije to ko u Zagoru da jedan zavoj oko glave sve rješava.


Je, to je jako opasno, kad je stablo napeto i treba zaista bit oprezan Čak i obična grana može bit "skrivena" i u najgorem slučaju opalit te po glavi. Znam da je dosta tako profesionalnih sjekača stradalo, pogotovo tako u prirodi na nepristupačnim terenima i sa raslinjem.

Kad sam radio kao revirnik u šumariji (hijerarhija u šumariji je upravitelj - revirnik - poslovođa - sjekač), onda smo morali polagati i rad na siguran način, znači sve one stvari što sjekači rade pa da ih možemo upozoriti prilikom kontrole ako ne rade ispravno ili sl. Pa smo dobili tu neku knjižicu, evo poslikao par primjera te napetosti stabla, pa ću stavit u dva posta da vidiš..










"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/02/2019 : 16:27:09  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by 1Euro

ja se grijem na ulje. na sezonu ide oko 2000 litara tako da ču ove godine morat kupiti nekih 2000 litara što bude iznosilo oko 2000 eura (fuck!!!!)
Nisam još izmjerio nivo u cisterni, to ču kada završim sa grijanjem, vjerovatno negdje u aprilu ali mislim da če trebat naručiti 2000 ako ne i 2500 jer prošlu zimu nisam imao sasvim punu cisternu. Cisterna inače ima prostora za oko 4000 litara a ja sam prošlu sezonu počeo sa nekim 3500 litara pa sad koliko sam potrošio ne znam još, ali nisam baš štedio....a uz to tu je još trošak za servis gorilca, pa ond aču trebati plačati i dimnikara (nadam se da če mi i peč očistiti i dimnjak) a hvala bogu da mi gorilec još uvijek radi iako je star više od 40+ godina, pa kada bude i to trebalo promjeniti, možda i novu peč i črpalku,...več sada me hvata panika!


Joj, bome i ti imaš troškova Jesi razmišljao preći na drva? Kod nas vidim da neki prelaze na pelete, iako ne znam isto koliko se to isplati. Jedino znam da je jednostavnije.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Da, to je takav cjepač. Ja sam svog također kupio 2012. i za sada se još drži, iako su vidljiva oštećenja na drški blizu glave jer nema onaj metalni štitnik.
S obzirom da je ručno gotovo nemoguće tako čvrsto nasaditi dršku, kad mi pukne planiram uzeti ovog koji košta malo više, ali ga ne možeš slomiti što god radio. https://www.mall.hr/sjekire/fiskars-bat-za-cijepanje-x46-122161


E da, da bar imam taj metalni štitnik, duže bi mi svakako trajalo. Ovo što si stavio mi se čini dobro, jest malo skuplje, ali sigurno je dobra investicija. Ono, nema šanse da čelik zeznem

quote:
Originally posted by roby05

Zategni malo lanac.
Ja sam se malo zeznija sa 250,ali nisam nezadovoljan ipak.
Triba sam uzeti 260,to je nepoderivo.


Hoću, baš ga moram zategnut, hvala Prošle godine mi je jedno dvaput ispao lanac u radu, vjerojatno zato što nije bio dovoljno zategnut. A ja sam ovu jaču pilu uzeo jer nikad ne znam kakva će mi drva dovesti. Nekad budu one "oguzine" od preko 70cm promjera Onda treba raditi kombinirane rezove da bi uspio ispiliti.

Sad uskoro idem dalje radit, još je malo prohladno pa čekam da sunce malo ugrije



da i kod nas puno njih ide na pelete ili na plin. Sve manje ima onih sa običnim drvama, a sve više idu i na toplotnu črpalku (to je investicija oko 7000+ eura) najeftinije su obična drva ali to nije za mene....možda bi išao na pelete, sve ostalo trebalo bi napraviti modifikacije:

-za plin bi trebao novi dimnjak
-toplotna črpalka mi je preskupa (bar za sada, mislim da cijene padaju svake godine)
-obična drva (treba puno radit...)
-ulje jest skupo ali ne treba ništa radit (upališ i ugasiš)
-ljudi jako hvale pelete (mislim da postoje i nekakvi briketi)
Svakako ču trebati razmisliti ubuduče šta i kako dalje. Za sada smo na ulju i to več nekih 40+ godina. Problem je jer je ulje svake godine skupllji, prije par godin anije bio toliki trošak, no sada je skuplje svake godine a uz to još i servisi itd....
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 16:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote







"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 16:42:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

da i kod nas puno njih ide na pelete ili na plin. Sve manje ima onih sa običnim drvama, a sve više idu i na toplotnu črpalku (to je investicija oko 7000+ eura) najeftinije su obična drva ali to nije za mene....možda bi išao na pelete, sve ostalo trebalo bi napraviti modifikacije:

-za plin bi trebao novi dimnjak
-toplotna črpalka mi je preskupa (bar za sada, mislim da cijene padaju svake godine)
-obična drva (treba puno radit...)
-ulje jest skupo ali ne treba ništa radit (upališ i ugasiš)
-ljudi jako hvale pelete (mislim da postoje i nekakvi briketi)
Svakako ču trebati razmisliti ubuduče šta i kako dalje. Za sada smo na ulju i to več nekih 40+ godina. Problem je jer je ulje svake godine skupllji, prije par godin anije bio toliki trošak, no sada je skuplje svake godine a uz to još i servisi itd....


Mi smo isto jedne godine mislili na plin, čak imali i onu plinsku cisternu (evo jedna slika sa neta: https://www.njuskalo.hr/image-bigger/grijanje-hladenje-ostalo/cisterna-plin-slika-79825180.jpg), ali preskupo je to sa plinom. Pa brzo odustali.

Sa peletima je navodno odlično, nema zezancije, ne treba stalno ložit, napuniš tim vrećama i miran si. Eh, samo je tu zayebano ako nestane struje, onda nula poena od grijanja. A kod mene zna bit takvih slučajeva zimi da nekad nestane struje. Imam doma na pumpu spojen pretvarač koji je spojen na akumulator, tako kad nestane struje, automatski se uključi pretvarač i pogoni pumpu

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 27/02/2019 16:43:03
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/02/2019 : 17:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Poli

Zapravo, sve obavim bez priprema. Samo odvrnem ventil na radiatoru kada mi je hladno.


E, a kad me zeznu i jos nije pocela sezona grijanja, a meni je hladno, tada im j*** ***icu.

I ja sam tako nekad radio dok sam živio u ZG-u (Knežija), ali sad da odvrnem ventil, mora nešto biti i u peći da bi radijator radio



Dobro, sada bez sale. Mada od mala zivim u zgradi, centralno grijanje smo dobili dosta kasno, tek negdje krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih (godiste sam '78). Zgrada je stara, godiste '57, a pored sporheta u kuhinji (Küppersbusch), u dvoje sobe su vec po defaultu bili kamini. Uz stare prozore bilo je hladno ko pas, pa si zimi u stanu vidio svoju sapu dok dises, i naravno, "ruze" na prozoru su bile nesto najnormalnije. I ja sam hodao u podrum po ugljen i cjepao drva dole. Kako smo ih kupovali, da li svi u zgradi zajedno, ili svatko sam za sebe, toga se ne sjecam, no sjecam se kad bi dosao kamion i stresao ugljen upravo ispod naseg prozora u onaj otvor koje su stare zgrade imale upravo u tu svrhu. Na srecu smo i nasu klet imali pored tog otvora.

No, danas ne bih htio biti u kuci, pogotovo ne u nekoj hladnoj kucerdi gdje bi se smrzavao i nosio debele dzempere da pristedim na grijanju.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 27/02/2019 : 17:26:42  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Ovaj prirucnik gore je dobar,ali nekad u praksi ne djeluje.
Npr.dosta toga ovisi o terenu na kojem radis i tu jednostavno ne mozes primijeniti skolske primjere i moras prakticki radit da ne kazem sulude i opasne stvari.
Recimo,jednom prilikom obaras alepski bor i on se krosnjom zabije u zemlju,deblo u zraku!?Gledas u nj ka manit,ne znas odakle pocet,ali rijesen je.
Ja sam bija dobro lud u poslu,a imao sam jednog ludjeg kolegu koji je odjednom obarao 10-15 stabala,sistemom domino efekta.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 27/02/2019 : 17:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by zeljko


orezivanja voćaka :D



Ovo je tema koja i mene interesuje. Kako, sta, kad, itd.


Sta imas?Nije svaka vocka ista po tom pitanju.Na nekim je potrebna zelena,a na nekim prije vegetacije i sad je idealno vrime za to.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 17:49:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

Dobro, sada bez sale. Mada od mala zivim u zgradi, centralno grijanje smo dobili dosta kasno, tek negdje krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih (godiste sam '78). Zgrada je stara, godiste '57, a pored sporheta u kuhinji (Küppersbusch), u dvoje sobe su vec po defaultu bili kamini. Uz stare prozore bilo je hladno ko pas, pa si zimi u stanu vidio svoju sapu dok dises, i naravno, "ruze" na prozoru su bile nesto najnormalnije. I ja sam hodao u podrum po ugljen i cjepao drva dole. Kako smo ih kupovali, da li svi u zgradi zajedno, ili svatko sam za sebe, toga se ne sjecam, no sjecam se kad bi dosao kamion i stresao ugljen upravo ispod naseg prozora u onaj otvor koje su stare zgrade imale upravo u tu svrhu. Na srecu smo i nasu klet imali pored tog otvora.

No, danas ne bih htio biti u kuci, pogotovo ne u nekoj hladnoj kucerdi gdje bi se smrzavao i nosio debele dzempere da pristedim na grijanju.

Nisam ja Poli mislio ništa loše, ako si me nešto krivo skužio Mi smo isto nekako tako slično, 80-tih živjeli u jednoj staroj kući gdje je stolarija bila neka jadna, isto se malo osjetilo uz prozor da hladi i mislim da su se čak deke neke bile stavljale uz prozore. Dok tamo negdje 90'/91' nismo napravili novu kuću i preselili.

Danas imam svoju kuću posebno, napravljenu 2010. godine u svega nekih 37 dana ako se ne varam, baš je ekipa odlično radila (ljeto bilo) i brzo je završili. Sa grijanjem sam jako zadovoljan, 6 radijatora na katu, u prizemlju imam 2. Ali praktički cijele zime idem po kući u kratkih hlačama, baš toplo bude. Kako je kolega DODSFERD pisao, baš je za manja mjesta (u kakvom i sam živim) karakteristično to grijanje na drva, nekako nam je to najbolje isplativo i dostupno. Iako sam jedno vrijeme imao dosta problema sa dimnjakom (bio se začepio) pa je prava muka bila dok taj problem nismo riješili. A riješili smo ga što smo ga produžili nekih metar i pol sa inox cijevi (išao u mjesto Rupa blizu Slo, tamo rade sve za dimnjake). Bio mi je dimnjak prekratak pa nije "vukao" dovoljno i tako sam riješio taj problem.

quote:
Originally posted by roby05

Ovaj prirucnik gore je dobar,ali nekad u praksi ne djeluje.
Npr.dosta toga ovisi o terenu na kojem radis i tu jednostavno ne mozes primijeniti skolske primjere i moras prakticki radit da ne kazem sulude i opasne stvari.
Recimo,jednom prilikom obaras alepski bor i on se krosnjom zabije u zemlju,deblo u zraku!?Gledas u nj ka manit,ne znas odakle pocet,ali rijesen je.
Ja sam bija dobro lud u poslu,a imao sam jednog ludjeg kolegu koji je odjednom obarao 10-15 stabala,sistemom domino efekta.


Hahaha, bome ti je kolega luuud Aha, ti priručnici su ok, ali ne možeš sve striktno po njima, moraš se isto prilagodit uvjetima u kakvim se ponekad nalaziš.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/02/2019 : 17:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roby05

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by zeljko


orezivanja voćaka :D



Ovo je tema koja i mene interesuje. Kako, sta, kad, itd.


Sta imas?Nije svaka vocka ista po tom pitanju.Na nekim je potrebna zelena,a na nekim prije vegetacije i sad je idealno vrime za to.


Zasadio sam dvije trešnje i jednu stupsku breskvu. Kod stupske sam pohvatao nešto po youtubeu, grančice ne smiju da bude veće od ca. 20 cm. Do unazad nekoliko sedmica nisam ni znao da postoji stupsko voće ili patuljasto. Greškom uzeo stupsku breskvu, pa reko hajde, kada je već tu neka je. Što se tiče orezivanja voćki, to izgleda baš komplikovano i govore ljudi da je to bolje prepustiti profesionalcima. Pa mislim se nešto, ako to mogu ljudi dole kod nas, zašto ne bih mogao i ja.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/02/2019 : 18:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
ja sam prošle godine izbacio 7 jabuka (drveča) van, jer ču napraviti igralište za badminton, pa i lakše mi je travu kositi, ove godine mislim da ču i krušku baciti van jer mi se čini da se posušila (vidjet ču da li če početi cvatati, ako ne ciao) onda če mi ostati samo dva drveta (možda kasnije nešto posadim drugo).
Što se tiče obrezivanja, nama je dolazio neki školovani vočar (mi kažemo sadjar...)i on je to obrezivao ali sada pošto imamo samo tri drveta (a onu krušku ionako nismo ni obrezivali jer je dosta mala i kako izgleda se posušila...) znači dva drveta, to moja majka sama poreže, ove godine prvi put pa čemo vidjeti jel to dobro uradila ili nije. Nema ona dosta pojma oko toga, pa sumnjam haha.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 27/02/2019 : 19:35:50  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by roby05

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by zeljko


orezivanja voćaka :D



Ovo je tema koja i mene interesuje. Kako, sta, kad, itd.


Sta imas?Nije svaka vocka ista po tom pitanju.Na nekim je potrebna zelena,a na nekim prije vegetacije i sad je idealno vrime za to.


Zasadio sam dvije trešnje i jednu stupsku breskvu. Kod stupske sam pohvatao nešto po youtubeu, grančice ne smiju da bude veće od ca. 20 cm. Do unazad nekoliko sedmica nisam ni znao da postoji stupsko voće ili patuljasto. Greškom uzeo stupsku breskvu, pa reko hajde, kada je već tu neka je. Što se tiče orezivanja voćki, to izgleda baš komplikovano i govore ljudi da je to bolje prepustiti profesionalcima. Pa mislim se nešto, ako to mogu ljudi dole kod nas, zašto ne bih mogao i ja.


Breskva je u odnosu na vecinu drugog voca malo komplicirana,u biti triba strogo pazit na rodne i nerodne grancice.Ja doduse nisam bas neki ekspert za njih,ali za svoje potrebe ne mogu puno falit.
Te patuljaste sorte ti pak ne moraju biti u prirodi takve,posto ti to puno zavisi u kakvo ih tlo sadis i kakva im je podloga.
Tresnja je pak nesto drugo,s njom imas malo vise prostora za oblikovanje,ali najvaznija je zelena rezidba,tj.u berbi ili iza berbe.Ja nesto planiram ici u nesto vise sa tim tresnjama,ali pravo da ti kazem tesko mi se odlucit iz razloga sto se manipulira puno sa tim sortama i podlogama.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 27/02/2019 : 19:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
samo youtube
100 vocara sto nacina orezivanja

ja priznajem cjelogodišnje orezivanje

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 20:06:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
I ja sam imao nekih 15-tak šljiva, ali sve maknuo 2008. zajedno sa panjom, također i jednu veliku jabuku isto van sa panjom, a na mjestu te jabuke mi sad kuća Sve to poravnao, bio čak onaj grejder što ravna cestu i dobio ogromni parking ispred kuće, napravio u sklopu toga i dječje igralište. Od tih biljaka imam samo tuje, a njih nije teško održavati. I pokoji jorgovan.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 27/02/2019 20:08:08
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 20:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP




Imam dojam da sam danas napravio nešto više posla, taman radio negdje od 10h do 15h, naravno sa pauzama. Ova slika što sam citirao je jučer bilo, a ovo danas nakon završenog posla. Možda još jedan dan pa će ova hrpa bit gotova.






"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000