forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Motorna pila i sjekira je sve što mi treba
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/02/2019 : 20:44:20  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

I ja sam imao nekih 15-tak šljiva, ali sve maknuo 2008. zajedno sa panjom, također i jednu veliku jabuku isto van sa panjom, a na mjestu te jabuke mi sad kuća Sve to poravnao, bio čak onaj grejder što ravna cestu i dobio ogromni parking ispred kuće, napravio u sklopu toga i dječje igralište. Od tih biljaka imam samo tuje, a njih nije teško održavati. I pokoji jorgovan.



tuje kao neka vrsta cipresa, jel tako?

Imamo ih i mi, nekih 300 sve oko kuče umjesto ograde ali je problem, jer su se pojavili nekakvi crvi, koji jedu ove tuje i one se polako suše. Najprije je bila tu i tamo neka narančasta ili smeđa grančica, pa sam je odrezao ali đabe....pojavljivale su se nove i nove i sada jako ružno izgleda, tu i tamo nešto zelenog ostalo sve ovi crvi pojeli, ostaju samo grančice (bez zelenog) izza njih, a i grančice se suše. Vidim to svugdje, i kod ostalih,...ko nekakva epidemija. Nema leka z anjih....su mi rekli, da su stigli ti nekakvi crvi sa Mađarske, jer su tamo ovi vrtlari kupovali ove tuje pa su sada sve sjebali....tako da ču morati razmisliti o nekakvoj drugoj ogradi ili nešto, jer ču to polako početi izbacivati van, ovako stvarno ružno izgleda...a imali smo tuje 40+ godina, prva runda koju smo imali je bila ok, i 30+ godina bez problema, nije se tada pojavio ovaj crv, izbacili smo ih van jer su se razrazstale previše, pa ih je otac bacio van i kupili smo drugu rundu koja je bila ok nekih 10 godina a u poslednje 2-3 godine pojavili su se ovi crvi
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 21:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, tuje su slične čempresu link sa neta: https://www.google.hr/search?q=tuje&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjn-LWT2dzgAhVSw8QBHUbyBqYQ_AUIDigB&biw=1396&bih=657

Poslikam ti sutra ako stignem. Ma i kod mene se to pojavilo o čemu pričaš, ali sva sreća pa u manjoj mjeri i pojedinačno, nije sve zahvatilo. Iako ove neke što sam posadio prve tamo 2013. su se jako dobro prihvatile i ni ona najžešća zima im ništa ne može, dok ove neke druge koje sam kupio, već su malo drugačije. Inače, one se "čiste" same, obično posmeđe ili požute one grančice koje su unutar nje (u zasjeni bez svjetla).

Ima ih više vrsta tuja, pa sad treba točno vidjet kojoj bolje paše koje stanište. Ja sam tako neke kupio kod Selca (blizu Crikvenice) u rasadniku, a neke sam uzeo kod Bjelovara.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 27/02/2019 : 21:58:50  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
Čekaj, čekaj, živiš okružen šumom, a kupuješ drva od šumarije?
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 27/02/2019 : 21:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/02/2019 : 22:11:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tihomirduras

Čekaj, čekaj, živiš okružen šumom, a kupuješ drva od šumarije?


Pa da, ne znam što je to čudno, ja se ne bavim krađom Ovdje sve oko mene su ili gospodarske šume ili privatne šume. Ja privatnog od šume ništa nemam, imao sam nešto valjda 30km od mene, ali jbg, to je upalo 99' u Nacionalni park i tamo je bilo kakva radnja, čovjekov utjecaj zabranjen.

Kod nas ljudi čak nakon sječe, onaj otpad što ostane ionako trunuti u šumi (kod nas to zovu "ležika"), ne smiju ići skupljati, već moraju uplatit određeni iznos šumariji (mislim da se radilo o nekih 140kn) i onda mogu ići skupljati to. Rampe se svaki dan zaključavaju u 15h.

Čak i tko ima privatnu šumu, ne smije ju sjeći prije nego se javi šumariji, koja mu mora onda doznačiti čekićem (zates na žilištu) da bi mogao to svoje sjeći.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 27/02/2019 : 22:15:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Strahota, ljudi ne mogu za privatne potrebe posjeći par metara drva a kompanije mogu ne na metre nego na šume i šume drva posjeći bez ikakvog problema.

Metar-dva šteti prirodi a 6-7 šuma ne šteti, onda je to u svrhu novijih - boljih stabala.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 27/02/2019 : 22:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Strahota, ljudi ne mogu za privatne potrebe posjeći par metara drva a kompanije mogu ne na metre nego na šume i šume drva posjeći bez ikakvog problema.

Metar-dva šteti prirodi a 6-7 šuma ne šteti, onda je to u svrhu novijih - boljih stabala.



Svakodnevno vidim bar 40-50 šticara sa prikolicama punih drva, pazi svakodnevno inače sam sa banije i nastavili se takva sjeća za 10-15 godina ode sve
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 27/02/2019 : 22:19:51  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
Ok nije subotom i nedjeljom
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 27/02/2019 : 22:19:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP
Imam dojam da sam danas napravio nešto više posla, taman radio negdje od 10h do 15h, naravno sa pauzama. Ova slika što sam citirao je jučer bilo, a ovo danas nakon završenog posla. Možda još jedan dan pa će ova hrpa bit gotova.





Taman na tim pauzama pustiš kakvu prigodnu, kao što je npr. ova...



... ali nemoj se toliko uživjeti u posao, zaboraviti na vrijeme pa da te uhvati...


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 27/02/2019 : 22:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tihomirduras

quote:
Originally posted by Tonka24

Strahota, ljudi ne mogu za privatne potrebe posjeći par metara drva a kompanije mogu ne na metre nego na šume i šume drva posjeći bez ikakvog problema.

Metar-dva šteti prirodi a 6-7 šuma ne šteti, onda je to u svrhu novijih - boljih stabala.



Svakodnevno vidim bar 40-50 šticara sa prikolicama punih drva, pazi svakodnevno inače sam sa banije i nastavili se takva sjeća za 10-15 godina ode sve


Kao i razno - razni porezi. Ma to je tragedija.
Reci mi " šticara "? To je službeni pojam? Što znači?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/02/2019 : 00:15:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Strahota, ljudi ne mogu za privatne potrebe posjeći par metara drva a kompanije mogu ne na metre nego na šume i šume drva posjeći bez ikakvog problema.

Metar-dva šteti prirodi a 6-7 šuma ne šteti, onda je to u svrhu novijih - boljih stabala.


Što je najgore Tonka, ta "ležika" ti je onaj otpad što ostane u šumi (ostaci od krošnje, bude tu onih grana i skupi se drva od toga) i svejedno trune, a lokalnim ljudima je zabranjeno to uzeti. Već moraju platiti i svejedno si sami opet prevesti svojim traktorima ili što već imaju.

U šumi uvijek nakon sječe se mora napravit šumski red, sve granje nakon sječe što je ostalo prerezati i spustit na tlo (kako bi prije strunulo), a ovako da daju lokalnim ljudima, imali bi besplatno napravljen šumski red. Postave samo onog čuvara šuma da ih kontrolira da ne bi što dr. uzimali i sve ok.

Ali naravno, ima i onih koji kradu i zna se točno koji su to, ali im naravno nitko ništa ne može Čak ti isti i prodaju takva drva. Ja da pitam susjeda koji ima traktor da odemo si tako skupiti drva, već u povratku bi netko dojavio ili zvao policiju, garant.

Jest da me sve to puno izađe, ali nikome nisam dužan, fino mi sve dođe pred kuću, imam račun za to i mirnu savjest.

quote:
Originally posted by tihomirduras

Svakodnevno vidim bar 40-50 šticara sa prikolicama punih drva, pazi svakodnevno inače sam sa banije i nastavili se takva sjeća za 10-15 godina ode sve



Ono kratko što sam radio, složio bih se da je današnji etat prevelik. Ali neće za toliko vremena nestat šume, to je prekratak rok. Bit će je još barem za jednu generaciju, ali previše je to otišlo gore sa etatom. Nekad je po jednom odjelu etat bio 300, danas je 2000 m3 pa i više..

quote:
Originally posted by DODSFERD

Taman na tim pauzama pustiš kakvu prigodnu, kao što je npr. ova...


... ali nemoj se toliko uživjeti u posao, zaboraviti na vrijeme pa da te uhvati...




Ako me i noć uhvati, bar sam blizu kuće da pobjegnem Ali kad te u šumi uhvati noć i još negdje gdje nema signala na mobu, odmah pomislim da bi negdje Jason mogao izaći



quote:
Originally posted by Tonka24

Kao i razno - razni porezi. Ma to je tragedija.
Reci mi " šticara "? To je službeni pojam? Što znači?


Nisam niti ja za to čuo, pretpostavljam da misli na kamion i prikolicu što prevozi drvne sortimente.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 28/02/2019 : 23:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
quote:
Originally posted by solar

Staza na kojoj trčim skoro svaki dan jednim dijelom prolazi kroz šumu i u zadnjih godinu dana pala su tri onako ne prevelika stabla (bor) i onda su mi remetila ritam jer moraš svako malo usporavati da preskočiš i onda ponovno ubrzavati. Jedan dan mi je prekipilo pa sam umjesto trčanja u auto ubacio štilovku i u sat vremena sve prepilao. Naravno bio sam poprilično oprezan jer stabla nisu bila 100% na zemlji nego su se neka naslanjala na ostalo raslinje, onda je najvažnije paziti na poziciju i napetost stabla jer ako počneš rezati i krivo si procijenio lako možeš završiti u bolnici, nije to ko u Zagoru da jedan zavoj oko glave sve rješava.


Je, to je jako opasno, kad je stablo napeto i treba zaista bit oprezan Čak i obična grana može bit "skrivena" i u najgorem slučaju opalit te po glavi. Znam da je dosta tako profesionalnih sjekača stradalo, pogotovo tako u prirodi na nepristupačnim terenima i sa raslinjem.

Kad sam radio kao revirnik u šumariji (hijerarhija u šumariji je upravitelj - revirnik - poslovođa - sjekač), onda smo morali polagati i rad na siguran način, znači sve one stvari što sjekači rade pa da ih možemo upozoriti prilikom kontrole ako ne rade ispravno ili sl. Pa smo dobili tu neku knjižicu, evo poslikao par primjera te napetosti stabla, pa ću stavit u dva posta da vidiš..

https://i.postimg.cc/W3LNqvD2/01.jpg

https://i.postimg.cc/WbWs6rDY/02.jpg

https://i.postimg.cc/FzFQ0shQ/03.jpg

https://i.postimg.cc/BnPfTzft/04.jpg

https://i.postimg.cc/59shZJx6/05.jpg

Da, tako je.
Član sam lokalnog DVD-a i onda smo svi morali polagati za pilu pa sam imao neku sličnu skriptu sa takvim uputama.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 01/03/2019 : 17:07:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
A meni čudno Solar, što sam to čak morao dvaput polagat Jednom kao pripravnik, a dvije godine kasnije opet kad su me zaposlili. Jer svi zaposlenici u šumariji u jednom uredu, imaju svoj fascikl u kojemu stoje svi podaci (ugovor, pa i taj položeni rad na siguran način..) kad dođe nekakva kontrola ili inspekcija, onda to provjeravaju, sve papire.

Inače, prvi put polagali u mjestu Jasenak (blizu Drežnice), a drugi put dolje u Senju, jedino što smo u Senju imali i prikazan rad sa vatrog. aparatom pa je bilo zanimljivo Ali ta polaganja su više ono reda-radi, svi polože, ili im taj što je predavao, pomaže da zaokruže točno

Zaokružuješ sve ono suprotno od onog što se u stvarnosti radi Kako je Roby nešto spominjao slično u temi imaš onaj šumski zglobni traktor koji ima prednju dasku (kao ralica za čišćenje snijega) i pitanje kao "smije li se kopčaš voziti sa traktoristom na toj dasci u odjelu?", naravno da zaokružiš "NE" iako u stvarnosti možeš misliti da će on ujutro kad dođu, pa treba sa ceste pješačit 500 metara u brdo u šumu, ići pješice. Normalno da će se "povesti"

-
-

Jučer nisam ništa pilio, bio u gradu, a i kasnije imao nekih dr. obveza. Ali dobro mi je i došao jedan dan odmora. Danas sam nešto kasnije krenuo, iza 12h, pa negdje do blizu 16h. Uspio ovu turu skroz riješiti, ostalo mi samo još nekoliko za iscijepati.




"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 01/03/2019 17:09:52
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/03/2019 : 15:16:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Jeste li čuli kad za "kenduk"? Književni bi to kod nas bilo "okretaljka". Kao neka poluga sa željezom, kako bi lakše okrenuli trupac. To bi mi baš trebalo, evo jedne stare slike sa neta:



To su ljudi prije koristili u šumi (ali i u pilanama) kad nije bilo strojeva kao danas, pa si morao pomoću toga okrenuti trupac. A meni jučer na kraju ostao tako jedan teži, možda cca 200 kg pa nekad je to problem okrenuti ga. Napiliš ga sa jedne strane i onda ga hoćeš okrenuti da dovršiš rez, ali ne ide nekad. Ajde jučer nije išlo teško s ovim (pogotovo kad je čovjek na "dopingu" ):










"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/03/2019 : 19:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Vjerujem da bi ovaj alat poslužio toj namjeni mada je nešto manji. https://www.mall.hr/ostali-vrtni-alat/fiskars-kuka-za-drvo-woodxpert-xa22-126007

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/03/2019 : 22:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Uh, ne znam baš. Pogotovo one moje grdosije kad nekad dođu od 70-80 cm promjera Vidim sad da i Stihl ima ovu okretaljku (kenduk). Inače, ovaj dio gdje je kuka je pomični dio, otvara se u velikom luku tako da možeš fino zakačiti deblje trupce, a fino se zabije u koru i nevjerojatno koliko si s njime jak. Ima susjed jedan stari takav kenduk, ali mi se neda stalno posuđivat.

quote:
Oko 3600 g. Za okretanje trupaca, posebno prikladna za debelo drvo. Nazubljena izvedba, čunjasti tuljac, ručno kovana kuka, drška od jasenovine.



"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/03/2019 : 23:26:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Onda su to neki ekstremni primjerci, ovaj na slici mi se ne čini takav, barem ne po visini.
Ja sam prije nekoliko godina rezao jednu debelu topolu koja je smetala jer je izrasla kraj njive i pravila hlad. Ne znam koliko je točno bila debela, već sam kod najdebljeg dijela jedva uspio spojiti rezove sa 3 strane svojom 026. Nisam uopće okretao drvo jer je to bilo nemoguće izvesti, jest lanac malo rovao po zemlji dok sam sve izrezao, ali sam to napravio bez traženja pomoćnih sredstava ili dodatne ljudske snage.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/03/2019 : 23:36:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
A ja se upravo toga bojim da ne idem rezom skroz do tla, da ne zeznem lanac onda sam katastrofa Nešto najgore kad je sječa u šumi, pa kad imaš par kišnih dana, i onda se vlake u šumi natope vodom i postanu skroz blatnjave, pa kad šumski zglobni traktor izvuče tako trupce po blatu na cestu (obično makadam), svi oni kamenčići se zalijepe na trupac i poslije ti tako dođe doma, pa nekad i ne vidiš i pilom po kamenu

Zaista ne znam za ovaj što si mi predložio, možda bi i bio dobar. A kad nekad stvarno dobiješ te neke debele (od panja) nekih 2 m dužine i prava muka ih je okrenuti, pogotovo ako imaju još poveću kvrgu na sebi pa još više otežava da ga možeš okrenuti.

Jedne godine sam dobio stvarno katastrofa, sve skoro tako debele, baš sam se namučio s njima.. a to ti namjerno uvale tako debljeg jer brže poslovođa u šumi popuni kvotu do 22 kubika, jer dok ti slaže one tanke po 0.18 kubika, znaš koliko ih treba da se dođe do 22 kubika mudri su..

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/03/2019 : 17:03:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Danas išao samo cijepati, onako lagano penzionerski. Uspio sredit ovu turu i sad moram preći na drugu. Ali moram odnijeti prvo lanac na oštrenje i usput si još jedan kupit da imam, svakako će trebat.

Danas je bilo prilično vjetrovito, pa sunce, neki idealni uvjeti da se dobro suše drva. Pustit ću ih neko vrijeme vani pa onda polako početi spremat.








"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 04/03/2019 : 18:50:58  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/03/2019 : 18:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 29/03/2019 : 21:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Evo, idealno za ovu temu!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 31/03/2019 : 20:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Uf kako sam ih ja volio prije gledat, mislim da su bili stalno prije na OTV-u, ali zakon su

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/04/2019 : 23:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Kada ovo vidim dođe mi da upalim tenk i testiram svoju Fiskarsicu.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 12/04/2019 : 20:57:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo natjecanje, izgleda da vježbanje na Husqvarni i Gränsfors Bruksu donosi puno bolje rezultate nego na Stihlu.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000