forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Motorna pila i sjekira je sve što mi treba
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 13/04/2019 : 22:10:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Kada ovo vidim dođe mi da upalim tenk i testiram svoju Fiskarsicu.


Uf, ja koliki sam baksuz, uspio bi i nju polomit Ovaj dr. video nisam pogledao pa ne mogu komentirat, ali budem si skinuo na stik pa pogledao na tv-u kad nađem vremena, volim pogledat takva natjecanja a i super da je na eng. jeziku

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 14/04/2019 : 13:00:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Pa može se naći nekoliko slika polomljenih Fiskars sjekira na internetu, samo je pitanje što su takvi specijalci radili s njima.
Mislim da se to ne može izvesti samim cijepanjem već mora biti nekakvo puno veće opterećenje. Ja sam svojim X-27 modelom cijepao velike cjepanice suhe čvornate vrbe gdje moraš udarati k'o slon, mala još nije ni zaškripala, prije bi puknuo panj skupa s cjepanicom nego ona.
Znaju Finci što rade, kakva bi to sjekira bila da ti se dogodi nešto slično kao ovom Japancu https://youtu.be/K4hYb3tVSX4?t=23

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 14/04/2019 : 13:42:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
normalno da znaju,pa cila zemlja in je pod šumama.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 18/04/2019 : 21:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hahaha, zakon je Japanac

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/05/2019 : 22:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Iako ga trenutno nisam imao u planu uzeo sam si Fiskars X46 cjepač. Dok ja dočekam da pukne onaj stari, možda ovog više neće biti u ponudi ili će cijena skočiti.
Ta cijena je presudni razlog zašto sam požurio s kupovinom jer je u mallu puno jeftiniji nego bilo gdje drugdje, kada sam vidio ovu razliku nisam puno razmišljao.
https://www.mall.hr/sjekire/fiskars-bat-za-cijepanje-x46-122161
https://www.conrad.hr/%c8eki%e6-za-sjekirom-X46-122161-Fiskars.htm?websale8=conrad-hr&pi=1312996&ci=SHOP_AREA_1006686_0813095
https://bazzar.hr/p/M555E4K-cekic-za-sjekirom-x46-122161-fiskars


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/05/2019 : 22:17:17  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ovo je stvarčica koja mi je znala nedostajati kod posla s drvima i sada je bila idealna prilika da je ubacim u narudžbu.
Odmah sam napravio prvi test; nakon zadnjeg cijepanja mi je ostalo nekoliko cjepanica s ogromnim čvorovima koje su odoljele naletima teškog cjepača, ali ovaj klin im je danas pokazao da svakoj tvrdoglavosti mora doći kraj.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/05/2019 : 22:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Znači, zadovoljan si njime ja one koje ne mogu iscijepat, ostavim za kasnije i onda srežem pilom Danas mi upravo došla nova tura drva, kamion i prikolica trupaca pa sam malo slikao, ali prvo ću stavit neke dr. slike.

Inače, drva sa početka ove teme koje sam iscijepao, bila su neka 2 tjedna vani, na vjetru i suncu i onda sam ih išao spremit (najavili su bili snijeg i taman sam uspio prije snijega).

Spremamo ih inače u jednu staru kuću koju smo malo obnovili, u prizemlju koje mi izgleda kao zatvor () sa ovim rešetkama (prozor i vrata), ali to je zbog "promaje" kako mi kažemo, da se drva bolje suše. Inače, kad je vruće i lijepo vrijeme, uvijek su ova željezna vrata, a kad dođe zima i snijeg, onda se zatvore i još jedna drvena vrata iznutra tako da snijeg ne ulazi unutra.

Prva slika je "očišćeno" radilište, nema drva, nestala










"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 02/05/2019 22:37:06
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/05/2019 : 22:45:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Evo kako to izgleda iznutra:








"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/05/2019 : 23:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
11.4. smo zatim ja i još jedan kolega uspjeli u jednom danu iscijepat kamion drva Malo smo stisli, a vrijeme bilo baš neko blesavo, stalno je kišica neka lagana bila. Sljedeći dan već padao lagano snijeg, evo par slika od datuma 13.4.:




"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/05/2019 : 23:16:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Taman kad se Reem mislio malo odmorit od drva, danas me zovu iz šumarije da mi stižu drva znao sam da će doći u 5.mjesecu jer je tako naručeno, ali kud odmah 2.5. hahaha Nisam uspio niti ova iscjepana maknut, pa mi je sve trupce složio na istu hrpu. Inače, ja volim da mi posebno odvoji prikolicu i složi na jednu stranu, tako i kamion.

Moram jedino sad bit oprezan, jer je to pravo "brdo" od drva, da me ne zatrpaju . Ali dobro, sva sreća pa su sve neki tanji trupci i nisu kvrgavi, ne bi trebalo biti problem

Samo dobar lanac, volja i mjerica whey proteina i naravno, slobodnog vremena..




"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/05/2019 : 23:53:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Bome ti toga imaš cijelo čudo, s tom količinom drva u mojem kraju se 5 kuća grije cijelu zimu (koje ovdje nisu tako jake posljednjih godina).
Ja planiram ovih dana malo u vrbik na spremanje dok sam još na godišnjem, valjda neće biti toliko kiše kao u zadnje vrijeme.
Što se tiče klina, test na kratim cjepanicama je uspješno svladao, trebam ga još samo isprobati na onim dugačkim od 1 m.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/05/2019 : 07:44:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, ja s tim bas imam posla. A kad ti kod nas zima se oduzi, a prakticki i vec najesen se pocne lozit, i onda se to oduzi. Evo, prije par dana, pocetkom ovog tjedna je kod mene pao snijeg (doduse, po brdu), ali je opet bilo zahladilo i noci su hladne tako da se jos svaku vecer lozi, iako smo zakoracili u svibanj. Ako budem imao vremena, mozda vec ovaj vikend krenem lagano sa ovima znas onu igru "Mikado" (mislim da se tako zove kad izvlacis one stapice), samo ja cu sa trupcima igrat XXXXL Mikado verziju moram pazit stvarno, jer je visoka hrpa pa da neki trupac ne krene na mene. Zato volim da su manje hrpe, ali mi nije mogao stavit na 2 mjesta kad nisam ona iscijepana uspio maknut, iznenadilo me da je vec nova tura dosla, inace ih moras cekat neko vrijeme dok dodje.

Odlican ti je onaj cjepac gore sto si kupio a i kombinacija sa klinom ako negdje zapne. Ova gore iscijepana drva (sto je malo snijeg bio na njima), radio sam sa jednim kolegom koji ima oko 110 kg, stvarno ga ima, a ja imam oko 72 kg i cak on nije mogao dosta njih iscijepat, a ja sam recimo uspio te iste. Sto ti je tehnika i kad je covjek navikao, on bas i nije iskusan u tome, ali mi je svakako pomogao i islo je brze. Jedino sto je par puta promasio pa udario drskom (onim dijelom tik ispod sjekire) i sad je malo ostecena ali se drzi. Iako vidim da cu ja isto morat kad-tad kao ti uzet taj Fiskars

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/05/2019 : 00:26:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Velika kilaža često može samo smetati, pogotovo kada nije ravnomjerno raspoređena ili čovjek nije navikao na određene aktivnosti.
Ja nikad nisam imao više od 67 kg i svejedno skoro uvijek mogu pocijepati sve što mi dođe u ruke, a ovdje ne možeš pronaći gore drvo za cijepanje od čvornate vrbe i jasena živičara (za usporedbu, cijepao sam na poslu bukvu i to je mila majka, samo pustiš sjekiru iz ruke i drvo puca k'o staklo).
Nemoj se puno dvoumiti oko Fiskarsa, ovaj cjepač još nisam isprobao, ali sjekira model X27 kod mene je prošla prave torture i nema ni najmanjeg traga oštećenja.
A ona je inače skuplja od cjepača X46 iako je osjetno lakša, kada sam je ja kupovao koštala je 430 kn. https://www.mall.hr/sjekire/fiskars-sjekira-za-cijepanje-drva-x27-xxl

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/05/2019 : 00:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Na testu sjeckanja smrznutog drveta Fiskars model X15 potukao Husqvarnu podjednakih dimenzija.
Nemam iskustva s Husqvarnom, ali s obzirom da su njezine sjekire još skuplje nije teško pogoditi koju marku je bolje kupiti.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/05/2019 : 17:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
@DODSFERD - aposlutno se slažem, bukva je drvo koje se jako lako cijepa :) jedino kad dobiješ one "oguzine" (to je onaj najdeblji dio stabla od panja), pa malo teže ide. Ali opet, bitno je da sa pilom se takvi prerežu na tanje, tako da si kasnije olakšaš samo cijepanje. Iako bi pravilniji izraz za cijepanje bio "kalanje" drva, jer cijepanje se može mislit kad se biljke cijepe (vegetativno razmnožavanje biljaka). Ali cijepanje je meni ostalo oduvijek na izraz "kalanje" se ja nisam nikad naviknuo.

Ovaj moj kolega nije navikao na takav rad, jako se brzo znao umoriti znoj ga odmah probio hehe ali baš je bitna tehnika tu i brzo se to nauči. Ovi ručni cjepači su idealna stvar što se nikada ne zabiju u drvo pa da ih moraš čupat van, a težina samo pomaže da isprve (većinom) razbiješ drvo.

Zasad imam neke planirane kupovine stripova pa ću još s ovim pričekat, ali hvala ti na ideji, jednog dana ću si def. uzeti pogledao i ovaj video, najbolje je još na kraju kako si grije noge pred kaminom

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 04/05/2019 : 19:55:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Nadam se da netko zasadi koje novo stablo na toliko počupanih.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/05/2019 : 23:14:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Nije sve Tonka tako crno/bijelo

Ovdje kod mene je preborna šuma (u kojoj se nalaze stabla različitih visina i debljina), gdje je prisutno preborno gospodarenje gdje je glavna vrsta obična jela. Kad se ide u doznaku stabala, doznačuju se samo prezrela stabla, stabla koja su doživjela svoju fiziološku zrelost, zakržljala, bolesna, rašljasta, stabla koja smetaju poniku i pomladku, otvara se sklop da bi se pružilo svjetla pomladku. Sječa se zove preborna sječa i na takav način se šuma dalje prirodno pomlađuje, nema ovdje nikakve sadnje.

U preboru u svakom odjelu, vrijeme između sječe je 10 godina. Ako jednom opet budeš dolazio k meni, i ako bog da da ja budem imao vremena da odemo do Zavižana, pokazat ću ti na što liči jedan veliki dio od Nacionalnog parka gdje se ne smije gospodariti, obavljati bilo kakve radnje sječe i sl.

Samo ću ti reći da ta šuma u NP-u liči na groblje, toliko je sušaca (suhih stabala). Potkornjaci su inače sekundarni štetnici i napadaju fiziološki oslabljena stabla, ali u ovakvom slučaju gdje nema gospodarenja, dolazi do njihovog prenamnožavanja i potkornjaci postaju primarni štetnici - što znači, počinju napadati zdrava stabla. Jedna cesta dijeli, odnosno čini granicu NP-a i gospodarskih šuma, ali potkornjaci ne poznaju granice i prelaze i u gospd. šume. A sve bi se to moglo spriječit sječom tih zaraženih i suhih stabala.

Ja kad sam radio, obilazio terene, kad smo vidjeli da se u nekom odjelu suše stabla i da ima potkornjaka, suha smo naravno doznačili za sječu (ona su gotova, živi mrtvaci), a 7-8 zdravih stabala na jednom malom području smo isto doznačili i posjekli, te ostavili neko vrijeme u šumi u ležećem stanju. Takva stabla se zovu "lovna" stabla, imaju takvu funkciju, jer su potkornjaci prešli u njih i nakon nekog vremena smo ta stabla izvukli iz šume i s njima skupa potkornjake još jedna preventiva su one feromonske klopke..

Hoću reći, ovdje se točno zna koliko se siječe, prije doznake stabala se sve mjeri i utvrđuje drvna masa u svakom odjelu i na osnovu toga se određuje etat za sječu (koliko kubika će se sjeći te i te vrste). Nego, meni je najveća sramota da živiš praktički u šumi, a običnu granu ne smiješ uzeti, već se sve naplaćuje ali ajde, navikao sam na to. Platim pa sam miran.

A vidio si kako je zimi život ovdje surov, obojica smo drhtali kad si zadnji put bio ovdje od hladnoće, zubi su nam cvokotali Mi se ovdje svi grijemo na drva (poneki prešli na pelete), ali su takvi klimatski uvjeti da se 7-8 mjeseci godišnje praktički mora ložit, ovo podneblje je jako bogato šumom, samo treba nastaviti pravilno gospodariti. Ali da su se povećali etati od prije 20 godina i danas, to svakako, to se vidi po knjigama gdje se službeno vode svi podaci, koliko je porast.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 04/05/2019 23:19:03
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/05/2019 : 05:22:26  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
obojica su drhtala... so gej

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/05/2019 : 05:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Reem
Respekt ako je tako ali reci mi u koliko mjesta u državi je to slučaj?
Pogledaj ovo:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto-stoji-iza-nemilosrdne-sjece-hrvatskih-suma/2079318.aspx
Što kažeš na ovo?

Ono od zadnji puta, inače podnosim savršeno hladnoću, znači po snijegu redovito hodam bez majice, kupao sam se usred zime u moru više puta, kupao sam se u ledu... ali kod tebe sam doslovno zaledio toliko da sam umro zamalo.A pazi tip sam kojem ako netko ponudi 2 dana na Antarktiku ili 25 dana s tri Kolumbijke na Bori Bori, bez razmišljanja bi odabrao prvo.
Stvar je u tome što sam putovao 2000 km u autu u toplome, stao sam samo da natočim gorivo i onda smo još kod tebe bili u toplome i onda sam izišao vani na onaj snijeg, a pazi nije bilo ispod -4 možda -5 što je ništa. Ali što je je, sledio sam se, znači nikada u životu mi nije bilo tako hladno.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/05/2019 : 06:00:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

obojica su drhtala... so gej


Treba li ti riješiti dupe? Javi se ja sam slobodan ne znam za Reema, vjerujem da će naći vremena.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/05/2019 : 08:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Reem
Respekt ako je tako ali reci mi u koliko mjesta u državi je to slučaj?
Pogledaj ovo:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto-stoji-iza-nemilosrdne-sjece-hrvatskih-suma/2079318.aspx
Što kažeš na ovo?

Plansko gospodarenje bi moralo biti isto na nivou cijele HR, jedino što se naravno razlikuju gospodarenja po lokacijama (nije recimo isto u Slavoniji i na Velebitu, razl. šume, različito gospodarenje i sječe, obnova šuma). Ali ono što hoću reći, postoji taj plan, osnova gospodarenja za svaku gospodarsku jedinicu za 10 godina što će se radit. Kad istekne taj plan, odnosno ta osnova gospodarenja, onda se opet donosi tako za sljedećih 10 godina itd..

Pročitao sam članak i vidim tu izjavu svog prof. sa faksa, a i jednog koji mi je bio isto predavao, bio je asistent, ali danas je sigurno prof. već koji predaje Za park šumu Marjan mi je poznato da je šuma zaražena, bilo na tv-u, baš sam komentirao Ivanlu ovdje u temi 27.2. (http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=50303&REPLY_ID=2225615). E sad, ne znam u čemu je problem tu, ali takva zaražena stabla moraju ići van. Nisam poslije pratio što se događalo, ali tu je očito došlo do ovoga što sam spominjao, potkornjaci su se prenamnožili i potrebno je bilo takva stabla izvaditi da se zaraza ne proširi i na zdrava stabla. A i pretpostavljam i da ta park šuma nema svojih šumskih vlaka (sekundarnih prometnica po kojima se kreću šumski traktori da bi izvlačili trupce), jer kako da dođeš do tih stabala i da ih izvučeš van? I još ako su nepristupačni tereni. Koliko sam čuo, našli su rješenje u žičari, što je bila jedina logična stvar. A sad, da bi postavio žičaru, opet moraš posjeć neka stabla, napravit prosjeku da bi je uopće mogao postavit. Bilo bi još najbolje da su koristili samaricu, kao nekad izvlačenje konjima što su kod nas često Bosanci to radili, ali vidim da ti isti aktivisti to smatraju primitivnim načinom rada, a tako se prije radilo (prije pojave strojeva).

Što se tiče Medvednice, nisam bio upoznat dok nisam vidio članak, a vidim da je bila oluja koja je porušila mnogo stabala i naravno da se i to mora sanirati (ili je već sanirano). Uglavnom, najvažnije je ovo iz članka što je Mikac rekao:

quote:
"Kada se šuma posiječe, svaki trupac mora imati žig i popratni dokument. Kamion ne smije na cestu ako nema svu urednu dokumentaciju jer ga policija može zaustaviti. To nije droga koja se u par vrećica može sakriti u neki pretinac u autu. Ne možete izvesti šleper od dvije prikolice stabala preko granice a da to nitko ne vidi", tumači naš stručnjak.

Ovo je pravilo i nema šanse da nešto izađe iz šume, a da nije evidentirano. Svaki trupac ima svoju pločicu (bila ona plava, bijela, crvena..) sa svojim brojem i evidentirana je u računalu.

A gospodarskih šuma je oko 75% na nivou HR, ostalo privatne šume. E sad, što se događa u privatnim šumama i općenito krađa drva će uvijek biti, šumari jednostavno ne mogu nekad na to utjecati (nije da ih branim, ali mislim da je tako).

Htio bih još samo malo pojasniti kako je organizirano gospodarenje šumama u mom području (slično je i u ostalim dijelovima HR), pokušat ću kratko.

Šuma je podijeljena na gospodarske jedinice. Znači, određena površina šume čini jednu gospodarsku jedinicu (skraćeno Gj.). Znamo da 1 hektar ima 100 x 100 metara, odnosno 10 000 kvadratnih metara. Uzmimo jedan primjer da jedna Gj. recimo ima 1000 ha, a ona se sastoji od 50 odjela gdje svaki ima 20 ha (odjeli, kao manje površine šume). Svaka Gj. ima svoju osnovu gospodarenja (debela knjižurina, mi je zvali "biblija") gdje su svi podaci o njoj, doslovno od A do Ž, klimatske promjene, opis sastojine, nadmorska visina, sve.. i ta osnova gospodarenja je plan za sljedećih 10 godina što će se radit u toj jedinici. Pa je tako u svakom tom njezinom dijelu, odjelu, propisano toliko i toliko da se mora sjeći. Te podatke koliko se mora sjeći i općenitno tu osnovu gospodarenja svakih 10 godina izrađuje nadležna Uprava šuma za tu i tu šumariju, tako da je šumarija zapravo samo izvršitelj. Dobiju to sve gotovo na osnovu izmjerenih podataka na terenu i imaju plan za tu Gj. za sljedećih 10 godina.

Jedna šumarija može imati 9-10 takvih Gj., ovisno o površini šume s kojom gospodari.

Može se o ovom još puno pričati, pa ako te bude zanimalo, slobodno pitaj. 5 godina već nisam u tome, ali se svega sjećam, a zamisli da tek radim koliko bi još više znao.
quote:
Originally posted by Tonka24

Ono od zadnji puta, inače podnosim savršeno hladnoću, znači po snijegu redovito hodam bez majice, kupao sam se usred zime u moru više puta, kupao sam se u ledu... ali kod tebe sam doslovno zaledio toliko da sam umro zamalo.A pazi tip sam kojem ako netko ponudi 2 dana na Antarktiku ili 25 dana s tri Kolumbijke na Bori Bori, bez razmišljanja bi odabrao prvo.
Stvar je u tome što sam putovao 2000 km u autu u toplome, stao sam samo da natočim gorivo i onda smo još kod tebe bili u toplome i onda sam izišao vani na onaj snijeg, a pazi nije bilo ispod -4 možda -5 što je ništa. Ali što je je, sledio sam se, znači nikada u životu mi nije bilo tako hladno.


Da, i ja nisam zimogrozan, ali nekad mi stvarno zna bit hladno, iako sam navikao ali možda ima nešto i u tome, iz toploga nakon dužeg vremena pa u hladno

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 06/05/2019 : 17:13:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Kod mene danas samo 5 stupnjeva što u ovom dijelu godine nije zabilježeno dosta dugo (sjećam se da je slično bilo 2005.), u 2. mjesecu je znalo biti puno toplijih dana nego ovih zadnjih nekoliko.
Kiša stalno pada i vjerojatno ništa od mog planiranog spremanja drva, s obzirom da se nalaze na niskom terenu pretpostavljam da tamo već ima vode, proći će cijeli godišnji a ništa neću napraviti.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 06/05/2019 : 20:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Kod tebe kiša, kod mene snijeg Isto sam mislio danas krenuti malo sređivati ove što su mi došli prošli tjedan, ali tako je vani hladno da jednostavno nije za biti po vani. A i mislim se, bit će lijepih dana, samo mi treba sad da se još i razbolim. A i još je mokro sve, sklizavo, još se može čovjek lako i ozljedit

Danas:




"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 06/05/2019 20:19:30
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 09/05/2019 : 15:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Tonka24

Reem
Respekt ako je tako ali reci mi u koliko mjesta u državi je to slučaj?
Pogledaj ovo:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto-stoji-iza-nemilosrdne-sjece-hrvatskih-suma/2079318.aspx
Što kažeš na ovo?

Plansko gospodarenje bi moralo biti isto na nivou cijele HR, jedino što se naravno razlikuju gospodarenja po lokacijama (nije recimo isto u Slavoniji i na Velebitu, razl. šume, različito gospodarenje i sječe, obnova šuma). Ali ono što hoću reći, postoji taj plan, osnova gospodarenja za svaku gospodarsku jedinicu za 10 godina što će se radit. Kad istekne taj plan, odnosno ta osnova gospodarenja, onda se opet donosi tako za sljedećih 10 godina itd..

Pročitao sam članak i vidim tu izjavu svog prof. sa faksa, a i jednog koji mi je bio isto predavao, bio je asistent, ali danas je sigurno prof. već koji predaje Za park šumu Marjan mi je poznato da je šuma zaražena, bilo na tv-u, baš sam komentirao Ivanlu ovdje u temi 27.2. (http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=50303&REPLY_ID=2225615). E sad, ne znam u čemu je problem tu, ali takva zaražena stabla moraju ići van. Nisam poslije pratio što se događalo, ali tu je očito došlo do ovoga što sam spominjao, potkornjaci su se prenamnožili i potrebno je bilo takva stabla izvaditi da se zaraza ne proširi i na zdrava stabla. A i pretpostavljam i da ta park šuma nema svojih šumskih vlaka (sekundarnih prometnica po kojima se kreću šumski traktori da bi izvlačili trupce), jer kako da dođeš do tih stabala i da ih izvučeš van? I još ako su nepristupačni tereni. Koliko sam čuo, našli su rješenje u žičari, što je bila jedina logična stvar. A sad, da bi postavio žičaru, opet moraš posjeć neka stabla, napravit prosjeku da bi je uopće mogao postavit. Bilo bi još najbolje da su koristili samaricu, kao nekad izvlačenje konjima što su kod nas često Bosanci to radili, ali vidim da ti isti aktivisti to smatraju primitivnim načinom rada, a tako se prije radilo (prije pojave strojeva).

Što se tiče Medvednice, nisam bio upoznat dok nisam vidio članak, a vidim da je bila oluja koja je porušila mnogo stabala i naravno da se i to mora sanirati (ili je već sanirano). Uglavnom, najvažnije je ovo iz članka što je Mikac rekao:

quote:
"Kada se šuma posiječe, svaki trupac mora imati žig i popratni dokument. Kamion ne smije na cestu ako nema svu urednu dokumentaciju jer ga policija može zaustaviti. To nije droga koja se u par vrećica može sakriti u neki pretinac u autu. Ne možete izvesti šleper od dvije prikolice stabala preko granice a da to nitko ne vidi", tumači naš stručnjak.

Ovo je pravilo i nema šanse da nešto izađe iz šume, a da nije evidentirano. Svaki trupac ima svoju pločicu (bila ona plava, bijela, crvena..) sa svojim brojem i evidentirana je u računalu.

A gospodarskih šuma je oko 75% na nivou HR, ostalo privatne šume. E sad, što se događa u privatnim šumama i općenito krađa drva će uvijek biti, šumari jednostavno ne mogu nekad na to utjecati (nije da ih branim, ali mislim da je tako).

Htio bih još samo malo pojasniti kako je organizirano gospodarenje šumama u mom području (slično je i u ostalim dijelovima HR), pokušat ću kratko.

Šuma je podijeljena na gospodarske jedinice. Znači, određena površina šume čini jednu gospodarsku jedinicu (skraćeno Gj.). Znamo da 1 hektar ima 100 x 100 metara, odnosno 10 000 kvadratnih metara. Uzmimo jedan primjer da jedna Gj. recimo ima 1000 ha, a ona se sastoji od 50 odjela gdje svaki ima 20 ha (odjeli, kao manje površine šume). Svaka Gj. ima svoju osnovu gospodarenja (debela knjižurina, mi je zvali "biblija") gdje su svi podaci o njoj, doslovno od A do Ž, klimatske promjene, opis sastojine, nadmorska visina, sve.. i ta osnova gospodarenja je plan za sljedećih 10 godina što će se radit u toj jedinici. Pa je tako u svakom tom njezinom dijelu, odjelu, propisano toliko i toliko da se mora sjeći. Te podatke koliko se mora sjeći i općenitno tu osnovu gospodarenja svakih 10 godina izrađuje nadležna Uprava šuma za tu i tu šumariju, tako da je šumarija zapravo samo izvršitelj. Dobiju to sve gotovo na osnovu izmjerenih podataka na terenu i imaju plan za tu Gj. za sljedećih 10 godina.

Jedna šumarija može imati 9-10 takvih Gj., ovisno o površini šume s kojom gospodari.

Može se o ovom još puno pričati, pa ako te bude zanimalo, slobodno pitaj. 5 godina već nisam u tome, ali se svega sjećam, a zamisli da tek radim koliko bi još više znao.
quote:
Originally posted by Tonka24

Ono od zadnji puta, inače podnosim savršeno hladnoću, znači po snijegu redovito hodam bez majice, kupao sam se usred zime u moru više puta, kupao sam se u ledu... ali kod tebe sam doslovno zaledio toliko da sam umro zamalo.A pazi tip sam kojem ako netko ponudi 2 dana na Antarktiku ili 25 dana s tri Kolumbijke na Bori Bori, bez razmišljanja bi odabrao prvo.
Stvar je u tome što sam putovao 2000 km u autu u toplome, stao sam samo da natočim gorivo i onda smo još kod tebe bili u toplome i onda sam izišao vani na onaj snijeg, a pazi nije bilo ispod -4 možda -5 što je ništa. Ali što je je, sledio sam se, znači nikada u životu mi nije bilo tako hladno.


Da, i ja nisam zimogrozan, ali nekad mi stvarno zna bit hladno, iako sam navikao ali možda ima nešto i u tome, iz toploga nakon dužeg vremena pa u hladno


Ne znam Reem, nisam toliko stručan... ali zašto se ne zasade stabla nova kad se poruše, može biti da si stvarno u pravu i logički ima smisla, ali prijatelju moj, masa i masa šuma nikada čovjek nije dirnuo pa se šuma sama obnovila, sigurno šumi ne trebaju motorne pile i sjekire da bi ozdravila od zaraženih stabala.
U vezi Marijana, evo baci pogled na video, zar je moguće da baš moraju toliko stabala porušiti?!!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12529 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 09/05/2019 : 21:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Uf, neda mi se gledat cijeli video, malo sam premotao i vidio par detalja. A ne znam, zaražena stabla su se svakako morala ukloniti, samo ne znam zašto nisu to sve odvukli nego je otpad ostao tako pored ceste? Bar ovaj mali dio što sam vidio. A i koliko vidim, tu je jako strmo, vlaka kako sam pisao naravno nema, i koliko sam čuo morali su postavit žičaru da bi se ta drvna masa mogla izvući na cestu i dalje odvoziti, za što se moralo prokrčiti još poneka stabla da bi se uopće mogla postavit žičara.

Kod mene gdje ja živim nema sadnje jer se šuma prirodno pomlađuje kako sam pisao, takvim načinom gospodarenja u prebornoj šumi, dovoljno je da se otvori malo sklop, da dopre svjetla do jelovog ponika (mlada biljčica) i bukvice (plod bukve) da bi oni mogli rasti. A što se tiče obične bukve, ona je "plastična" vrsta, što znači da se prilagođava i raste u svim uvjetima kod nas (Slavonija, Velebit, senjska draga - najbliža moru na nivou cijele Europe..), ima je svugdje i pisao sam kod doznake, koja stabla se kod nas prva prebiru za sječu. I nakon sječe se mora napravit tzv. "šumski red", tako da se sve grane od krošnje i sve što strši ispili i položi na zemlju, da bi to dalje moglo brže strunuti i tako nadohranjivati tlo.

Dok u Slavoniji su opet drugi vremenski i terenski uvjeti, drugačije vrste drveća, pa je samim time i gospodarenje nešto drugačije. Tamo se rade i čiste sječe, ali se sade sadnice hrasta i sl., radi se pošumljavanje. Ja više znam za svoje podneblje jer tu imam nekog iskustva (ako se 3 godine isprekidane može nazvat nekim iskustvom), a i nisam u tom 5 godina, iako se dobro sjećam dosta svega toga

Što se tiče sadnje borova, ne znam koliko je to u kršu moguće, a i obično se češeri od borova, ljuske rašire kad dođe vrijeme dozrijevanja i tako oslobode sjemenke. Što se tiče crnog bora, on je otporan na sve, sušu, jako malo mu tla treba, stvarno je čudo koliko mu malo treba za život. Dovoljan je dokaz da jedan takav već više od 50 godina raste na krovu jedne crkvice u Dalmaciji, a nije ga zasadila ljudska ruka






"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 09/05/2019 22:01:10
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000