forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Dune 2021
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13376 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 30/08/2023 : 11:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Mrsko mi je da se složim sa Manhunterom ali lepo kaže
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/09/2023 : 09:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 14/09/2023 : 13:31:53  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Gledam i pokusavam skuziti.. Ima skoro30 godina da sam gledao "prijatelje" a prije par godina sam gledao i "Joeya".
To je fora na ono njegovo "How you're doing?" samo sa slengom.
Fora.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/09/2023 : 13:57:15  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Sličan izgovor doin' i dune. How you dune?
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/12/2023 : 10:29:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Poslednji trailer. Film izlazi u martu


Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17667 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 01/12/2023 : 11:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
da...sjebo nas štrajk
poruka rudarima u strajku
**** im **** :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/12/2023 : 19:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Trailer #3.


Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3796 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 12/12/2023 : 22:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Koliko iscekujem film imam osjecaj da je malo vise od 3 trailera izaslo

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/12/2023 : 22:18:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
da ne izađe film uopšte, bukv. ne bih primetio

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/12/2023 : 22:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

Koliko iscekujem film imam osjecaj da je malo vise od 3 trailera izaslo



Takođe. Da nije bilo onog štrajka gledali bi ga još u novembru
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39431 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 13/12/2023 : 09:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Meni se bas gleda :)
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 03/03/2024 : 21:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Dune: Part Two (2024)


Za razliku od prvog filma koji je poprilično verno pratio knjigu, u drugom filmu se ipak pojavljuje par krupnih izmena u odnosu na književni predložak, dok su glavna premisa i ideja knjige uspešno preneti na filmski ekran. Neke promene su dobrodošle kao npr. podela Fremena na "sever" i "jug" u zavisnosti od toga koliko jako veruju u proročanstvo (ovo mi je bilo bezveze odrađeno u knjizi kao da je cela planeta Arrakis jedno veliko selo gde apsolutno svaki Fremen slepo veruje u proročanstvo i propagandu Bene Gesserit. Kod svake religije postoje frakcije i realno je očekivati da postoje i kod Fremena); dok neke stvari nisu baš najsrećnije kao npr. Chani koja je odjednom postala mnogo bitan lik u celoj priči jer ispada da je integralni deo proročanstva i da bez nje Paul ne bi vaskrsao. Mislim, kako možemo dozvoliti da jedan muškarac bude "poseban" bez pomoći jedne žene, a ne, to nikako!). Postoji još odstupanja, pogotovo pri kraju filma gde je Jessica još trudna sa Aliom. Mogu da razumem zašto su se odlučili za ovo jer oduvek je bilo diskutabilno kako uspešno na veliki ekran preneti lik male devojčice koja priča i ponaša se kao odrasla osoba. Samo sam naveo par izmena, ima ih još dosta.

Radnja teče sporo, slow burner, ali vredi svake minute i prođe tri sata kao ništa i žao mi bilo što se film završio. Glumačka postava odlična, i to ne samo glavnih likova već i kroz bogatstvo sporednih uloga; kamera, scenografija, scene borbe, CGI, sve je na impozantno visokom nivou. Kada film sklizne u c/b za onu gladijatorsku scenu se dobije i preko potrebna umetnička nadogradnja koja je falila iz prvog filma. Industrijsko orijentalni ambient soundtrack podiže i spušta tenziju na pravim mestima, tehnički sve je odrađeno na nivou.

Šteta što se ovako ozbiljni epski sci-fi filmovi pojave svake prestupne decenije.

9/10
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6919 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/03/2024 : 09:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Dune: Part Two

2024



Ako se Holivud ne bude vratio komercijalnom autorskom filmu, zauvek će ostati bleda senka nekadašnjeg Holivuda iz "zlatnog doba". Dok se "savremeni" filmofili upinju da dokažu da film nije u krizi, da i danas ima kvalitetnih filmova, kao nekada - možda, ali nema velikih filmova, kao nekada. Veliki filmovi su uglavnom kvalitetna ostvarenja, koja su rađena u A produkciji i namenjena širem krugu ljudi.

Dune: Part Two je veliki film i (za sada) izuzetak od blockbustera, koje režiraju rutineri, koji svoj "zanat" prilagođavaju zahtevima najmlađe publike. Sve je u njemu odlično odrađeno, da li da nabrajam - režija, gluma, muzika, scenografija, fotografija, efekti, kostimi, scenario, likovi, dijalozi...

Analize odnosa knjiga-film su za neku posebnu priču, ali u samom vrednovanju ne treba stavljati poseban akcenat na to, jer oko 25-55% filmova se godišnje snimi po knjigama, ali se komparacijama retko bavimo, jer većina gledalaca nije čitala knjigu pre filma ili ne zna za nju. Zato takva seciranja samo prema nekim filmovima ne bi bila pravedna, osim što su fanovima zanimljiva. Mogu samo da kažem, da ako nečeg iz knjige nema u filmu, to je u slučaju vizije Denisa Villeneuvea, da bi ono čega ima dobilo zasluženu pažnju i adekvatan tretman u kinematografskom smislu.

Neće ni svaki veliki film zadovoljiti svakoga, ali što se mene tiče, ova (trenutna) ocena, kad jednog dana odgledam oba dela, jedan za drugim kao celinu, može da ide najverovatnije samo na više.

9/10
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 05/03/2024 : 10:24:41  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Slazem se s prethodnim govornicima, osim sto me zasmetalo da su u film stavili jedan bitan detalj koji se pojavio u onim nesretnim prequel knjigama. Takodjer su postavili i zdrave temelje za Mesiju Dine.

Krajem godine stize i prequel serija o Bene Gesserit, na HBO-u bude.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6056 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 05/03/2024 : 10:48:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Odgledao opet Dune 1. Sviđa mi se opet. Vizualno super, kadrovi, mehanika, glumačka postava sasvim ok, glazba. Film ide sporo ali nemogu reći da ima dijelova koji su mi dosadni. Ono što mi je donekle zasmetalo je prejednostavni napad Harkonnena/Sardaukara, mislim teško je progutati da svi ti svemirski brodovi i bataljoni nisu bili primjećeni od strane Arteidesa i da su ovi odjednom pojavili njima pred pragom, a došli iz svemira. Izdaja doktora je dakle premalo razrađena. Mane su možda i to što su i prethodnici rekli, dakle da je glazba prenaglašena i što svaka scena i dialog moraju izgledati veće od života, ali kažem - meni se takav način u ovom filmu svidim i ovo je jedan jako gledljiv film. Svakako ću pogledati i nastavak.
Kako nisam čitao knjige, ne smeta mi odnosno ne vidim/osjetim da fali to što Lord Vader navodi kao manu. Vjerojatno je previše stvari za stavit u film , pa je svjesno pala odluka da se neki dijelovi knjige preskoče. S tim nemam problem.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39431 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 05/03/2024 : 14:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Meni je muzika najbolji deo filma. :)
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6919 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/03/2024 : 18:09:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote

After years of delay and uncertainty, Denis Villeneuve's sequel Dune: Part Two has opened to critical acclaim and audience adulation, making an impressive $178.5 million over its opening weekend. With a $190 million budget and extensive release plan, the sci-fi epic was always expected to be a major box office hit. Yet the film's opening has dwarfed its predecessor, with its domestic take nearly doubling Dune: Part One's $41,000,000 figure. This might seem surprising, considering the distance between the two movies and Part One's relatively modest success.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3570 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/03/2024 : 23:45:52  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco
Ono što mi je donekle zasmetalo je prejednostavni napad Harkonnena/Sardaukara, mislim teško je progutati da svi ti svemirski brodovi i bataljoni nisu bili primjećeni od strane Arteidesa i da su ovi odjednom pojavili njima pred pragom, a došli iz svemira.



Na Arrakisu ne postoje sateliti pa nema planetarne odbrane; napali su iznenada pod okriljem noći; transport je izvršio Guild koji ima monopol na međuplanetarno putovanje (za Guild treba knjiga, jedini hint o njima u filmu je kada je Baron rekao Rabbanu da ga je taj blitzkrieg napad koštao čitavo bogatstvo).
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/03/2024 : 09:44:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
ma kad bi Aco video šta sve stvarno fali iz knjige (da bi se ljudski objasnilo zašto se dešava to što se dešava u filmu), uh, šta bi mu tek sve donekle zasmetalo.... xD
i ti nejkeru koji si čitao knjige i poznaješ materiju, i gledaš indi filmove, a razbacuješ se ovde granitnim devetkama, propas; možda stvarno nismo zaslužili bolju adaptaciju xD

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39431 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 06/03/2024 : 10:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Sto mislis da knjige moraju biti iskopirane na film. Film se obicno radi po uzoru na knjigu ali nigde ne postoji potpuna kopija. Realno, filozofiju Dine ne mozes prebaciti na film a da bi sve spakovao treba 10 filmova. Ali ako ti je samo izbacivanje delova minus u filmu iznenadjen sam, ti obicno nadjes hiljadu mana :)
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/03/2024 : 10:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Pa nije, napisao sam tamo na prethodnoj strani, gde si me pitao kako mi sve ovo sviranje kurcu (moje reči xD) ne ubije uživanje u 99% stvari koje gledam xD

Kratak pošjetnik - uzmi samo doktora Juija i njegovu izdaju. Kod Vilneva je to svedeno na nivo puke neke izdajice koju smo videli bezbroj i bezbroj puta u bezbroj priča, nivo pripovedanja neke jeftine TV serije - nekome se digla ona stvar iz svojih nekih interesa da izda nekoga, ćao zdravo.

Dok se u izvornom materijalu postavlja nemoguća situacija unutar koje data izdaja stvara ogromnu tenziju i čini dati preokret mnogo upečatljivijim. Doktor je položio državni ispit kod imperatora - carska uslovljenost, nemoguće je da izda nekoga. A čak i da jeste moguće, kuća Atrejda je jaka ko nejkerova granitna devetka, jerbo su svi do koske odani jedni drugima - uključujući i doktora, koji je povrh toga zaštićen carskom uslovljenošću. I Harkonen uspeva i tu da nađe slepu mrlju, mali odvodni kanar koji pravi otvor u zidu, gde će da zabije eksploziv i prodre kroz neprobojne zidine Atrejdovog Helmovog ponora. Linč je pokazao da lik makar može da bude prisutan tokom celog filma, da bude deo cele odane svite, vojvodinih savetnika, itd. Stavio mu je dijamant na čelo i rekao da je to znak carske uslovljenosti, tj. da mu se može verovati po svaku cenu. Ne kažem da je DOBRO odrađeno, samo da je uspeo u mnogo manje filmskog runtimea da ubaci mnogo više nego što Vilnev uspeva.

Jer šta radi Vilnev? On samo baci niotkuda doktora da ošamuti vojvodu, i jao izvini vojvodo jebiga, tako mu je to. I posle ga pošalju kod barona, baron ga pošalje kod žene, jebiga, tako mu je to.

Isto primeni i na navigatore i uopšte ustrojstvo galaksije koje je objašnjeno na nivou fusnote. A bukvalno bez iole nekog poznavanja tog ustrojstva, kako možemo da skontamo kakav je ulog cele priče, začin, ravnoteža, itd?

I nije to ništa problem, poizbacuj iz knjige šta god hoćeš. U pitanju je adaptacija, ne Zek Snajderov kopi-pejst sa štampane stranice na ekran. Ali to što odlučiš da prebaciš treba da ima težinu kakva je zamišljena u originalnom materijalu, a ne samo da preslikavaš puku školjku.

Odličan primer imaš u mejnstrimu šta znači vrhunska adaptacija izvornog materijala, uz masivno izbacivanje stvariju iz knjige (i nikad me nisi video, niti ćeš me videti da se žalim na to, štaviše, evo podržavam svesrdno:)), i vrhunsko razumevanje kako da se materijal presloži tako da ideje i poruke, likovi, itd iz izvornika zadrže svoju težinu - Gospodar prstenova.

A ovo, adaptacija koja vrhunsku lenjost krije iza kvazi-manirizma i toga što se nudi kao kontrast treš-Marvelu (dakle, ne ni Marvelu kakav je bio u početku, kvalitetni pop-korn, nego ovom aktuelnom TREŠ-Marvelu), svakome ko to podržava i daje granitne devetke neka ide na čast.... :))

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39431 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 06/03/2024 : 11:11:00  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Citajuci ovo sto si napisao ne mogu da se ne slozim, samo postavljam pitanje kako to sve ubaciti u film? Ne slazem se jedino oko te lenjosti vec mislim da je drugo vidjenje bitnih stvari za konzumente. Ja sam Dinu citao pre nekih 15 godina, zaboravio sam dosta toga ali ona sustina koja je ostala nakon isusivanja svih ovih godina je ono sto sam dobio sada na filmu. Tvoji i moji zahtevi se osetno razlikuju. Ja ocekujem bas dobru zabavu i vizuelni dozivljaj a ti dosta detaljnije prikazane odnose i filozofiju. Meni to na primer malo smeta.

Uzecu sad primer doktora koga si spomenuo. Da bi se prikazala ta dramaticnost izdaje dosta toga bi moralo biti ubaceno pre toga i onda bi film ubio konzumente koji kolektivno zive sa sindromom skracene paznje. Mislim da su kod filma pretezno politicke i logicne odluke uticale na to da se smanji deep dive u odnose i filozofiju Dine. Ali gledajuci da su samo nakon prvog vikenda vec imali payback mogli su malo vise minuta da dodaju filmu, ne bi skodilo.

Zato sam u sustini i dao 9-ku jer mi je bilo prekratko. Ali sedeci u stolici, slusajuci onu muziku, gledajuci kostime, fotografiju, bas sam uzivao. Cak razmisljam da jos jednom obrnem sve knjige. A i Dune 2000 :)

Edited by - sawitch on 06/03/2024 11:12:17
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39431 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 06/03/2024 : 11:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
I da se malo bavim blasfemijom, Lincov film je smece naspram ovoga. Ona Stingova blamaza, oni cirevi na Harkonenima, kostimi, cirkus. :)
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/03/2024 : 11:24:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Ma ok sve, al baš zato sam ti dao primer Gospodara prstenova, jer znam da odlično poznaješ i ceniš i filmove i knjige, te da vrlo lako možeš da vidiš na šta mislim, odnosno kakve sve finte (a ima ih bezbroj još mogućih) su moguće kada se tranžira izuzetno bogat i gust izvornik. Nije dakle u pitanju filozofija itd. (jebala te filozofija:)) nego to da ako hoćeš da zadržiš neki element izvorne priče koji ima veliku težinu i značaj, a ne prepoznaš da ta težina i značaj zavise od gomile drugih stvari koje si odlučio da ne zadržiš, ili ih jednostavno ne vidiš kao značajne, onda jebiga, ne ide:)

Pritom - prošlogodišnji primer "Openhajmera" ti je odličan primer da masovna publika nije nužno takva kakvom je ti i Holivud zamišljate. Dugačak, spor, gust i slojevit film, razbio i box office i nagrade i internet i sve.

Pritom pritom - kad smo već kod toga - u pitanju je istovremeno i VRHUNSKA adaptacija izvorne knjige, prilično guste biografsko-istorijske studije od nekih 700+ strana. Openhajmer šalje ovu Dinu po burek na svim frontovima, uz klicanje masovne publike kratkog attention spana:))


I naravno da je vrh Ličnova Dina, sve s čirevima, džinovskim obrvama, Sting, you name it xD

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6919 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/03/2024 : 11:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

I da se malo bavim blasfemijom, Lincov film je smece naspram ovoga. Ona Stingova blamaza, oni cirevi na Harkonenima, kostimi, cirkus. :)



Nije, nije, pa ko bi bolje u to vreme radio? Da je imao (pravo na) završnu montažu, bio bi to još bolji, i ovako vrlo dobar, film.
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000