forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 35 - Palestina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/07/2020 : 17:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Početkom 1990-ih Joe Sacco je na nekoliko mjeseci posjetio Zapadnu Obalu i Pojas Gaze kako bi obavio više od 100 intervjua s Palestincima i Židovima. Rezultat je Palestina, njegov prvi veći strip političkopovijesne publicistike. Otad je njegovo ime sinonim stripovskog vida Novog novinarstva. Sacco svoje pronicljive reportaže pronalazi u sukobima gdje nakrcane tržnice ometaju pucnjava i suzavac, gdje vojnici bezobzirno tuku civile, a ulice blokiraju prije nego što izvjestitelji mogu pobjeći. Sacco je sretao i intervjuirao zatvorenike, izbjeglice, demonstrante, ranjenu djecu, poljoprivrednike koji su izgubili zemlju i obitelji raskoljene palestinskim sukobom. Ovo prošireno i redizajnirano izdanje prekretnice stripovskog novinarstva sadrži gomilu dopunskog materijala: bilješke, skice, fotografije snimljene na licu mjesta, novi intervju sa Saccom i još mnogo toga.

Orka Specijal 35 • Palestina • 320 stranica • C/B + Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Joe Sacco • Crtež Joe Sacco • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Vrban • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2020. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-35-palestina/638/

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/07/2020 : 17:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Iako imam srpsko izdanje, uzimam i ovo prosireno. Isto je bilo i sa Gorazdem.






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 22/07/2020 : 18:21:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Remek delo. I nadam se da s ovim nije kraj Sacca u Fibri.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/07/2020 : 18:22:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
E, ja nemam nijedno izdanje ovog albuma i uzimam ga s gustom,(kao da bi bilo drugacije i da imam neko).
Uglavnom, dugo sam cekao na ovo, da ga vidim malo na pocetcima, prije Gorazda i Fixera...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/07/2020 : 15:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
imam ovaj strip od Rendea - po meni,remek delo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 31/07/2020 : 19:06:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Nakon Sigurne zone Goradze jedva sam cekao ostale Saccove radove pa nije bilo dileme hocu li kupiti i Palestinu.

Svidjelo mi se, lijepo je sto je istog formata kao i prvi strip, crtezvmi je dobar i kadriranje, svidjaju mi se i popratni tekstovi,fora mi je sto autor sebe iskreno prikazuje kao lesinara koji ceka krv za svoju reportazu, a onda se usere, uhvatio sam se za onaj manjak empatije kada mu vec dojade jedne te iste price o stvarima koje prozivljavaju palestinci, a i ne smeta me jednostranost premda isplivavaju neke stvari gdje nisu bas susta dobrota, ali ovom stripu fali nesto smo imali kod Goradza, a to je povezanost sa likovima koje intervjuira premda je to i logicno s obzirom na tempo zbivanja. Ipak cini mi se kao da stripu fale neki dijelovi, primjerice sto je bilo s japancem i slicno.

U svakom slucaju zelim jos sacca.

Edited by - Kerempir on 31/07/2020 19:08:58
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 31/07/2020 : 20:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Listao sam juce u DW-u i nije ovo za mene. Haoticno, ne svidja mi se crtez a ni tema. Crtez me podseca na strip fanzine koji su na sve strane izlazili u drugoj polovini '90 i pocetkom '00.
Preskacem, kao i Sigurnu zonu...

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 31/07/2020 : 21:49:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Jako dobar strip. Iako nisam baš fan Sakovog crteža.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 01/08/2020 : 00:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Nakon Sigurne zone Goradze jedva sam cekao ostale Saccove radove pa nije bilo dileme hocu li kupiti i Palestinu.

Svidjelo mi se, lijepo je sto je istog formata kao i prvi strip,


Zar su istog formata?
Zona piše 190 x 255 a ovo 160 x 240
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 01/08/2020 : 15:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Krivo se izrazio, sorry kad na brzinubtipkam, mislio sam na likovno oblikivanje.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 03/08/2020 : 11:32:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
palestinu nisam planirao da nabavljam, nekako je bio katgorija pod mozda i ako se desi to ti i slicno. palestinu iz 2007(valjda) sam skolovao, al samo izdanje je bilo uradjeno tako da ga covek ili voli ili ne voli. ovo fibrini izdanje mi je opet leglo samo tako, stvarno odlicno uradjen strip, ono, ljubav na prvi pogled .
u uslovima pojacanih emocija, konstante presije, u granicnim uslovima autoru se olaksava da napravi nesto veliko. saco je ovo iskoristio na najbolji moguci nacin, upio je atmosferu tamo i preneo je na table. a to je ono glavno, preneti zivot u strip. +skroz inteligento kako je napunio tekst ovde, crtez mi apsolutno pashe. sta ces bolje . autor malo ide na svoju ruku, dobro je to ispalo
nekako sam u dokumentarnom fazonu u zadnje vreme, pogledah ciklus filmova zelimirna zilnika sto je bio na tvu.
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 03/08/2020 : 12:17:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Ako hoces dokumentarac na temu Palestine preporucujem Al Nakba, ima ga i na YT
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/08/2020 : 09:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ovdje imamo jedan od rijetkih primjera kako ni Fibrina ekipa nije savršena. Stranica 177 naslovljena je "Edward Said" što je prevedeno kao "Edward je rekao", a riječ je o imenu i prezimenu. Bez obzira na tu sitnu grešku izdanje je, naravno, odlično, a Sacco je jako dobar u tome što radi. Ipak, kao i Goražde, sumnjam da ću ovo ponovo čitati. Važni su to stripovi, ali iznimno mučni.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/08/2020 : 09:24:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nikako nismo savršeni, niti ćemo ikad biti, ali za taj konkretni slučaj namjerno je tako stavljeno, jer je to i u originalu igra riječi.

Trouble will find me
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/08/2020 : 09:28:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
meni je ovde prevod bas legao, al imam jedno pitanjce na to. zasto jeep nije preved ko dzip, video sam par takvih primera.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/08/2020 : 10:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Treba pitati Tanju.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/08/2020 : 11:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Možda se mislilo na Jeep kao na marku auta, a ne na džip kao kolokvijalni naziv za takvu vrstu auta? Nije svaki džip Jeep, isto ko šta nije svaka pasta za zube Kaladont ili svaki kalkulator Digitron

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/08/2020 : 11:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ma vjerojatno, da.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/08/2020 : 13:13:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nikako nismo savršeni, niti ćemo ikad biti, ali za taj konkretni slučaj namjerno je tako stavljeno, jer je to i u originalu igra riječi.


Znam, ali u kontekstu te stranice rekao bih da se baš odnosi na Saida imenom i prezimenom. Kao igra riječi bi funkcioniralo da je prisutan neki njegov citat ili barem da Sacco spominje što točno čita u knjizi koju je izvukao. No dobro, nije to toliko važno.

Što se tiče jeepa, i ja sam pretpostavio da je riječ o marki vozila.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 07/08/2020 : 13:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Markos

Nikako nismo savršeni, niti ćemo ikad biti, ali za taj konkretni slučaj namjerno je tako stavljeno, jer je to i u originalu igra riječi.


Znam, ali u kontekstu te stranice rekao bih da se baš odnosi na Saida imenom i prezimenom. Kao igra riječi bi funkcioniralo da je prisutan neki njegov citat ili barem da Sacco spominje što točno čita u knjizi koju je izvukao.


U srpskom izdanju Rendea, poglavlje je nazvano Edvard Said. I meni je ta stranica i naslov više u čast samom čoveku koji je inspirisao Sacca da dođe u Palestinu, no bilo kakva igra reči.
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 12/10/2020 : 00:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Za Palestinu mi se čini da je slabije osmišljena i izvedena nego li Sigurna zona Goražde. Ima više razloga tome:

1. scenario gotovo da ne postoji, strip prati njegov put i boravak u Izraelu i Palestini, no iako su i prve i poslednje stranice dobro izvedene (sa jasnom porukom), sve između je jedan miš-maš priča koje su mogle biti jasnije iskorišćene. Možda za razlog treba kriviti to što je Palestina prva izlazila u sveskama i moguće da Džo nije odmah imao viziju kako želi sve da ispriča.
2. on kao lik u stripu, svako malo insistira da od ljudi dobije što jeziviju priču, on se praktično raduje kada naiđe na neke užasne priče, i iako se i on sam (barem mi se tako čini) kritički i sa podsmehom povremeno osvrće na to, i dalje to ne deluje ispravno, naprotiv, čini mi se kao da (pod)svesno zloupotrebljava situaciju da bi ispričao verziju koju želi.

Sa druge strane, ovo delo je izuzetno autentično i govori o stvarnim problemima na koje veći deo sveta žmuri, njegove priče imaju preko potrebnu iskrenost i brzo nam likovi postanu bliski i poznati i krenemo verovati njima i njihovim rečima. Što je verovatno prvi korak koji svet mora da napravi da bi razumeo Palestinu i pomogao rešavanju konflikta. Ako već nije kasno.

Pročitao sam strip u izdanju Rende, verujem da je Fibra napravila fantastično izdanje, vidim da ima dodataka, nema sumnje uzeću u jednom trenutku, moguće da Džo i komentariše nešto od ovoga u tim dodacima?

Edited by - Manny on 12/10/2020 00:17:16
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/10/2020 : 11:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Zato i kazem, Footnotes in Gaza kojeg je napravio kasnije je puno bolje osmisljen i zastavljen, iako pokriva samo "jedan događaj", ali istovremeno govori i o celom tom konfliktu. A i deblje izdanje je od Palestine.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 12/10/2020 : 13:07:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Footnotes je odličan, tek s njim je priča izistinski zaokružena. Nadam se da će Markos i to objaviti, iako nije zvučan naslov kao Palestina.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/11/2020 : 21:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pročitao. Sumnjam da ću opet. Manny i Kerempir su sve dobro rekli.
Palestina je interesantna i kao kontrapunkt Arapinu budućnosti jer tamo su Arapi većinom prikazani kao zatucani kozojebi, a ovdje ih vidimo i kao ljude.

Strip je ružan za čitanje jer priča bezbroj priča o nepravdi, boli i mržnji, a nema razrješenja ni nade da će biti bolje. Koliko ja znam, ni danas, nakon više od 20 godina u Palestini nije bolje. Ili možda je? Ne znam, ne pratim, ovo više nije aktualna tema u našim medijima.

Saccov crtež mi je baš legao. Ima taj stil gdje ljude poružnjuje, američki underground stil, ali mu je okolina superdetaljna. Neke od kadrova po onim oronulim izbjegličkim logorima je gušt gledati. Estetika ružnog u punom sjaju

Iako je scenarij nefokusiran, ima par moćnih scena. Meni su najjače one na kraju, s dječakom koji misli na kiši i onim dvjema Izraelkama. Bijes i prezriva ravnodušnost.. ono što ostaje dok se stvara država.

Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 05/11/2020 : 21:23:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Nije bolje, neće ni biti bolje.

Edited by - Red Marquis on 05/11/2020 21:23:47
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/11/2020 : 21:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
arapin i palestina su komplementarni stripovi
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000