forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Black Metal i estetika ružnog - privlačnost tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10127 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 26/10/2020 : 21:39:41  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by stinky

Da li metalci furaju kosture, smrt, demone, crne mise i sav taj arsenal?



Od tri moja prijatelja, koji slušaju metal, niti jedan ne fura ovo.


Sad će bit i 30 godina da mi je mater ušla u sobu, a iz zvučnika trešti "SUICIDE,SUICIDE". Kako zna Engleski, vidija sam joj istinsku tugu u očima i čuja sažaljivo "a sinko moj...".
Aj ti gospođi objasni da je to "Mandatory suicide" od Slayera, i da mi ne viču da se ubijen nego da je rat sranje???
Stinki ti je ka moja mater.




Što bi mama tek rekla za Cannibal Corpse


Vjerovatno ništa, jer ne bi razumila šta piva.
Al na dobrome si tragu kad je estetika ružnoga u pitanju. Cannibal corpse forsira tu priču a ne Metallica ili Maiden.
Ako mene pitaš, meni je to bezveze, a ovi skandinavci šta briju na vikinge su mi komedija.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1775 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 26/10/2020 : 21:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Nisam na ovom forumu da pisem o muzici koja mi je bitna kao i strip ali evo... Ranije sam dosta slusao black metal ali vec mi godinama ne prija osim sporijih bendova poput Nortt, Arcana Coelestia i sl. Od V osnovne slusam doom metal pa me je kod black metala privukla mracna atmosfera ali mi je dosadila brzina i ceo pravac je izgubio na originalnosti morem bezlicnih bendova. I dalje povremeno otkrijem neke sporije black metal bendove koji su vise black/doom metal ali to ubrzo izbledi jer je sasvim dovoljno slusati proverene bendove.
Sto se mene tice, ovo je prava black metal atmosfera - zlokobno, oporo, misticno, mracno:
www.youtube.com/watch?v=Wry9G6rcdQw

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 26/10/2020 : 21:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Zoroasterixx
Odgovor Black metala na surovost materijalnog svemira je dozivanje još surovijeg; ili, kao što ćemo vidjeti, dočarati kroz mitopoetiku puni užas stvarne i vječne pustoši samog materijalnog svemira u kojem živimo".



Po ovome, on želi reći ovo: svijet u kojemu živimo nije ružičast (haha, kao da slušam ivanloa), ali mu suha racionalizacija ne dostaje da bi mogao izraziti tu neružičastost; zato se mora vraćati simbolima (mitopoetici) eda bi podigao za par oktava taj užas u kojemu živimo. Praktički on tu govori da su infernalno carstvo naseljeno Sotonom, njegovim pobunjenim anđelima i legijama mrtvih, prokletih ili zaboravljenih metafora za hladni bezdušni svemir.

Ali, nerv njegove argumentacije se dirne ako mu ja primijetim da je on prinuđen vraćati se simboličkim slikama demona, infernalnog carstva i da se zbog te prinude ne nalazi više u čistom racionalističkom, scijentifističkom narativu. Znači, i on sam priznaje da su simbolički pojmovi jači od pukih racionalnih teorija o materijalističkom svemiru. Inače bi se kretao na tom terenu.

Usput, to što on priča ti je slično Tarru i mađarskom darknajtu. I kod Tarra imaš taj ledeni pusti svemir, ali sa moćnim slikama kita, podivljale rulje itd.

Ledeni pusti svemir iz materijalističkih koncepcija se spaja sa demonskim slikama; to je već nadilaženje scijentifizma, za mene to nije "isti svijet"; tu se već otišlo u pravu demonologiju, kako ju izlaže Jaspers.




Podsjeti me još jednom u kojoj točno knjizi govori o demonologiji pa ću pogledati.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/10/2020 : 21:52:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Cannibal corpse forsira tu priču a ne Metallica ili Maiden.



Pa nije stvar sada u tome da nađemo 'odgovornoga', nego više klasifikacija.

Maideni spadaju u tu klasu. Magazin ne. Ni Škoro. A ni Bon Jovi (valjda, ne znam baš taj opus). Srebrna krila ne; W.A.S.P. da, Black Sabbath da. Judas Priest. Manowar. Grave Digger. itd.

Između svih ovih također mogu postojati ( i postoje) diferencijacije. Ali zajednički nazivnik je da potpadaju pod opći pojam estetike ružnog.

I karikatura spada u estetiku ružnog, lafčino. Kamoli ne Maideni.
Sad se ti opet čudiš ko puran; ali to ti je tako, jer vidi: onaj tko postavlja sustav, postavlja i kriterije. Odnosno, moraš čitati knjige da bi znao klasificirati, ili sam uraditi sustav.
Ja sam, slučajno, čitao Estetiku od Grlića. I sada tu imaš i jedan mali dio gdje on predstavlja knjigu Krala Rosenkranza. A ovaj je napisao knjigu koju je nazvao: Estetika ružnog. Samim time što je napisao knjigu, uradio je jedan sustav i definirao pojmove.
Tome se ne može doskočiti tako jeftino da budeš veliki fan metala ko ivanlo ili tak oda ti pišeš počalice na scomu. Moraš razviti stvar i uvjeriti druge da si dobro razvio. E, tek onda ćeš biti ozbiljniji kada tvrdiš da Maideni ne spadaju u estetiku ružnog.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/10/2020 : 21:53:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
[
Podsjeti me još jednom u kojoj točno knjizi govori o demonologiji pa ću pogledati.



Filozofska vjera
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 26/10/2020 : 21:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by stinky

Da li metalci furaju kosture, smrt, demone, crne mise i sav taj arsenal?



Od tri moja prijatelja, koji slušaju metal, niti jedan ne fura ovo.


Sad će bit i 30 godina da mi je mater ušla u sobu, a iz zvučnika trešti "SUICIDE,SUICIDE". Kako zna Engleski, vidija sam joj istinsku tugu u očima i čuja sažaljivo "a sinko moj...".
Aj ti gospođi objasni da je to "Mandatory suicide" od Slayera, i da mi ne viču da se ubijen nego da je rat sranje???
Stinki ti je ka moja mater.




Što bi mama tek rekla za Cannibal Corpse


Vjerovatno ništa, jer ne bi razumila šta piva.
Al na dobrome si tragu kad je estetika ružnoga u pitanju. Cannibal corpse forsira tu priču a ne Metallica ili Maiden.
Ako mene pitaš, meni je to bezveze, a ovi skandinavci šta briju na vikinge su mi komedija.



Dobro, Corpse i slični bandovi otvoreno pjevaju o nekrofiliji i slično, no to ne znači da estetike ružnog nema i van ekstremnih podžanrova.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10127 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 26/10/2020 : 22:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by stinky

Da li metalci furaju kosture, smrt, demone, crne mise i sav taj arsenal?



Od tri moja prijatelja, koji slušaju metal, niti jedan ne fura ovo.


Sad će bit i 30 godina da mi je mater ušla u sobu, a iz zvučnika trešti "SUICIDE,SUICIDE". Kako zna Engleski, vidija sam joj istinsku tugu u očima i čuja sažaljivo "a sinko moj...".
Aj ti gospođi objasni da je to "Mandatory suicide" od Slayera, i da mi ne viču da se ubijen nego da je rat sranje???
Stinki ti je ka moja mater.




Što bi mama tek rekla za Cannibal Corpse


Vjerovatno ništa, jer ne bi razumila šta piva.
Al na dobrome si tragu kad je estetika ružnoga u pitanju. Cannibal corpse forsira tu priču a ne Metallica ili Maiden.
Ako mene pitaš, meni je to bezveze, a ovi skandinavci šta briju na vikinge su mi komedija.



Dobro, Corpse i slični bandovi otvoreno pjevaju o nekrofiliji i slično, no to ne znači da estetike ružnog nema i van ekstremnih podžanrova.


Naravno da ima. Pa onaj alternativni omot od Beatleasa je odvratniji od omota Cannibal Corpsea.
Ali estetika ružnog koju forsira Cannibal je meni bezvezna jer je svrha sama sebi, estetika ružnog od Beatlesa mi je OK.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 26/10/2020 22:07:23
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/10/2020 : 23:56:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Estetika čitavog metala, a pogotovo black podžanra mi sve više ide na k.
Zapravo, metal volin slušat zbog agresivnih bubnjeva. Progresivu i tehnikaliju pak zbog kompleksnih dionica. Ovo prvo je za izbit iz sebe frustraciju na blastovima i duploj pri 250 bpm, a drugo za mindfuck i sate i sate dok uvatiš šta Gartska vrti u Animals as leaders. I opet si za k od bubnjara.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 08:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Naravno da ima. Pa onaj alternativni omot od Beatleasa je odvratniji od omota Cannibal Corpsea.
Ali estetika ružnog koju forsira Cannibal je meni bezvezna jer je svrha sama sebi, estetika ružnog od Beatlesa mi je OK.



E, pa to. To je negdje pitanje koje nas ovdje zanima.
Znači, raspraviti ovakve slomove (jer, to jest jedan slom, jedna granica pred koju čovjek dolazi), a ne da se prepucavamo tko sluša Maidene a tko Magazin.

Kako bi ti odgovorio na to pitanje: sam kažeš da je taj omot odvratan, a s druge strane ti je okej?
Kako to da ono odvratno može biti okej? Odnosno, da postoji takav sadržaj u umjetnosti, koji je prepoznala estetika ružnog?

I ovaj viceov iskaz ide u tom pravcu: "Estetika čitavog metala, a pogotovo black podžanra mi sve više ide na k."

I moje nadilaženje DDoga, horora itd... premda, opet, ne do kraja, jer i dalje mogu čitati tu i tamo DD, mogu slušati Maidene, vjerojatno bih mogao gledati i Stravu u ulici brijestova itd.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 08:26:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
To je ono što sam te pitao na onom drugom topicu: može li nekad i ono što je odvratno dovesti do dobrog

To je vezano s ovom ocjenom covera Beatlesa kao ružnijeg, ali "kvalitetnijeg"; ispada da estetika ružnog ima svoju svrhu ako prenosi neku poruku koja je dobra, budi iz drijemeža itd.

Znači, postoji dobra i loša provokacija; loša je ona koja je sama sebi svrha. Tako se bar čini na prvi pogled.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 08:59:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

To je ono što sam te pitao na onom drugom topicu: može li nekad i ono što je odvratno dovesti do dobrog



čini se da je to jedina 'svrha', jer gotovo svi koji se ozbiljno bave pitanjem zla nekako idu u tom pravcu

međutim, nije stvar tako jednostavna, jer se događa i protusmisao: da se jednostavno ostane na estetici ružnog. u najboljem slučaju kao većina koja odgovara slično kao nesvrstani (je odvratno, ali mi je okej", znači nema daljeg kretanja, krajnji ostaje princip ugode (opet se otvara novi problem: kako odvratno izaziva ugodu, je li takav čovjek dostatan, je li krajnji smisao ugoda); u onom gorem slučaju dolazi do pravog darknajta, pa se otvoreno veličaju baš takvi sadržaji (to ti je onaj tip što piše knjigu o BM s argumentacijom "BM samo još dodatno podiže surovost surovog svijeta, pa je čak istinitiji")

pitanje o estetici ružnog spada zapravo među najteža ljudska pitanja, jer potpada pod temu "otkuda zlo u svijetu", pod pitanja teodiceje. po meni, to je jedini ozbiljni prigovor ateizma (sve ostalo, sav onaj arsenal od evolucije, fizikalizma, ovog onog, to sve je kilavo i ne ide u kost).

pitanje zla ide u kost.
a eventualno se može riješiti tako da se čovjek kreće prema sagledavanju cjeline. drugim riječima, jako jako jako teško, jer ovo je gotovo pravilo: svatko živi prvo svoju partikularnost i drži se svog malog "ja" grčevito; pa kad ga strefi neka nevolja, neka bol koja direkt udara, teško se onda diže do shvaćanja cjeline (on će prije reći kao nesvrstani: to su prazna kvazifilozofiranja i sve u tom stilu)

znači, problem je vrlo realan: 1.bol pogađa direktno i svatko ju osjeća na nedvosmislen način 2.shvaćanje cjeline, jedino gledište iz kojega se može nadvladati postojanje zla u svijetu, je potrebno izboriti (na jednoj razini, to su elementarne stvari, i ZATO dostupne svima -Isus se izražava o malenima, o siromašnima duhom i sl.-, ali sve elementarno je teško)

usput,
kao što se da vidjeti i na ovom topicu, već samo pričanje, postavljanje problema izaziva velike otpore; ivanl se maltene uvrijedio što sam Maidene stavio u estetiku ružnog.
s jedne strane, to je i dobro, jer, makar sad on reagira djetinjasto, ipak taj žalac koji on osjeća maltene kao smrtnu uvredu govori da još postoji ljudskost u njemu, jer u osnovi on na jedan pogrešan način govori ovo: ne želim biti shvaćen kao onaj koji uživa u ružnome. znači, tu još postoji barem neki sram, na rudimentarnoj razini. a to je dobro.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46576 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/10/2020 : 09:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by xilrion

štoviše, mislim da u paklu puštaju magazin i sl.


U mojoj viziji pakla puštaju Balaševića.





Inače sotonisti su pi.kin dim prema adezeovcima.
A šta se tiče ružnoće dosta je vidit spomenik krivoustom.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46576 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/10/2020 : 09:24:03  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Dakle mene osobno tom žanru (metalu općenito) može privući samo muzika, no treba reći da je to jedna od najdugovječnijih i najžilavijih glazbenih subkultura. Kod metalaca postoji osjećaj pripadnosti i tradicije. Nisu toliko opterećeni politikom i ideologijom kao npr. pankeri, koji kad ostare se razočaraju i u svoje ideale i u sebe kad neibježno pogaze te ideale zbog raznih kompromisa koje im život nametne. Tako da metalci ne "prerastu" svoju subkultulru kao pankeri.

Što se tiče toga što u startu nekoga može privući tom žanru (osim muzike), dosta tu ima sličnosti sa horor žanrom u literaturi ili filmu. (zasad toliko)



Od čistog BM-a samo Dimmu Borgir san nešto sluša. Kredu ne računam u to ona je fenomen. Ne znam,ako računam Bal Sagoth je ka simfonik bm al nema veze s pravin bm.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7830 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 27/10/2020 : 09:24:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46576 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/10/2020 : 09:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto





https://www.youtube.com/watch?v=yZMGFRTg-BM

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

motorista
New Member



Serbia
256 Posts

Member since 16/02/2019

Posted - 27/10/2020 : 10:13:06  Show Profile Show Extended Profile  Send motorista a Private Message  Reply with Quote
Meni su blek metal i det metal predstavljali kratkotrajne izlete iz redovnog hevi i glam metala koji sam jedno vreme, nekih 6-7 godina, intenzivno puštao nakon upoznavanja sa njima u ranom detinjstvu koje je rezultiralo neodbacivanjem žanra. Čak se sada ne mogu setiti ni šta sam tačno slušao. Razlozi su se svodili na specifičnu melodičnost i, ređe, na melodičnost i tekst. Kako specifičnu? Zbog elementarnog ritma i muzike, ali i preteranosti, karikiranja, parodiranja... barem prema mojim ušima (recimo, te solaže su suvišne i nekada su mi zbog te suvišnosti privlačne – možda se ovde može govoriti o kritici okruženja ali i o estetici ružnog – a nekad su samo suvišne).

Iako volim mnoge stvari nikada nisam video potrebu za nošenjem martinki, crnih majica, Partizanovog dresa, nekih štampi sa "Fićom" ili trobojkom, ili pak uniformi, recimo. Ironično, jesam nosio SMB džeparice i spitfajerku (nikad zajedno, ipak), no samo zato što ističu proporcije i lepotu mog seksi tela, ne delim ideje sa grupama za koje je ovo karakteristično. Uostalom, mnogi slušaju narodnu muziku pa ne nose čakšire, šubare i šajkače, ili vole vesterne pa se ne oblače kao kauboji...

Mada, kada je muzika u pitanju uopšteno, ja sam najpovršniji konzument. A i u okviru nje su me kao teme neuporedivo više zanimali Novi talas, bluz, popularna klasična, ideološka i naročito himne. No, i to je slabo u odnosu na druga interesovanja. Čak ni ne slušam stvari nastale u poslednjih 10 godina (ne prijaju mi) niti načelno imam želju da probam nešto novo. A blek i det metal su otpali, čak i znatan deo hevi metala. Najčešće od nečeg srodnog pustim glam, "Ganse" ili nešto tako veselijeg reda poput "Tvisted sistersa" (pošto smatram kako meni draži "Motorhed" i "Ac munja dc" ne pripadaju metalu, pa ih izdvajam); od standardnog recimo malo "Mejdena", Brusa Dikinsona i "Megadet", no sve ređe.

Eto, čisto da imate uzorak razmišljanja o jednog pritajenog kvazimetalca u ostavci.

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/10/2020 : 10:16:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Zaratustra, 'omasio si ceo fudbal', mene jos uvijek moze samo biti sram zbog drugih, primjerice, trpanja magacina u iste recenice sa Maidenima. Dakle mogu se zasramiti u ime drugih, primit njihov sram i na sebe, ako oni nisu bili svijesni da se trebaju zasramiti. Iako mi Maideni i nisu 'vele' favoriti, ipak cu ih 'obraniti' od takvih kulturocida da se pojavljuju blizu Huljiceve zaraze. Jer do pandemije je zacas i ucas. Ni ne okrenes se vec je oko tebe.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2745 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 27/10/2020 : 10:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by xilrion

štoviše, mislim da u paklu puštaju magazin i sl.


U mojoj viziji pakla puštaju Balaševića.





Inače sotonisti su pi.kin dim prema adezeovcima.
A šta se tiče ružnoće dosta je vidit spomenik krivoustom.




Dobro do kada će se istom dopuštati pisati čisto političke komentare ?

Svaku temu zagadi sa politikom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 11:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by motorista

Eto, čisto da imate uzorak razmišljanja o jednog pritajenog kvazimetalca u ostavci.




dobro si napisao, meni se sviđa tvoj pogled
ima tu nekog kretanja prema "cjelini", premda, barem zasad, a i budući da te ja ne znam (možda je ovo tvoj prvi post koji vidim), ostaješ ili zadovoljavaš se na nekim počecima. dubioze te ne privlače ili misliš da za to treba puno vremena koje možeš iskoristiti na drugi način.

recimo, tvoj je stav, po pitanju famozne cjeline (haha), dalji ili viši od ivanlovog, koji i dalje tvrdi da sam dosadan, promašen i nepotrebno gnjavim i da maideni ne mogu u istu rečenicu sa magazinom (a seke? sve bi seke ljubile mornare, ivanlo. nije to mala stvar, izreći takav sud kroz estetiku sladunjavog a la magazin)

25 godina prije, valjda bih i ja mogao pričati tako kao ivanl i ismijavati se magazinu.
ali u osnovi, to je djetinjast stav ili ako hoćete: skroz promašen. nije kvazifilozofija ovako se lijepo raspravljati, već je KVAZIRELIGIJA to što očituje ivanl. i prije se on jednom smrtno uvrijedio kada sam mu rekao da se azra prerasta, da je azra sad meni čak nezanimljivija od pađena.
ivanl ima neki odnos zlatnog teleta: magazin, auu brate, pa to je suparnički bog; ali maideni, e to, to je pravi bog.

ivanl, ti čak ni ne shvaćaš da si meni, po tom pitanju bliži od tončija huljića i da sam ja možebit luđi i slobodniji kvazimetalac od tebe... ali to sve nema nikakve veze u objektivnom sagledavanju fenomena u svijetu. tvoj stav je pogrešan i točka. takvog idolopokloničkog odnosa se valja osloboditi.
jer, u osnovi, ti si na istoj razini kao onaj tko pada na magazin: vi ste dvije strane istog novčića. tebe ta dijalektika muči, pa padaš u ove forumske zanose, pa sam ti ja gnjavator, budala, kvazi ovo i kvazi ono. a da me vidiš u elementu i momentu heavymetala, držao bi moju sliku kao ikonu.

Edited by - stinky on 27/10/2020 11:11:26
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7830 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 27/10/2020 : 11:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja jednako cijenim i Maidene i Huljica...i jedni drugi su vladari na svom terenu.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 11:33:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Da se vratimo na temu BM-a i ružne estetike tj estetike ružnog

Knjiga koju sam spomenuo se dotiče veze između BM-a i - ekologije :)

Da vidimo primjer: ovo je cover jednog albuma Summoninga, kad vidite ovakvu sliku, da li vam se čini lijepo ili sumorno?

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/10/2020 : 11:35:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Drag si ti meni Zaratustra, drag. Da nije takvih svijet bi bio dosadnije mjesto. Sad, nisi mi bas toliko drag da bi te drza na 'kantunalu'...
No tebe svodi/baca u problem to sto pricas opsirno. To ti, takav pun samozadovoljstva slike svoje i prilike svoje, ne vidis. Uostalom boli te briga sto ti ja sad pricam. Boli te ustvari dupe, kiki i briga sto ti itko prica, jer ti si samom sebi dostatan. Sam si sebi svrha i nije ni lako doci do tog stadija, zahtjeva to izuzetnu istreniranost i volju. U tom pogledu ti si jako uspjesan 'sportas'. Sad, problem ti je jedino sto te , ajmo reci, 85% auditorija, nista ne razumije ili nemogu to ili pak nece. Naravno to , kako rekoh tebe i ne zanima. Da te ja ne 'pilam' prevec, jebiga dragi, pricas opsirno. To meni nije cak ni problem, procitam ja maltene sve tvoje ispise, i nerijetko me dojmi i nasmije katkad, tvoja samodopadnost, ali pusti brale glazbu. Nije to poligon za ovakve kvazi-pseudo rasprave jbg. Ima drugih poligona i sirina svake vrste. Opusteno. Poslusaj malo ponovo Accept, o kojem smo onomad raspravljali. Evo preporucam Pandemic. Sad je to aktualno, a metalci su inace poznati kao autori svakovrsnih vizionarskih tema, pa tako i ove.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15699 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/10/2020 : 11:43:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ja jednako cijenim i Maidene i Huljica...i jedni drugi su vladari na svom terenu.


Sumnjam da Dickinson ili Harris drze svoju mramornu bistu na klaviru. Ova druga vrst zivota drzi sebe samoga da se gleda dok svira. Najozbiljnije, bio sam mu doma. Iz prve ruke pricam, vidio svojim ocima...
Sad, normalno je da voli tko god sto hoce, to makar nije zabranjeno. Pa i sebe samoga u tolikoj mjeri. I cijeni, stuje, sto god hoce, to makar ne spada pod nikakav krivicni ili kazneni zakonik. A vidis pitanje je opet, da li bi trebalo? Mogli bi i o tome do sutra.
A sad dok ovo pisem, zapitah se ima li Stinky svoju bistu doma, sumnjam da ima klavir, ali ako nema, (bistu, ne klavir), nek se da napraviti u dobrog majstora kipara, pa nek se postavi na neki 'kantunal', regal, vec neki dio pokucstva...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 11:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ivanl,
ajde kad već lijepo pričamo. ma ima neke istine u tome što kažeš. svega toga ima, i zajeban sam i često nepodnošljiv, a svakako i opširan. što se tiče opširnosti, bit ću prema potrebi i još opširniji, premda postoji kao neki zamislivi ideal da dođeš do izraza koji je jednostavan, svima obvezujući i nedvosmislen. na forumu je to nemoguće, po meni, jer mene zanimaju raspredanja stvari, a ne chat. i kada bi, recimo, u stavrnom životu napravio takvu skulpturu od sebe, opet bi to smetalo drugima, jer tek to bi bila krajnja samodopadnost: zamisli da ništa ne govoriš, samo se pokažeš i svi padaju na koljena od pukog pogleda, neke geste, od oblika koji si postigao i koji je takav da nema ni potrebe za razlaganjem.

samodopadnosti isto mora biti, jer to je gotovo uvjet da prihvaćaš druge. da, ta je stvar pipava: može se podivljati u narcisoidnosti, a može se i postići zajebani stupanj gdje se ne može uhvatiti ni za glavu ni za rep. to ti je moj slučaj, blago rečeno haha.

no, opet ti kažem, sve to nema puno veze. nije glazba ništa nedodirljivo. sve se to da staviti pred sudište, pa da vidimo. ti si nećeš 'pokvariti' doživljaj, pa ostaješ rađe na naivnom pristupu: daj ti meni accept i ne filozofiraj. ali nije to to, nego je zadatak: sve učiniti svjesnim, postati samosvijest u svemu. e tek tada bi mi mogao reći "pusti naklapanje, uzmi accept". ali meni izgleda da onaj tko postaje sve više slobodan, odnosno samosvjestan, odlazi i od accepta i od takovg fanovskog odnosa prema glazbi kakav imaš ti.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10127 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 27/10/2020 : 11:55:40  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Naravno da ima. Pa onaj alternativni omot od Beatleasa je odvratniji od omota Cannibal Corpsea.
Ali estetika ružnog koju forsira Cannibal je meni bezvezna jer je svrha sama sebi, estetika ružnog od Beatlesa mi je OK.



E, pa to. To je negdje pitanje koje nas ovdje zanima.
Znači, raspraviti ovakve slomove (jer, to jest jedan slom, jedna granica pred koju čovjek dolazi), a ne da se prepucavamo tko sluša Maidene a tko Magazin.

Kako bi ti odgovorio na to pitanje: sam kažeš da je taj omot odvratan, a s druge strane ti je okej?
Kako to da ono odvratno može biti okej? Odnosno, da postoji takav sadržaj u umjetnosti, koji je prepoznala estetika ružnog?

I ovaj viceov iskaz ide u tom pravcu: "Estetika čitavog metala, a pogotovo black podžanra mi sve više ide na k."

I moje nadilaženje DDoga, horora itd... premda, opet, ne do kraja, jer i dalje mogu čitati tu i tamo DD, mogu slušati Maidene, vjerojatno bih mogao gledati i Stravu u ulici brijestova itd.


Pa meni je to jasno od početka.
Dapače, ja iman osjećaj da ti i zoroasterixx ovde otkrivate toplu vodu.
Iman osjećaj da meni kojen je jasno da je kontekst najbitniji od svega objašnjavate da je kontekst bitan???

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000