forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Black Metal i estetika ružnog - privlačnost tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 11:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky



samodopadnosti isto mora biti



Bah, to je ona izreka da moraš voljeti sebe da bi mogao druge; samo što se sad može filozofirati o značenju "ljubavi prema sebi". I u kršćanstvu je ta stvar dvosmislena; s jedne strane, treba "ljubiti bližnjega kao sebe samog", s druge je ponos najveći od smrtnih grijeha.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 12:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl
Ova druga vrst zivota drzi sebe samoga da se gleda dok svira. Najozbiljnije, bio sam mu doma. Iz prve ruke pricam, vidio svojim ocima...



A zašto ideš onda tom čovjeku doma? Mene to zanima. Jer, po ovome što ti govoriš, ti zapravo govoriš da je huljić nenormalan, da je bolesno zaljubljen u sebe.
Ako si ti toga svjestan, onda mi nije jasno zašto ideš takvom čovjeku doma.

Ja tu ne vidim smisla: odnosno, mogu to tumačiti samo ovako: iz lažne pristojnosti ili nekog osobnog interesa, ti odlaziš kod čovjeka kojega smatraš nenormalnim. I držiš da je to u redu, jer, eto, takav-je-svijet.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 12:07:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
I u kršćanstvu je ta stvar dvosmislena; s jedne strane, treba "ljubiti bližnjega kao sebe samog", s druge je ponos najveći od smrtnih grijeha.



da, to kažem
naravno, sad se možemo natezati o pojmovima i kako se to misli. samodopadnost možda ni nije dobar izbor za to označiti, no svakako se mora voljeti sebe samog. a i neotklonjivo je, barem kao početak (jedan moment procesa ljubavi).
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 12:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Samodopadnost ima negativan prizvuk, tako da ivanl ono nije napisao kao pohvalu :)

Rekao bih da problem s ponosom nije ljubav prema sebi sama po sebi toliko koliko umanjivanje drugoga, kako bi se sebe uzdiglo.

Kad je već tema o metalcima, BM-ovci su većinom sljedbenici ničeanske etike, pa su na liniji onoga da je kršćanstvo mekušasto, a poganstvo/sotonizam moćni.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 27/10/2020 : 12:13:01  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ja jednako cijenim i Maidene i Huljica...i jedni drugi su vladari na svom terenu.


Iz današnje perspektive, ovo je živa istina.
Huljić mi je kako vrime ide sve veći kralj.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 12:21:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
[
Iman osjećaj da meni kojen je jasno da je kontekst najbitniji od svega objašnjavate da je kontekst bitan???



Pa ne, nego meni izgleda da ti ne vidiš "veći kontekst". Tebi je dovoljna glazba, tvoji osjećaji, ugoda, neka razmišljanja o provokaciji u smislu podizanja društvene svijesti... ali fali pitanje blaženstva. Hahaha, pazi ti tu riječ: BLAŽENSTVO.
Zvuči malo pokakano i staromodno i potpuno izvan konteksta.

Pa ipak, to je krajnje pitanje. Pitanje svih pitanja. Što sam ja, kamo idem, što trebam raditi. Samosvjestan čovjek ne može biti indiferentan po tom pitanju. Jasno, to je sad dugačko i opširno pitanje, ali povratno, povezano je i sa ovime o čemu mi pričamo (jer je povezano sa svime): ako prepoznajem da je nešto odvratno, kako mi to može biti okej? Na to se sad pitanje, kažem, odgovara zaobilaznim putem, odnosno opširno tako da se pokušava sagledavati sve (famozna "cjelina").

Ali ti želiš jedan rez. Slušam to, sviđa mi se, fućka mi se dalje, amen i gotovo. Eventualno se zanimam sa "kontekst". Ali kontekst uzet samo kao subkultura, glazba, poneka društvena teorija... I to bi bilo dobro, da, budući je ono gornje pitanje neotklonjivo, pitanje svih pitanja, onda ti iz tog konteksta (koji je partikularan) želiš objasniti sve i štoviše, upuštaš se u filozofiranje i govoriš kako baš treba prcati kozojebe.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15705 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/10/2020 : 12:39:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ivanl,
ajde kad već lijepo pričamo. ma ima neke istine u tome što kažeš. svega toga ima, i zajeban sam i često nepodnošljiv, a svakako i opširan. što se tiče opširnosti, bit ću prema potrebi i još opširniji, premda postoji kao neki zamislivi ideal da dođeš do izraza koji je jednostavan, svima obvezujući i nedvosmislen. na forumu je to nemoguće, po meni, jer mene zanimaju raspredanja stvari, a ne chat. i kada bi, recimo, u stavrnom životu napravio takvu skulpturu od sebe, opet bi to smetalo drugima, jer tek to bi bila krajnja samodopadnost: zamisli da ništa ne govoriš, samo se pokažeš i svi padaju na koljena od pukog pogleda, neke geste, od oblika koji si postigao i koji je takav da nema ni potrebe za razlaganjem.

samodopadnosti isto mora biti, jer to je gotovo uvjet da prihvaćaš druge. da, ta je stvar pipava: može se podivljati u narcisoidnosti, a može se i postići zajebani stupanj gdje se ne može uhvatiti ni za glavu ni za rep. to ti je moj slučaj, blago rečeno haha.

no, opet ti kažem, sve to nema puno veze. nije glazba ništa nedodirljivo. sve se to da staviti pred sudište, pa da vidimo. ti si nećeš 'pokvariti' doživljaj, pa ostaješ rađe na naivnom pristupu: daj ti meni accept i ne filozofiraj. ali nije to to, nego je zadatak: sve učiniti svjesnim, postati samosvijest u svemu. e tek tada bi mi mogao reći "pusti naklapanje, uzmi accept". ali meni izgleda da onaj tko postaje sve više slobodan, odnosno samosvjestan, odlazi i od accepta i od takovg fanovskog odnosa prema glazbi kakav imaš ti.



Uvijek sam za lijepu pricu, razgovor.
Daj da se ne osvrcem previse na objasnjenje o samodopadnosti, to sve vec znamo, nismo djeca. Takvi smo nazalost, kakvi smo. Ima nesto formuliranosti osobenosti sto nam poslije zivot daje, uvjetuje i namece, ali bazicno nosimo sve vec odavno u sebi. Pretpostavljam da si takav dozivljaj sebe samoga ti imao vec i u vrticu. Ti si zaista istrenirani sportas, vec sam ti rekao. Da si ovoliku energiju ispoljio kao recimo, tezak, u tebe bi bile najbolje masline i loza.
Ja ti i nemam bas puno vremena za duga raspredanja, vise volim izravnu, kracu jasniju i brzu dijagnostiku stanja i situacija. Ali te razumijem u potpunosti, dapace ista dijalektika i pisana misaona rijec kao moj kum. Sociolog, psiholog i knjiznicar. Mozda otuda i ova korespondencija s tobon jer prepoznajem to sve iz prve ruke. Pocesto bude i zastranjenja, a o dosadi i da ne govorim, to su neminovni nusprodukti cijelovremenog, (zivotnog), istrazuvanja.
Dakle nemam ti ja za to puno vremena, ja idem sad na dvije-tri pive, prije dobrog obida, i to mi je znatno bolje utroseno vrijeme. Nekad bi se pitalo di ces?, kad bi stari Splicani izlazili vanka. A odgovor bi bio, iden sa ljudima. To ti je znacilo da idu u 'betulu', na 'zmul' dva, tri... i tamo bi ti bila najbolja filozofska interakcija koja se moze zamislitu i pozeliti. Danas betula i konoba vise nema, ali ja svaki dan iden s ljudima. Kuzis? I to bas onako mediteranskog, otvorenog tipa... vani 'na klupe', blizu balota, di se i dan danas odrzava Smojin stih rasprava. Ne fali tu filozofije, da mozes to dozivit dojmilo bi te. Pa tko zna cija bi slika tad bila na 'kantunalu'. To ti je jbg. moj kvart, jos uvijek zivotni Veli Varos i Spinut, ono bas kao iz serije Velo misto.
A da, sto se huljica tice, (znam da razumijes zasto malo pocetno slovo), doma sam mu bio spletom cudnih, pace nevjerovatnih okolnosti dostojnih filmskog scenarija, niposto svojom voljom nisam tu htio biti, pa se eto desilo da ponesem tu impresiju o dostatnisti samoga sebi, iz njegovog doma. Na klaviru. Zali Boze, sto ga nisam ispljucao kako dolikuje, ali idemo dalje...
Kad smo kod tog idemo, idem ja sad do obida malo s ljudima. Na pivu, dvi, tri. Neces mi ih valjda pokvarit kao ona dva, tri gemista sinoc, jel da?
Aj, pa kad se vratim procheckiram sto imas novoga, pa presudim valja li sto odgovoriti. Cujemo se poslije.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1887 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 27/10/2020 : 12:40:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kad je već tema o metalcima, BM-ovci su većinom sljedbenici ničeanske etike, pa su na liniji onoga da je kršćanstvo mekušasto, a poganstvo/sotonizam moćni.



Estetika ružnog se prvi put i pojavljuje u paganizmu (sotonizmu). Kartažani i Moloch, Asteci i svi ostali koji su prinosili ljudske žrtve svojim panteističkim bogovima - koji su po pravilu bili >ružnog< izgleda. Naravno sve to je moglo funkcionirati i opstati do dolaska Krista na zemlju a da bi se poslije toga sakrili u podzemlje.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 27/10/2020 : 12:48:58  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
[
Iman osjećaj da meni kojen je jasno da je kontekst najbitniji od svega objašnjavate da je kontekst bitan???



Pa ne, nego meni izgleda da ti ne vidiš "veći kontekst". Tebi je dovoljna glazba, tvoji osjećaji, ugoda, neka razmišljanja o provokaciji u smislu podizanja društvene svijesti... ali fali pitanje blaženstva. Hahaha, pazi ti tu riječ: BLAŽENSTVO.
Zvuči malo pokakano i staromodno i potpuno izvan konteksta.

Pa ipak, to je krajnje pitanje. Pitanje svih pitanja. Što sam ja, kamo idem, što trebam raditi. Samosvjestan čovjek ne može biti indiferentan po tom pitanju. Jasno, to je sad dugačko i opširno pitanje, ali povratno, povezano je i sa ovime o čemu mi pričamo (jer je povezano sa svime): ako prepoznajem da je nešto odvratno, kako mi to može biti okej? Na to se sad pitanje, kažem, odgovara zaobilaznim putem, odnosno opširno tako da se pokušava sagledavati sve (famozna "cjelina").

Ali ti želiš jedan rez. Slušam to, sviđa mi se, fućka mi se dalje, amen i gotovo. Eventualno se zanimam sa "kontekst". Ali kontekst uzet samo kao subkultura, glazba, poneka društvena teorija... I to bi bilo dobro, da, budući je ono gornje pitanje neotklonjivo, pitanje svih pitanja, onda ti iz tog konteksta (koji je partikularan) želiš objasniti sve i štoviše, upuštaš se u filozofiranje i govoriš kako baš treba prcati kozojebe.



Ove dvi riči su esencija. Ostatak posta ti je totalni višak jer se svodi na najbanalnije pretpostavljanje.
Kažu da je pretpostavka majka svih zajeba, a ti konstantno svoje pretpostavke prodaješ pod aksiome. Stinki to ti je jedan od najboljih načina za ispast dijametralno suprotan od onoga kakvin nan se želiš prikazat.
Isto tako, ti toliko šaraš po temi da ni sam u stvari nekad neznaš šta oćeš. Ti imaš 100 pitanja, al u stvari ni na jedno ne želiš odgovor nego bi samo raspreda o svih 100.

Pošalica za kraj, razovor stinkija i nesvrstanog na ulici:
S: Gospodine možete li mi reći kako vi doživljavate rijeku vremena, koja je naša uloga u njenom strujanju, može li se ići uz struju, bla bla bla...
N: Jedan i dvadeset
S: A mjerimo li mi to vrijeme uopće ispravno, tko je taj koji je izmjerio onih 6 sati viška godišnje, čemu uopće ta prijestupna godina, bla bla bla...
N: Jedan i trispet
S: Uostalom, kad se uopće počinje mjeriti vrijeme, što je početna točka, bla bla bla...
N: Jedan i pedeset.
S: bla bla bla...
N: Dva i deset
S: bla bla bla...
N: Šta ti u stvari oćeš jeben te nenormalna?
S: Koliko je sati?





Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 27/10/2020 12:53:31
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4892 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/10/2020 : 13:31:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx


Što vas točno privlači takvoj glazbi - muzika, atmosfera, subkultura kao takva?



quote:
Originally posted by vukozec


Što se tiče toga što u startu nekoga može privući tom žanru (osim muzike), dosta tu ima sličnosti sa horor žanrom u literaturi ili filmu.



Smatram da je ključna riječ katarza. U platonovsko-aristotelovskom smislu (he he, pusa stinky). Pročišćenje-oslobođenje, "učenje kroz patnju", to je to.

Zašto gledam(o) horor filmove? Tražim(o) tu katarzu na kraju. Uzmimo Egzorcista. Većinu filma gledamo mladog svećenika kako šeta po gradu, posjećuje staru majku itd. Izgleda kao da ga nešto muči, nekakvo egzistencijalističko breme, kriza vjere, kriza identiteta. Na kraju filma svi skupa dolazimo do te katarze (prilično doslovno, Đavo se izbaci iz tijela). Čak i u filmovima koji su maksimalno sumorni, nihilistični, u kojima Zlo na kraju pobjeđuje i mi osjećamo frustraciju jer nismo dobili finalnu satisfakciju, iskupljenje, i tu se može reći da se dolazi do katarze upravo kroz tu frustraciju. Kroz jake emocije odbacujemo zlo od sebe.

(Black) metal, ružna, nemilozvučna, agresivna muzika je katarzična, ako se kroz tu ružnoću i agresiju oslobađa crno, negativno, zlo. Imamo tu i element da se u metalu često nakon te agresije znaju ukazati prekrasne melodije (znamo da metalci rade najbolje sentiše), to je već eksplicitno simuliranje katarze kroz muziku.

A možda samo laprdam bez veze ;)
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46617 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/10/2020 : 13:50:30  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kad je već tema o metalcima, BM-ovci su većinom sljedbenici ničeanske etike, pa su na liniji onoga da je kršćanstvo mekušasto, a poganstvo/sotonizam moćni.



Estetika ružnog se prvi put i pojavljuje u paganizmu (sotonizmu). Kartažani i Moloch, Asteci i svi ostali koji su prinosili ljudske žrtve svojim panteističkim bogovima - koji su po pravilu bili >ružnog< izgleda. Naravno sve to je moglo funkcionirati i opstati do dolaska Krista na zemlju a da bi se poslije toga sakrili u podzemlje.



Misliš valjda politeisti?
Da,malo su zamazali sliku
Evo npr Mexico ima strašno jak kult Santa Muerte . Ako ne znaš o čemu se radi:
https://www.youtube.com/watch?v=zFR__Z4-rr8

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4892 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/10/2020 : 13:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Da se vratimo na temu BM-a i ružne estetike tj estetike ružnog

Knjiga koju sam spomenuo se dotiče veze između BM-a i - ekologije :)

Da vidimo primjer: ovo je cover jednog albuma Summoninga, kad vidite ovakvu sliku, da li vam se čini lijepo ili sumorno?





Pretpostavljam da se ta veza sa ekologijom opet vrti oko paganizma? Organizirana religija je obilježje civilizacije. Poganstvo, okultizam je vraćanje prirodi i misticizmu, "odbacivanje okova civilizacije". Koliko zasad možemo vidjeti iz priloženog, koliko god evoluirali, u čovjeku su vazda ta dva suprostavljenja instikta. S jedne strane težnja za razvojem "uljudbe", civilizacije, kontrola basic instikta, sa druge vraćanje prirodi i tim primarnim nagonima.

Što se slike tiče, može biti i lijepa i sumorna istovremeno.

U tom žanru lijepo-sumorno-uznemirujućih gotičkih naslovnica, ova mi je i dalje vrh:



Podsjeća me dosta na najjaču scenu iz The Innocents (Okretaj zavrtnja - eto još jednog katarzičnog mistično/pogano/nagonsko vs racionalno/religiozno/kontrolirano horora):



(evo, opet sam se najježio)
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 27/10/2020 : 14:13:52  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
@vukozec
Je, ovaj Black Sabbath je baš zajeban.
Ovaj Summoning mi je čista pozitiva. Za šetnju, brodić na vesla, i to...
Bohinj, Bled, Vogel...

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 14:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Zoroasterixx


Što vas točno privlači takvoj glazbi - muzika, atmosfera, subkultura kao takva?



quote:
Originally posted by vukozec


Što se tiče toga što u startu nekoga može privući tom žanru (osim muzike), dosta tu ima sličnosti sa horor žanrom u literaturi ili filmu.



Smatram da je ključna riječ katarza. U platonovsko-aristotelovskom smislu (he he, pusa stinky). Pročišćenje-oslobođenje, "učenje kroz patnju", to je to.

Zašto gledam(o) horor filmove? Tražim(o) tu katarzu na kraju. Uzmimo Egzorcista. Većinu filma gledamo mladog svećenika kako šeta po gradu, posjećuje staru majku itd. Izgleda kao da ga nešto muči, nekakvo egzistencijalističko breme, kriza vjere, kriza identiteta. Na kraju filma svi skupa dolazimo do te katarze (prilično doslovno, Đavo se izbaci iz tijela). Čak i u filmovima koji su maksimalno sumorni, nihilistični, u kojima Zlo na kraju pobjeđuje i mi osjećamo frustraciju jer nismo dobili finalnu satisfakciju, iskupljenje, i tu se može reći da se dolazi do katarze upravo kroz tu frustraciju. Kroz jake emocije odbacujemo zlo od sebe.

(Black) metal, ružna, nemilozvučna, agresivna muzika je katarzična, ako se kroz tu ružnoću i agresiju oslobađa crno, negativno, zlo. Imamo tu i element da se u metalu često nakon te agresije znaju ukazati prekrasne melodije (znamo da metalci rade najbolje sentiše), to je već eksplicitno simuliranje katarze kroz muziku.

A možda samo laprdam bez veze ;)



Ne laprdaš, na dobrom si tragu (po meni).
Katarza je ključna, ako nema katarze (ili, iskupljenja) dark ostaje svrha sam sebi, dakle nešto loše.
Jedino je pitanje da li je i koliko je to dobro izvedeno, i na kraju krajeva, ne postoje li bolji načini od postizanja katarze od horor filmova.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 15:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Da se vratimo na temu BM-a i ružne estetike tj estetike ružnog

Knjiga koju sam spomenuo se dotiče veze između BM-a i - ekologije :)

Da vidimo primjer: ovo je cover jednog albuma Summoninga, kad vidite ovakvu sliku, da li vam se čini lijepo ili sumorno?





Pretpostavljam da se ta veza sa ekologijom opet vrti oko paganizma? Organizirana religija je obilježje civilizacije. Poganstvo, okultizam je vraćanje prirodi i misticizmu, "odbacivanje okova civilizacije". Koliko zasad možemo vidjeti iz priloženog, koliko god evoluirali, u čovjeku su vazda ta dva suprostavljenja instikta. S jedne strane težnja za razvojem "uljudbe", civilizacije, kontrola basic instikta, sa druge vraćanje prirodi i tim primarnim nagonima.


Ima sličnosti s time, iako postoji razlika između ovih pogana (koji bi se vratili prirodi, starim bogovima itd) i sotonista. Međutim, u BM-u ima i jednih i drugih, pa se to pomalo isprepliće.

Stavit ću malo kasnije svojim riječima o čemu se radi.

quote:
Originally posted by vukozec

[quote]
Što se slike tiče, može biti i lijepa i sumorna istovremeno.


Može, u tom slučaju možda je bolje postaviti razliku u tome da li izaziva ugodne osjećaje ili neugodne.

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 15:05:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Da kažem ukratko svojim riječima ono što kaže knjiga: "ekologija" BM-a se sastoji u tome da se nalazi ljepota u prirodi, ali to nije hipijevska slika prirode kao izvor svega pozitivnog, nego priroda koja bi se mogla opisati kao lišena ljudskog sadržaja, koju se prigrljuje ne zato što će ona uzvratiti zagrljaj, nego baš zato jer je opasna i surova.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 15:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Evo npr jedna BM stvar koja mi je ok, a vezana je uz tu nostalgiju prema začaranoj prirodi:

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15705 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/10/2020 : 15:28:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

@vukozec
Je, ovaj Black Sabbath je baš zajeban.
Ovaj Summoning mi je čista pozitiva. Za šetnju, brodić na vesla, i to...
Bohinj, Bled, Vogel...


I sta je najgore napravili su cili album, pisme, tekst, produkciju, omot...u pet minuti. Nisu imali pojma kakvu ce lavinu u buducnosti pokrenuti. Bili su toliko drogirani da nisu ni znali kakav su uspjeh polucili.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1887 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 27/10/2020 : 15:42:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kad je već tema o metalcima, BM-ovci su većinom sljedbenici ničeanske etike, pa su na liniji onoga da je kršćanstvo mekušasto, a poganstvo/sotonizam moćni.



Estetika ružnog se prvi put i pojavljuje u paganizmu (sotonizmu). Kartažani i Moloch, Asteci i svi ostali koji su prinosili ljudske žrtve svojim panteističkim bogovima - koji su po pravilu bili >ružnog< izgleda. Naravno sve to je moglo funkcionirati i opstati do dolaska Krista na zemlju a da bi se poslije toga sakrili u podzemlje.



Misliš valjda politeisti?
Da,malo su zamazali sliku
Evo npr Mexico ima strašno jak kult Santa Muerte . Ako ne znaš o čemu se radi:
https://www.youtube.com/watch?v=zFR__Z4-rr8



Je, u glavnom su bili politeisti ali obožavati sunce stavljajući ga u kontekst boga je element panteizma.
Santa Muerte ipak ne bih stavljao u istu grupu. To je kao neki kult smrti, ali smrti kao transfera, prijelaska u vječni život, nije mi povezano sa satanizmom. Kartažani su “molili” za materijalno blagostanje i zanimljivo je kako su to razumjeli - da treba žrtvovati malu djecu - božanstvu kojeg su oni fizički zamislili - ružnog. Uostalom kao i Azteci, sve one maske sa jezičinama i “zlim” pogledima, znaš šta pričam.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4892 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/10/2020 : 15:44:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Da kažem ukratko svojim riječima ono što kaže knjiga: "ekologija" BM-a se sastoji u tome da se nalazi ljepota u prirodi, ali to nije hipijevska slika prirode kao izvor svega pozitivnog, nego priroda koja bi se mogla opisati kao lišena ljudskog sadržaja, koju se prigrljuje ne zato što će ona uzvratiti zagrljaj, nego baš zato jer je opasna i surova.




Meni svakako bliže i zanimljivije viđenje prirode od ovog hipijevskog. Evo opet da povučem paralelu s filmom (jbga, u BM baš i nisam upućen, poznata mi je ta priča oko Burzuma i Mayhema, ali slušao BM baš i nisam, pa navrćem vodu na ono što mi je poznato): (e da, SPOILERS!) Snowpiercer je SF film koji raspravlja o društvenom uređenju svijeta u kojem živimo, i naravno inherentnim nepravdama. Poanta na kraju je da pravi reset nije tek puko svrgavanje trenutnog vođe/sistema, to ne mijenja ništa bitno. Jedini pravi reset je vraćanje kompletne civilizacije na tvorničke postavke, novi start od samog početka. Na kraju vidimo naše preživjele junake kako izlaze iz okova vlaka/civilizacije i vani ih čeka nepregledna bijela divljina i veliki bijeli medvjed (koji je uzgred rečeno jako lijep :) ). No što taj medvjed predstavlja, dokaz da je život moguć izvan poznatog vlaka/civilizacije, ili opasnost koja će dokrajčiti te preživjele, tojest dovesti do kraja čovječanstva?
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 27/10/2020 : 16:03:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Da kažem ukratko svojim riječima ono što kaže knjiga: "ekologija" BM-a se sastoji u tome da se nalazi ljepota u prirodi, ali to nije hipijevska slika prirode kao izvor svega pozitivnog, nego priroda koja bi se mogla opisati kao lišena ljudskog sadržaja, koju se prigrljuje ne zato što će ona uzvratiti zagrljaj, nego baš zato jer je opasna i surova.




Meni svakako bliže i zanimljivije viđenje prirode od ovog hipijevskog. Evo opet da povučem paralelu s filmom (jbga, u BM baš i nisam upućen, poznata mi je ta priča oko Burzuma i Mayhema, ali slušao BM baš i nisam, pa navrćem vodu na ono što mi je poznato): (e da, SPOILERS!) Snowpiercer je SF film koji raspravlja o društvenom uređenju svijeta u kojem živimo, i naravno inherentnim nepravdama. Poanta na kraju je da pravi reset nije tek puko svrgavanje trenutnog vođe/sistema, to ne mijenja ništa bitno. Jedini pravi reset je vraćanje kompletne civilizacije na tvorničke postavke, novi start od samog početka. Na kraju vidimo naše preživjele junake kako izlaze iz okova vlaka/civilizacije i vani ih čeka nepregledna bijela divljina i veliki bijeli medvjed (koji je uzgred rečeno jako lijep :) ). No što taj medvjed predstavlja, dokaz da je život moguć izvan poznatog vlaka/civilizacije, ili opasnost koja će dokrajčiti te preživjele, tojest dovesti do kraja čovječanstva?



Je li to film sa vlakom koji kruži oko zaleđene Zemlje?

Po meni, nijedna od te dvije slike prirode nije sasvim točna; mi se ne možemo vratiti na staru pogansku naivnost, obožavanje prirode itd jer je kršćanstvo viši stupanj, koji uostalom ne poništava ono dobro u poganstvu (tako je i Tolkien mogao u Gospodaru prstenova sjediniti i kršćanske i poganske vrline).

S druge strane, ideja da sva priroda otpada, a da je samo duh bitan je odviše gnostička, jer ona poriče jedinstvo duha i tijela.
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1887 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 27/10/2020 : 16:45:56  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
[
Iman osjećaj da meni kojen je jasno da je kontekst najbitniji od svega objašnjavate da je kontekst bitan???



... ali fali pitanje blaženstva. Hahaha, pazi ti tu riječ: BLAŽENSTVO.
Zvuči malo pokakano i staromodno i potpuno izvan konteksta...



Uf, baš danas čitam što o tome govori Augustinović u Povijesti Isusovoj.
To je da se stavi na zid.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/10/2020 : 16:54:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by xilrion

štoviše, mislim da u paklu puštaju magazin i sl.


U mojoj viziji pakla puštaju Balaševića.





Inače sotonisti su pi.kin dim prema adezeovcima.
A šta se tiče ružnoće dosta je vidit spomenik krivoustom.




Ajde, ajde bez politike

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/10/2020 : 18:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ordell

Uf, baš danas čitam što o tome govori Augustinović u Povijesti Isusovoj.
To je da se stavi na zid.



E, ordell, bravo!!!
To mi je vrlo draga knjiga, izuzetna. Baš mi je drago da čitaš Povijest Isusovu, samo zbog ovog tvog posta vrijedi čitav ovaj topic (sa svim usponima i padovima, uključivši i moje;))

Inače, drago mi je i da vukozec stavlja promišljanja o darknajtu i katarzi, i da ivan priča o splitskim ćakulama.

Jedino mi nije drago da je nesvrstani i dalje stisnut te nastavlja glumiti neopterećenost, umjesto da se malo po malo otvara i priča napokon iz srca.

Edited by - stinky on 27/10/2020 18:59:36
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46617 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/10/2020 : 21:28:08  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ordell

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kad je već tema o metalcima, BM-ovci su većinom sljedbenici ničeanske etike, pa su na liniji onoga da je kršćanstvo mekušasto, a poganstvo/sotonizam moćni.



Estetika ružnog se prvi put i pojavljuje u paganizmu (sotonizmu). Kartažani i Moloch, Asteci i svi ostali koji su prinosili ljudske žrtve svojim panteističkim bogovima - koji su po pravilu bili >ružnog< izgleda. Naravno sve to je moglo funkcionirati i opstati do dolaska Krista na zemlju a da bi se poslije toga sakrili u podzemlje.



Misliš valjda politeisti?
Da,malo su zamazali sliku
Evo npr Mexico ima strašno jak kult Santa Muerte . Ako ne znaš o čemu se radi:
https://www.youtube.com/watch?v=zFR__Z4-rr8



Je, u glavnom su bili politeisti ali obožavati sunce stavljajući ga u kontekst boga je element panteizma.
Santa Muerte ipak ne bih stavljao u istu grupu. To je kao neki kult smrti, ali smrti kao transfera, prijelaska u vječni život, nije mi povezano sa satanizmom. Kartažani su “molili” za materijalno blagostanje i zanimljivo je kako su to razumjeli - da treba žrtvovati malu djecu - božanstvu kojeg su oni fizički zamislili - ružnog. Uostalom kao i Azteci, sve one maske sa jezičinama i “zlim” pogledima, znaš šta pričam.


ne kažem ja za Santa muerte da je sotonizam nego kaže rkc. Šta se tiče Asteka žrtvovali su ljude , to nije sporno. Cilj je bija da se Sunce ne ugasi ,(Huitzilopochtli,bog Sunca, rata,ljudske žrtve i zaštitnik Tenočitlana) . Šta se tiče žrtvovanja dice , koliko se sičan njih su žrtvovali samo Tlalocu (bog voda,kiše i plodnosti) Ovo žrtvovanje se odvijalo jerbo su povezivali dječji plač sa kišom. Prilikom žrtvovanja bilo je bitno da dica šta duže plaču. Nadalje za razliku od drugih religija u Azteka nije bilo bitno vodit neki posebni moralni život. Bitan je bija način smrti. Najgore je bilo umrit prirodnom smrću,a najbolje se utopit ili da te opali grom i slično. (kao direktna božanska intervencija). Ovi žrtvovani ,kao i ratnici poginuli u ratu,žene umrle na porođaju i slični slučajeve su spadali u istu kategoriju.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.58 seconds. Snitz Forums 2000