forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Očito i Alan Ford ima svoj LUDILO klub
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 11:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Možda bi se i isplatilo malo kolekcionarski poluditi da je situacija drugačija.
Ja volim svoju kolekciju, ali je nemam sa kime podijeliti. Klincima je strip pretrom. Drugačija su vremena.

Ulaganje u oldtimere, recimo, znači druženje, odlaženje na susrete, upoznavanje novih zemalja i ljudi ... Uglavnom, izrazit je socijalni moment i zato mi se čini da je tu kolekcionarsko ludilo opradano.

Ulaganje u strip je samo moje zadovoljstvo. Tu smo stripovi i ja sami. I to mi se ne sviđa i zato za mene stripovi ne vrijede novaca sa Mrckove, a vjerojatno i sa Wooky-eve aukcije.
Odnosno, i te kako vrijede ali ... Da li je strip +4/-5 ili 5/glanc postaje mi sasvim svejedno.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 11:56:32  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Kupio sam nedavno novu getribu za spačeka 1490€ i nova sjedala za VW T1 420€.
Jedan ili dva Alana Forda su me, skoro, koštala kao to dvoje. za mene nemjerljivo.

Odnosno IvalL prodaje cijelu kolekciju (+4/-5) za 5000€
Cijela Vjesnikova kolekcija AlaN Fordova visoke klvaitete koštati će kao prvih 10 brojeva kod Mrcka ili Wookya. OPET NEMJERLJIVO.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12780 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/12/2020 : 11:57:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Neće biti novih generacija koje će to kupovati.
Već sad nema novih generacija.



Nije tako.
Ti i sada imaš nove generacije koje pridolaze u kult (ovo sa kultnom, odnosno, objektivnom stranom, ha, morat ću jednom barem pokušati objasniti. jer ta stvar mnogima stvara probleme, jer brkaju svoje privatne i subjektivne doživljaje i vrijednosna mjerila - i onda TO uzimaju za objektivno, daju odokativne i paušalne izjave "ovo je dobro, ovo nije". to je sve razumljivo, ta zabluda, ali kažem ti, to UOPĆE NIJE OBJEKTIVNA STRANA. objektivno je nešto sasvim drugo, a o tome se opet mora nadugačko).

Znači, jedno je da li nove generacije SADA kupuju te kartonce, a drugo da li postoje nove generacije koje se regrutiraju u kult. Kako ja gledam scenu već 20 godina maltene, i kako su se iste priče potezale već i tamo, na početku scoma "zagor će nestati s nama, bla bla", to se ipak ne događa. Dapače, dolaze novi, jer je važno ako postoji objektivna srana. Čim ova postoji, regrutiraju se novi, iz raznih razloga. Hegelovo objašnjenje je "ukidanje diferencije" ili da to kažem na običnom jeziku: čovjek je društveno biće, želi se potvrditi, a to može jedino među drugima. Odnosno, to ti je nadilaženje sitnih, privatnih umišljaja i potvrda u 'velikom svijetu, u realnosti, potvrda koju dobivaš od drugih.

Ako ja pročitam Zagora, imam potrebu to podijeliti s drugima i naći istomišljenike ili nadvladati neistomišljenike. U tom procesu se i sam potvrđujem, jer inače nikako ne bih mogao znati što ti moji doživljaji znače: jesam li lud, bolestan, zanosim se, vrijedan sam, dobar itd. Vrijedi za bilo što, film, ovo ono.

To ti je kultna strana. U njoj ja nalazim potvrdu samoga sebe.
Ovo se događa, bez obzira je li netko čitao AF prije 40 godina ili 20 ili sada. Naravno, ovi koji su uspostavili kult, to su prvosvećenici i preko njih se regrutiraju ostali.

Tu postoji javna strana; to ti je zezanje po forumu, pošalice, čitanje stripova, obavijesti izašlo je ovo izašlo je ono; također analize, dublje priče; normalne kupo-prodaje, cirkulacija.
A onda postoji i dark sajd, podzemlje. To je ezoterijska strana kulta, misterije. Tu nemaju pristup svi, gotovo nitko. O tome se može samo nagađati, kako u doba Grka, tako i danas. Ne može se tako bezazleno objasniti kako si ti krenuo, iako se čini da je to razumno objašnjenje.
Čak i prema definiciji se tu ne regrutiraju mladi itd. Nijedan od ovih koji to kupuje, prema definiciji, ne može biti mlad. To moraju biti starci i oni su se inicirali u ezoterijsku stranu kulta, ne prije 30 godina, nego prije par. Malo ti zvuči paradoksalno, ali mislim da bolje pogađa stvar.

I za 20, 30 godina, ovo će se događati ako će postojati kult, javna strana. A on će, po svemu sudeći, postojati: i AF i Zagor.

Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 12:10:05  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Još 20 do 30 godina kolko se nadam da ću živjeti, ili 40+ neki, uživati ćemo u našim kolekcijama.
I to bi nam trebalo biti dovoljno.

Sviđala mi se rečenica da su kolekcije porodično blago. Volio bih da stvarno to i postanu. Ima li šanse za to? Ne znam. Mogu se samo nadati.

Razmišljati o budućnost za mene je bezveze. Tako i onako ćemo, vjerojatno, biti Prastari Prdonje u staračkim domovima ili na brigu ženama ili klincima.
Ako ćemo imati sreće staračka bedastoća vratit će nas u djetinjsto i uživat ćemo u Zagoru više no ikada.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 16/12/2020 : 12:15:38  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by vukozec
Neće biti novih generacija koje će to kupovati.
Već sad nema novih generacija.



Nije tako.
Ti i sada imaš nove generacije koje pridolaze u kult (ovo sa kultnom, odnosno, objektivnom stranom, ha, morat ću jednom barem pokušati objasniti. jer ta stvar mnogima stvara probleme, jer brkaju svoje privatne i subjektivne doživljaje i vrijednosna mjerila - i onda TO uzimaju za objektivno, daju odokativne i paušalne izjave "ovo je dobro, ovo nije". to je sve razumljivo, ta zabluda, ali kažem ti, to UOPĆE NIJE OBJEKTIVNA STRANA. objektivno je nešto sasvim drugo, a o tome se opet mora nadugačko).

Znači, jedno je da li nove generacije SADA kupuju te kartonce, a drugo da li postoje nove generacije koje se regrutiraju u kult. Kako ja gledam scenu već 20 godina maltene, i kako su se iste priče potezale već i tamo, na početku scoma "zagor će nestati s nama, bla bla", to se ipak ne događa. Dapače, dolaze novi, jer je važno ako postoji objektivna srana. Čim ova postoji, regrutiraju se novi, iz raznih razloga. Hegelovo objašnjenje je "ukidanje diferencije" ili da to kažem na običnom jeziku: čovjek je društveno biće, želi se potvrditi, a to može jedino među drugima. Odnosno, to ti je nadilaženje sitnih, privatnih umišljaja i potvrda u 'velikom svijetu, u realnosti, potvrda koju dobivaš od drugih.

Ako ja pročitam Zagora, imam potrebu to podijeliti s drugima i naći istomišljenike ili nadvladati neistomišljenike. U tom procesu se i sam potvrđujem, jer inače nikako ne bih mogao znati što ti moji doživljaji znače: jesam li lud, bolestan, zanosim se, vrijedan sam, dobar itd. Vrijedi za bilo što, film, ovo ono.

To ti je kultna strana. U njoj ja nalazim potvrdu samoga sebe.
Ovo se događa, bez obzira je li netko čitao AF prije 40 godina ili 20 ili sada. Naravno, ovi koji su uspostavili kult, to su prvosvećenici i preko njih se regrutiraju ostali.

Tu postoji javna strana; to ti je zezanje po forumu, pošalice, čitanje stripova, obavijesti izašlo je ovo izašlo je ono; također analize, dublje priče; normalne kupo-prodaje, cirkulacija.
A onda postoji i dark sajd, podzemlje. To je ezoterijska strana kulta, misterije. Tu nemaju pristup svi, gotovo nitko. O tome se može samo nagađati, kako u doba Grka, tako i danas. Ne može se tako bezazleno objasniti kako si ti krenuo, iako se čini da je to razumno objašnjenje.
Čak i prema definiciji se tu ne regrutiraju mladi itd. Nijedan od ovih koji to kupuje, prema definiciji, ne može biti mlad. To moraju biti starci i oni su se inicirali u ezoterijsku stranu kulta, ne prije 30 godina, nego prije par. Malo ti zvuči paradoksalno, ali mislim da bolje pogađa stvar.

I za 20, 30 godina, ovo će se događati ako će postojati kult, javna strana. A on će, po svemu sudeći, postojati: i AF i Zagor.




Zanimljivo..
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 12:21:38  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Što se mladih i stripa tiče: NEMA ŠANSE.

95 % mladih ne čita ništa što nije na ekranu.
95 % mladih surfa tim istim ekranima brzinom FAST&FURIOUS
95 & mladih ima strpljenja ostati na jednom postu otrilike jednu nanosekundu.
Tko će ih prizemljiti na par sati da pročitaju knjigu ili strip?

Od onih 5 % ostatka otprilike 4,99 & nije nikada čulo za strip
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 12:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Stripove čitaju uglavnom klinci koji cijene i poštuju živote svojih staraca i čiji starci su zaljubljenici u stripove.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 16/12/2020 : 12:31:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Što se mladih i stripa tiče: NEMA ŠANSE.

95 % mladih ne čita ništa što nije na ekranu.
95 % mladih surfa tim istim ekranima brzinom FAST&FURIOUS
95 & mladih ima strpljenja ostati na jednom postu otrilike jednu nanosekundu.
Tko će ih prizemljiti na par sati da pročitaju knjigu ili strip?

Od onih 5 % ostatka otprilike 4,99 & nije nikada čulo za strip



Tu je zato kult video-igara
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 12:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Uhhh, ode slobodno prijepodne u filozofiranju.
Planine čekaju. Taman dosta vremena za današnjih 7km.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 12:40:41  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Sa klincima sam jedno vrijeme pratio fenomen Twitch streamera.
Sad više čak ne snimaju i montiraju YouTube filmiće nego samo streamaju svoje igranje. I današnji klinci to pasu satima.

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by stripnik

Što se mladih i stripa tiče: NEMA ŠANSE.

95 % mladih ne čita ništa što nije na ekranu.
95 % mladih surfa tim istim ekranima brzinom FAST&FURIOUS
95 & mladih ima strpljenja ostati na jednom postu otrilike jednu nanosekundu.
Tko će ih prizemljiti na par sati da pročitaju knjigu ili strip?

Od onih 5 % ostatka otprilike 4,99 & nije nikada čulo za strip



Tu je zato kult video-igara

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17697 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/12/2020 : 13:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

LUDILO SE NASTAVLJA.

WookY je skužio da je ludilo NA VRHUNCU i stavio je kartonce i SS izdanja na aukcije.

Pametno. Nije mogao biti bolji trenutak. Još se ludilo od Mrcka nije stišalo.

SADA ĆE LUDILO KULMINIRATI.




jel ti krivo

sada je vrijeme odluka
bolje prodati danas za 10000 kuna za jedan broj nego sutra za 1000

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4921 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/12/2020 : 14:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko



bolje prodati danas za 10000 kuna za jedan broj nego sutra za 1000



Je li ovo citat iz Alan Forda?
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 16/12/2020 : 14:11:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by zeljko



bolje prodati danas za 10000 kuna za jedan broj nego sutra za 1000



Je li ovo citat iz Alan Forda?



Inspirirano citatom o sto godina života kao milijunaš vs sedam dana u bijedi

Samo da bi citat bio onako pravo alanfordovski, trebao je manju cifru sniziti do apsurda
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 14:28:28  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Oho, još netko se pojavio, inkognito, tko bi želio iskoristiti epidemiju ludila

https://www.stripovi.com/aukcije/alan-ford-kartonac-br-2-suplji-zub/17915208/
upišite ponudu: 2499
i kupi odmah: 3366

Iako sam katolik prva misao koja mi pada na pamet je: "Allahu Akbar"
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 14:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Svijet ima svoju pandemiju korona virusa dok mi imamo predBožićnu ALan Ford epidemiju
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 16/12/2020 : 14:38:30  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Ma nije mi krivo.
Samo ove cijene nemaju više veze sa logikom.
Čak niti sa logikom apsolutno zaraženog kolekcionara.

quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by stripnik

LUDILO SE NASTAVLJA.

WookY je skužio da je ludilo NA VRHUNCU i stavio je kartonce i SS izdanja na aukcije.

Pametno. Nije mogao biti bolji trenutak. Još se ludilo od Mrcka nije stišalo.

SADA ĆE LUDILO KULMINIRATI.




jel ti krivo

sada je vrijeme odluka
bolje prodati danas za 10000 kuna za jedan broj nego sutra za 1000

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4921 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/12/2020 : 14:40:24  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Kako ja gledam scenu već 20 godina maltene, i kako su se iste priče potezale već i tamo, na početku scoma "zagor će nestati s nama, bla bla", to se ipak ne događa.



To se ne događa zato jer nigdje niste nestali u tih 20 godina, samo ste još malo ostarjeli :)

quote:
Originally posted by stinky
Dapače, dolaze novi,



Baš i ne dolaze. Evo, ovo je valjda glavni stripovski forum u RH, i na njemu je kult AF-a i Bonellija jak. Međutim tko čini taj kult, isti ti četrdesetogodišnjaci i pedesetogodišnjaci koji su prije 20 godina činili taj kult samo su tad bili u 20tim i 30tim. 2 tintona ne čine proljeće.

Ja sam (samo) zercu mlađi, jednom nogom u x, drugom u y generaciji. Prije 15ak god kad sam bio na faksu nisam bio u stripu kao danas. Ona ekipa mojih vršnjaka koja je tada brijala na strip uopće nije brijala na te kultne stripove ovih prostora, već na Hellboya, Preachera, Sin City, Silver surfera i Moorea. S tim da je tih koji su uopće brijali na strip bilo malo, kao što ih je i danas malo. I da su to što su čitali čitali uglavnom digitalno. Apsolutno se slažem da to nije ista razina kulta. Ali eto, u tih nekoliko godina mog studiranja ne sjećam se nijednog razgovora o Alan Fordu i Bonelliju, niti se sjećam da je itko od te studentarije kupio, čitao, držao te stripove. Na što danas briju 20godišnjaci ne moramo uvjeravati ljude ni ja ni ti, to nam mogu prenijeti iz prve ruke samo ona 2 studenta koja sudjeluju na ovom forumu :)

1. Ja se slažem da su AF i Bonelli kult stripovi ovih prostora i da nikakvi drugi stripovi nisu ni neće doseći taj kult.
2. Upravo ono čemu ti pričaš - masovni kult - nema toga više, dovoljno je vidjeti prosjek godina na ovom forumu. U budućnosti je moguć jedino ezoterični kult, njih par koji briju na Alana Forda kao što briju i na sve ostalo. Ulaz će biti kroz ezoteriju, a ne kroz svakodnevnu interakciju o kojoj pričaš.
3. AF i Bonelli su stripovi koji su produkt svog vremena, teme i način na koji su obrađene su produkt svog vremena. Naravno da su onda i privlačnije generacijama iz tog vremena. Nove generacije dolaze iz jednog potpuno drugačijeg okruženja, i sadržaj i tehnička izvedba tih stripova njima je demode. Možda Bonelli još i evoluira (AF teško) tako da postane strip u dosluhu sa novim generacijama (kao što su u SAD evoluirali kroz desetljeća njihovi superjunaci), no opet neće biti onog pravog kulta jer strip kao strip nije popularan kao što je nekad bio među rajom. Videoigre, TV serije i youtuberi. To je sada masovni kult.

Edited by - vukozec on 16/12/2020 14:43:32
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17697 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/12/2020 : 15:39:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripnik

Oho, još netko se pojavio, inkognito, tko bi želio iskoristiti epidemiju ludila

https://www.stripovi.com/aukcije/alan-ford-kartonac-br-2-suplji-zub/17915208/
upišite ponudu: 2499
i kupi odmah: 3366

Iako sam katolik prva misao koja mi pada na pamet je: "Allahu Akbar"



DEUS VULT!

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17697 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/12/2020 : 15:40:31  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
meni liči da mu je ispala stranica
ovo isto nečitan ko soderaši vozila baba s kraćom nogom nije gas do kraja nedjeljom samo kad je išla u crkvu

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12780 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/12/2020 : 16:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Upravo ono čemu ti pričaš - masovni kult - nema toga više



Masovnost nije isto što i kult. Masovnost je dobar, ne i nužan uvjet za postojanje kulta.

Čak bih rekao ovako: prije 40 godina je bila veća masovnost, ali ne i kult (recimo, Zagora).

Ako se sjetim svojih dječačkih kolega, svi su oni manje-više vidjeli Zagora, pročitali kojeg, ali MALO TKO je bio predan. To je prva zabluda koju valja otkloniti, ako sad pričamo: ni onda većina nije čitala Zagora predano, nego tek tako, u trenucima predaha (ako nisu mogli do seksi sličica i slično). Pogotovo ako su im u sedmom razredu izrasle dlake, onda to više nisu čitali, nego su se obrijali dolje i donijeli drugima na evidenciju punu šaku.

S te strane, manje je izgubljeno nego se to uzima na prvu.

Masovnost je stvar trenda, i uvijek u kretanju gore-dolje, prolaženju i opadanju. Ona ne uspostavlja kult (to rade posvećeni, prvosvećenici, fanatici, nadareni i onima kojima se On objavi). U osnovi, vrijeme pročišćenja, odnosno rešetanja lakovjernih, površnih, lažnih, licemjernih, riječju masovnih, je DOBRO za svaki kult. Kao što Crkva ništa bitno ne gubi čak i ako ovoga trena svih 90% tzv. katolika u RH napusti svoju šabloniziranu i ritualiziranu (odnosno, mrtve forme) religijsku konzumaciju. Krivulja će biti: pad masovnosti, odnosno ritualizacije, a osnaženje i pročišćenje iznutra -> te u sljedećem ciklusu opet rast masovnosti i tako u cikličkim smjenama.

Za kult Zagora, uzmimo taj, ovi ciklusi su također relevantni. Naravno, ne u tim mas-razmjerima kao religija, ali u nekom smanjenom razmjeru, događa se isto. Ja čak nisam siguran da Zagor danas nije masovniji nego prije 20 godina. Čini mi se da jest.
Ali je zato narastao kult = objektivna strana. E, ovo ti je bitan faktor u toj jednadžbi.
= klasik, zlatni klasik, američki Zagor, u boji, extra, aukcije, sajmovi, cirkulacija; teme, rasprave, najave, glupe pošalice, pametni postovi.
Čim sve ovo postoji REGRUTIRAJU se novi. Ovaj dio tebe muči, jer sada još tapkaš u mraku što je to kult, što je to objektivno. Ovi pojmovi su ti jasni samo kolokvijalno, odnosno, kao što je većini poznata riječ "kult" samo u običnoj upotrebi, svakodnevnoj ili generacijskoj, u kojoj ta riječ označava nešto super, nešto dobro, nešto kul. Kult nije to, premda može apsorbirati sva ta značenja. Pravo značenje kulta je da je to nešto u čemu si pojedinac nalazi priznanje; zajednička stvar, uzmimo sad tako najšire definirano.

Čim ova "zajednička stvar" postoji kao takva, tu će se vrzmati i nalaziti i ulaziti razni; i oni koji inicijalno s time nemaju veze. Oni će biti uvedeni upravo iz razloga da si pribave priznanje; priznanje je bitno, a nebitno je zbog kojeg sadržaja se do njega dolazi. Pojedinac će si već sam pronaći smisao. Friški primjer je kiky, koji se inicirao u MNoa i osmislio vrijednosti: pravednost, životnost, plemenitost itd. Čim pojedinac ovo prepoznaje, a može prepoznati samo ako stvar postoji OBJEKTIVNO (odnosno, u kultu), on će se i naštimati da bude priznat, da se nađe s drugima, sličnima itd.

Ti sam si pravi primjer ove kultne strane, makar to nisi spoznao na ovako jasan način;) Naime, kada si bio student, nisi znao za kult, nisi imao objektivnu stranu. Ali na scomu ju imaš i tako: "nisi bio u stripu kao danas". Nisi ni mogao, jer ta tvoja ekipa je tek kult u pokušaju, čak parodija kulta. Kult je tamo gdje su predani (ovi moraju biti da guraju i vuku) i gdje su različite karizme: većina običnih ne smeta, ako postoje prvosvećenici.

Međutim, zanimljiv fenomen relevantan za ove naše kultove, recimo Zagor-kult, je da sve više i više običnih želi napredovati u karizmi -> postaju recenzenti itd. Tako se pak razvija posvećenost i predanost i TIME se nadoknađuje pad mas-razmjera: strip više nije zabava za mase.

Što će se sve tu još događati, to ne znamo. Sada sam ti samo dao grubu skicu ove stvari koja toliko buni promatrače i jalove strip-docente (markosa, macana, sve te koji su se požurili prije 15-tak godina i uskočili u kožu strip-prosvjetitelja).
Te pojave treba gledati sveobuhvatnije, u paraleli sa drugim takvim pojavama u svijetu, koje na prvu nemaju veze. Ni to ne garantira ništa, ali daje bolje uvide, a svakako i produhovljenije (da ne kažem i duhovitije). Maltene se može reći da bi neki teoretičar religija bolje sve ovo mogao sagledati od strip pregalnika i tako nekih polusmiješnih-poludosadnih gostiju sa CRŠ-a i strip festivala.
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1095 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 16/12/2020 : 16:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
3. AF i Bonelli su stripovi koji su produkt svog vremena, teme i način na koji su obrađene su produkt svog vremena. Naravno da su onda i privlačnije generacijama iz tog vremena. Nove generacije dolaze iz jednog potpuno drugačijeg okruženja, i sadržaj i tehnička izvedba tih stripova njima je demode. Možda Bonelli još i evoluira (AF teško) tako da postane strip u dosluhu sa novim generacijama (kao što su u SAD evoluirali kroz desetljeća njihovi superjunaci), no opet neće biti onog pravog kulta jer strip kao strip nije popularan kao što je nekad bio među rajom. Videoigre, TV serije i youtuberi. To je sada masovni kult.


Tako je, a ova mlada generacija Z rođenih poslije 2000.-ih ni desktop računalima nisu previše impresionirani. Njima je sve samo da je mobile, te najviše surfaju i gledaju youtubere smartphoneima.

Vezano uz ovu ezoteričnu strip stranu prva mi je asocijacija strip preprodavača i njihova tajanstvena biznisa.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15719 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/12/2020 : 16:07:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Wohoohow!
Jos Fordovskog ludila, koje treba iskoristiti dok ovi vjetrovi pusu... a puhace dugo, ma sto mi o tome zborili!
Pratit cu i ja, pa s gustom opaliti par cifri!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 16/12/2020 : 16:11:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

quote:
Originally posted by vukozec
3. AF i Bonelli su stripovi koji su produkt svog vremena, teme i način na koji su obrađene su produkt svog vremena. Naravno da su onda i privlačnije generacijama iz tog vremena. Nove generacije dolaze iz jednog potpuno drugačijeg okruženja, i sadržaj i tehnička izvedba tih stripova njima je demode. Možda Bonelli još i evoluira (AF teško) tako da postane strip u dosluhu sa novim generacijama (kao što su u SAD evoluirali kroz desetljeća njihovi superjunaci), no opet neće biti onog pravog kulta jer strip kao strip nije popularan kao što je nekad bio među rajom. Videoigre, TV serije i youtuberi. To je sada masovni kult.


Tako je, a ova mlada generacija Z rođenih poslije 2000.-ih ni desktop računalima nisu previše impresionirani. Njima je sve samo da je mobile, te najviše surfaju i gledaju youtubere smartphoneima.

Vezano uz ovu ezoteričnu strip stranu prva mi je asocijacija strip preprodavača i njihova tajanstvena biznisa.



I izvan foruma sam upoznao tek marginalni broj ljudi koji actually čitaju Zagora (od starije generacije). Jasno, puno njih su ČULI za Zagora, čitali kad su bili mali itd. ali ništa više.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12780 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/12/2020 : 16:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Kažem vam, vi to ne gledate iz svemirske pozicije, sveobuhvatno haha.
Bazirate se na klinci ov, klinci ono. To nije presudno. Kult se ne prilagođava pojedincima, nego pojedinac kultu. Već će se svaki od tih "klinaca" koji će pronaći svoje mjesto pod suncem u kultu, suobraziti i prilagoditi. S tim se ne trebate zamarati, to su tajanstveni putevi.

Misliš da ih ne zanima Zagor? Pa što. To ne znači ništa, jer, u osnovi: ne zanima ih ništa (na toj razini priče). Nema toga što prosječnog klinca (čovjeka) zanima, jer prosječnost je upravo neautentičnost, mediokritetska nivelacija, bezličnost. Kad se on pronađe, već će ga zanimati (pa i Zagor... ili neovestern... ili bilo što na svijetu).

Dok ne dođe to vrijeme, vrijeme velikog pronalaženja samoga sebe (bilo kao farsa bilo kao stvarna, abnormalna usredotočenost), ponavljam vam po treći put: važno je jedino da li određeni kult postoji ili ne. Ako postoji, onda nova jedinka može biti regrutirana. Znači, jedino je bitno da li će postojati Zagor-kult. Ako da, onda će dolaziti novi, danas nepoznati, pa i takvi o kojima sada ne sanjate (možda Nives Celzijus itd.)
Bilo koji klinac koji sada snifa ljepilo ili bulji u youtube debilane.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 16/12/2020 : 16:36:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Možda Nives Celzijus popularizira Zagora
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000