forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Kolekcija filmova & serija (VHS, DVD, USB...)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2022 : 14:46:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Reem, piši o Chabrolu! Nisam ga gledao sto godina.

Može Jedino što moram koristiti spoilere, kod pisanja recenzija za stripove, nekad se osjećam kao da se nalazim u okovima, vezanih ruku kad moram paziti da nešto ne otkrijem, a teško je o nečemu pisati pa i pričati s nekim ako moraš paziti na detalje, a ja ih volim prokomentirati ;)

Samo da kažem za početak, ja sam kao većina nas s francuskom kinematografijom bio upozant u djetinstvu preko popularnih "Žandara", ali i filmova sa legendarnim Belmondom koji je bio jedan od mojih junaka u djetinstvu. Chabrola nisam tada poznavao, vjerojatno je neki njegov film i bio na tv-u (u kinima se prikazivao), ali da sam ga tada i gledao, ja kao dijete ne bih puno shvatio, ipak čovjek mora proći neku životnu školu, steći malo iskustva ne bi li te filmove u potpunosti doživio i ušao u psihu tih likova.

Kako sam već govorio, ne volim gledati filmove na našim kanalima jer ubiju reklamama, dok bih svima preporučio gledanje filmova isključivo na HRT 3, nema reklama, ali su se ljudi potrudili (naročito Dean Šoša koji bira što će se gledati, filmski kritičar) da možemo gledati i naučiti puno o filmskim klasicima, raznim kinematografijama koje možda nikad ni ne bi pogledali, ili su danas takvi filmovi i teže nabavljivi. Pa mi je super kad pričaju o filmu nakon kad ga pogledamo, tu bih izdvojio legendu, filmskog kritičara i redatelja Živorada Tomića, dr. Nikicu Gilića (inače redoviti prof. na filozofskom u Zg-u), spomenutog Deana Šošu i Dejana Jovovića (osim što je film. kritičar, ujedno je i trener košarke). Tu četvorku mogao bih slušati satima kako pričaju o filmu, to je nešto nevjerojatno. Ljudi su tako inteligentni i briljantni u svojim analizama, zaista se puno nauči slušajući ih.

Govorim sve ovo iz razloga jer je prošle subote počeo ciklus filmova Chabrola na HRT 3, Chabrola kao predstavnika tog novog franc. vala, prikazana su dva njegova remek djela "Izvršenje" i "Mesar", a i rekli su da ćemo imati prilike svaki ponedjeljak navečer pogledati neki njegov film. I naglasili su da nije svaki klasik, ali se isplati pogledati.



La Cérémonie (1995.)

Film "Ceremonija" ili kako su ga kod nas preveli - "Izvršenje" bio je prvi film Chabrola koji je predstavljen tu večer. Glavni lik je Sophie, koja odmah na početku dobiva posao i postaje sluškinja jedne bogate, četveročlane obitelji na njihovom imanju. Kuća koju će Sophie čistiti i održavati je golema i prostrana (udaljena nekih 10 km od prvog većeg mjesta), ali ubrzo se vidi da je ona dorasla tom zadatku, bilo da se radilo o čišćenju ili kuhanju. Kako upoznajemo lik Sophie, vidimo da je ona sramežljiva, veoma malo priča - ono, odgovora samo sa "Dobro", "Ne znam", "Jesam", "Možda" - teško da možeš od nje izvući koju riječ više. I ono što sam primjetio, ona se uopće ne smije u početku filma, jako rijetko. Ta bogata obitelj koja ju je zaposlila je obitelj na mjestu, oni na nju ne gledaju s visoka niti su uobraženi ili na bilo koji način bahati kako bi možda očekivao od jedne takve obitelji, ono, da su recimo, puni sebe. Čak u jednom trenutku kada doznajemo da Sophie nema položen vozački, muž te obitelji ponudi joj da će joj oni platiti vozački i sve (pa ne bi morala pješice hodati do grada), ali ona to ipak odbija. Ta obitelj je i kulturološki osviještena, prate i operu na tv-u zajedno kao obitelj, razgovaraju o svemu sa svojom djecom (koja su starija, tinejdžer i student), o seksu, baš o svemu, nema tajni. Imaju točno taj neki zdravi, normalni odnos.



Pomislio sam, iako sam imao u startu gledanja filma određenu spoznaju da je film hvaljen, pomislio sam ipak, o čemu će ovdje biti konkretno priča? Jer imamo tu sluškinju i obitelj koja joj je dala posao, ona za njih posprema, nekad se prošeta do grada (kad neće da položi vozački, pa bi mogla autom), ono, prikaz jednog uobičajenog života. Međutim, stvari pomalo postaju drugačije kad saznamo da je Sophie zapravo nepismena. Popisi za kupnju ili najobičnije poruke na papiru da izglača košulju, predstavljaju za nju noćnu moru, ona pokušava odgonetnuti što piše ali jednostavno ne može niti jedno slovo prepoznati. Ti trenuci za nju su jako teški i frustrirajući, prava muka, gledatelj točno suosjeća s njom u tim scenama. Nekako se tijekom filma ona ipak snalazi (drugi joj pročitaju poruke, a da pritom ne skuže da je ona nepismena, uspijeva sačuvati svoju tajnu). I ono što je još važno, upoznaje u pošti jednu poštansku službenicu, Jeanne, koja joj postaje bliska prijateljica, a tu Jeanne obitelj za koju radi Sophie, ne vole je, jer im stalno otvara pakete u pošti i laje ih naokolo. Za Jeanne možemo slobodno reći da je naprasitog karaktera i veoma drska u nekim scenama.


Jeanne i Sophie

I sad, ključne stvari u filmu su kad nam Chabrol pomalo otkrije da su Sophie i Jeanne doživjele neke tragedije iz prošlosti koje su zapravo one same inicirale, vuku te neke traume koje su ih vjerojatno obilježile i utjecale na taj njihov daljni karakter i ponašanje. Bile su obje optužene za neke stvari iz prošlosti, ali u nedostatku dokaza, one su oslobođene. Ona Sophie s početka filma koja se gotovo nikad nije smije, ona se sada sve više i više (kako se film približava svome kraju) smije, ali to su situacije gdje se normalan čovjek ne bi nikada smijao - primjer su kadrovi kad njih dvije skupljaju od ljudi rabljenu odjeću za crkvu pa kad se nađu u kući kod jednih starijih ljudi (dvoje starijih supružnika koji su se inače pomučili i sve stavili u vreće), umjesto da njih dvije uzmu to i kod crkve razvrstaju što valja, a što ne, Jeanne u njihovoj kući izbaca dosta odjeće iz vreće po njihovoj kući napravivši nered i zlobno se smijući (kasnije ih niti svećenik više ne želi vidjeti). Sve nekako to postaje čudno i moram priznati da se ne sjećam kad sam osjetio tokom gledanja nekog filma takav osjećaj nelagode. Pomalo to čudno ponašanje Sophie i toj obitelji počne ići na živce te nakon nekog događaja koji je prelio čašu, oni joj se odluče zahvaliti i dati joj otkaz.

***Veći spoileri***
Kraj filma postaje prava tragedija, to druženje sa Jeanne kao da je kod Sophie oslobodila, otključala to neko neprijateljstvo i te dvije, poremećene osobe, uzimaju lovačke puške i ubijaju kompletnu obitelj za vrijeme njihova gledanja opere Veliki šok na kraju! Radi se "samo" o četiri ubojstva i ako se prisjetim koliko sam pogledao raznih hororaca gdje je prikazan i poveći broj žrtava pa različita mučenja i što sve ne, ali se ne sjećam kad sam se ovako šokirao Iako se moglo osjetiti pred kraj filma da je to ludilo, psihotično stanje pomalo obuzelo oba lika, valjda se takvo nešto dogodi kad se spoje dvije osobe sa istim/sličnim prošlostima i problematičnim psihičkim stanjem. I jedan detalj koji mi je upao u oči, Sophie nakon toga masakra, puca u biblioteku, u knjige. To sam protumačio na način da knjige predstavljaju izvor znanja, a Sophie, koja se cijeli život bori sa nepismenošću, ona puca u to "znanje" i kao da na taj način, barem kratkotrajno, izbija iz sebe tu ljutnju i frustraciju.

I ono što je na kraju tragikomično, nakon tog užasa sa pobijenom obitelji, Jeanne te kobne večeri odlazi nakon toga svojim autom doma a da je prethodno ukrala kasetofon od te obitelji (na kojem su oni snimali tu večer spomenutu operu pa su slučajnim slijedom događaja snimljeni i zvukovi ubojstva), ono što je tragikomično da na nju svojim autom nalijeće onaj svećenik i Jeanne odmah strada u toj automobilskoj nesreći (možemo protumačiti kao da ju je instantno stigla kao neka "božja kazna"), a poslije vidimo Sophie kako promatra taj događaj i samo se odšeće.

Uhh, nisam ni izbliza očekivao da će ovaj film biti ovako dobar, zapravo, tek kasnije shvatiš kako je Chabrol pomalo slagao te sve detalje i gradio priču, dozirao neke stvari ne bi li na kraju to sve imalo smisla. Fantastičan film o kojem razmišljaš danima i kojeg bi bilo šteta da ga ljudi ne pogledaju za života.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 22/01/2022 14:53:26
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 22/01/2022 : 17:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Pogledal danas, zbog ove rasprave, jos jednom Mrsku osmorku. Nema (tj. ima) se tu puno kaj za reci osim da je film odlican svidalo se to nekom ili ne. Istina je, Tarantino je kontraverzan reziser (ne zbog nasilja ili krvi) jer svojim priprostim nacinom pripovjedanja govori o vrijednim stvarima i time stvara zabune. Onima koji vole visoke vrijednosti ne odgovara priposti nacin izrazavanja, a ni koji se priprosto izrazavaju pocesto nisu jasne visoke vrijednosti. E tu je QT zeznut pa mu mnogi ne priznaju zasluzene kvalitete. Osmorka je film koji ima sve elemente kvalitetnog filma;
scenarij koji u sebi zadrzi napetost od pocetka do kraja, uz povremene odlicne i humoristicne, ali prije svega, smislene dijaloge
fotografija koja je nenadmasna, panavision 70mm ponovo na filmu koju QT koristi nakon 40 godina
montaza bez premca, ni u jednom trenutku nisi siguran kaj bu slijedece na ekranu
o sitnicama (dim iz pistolja, zrak iz ustiju i sl.) o kojima QT vodi racuna da ne pisem
E pa sve ovo ne dolazi samo po sebi vec govori o kakvom je filmu rijec.

Moze vam se ne svidati kako igra Man. City ali govoriti da nisu odlican klub nije bas pozeljno, moze vam se ne sviđati 9. simfonija ali pricati kako je LvB los kompozitor i da mu simfonija nema kvalitetu nema bas smisla. Isto tako vam se moze ne svidati Osmorka, ali govoriti da nije odlican/kvalitetan film e to....

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/01/2022 : 17:38:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Prije par mjeseci i ja ponovno pogledao Hateful Eight, i moram reci da me prijatno iznenadio. Poslije prvog gledanja mi je nekako ostao u sjecanju kao "mnjah, nista posebno, sve je islo dole u tim zadnjim godinama", ali mislim da ga drze dialogi i suspenz, plus zaboravio sam na taj dio na kraju (surprise, surprise), sto znaci... ni sam ne znam sto, ili sam prvi put gledao rastresen ili samo vrijeme brise svoje. :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2022 : 18:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Meni se "Osmorka" isto svidjela, kako sam pisao na prethodnoj stranici, ne bih nabavljao poster da nije Volio bih i taj film imati u kolekciji. Ono što sam pročitao o kritikama u vezi filma, pišu da je predug, da ima prespor ritam odvijanja radnje, da je dosadan i da su svi likovi negativci. S čim se ne slažem

Svaki redatelj je po nečemu poznat pa tako i Tarantino, on ima tu svoju prepoznatljivu filozofiju koju voli implementirati u svoje filmove i meni je to OK. Ako pogledate nekoliko kadrova nekog filma, sigurno ćete prepoznati Tarantina (a da prethodno niste znali da je on redatelj) što po meni nije loše, već suprotno, to mi dokazuje tu neku veličinu nekog redatelja.

Tako recimo i Lynch, ima ljudi koga ga vole, obožavaju i oni koji ga nikako ne vole. Lynchovi filmovi su nepredvidljivi, tajanstveni i on često ne želi objašnjavati o čemu je neki njegov film. Sjećam se, ne toliko davno, da je dosta ljudi popljuvalo njegovu 3. sezonu Twin Peaksa, a naročito 8. epizodu. Većina ljudi vole da im se sve servira gotovo, ne žele da malo razmišljaju o onome što su gledali i da rade neke svoje teorije i pokušaju sami dokučiti što je "pjesnik" mislio reći. Danas živimo u takvom opasnom vremenu gdje se sve živo analizira i kritizira, negdje ako i daš neki kompliment, može te se krivo protumačiti i u potpunosti izokrenuti ono što si mislio reći

P.S.
Večeras na HRT-u 3 je Fritz Lang, filmovi koji se prikazuju:

M - Potraga za ubojicom (1931)
Testament doktora Mabusea (1933)

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 22/01/2022 : 18:16:06  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Obavezno pogledati ova dva Langova naslova, uz prvotnog Dr. Mabusea ovo je najbolje kaj je Lang snimil. Americka faza mu je znatni slabija.

A zaboravih spomenuti kod Osmorka da sam uzival i u tim utjecajima kod QT-a (inace vrhunskog lopova), u Osmorki je to raspon od Corbuccija (Il grande silenzio) do Lyncha (Twin Peaks)!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 22/01/2022 18:19:28
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2022 : 18:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Da, meni se baš sviđaju ti omaži i reference na poznate filmove kao i njihov utjecaj na Tarantina Recimo, sinoć kasno sam pogledao "Od sumraka do zore" (odlično sam se zabavio!) i primjetim majicu od onog dečka gdje piše "Precinct 13".



Naravno, na neki način je to odavanje počasti Carpenterovom filmu "Assault on Precinct 13" Tarantino i redatelj Rodriguez izjavili su da su fanovi Carpenterovih filmova (koji je opet u neku ruku redatelj koji ima svoj prepoznatljiv stil).

Bio sam dugo uvjeren da je "Od sumraka do zore" isključivo Tarantinov film, a zapravo Tarantino je radio scenarij i naravno, glumio, ali je imao i utjecaja na casting. Fora mi je zanimljivost kad su anganžirali Salmu Hayek za taj film, da se ona malo nećkala jer ima tu fobiju od zmija, ali ju je Rodriguez slagao i rekao da navodno i Madonnu razmatraju za tu ulogu i da je ona veoma zainteresirana pa je to nagnalo Hayek da prihvati ulogu i prevlada taj strah od zmija George Clooneyja znamo da je tada glumio u E.R.-u (Hitna služba, to se pratilo kod nas), a Tarantinu se svidjela ironija da je Clooney od spašavanja života ljudi na hitnoj prešao na glumljenje lika koji šalje ljude na hitnu, genijalno

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 22/01/2022 18:39:51
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/01/2022 : 19:04:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Meni se "Osmorka" isto svidjela, kako sam pisao na prethodnoj stranici, ne bih nabavljao poster da nije Volio bih i taj film imati u kolekciji. Ono što sam pročitao o kritikama u vezi filma, pišu da je predug, da ima prespor ritam odvijanja radnje, da je dosadan i da su svi likovi negativci. S čim se ne slažem

Svaki redatelj je po nečemu poznat pa tako i Tarantino, on ima tu svoju prepoznatljivu filozofiju koju voli implementirati u svoje filmove i meni je to OK. Ako pogledate nekoliko kadrova nekog filma, sigurno ćete prepoznati Tarantina (a da prethodno niste znali da je on redatelj) što po meni nije loše, već suprotno, to mi dokazuje tu neku veličinu nekog redatelja.

Tako recimo i Lynch, ima ljudi koga ga vole, obožavaju i oni koji ga nikako ne vole. Lynchovi filmovi su nepredvidljivi, tajanstveni i on često ne želi objašnjavati o čemu je neki njegov film. Sjećam se, ne toliko davno, da je dosta ljudi popljuvalo njegovu 3. sezonu Twin Peaksa, a naročito 8. epizodu. Većina ljudi vole da im se sve servira gotovo, ne žele da malo razmišljaju o onome što su gledali i da rade neke svoje teorije i pokušaju sami dokučiti što je "pjesnik" mislio reći. Danas živimo u takvom opasnom vremenu gdje se sve živo analizira i kritizira, negdje ako i daš neki kompliment, može te se krivo protumačiti i u potpunosti izokrenuti ono što si mislio reći

P.S.
Večeras na HRT-u 3 je Fritz Lang, filmovi koji se prikazuju:

M - Potraga za ubojicom (1931)
Testament doktora Mabusea (1933)



M je odličan film . Bolji od ovog drugog. Al svakako oba pogledaj ako nisi.

Šta se tiče osmorke ,moga bi je i ponovit,djanga i bastarde sigurno neću.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 22/01/2022 : 19:46:39  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Otkad sam na lwoodu na ignoru vec drugi put u par dana potvrduje ono kaj pisem. Blazeni ignor!!!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 22/01/2022 19:47:08
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2022 : 19:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Definitivno se gledaju oba

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 22/01/2022 : 21:27:05  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Definitivno se gledaju oba



Nadam se da nas cekaju opet zanimljivi osvrti!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/01/2022 : 22:13:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Reeme, reci ti meni, gledao si li Eraserhead od Lyncha, i ako jesi, kakav ti se cinio? Danke. :)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/01/2022 : 18:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Nadam se da nas cekaju opet zanimljivi osvrti!

Pogledao sinoć "M", a "Testament doktora Mabusea" nisam htio odmah pogledati (njega imam na Maxu 7 dana rok za pogledati) jer sam htio da mi se malo slegnu dojmovi nakon "M" filma. Tako isto radim sa stripovima, pročitam jednu priču, malo razmišljam o onome što sam pročitao (naročito ako je dobra) prije uzimanja sljedećeg stripa. A dojmovi u vezi "M" filma su izvrsni! Ono što sam primjetio, jako me impresionirao zvuk, kako je samo zvuk dobar u tom filmu i koliko utječe na atmosferu. Jer kad razmislimo, film je izašao 1931., znači samo 4 godine kasnije od prvog zvučnog filma u povijesti. Ovo je bilo moje prvo gledanje tog filma i zaista mogu reći da je taj Lang odličan umjetnik, ne mogu vjerovati da je film nastao prije čak 90 godina

Ono što mi je išlo u prilog prije nego što ću gledati "M", u petak na subotu, bio je jedan izvrstan dokumentarac o zvuku na filmu, koliko ga mi možda nekad i "podcjenjujemo", nesvjesni smo njega, uzimamo ga zdravo za gotovo ili ne razmišljamo previše o njemu. A itekako je bitan za film, možda u istom postotku kao i slika koju vidimo. Citirat ću Spielberga iz tog dokumentarca kako je bio rekao o zvuku: "da nam uši vode oči prema mjestu gdje živi priča".

Taj dokumentarac koji sam pogledao je išao na HRT 3, a nosi naziv "Stvaranje valova - umijeće zvuka na filmu". Ako možeš, obavezno pogledaj, baš pričaju o svemu i prolaze kroz sve bitne etape povijesti kako se zvuk razvijao na filmu, napredovao, a ima i poseban dio o "Apokalipsi danas" koju sam nabavio od tebe, vjeruj mi, isplati se pogledati Evo i video sa youtubea, traje oko 90 minuta:



quote:
Originally posted by Poli

Reeme, reci ti meni, gledao si li Eraserhead od Lyncha, i ako jesi, kakav ti se cinio? Danke. :)

Naravno, nakon gledanja tog filma, pečeno pile više nikad nisam gledao istim očima Uh, ima puno godina da sam gledao taj film, možda 15-ak, ali ono što mi je ostalo u sjećanju jest da je film veoma uvrnut, čudan, jeziv, neki posve dr. svijet, kao da imamo zavir u nečiju noćnu moru. Možda bi jedna riječ najbolje mogla ga opisati dok ga gledaš, osjećaš se - hipnotizirano. Što zapravo možemo primjeniti i na ostala, mnoga Lyncheva djela. Ali taj film je isto jako dobar u pogledu zvuka, Lynch je tu dosta eksperimentirao sa zvukom, nešto što dotada nismo imali prilike za vidjeti.

Ja sam se prvi put s njim upoznao preko Twin Peaksa, i to 90-ih godina kad se kod nas prikazivao, iako možda ga i nisam tada smio gledati ako se prisjetimo danas ovih oznaka na ćošku tv ekrana (12, 15..) gdje upozoravaju i govore nam kao što je "primjereno" za koga. Onda, nakon dugo godina poslije toga, išao sam u "rikverc", unatrag prije te serije i pogledao njegov "Blue Velvet" i "Dune" (iznenadio sam se jako kad sam vidio agenta Coopera, odnosno glumca Kylea MacLachlana kojeg je Lynch očito volio, mislim da je jednom izjavio da je on njegov alter-ego), onda sam pogledao i "The Elephant Man" te spomenuti "Eraserhead". Baš taj "Eraserhead" sam "osjetio" da ga dosta ima u 3.sezoni Twin Peaksa, ima nekih sličnih elemenata, naročito kod te crno-bijele tehnike.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 23/01/2022 18:04:00
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 23/01/2022 : 18:24:13  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Kad smo kod Lyncha...kaj misite o njegovoj izjavi "moje filmove prije svega treba osjećati"!?

Reeme lijepo si ovo odgovoril Poliju.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/01/2022 : 19:01:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ali da li osjecas da ga moras, ili barem zelis, jos jednom (ikad vise) vidjeti? :D

Mislim, neki filmovi imaju svoje tehnicke prednosti, neki su svojevrsni manifesto, neki provociraju itd. itd., i sve to mogu biti prednosti, ali imaju li ono nesto vise da ih se zeli pogledati iznova (i iznova)?
Ja recimo nikad vise ne zelim vidjet Eraserheada, i taj jedan jedini put je bio previse i mnogo predugacal (a ono, kratak film). Ma je, poseban je, ali za mene osim te "posebnosti" nema nikakve druge vrijednsti, no isto tako ne zelim vise pogledati Dancer in the Dark i Requiem for a Dream, ali su mi odlicni filmovi, bas bas dobri (i preporuke drugima za njih), i moooozda ih jednom cak ponovno pogledam (no s druge strane ipak nisam toliki sado mazo) dok sa Eraserheadom nema te sanse, toliko se ipak ne mrzim. :D :D




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/01/2022 : 19:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Kad smo kod Lyncha...kaj misite o njegovoj izjavi "moje filmove prije svega treba osjećati"!?

Mislim da je to zato jer je on redatelj kod kojeg su emocije možda i najvažnija stvar. Pogledajmo samo taj Twin Peaks, taj početak gdje saznajemo odmah, gotovo u prvom kadru da je jedna djevojka (Laura Palmer) brutalno ubijena, omotana u plastiku i kad to svi mještani doznaju i njezini prijatelji u školi, vidimo i osjetimo kako su svi ti likovi bili vezani za nju, cijela ta zajednica Twin Peaksa. Laura je skoro na svakog tog lika imala određeni utjecaj u njihovim životima. Pa kad gledamo tu seriju i vidimo to sve, mi kao gledatelji se isto emotivno vežemo za Lauru, čak i u onom filmu "Fire Walk with Me" koji nas vraća u zadnjih 7 dana prije početka serije. Pogledali smo sigurno svi puno filmova gdje se dogodi ubojstvo na početku pa slijedi istraga, ali ne vjerujem da smo ikada toliko emotivno proživljavali kao što je to kod Lyncha i TWP-a. Kad razmisliš, serija je u jednu ruku "sapunica", ali je opet Lynch napravio od nje nešto posebno. Iako bi možda serija i bolja bila da ga tada producenti nisu natjerali da mora što prije otkriti tko ju je ubio Šteta što mu nisu dali apsolutnu slobodu i kontrolu, ljudi su nekad zaista zatucani.

Lynch isto kad daje intervjue, neće on toga puno otkriti o svojim filmovima, po tom pitanju je isto škrt. Znao je reći ljudima neka pogledaju film i film će biti o tome o čemu oni sami žele da bude. To potvrđuje dosta i činjenica oko tog Twin Peaksa (uključujući i 3.sezonu) gdje ima različitih, mnogih teorija interpretacije njegovih scena i kadrova. I ono što je ljepota, sve one mogu biti točne, ali i sve mogu biti pogrešne. Sve je na nama kako mi to sami doživimo, osjećamo i smatramo da bi trebalo biti.

quote:
Originally posted by Poli

Ali da li osjecas da ga moras, ili barem zelis, jos jednom (ikad vise) vidjeti? :D

Mislim, neki filmovi imaju svoje tehnicke prednosti, neki su svojevrsni manifesto, neki provociraju itd. itd., i sve to mogu biti prednosti, ali imaju li ono nesto vise da ih se zeli pogledati iznova (i iznova)?
Ja recimo nikad vise ne zelim vidjet Eraserheada, i taj jedan jedini put je bio previse i mnogo predugacal (a ono, kratak film). Ma je, poseban je, ali za mene osim te "posebnosti" nema nikakve druge vrijednsti, no isto tako ne zelim vise pogledati Dancer in the Dark i Requiem for a Dream, ali su mi odlicni filmovi, bas bas dobri (i preporuke drugima za njih), i moooozda ih jednom cak ponovno pogledam (no s druge strane ipak nisam toliki sado mazo) dok sa Eraserheadom nema te sanse, toliko se ipak ne mrzim. :D :D

Apsolutno si u pravu Poli, ja ga želim još barem jednom pogledati da se podsjetim Najviše zbog atmosfere i tih nekih čudnih scena. Zapravo, kad budem išao ponovno gledati 3.sezonu TWP-a, pogledat ću prvo njega kao neku "podlogu", pa je pitanje hoću li ga ponovno gledati. Ne znam to objasniti, ali ima i kod mene filmova koje volim ponoviti mnogo puta, a za neke sve ostane na jednom gledanju, iako ne mora značiti da su loši. Recimo, njegov "Blue Velvet" bi volio opet rado pogledati, najviše zbog onog soundtracka, ali i zbog odlične glume Dennisa Hoppera (kojeg sam prvi put upoznao u Speed 1994.)

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 23/01/2022 19:19:51
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 23/01/2022 : 19:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Da se razmemo, ja se davim u njegovim filmova i svakog sam pogledal barem 3 puta, ali Divlji u srcu i Eraserhead sam jedva jednom pogledal. Cak sam i Inland Empire dvaput pogledal i mozda cu opet, jednom.

Ovo Lynchevo o osjecajima imas Reeme na ovim diskovima kod dodataka serijala TP ;)

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 23/01/2022 : 20:03:22  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
I onaj kaj mi je posebno zanimljivo kod Lyncha i zakaj se uporno vracam njegovim filmovima, je to kaj mislim da bum skuzil o cemu se radi :)

@Reem
Ako te bude zanimalo SE r1 izdanje Barsuna znas adresu ;)

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 23/01/2022 20:05:35
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2022 : 01:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Ovo Lynchevo o osjecajima imas Reeme na ovim diskovima kod dodataka serijala TP ;)

Nisam to znao, super Ono što me obradovalo, da postoji ona verzija pilot epizode za SAD, ali i ona valjda za Europu, tzv. "international", nisam nikada vidio tu verziju.

Jedino što mi neće serija da radi na dvd playeru, probao i na PS4 za svaki slučaj, ali piše da postoji ta neka restrikcija regije, valjda je regija 1 pa neće. Ali na laptopu, kad spojim eksterni CD/DVD uređaj, radi super :) + žuti titlovi Još samo spojim HDMI-om laptop na tv i moći ću na tv-u gledati. A film "Fire Walk with Me" šljaka normalno na dvd playeru sa HR titlovima ;)

Samo mi sad fali još 3. sezona:



quote:
Originally posted by BeaGea

I onaj kaj mi je posebno zanimljivo kod Lyncha i zakaj se uporno vracam njegovim filmovima, je to kaj mislim da bum skuzil o cemu se radi :)

To ti samo govori da moraš biti uporan

quote:
Originally posted by BeaGea

@Reem
Ako te bude zanimalo SE r1 izdanje Barsuna znas adresu ;)


Ako bude, ja se javim, zasad ću ganjati još ove sa našim podnapisima.

Možda glupo pitanje, ako uzmem blu-ray player, blu-ray filmovi će raditi na njemu, ali hoće li i ovi obični (originalni) dvd-ovi raditi na njemu koje trenutno skupljam?

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 24/01/2022 01:07:51
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/01/2022 : 08:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Ako kupis blu ray uredaj to je isto kao da imas dvd uredaj, samo s mogucnoscu citanja i BD medija. Pitanje regija i dalje ostaje problem.

Naravno da film radi jer nije u istom izdanju, film je r2 (drugi disk je cak nase kiosk izdanje koje sam ti ekstra ubacil zbog nasih podnaslova) a serija r1.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2022 : 21:17:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hvala, e to sam htio znati
E vidio sam to da si ubacio pa me bilo malo zbunilo, svaka čast ;)

Vidio sam da ih ima u ponudi i preko 2000, a što misliš, ovaj od 700 kn, je li on dobar: https://www.svijet-medija.hr/art/blu-ray-dvd-player-sony-bdp-s1700b/74303


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/01/2022 : 21:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Vjerojatno je, ali probaj nekog Panasonica uzeti...pokazali se boljim od Sonya kad je u pitanju dugotrajnost.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 24/01/2022 22:17:32
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 24/01/2022 : 22:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pred godinu i pol kupio ovaj:

https://www.sony.hr/electronics/blu-ray-disc-reproduktori/bdp-s6700

Mislim da je tada bio na zalazu. Vjerojatno su izašli noviji modeli. Ono što mi posebno odgovara kod njega su wi-fi i bluetooth. Navodno može vrtiti i PS3 igrice, ali to još nisam probao. U svakom slučaju, dobro me služi.

BeaGea, kad spominješ dugotrajnost, o kojem vremenu govorimo?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/01/2022 : 22:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
2-3 godine...ali to je samo moje iskustvo, a posebno sam ljut kaj ih je nemoguće otključati na ostale regije. S druge strane imam LCD Sony star 13 godina i dan danas radi kao prvi dan.
Trenutno imam Panasonic 4K uređaj pa cemo vidjeti koliko će potrajati, ali ono kaj sam imal ili imam od Panasonica obicno mi je potrajalo puno godina, evo npr. video radi od 2000.
U svakom slučaju kad su uređaji za reprodukciju u pitanju nisam pametan kaj dati kao preporuku, a izmjenil ih 5-6 u zadnjih 15 godina. Jedino kaj sigurno nemoj uzimat je LG, iako njega se barem lako otkljuća za regije ( barem je tak bilo s ranijim modelima).

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12348 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2022 : 23:06:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hvala na savjetima, ovo će olakšati kupnju jednog dana

4K se mogu isto gledati na blu-ray playeru?

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 25/01/2022 : 00:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Hvala na savjetima, ovo će olakšati kupnju jednog dana

4K se mogu isto gledati na blu-ray playeru?



Ne, uredaj mora biti ultra hd tj. 4k blu ray.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000