forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Ima li odvjetnika među nama?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 19/05/2022 : 11:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Mislim, normalno je besplatno nešto napraviti prijatelju, kolegi itd., ali smatram da usporedba sa savjetom oko izgradnje kuće baš i ne stoji. Ovisi zaista o kakvom pitanju se radi, ali ono što se smatra 'pravnim savjetom' je doslovno posao pravnika i ne pitaš ga za minornu uslugu nego da radi svoj posao za besplatno. Dakle, usporedivije bi zaista bilo s time da pitaš automehaničara da ti promijeni gume za besplatno. Prijatelju ćeš to vjerojatno napraviti, ali nećeš svakome tko pita. S tim da to nema ama baš nikakve veze s težinom faksa i nisam baš shvatio poantu spominjanja toga.

No mladjo ionako nema pravo naplatiti pravi savjet s obzirom da nije odvjetnik. Tako da ako on misli da na osnovu svog znanja može pomoći, može to napraviti samo za besplatno.


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10196 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 19/05/2022 : 13:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Mislim, normalno je besplatno nešto napraviti prijatelju, kolegi itd., ali smatram da usporedba sa savjetom oko izgradnje kuće baš i ne stoji. Ovisi zaista o kakvom pitanju se radi, ali ono što se smatra 'pravnim savjetom' je doslovno posao pravnika i ne pitaš ga za minornu uslugu nego da radi svoj posao za besplatno. Dakle, usporedivije bi zaista bilo s time da pitaš automehaničara da ti promijeni gume za besplatno. Prijatelju ćeš to vjerojatno napraviti, ali nećeš svakome tko pita. S tim da to nema ama baš nikakve veze s težinom faksa i nisam baš shvatio poantu spominjanja toga.

No mladjo ionako nema pravo naplatiti pravi savjet s obzirom da nije odvjetnik. Tako da ako on misli da na osnovu svog znanja može pomoći, može to napraviti samo za besplatno.




Aj provaj nabrojat za šta su sve forumaši tražili savjete. Od izbora televizora, priko savjeta za programiranje i savjeta za trčanje, pa do vezenja goblena. Nisan vidija da mladji smeta oduzimanje kruha trenerima trčanja i prodavačima tehničke opreme.
Ja od prijatelja ne očekujen da mi nešto naprave besplatno, od prijatelja besplatno tražin savjet. Ostalo plaćan.



Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 19/05/2022 13:42:18
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 19/05/2022 : 13:55:38  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
To je sve korektno i slažem se. Ali zaista nije ista stvar savjet u generalnom smislu i 'pravni savjet'.
Ako bi netko pitao koji odvjetnički ured je najbolje kontaktirati za neki problem, to je savjet koji bi odvjetnik trebao dati za besplatno. Ali ako te se pita za pravni savjet koji se inače naplaćuje po tarifi, onda to zaista jest traženje da ti se nešto napravi besplatno.

Razlika između te dvije stvari je praktički između toga da ti frizer preporuči šampon za kosu i toga da ti ga sam naruči i pokloni. Možda će prava faca napraviti ovo drugo, ali to se zaista ne podrazumijeva.

Mislim da se čak i pravni savjet može dati za besplatno kolegi forumašu jer smo ipak takva vrsta zajednice, ali ne bih baš to očekivao pod obavezno (što se prijatelja tiče, to je veće druga stvar).

Posao odvjetnika je u ogromnom postotku savjetnički i ako bi svakome pravne savjete davao za đabe, osjetno bi si oštetio novčanik.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2917 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 19/05/2022 : 14:03:54  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
Mlađo je donekle u pravu.
Činjenica jeste da narod na ovim prostorima olako shvata pojam pravnog savjeta, u smislu ma šta je to, pa ako zna nekog pravnika obasipa ga svakakvim sopstvenim problemima, pitanjima i slično, a da pri tome uopšte ne pomisli da bi to možda trebalo platiti.
Isto tako činjenica je da meni kao pravniku ne bi na pamet palo da, pogotovo nekom poznaniku ili prijatelju, naplatim bilo kakav savjet (nisam advokat pa to profesionalno i ne mogu). Ovo se odnosi i na forume na kojima učestvujem, naravno ukoliko imam volje da pišem.
Ali da, ljudi generalno to ne shvataju kao nešto što bi trebalo platiti (dakle ovo se odnosi isključivo na pravni savjet).
Međutim, advokati svakako naplaćuju svoje savjete (uglavnom), čak je za to propisana i zvanična tarifa.

Dakle, sve zavisi od dobre volje.

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12440 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/05/2022 : 14:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
ma imati prijatelje je samo bezvezan trošak, treba ih hraniti, častiti pičem, savjetovati, slušati, družiti se sa njima, pomagati im besplatno čak i neke fizičke radove, voziti ih vamo-tamo, slušati njihovo kukanje i probleme i govna u koja su se uvalili, pozajmljivati im novac, oruđe,...bolje ne imati prijatelje uopšte, ne javljati se na telefon ako se več javiš, lijepo kažeš, ne, ko te jebe i ciao!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10196 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 19/05/2022 : 15:32:52  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

To je sve korektno i slažem se. Ali zaista nije ista stvar savjet u generalnom smislu i 'pravni savjet'.



Filozofiraš.
Pravo je struka ka i svaka druga.
Zašto bi bilo OK na forumu u svaštari pitat stručne savjete za sve osin prava?

Inače, za sve kolege forumaše(osin Mladje) radin besplatne ture po Dioklecijanovoj palači. Mladjo na Peristilu ima vodiča za 100Kn.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 19/05/2022 15:33:30
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 19/05/2022 : 16:06:49  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Jer je pravo doslovno struka davanja savjeta.
Nećeš osobu koja zarađuje kao financijski savjetnik pitati da ti za besplatno savjet za ulaganje. Odnosno, hoćeš možda, ako ste prijatelji.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10196 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 19/05/2022 : 16:26:14  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Jer je pravo doslovno struka davanja savjeta.
Nećeš osobu koja zarađuje kao financijski savjetnik pitati da ti za besplatno savjet za ulaganje. Odnosno, hoćeš možda, ako ste prijatelji.




Bravo. I onda smo na opet na samome početku i ne triba filozofirat.
Diskač u svaštari na forumu traži prijateljski savjet a ne moralnu prodiku. Aj, recimo da to nije mladjo. Al političar i moralna prodika?
O jebem ti život.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 19/05/2022 16:26:52
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 19/05/2022 : 16:42:10  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Ok, znači ja s razlogom nisam tebe quotovao u prvom postu i kasnije rekao da se slažem s tobom. Samo sam pričao o tome da usporedba ne stoji.
A mladju ionako plaćate Diskach, ti i ostatak poreznih obveznika u RH, pa bi vjerojatno bilo ok da savjet ponudi besplatno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10204 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/05/2022 : 17:24:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Odgovor na tvoje pitanje možda zahtjeva nekoliko rečenica koje se napišu za par minuta ali iza toga dolazi iskustvo završenog jednog od najtežih fakulteta. I zato ja pizdim kada netko pita za besplatni pravni savjet, to je kao da netko pita je li može dobiti besplatno strip.



Zbunjujuće.

Na temelju istupa nekih poznatih pravnika čovjek bi stekao dojam da su to redikuli, a ljudi su završili jedan od najtežih fakulteta.

S druge strane ako im savjeti koštaju koliko i stripovi, ti ljudi teško žive.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/05/2022 : 17:28:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Baš je dobar ovaj primjer s apartmanima:ajde vi koji kukate "kako bi trebalo pomoći forumašu" recite: da li biste Diskachu ili bilo kome drugome dali besplatno 7 dana ljetovanja u vašem apartmanu?
Inače netko je na ovom forumu reako dobru priču:tip dolazi u mob centar da mu se popravi mobitel. Tu radi naš prijatelj. Problem se riješi u 15-ak minuta i naš momak ispostavi račun. Na to čovjek s mobitelom odgovara:"Ovo ti je sigurno najlakše zarađenih 200/300 kn jel'da?" Na to forumaš totalno popizdi u sebi ali ostane smiren Poslije nekog vremena dođe jadikovati na forum:"Da, popravljanje je trajalo kratko ali ja da bih ga popravio morao sam ići na faks/školu toga usmjerenja i zato je to tako brzo napravljeno."

Ja ti mogu pomoći sa savjetom i možda će trajati manje od 15 minuta ali da bi ti ga dao morao sam završiti fakultet frende.

Znanje je roba koja ima svoju cijenu.

I druga stvar:Internet. Samo nemoj glumiti internet pravnika jer tu tek svatko ima svoje mišljenje Cleant Eastwood je rekao svoje mišljenje o mišljenju.


P.S. Pravo jest jedan od najtežih fakulteta.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10196 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 19/05/2022 : 17:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Baš je dobar ovaj primjer s apartmanima:ajde vi koji kukate "kako bi trebalo pomoći forumašu" recite: da li biste Diskachu ili bilo kome drugome dali besplatno 7 dana ljetovanja u vašem apartmanu?
Inače netko je na ovom forumu reako dobru priču:tip dolazi u mob centar da mu se popravi mobitel. Tu radi naš prijatelj. Problem se riješi u 15-ak minuta i naš momak ispostavi račun. Na to čovjek s mobitelom odgovara:"Ovo ti je sigurno najlakše zarađenih 200/300 kn jel'da?" Na to forumaš totalno popizdi u sebi ali ostane smiren Poslije nekog vremena dođe jadikovati na forum:"Da, popravljanje je trajalo kratko ali ja da bih ga popravio morao sam ići na faks/školu toga usmjerenja i zato je to tako brzo napravljeno."

Ja ti mogu pomoći sa savjetom i možda će trajati manje od 15 minuta ali da bi ti ga dao morao sam završiti fakultet frende.

Znanje je roba koja ima svoju cijenu.

I druga stvar:Internet. Samo nemoj glumiti internet pravnika jer tu tek svatko ima svoje mišljenje Cleant Eastwood je rekao svoje mišljenje o mišljenju.


P.S. Pravo jest jedan od najtežih fakulteta.


Aj prestani se sramotit.

Šta se Clint Eastwooda tiče, meni ti je njegova najdraža ona "Man's got to know his limitations". Meni se čini da tu baš nisi shvatio.

E da, možda će ti zvučat nepojmljivo, al nemaju svi Dalmoši apartmane.
Iman kuću na Pelješcu. Reci kad ćeš i blokiran datume za tebe u 2023.
Tjedan u sezoni mi je netto 1000 Eura, tebi mukte.
Ti si mi daleko od prijatelja, a zamisli onda šta san za prijatelja spreman napravit.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 19/05/2022 18:02:54
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1600 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 19/05/2022 : 17:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
P.S. Pravo jest jedan od najtežih fakulteta.

To vjerovatno zavisi od kapaciteta onog ko studira. Za neke je zasigurno najteži.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12600 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/05/2022 : 18:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus


To vjerovatno zavisi od kapaciteta onog ko studira. Za neke je zasigurno najteži.



Imaš pravo. Upoznao sam lika kojemu je bilo pravo tako lako da je upisao i ekonomiju samo da se ne dosađuje previše.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/05/2022 : 18:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by mladjo

Baš je dobar ovaj primjer s apartmanima:ajde vi koji kukate "kako bi trebalo pomoći forumašu" recite: da li biste Diskachu ili bilo kome drugome dali besplatno 7 dana ljetovanja u vašem apartmanu?
Inače netko je na ovom forumu reako dobru priču:tip dolazi u mob centar da mu se popravi mobitel. Tu radi naš prijatelj. Problem se riješi u 15-ak minuta i naš momak ispostavi račun. Na to čovjek s mobitelom odgovara:"Ovo ti je sigurno najlakše zarađenih 200/300 kn jel'da?" Na to forumaš totalno popizdi u sebi ali ostane smiren Poslije nekog vremena dođe jadikovati na forum:"Da, popravljanje je trajalo kratko ali ja da bih ga popravio morao sam ići na faks/školu toga usmjerenja i zato je to tako brzo napravljeno."

Ja ti mogu pomoći sa savjetom i možda će trajati manje od 15 minuta ali da bi ti ga dao morao sam završiti fakultet frende.

Znanje je roba koja ima svoju cijenu.

I druga stvar:Internet. Samo nemoj glumiti internet pravnika jer tu tek svatko ima svoje mišljenje Cleant Eastwood je rekao svoje mišljenje o mišljenju.


P.S. Pravo jest jedan od najtežih fakulteta.


Aj prestani se sramotit.

Šta se Clint Eastwooda tiče, meni ti je njegova najdraža ona "Man's got to know his limitations". Meni se čini da tu baš nisi shvatio.

E da, možda će ti zvučat nepojmljivo, al nemaju svi Dalmoši apartmane.
Iman kuću na Pelješcu. Reci kad ćeš i blokiran datume za tebe u 2023.
Tjedan u sezoni mi je netto 1000 Eura, tebi mukte.
Ti si mi daleko od prijatelja, a zamisli onda šta san za prijatelja spreman napravit.



Nitko se ovdje ne sramoti osim tebe.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 19/05/2022 : 18:08:36  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus

P.S. Pravo jest jedan od najtežih fakulteta.

To vjerovatno zavisi od kapaciteta onog ko studira. Za neke je zasigurno najteži.


Sigurno nije lagan faks. Nije baš medicina, ali ne znam nikoga tko je to završio, a da se nije pošteno uznojio. Barem što se Zagreba tiče, naravno da se to svuda razlikuje.

Ali cijela priča oko fakulteta je nebitna. Cijena znanja i posla minimalno ovisi o tome koliko se netko mučio na faksu. Priču o mučenju na faksu i završetku istoga ljudi uglavnom forsiraju ako nakon toga nisu puno postigli u životu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10196 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 19/05/2022 : 18:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by mladjo

Baš je dobar ovaj primjer s apartmanima:ajde vi koji kukate "kako bi trebalo pomoći forumašu" recite: da li biste Diskachu ili bilo kome drugome dali besplatno 7 dana ljetovanja u vašem apartmanu?
Inače netko je na ovom forumu reako dobru priču:tip dolazi u mob centar da mu se popravi mobitel. Tu radi naš prijatelj. Problem se riješi u 15-ak minuta i naš momak ispostavi račun. Na to čovjek s mobitelom odgovara:"Ovo ti je sigurno najlakše zarađenih 200/300 kn jel'da?" Na to forumaš totalno popizdi u sebi ali ostane smiren Poslije nekog vremena dođe jadikovati na forum:"Da, popravljanje je trajalo kratko ali ja da bih ga popravio morao sam ići na faks/školu toga usmjerenja i zato je to tako brzo napravljeno."

Ja ti mogu pomoći sa savjetom i možda će trajati manje od 15 minuta ali da bi ti ga dao morao sam završiti fakultet frende.

Znanje je roba koja ima svoju cijenu.

I druga stvar:Internet. Samo nemoj glumiti internet pravnika jer tu tek svatko ima svoje mišljenje Cleant Eastwood je rekao svoje mišljenje o mišljenju.


P.S. Pravo jest jedan od najtežih fakulteta.


Aj prestani se sramotit.

Šta se Clint Eastwooda tiče, meni ti je njegova najdraža ona "Man's got to know his limitations". Meni se čini da tu baš nisi shvatio.

E da, možda će ti zvučat nepojmljivo, al nemaju svi Dalmoši apartmane.
Iman kuću na Pelješcu. Reci kad ćeš i blokiran datume za tebe u 2023.
Tjedan u sezoni mi je netto 1000 Eura, tebi mukte.
Ti si mi daleko od prijatelja, a zamisli onda šta san za prijatelja spreman napravit.



Nitko se ovdje ne sramoti osim tebe.


Tjedan kad oćeš.
Ja nisan od tvoje struke, meni možeš virovat.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16325 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 19/05/2022 : 18:32:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Nisam odvjetnik (nemam položen pravosudni) tako da sam "samo" magistar prava i reći ću ti nešto prijatelju ali bez ljutnje, može?
Ajde odi u Konzum, natrpaj onu košaru svom mogućom robom i onda kada dođeš na blagajnu reci "Ma to je samo zabavu, dolazi mi neka ekipa, neću valjda nešto platiti." Znaš kaj bi bilo: Za dve minute bi te zaštitari izbacili.
Ili još bolji primjer: stripovi. Odi u Libellus, natrpaj se sa njihovim HC izdanjima i onda reci "Ma dajte, pa to su samo stripovi, pa nećete mi to valjda naplatiti" Završio bi kao i u prvoj priči (samo bez zaštitara:))
Gledaj, stolac na kojem upravo sjediš koštao je, recimo 300 kuna. Kada si ga išao kupiti nije ti ni na kraj pameti bilo da ga nećeš platiti.
E ali savjet...to je nešto nematerijalno, nešto imaginarno, nešto što se ne vidi. Pa bi ti to besplatno. U prijevodu:Trebaš prihvatiti da je znanje roba, baš kao i svaka druga iako nije materijalna/ opipljiva.
Odgovor na tvoje pitanje možda zahtjeva nekoliko rečenica koje se napišu za par minuta ali iza toga dolazi iskustvo završenog jednog od najtežih fakulteta. I zato ja pizdim kada netko pita za besplatni pravni savjet, to je kao da netko pita je li može dobiti besplatno strip.

Sram te bilo.
Najogavniji post na ovom forumubkoji sam za ovih 15-ak godina procitao.

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4150 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 19/05/2022 : 18:44:16  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Mislim da Diskach nije inzistirao da bude besplatno niti je htio ispasti podcjenjivacki prema pravnoj struci. Nadao se da ce netko besplatno ponuditi savjet, onako neformalno. Ako netko je voljan to napraviti super, ako netko tvrdi da je to previse posla i komplicirano za nesto preko PM te da se mora to napraviti "lege artis" i naplatiti, njegovo pravo.

Ali evo jedna paralela. Medicina vjecito kotira kao jedan od tezih fakseva pa svejedno se podrazumijeva nekada da lijecnici svoje savjete daju besplatno, prosvjecuju pucanstvo itd. Lijecnicki savjet i preporuka se jedino mogu naplatiti ako je netko nekome nadlezni lijecnik ili ima svoju privatnu praksu, sve ovo ostalo je dobra volja. Nisam ni spominjao primjer da lijecnik bilo koji je duzan, bez formalnosti i novaca, pomoci u hitnoci nekome tko je u losem stanju na ulici. U pravu mozda nema takvih hitnoca, ali i tada na neki nacin treba ljudima vitalna pomoc.

Inace, barem u Zagrebu, studenti prava su imali otvorenu Pravnu kliniku gdje su besplatno davali pravne savjete ljudima kojima su zatrebali. Ne znam funkcionira li to jos uvijek i ima li u drugim sveucilisnim gradovima toga, ali eto da se zna ako netko zeli.

Tezina zavrsenog faksa ne bi se smjela uvijek uzimati kao mjera koliko sto kosta ili je bitno.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/05/2022 : 18:48:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Auh ljudi, al ste vi zaglibili.

Pre nego što počnete da se vređate, dogovorite se da li pričate o davanju saveta ili činjenju usluge. A onda naravno može da svako po svojoj savesti to (ne)naplaćuje.

Ukoliko se neko doseli za Švajcarsku i pita me gde mu je najbolje da potraži stan, koje su najbolje škole za učenje nemačkog ili gde se nalazi biro za nezaposlene, smatram to savetom i naravno da će biti besplatan.

Ukoliko taj isti hće da mu predajem nemački, napravim CV i dosije za traženje posla, ili da mu aktivno tražim posao (sve čime se inače bavim), to već nije savet, već usluga. U zavisnosti kolika je ta usluga, biće besplatna, a ukoliko usluga već ide u normalan tok mog posla, onda možda bude neka drugarska cena. Nema ljutnje.

Ako odem kod automehaničara i kažem da mi se auto gasi na semaforu, on može da mi da savet (to ti je pumpa za benzin..), ili da mi učini uslugu i pogleda. Ako treba popravka, naravno da ne očekujem da bude besplatna, pa makar to bio i moj brat rođeni.

Ukoliko pravnika pitam za savet (imam pravni problem, gde i kako da ga najbolje rešim) onda očekujem da bude besplatan.

I tako dalje...

Nesvrstani, dolazim u obilazak Palače, a zauzvrat dajem dva sata besplatnog tečaja nemačkog.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10204 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/05/2022 : 18:51:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by cerichus


To vjerovatno zavisi od kapaciteta onog ko studira. Za neke je zasigurno najteži.



Imaš pravo. Upoznao sam lika kojemu je bilo pravo tako lako da je upisao i ekonomiju samo da se ne dosađuje previše.



Ima smisla.

Ekonomija nam je u takvom stanju kao da je vode pravnici.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10196 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 19/05/2022 : 18:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter



Nesvrstani, dolazim u obilazak Palače, a zauzvrat dajem dva sata besplatnog tečaja nemačkog.


Ako nećeš gnjavit sa Njemačkin vodin te i u Trogir.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/05/2022 : 19:02:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Caleb

quote:
Originally posted by mladjo

Nisam odvjetnik (nemam položen pravosudni) tako da sam "samo" magistar prava i reći ću ti nešto prijatelju ali bez ljutnje, može?
Ajde odi u Konzum, natrpaj onu košaru svom mogućom robom i onda kada dođeš na blagajnu reci "Ma to je samo zabavu, dolazi mi neka ekipa, neću valjda nešto platiti." Znaš kaj bi bilo: Za dve minute bi te zaštitari izbacili.
Ili još bolji primjer: stripovi. Odi u Libellus, natrpaj se sa njihovim HC izdanjima i onda reci "Ma dajte, pa to su samo stripovi, pa nećete mi to valjda naplatiti" Završio bi kao i u prvoj priči (samo bez zaštitara:))
Gledaj, stolac na kojem upravo sjediš koštao je, recimo 300 kuna. Kada si ga išao kupiti nije ti ni na kraj pameti bilo da ga nećeš platiti.
E ali savjet...to je nešto nematerijalno, nešto imaginarno, nešto što se ne vidi. Pa bi ti to besplatno. U prijevodu:Trebaš prihvatiti da je znanje roba, baš kao i svaka druga iako nije materijalna/ opipljiva.
Odgovor na tvoje pitanje možda zahtjeva nekoliko rečenica koje se napišu za par minuta ali iza toga dolazi iskustvo završenog jednog od najtežih fakulteta. I zato ja pizdim kada netko pita za besplatni pravni savjet, to je kao da netko pita je li može dobiti besplatno strip.

Sram te bilo.
Najogavniji post na ovom forumubkoji sam za ovih 15-ak godina procitao.




A što, ti bi da znanje stečeno tijekom školovanja bude besplatno? Čim je "nevidljivo", znači da bi trebalo biti besplatno? Ponavljam, stolicu na kojoj sjediš dok čitaš ovo si platio xy dinara i to ti je bilo savršeno normalno, e ali savjet - pa to je nešto imaginarno, nevidljivo oku shodno tome, zašto bi se to plaćalo, jel' da?

E pa ne može.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 19/05/2022 19:05:06
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/05/2022 : 19:07:37  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by manhunter



Nesvrstani, dolazim u obilazak Palače, a zauzvrat dajem dva sata besplatnog tečaja nemačkog.


Ako nećeš gnjavit sa Njemačkin vodin te i u Trogir.



Može i francuski, nije problem.
Idem gde me odvedeš, samo da me ne gurneš u more sa neke litice.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12440 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/05/2022 : 19:10:33  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Nisam odvjetnik ali vam svima mogu dati besplatni pravni savjet a on glasi:

-nikada ne priznajte ništa!

Jer kad jednom priznate, nema natrag...sve dok ne priznate, ne mogu vam ništa. Pokušat če vas prestrašiti, uvjeriti kako oni imaju dokaze, kako imaju svjedoke, kako su vas svi vidjeli, kako za vas bolje da priznate,...NE PRIZNAJTE NIŠTA, onda če se pokušati nagoditi (ako priznate, smanjit če vam kaznu, ili čete iči raditi javna djela ili čete dobiti uvjetnu ili šta sve ne,...) NE PRIZNAJTE NIŠTA, na kraju če sudac ili sutkinja odbaciti vaš primjer ili zbog nedostatka dokaza, ili če zastariti ili kazna ne bi bila primerna za počinjeno djelo (neke kazne su jednostavno prevelike npr. 1-2 godina zatvora dok težina kakznenog djela ipak nije tolika da zaslužuje takvu kaznu,...) i nečete trebati plačati odvjetnika, nikakve troškove ništa i nečete u zatvor, jednostavno če odbaciti primjer.
A ako priznate onda ste sami sebi zabili autogol. NIKADA NE PRIZNAJTE NIŠTA! Ovo vam je najbolji savjet i besplatan. Uz to ako nikada ne priznate ništa, ništa vam se neče loše dogoditi od strane "suradnika" npr ako vas je bilo više.
Policajci, odvjetnici, suci,...često glume kako oni sve znaju, kako imaju svjedoke i pokušat če vas nagovoriti da priznate (jer je onda slučaj završen i oni mogu na ručak), ne nasjedajte na te fore, nikome od njih nije stalo do vas, žele jedino izvuči priznanje iz vas ali ne smijete se slomiti, pričat če vam kakva vas kazna čeka ne budete li priznali, neka pričaju, nedajte se smesti, NE PRIZNAJTE NIŠTA, na kraju krajeva ne mogu vam ništa. Mogu vam prijetiti, zastrašivati,...ali neče vas moči osuditi jer niste priznali a često ionako nemaju dokaza. A ako slučajno imaju i osuđeni ste na kraju svejedno nikada ne priznajte jer još uvijek možete ponovo otvoriti primjer, tražiti odštetu u slučaju da se dokaže suprotno,...nakratko imate puno više mogučnosti ako NIŠTA NE PRIZNATE, jer kad jednom priznate onda je gotovo, nema nazad....

Edited by - 1Euro on 19/05/2022 19:15:08
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000