forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Prije ću kupiti...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/05/2022 : 15:03:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by 1Euro
Isto tako mogu kupiti Asterixa, Lucky Luke,...jer je crtež super a priče bezvezne ali nije uvijek tako.



Proširuje se lista loših stripova na s.comu.



Sta, nisi dosad znao da je Asterix bezveze?



Nadam se da misli samo na neke epizode.



Nisam siguran...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10060 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/05/2022 : 15:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice
Ukoliko me određena tema zanima, zašto bih radije pogleda film ili pročita knjigu mjesto stripa s "lošim" crtežom? To šta ja to okarakteriziram kao loš crtež ne znači da ne uživam u vizualnoj formi stripa kao i vi, a stječem dojam da ovdje neki, poput tebe Peyo nastupaju defenzivno kao da ih to osobno vrijeđa? Jesam li pretjera u tome ili tu ima istine?



Ma, niti me vrijeđa niti me smeta. Možda sam samo malo dosadan s nekim svojim razmišljanjima/zanovijetanjima pa se mogao steći taj dojam.

Strip je u zadnjim desetljećima evoluirao u formi i sadržaju. Smanjuje se količina teksta, sve se više priča crtežom, a teme su sve raznovrsnije i kompleksnije. Mlađi konzumenti odrasli na takvim stripovima i sadržajima znaju potcjenjivački gledati na klasike, pa me to zasmeta.

quote:
Originally posted by vice
I dalje smo svi stripofili, drukčiji kriteriji i pristup to ne mijenjaju.



Naravno i hvala na odgovoru.

I molim te, a i ostale forumaše da mi se ne obraćaju sa vi. Nema potrebe za tim. Dugo se čitamo pa se nadam da smo se malo sprijateljili , dovoljno da to odbacimo!

Edited by - Peyo on 27/05/2022 15:57:38
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 27/05/2022 : 15:54:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Sve ok, Peyo. ^^

Iako si gospodin i po manirima, nisan ti persira već san to "vi" koristija za množinu forumaša.

Da buden prost, jebeš persiranja na forumu. :D

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10060 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/05/2022 : 15:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice
Da buden prost, jebeš persiranja na forumu. :D



+1

Evo sam gore proširio odgovor i na tvoj dio pitanja.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 27/05/2022 : 16:07:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
To za klasike je istina u mnogočemu, pa i umjetničkoj formi koja je popularizirana.

Evo ja stalno trubim o tim webtoonovima koji su čisti primjer modernog stripa (od forme do načina konzumiranja) i čiji se ljubitelji čak neće ni nazvati stripofilima. Odbacit će to oštro i reć "I read webtoons, not comics".

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/05/2022 : 16:16:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Nikad ništa nisam kupio samo zbog crteža. Zbog teme/priče itekako.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/05/2022 : 16:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Uzmite kao primer Chaboutea (a ima takvih još): desetak tabli bez teksta, a priča nam priču. Strip je prvo vizuelni medij, tako da bez (dobrog) crteža to ne funkcioniše kod mene. Džabe i najbolji scenario, ako mi je crtež odbojan.


Samo sto su takvi retki. Eto, pogledaj na svoje police i izvuci sve koje bi mogao "strpati" u tu kategoriju Chaboutea, i onda pogledaj ukupni broj stripova koje imas... ako vidis na sta ciljam. Mislim, koliko toga ima kod Bonellija npr., ili Japanaca? A nije da su sad za odbaciti samo zato sto nemaju autora koja zna samo sa crtama napraviti pricu.


Osobno mi najvise pase kada je autor kompletan, rastura i pricom i crtezom (tipa Lavric da ostanemo kod domacih) ali takvih nema bas toliko mnogo u moru svih.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/05/2022 : 16:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Eto, dokazali smo da tema SIGURNO nije prozvakana i da ju je moguce obuditi svakih par godina.
a jos nije ni pocela sezona kiselih krastavaca, hi hi hi


Npr. pomenuti Kingdom Come... lijepa slikanica, a prica, lijepa?

Ja mislim da nitko nije rekao da ako mu je "vaznija" prica da ga zaboli uvo za to kakav je crtez nego da se moze svariti neke zvrljotine ako je prica toliko dobra, zanimljiva, drugacija... naravno da je bolje ako se sve poklopi, ali to nije pitanje ovdje.
Sad ima stripova gdje je sve lijepo nacrtano ili barem korektno, oku prijatno, po proporcima ali zaspis dok citas ili batalis jer je glupo ko racku (da ne kazem Gazor).


Mada SIGURNO je gust listati dobro nacrtane stripove, gdje imamo zapravo vec ilustracije (ne znam, tipa Guarnido ili Hugault i njegovi avioni - The Grand Duke sam samo zbog crteza procitao vec par puta, ali ni scenarij nije smece).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 27/05/2022 16:57:37
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 27/05/2022 : 17:12:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Voleo bih da je prva ali definitivno nije. Koja bi inače druga logika objasnila da sam Batman Damned, Jokera i Noel pročitao dva ili više puta, a From Hell tek pola? Ili da gutam Gideon Falls kao opsednut, a Okrug Essex nikako ni da kupim ili Saeeth Tooth nikako da odmaknem dalje od prve sveske?

Ako strip nema sjaja...ATRAKTIVAN crtež, trebaće mi ihahaj vremena da se bacim na njega. Kada je priča sjajna, smeštam je u dvoranu slavnih i hvaliću je na sve strane. Ali crtež je prvi koji me kupuje.




Meni je logično da Zagor fanboy nezna šta je dobar strip.



veliko je pitanje što je to dobar crtež, a što 'loš',
nisu isti kriteriji crteža za ilustracije / slike i crteža za strip
dobar crtež u stripu je u službi priče, a ako je sam sebi svrha, kako god bio dobar i lijep, je ustvari loš
from hell i okrug essex imaju svršen crtež
navoditi ih kao primjer lošeg crteža... ne znam...meni je to kao svetogrđe

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 27/05/2022 : 17:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by drogsy
Međutim, ovi koji su glasali za opciju 2 bi rekli: "crtež je loš, ne zanima me."



Ne znam po čemu si to zaključio u ime opcije 2?

Po tome što većina ljudi koji prednost daju crtežu, prvenstveno vole konvencionalan, figurativan i ne-eksperimentalan crtež, što ovaj gore baš i nije.


hahaha
ne vjerujem da bi netko tko preferira atraktivan crtež prihvatio izazov da pročita jimmya od početka do kraja, čak ni za par sto kuna
to je ekstreman primjer gdje su crtež, mali format, sitna i teško čitljiva slova...sve skupa u službi priče i uživljavanju čitaoca u psihologiju likova

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/05/2022 : 17:36:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Naravno da je vjecno pitanje sto je to dobat crtez, sto los?
I sto je to crtez u sluzbi price?
I da li je nesto lose, (svetogrde kako si kazao), ako je 'oslikao' dobru i vaznu pricu?
Itd...

Evo od ovih vjecno i konstantno spominjanih srripova kao primjeri, meni su;

Maus, crtacka rasturacina u bitnoj kako osobnoj tako i vaznoj prici za sve. (Svima se obraca, bez iznimke) crtez TOP!

Okrug Essex, tamam kako treba biti, osobno nikad nisam primjetio da je tu crtez losnjikav. Takav je trebao biti, bez obzira svida li se nekom ili ne.

Pakao, pa tja, svetogrde ili ne, meni je to bezobrazno lose nacrtano. Frustrirajuce lose. Cak toliko da osjecam susramlje, bilo svetogrde ili ne... meni osobno to je crtez za svetogrde.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/05/2022 : 17:42:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by manhunter

Uzmite kao primer Chaboutea (a ima takvih još): desetak tabli bez teksta, a priča nam priču. Strip je prvo vizuelni medij, tako da bez (dobrog) crteža to ne funkcioniše kod mene. Džabe i najbolji scenario, ako mi je crtež odbojan.


Samo sto su takvi retki. Eto, pogledaj na svoje police i izvuci sve koje bi mogao "strpati" u tu kategoriju Chaboutea, i onda pogledaj ukupni broj stripova koje imas... ako vidis na sta ciljam. Mislim, koliko toga ima kod Bonellija npr., ili Japanaca? A nije da su sad za odbaciti samo zato sto nemaju autora koja zna samo sa crtama napraviti pricu.


Osobno mi najvise pase kada je autor kompletan, rastura i pricom i crtezom (tipa Lavric da ostanemo kod domacih) ali takvih nema bas toliko mnogo u moru svih.






Rijetkost su da. Nije da ih nema, mogao bi sad zagledati police pa podastrijeti poneki naslov bas kako si kazao, ali nema potrebe jer sam je Majstor Chaboute, (s velikim M), takav narativni 'rasturac' da te vodi kroz spektar emocija samo slikom, (tipa malo drveta i gvozda) Zaista, covjek je jedan i jedini kao takav autor ako cemo istinu kazivati. Njega odmah izdizem iz oceana drugih crtaca.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 27/05/2022 : 18:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
ima stripova koje volim i koje mogu zamisliti da ih je crtao netko drugi
from hell nije među tim stripovima
meni je taj dijelom skicozan, a dijelom precizan crtež, dijelom bijel/ prazan, a dijelom crn / pun, jednostavno savršen za takvu priču
nisam siguran sam da bi bolji crtač (a realno gledano, ima puno boljih crtača od campbella) odradio bolji posao,
naprotiv

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/05/2022 : 18:21:00  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Postoji jedan način dokazivanja, da priča ne da nije samo manje važna, nego je skoro pa beznačajna. Kad se radi o kvalitetu dela.

Evo ovako:

Pre nego što je Paka potegao ovaj topik (i sličnih je bilo) i pre nego su ovakve diskusije postale uobičajene na forumima, meni je podela na scenario i crtež (ne priču!) imala smisla, samo u debatama oko doprinosa na konačno delo, kad su scenarista i crtač različiti ljudi.

Kao konzumentu stripa i drugih (pre svega narativnih) vrsta umetnosti-medija, meni je jedino bila bitna "podela" na sadržaj i formu.

Pri čemu, forma mi je uvek bila ono što određuje kvalitet dela.

Sadržaj, može da bude samo subjektivni putokaz, na osnovu ličnih interesovanja, kao nekakav preduslov (npr. neko ne voli vesterne, i kad je sadržaj priča iz tog žanra, ne zanima ga da čita i sl.)

Da pojasnim - sadržaj bi bilo "ono o čemu se radi u stripu". Dakle, prepričan strip, ukratko ili duže.

Primeri:
1. sadržaj 1 je - priča o dečaku koji je bio u nacističkom logoru za vreme WWII i preživeo (može da bude sinopsis, sa mnogo više detalja priče, ali ovde nemam vremena za takvu improvizaciju prepričavanja kompletnog konkretnog stripa)
2. sadržaj 2 je - beži iz zatvora super-negativac Kobra i Spajdermen ga juri, dok on pokušava (nešto) i on ga hvata ga na kraju. (itd... opširnije)

Ni jedan od ova dva sadržaja ne određuju kvalitet dela. Mogu da se (unapred) opredelim za prvu priču, ako hoću nešto ozbiljnije da čitam, a mogu za drugu, ako hoću nešto lakše ili baš hoću Spajdermena.

Ali oba "sadržaja" se mogu odraditi tako da konačno delo bude loše, osrednje, dobro, odlično...

Sve zavisi od forme.

A forma je za mene - sve vezano za crtež (oblici likova, predmeta, perspektive, arhitektura, scenografija, koreografija, dinamika, senke, izražajnost - gluma likova, kompozicija kadrova, kompozicija strana, odnos među sekvencama, planovi, kostimi-dizajn, boje, linija), a i dosta toga vezano za scenario (dramaturgija, dijalozi, razvoj likova, zaplet/rasplet, struktura scenarija, uverljivost, originalnost, po potrebi dokumentovanost, maštovitost, prateći tekst itd itd).

Ali ne i priča u osnovi.

Priča (u osnovi, nerazrađena scenarijom i crtežom) jednako je sadržaj.

Sadržaj nema uticaja na kvalitet.
jednako je
Priča nema uticaja na kvalitet.

Na kvalitet ne utiče "o čemu se radi", nego " način na koji je priča ispripovedana".


Edited by - alexts on 27/05/2022 18:28:24
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/05/2022 : 18:57:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nekoliko stvari je rečeno na koje možda vredi nadovezati se, ali krenuću od onog primera iz Džimija Korigana koji sam dao gore. Mnogi će pod "crtežom" da smatraju samo oblike one kuće i onog drveta i one grane i ptičice na njoj itd, ali meni je isto toliko bitno, ako ne i bitnije, kako Ware prikazuje vreme. Taj postupak spada u narativne aspekte stripa, ali spada i u vizuelne aspekte, jer se postiže vizuelnim sredstvima, geometrijom, poređenjem oblika u prostoru. Tako da ovde nije moguće razdvojiti crtež od pripovedanja - bolji izraz nego 'priča', koja je, kako i Aleks kaže, sadržaj; pripovedanje/naracija je forma.

Jednom davno, Bill Sienkiewicz je pomenuo jednu knjigu o (likovnoj) umetnosti, i kako je njen autor tu izložio principe vizuelnih umetnosti poput matematičkih pravila, pa me je zainteresovao. Ta knjiga je The Art of Color and Design od Maitlanda Gravesa, objavljena negde tokom II svetskog rata. Nešto pre toga je likovna umetnost bila bombardovana različitim pravcima, poput kubizma, dadaizma, vorticizma, i nadrealizma, od kojih je svaki imao svoja pravila i ciljeve, i Graves je želeo da unese malo reda. Nema mnogo materijala u toj knjizi, iako Graves detaljno objašnjava svaku komponentu i princip. Sve je šturo, poput matematičke logike: A, B, C, iz kojih sledi D i E, i slično. Graves prvo objašnjava elemente dizajna, poput linije, pravca, oblika, boje, i slično, pa prelazi na principe dizajna i odnose tih elemenata.
Repeticija.
Harmonija.
Gradacija.
Kontrast.
I, na kraju, jedinstvo (unity), najviši cilj svake umetnosti.

Primenjeno na strip, ako postoji jedinstvo na nivou kadra, pa na nivou table, pa na nivou celog stripa ili epizode, to čini strip vizuelno boljim, a onda i ukupno boljim. Način upijanja tog jedinstva je vizuelni. Crtaču ne vredi mnogo da crta najbolje ljudske figure, sa svakim mišićem na mestu, ako su mu kadrovi postavljeni nasumice i mogu da se prebacuju tamo-amo po stranicama bez ikakvog efekta na priču.

Scott McCloud priča o "tranzicijama između kadrova" kao najvažnijem elementu stripa. Dakle, nije svaki kadar nezavisna ilustaracija za sebe, već je ono što ih spaja važno (u najmanju ruku) koliko i oni sami.

Kao što reče Gil Kane u intervjuu koji je dao pred kraj života, Norman Rockwell je bio jedan od najboljih slikara svog doba... ali ne zato što je crtao super-realistično. (Hint: zbog kompozicije, tj. jedinstva.)

Uglavnom se slažem sa ovim što je Aleks rekao, uz dodatak da smatram da forma treba da odgovara sadržaju. Tek iz njihovog "jedinstva" slede najbolja dela.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 27/05/2022 19:00:23
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 27/05/2022 : 20:31:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus


...smatram da forma treba da odgovara sadržaju. Tek iz njihovog "jedinstva" slede najbolja dela.


I formom i (pogotovo) sadržajem meni je ok ovo što je Ridiculus napisao.

A što se Alextsovog teksta tiče, ako sam dobro shvatio sadržaj njegovih misli u formi u kojoj su napisane... 😉
Kad bi forma bila najbitnija, onda bi dovoljan bio uvijek 1 te isti sadržaj koji se prezentira kroz različite forme...
Ili obrnuto, kad bi sadržaj bio najbitniji, onda bi bila dovoljna uvijek 1 te ista forma za različite sadržaje.

Kako su istine često negdje na sredini, Ridiculusovo jedinstvo različitih sadržaja i formi (iz kojeg nastaju najbolja djela) mi više odgovara.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/05/2022 : 20:57:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula




Kad bi forma bila najbitnija, onda bi dovoljan bio uvijek 1 te isti sadržaj koji se prezentira kroz različite forme...




Eh sad, ovo ne mora da znači. 😉

Ali da se sadržaji ponavljaju uz male varijacije, ponavljaju se. Otuda i ono "sve su priče odavno već ispričane".

Ja kažem da je forma presudna za kvalitet, ali forma bez sadržaja takođe ne vredi. Sadržaj je osnov, na kome se (g)radi.
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2522 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 27/05/2022 : 20:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Nekoliko stvari je rečeno na koje možda vredi nadovezati se, ali krenuću od onog primera iz Džimija Korigana koji sam dao gore. Mnogi će pod "crtežom" da smatraju samo oblike one kuće i onog drveta i one grane i ptičice na njoj itd, ali meni je isto toliko bitno, ako ne i bitnije, kako Ware prikazuje vreme. Taj postupak spada u narativne aspekte stripa, ali spada i u vizuelne aspekte, jer se postiže vizuelnim sredstvima, geometrijom, poređenjem oblika u prostoru. Tako da ovde nije moguće razdvojiti crtež od pripovedanja - bolji izraz nego 'priča', koja je, kako i Aleks kaže, sadržaj; pripovedanje/naracija je forma.

Jednom davno, Bill Sienkiewicz je pomenuo jednu knjigu o (likovnoj) umetnosti, i kako je njen autor tu izložio principe vizuelnih umetnosti poput matematičkih pravila, pa me je zainteresovao. Ta knjiga je The Art of Color and Design od Maitlanda Gravesa, objavljena negde tokom II svetskog rata. Nešto pre toga je likovna umetnost bila bombardovana različitim pravcima, poput kubizma, dadaizma, vorticizma, i nadrealizma, od kojih je svaki imao svoja pravila i ciljeve, i Graves je želeo da unese malo reda. Nema mnogo materijala u toj knjizi, iako Graves detaljno objašnjava svaku komponentu i princip. Sve je šturo, poput matematičke logike: A, B, C, iz kojih sledi D i E, i slično. Graves prvo objašnjava elemente dizajna, poput linije, pravca, oblika, boje, i slično, pa prelazi na principe dizajna i odnose tih elemenata.
Repeticija.
Harmonija.
Gradacija.
Kontrast.
I, na kraju, jedinstvo (unity), najviši cilj svake umetnosti.

Primenjeno na strip, ako postoji jedinstvo na nivou kadra, pa na nivou table, pa na nivou celog stripa ili epizode, to čini strip vizuelno boljim, a onda i ukupno boljim. Način upijanja tog jedinstva je vizuelni. Crtaču ne vredi mnogo da crta najbolje ljudske figure, sa svakim mišićem na mestu, ako su mu kadrovi postavljeni nasumice i mogu da se prebacuju tamo-amo po stranicama bez ikakvog efekta na priču.

Scott McCloud priča o "tranzicijama između kadrova" kao najvažnijem elementu stripa. Dakle, nije svaki kadar nezavisna ilustaracija za sebe, već je ono što ih spaja važno (u najmanju ruku) koliko i oni sami.

Kao što reče Gil Kane u intervjuu koji je dao pred kraj života, Norman Rockwell je bio jedan od najboljih slikara svog doba... ali ne zato što je crtao super-realistično. (Hint: zbog kompozicije, tj. jedinstva.)

Uglavnom se slažem sa ovim što je Aleks rekao, uz dodatak da smatram da forma treba da odgovara sadržaju. Tek iz njihovog "jedinstva" slede najbolja dela.


1+

ridiculusa čuvati na forumskom dlanu kao kap vode.

alextsa također.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/05/2022 : 21:50:18  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma dobro, ali ovo je forum, nikog nije briga ni za formu ni za sadržaj. Ja sam Pakino pitanje shvatio ovako - ako imam dva Teksa, jednog crta Frisenda, ima lošu priču, a drugog Cossu, priča je super - šta bi rađe? Pravog odgovora nema, takva situacija je za poludit od bijesa.

E sad, pošto su npr noviji Zagori i Teksovi iste kvalitete, a Teks se prodaje bolje i ja radije kupim Teksa, zaključujem da kod djela gdje nema dramatične razlike u kvaliteti više cijenim kvalitet crteža nego kvalitet priče.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 27/05/2022 : 22:35:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Voleo bih da je prva ali definitivno nije. Koja bi inače druga logika objasnila da sam Batman Damned, Jokera i Noel pročitao dva ili više puta, a From Hell tek pola? Ili da gutam Gideon Falls kao opsednut, a Okrug Essex nikako ni da kupim ili Saeeth Tooth nikako da odmaknem dalje od prve sveske?

Ako strip nema sjaja...ATRAKTIVAN crtež, trebaće mi ihahaj vremena da se bacim na njega. Kada je priča sjajna, smeštam je u dvoranu slavnih i hvaliću je na sve strane. Ali crtež je prvi koji me kupuje.




Meni je logično da Zagor fanboy nezna šta je dobar strip.



veliko je pitanje što je to dobar crtež, a što 'loš',
nisu isti kriteriji crteža za ilustracije / slike i crteža za strip
dobar crtež u stripu je u službi priče, a ako je sam sebi svrha, kako god bio dobar i lijep, je ustvari loš
from hell i okrug essex imaju svršen crtež
navoditi ih kao primjer lošeg crteža... ne znam...meni je to kao svetogrđe


A pa nisam ni mislio da su loši. Naprotiv. Mislio sam na mejnstrim "atraktivnost". Iako sam svestan veličine dela poput Iz Pakla, Eseksa, Mausa itd. i maksimalno uživam u njima (Eseks još moram da overim), još uvek mi treba vremena da uđem u štimung za njih.

I treba mi primerak sveske Iz Pakla koji mogu da nosim u voz Ovaj darkvudov bi mi stvorio probleme u aerodinamici

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/05/2022 : 22:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Razvila se zanimljiva rasprava
Da ne mislite da sam samo odmaglio, danas mi je ludnica s poslom jer se ugostitelji uvijek sjete u zadnji tren da im ipak do sutra treba nova reklama pa praktički ne mogu ni mrdnuti od posla. Sutra ću lipo sve pročitat.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2022 : 00:10:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Razvila se zanimljiva rasprava
Da ne mislite da sam samo odmaglio, danas mi je ludnica s poslom jer se ugostitelji uvijek sjete u zadnji tren da im ipak do sutra treba nova reklama pa praktički ne mogu ni mrdnuti od posla. Sutra ću lipo sve pročitat.



I ne moras...
Uvik isto. To jest uvik isto, svako toliko. Je, nije. Valja, ne valja. Opsirno... Zagor, From Hell...
Pa jos malo opsirnije...itd.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 28/05/2022 : 07:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ma dobro, ali ovo je forum, nikog nije briga ni za formu ni za sadržaj.


Govori za sebe, mene izuzetno zanima ovo o čemu pišu (prvenstveno) ridiculus i alexts. Paka je pitao (naizgled) jednostavno pitanje, rasprava se malo produbila i drago mi je da je tako.

quote:
Originally posted by ivanl

I ne moras...
Uvik isto. To jest uvik isto, svako toliko. Je, nije. Valja, ne valja. Opsirno... Zagor, From Hell...
Pa jos malo opsirnije...itd.


Čudi me ovakav upis, opširno ne znači ni loše ni dosadno. Kad ljudi imaju nešto za reći, meni je drago jer nešto mogu i naučiti. Obožavam strip u svakom pogledu i svaka kvalitetna informacija mi je zlata vrijedna.

Ridiculus i alexts u stripovima uživaju kao ti u koncertima. E sad zamisli da netko na podforumu glazba kaže: "Ma ovaj ivanl samo piše neke opširne gluposti o koncertima, a mene ustvari zanima samo je li bolji Mišo ili Oliver."

Ovo je forum "stripovi.com", i imalo bi smisla da je i više ovakvih dubljih analiza stripovskih elemenata. S obzirom da ridiculus najviše piše na američkom podforumu, toga je najviše tamo, što dovoljno govori i o njemu i o forumu.

Pa nikad prije nisam ni čuo za "Mary Perkins on stage", ali samo iz njegovog entuzijazma za tim stripom naučio sam puno. Volim čitati ljude koji pišu o stvarima koje vole, pa momci samo nastavite.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/05/2022 : 09:25:21  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nema te sto cuditi imenjace.
Drago mi je da ucis, samo ti nastavi...
Volim i ja, apsolutno, ne znam ni sam sto vise, glazbu ili strip! Tu negdje, prevagne nesto kratkotrajno pa onda drugo.
Naravno da volim i citati sto kolege pisu o materiji koja mi znaci cijeli zivot i taj interes nikad nisam ni doveo u pitanje. A posebno kad razlozno i zanimljivo te kolege pisu. Nije sporno.
Naravno da je ovo stripovi.com forum odavno sam to i sam tvrdio, i stoga mjesto za sve vrste strip analize.
Opsirno se kod nas ovdje kaze i ne misli se nista lose. Ne trebas to vuci iz konteksta, a ova tema nadode sama po sebi svako malo i uvjek se na nju nesto iznova moze reci, kao sto i sam napisem. Da ne volim toliko stripove ni ne bi. A volim ih Ivane, kao rijetko tko...
A Olivera i Misu, eto sto spominjes, za njuh me glazbeno nije briga 1%.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 28/05/2022 : 13:50:39  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Nekoliko stvari je rečeno na koje možda vredi nadovezati se, ali krenuću od onog primera iz Džimija Korigana koji sam dao gore. Mnogi će pod "crtežom" da smatraju samo oblike one kuće i onog drveta i one grane i ptičice na njoj itd, ali meni je isto toliko bitno, ako ne i bitnije, kako Ware prikazuje vreme. Taj postupak spada u narativne aspekte stripa, ali spada i u vizuelne aspekte, jer se postiže vizuelnim sredstvima, geometrijom, poređenjem oblika u prostoru. Tako da ovde nije moguće razdvojiti crtež od pripovedanja - bolji izraz nego 'priča', koja je, kako i Aleks kaže, sadržaj; pripovedanje/naracija je forma.




Lipo napisano. Slažen se.
Nisan čita Corrigana, ali mene ovo boldano podsjetilo na Asteriosa. Tamo samo iz geometrijskih tijela ili boje možeš svašta pročitat.

Inače, mislin da pravo pitanje nije ovo vječno "priča ili crtež", nego može li vas crtački stil odvratit od dobrog stripa?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 28/05/2022 13:53:27
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000