forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 219 - Urban
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 10:59:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Zachary Buzz napušta svoju obitelj i farmu te odlazi u Monplaisir, veleban grad posvećen zabavi, igri i užitku… Uzor mu je Overtime, najveći pravednik svih vremena, a san postati jednim od najboljih policajaca na svijetu – Urban Interceptor.

Monplaisir čvrsto kontrolira vlast pod palicom sveprisutnog Springyja Foola. Građane nadziru kamere, koje na velike ekrane izravno prenose svaki njihov pokret. Gradom također upravlja A.L.I.C.E., automatizirani sustav robota koji love sitne kriminalce… Na taj se način policija može posvetiti pravim zločinima, počinjenim u sjeni zabave. Jedan od njih je i ubojstvo glavnog istražitelja zaduženog za slučaj pronalaska unakaženih tijela mladih djevojaka. U lov na njegovog ubojicu, Antiochusa Ebrahimija, kreće najbolji Urban Interceptor – Isham El Ghellab. Izravan prijenos njegove potrage ubrzo postaje televizijska igra u kojoj se gledatelji mogu direktno kladiti na smrt jednog od sudionika, a Zach ubrzo shvaća da je sav taj čarobni svijet Monplaisira zapravo okrutan i pun nasilja i cinizma...

Kolorka 219 • Urban • 304 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Luc Brunschwig • Crtež Roberto Ricci • Prijevod Ivana Ivančić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-219-urban/786/

Trouble will find me

jagodanbg
Senior Member



2458 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 26/08/2022 : 11:23:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Pogledao privju, bas mi se dopada
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/08/2022 : 11:24:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovog sam cekao
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
591 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 26/08/2022 : 12:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Ovo nisam uopće primjetia do sada i nakon šta sam na brzinu proletio privju izgleda mi baš baš dobro
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3760 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 26/08/2022 : 14:45:12  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Moc nevinih me nije bas bacila na koljena, nadam se da bi ovo moglo biti nesto pogodenije meni

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11694 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 26/08/2022 : 15:15:28  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar SF, zadnji album je malo smanjio ocjenu. Evo preporuka.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2296187


Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20722 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/08/2022 : 16:40:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
drugi pik ture (Brunšvig - masthev)
quote:
Originally posted by don_draper

Moc nevinih me nije bas bacila na koljena, nadam se da bi ovo moglo biti nesto pogodenije meni


grešiš;Moć nevinih je sjajan,sjajan strip;oba ciklusa.
Jedino je početak prvog tanak.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 26/08/2022 16:41:50
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 26/08/2022 : 17:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

drugi pik ture (Brunšvig - masthev)
quote:
Originally posted by don_draper

Moc nevinih me nije bas bacila na koljena, nadam se da bi ovo moglo biti nesto pogodenije meni


grešiš;Moć nevinih je sjajan,sjajan strip;oba ciklusa.
Jedino je početak prvog tanak.


iako sam fan SFa s ovim sam na oprezu, prvo knjižnica.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 26/08/2022 : 20:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Jel ovo završen serijal?


Resistance is futile.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11694 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 26/08/2022 : 20:41:26  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Jeste.

Ima i ovaj album koji je objavljen dosta ranije a isto od Brunschwiga. Može se eventualno pročitati.
Zaboravio sam točno koliko ima veze s serijalom. Moguće da je tada rođena ideja.



Have mercy
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/09/2022 : 15:16:13  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
OK je Urban.
Ništa više,ništa manje.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/10/2022 : 12:10:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
dobar mi je ovaj urban, zadovoljan sam procitanim . ukratko, rec je o naucno fantasticnom trileru smesten u distopijsko & reality okruzenju. ovo distopija pa jos reality mu je postao kao neki standard, al ovde mi je prilicno legla ta vizuelizacija buducnosti. neki kadrovi su mi samo za gledanje i uzivanje. u prvom albumu se postavlja taj neki buduci svet + imamo zesci sukob. posle brunschwig dodaje preplitanje i sudar ljudskih sudbina gde je majstor i to daje snagu urbanu.
malo me nervira, a to je obicaj kod brunschwig, da kolor u njegovim stripovima osciluje. nije bas da mi je svuda top.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/11/2022 : 18:02:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ga danas pročitao cijeloga. Meni je odličan kao i Moć Nevinih...tj Urban mi je bolji!
Crtež mi se baš posebno sviđa, jako volim te lude boje i nekako polukarikaturalne (jesam ovo uopće smisleno napisao?!) likove.
Brunschwig ubija sa time kako dobro zna posložiti priču koja se pomalo odmotava kao klupko, pa skok malo vamo, pa malo skok tamo, dok se pomalo ne počne sve slagati i sjedati an svoje mjesto.
Ideja mu je isto odlična, SF triller/krimi u ''zabavnom parku'' tj preciznije bi bilo u zabavnom gradu.
Ricci-ev crtež i boja su mi top, toliko mi to sve paše uz ovaj strip da je to čudo. Volim kada sve izgleda šareno i veselo, a u pozadini je dosta mračna priča.
Isto tako, za nas geekove je ovo kao za djecu u dućanu slatkišima, natrpali su valjda više likova iz hrpetine franšiza pod izlikom cosplaya od skoro pa i Ready Player One.
Ovo je meni strip koji ima sve, ima odličnu priču koja je posložena kako treba, ima još bolji crtež i na kraju ima i taj omaž hrpetini igara, crtana, i drugih stripova koje mi je poseban gušt pretraživati u kadrovima.

Što bi rekao naš Antiša, ovo je musthewusha. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Zula
Average Member

770 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/12/2022 : 22:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Urban
(iako je glavni lik sa sela/farme)

Svakako ide u kategoriju najboljih stripova koje sam pročitao (ima ih tamo 30-ak).

U okruženju zabave, Urban je najmanje zabavan. Iako je vrlo uzbudljiv… kako to samo SF drama može biti.
Nacrtan detaljno (ponekad bih s 2 prsta htio raširiti sliku ko na mobu) s izuzetnim osjećajem za prostor, dubinu.

Urban je strip razigran u idejama i likovima. Ponekad grub i mučan da ga se bolje zapamti. On je i naivan i proračunat. Iza maske krimića, Urban postaje neobično slojevit. Rekao bih, Urban je jednostavno - životan (onoliko koliko je životna npr. Rachael iz Blade Runnera).

Urban upozorava i na granice kojih možda više neće biti, kad Alice i Zec razbiju ogledalo i Wonderland postane zbilja, a život počne preživljavati u stvorenim krhotinama pa se sakrije u Hondi, Coca-Coli i McDonaldsu.

Svaka ocjena je premalo.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10063 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/12/2022 : 13:30:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ja sam ga danas pročitao cijeloga. Meni je odličan kao i Moć Nevinih...tj Urban mi je bolji!
Crtež mi se baš posebno sviđa, jako volim te lude boje i nekako polukarikaturalne (jesam ovo uopće smisleno napisao?!) likove.
Brunschwig ubija sa time kako dobro zna posložiti priču koja se pomalo odmotava kao klupko, pa skok malo vamo, pa malo skok tamo, dok se pomalo ne počne sve slagati i sjedati an svoje mjesto.
Ideja mu je isto odlična, SF triller/krimi u ''zabavnom parku'' tj preciznije bi bilo u zabavnom gradu.
Ricci-ev crtež i boja su mi top, toliko mi to sve paše uz ovaj strip da je to čudo. Volim kada sve izgleda šareno i veselo, a u pozadini je dosta mračna priča.
Isto tako, za nas geekove je ovo kao za djecu u dućanu slatkišima, natrpali su valjda više likova iz hrpetine franšiza pod izlikom cosplaya od skoro pa i Ready Player One.
Ovo je meni strip koji ima sve, ima odličnu priču koja je posložena kako treba, ima još bolji crtež i na kraju ima i taj omaž hrpetini igara, crtana, i drugih stripova koje mi je poseban gušt pretraživati u kadrovima.

Što bi rekao naš Antiša, ovo je musthewusha. ;)



Manje više to je to.

Vrlo "moćan" strip.

Crtež i boje su izvanredni. Vjerojatno bi to još bolje izgledalo na malo većem formatu.

Priča nije bez mana, ali je vrlo dobra, na visokoj razini.

Začudilo bi me da se ovaj strip ne rasproda u kratkom roku.

Velika preporuka ljubiteljima ovakvog štiva.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/12/2022 : 16:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I meni je Urban dobar. Nije previše originalan, dosta ideja vuče iz Blade Runnera ali je dobro zamišljen i raskošno nacrtan. Jedno dobro, zabavno čitanje.
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



415 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 26/12/2022 : 21:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Dosta dobar strip, meni puno bolji od Moći nevinih, ali obzirom da volim SF, nije ni čudno...jedna stvar u priči mi nije jasna, možda nisam pohvatao neki detalj...

Manji spoiler:

Pretpostavljam da je AI rekonstruirao Buzzovu sestru i roditelje, ali nije mi jasno zašto roditelje? Nisu imali nikakav utjecaj na radnju. Da li samo zato kako bi zamjenska sestra mogla otputovati u zabavni park u pratnji starije osobe?
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 09/02/2023 : 11:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Evo baš pročitao Urbana. Nešto sam preko trailera bio skeptičan pa sam mislio prvo u knjižnicu a onda je lokalna mala knjižara napokon dobila fibru pa sam da ih stimuliram išao nešto kupit i eto pao je Urban. I odličan je, o bome da. Svašta se tu dešava, slojevit je strip, vizualno isto vrlo atraktivan, festival cossplaya, prepoznao sam masu toga od američke pop kulture preko azijske do gamerske. Preporuka. Još sam pod dojmom pa sam prije za 10/10 nego 9/10.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 08/04/2023 : 09:31:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ukratko, ovo je jedan vrhunski Blade Runner ripoff u kojem se autor uopće nije trudio to sakriti i/ili umiješati nekih dodatnih elemenata unatoč tonama cosplaya. Rekao bih da priča ima relativno klasičnu strukturu u načinu pripovjedanja ali nije da nema izazova za mozak, najviše od trenutka kada Alice počne pokazivati emocionalne karakteristike i odmetne se od svojih postavki. Tu počinje prava stvar!
Crtež mi je isprva bio dosta odbojan ali brzo me ugrizla specifična krimi/sf atmosfera i nije puštala. Posebice su me kišne scene u 6. glavi raspametile gdje se doslovno osjeća kiša i pepeljasta prašina u zraku. Osjećaj kao kad sam prvi put gledao početak Aliena 2. Što drugim riječima znači da se ureže u pamćenje, a kad strip to uspije znači da itekako valja!
8/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

jerki44
Starting Member



Croatia
89 Posts

Member since 26/08/2017

Posted - 23/09/2023 : 22:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send jerki44 a Private Message  Reply with Quote
Upravo ga pročitao u jednom dahu.
Moram priznat da mi je nekako prošao ispod radara među kolorkama kad je tek izašao, a nije se baš pisalo o njemu. Vrhunski SF triler sa predivnim crtežom.
Stvarno zadovoljan.
Neki side plotovi su otišli u neočekivanim smjerovima i mislim da je kraj ostavio neka otvorena pitanja, ali sve ostalo je super.
9/10 meni.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 28/12/2023 : 00:33:51  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Uf kako se štrecnuh na prvo pominjanje Alice. Pade mi na pamet ona hladna AI kučka iz Resident Evil.
Ovde je to akronim od: analysing and learning intelligence communitarian and evolutionary.
I da, kao što i u samom stripu rekoše, svaka reč je ovde jako bitna i ima suštinsko značenje. Ovo communitarian mi je posebno važno sa aspekta razumevanja kraja stripa. Ne bih da spojlujem, mada bih rado.
Kraj stripa je razbio. Bazira se upravo na ovoj evoluciji A.L.I.C.E. Samo što ovde AI evoluira tako brzo, i u kratkom roku prelazi stepenice evolucije, titanskim koracima. I svima stavlja do znanja da je novi igrač stigao u svetsku arenu.
Ono što mi je falilo u Carbone & Silicium, ovde sam dobio.

Strip se može pratiti kao avantura. Može kao mračni triler sa odličnom detektivskom pričom. Kao kritika društva. Ili vizija budućnosti. Ono što je najbolje je da sve to možemo pratiti istovremeno.
Mesto dešavanja je futuristički grad nikao iz pepela čini mi se Čikaga. Stvoren sa ciljem da ponudi dvonedeljni odmor na koji imaju pravo radnici u toku godine. Grad, po funkciji sličan Vegas-u, a po realizaciji gradu iz The Hunger Games, tako osmišljen da ima široku ponudu i za bogate i za siromašne. U očima turista blještava svetla izloga i reklama skupljaju zenice koje ne mogu videti prljavu i tešku tamu koja izbija iz sporednih uličica. Boje i crtež savršeno dočaravaju taj kontrast između spektakla i borbe za okrajak bačenog sendviča.
U ovom gradu greha, neko inteligentno vuče poteze. I do skoro poslednje stranice se ne zna ko je taj koji vuče konce u ovoj SF predstavi.

Crtež toliko detaljan, toliko pažljivo rađen. Uglađen, maštovit, konstantan. Sa brojnim referencama. Možemo do sutra nabrajati šta nam je sve poznato i gde smo šta videli, pročitali. Možda bih za sam strip rekao i neoriginalan...
Ali, to je tako dobro odrađeno da od mene preporuka! Odličan strip!


Markos, pominjaše neki gore Blade Runner (opravdano). Jesi li ga možda razmatrao kao potencijalnu investiciju?

Resistance is futile.

Edited by - borg on 29/12/2023 11:17:07
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11694 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/12/2023 : 12:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Na koji Blade Runner misliš? 2019, 2029, 2039...?

Have mercy
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/12/2023 : 19:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ja zadovoljan i sa onim iz '82. Sa sve originalnim kolorom. :)


Resistance is futile.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11694 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/12/2023 : 19:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Taj nisam čitao. Ovo ostalo po meni ne vrijedi.

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10063 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/12/2023 : 20:19:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ako je to po filmu Williamsonov imam i u boji i CB (ako je bio u PZ-u).

Edited by - Peyo on 30/12/2023 00:33:25
Go to Top of Page

vetropiroman
New Member



220 Posts

Member since 27/02/2022

Posted - 29/12/2023 : 21:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send vetropiroman a Private Message  Reply with Quote
Jedini (stripski) BR koji minimalno vredi i jeste ta adaptacija iz '82, ovo novo je šajze sa kukuruzom. Iako je strip samo klasično školsko prepričavanje uz kopiranje kadrova, bez korišćenja stripskog jezika da se na bilo koji način unapredi doživljaj filma. I sve to na 48 strana. Čitljivo jeste, ali je besmisleno.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000