forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovski ratovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 134

mmihoci
Average Member

987 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 05/10/2023 : 17:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
Zar u Srbiji postoji Zakon po kojem Uvoznik stripova mora provjeriti da li kupuje stripove s worldwide pravima ili ne?
Ili možda postoji Zakon kojim se treba tražiti dozvolu SUIS udruge ili izdavača koji se zove ČK za uvoz određenog stripa?

Eventualna tužba ČK za nekog Uvoznika koji je kupio i uvezao stripove iz HR ima zakonske osnove da prođe na Sudu?

Čist sumnjam u to.

Naravno, ako govorimo o normalnim državama po pitanju pravosuđa što Srbija a ni Hrvatska baš i nisu
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39704 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 05/10/2023 : 17:17:24  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ljudi se ugledaju ovde na tebe Markose, ako gazda krene da koristi takav rečnik, otključaćeš vrata ludnice i ima da i drugi krenu tako. I to ne samo po Bori i ekipi već i jedni po drugima po forumu. A onda će brzo da ode sve u majčinu ovde.




To
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1306 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 05/10/2023 : 17:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Psovanje je zakon! I ja stalno psujem, jebi ga...


Jedno od prvih secanja na ovaj forum je valjda bilo ili neko pravilo ili obrazlozenje za neki ban
(evo nakon ove poruke mozda usledi neko frisko obrazlozenje za ban mene :))

bestimanje zabranjeno ili tako nekako

da li se taj izraz za psovanje koristi u celoj HR ili pretezno u dalmaciji?

fin spisak

broj 17 mi najmanje poznat :)
a na 15. sam skoro pa zaboravio
13. mi malo poznat ali deluje potencijalno koristan.

1. Idi u pi*** materinu

2. Boli me ku***


3. Bog te j***

4. Je*** ti mater

5. Je*** ti sve po spisku

6. Je** se

7. Je** ga

8. Je** ti pas mater

9. Jedi go***

10. ‘Ko te je**

11. Puši ku***

12. Odj***

13. Vrag ti sriću odnija

14. Ma tko te je**

15. Pič*** dim

16. Go*** jedno

17. Ku*** od ovce

18. Kur*** sin

19. Je*** me u zdrav mozak

20. Mrš u tri pi*** materine




Slični izrazi i sinonimi za
beštimanje

nadvikivanje
55%
vriđanje
54%
arlaukanje
54%
podrugivanje
53%
grintanje
52%
cendranje
50%
jebanje
50%
cerekanje
50%
psovanje
50%
skrika
49%
karanje
49%
svađanje
49%
prigovaranje
49%
urlanje
49%
prostačenje
48%
dovikivanje
48%
cmakanje
48%
kurčenje
48%
vikanje
47%
kenjanje
47%
glupiranje
46%
preseravanje
46%
podjebavanje
46%
bančenje
46%
jebavanje
46%
lokanje
46%
bljuvanje
46%
revanje
46%
pijančevanje
46%
histeriziranje
46%
drpanje
46%
drkanje
46%
hihotanje
46%
hračkanje
45%
izderavanje
45%
kreveljenje
45%
baljenje
45%
grljenje
45%
ludiranje
45%
pe*erisanje
45%

Shvatio sam da mi Sclavi dosta ide na nerve sa svojim pi*darijama i filozofiranjem.

Edited by - matori paraliticar on 05/10/2023 17:34:50
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10125 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/10/2023 : 17:42:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Mošeš dodati i ovo (nedavno čuo):

Jebo ti ja cijelu familiju i miša na tavanu.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1306 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 05/10/2023 : 18:12:32  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Dodano je"mu misha

a sad smo se napsovali dovoljno za ovu godinu :)

Sto se tice trzista hr-srb (indirektno i jos siri prostor)
jasno je da ima stripova koji
mogu da imaju po izdanje u svakoj od zemalja
ali ima i dobrih stripova koji jedva
da ode ukupno jedan tiraz od 500 komada.

Ovu podelu koju sada pokusavaju da sprovedu moze da dovede do svakojakih efekata...

Moja neka perspektiva (pomalo naivna) je uvek bila neka YU (vazno mi je da neko objavi strip lepo odradjen,na jeziku koji bas dobro razumem i po prihvatljivoj ceni)
sada naravno uvidjam da nekim drugima to nije niti je ikada bila ista perspektiva.
(funkcionisalo je dok je broj izdanja bio manji, kada je bas narastao dosli smo do ovoga sto imamo danas)


Shvatio sam da mi Sclavi dosta ide na nerve sa svojim pi*darijama i filozofiranjem.

Edited by - matori paraliticar on 05/10/2023 18:15:23
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24920 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/10/2023 : 18:16:19  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ne razumem pitanje? I prestani da psuješ, to je ovde zabranjeno.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 05/10/2023 : 19:10:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar
da li se taj izraz za psovanje koristi u celoj HR ili pretezno u dalmaciji?


da...u dalmaciji se ljudi ne pozdravljaju sa dobar dan ili dobro jutro nego "di si pička ti materina"...pa "di si , koji kurac se ne javljaš"..."pa jesi živ, nabijem te nakurac"...itd...markos je dalmatinac, zato i beštima...odnosno-psuje...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24920 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/10/2023 : 19:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kimba


Manhunter je jak na nama pocetnicima ovdje.
Inace ga nema ksd malo veci sa komentarima nalete.
Onda dijeli opomene i u stilu "druga prilika".
Naravno ne mislim ovdje na Marka.




Baš si mi ti početnik..


Koji su to veći, prosvetli me? Markos može da piše šta god poželi, njegov je sajt i forum. A ostali se pridržavaju pravila inače ih teram u pm.

Edit: ups, trebalo je da piše "teram ih da se ponašaju u pm (private message).

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 05/10/2023 19:17:10
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24920 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/10/2023 : 19:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Globinjo, ne psuj jebote, koliko puta da ti kažem? A u kurac s kim ja ovde radim...

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24920 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/10/2023 : 20:00:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24920 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/10/2023 : 20:01:03  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ajde sad da se vratimo na ratovanja, dosta je bilo offtopica.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1917 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 05/10/2023 : 20:58:06  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by feniks


Zainteresovana strana, u ovom slučaju ČK, može da nakon što je uvezen neki naslov, za koji izdavač nema prava ww, tuže uvoznika zbog kršenja njihovih prava. Tamo gdje ne postoji osnova za to uvoz izdanja ide kao i obično. Ne znam šta je toliko nejasno i imam utisak da tribinu nije ni pogledana u cjelinu već se nešto parcijalno komentariše.


vidim da si već i ranije stajao na stranu ovih ucenjivača,i uvek me začudi kada to ponoviš.
Evo ti prosto pitanje - kako uvoznik može da zna da li je izdavač za određeni strip uzeo vrldvajd licencu?



Mislim da si odgovor dobio odmah, doduše ne od mene.
Ovo "stao si na stranu ovih ucenjivača" pogrešno je na više načina.
Ali da ne ulazim u to jer ćemo otići predaleko.


Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20789 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/10/2023 : 07:52:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja taj odgovor ne vidim.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 07/10/2023 : 20:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Ajde mi samo objasnite jednu stvar: deset srpskih izdavača je odlučilo uvesti reda na svoje nacionalno tržište i izbaciti Fibrina ali i izdanja svih ostalih hrvatskih nakladnika koja nemaju worldwide licencu, pa onda nakon sastanka otišlo pakirati svoja izdanja za hrvatske striparnice. Koliko čujem, samo je jedan od njih prestao slati albume u Hrvatsku.
I onda se govori o fair play tržisnoj utakmici?


Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7203 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/10/2023 : 20:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
@Frontispis

Neka (obe) striparnice u Srbiji, konsultuju SR izdavače, oko uvoza vaših izdanja. Kako je jedna od striparnica, ujedno i izdavač i član, mnogopominjanog udruženja, neće im biti teško.

Ako niko drugi nema (a koliko znam nema i nisu imali) u planu, pomenuta dva naslova, ne vidim razlog da se ne uradi uvoz, kako bi, pre svega, kolekcionari iz Srbije, koji su već počeli da kupuju vaše edicije, mogli nesmetano da ih kompletiraju, ako žele.
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 07/10/2023 : 20:49:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Ono što me najviše frustrira je to što sam 2020. godine telefonski razgovarao s izdavačem koji je imao rezervirana prava za Jugurtu i Lestera Cockneya na srpskom ali je odustao od objavljivanja. Nazvao sam ih baš zbog toga što nemam worldwide prava (papreno su skupa) i nisam htio ulaziti u nekakve sporove i čovjek mi je otvoreno rekao da oni to nemaju u planu objaviti i da nema problema s time da prodajem u Srbiji.
Provjerio sam i s belgijskom agencijom koja drži prava i njihova zaposlenica mi je rekla da je svjesna da se stripovi prodaju i izvan ugovorenog područja, ali da oni ništa ne poduzimaju ukoliko se nitko ne žali.
AF, koji jedini prodaje moja izdanja, mi je rekao da ne može uzeti moje stripove zbog SUIS-a. DW nije imao moja izdanja, pa nemaju ni interesa zastupati me pred inkvizicijom.





Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige

Edited by - Frontispis on 08/10/2023 00:26:10
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1306 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 07/10/2023 : 22:17:30  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Hvala na ovim upisima Frontispis
Ne znam sta pametno reci sem
da taj SUIS ne radi u korist stripa
nego imaju neke druge interese

a otpor prema njima ostaje
i njihova uloga u istoriji stripa na ovim prostorima nece biti zaboravljena.

Shvatio sam da mi Sclavi dosta ide na nerve sa svojim pi*darijama i filozofiranjem.
Go to Top of Page

Saale
Starting Member

76 Posts

Member since 26/09/2022

Posted - 07/10/2023 : 23:12:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Saale a Private Message  Reply with Quote
A mjkmu, kako ne kapirate više, kao da se resetujete svake nedelje...Kada bi Fibra priznala da izdaje stripove na srpskom a ne na hrvatskom jeziku, Udruženje ne bi imalo argument za zabranu.

edit-

Nisam hteo da kežem "priznala", da se Nesvrstani ne uvredi, nego " tvrdila".

Edited by - Saale on 07/10/2023 23:14:06
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 07/10/2023 : 23:59:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Evo, našao sam prepisku između agentice Mediatoona i mene, čisto da maknem famu oko worldwide prava:

Ovo je članak 5 ugovora o pravima na objavljivanje stripa:

ARTICLE 5 – TERRITORY (IES)
The Books will be sold exclusively in the territory(ies) specified in Appendix C. The GRANTEE shall prohibit its retailers from keeping stocks, promoting or selling the Books in other territory(ies) than those specified in Appendix C.
Although, should the GRANTEE be situated in the European Union, the GRANTEE may supply orders coming from other European Union countries than the territory(ies) specified in Appendix C, but in no way shall the GRANTEE solicit such orders outside that/those territory(ies) stipulated in Appendix C.

APPENDIX C - TERRITORY AND LANGUAGE GRANTED
• Territory: CROATIA
• Language: Croatian
• Translation of the title of the series of Works: Jugurta

Tražio sam pojašnjenje:

I understand I can't sell books outside Croatia. This surprises me because I see Serbian and Bosnian editions sold in Croatian bookshops and fairs without any problems. I wasn't planning to sell many copies in ex-Yugoslavia countries, but it seems that I am prohibited to make any deals with bookshops outside Croatia and I can't sell books via web shop to any customer that is outside of EU? I suppose I even have to prohibit bookshops from selling these titles in their shops in neighbouring countries?
In the same time, I can order books from Serbian web shops without any problems (http://darkwood.co.rs/uslovi-kupovine/ clearly states the postage prices for customers outside Serbia, although I doubt Darkwood buys rights for all these territories, especially since Serbia is not in EU) .


Njezino objašnjenje:

I know it might sound a bit weird, especially in a region where books easily cross borders. The thing is that we have to set a limit since rights selling is for a language. In fact this article just means that you’re not allowed to do promotion / advertising outside of Croatia. Of course we know that you cannot control all your bookshops. And it’s clearly stipulated that you can send your books abroad to customers that are claiming for them, as long as you do not promote/advert your books abroad.
Do you grasp the difference? Technically, you can sell Croatian books all around the world, if someone in Australia reads Croatian and wants you to send him a book.

Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige

Edited by - Frontispis on 08/10/2023 00:25:16
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26186 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 08/10/2023 : 02:23:56  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
pa da.nije to nikakva novost.
mogao bi prodati svakome tko hoće kupiti.
ovdje je problem što oni koji hoće kupiti(striparnice)su dobili ponudu koja se ne odbija i moraju pitati za svoje mišljenje.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10143 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 08/10/2023 : 07:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Saale

A mjkmu, kako ne kapirate više, kao da se resetujete svake nedelje...Kada bi Fibra priznala da izdaje stripove na srpskom a ne na hrvatskom jeziku, Udruženje ne bi imalo argument za zabranu.

edit-

Nisam hteo da kežem "priznala", da se Nesvrstani ne uvredi, nego " tvrdila".


Ke?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20789 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/10/2023 : 14:29:17  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Izlaze Fibrin i Najkulin Tintin - oba će koštati slično (pretpostavljam),prevodi ujednačenog kvaliteta (pretpostavljam), kvalitet tehnikalija ujednačenog kvaliteta (cenim);jedino što Fibrin ide 8 albuma godišnje,a Najkulin 3-4 (tako je najavio Dejan,mada to obično znači 2-3;ali sad kad mu Markosov tempo diže za vratom,moraće 4).
Sve u svemu,jako slična izdanja - i logično da će srpski konzumenti uzimati Najkulu,hrvatski Fibru - i da će oba izdavač proći dobro - to će biti primer da su stripovski ratovi besmisleni,da niko ovde nikog ne ugrožava ako se posao radi kako valja.

Živi bili pa videli.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20789 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/10/2023 : 14:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Da je Tintina uzeo ČKartel,verovatno bi zeznuo nešto,dizajn,Simbol,prevod;al bi tempo bio brz kao Markosev i cena povoljnija - pretpostavljam :)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1306 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 08/10/2023 : 14:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Samo na kratko, naravno da ritam najkule i fibre ne moze biti isti sa obzirom da marko koristi vec postojeci prevod za ove knjige (+da je najkula znatno mladja izdavacka kuca)

"to će biti primer da su stripovski ratovi besmisleni,da niko ovde nikog ne ugrožava ako se posao radi kako valja"

Moze biti primer ali cinjenica je da za pojedine stripove nema mesta za dva izdanja na ex-yu trzistu
tu nastaje problem i frustracija kada dodje do sudara i zelja i nezgodne situacije da po izdavac u svakoj zemlji kupi prava

U Srbiji tako ima sta ja znam skoro 20 vecih ili manjih izdavaca (svi imaju ambicije, vecina i znanje, ali retko ko velike ekonomske misice).. kordinirati to sa komsijskim trzistem je bilo skoro pa
nemoguce, da je manje aktera lakse bi doslo do dogovora "preko grane"


Shvatio sam da mi Sclavi dosta ide na nerve sa svojim pi*darijama i filozofiranjem.

Edited by - matori paraliticar on 08/10/2023 15:09:00
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3195 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 08/10/2023 : 15:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Najkula mora da poradi na tempu svojih izdanja. Cene jesu povisoke, ali kvalitet to vadi. No sve najavljeno je do sada kasnilo, Vagabondi, Linkoln se stalno pomera. To može da prođe možda kod ovih individualnih izdanja, ali ako mu i Tintin bude išao odokativno, možda se deo čitatelja okrene Fibri.
Go to Top of Page
Page: of 134 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000