forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Nasljedstvo stripova – problem?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 15/03/2023 : 23:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kreŠa

quote:
Originally posted by Red Marquis

Ništa neće nestati, samo nestaje interesovanje. Kao i za bilo šta drugo.



Interesovanje za papir je po mojoj izuzetno konzervativnoj proceni veće oko 8 puta u odnosu na 2010. :)


Nisam mislio generalno, već da ono što nama znači da će da znači i novim generacijama.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/03/2023 : 04:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Aco

quote:
Originally posted by jaki

Napravit popis sa rasponom cijena i gdje ih prodat.
I to je to.



Eto..da se ne mučim sa pisanjem. Upravo tako.

Drugo pitanje je vrijednost kolekcije. Čini mi se da ljudi misle da imaju na policama desetke tisuće eura koje mogu sutra dobit samo da se odluće prodati stripove.
Nisam siguran da je to baš tako.



Ja ne mogu biti sigurniji u to, nego sto sam siguran sad!
Ali to me uopce nije briga.
Jednom kad dodem na cistinu na kraju puta, onda ce me biti i jos manje briga.
Uglavnom, doma itekako znaju sto, kako, koliko i gdje vrijedi!
A nije ni iskljuceno i da se budem vracao poslije ponoci, te radio nered ako budu zajebali sto poslije mene...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

karuro
New Member



116 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 16/03/2023 : 05:53:16  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
I prije nego se mala rodila nekako sam skupljao knjige, a sada stripove sa tom slikom da ostavim potomku jednog dana. Jos je mala. Ima tek 2 i pol god. Ako vidim da to nju uopce ne zanima, prodat cu sve i za zivota potrositi te pare na neko putovanje ili neki k. Njoj ionako ostane dosta imovine kako god okrene i to bu joj dovoljno.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 16/03/2023 : 08:15:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Zapravo ovo je vrlo važna tema. Jednom nas neće biti, to je neminovno. Sa svoje 43 godine nadam se da sam tek na pola puta ali prije par godina nakon zdravstvenih komplikacija od preboljelog covida i nakon što sam za dlaku izbjegao više puta prometne ( stalno sam na putu po cesti gdje mnogi divljaju) došlo mi je da se zapitam što će biti s mojom obitelji ako mi se nešto desi.

Tako da smo žena i ja napravili životno, ulažemo novac u neke fondove, stan smo otplatili, i žena i ja od svojih roditelja koji su srećom još živi možemo očekivati po nekretninu.

Zatim sam vlastoručno sastavio oporuku (obavijestio gdje je spremljeno). To mi je bilo skroz meditativno, razmislio sam što želim poručiti nasljednicima (žena i djeca).
Naveo sam svoje račune i logine, gdje je spremljena važna dokumentacija i sl.

Naveo sam da ne želim cirkus oko sprovoda. Ako bude moguća opcija neka me strpaju i u kompost, poklone tijelo za istraživanja, bilo što, samo da se ne bacaju u preveliki trošak.

Nisam se trudio oko životnih mudrosti, ako im nisam mogao prenijeti za života, sigurno se neće obazirati na riječi mrtvaca.

Što se tiče materijalnih stvari razne vrste, između ostalog i stripova, njih ne smatram ulaganjem. Naveo sam da ako se neće uživati u njima, neka se ili proda ( uvijek kao orijentir mogu pogledati razne oglase) ili pokloni, primjerice knjižnicama.

Nakon ovih radnji, smatram da sam napravio sve što sam mogao i mogu za života, a sve dalje nakon toga nije moj problem.

Srećom moji stripovi i knjige nisu samo za mene, zaključani samo za vlastitu upotrebu, već cirkuliraju u obitelji. Najmlađa (9 godina) posebno guta stripove pa uživam što joj mogu preporučivati stripove, što raspravljamo o njima, što su nam neki likovi ili radnje ušli u svakodnevnu komunikaciju, što ih ona crta itd.

Edited by - Kerempir on 16/03/2023 08:15:51
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/03/2023 : 08:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja pravim svoju kolekciju tako da je neko nasledi i uveca. Skupljanje necega generacijama je veoma vredna stvar.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/03/2023 : 09:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maddjuro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by maddjuro

bum' rekao da me kremiraju skup s svim stripovima i knjigama; lijepo me polegnu na sav taj papir; poliju benzinom i zapale.



Mislin da ti triba veća temperatura da uništi tijelo.
Ne bi potpuno sagorija.



do smrti cu imati toliko sala da ću gorjet danima



Ali postaces Ugljesa a ne Krematorko

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/03/2023 : 09:53:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Ja pravim svoju kolekciju tako da je neko nasledi i uveca. Skupljanje necega generacijama je veoma vredna stvar.



Je,pogotovo ako imaju hobi skupljat nekretnine.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 16/03/2023 : 10:19:18  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ja ću tražiti da me posthumno pokopaju sa svim mojim knjigama, u kripti koja će biti pretvorena u Knjižaru vječnosti.
Tamo će biti par fotelja i mini bar, a boravak će se naplaćivati po satu ili danu boravka (slično kao na parkiralištima).
Također ću urediti da se moje zbirke priča i pjesama izdaju u posthumno ograničenoj nakladi kojoj će pristup biti moguć samo u Knjižari vječnosti.
Kripta i izdavačka djelatnost će se otplaćivati naplaćivanjem boravka, a kao polog za Knjižaru vječnosti založit ću i svoj stan.
Ako biznis procvjeta, kripta će se proširiti kako bi se tamo omogućili i smještajni kapaciteti u vidu podzemnih garsonijera za stalne goste koji su stekli VIP status.
Možda s vremenom stvorim sektu, a ako bude sreće i jedno cijelo selo ispod zemlje.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 16/03/2023 10:21:50
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 16/03/2023 : 10:25:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Tema je na mjestu.
Razmišljam kao Humbert, Jaki i Anto..
Nasljednicima ću reći da postupe kako im bude drago, neka prodaju ili poklone nekoj knjižnici, ako ih koja bude htjela.
Možda ne bi bilo loše ni prodati za života i novce potrošiti za nešto lijepo, kupiti kaić od 5 metara ili Eamesa Lounge chair ili umjetničku sliku...
Lako se potroši, tko ima para.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/03/2023 : 10:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Razmisljas li samo o prolaznosti zivota nema smisla kupovati nista osim preko potrebnih stvari. Mozes ziveti u kiriji dok si ziv, ne moras kupovati nekretninu. Koji ce ti knjige i stripovi nakon sto ih procitas, bilo sta.

Ja stvarno gledam da deci ostavim nesto kad odem. Da imaju na cemu da grade neku vecu kolekciju. Steta bi bilo zivotno sakupljeno delo raskuciti.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/03/2023 : 11:18:34  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch


Ja stvarno gledam da deci ostavim nesto kad odem. Da imaju na cemu da grade neku vecu kolekciju. Steta bi bilo zivotno sakupljeno delo raskuciti.



Ne zaboravi da i deca mogu da budu jako stari ljudi kad odapneš (ako Bog da). Jedino ako pod "deca" ne misliš i na unuke i praunuke, al onda stvarno planiraš dosta unapred.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/03/2023 : 11:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ovo "ako Bog da" odnosi se na dočekivanje duboke starosti, da pojasnim...
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 16/03/2023 : 11:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Jel gledao neko Sabirni centar?

:)

Resistance is futile.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/03/2023 : 11:58:28  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by sawitch


Ja stvarno gledam da deci ostavim nesto kad odem. Da imaju na cemu da grade neku vecu kolekciju. Steta bi bilo zivotno sakupljeno delo raskuciti.



Ne zaboravi da i deca mogu da budu jako stari ljudi kad odapneš (ako Bog da). Jedino ako pod "deca" ne misliš i na unuke i praunuke, al onda stvarno planiraš dosta unapred.



Kada se skuce, ako im ja to ne zavrsim u medjuvremenu i pokazu da ce da skupljaju, sve cu da im dam. Odmah.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/03/2023 : 12:48:39  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Zapravo ovo je vrlo važna tema. Jednom nas neće biti, to je neminovno. Sa svoje 43 godine nadam se da sam tek na pola puta ali prije par godina nakon zdravstvenih komplikacija od preboljelog covida i nakon što sam za dlaku izbjegao više puta prometne ( stalno sam na putu po cesti gdje mnogi divljaju) došlo mi je da se zapitam što će biti s mojom obitelji ako mi se nešto desi.

Tako da smo žena i ja napravili životno, ulažemo novac u neke fondove, stan smo otplatili, i žena i ja od svojih roditelja koji su srećom još živi možemo očekivati po nekretninu.

Zatim sam vlastoručno sastavio oporuku (obavijestio gdje je spremljeno). To mi je bilo skroz meditativno, razmislio sam što želim poručiti nasljednicima (žena i djeca).
Naveo sam svoje račune i logine, gdje je spremljena važna dokumentacija i sl.

Naveo sam da ne želim cirkus oko sprovoda. Ako bude moguća opcija neka me strpaju i u kompost, poklone tijelo za istraživanja, bilo što, samo da se ne bacaju u preveliki trošak.

Nisam se trudio oko životnih mudrosti, ako im nisam mogao prenijeti za života, sigurno se neće obazirati na riječi mrtvaca.

Što se tiče materijalnih stvari razne vrste, između ostalog i stripova, njih ne smatram ulaganjem. Naveo sam da ako se neće uživati u njima, neka se ili proda ( uvijek kao orijentir mogu pogledati razne oglase) ili pokloni, primjerice knjižnicama.

Nakon ovih radnji, smatram da sam napravio sve što sam mogao i mogu za života, a sve dalje nakon toga nije moj problem.

Srećom moji stripovi i knjige nisu samo za mene, zaključani samo za vlastitu upotrebu, već cirkuliraju u obitelji. Najmlađa (9 godina) posebno guta stripove pa uživam što joj mogu preporučivati stripove, što raspravljamo o njima, što su nam neki likovi ili radnje ušli u svakodnevnu komunikaciju, što ih ona crta itd.


Najpametniji post dosad.
A u ovih dvadeset godina na forumu umrlo je nekoliko forumaša čije su kolekcije postale predmet prodaje i ponude tako da oni sa vrijednijim kolekcijama bi bilo dobro da sve popišu pa da im naslijednici znaju koliko otprilike vrijedi.
Razmišljanje na ćemo sami prodat prije nego li umremo nije pametno jer niko ne zna kad mu je vrime.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 16/03/2023 : 13:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Fascinantna je ova potreba da se stalno paniči i mrači i traži neka zavera što oće da nam oduzmu papirnate stripove (ili bilo šta drugo, samo dopisati).
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/03/2023 : 13:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Možda neko ubija stripofile, jeftino otkupljuje kolekcije i skupo ih prodaje?

Deluje kao scenario za Dilana Doga, ali opreznost nije na odmet.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 16/03/2023 : 14:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil

Fascinantna je ova potreba da se stalno paniči i mrači i traži neka zavera što oće da nam oduzmu papirnate stripove (ili bilo šta drugo, samo dopisati).



Lepo kaže Čvarkov - starost je grozna.
Džangizavi matorci koji kukaju kako svet kakav su zatekli se menja umesto da ostane zauvek isti.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/03/2023 : 14:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
zato ja još uvijek koristim win XP :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/03/2023 : 15:03:56  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ne racunajuci svoju, dakako, znam (i vidio sam ih osobno), za mnoge krasne i vrijedne kolekcije. Simptomaticno je da takvi vlasnici ne izlaze u javnost. Sakupljaju u miru i tisini, godinama-desetljecima za sebe. Ne pisu po forumima i ne zele da se uopce zna za njih. Komuniciraju u prulicno hermeticnim krugovima. Ja nemam problem anonimnosti i smatram da se na forumu o stripovima valja pricati i diskutirati o istima sa svojim (najcesce), istomisljenicima i ljubiteljima devete umjetnosti. Gdje se uvijek ima sto novo za saznati a o starom utvrditi gradivo. Pa i sa kim drugim uopce pricati o tome? S obitelji, prijateljima, radnim kolegama...mislim da ne. Svi oni u najmanju ruku ne razumiju materiju i ne djele trunku srcanosti u toj i o toj raboti. Sto je meni odavno vec razumljivo i nemam takoder s tim problema. U kuci se zna sto je moja kolekcija i koliko to 'piza'. U meduvremenu su se i supruga i djeca i majka dobrano priucili i istrenirali pa znaju svaki segment kolekcije. Sto je staro a ocuvano, sto je novo, sto je vrijedno, kako se (strogo), procijenjuje i ocjenjuje, sto je AF/LMS/ZS/LL/Fibra...
Tako kad dode 'onaj dan' ne berem brigu sto ce se dogoditi sa obiteljskim blagom. Stopostotno sam miran. Jednako kao sto se ne bojim konstantnih strahova o nestanku i prestanku papirnatih izdanja. Nema brige oko toga, tu problema nema. Biti ce uvijek i biti ce samo skuplje. Kao i originali.
Nazalost imao sam prilike vidjeti i napustanje te prodaju velikih kolekcija, raspacavanje usljed smrti ili sto je jos gore, pridaju zbog teske bolesti clanova obitelji. Na takvo sto nema utjecaja i protiv toga se ne moze nista. Uzasno je bilo nekoliko puta biti svjedokom takvog nestajanja kolekcija koje su se revno, mukotrpno i detaljno sakupljale. To se dogada i postoji nazalost. Bar je rijetko. Puno je vise 'sretnih' i 'zivih' kolekcija.
Znam osobno i za nastradale kolekcije tijekom rata. Prvenstveno u Slavoniji i poglavito Vukovaru. Gdje su doslovno mase stripova i kolekcija stradavali u plamanu, a pocesto i plackane te odnosene u Srbiju. Osobno mi je covjek iz Slavonije pricao s dubokom boli da mu je manje zao izgorjele kuce, a triput vise izgorjelih glancera Alan Fordova u njoj. (Uz druge stripove, ali Fordove prezaliti nije mogao, suznih ociju), i da sve moze oprostiti ali Vjesnik ne moze, to mi je bilo zaista uzasno slusati. jedan Vukovarac mi je detaljno prepricavao koje su kolekcije popljackane i odnesene preko granice, te su i dan danas kod novih 'vlasnika' u Srbiji.
Kad vec navodim svasta-nesto sto dovodi do raspada ili nestanka kolekcija stripova mozda i majgori primjer je direktno dvadeset metara od moje kuce (o tom sam vec pisao ali moram ponoviti jer je ludo i dan danas mi neshvatljivo), gdje je moj prvi susjed bacio kompletnu LMS i ZS u kontejner za smece. Doslovno je ujutro ustao i samovoljno se pri punoj svijesti, rijesio cijele legendarne zbirke. Ja nisam bio tu, nisam bio ni u Splitu, ni u Hrvatskoj i zalim za tim i nosim taj kriz umjesto mog susjeda. Poslje su mi i on i brat njegov pricali da su imali sto i nositi... vidio sam je nebrojeno puta u njihovoj kuci do moje, u zivotu a sad vise nema nijednog legendarnog Zagora, Texa, Marka...
Dogada se svasta, ponekad nemas izbora ili je on bolan i neumitan, ponekad se ne ostavlja izbora uopce, a eto ponekad je izbor tvoj ali sasvim neocekivan i lud.
Sakupljajte dakle i dalje svoje kolekcije. Gustajte. Citajte ih, konzultirajte ih i drzite zivima. One su za vasu zabavu prvenstveno. Bar meni moja jest.
Stvar je sasvim jednostavna.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

942 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 16/03/2023 : 15:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
Najzadnja opcija je: pokloniti Gradskoj knjižnici ili nekoj školi ili onome tko hoće skupa s policama.
Može i najgorem "neprijatelju" s ovog Foruma (to je fakat najzadnja od najzadnjih opcija).
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/03/2023 : 15:36:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
https://slobodnadalmacija.hr/split/ocajnu-splicanku-izdala-je-vlastita-kcer-prepisala-sam-joj-stan-da-bi-se-brinula-o-meni-sada-prozivljavam-agoniju-1273253

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/03/2023 : 15:42:10  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ljudi koji pričaju o umiranju obično dožive 90 ili 100
iz iskustva uokolo znam

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/03/2023 : 15:47:15  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

https://slobodnadalmacija.hr/split/ocajnu-splicanku-izdala-je-vlastita-kcer-prepisala-sam-joj-stan-da-bi-se-brinula-o-meni-sada-prozivljavam-agoniju-1273253



tezak je ovo slucaj za citat...
garant je pricala umirem... zivjet cu jos godinu dvije
a evo pet godina prođe...i živjet ce još toliko
nažalost... najbolje je sve rasprodati uzeti sebi pola a pola razdijeliti djeci

ne znam nisam pametan
sto se stripova tice kazu ne kupuj od vlasnika nego nasljednika
dakle ni uputstva da prodaš nešto po nekoj cijeni nema smisla jer nasljednici žele lovu brzo i odmah
ne zanima ih vrijednost

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/03/2023 : 15:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Kakve pobogu veze ima ovaj tekst iz Slobodne sa 'romanima' ???

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000