forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Predak
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/07/2023 : 11:07:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


„Predivna svemirska opera te slojevito djelo koje vas potiče na razmišljanje, pomirivši strah od nepoznatog s pustolovnim duhom. Predak je uspješnica sazdana na prekrasnim ilustracijama crtača Dustina Nguyena.“ – IGN

Deset godina nakon što su se pojavili divovski Žeteoci, roboti koji su opustošili galaktiku, mali android TIM-21 se budi te otkriva da su svi roboti prognani. No, TIM-ov strojni kodeks možda skriva tajnu Žetelaca te on ubrzo postaje najtraženiji robot u svemiru. Dok na svakom uglu vrebaju lovci na ucjene i druge prijetnje, TIM kreće na zapanjujuću zvjezdanu pustolovinu zajedno sa svojim psobotom, Banditom, te glomaznim rudaroidom Svrdlašem.

Ovu dirljivu i uzbudljivu znanstvenofantastičnu putešestviju napisao je Jeff Lemire (Sweet Tooth, Okrug Essex, Royal City), a predivno oslikao Dustin Nguyen (Li'l Gotham, Wild C.A.T.s).

Predak 1 • Predak: svezak prvi • 400 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jeff Lemire • Crtež Dustin Nguyen • Prijevod Paola Brodej • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.7.2023. • Cijena 36 Euro

Predak 2 • Predak: svezak drugi • 424 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jeff Lemire • Crtež Dustin Nguyen • Prijevod Paola Brodej • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.7.2023. • Cijena 36 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/predak-1-predak-svezak-prvi/873/
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/predak-2-predak-svezak-drugi/874/

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 18/07/2023 : 11:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
deluje da je dobra stvar
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2456 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 18/07/2023 : 13:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Izvanredna stvar. Svaka cast za format, isto vazi za Lazarus. Sjajni stripovi, u sjajnom pakovanju.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3746 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 18/07/2023 : 16:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Djeluje obećavajuće. Nadam se da to nije to od Lemirea u Fibri. A i vidim da postoji nastavak Ascender.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 18/07/2023 : 23:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Uzima se, naravno...

Carpe diem
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13369 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 19/07/2023 : 11:37:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Baš dobar strip. Nastavak (Ascender) otišao u pravcu koji mi se nije nešto svideo ali valja pročitati i njega.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/07/2023 : 20:50:20  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Bespotrebno je Lemire u Ascenderu mešao naučnu fantastiku sa magijom što retko kada daje dobre rezultate, Descender je kvalitetnije napisano štivo od nastavka. Vizuelno su oba na veoma visokom nivou doduše.

Što se tiče Descendera, kopiram osvrt pa nadam se da će nekome pomoći. Moguće da ima malih spoilera


Titanski roboti su se bez upozorenja teleportovali pored svake planete gde civilizacija postoji i izvršili masakr nad nadužnim civilima. Zbog čega su se ova oruđa masivnog uništenja odjednom pojavila, zbog čega su napala ljude, kao i najvažnije pitanje - ko ih je poslao? Odgovor će pokušati da pronađe dečak-robot koji igra ulogu mesije jer se u njegovom AI-u nalazi jedina sličnost sa tehnologijom kolososa dospelih iz budućnosti. Strip je veoma zarazan za čitanje jer je prva reakcija čovečanstva na armagedon potera i genocid nad svakim robotom kojeg pronađu, i kroz ceo serijal gledamo borbu između čoveka i mašine tj. AI-a. Znalac Lemire kao i uvek polazi od običnog čoveka/robota da bi kasnije priča rasla i dostigla makro srazmere uz par neočekivanih wtf otkrovenja. Takođe, zanimljivo je primetiti par paralela između ovog stripa i Astro Boy-a, pa Descender u neku ruku dođe kao modernizovana i izmenjena verzija čuvenog Tezukinog dela.

Grafička podloga odlična, prelep crtež kako scena borbi tako i pejzaža modernih high-tech gradova budućnosti. Veliki plus za vizuelni doživljaj, šteta što autori češće ne koriste akvarele za stripove sa SF tematikom jer ovo šta je Nguyen postigao sa ovim delom i njegovim nastavkom je zaista hvale vredno.

Descender pati od nekoliko boljki doduše: građa likova nije najsrećnije odrađena jer imamo ultra zanimljivog sporednog karaktera kao npr. Driller-a, dok sa druge strane jedna od glavnih uloga pripada Telsi koja na svakih par poglavlja menja svoje motive zbog kojih radi to što radi što deluje pomalo detinjasto, preduga minutaža za previše iritantnog lika. Praktički svako poglavlje se završava sa cliffhangerom, na početku serijala to ima smisla raditi, ali posle desetak chaptera postaje zamorno. Nazivi celina nisu nasrećniji izabrani jer odaju šta će se desiti, ako možete zažmurite kada prelazite preko naslova poglavlja jer odaju šta će se desiti u stripu.

Sve u svemu, reč je o veoma hvaljenom Imageovom serijalu i to sa razlogom, ima kvaliteta i nećete požaliti ako ga pročitate. Ali da li je doneo neke novine u sci-fi svet? Pa ne baš, čitao sam i bolje napisana SF dela od ovoga, Imageov Prophet mi je za klasu bolji SF strip od ovoga. Ali vizuelno Descender & Ascender zaslužuju visoke ocene.
Go to Top of Page

stripadzija
Junior Member

Slovenia
464 Posts

Member since 03/03/2009

Posted - 20/07/2023 : 09:32:55  Show Profile Show Extended Profile  Send stripadzija a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Bespotrebno je Lemire u Ascenderu mešao naučnu fantastiku sa magijom što retko kada daje dobre rezultate, Descender je kvalitetnije napisano štivo od nastavka. Vizuelno su oba na veoma visokom nivou doduše.



Ovo se slažem. Posle cele priče u Descenderu, bilo mi je jako čudno uplitanje magije u nastavku.
Zato je možda Ascender slabiji, ali još uvek jako dobar strip. I da, crtež je na istom visokom nivou kao u Descenderu.
Nadam se da će Marko da izda i Ascendera u budućnosti :).

Edited by - stripadzija on 20/07/2023 09:33:19
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/07/2023 : 10:53:50  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ascender, Sweet Tooth, Gideon Falls.. dosta toga od Lemirea Fibra tek treba da izda :)
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2259 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 20/07/2023 : 12:36:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message  Reply with Quote
Pročitao preview. Ne sviđa mi se crtež nimalo. Iako sam ljubitelj sci-fi tematike ovo preskačem.
Go to Top of Page

brko17
Junior Member



Croatia
380 Posts

Member since 30/08/2011

Posted - 20/07/2023 : 17:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send brko17 a Private Message  Reply with Quote
+1 za ovo što je napisao Dalen, iako sam ogroman ljubitelj SF ovo mi se nije svidjelo čitajući preview
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 20/07/2023 : 18:04:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
James Cameron je sa Terminatorom 2 uvođenjem klinca u glavne uloge pronašao vrlo uspješnu formulu SFa za sve uzraste, meni je zbog toga ipak ostao draži prvi Terminator iako je onaj negativac iz drugog Terminatora jedan od najlegendarnijih negativaca u SFu, to s klincem mi nikako nije sjelo. Padaju mi na pamet i Spibergovi SFovi sa klincima u glavnim ulogama, nikad mi to nije baš sjelo.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7028 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 20/07/2023 : 18:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Preview odličan, jedva čekam da stigne.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/07/2023 : 19:37:14  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Ascender, Sweet Tooth, Gideon Falls.. dosta toga od Lemirea Fibra tek treba da izda :)



Ne mora Gideon kad ga vec imamo u odlicnom izdanju 300 cuda. Kao i Rojal Siti koji mi je mozda i omiljeni Lemir zajedno sa Okrugom Eseks. Bolje nesto sto nema na nasem trzistu. Podvodnog zavarivača je najavio Darkvud.
A video sam slike uzivo izdanja Pretka. Prelepo izgleda. Jedva cekam da nabavim ovaj strip.
Crtež Dustina Nguyena mi je odličan, čitao sam ga samo u online formi kad sam uzeo da čitam Batman: Heart of Hush. Biće lepo videti uživo njegov crtež na ovom formatu.
Samo mi je font malo čudan sudeći po previewu.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 20/07/2023 : 19:47:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ovdje je Nguyen na svom terenu jer sam radi kolor.
U onim Batmanovim naslovima ima puno standardniji kolor koji ga malo guši (mada mi je idalje super), no ovdje je prava stvar.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 20/07/2023 : 19:53:25  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Zao mi je going-going Jugoslavije vise nema zato verovatno mozemo da se nadamo spomenutim naslovima na hrvatskom a sto ne i na slovenackom. Svo nezadovoljstvo uputiti na adresu Udruzenja strip izdavaca Srbije.
http://pretraga.pkspartner.rs/sr/kompanija/3ea0c91313c07249/suis-pu
Borci za licencirane teritorije.

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 20/07/2023 19:55:58
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/07/2023 : 20:05:32  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Dobro, nisam hteo da se stripovski ratovi prenesu i ovde.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 20/07/2023 : 20:08:54  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Onda ne pisi o cemu bi trebali ili ne bi trebali da imamo u izdanju hrvatskih izdavaca.
Izvinjavam se sto sam bio malo ostar ali pukao mi malo film zbog gluposti koju su uradili izdavaci okupljeni u Udruzenju srpskih izdavaca stripa.

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 20/07/2023 20:10:21
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1769 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 20/07/2023 : 21:30:15  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Dobro, nisam hteo da se stripovski ratovi prenesu i ovde.



Obavezno sledeci put pitaj matorog da ti recenzira post pre nego sto ga objavis!

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7028 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 26/07/2023 : 19:09:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Odlično mi je ovo sve zasad nakon prvog integrala. Sviđa mi se kako Lemire gradi priču. Na početku je to dosta kaotično i puno informacija, ali se pomalo raspetljava klupko. Volim kad se scenarij retroaktivno vraća u prošlost i dio po dio slažemo cijelu slagalicu ove space opere. Likovi su dosta upečatljivi, pogotovo robotski likovi, a središnja priča jako intrigantna i vuče te da čitaš dalje.

Zasad vrlo, vrlo dobro.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 26/07/2023 : 19:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam privju i svidio mi se, ali ću ovo vj uzeti za IL. Nego crtež kažete loš, ja moram priznat da je meni ovaj crtež i pogotovo način bojanja (vodene boje?) odličan!

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 26/07/2023 : 20:11:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Pročitao oba integrala, oduševio se.

Ogromni roboti, tajanstveni Žeteoci pojavili su se iznenada i poharali sve "ljudske" svjetove a preživjeli su počeli uništavati svoje robote koje su sami stvorili.

Desetak godina kasnije na dalekoj napuštenoj i zaboravljenoj planeti budi se/aktivira dječak android koji želi pronaći svoju ljudsku obitelj. A kada se još otkrije da dijeli isto ustrojstvo kao i Žeteoci ( taj dio mi šteka, kako su uopce mogli doznati bilo kakve informacije o divovskim mrcinama koji su iznenada došli, na brzinu razjebali planete i naglo iščeznuli?), za njega se zainteresiraju mnoge strane.

Osim ovog u zagradi inače mi je lijepo izgrađena radnja i interakcija likova, kao
i njihova karakterizacija, kako ljudskih, točnije organskih, tako i umjetnih. A tu se krije i potraga za samim Žeteocima, tko su uopće oni?

Jako me podsjetilo na film A.I., ne toliko radnjom koliko emocijama.

Motiv je već viđen, sukob prirodnog i umjetnog svijeta, ali radnja u stripu je dovoljno originalna.

Crtež odličan i baš je lijepo pogođen dizajn i format izdanja, lajkam.

Kraj je bio baš.. uh, i jedva čekam Potomka. Jel poznato kad je u planu?

Već znam što ću uvaliti ženi za sljedeću lektiru :)
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7028 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 30/07/2023 : 22:09:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
I nakon drugog integrala mogu se samo nadovezati na prvu polovicu priče i reći da sam i više nego zadovoljan stripom. Kao veliki SF fan ovo je odlično štivo za čitanje koje ti ne daje niti trenutke predaha i vuče te da ga stalno čitaš do samog kraja.

Iako tematika nije nešto originalna, sukob robota vs. organskog mesa Lemire je uspio na svoj način ubaciti originalnost u priču da te zaintrigira do samog kraja. Sami završetak možda je pomalo i predvidljiv, ali to nimalo ne kvari dojam ovog stripa. Galerija likova je baš impozantna s vrlo dobrom karakterizacijom kako ljudi tako i robota. Bez konkurencije najdraži lik u stripu Ljooooooo Svrdlaš. :)

Bit će zanimljivo popratiti i nastavak ove priče mada, koliko vidim, Lemire je ubacio dosta magičnih elemenata u nastavku što me baš i ne oduševljava. Ali svakako, Predak bi trebao biti nazaobilazno štivo svakog SF ljubitelja.

9,3/10
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/08/2023 : 10:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
prilicno sam zadovoljan ovim predkom, oba dela. nekada davno, hm, pre 35 godina sada bio sam zaljubljenik u sf, al nekako vremenom kroz filmove i serije taj deo sf-a je iscezao. al su zato stripovi uspeli donekle da odrze tu vatru, tako da fala predku sto postoji.
sto se tice lemira, stripove koje on crta vec godinama zaobilazim, a ovo gde je bio samo scenarista sam ispratio i to mi je ok. sad sa ovim predkom mi se uzdigao, tako da ima neceg u tom fami sto ga okruzuje.
sam predak ima prvi trade (od 6) mi je tako nabijen, ima takav uzlet da je sva sustina/postavka celog serijala tu, mnogo je dobro. posle toga mislim da je lemir uspesno odrzao nivo do kraja, mozda sa nekim malim usponima/padovima. svaka nova prica donosi neki nov ugao gledanja, dramatika se pojacava, i na kraju eto ga opsti picvajz. mozda bih kao neko problem stavio da onaj koji umre na kraju nekog poglavlja treba da ostane nadalje mrtav, tja. prisutan je ovde i tako cest sf zacin - more human then human
crtez, akvarel divan, samo me cudi blaga crna mrezasta pozadina, cemu?
izdanje ultimativno, top. sto se tice provoda nisam uporedjovao sa originalom, al ovo mi je tako 'tecno' prevedeno da sam skroz zadovoljan.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/09/2023 : 23:01:40  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Evo da se zapljunem i ja kao još jedan kome je Predak sjajan.

Imao sam nekih slobodnih par sati,i rekoh ajde da ih iskoristim da pročitam barem prvu knjigu,ali kad se Predak uzme u ruke,ne ispušta se.
Preko sedam stotina stranica sam pročitao u dahu;ne sećam se kada mi se to zadnji put desilo.

Elem,ovo je jedna dooobra spejs opera;kvalitetno napisana,kvalitetno nacrtana,ne baš originalne ideje,ali dojajnog izvođenja. Mene je recimo u nekim trenucima podsetila (mada naizgled nema nijedne dodirne tačke sa njom) na Sagu - možda zato što je i tu neka jurnjava po vascelom svemiru prožeta romantičnim momentima.

Ono što me čudi je definitivno kada se navodi šta je najbolje od Lemira,nigde nisam video da je ovo u vrhu lista (ili grešim?),a bogami meni je ovo sam top Lemirovog stvaralaštva (pročitao sam nekih 5 njegovih naslova).

Crtež - jeste lep;možda donekle zameram što scenografija nije bogatija,ali skroz razumem da se nije imalo vreme za detalje jer je serijal urađen ekspresno brzo.

Takođe,ceo strip mi otkida,ali završnica nije bila toooliko dobra,barem meni - da je bila,bila bi to 5+/5, ovako je 5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 09/09/2023 23:03:41
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/09/2023 : 11:34:21  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Prvu knjigu sam slistija u cugu..
Baš mi pasalo za razliku od Lazara.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000