Čekao sam da neko otvori, pa kad niko neće, evo ja. Da se ne guše druge teme. Dugo mi je Orka (uz Orka specijal) bila omiljena edicija. Od skora se Stalkerova Zona dobro kotira. Za kratko vreme je ubrala dosta simpatija kod mene. Prva edicija koja mi je bila omiljena je od Besne kobile Stripčine edicija. Tu je sve valjalo. Osim što su je batalili. Ne znam dal ima nekih planova za sledeću godinu.
Šaner je pomenuo slaganje stripova po imenima autora. Ja sam prišao mojim policama i skontao da je to nemoguće. Postoje velike varijacije u formatu, u okviru opusa istog autora ali različitih izdavača, a police nisu sve na 32cm i preko visine, pa da prime svu tu šarenoliku građu. Na primer kako složiti : Asterios, Ponovo rođen, Grad od stakla i Godinu prvu, (četiri od Macukelija)?
Šaneru, daj sliku tvoje kolekcije, da vidim kako to u praksi izgleda.
Inače, izdanja ređam najčešće po formatu. A u okviru formata pokušavam da nađem neki smisao. Nekad i estetika prevagne. Znam da su svi tu, na dohvat. Pa mi nije toliko važno dal su azbučnim redom složeni, po izdavačima ili kako već... Betmene imam na tri četri police. Kolorke su mi takođe razbacane. Imam dvadesetak na jednoj polici. A ostale kud koja...
Da se neki OKP stripomanijak pojavi kod mene, doživeo bi infarkt. Jedino pazim da budu lepo očuvani.
Trudio sam se dosta dugo slagati izdanja po nekom ključu (objektivno, preglednije je i lakše se snaći) - ali sam onda zaključio da mi je previše sterilno, uniformirano, i u konačnici poprilično.. pa, hladno. Tako da je sad kaos, svega ima na sve strane, ali mi je puno veći užitak prebirati po policama u potrazi za određenim naslovom jer usput naletim na svašta što nisam dugo čitao ili sam i zaboravio da imam (također mi se desi da mislim da i dalje imam, ali sam u međuvremenu prodao/zamijenio.. pa me zatekne i pomalo zabrine. U mlađim (stripovskim) danima, takvi propusti se nisu dešavali )
E, omiljena edicija - sigurno Artist's Edition i slične izvedenice. To mi je u najmanju ruku ekstatično (i najbliže što se može doći do originalnih radova a da ne ostaneš na prosjačkom štapu).
Sta ja znam prva ljubav ali kratkotrajna bese SUPERNOVA od Darkwooda ali sada sam nesto najslabiji na kolorku
[quote author=broj1 link=msg=654281 date=1600506913] Hteo sam reci omiljena edicija ali sad kad pogledam nije da sam se nesto pretegao da je podrzim sem na pocetku.
Da li smo videli zadnje iz ove edicije preostaje da vidimo [bitenails2] Sjajno (utopicno) je smisljena. Treba upamtiti da ima i edicija "supernova serijali" u njemu su cini mi se samo Granvil knjige Nisam uzeo crne misli (imam neko strano izdanje) , crnu orhideju i mort sindera (imam fibrino izdanje)
Procitao sam samo Od signala, Pinokia i Bar kod Dzoa i sve to valja. Neki redosled po tome koliko su mi dobri/dragi bio bi pinokio, od signala pa bar.
Supernova 1 Od signala do šuma 16.03.2012 Br. strana: 104, Boja: U boji
Supernova 2 Pinokio 25.06.2012 Br. strana: 194, Boja: U boji
Supernova 3 Bar kod Džoa 21.10.2012 Br. strana: 128, Boja: Crno-beli ------------------------------ ZESTOK POCETAK 3 U JEDNOJ GODINI!
Supernova 4 Iz Pakla 23.09.2013 Br. strana: 574, Boja: Crno-beli
------------------------- Supernova 5 Betmen: Ludnica Arkam 6.06.2014 Br. strana: 224, Boja: U boji ----------------------- Supernova 6 Crna Orhideja 13.11.2015 Br. strana: 176, Boja: U boji
----------------------------- DUGACKA PAUZA NAKON 2015
Supernova 7 Crne misli 14.03.2018 Br. strana: 72, Boja: Crno-beli
Ha, omiljena edicija... sve su mi omiljene, ali ajd omiljenije od omiljenih;
Orka i Kolorka. Tu negdje u omjeru, mozda ipak mrvicu za Orku. Ali nisam siguran 100 %. Ne zaostaju nimalo ni ostale Fibre, recimo Ameri; Skalpirani, 100 metaka, Ex Machina, Punisher itd. A boxovi Fibre su posebna prica i spektakularna stvar. Takvog cega nema ni po 'Europama' i 'Amerikama'.
Libellusovi Magicni, Nathan, Dylan, Dragonero i Alan Ford su mi gotovo savrsenstvo, ako sto takvo postoji, jer smo vec debelo razmazeni. Najnoviji do sad nevideni luksuz od Zagor prica, probio je sve plafone! Sjajni su mi LL Ridobradi i Thorgal...
Vjesnikove roto/trafika/kiosk knjizice Superstrip biblioteke Alan Forda su mi perfekcija i savrsenstvo dan danas! To je ultimativno strip bogastvo. Toga se ne mogu nagledati dosta ni dan danas...
Jako mi se svidaju Bookglobe i Strip Agent albumi po jedan album-jedna prica kako su prvotno zamisljeni u zemlji iz kije su dosli, tupa; Blueberry, Largo Winch, Murena, Alix senator itd.
Posebno je mi je drag Texone ilitiga Gigant, Texa od Strip Agenta.
Jako mi se svida i Tinova Modesty po uzoru na engleski orididi.
Itd, itd.
Prevec je toga... ali ovako, evo na prvu malo meni dragih edicija i naslova.
Slazem po nakladniku, dakako po brojevima, kako drugacije...
Bravo, na Supernovu sam zaboravio. Imam sve osim dva. Ludnica mi se rasprodala, pa sam uzeo kasnije Fibrin. A Orhideja mi se nije dopala pa sam je poklonio. Ali generalno, odlična edicija.
Najbolja od "kioska" mi je Libellus c/b Mister no, a od albuma definitivno Kolorka. Ima ih još, ali ove dvije su uvjetno rečeno neka osnovna podjela na Bonelli i ne Bonelli.
Iako sam Nathanovac, iako volim Kolorke i Orke, ali Strip Agentov Ken Parker je nešto najbolje što se pojavilo. I brzinom objavljivanja i pristupačnosti i cijenom.
Libellus/Fibra Ken Parker te Libellus Dragonero, Tex, Zagor, Nick Raider i Mister No.
Također Fibra Kriminal i Strip Agent Jeremiah integrali.
Zaboravih na Kena... pa jel to moguce???
Ali mogao bi nabrojati ionako, cijelu stranicu. Stvarno zivimo u vremenu renesanse stripa. Pa nek potraje, koliko potraje. Ja sam misljenja da su ovakvi albumi kakve sad imamo priliku pratiti vjecni. To jest za vjecnost.
I da se ne zaboravi; prvi pokusaji stripa u malo drugacijem, luksuznijem obliku na ovim prostorima, koje su radili neki nakladnici a zasluzuju da ih se sjeti, su sigurno na prva tri mjesta;
-Safir biblioteka/edicija Ervina Rustemagica iz Sarajeva, koji je prvi pokusao izdavati albume u kvalitetnom koloru i na finom papiru. To je bilo nesto...tada.
-Novosadski Dnevnik sa prvim boxom na ovim prostorima. Rijec je o Otkricu sveta u stripu, danas prokleto raritetnom boxu, ma kako lose bio izveden. Prvi je!
-Vjesnikov Alan Ford trobroj. Zagrebacka firma ni sanjala tada nije cemu ce biti preteca...
Ima više odličnih edicije. S ove tehničke strane gledano vezno uz specifičan format jer postoje i kvalitetni stripova mimo ovih (npr. Ken Parker). Pa npr. Veseli četvrtak kiosk debeljuce za razliku od HC debeljuca velikih i malih drugih izdavača, Strip-agent žuti HC Fordovi, Fibra Brubakeri i taj format, Fibra Kriminal koji je malo širi od standarnih mini amerikanaca, pa i Fibra mali amerikanci su odlični, a tu su onda i ČK mali ameri koji se ovdje neće svidjeti mnogima, Darwkood Čudovište iz močvare, ogromni Rip Kirby format za takve stripove je isto odlično napravljen kod oba izdavača, Ludens Zagor klasik i VČ Odabrane priče je isto odličan koncept za kiosk. Golconda sa svojom Juliom 3u1. I tako to.
Edited by - petarStripovi10 on 29/11/2023 16:21:39
Šaner je pomenuo slaganje stripova po imenima autora. Ja sam prišao mojim policama i skontao da je to nemoguće. Postoje velike varijacije u formatu, u okviru opusa istog autora ali različitih izdavača, a police nisu sve na 32cm i preko visine, pa da prime svu tu šarenoliku građu. Na primer kako složiti : Asterios, Ponovo rođen, Grad od stakla i Godinu prvu, (četiri od Macukelija)?
Šaneru, daj sliku tvoje kolekcije, da vidim kako to u praksi izgleda.
Stavim par fotki nešto kasnije, ali mogu ti odmah reći da od Mazzucchellija imam samo Asteriosa i Godinu prvu i, naravno, ne stoje na istoj polici jer, kako je Tonto ispravno primijetio na drugoj temi, stripovi se slažu po scenaristima.
@DiSkAcH Kratak osvrt na tvoje fotke da više ne offtopičarimo na Brazdi. Sve bih ti oprostio, ali ovo vodoravno gomilanje stripova je za u zatvor.
Što se najdraže edicije tiče, stvarno ima puno odličnih, ali ona koje imam najviše (u odnosu na broj objavljenih naslova) je Orka Specijal. U njoj su i mnogi autori i stripovi koji mi spadaju među najdraže pa mislim da mogu sa sigurnošću reći da mi je ona na prvom mjestu.
Najdraža mi je moja kolekcija "Grešnika" (bilo u tisku ili još bolje prije tiska od samog izdavača).
Najdraža po sadržaju mi je komplet Nathan Never svi izdavači i sve edicije.
Od ovih "lijepih i savršenih po izgledu": Libellus Superbook, Libellus Dampyr, Libellus Dragonero pa onda Libellus Dylan Dog c/b. Pa su tu onda Fibrine: Rahan, Živi Mrtvaci pa Inkal Box i "Locke & Key".
Od "ćušpajz" kolekcija mi je broj jedan: "Jedno doba jedna priča" a na drugom mjestu mi je Morgan Lost Form B (pogotovo s ova zadnja 2 izdanja).
Orka pa nakon nje Kolorka. Najkula sa svojim Vagabondom i Stalker sa svojom Zonom odmah iza, opasno dobre edicije i kvalitetom izdanja i odabirom naslova.
Najzanimljivije edicije trenutno su mi Stalkerova Zona, Darkvudov Saskvač i Fibrina kolorka.
Od nekada aktuelnih edicija obožavao sam DW Perle i Supernovu.
Moram početi da pratim i Najkulu i njihova izdanja ali nikako da krenem a primećujem da je Vagabond izuzetno dobro promišljena i urađena edicija. I ,dobro, naravno, volim novu Zlatnu seriju Veselog četvrtka.
1. Kolorka (Meni savršeno dizajnersko rešenje, funkcioniše kako s 48, tako i s 480 strana) 2. Vagabond 3. Darkwood Panišer 4. Alan Ford Strip Agent meke korice 5. Talični od ČK