forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Atentat na Trump-a i (ne)srodne teme
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 59

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 02/09/2024 : 00:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@ken2:

> ne uspijevaš me uvjeriti da nisi trumpov maga poklonik

Meni nije ni cilj da uverim tebe (niti bilo koga drugog) nego da ljudi koji ovo citaju dobiju jos neke informacije direktno sa terena a ne samo MSM linkove i "studije" i meme. Pa neka sami traze dalje i odluce.

Ali evo po poslednji put cu rezimirati pa vise necu pisati na tu pod-temu.

Ja sam jasno i glasno mnogo puta rekao da ne podrzavam nijednu stranu ali da na ovim izborima moram glasati za Trumpa zbog specificne duopolije americkog sistema. A ti ako mi ne verujes tu nema dalje price. Ja nisam Trumpov ideolog.

Ali ako ti podrzavas Kamalu pored svega sto ona predstavlja i prica onda si ti svakako njen ideolog i ne razmisljas svojom glavom o toj temi ali te razumem jer zivis daleko i ne vidis dublje ni tu temu ni trendove koje ona povlaci i nemas pravo glasa niti ce to uticati na tvoj zivot pa mozes bez posledica da saljes neke virtue signals. Nadam se samo da si iskren prema sebi i da spavas mirno i da bi zaista radije dao svojoj deci da zive pod Kamalom nego Trumpom. Ja nisam niciji ideolog. Ja glasam kako mi odgovara i na ovim izborima to je Trump. 2008 je bio Obama a 2016 Bernie. 2012 nisam glasao. Sve sam to vise puta pisao i ne znam zaista sta vise da napisem na tu temu.

> kad podaci idu u 'tvoju' korist, onda su ok,
> a kad ne idu, onda ti je važno osobno iskustvo
> i razgovori s ljudima / očito istomišljenicima

Definisi "podaci". Studije okacene ovde sam oborio argumentima i logikom. Ako neko ne prihvata moje argumente i logiku tu ja ne mogu nista. Ja mogu samo da napisem onako kako ja mislim. A i drugi neka napisu svoje i to je to. Ja sam vec pisao da imam nekoliko drugova neistomisljenika ali oni ili ne zele da pricaju o politici ili odbijaju da kazu zasto misle kako misle. To je samocenzura. To je strah. Ja ne zelim da zivim u strahu. Ja sam dosao ovde da zivim slobodno i da pricam ono sto zelim (a sto mi prvi amandman i garantuje).

> 1- studentica koja je pala neki sociološki gender kolegij
> - prvo si govorio da nije prošla jer je profesor zaključo
> da je esej napisan uz pomoć AI, a onda kasnije da nije bio
> ideološki po mjeri

Nisi dobro razumeo. Evo ponovicu opet: moja teza je da on nije smeo da je obori tako sto ce joj direktno kazati da nije dovoljno submisivno napisala nego joj je podmetnuo nesto drugo sto je tesko dokazati ili opovrgnuti. Razlog za postojanje te teze je to je sto je njena familija pre nego sto je digla frku *platila* *pet* profesionalnih AI akademski plagijat detection alata i svaki je rekao da plagijat nije detektovan. Ona je onda angazovala advokata i videcemo sta ce od toga biti. Uostalom to cak nije ni moja teza nego mi je tako njena familija rekla a ja sam je prihvatio kao realno mogucu na osnovu podataka i logike kojima se doslo do nje.

> izađeš ponovo i mirna bosna

Kada dobijes F a nisi prethodno na vreme dropnuo unit tebi to ostaje vecno na transkriptu i kvari ti prosek za internshipe i pocetne pozicije u industriji gde se gleda i prosek.

> tvoje seljenje u R državu: predstavio si nam da ti je neizdrživo
> ideološki ... objasnio financijske razloge preseljenja,
> sada kada si u mirovini, a koja puno više vrijedi u idahu...
> to je logičan razlog i ne treba ga umatati u ideološki plašt
> odselit ćeš zbog financija, a ne tlačenja profesora...

Selidba ovde je velika odluka kojoj jedan skup problema zamenjujes sa drugim za koji mislis da ti u tom zivotnom trenutku vise odgovara. Meni je bilo drago da vidim da je Idaho osim sto nije ideoloski levo obojen takodje i jeftin. Ne vidim zasto te to cudi, to su dve muve ubijene jednim udarcem. A da li cu se seliti i kada to je moja stvar. Mozda bude neko iznenadjenje na izborima...

> molio bih te da mi odgovoriš na samo dva pitanja
> 1) 6.1.2021. - je li to bio pokušaj državnog udara,
> teroristički napad, mirni prosvjed ili što? podržavaš
> li trumpa u izjavama da se radi maltene o herojima
> i da će one koji su osuđeni pomilovati?
2) je li trump patološki lažljivac? družiš
> li se s nekim tko laže čim zine?

Je li ti majka zna da tuces zenu? (hipoteticko pitanje)

Salu na stranu, ovo su, naravno, kompleksne teme na koje ne moze da se ogovori sa da i ne. I to nije izvrdavanje nego jednostavno realnost. Ali evo dacu neko svoje misljenje:

1) nisam nikada dublje istrazivao i oko toga je cela ova nacija zestoko podeljena tako da je moj odgovor: nemam dovoljno informacija da na to odgovorim. A koliko vidim po podeli prave informacije je i nemoguce dobiti tako da nema svrhe ni pokusavati. Jednom cemo o tome citati sta se zaista desilo i zasto u necijoj biografiji za 20-30 godina -- tako se sve velike afere ovde na kraju razjasnjavaju. A onda ce snimiti film. A tek onda cemo na ovom forumu raspravljati kako treba o tom pitanju.

Mnogo bitnije je razmotriti sta odgovor DA i sta odgovor NE kvalitativno novo donosi? Apsolutno nista. Ko mora biti za Trumpa u ovom duopolnom sistemu on ce to biti cak i ako sam zakljuci da je odgovor DA. I obratno. Dakle evo da pretpostavimo da sam ja odgovorio sa DA. I dalje bi glasao za Trumpa. Zadovoljan?

2) nije ilegalno lagati i *svi* politicari lazu a onaj ko nije nikada lagao neka se baci kamenom na Trumpa. I tvoje pravo je da tako karakterises Trumpa medjutim on je ipak i pored toga bio 4 godine predsednik najjace sile na svetu, drzao dugme za nuklearke (ako verujemo u tu pricu), itd.

Evo trivijalan primer pre neki dan Newsom je direktno u kamere lagao da je cena struje u Kaliforniji jeftinija nego u TX i FL:
https://x.com/SCMountainGoat/status/1822858721128825088

Gavin’s information about the cost of energy in California
being cheaper than Florida or Texas is factually wrong.

California - 34cents/kwh
Florida - 13 cents/kwh
Texas - 14 cents/kwh

I ja ne znam ko placa 34c ovde, ja placam 44c... BTW Idaho je na 11c...

Dakle, zapravo, na 2) mogu da ti trivijalno odgovorim sa: DA on je lazov ali svi smo lazovi tako da je to sunk cost... Zadovoljan?
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 02/09/2024 : 00:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Meni puno toga što pišeš i dalje djeluje kao "first world problems"...

Mislim da ne trebaš biti toliko opterećen, uz sve što se događa tvoja djeca imaju puno bolje opcije nego ogromna većina djece na svijetu. Žao mi je što je trenutačna politička klima u SAD takva da potencira podjele i strahove, nadam se da će se to uskoro smiriti.



U pravu si 100%.

Treba da smanjim dozivljaj i uzivam... u stripovima...
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8093 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 02/09/2024 : 09:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
nisam ni zadovoljan ni nezadovoljan :)

samo ću komentirat ovo oko newsoma
pažljivo sam poslušao što je čovjek rekao i on NIJE rekao da je cijena struje u kaliforniji niža nego u teksasu ili floridi, nego da je ukupni račun (mjesečni ili godišnji, nije specificirano) za stambene korisnike niži nego u tim državama - iz razloga programa energetske učinkovitosti koji se u kaliforniji provode, a pretpostavljam u teksau i floridi ne, ili ne u tolikoj mjeri
je li to istina ili nije, ja ne znam i sigurno ima primjera koji se uklapaju i koji se ne uklapaju u tu tvrdnju - ali sasvim sigurno nije laž u smislu koji si ti i maga influenseri imputirao
u visini računa veliku ulogu igra kalifornijska klima, ali i činjenica da li živiš ili ne u energetski učinkovitoj zgradi
vjerojatno je klima važniji faktor, ali se barem newson nije referirao na države uz kanadsku granicu, gdje se na grijanje zimi troši ogromna količina energije, nego ipak na usporedive klime teksasa i floride (koja sasvim sigurno puno više troši na klimatizaciju od kalifornije)
u EU su programi energetske učinkovitosti jako razvijeni
sve nove zgrade se moraju projektirati u standardu 'gotovo nulte energije' (nZeb), u hrvatskoj je to za javne zgrade na snazi od 2018., a za sve zgrade od 2020.
pored toga su tu i programi energetske obnove starih zgrada

a što se lažljivih političara tiče, nama na balkanu je to jako dobro poznato
nemam ja iluzije da su političari iskreni, da misle to što govore, da im se omakne laž ili uljepšana istina... ali jedno je to, a drugo je biti patološki lažljivac
trump više ne zna razliku između istine i laži, on je bolestan
i da, radije bi da moje dijete odrasta pod harris 'ideologijom' nego pod trumpom
ali, kao što kažeš, ne živim tamo i nemam pravo glasa

if you tolerate this, then your children will be next

Edited by - ken2 on 02/09/2024 09:08:45
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8093 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 02/09/2024 : 09:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
da se samo dopunim oko newsoma
u ovom slučaju si ti izrekao 100% laž, a za njega je teško procijeniti je li govorio istinu, uljepšanu istinu ili laž

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5801 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 02/09/2024 : 11:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Evo tri godine star članak o potrošnji električne energije po kućanstvu:

https://www.chooseenergy.com/news/article/the-states-that-use-the-most-and-least-amount-of-energy-per-household/

Cijene su očito otad skočile, ali vidi se trend da se u državama koje imaju jeftiniju struju troši puno više, dok ove skuplje očito više brinu o energetskoj učinkovitosti.

Tražio sam još izvora i sve su to pretpostavke pa ukupna cijena po kućanstvu varira, ali u svakom tom članku potrošnja je otprilike dvostruko veća u jeftinijim državama.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 02/09/2024 11:34:15
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8093 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 02/09/2024 : 12:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
živo me zanima kako će ovo wintermute izvrnut na svoj mlin

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 02/09/2024 : 17:03:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Veoma lako je logicki objasniti Newsomovu laz ako se poznaju adekvatne informacije.

Cena "ukupnog racuna" je de fakto cena struje jer je Kalifornija (Newsom) od 1/1/2023 zabranila gasne uredjaje za sve nove gradnje. Gas sme samo ako se menja postojece pokvareno. Remodelisao sam kucu prosle godine, znam licno o cemu pricam. A od 2030 nece smeti nista na gas. To je inace odmah pocelo da dovodi do rolling blackouts proslog leta (planske restrikcija struje kao nekad u Jugoslaviji) i apela drzave da se popodne (kada je najtoplije) ne koriste klima uredjaji (!), masine za pranje i susenje vesa itd. jer grid nije projektovan za to i ne moze da izdrzi. A tek punjenje elektro automobila... To je ubedljivo najveci gutac struje i skoro svi koji ga imaju pune na parkinzima firmi u kojima rade "za dzabe" a ne kod kuce (bilo bi preskupo). Matematicki je jasno da se to racuna kao potrosnja NULA. Ta virtue signal zelena prica ovde je heavily subsidized od svih poreznika iako se 40% ne slaze sa njom i videcemo na sta ce izaci. Mislim da je svima matematicki jasno da je i tokom nestanka struje potrosnja NULA. To je izvor velike polemike ovde i druga strana medalje da smo "zeleni". To se lako nadje na internetu, npr: https://gvwire.com/2022/12/16/california-ban-on-gas-appliances-starts-with-jan-1-all-electric-rule

Ali ajde da dozvolimo da u "ukupan racun" udje i gas (jer nista drugo osim struje i gasa u "ukupan racun" ne ulazi). To bi laz ucinilo jos vecom jer Kalifornija ima najskuplji benzin i gas u americi (trazi "most expensive gas in usa per state"). Ovde je galon benzina bio skoro $7 do nedavno da bi ga spustili samo zbog dolazecih izbora bez ikakvog objasnjenja niti pomeranja na trzistu oil-a. U isto vreme galon u npr. Idaho-u je bio $3. Pisao sam o tome, niko to ne cita...

Ali to neko ko ne zivi ovde ne moze lako da zna. Mnogo lakse je Googlati...

A tek ako bi dodali punjenja e-automobila...

A ako mislite da dodate vodu, to je potpuno odvojen racun i ona je od cele USA najskuplja u Kaliforniji ili je druga najskuplja zavisi od studije (trazite "water bill per state").

- - -

Inace razmisljao sam dosta zasto ja ovo radim kao i o tome sto je beva pisao. Zakljucio sam da cu pokusati da vise ne pisem puno ovde jer nemam adekvatne sagovornike i meni je ROI na ta pisanja prakticno 0. Pod neadekvatnim ne mislim nista uvredljivo nego jednostavno na neinformisane osim preko internet linkova dobijenih kroz pretrazivace sa IP adresa na drugom kontinentu. A i morao sam mnogo puta da trosim vreme da ponavljam stvari koje ljudi nisu cak ni procitali pa pitaju isto ili se prave nevesti pa teraju mak na konac. Nadam se da sam nekome barem malo otvorio oci i nagovestio mu zasto je ova zemlja sa razlogom podeljena i zasto neko ko ne misli kao oni nije djavo i anatema i idiot i lazov i neuki americki redneck. Nego je i to covek od krvi i mesa sa porodicom i decom i svojim brigama koji misli svojom glavom i primenjuje svoju logiku na informacije iz realnog zivota kojima raspolaze.

Citacu povremeno i dati neki kratki komentar ali to je to.

Naravno, ako se pojavi neko ko zivi u USA (ili jos bolje u Kaliforniji) sa informacijama sa njegovog terena, rado cu se ponovo ukljuciti u ozbiljnu konverzaciju.

Edited by - wintermute on 02/09/2024 17:56:38
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8093 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 02/09/2024 : 17:53:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
pošto 'odlaziš' onda pretpostavljam da nema smisla odgovarati na tvoja najnovija izvrdavanja i širenja teme na plin i benzin
jedino što je točno je da si navodeći primjer lažljivog političara upravo ti lagao
da si objektivan i fer, priznao bi grešku, možda nisi ni skužio da tvoj guverner priča o ukupnom računu struje po kućanstvu, a ne o jediničnoj cijeni, možda nisi ni poslušao do kraja nego si vjerovao autoru twitter posta...
ako si ipak znao o čemu priča, a namjerno nam 'podvalio' jediničnu cijenu po kilovatu, onda mi je drago da više nećemo raspravljati

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 02/09/2024 : 17:54:52  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ne odlazim ali nema svrhe da se ponavljam.

A ti veruj u sta zelis da verujes. To je tvoje pravo.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5801 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 02/09/2024 : 21:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Po značajnim nestancima struje Kalifornija je druga iza Texasa koji ima svoju neovisnu mrežu:

https://www.statista.com/statistics/1078354/electricity-blackouts-by-state/

Što se tiče cijene goriva, ona jest nešto skuplja u Kaliforniji, ali Kalifornija ima šesti najveći prosječni dohodak po stanovniku u SAD. Za Kaliforniju taj broj iznosi 80 423 dolara, dok za prijespomenuti Idaho 59 035 dolara.

https://www.statsamerica.org/sip/rank_list.aspx?rank_label=pcpi1

Po realnom BDPu Kalifornija je četvrta najbogatija država u SAD, dok je Idaho peti odzada, pa je i logično da ima nešto jeftinije komunalije:

https://www.statista.com/statistics/248063/per-capita-us-real-gross-domestic-product-gdp-by-state/

Iz statistika je jasno vidljivo da su liberalnije države bogatije. Skuplje je živjeti u njima, ali su i prihodi značajno veći pa im je u globalu stanovništvo bogatije. Texas kao druga najveća ekonomija u SAD je po osobnim prihodima stanovnika tek 24. s 65 422 dolara.

Kad se uradi izjednačavanje po dohotku i cijenama, Kalifornija je i dalje iznad prosjeka cijelih SAD, ali tu je 13. od 50. Znači nije sami vrh, ali nije ni daleko.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_by_adjusted_per_capita_personal_income

Velika je prednost bogatijih država to što možeš u mirovini preseliti u jeftinije države i tu tvoj dolar vrijedi više, dok netko iz Mississippija nema tu opciju.

Kako god okreneš, Kalifornija je jedna od boljih država za život u SAD. Hoće li je liberalne politike uništiti, ostaje nam za vidjeti.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 02/09/2024 21:13:10
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 03/09/2024 : 01:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Beva, meni je prvom najlakse pisati takve PC poruke. Provedem 10 minuta na Google-u, okacim statista i wiki linkove i potapsem se po ramenu.

Uostalom takav isti sam i bio prvih 10-15 godina ovde...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 03/09/2024 : 02:54:17  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ajde zao mi da zivis u neznanju pa cu samo kratko.

Statistike sa platama su potpuno besmislene jer izostavljaju ubedljivo najveci izdatak: cene nekretnina (kupovina ili iznajmljivanje). Keywords: "California real estate median price", "california median rent".

A i "Cost of Living Index" iako nesavrsena, je mnogo bolja statistika za stvarni zivot od tih sto si naveo.

Eto sad Googlaj te nove termine pa javi sta si nasao.

Spoiler: zivot u Kaliforniji je ubedljivo najskuplji bez obzira na "visoku" platu. Texas je mnogo bolji, o Idaho da ne govorimo...

A da ne ulazimo u to sto u kuci za cenu koju ces izguglati da je "california real estate median" ja licno ne bi ni najgorem neprijatelju dao da tu zivi a pogotovu da mu deca idu u school district u kome je ta kuca. Za normalne skole u Kaliforniji treba platiti oko $2M samo da se udje u najgoru kucu u dobrom school districtu...


Ali sta ja znam, ja samo zivim ovde 25+ godina, mnogo bolje (i lepse od mene) su statistike sa wikipedije...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 03/09/2024 : 03:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Što se tiče cijene goriva, ona jest nešto skuplja u Kaliforniji



Zamalo da mi promakne ovo "nešto". Pa ajde da otpakujemo to "nešto"

Gorivo u Kaliforniji je trenutno oko DUPLO skuplje od goriva npr. u TX. A bilo je skoro i tri puta skuplje donedavno pre nego sto su zbog izbora spustili cene ovde.

nov termin: "state tax on gas per state"

Googlanjem ces otkriti da je porez na benzin najveci u Kaliforniji kao i da je to jedna od retkih drzava koja naplacuje i Sales Tax na benzin...

Sad ces reci wintermute ali to je malo, to ne objasnjava celu razliku u ceni! Idemo dalje...

nov termin: "california gas blend"

Naravno, malo ljudi zna da Kalifornija zahteva i specijalnu mesavinu benzina koju je znatno skuplje proizvesti i oko toga se lome mnoga koplja. Zvanicna prica je da taj benzin "manje zagadjuje" ali je veliko pitanje sta se tu desava i ko se tu sve ugradio. Kao i obicno, jednom cemo to citati u necijoj biografiji...

Nadam se da ne moram da objasnjavam sta to znaci ovde gde se zivi (a i mnogo toga radi) na tockovima...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
972 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 03/09/2024 : 05:12:03  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
I da zakljucim ovo: poenta nije da ti "pronadjes" statistku kojom ces nesto dokazati.

I poenta nije da ja obaram jednu po jednu jer to je meni zamorno a ti odmah nadjes neku drugu -- pricali smo o tome vec.

Poenta je da se pravo stanje stvari samo moze saznati kombinacijom mnogih statistika za cije postojanje i medjusobnu povezanost samo moze da zna neko ko je ziveo dugo u sistemu.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5801 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 03/09/2024 : 07:15:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Cijena goriva u BiH: 5,50 dolara po galonu

Kalifornija: 4,65 dolara po galonu

SAD prosjek: 3,33 dolara po galonu

Idaho: 3,58 dolara po galonu

Texas: 2,88 dolara po galonu

https://gasprices.aaa.com/state-gas-price-averages/

Prosječni BDP prilagođen po PPP (adjusted by purchasing power parity):

Bosna i Hercegovina: 19 860 dolara

https://tradingeconomics.com/bosnia-and-herzegovina/gdp-per-capita-ppp

Kalifornija: 82 975 dolara

https://www.statista.com/statistics/248063/per-capita-us-real-gross-domestic-product-gdp-by-state/

Cost of living index nije baš najbolja mjera jer ne govori ništa o primanjima nego samo o troškovima, a i tu Kalifornija nije uvjerljivo najskuplja nego je treća iza Havaja i Massachusettsa.

Najbolja mjera za usporedbu je "adjusted per capita personal income" koji sam linkao prije. "Adjusted per capita personal income estimates the per capita personal income of residents of U.S. states adjusted by differences in the cost of living, called "regional price parities" by the U.S. Bureau of Economic Analysis".

Tu je Kalifornija 13., Texas 25. a Idaho 35. u SAD.

To što spominješ za kuće i median price ne mogu provjeriti, ali ako ti kažeš da se tako mjeri u Kaliforniji, za pretpostaviti je da je slično u cijelim SAD.

Čovjek si od brojeva, ne možemo "po osjećaju" uspoređivati život u ostalim državama. Tebi s kalifornijskom mirovinom možda bude puno bolje u Idahu od prosječnog stanovnika Idaha. Moj stric s francuskom mirovinom od 1500 eura mjesečno u BiH živi jako lagodno.

Nije mi cilj tebe sad u nešto uvjeravati i reći da si u krivu, tebi osobno uostalom najviše smeta woke i ostali ideološki problemi. Ali reći da je Kalifornija u strmoglavom padu i da je Idaho primjerice bolji, kad to ni po jednoj službenoj statistici nije ni realno ni izgledno, tu se naprosto ne slažemo.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 03/09/2024 07:17:15
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1545 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 03/09/2024 : 07:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@Wintermute: ZAŠTO si ovo radiš? Zar ne vidiš da ti se na sada već 52 stranice topica javilo svega nekoliko diskutanata, da iskrenog razgovora kojem bi cilj bio bolje razumijevanje među ljudima nije bilo ni na trenutak ni u jednom rukavcu teme, da svatko samo jaše svojeg hobby horsea, da se u navodno demokratskom društvu opravdavaš ljudima na drugom kraju svijeta zašto ćeš za nekoga glasati i da te o životu u tvojoj zemlji podučavaju ljudi koji u njoj nisu bili ni na odmoru?
Ozbiljan si čovjek u ozbiljnim godinama, nemoj si vrijeme trošiti na ovo.
Puno si pridonio na stripovskom dijelu foruma, uživaj u stripovima i drugim stvarima koje voliš i pričaj nam dalje o tome, od ovoga nema nitko ništa.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 03/09/2024 07:57:59
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5801 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 03/09/2024 : 08:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
On kaže da mu je ovdje "ROI" 0, ali forum je hobi, nije investicija. Ja se nadam da wintermute nije nešto posebno pod stresom zbog ovih naših pisanja. Ja sam pomalo freak za statistiku i to mi je zanimljivo pa pišem :D

Uostalom, postigao je nešto, nije sad da smo se pokrvili. Diskutiramo bez nekih teških riječi, očito i njega vuče kao i mene da piše dalje, pa zašto ne?

A vidiš kako ti upozoravaš samo njega da gubi vrijeme jer ste ideološki slični :D I ja ga gubim isto kao i on :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47007 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/09/2024 : 08:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Statistika je varljiva pogotovo sta se ekonomije tice.
Evo ti primjer Hr,otkad smo uveli euro standard se gadno sroza a po tvu samo cujes kako nam dobro ide.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4931 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/09/2024 : 09:21:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Statistika je varljiva pogotovo sta se ekonomije tice.
Evo ti primjer Hr,otkad smo uveli euro standard se gadno sroza a po tvu samo cujes kako nam dobro ide.



Šta da?

https://tradingeconomics.com/croatia/gdp-per-capita-ppp

https://forbes.n1info.hr/aktualno/zbog-snazne-osobne-potrosnje-hrvatska-ima-najveci-rast-bdp-a-u-europskoj-uniji/

https://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvati-trose-kao-da-sutra-ne-postoji/2595172.aspx
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8093 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 03/09/2024 : 10:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
cijena litre benzina u kaliforniji, kada je bila na 7 dolara po galonu je jedva nešto veća od sadašnje cijena litre u hrvatskoj
čisto radi usporedbe
naša maksimalna cijena po galonu je bila debelo preko 8 dolara, blizu 9 - beva voli sve točno pa može dati pravi podatak
a hrvatska nije u vrhu po cijeni goriva u eu, iako je nama zbog manjih plaća daleko skuplje nego švabama, francuzima, dancima...
tako da baš i ne suosjećam s amerima u bogatoj kaliforniji

if you tolerate this, then your children will be next

Edited by - ken2 on 03/09/2024 10:18:39
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 03/09/2024 : 10:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by andjusticeforall

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by wintermute

Mislim da si u pravu. USA je propustila veliku sansu da ima Rusiju na svojoj strani. Rusija je htela godinama da udje u NATO ali joj je branjeno. Sve je to dokumentovano. Ruski narod ima mnogo vise kulturolosko i istorijski zajednicko sa amerikancima i NATO zemljama nego Kinezi.

Da, i tek ce se videti cemu sve ovo vodi...




Mislim da jako malo ljudi zna da je postojao plan kako bi Rusija ušla u Nato. No nakon dolaska na vlast putlera sve pada u vodu.

Rusija je velika zemlja sa ogromnim prirodnim bogatstvima. Na žalost vlastiti narod nema baš puno koristi od toga. Skoro 50 % stanovništva nema osnovne higijenske i sanitarne uvijete za život.

A što se tiče Ukrajine oni nemaju izbora, brane se ( čak i upad u oblast Kursk je obrambena faza ).

Čitam da dio republikanaca neće podržati Trumpa. Raspetljavaju se nekakve financijske zavrzlame. Otkriva se koliko je ruski kapital upetljan u neke bitne američke stvari.

Francuzi uhapsili bivšeg suvlasnika Vkontakte ( to je nešto kao ruski facebook, iako su korisnici te mreže zemlje koje su bili pod okupacijom sssr-a ), osnivača Telegrama ( ta je usput veliki alat ruske propagande, pa čak i vojske rf ).



Naravno da je poznato, pisalo u Feralu.



Ne znam da li se glupiraš ali svakako je malo poznato.

Koliko je uopće ljudi čitalo to glasilo, 113?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47007 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/09/2024 : 10:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by lwood

Statistika je varljiva pogotovo sta se ekonomije tice.
Evo ti primjer Hr,otkad smo uveli euro standard se gadno sroza a po tvu samo cujes kako nam dobro ide.



Šta da?

https://tradingeconomics.com/croatia/gdp-per-capita-ppp

https://forbes.n1info.hr/aktualno/zbog-snazne-osobne-potrosnje-hrvatska-ima-najveci-rast-bdp-a-u-europskoj-uniji/

https://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvati-trose-kao-da-sutra-ne-postoji/2595172.aspx



A e,ka šta rekoh

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1545 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 03/09/2024 : 12:58:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

On kaže da mu je ovdje "ROI" 0, ali forum je hobi, nije investicija. Ja se nadam da wintermute nije nešto posebno pod stresom zbog ovih naših pisanja. Ja sam pomalo freak za statistiku i to mi je zanimljivo pa pišem :D

Uostalom, postigao je nešto, nije sad da smo se pokrvili. Diskutiramo bez nekih teških riječi, očito i njega vuče kao i mene da piše dalje, pa zašto ne?

A vidiš kako ti upozoravaš samo njega da gubi vrijeme jer ste ideološki slični :D I ja ga gubim isto kao i on :D



Pa, dobro, mozes li se ti meni po bilo kojoj temi obratiti bez da ubacis rijec "ideologija"?
U svakom slucaju, wintermute i ja ni pod razno nismo "ideoloski" slicni. On vjeruje u demokraciju i unutar nje iskreno trazi najrazumniju opciju. I ja to postujem, upravo zato sto ne razmislja "ideoloski", nego je, kaze, bio i za Obamu i za Bernija i sada za Trumpa. Bira ono sto mu se u danom trenutku cini najrazumnijim, ne ono sto mu "ideologija" diktira.
Ja, pak, demokraciju smatram apsurdnom idejom i trazenje najrazumnije opcije u njoj vidim kao trazenje odgovora na pitanje "Jel da razapnemo krizno jedro ili ne?" na brodu bez kapetana na kojem pola posade zeli ploviti na istok, a pola na zapad.

Da bi statistike ili uopce podaci nesto znacili, treba ih dubinski razumijeti. Ti ih ne razumijes do te mjere da stavljas screenshotove grafova koje je nemoguce iscitati. Odgovarati na takve "statistike" je upravo definicija gubljenja vremena.
Jucer ste se blamirali misleci da ste ga "uhvatili" s nekakvim cijenama izvucenim iz svakog konteksta. Covjek vam je veoma razumno odgovorio, ali odgovor ne samo da shvatili niste, nego ste, naravno, proglasili da izbjegava odgovoriti. I tako ce biti svaki puta. Pa mi ga je doslo zao i zato sam napisao sto sam napisao.

I, napokon, ne, ti ne gubis vrijeme na isti nacin na koji ga on gubi. On iskreno trazi razuman razgovor o zivotu u svojoj zemlji, u kojoj je drzavljanin i gdje, kako kaze, misli ostaviti kosti. (Zasto ga trazi na forumu gdje je ljudi sa slicnom situacijom malo je drugo pitanje.) Ti iz BiH trazis po netu dokaze da je on u krivu. Tvoja je motivacija, dakle, posve drugacija od njegove. Kako bismo je opisali? Koja bi rijec sumirala tvoje razloge za trosenje vremena na razgovor o zivotu u zemlji u kojoj nemas namjere zivjeti? Osobno je ne volim, ali na pamet mi pada jedino tvoja omiljena rijec - ideologija.

I, ne u odgovor tebi, nego opcenito na osnovnu temu... Da se ne pretvaramo vise, Trump derangement sindrom nije uzrokovan ni njegovom osobnoscu (Trump je ne tako davno bio miljenik elita), niti zeljom da podigne nekakav zidic, niti stavovima prema NATO-u, Rusiji, Kini, vanjskoj trgovini (kako bi rekao tinton), niti njegovim "patoloskim laganjem", niti bilo cime osim - pobacaja. Da nije taknuo sveti sakrament danasnje ljevice, reakcije na Trumpa bi bile kao sto su bile i na ovog ili onog Busha. Da nije stavio Kavanaugha u Vrhovni sud i tako dokinuo "ustavom zajamceno" pravo na cedomorstvo, institucionalizirano jednom od najsramotnijih farsi u pravnoj povijesti svijeta, svega ovoga bjesnila ne bi nikada bilo. D i R se izmjenjuju sad na ovoj, sad na onoj razini vlasti u US stalno, kad jedna strana dobije jedan dom, gubi drugi, checks and ballances su pametno postavljeni... nema razloga za paniku. A sto se osobnih karakteristika tice, sperma je strcala po tepisima Ovalnog ureda, a babaroga koja je zastrasivala one zbog kojih je strcala je bila sasvim izgledan predsjednicki kandidat, letjelo se s pedofilima na Lolita Expressu, pa se ringleader objesio u krevetu, ali da je babaroga na koncu bila izabrana nitko ne bi dobivao napadaje bjesnoce niti zbog iskoristenih zena, niti zbog iskoristene djece. I isto tako ne bi ni zbog Trumpa i njegovih mana i prijestupa, da nije taknuo u pravo na cerecenje djece.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/09/2024 : 13:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Jel' to onda znači da ljudi koji su protiv pobačaja ne mogu bolovati od TDS-a?
Mislim da će to mnogima biti olakšanje.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5801 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 03/09/2024 : 13:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Pa, dobro, mozes li se ti meni po bilo kojoj temi obratiti bez da ubacis rijec "ideologija"?
U svakom slucaju, wintermute i ja ni pod razno nismo "ideoloski" slicni. On vjeruje u demokraciju i unutar nje iskreno trazi najrazumniju opciju. I ja to postujem, upravo zato sto ne razmislja "ideoloski", nego je, kaze, bio i za Obamu i za Bernija i sada za Trumpa. Bira ono sto mu se u danom trenutku cini najrazumnijim, ne ono sto mu "ideologija" diktira.
Ja, pak, demokraciju smatram apsurdnom idejom i trazenje najrazumnije opcije u njoj vidim kao trazenje odgovora na pitanje "Jel da razapnemo krizno jedro ili ne?" na brodu bez kapetana na kojem pola posade zeli ploviti na istok, a pola na zapad.


Dobro, možda sam trebao napisati "ideološki sličniji".

quote:
Originally posted by culture vulture

Da bi statistike ili uopce podaci nesto znacili, treba ih dubinski razumijeti. Ti ih ne razumijes do te mjere da stavljas screenshotove grafova koje je nemoguce iscitati. Odgovarati na takve "statistike" je upravo definicija gubljenja vremena.
Jucer ste se blamirali misleci da ste ga "uhvatili" s nekakvim cijenama izvucenim iz svakog konteksta. Covjek vam je veoma razumno odgovorio, ali odgovor ne samo da shvatili niste, nego ste, naravno, proglasili da izbjegava odgovoriti. I tako ce biti svaki puta. Pa mi ga je doslo zao i zato sam napisao sto sam napisao.


Malo je ken bio grublji, meni osobno nije ugodno tako razgovarati pa slobodno pročitaj ponovo konverzaciju. Struja je skoro triput skuplja u Kaliforniji, ali kućanstva ekonomičnije troše pa ukupan račun bude usporediv. Ništa drugo nisam rekao.

quote:
Originally posted by culture vulture

I, napokon, ne, ti ne gubis vrijeme na isti nacin na koji ga on gubi. On iskreno trazi razuman razgovor o zivotu u svojoj zemlji, u kojoj je drzavljanin i gdje, kako kaze, misli ostaviti kosti. (Zasto ga trazi na forumu gdje je ljudi sa slicnom situacijom malo je drugo pitanje.) Ti iz BiH trazis po netu dokaze da je on u krivu. Tvoja je motivacija, dakle, posve drugacija od njegove. Kako bismo je opisali? Koja bi rijec sumirala tvoje razloge za trosenje vremena na razgovor o zivotu u zemlji u kojoj nemas namjere zivjeti? Osobno je ne volim, ali na pamet mi pada jedino tvoja omiljena rijec - ideologija.


Nije toliko da tražim dokaze da je on u krivu, koliko me zanimaju podaci pa tražim. Naprosto mi nešto što on napiše zazvoni kao čudno i tražim (po mom mišljenju) relevantne podatke. Ima tu ideologije svakako. Da mi ne zvuči čudno to što on piše ne bih ni ja pisao, to je istina. Može on biti 100% u pravu, zato i pričamo. U biti, iz svoje perspektive svi smo u pravu.

Da mi nije zanimljiva tema ne bih pisao. Možda je malo poražavajuće za strip forum da su mi ovakve teme najzanimljivije, ali tu smo.

quote:
Originally posted by culture vulture

I, ne u odgovor tebi, nego opcenito na osnovnu temu... Da se ne pretvaramo vise, Trump derangement sindrom nije uzrokovan ni njegovom osobnoscu (Trump je ne tako davno bio miljenik elita), niti zeljom da podigne nekakav zidic, niti stavovima prema NATO-u, Rusiji, Kini, vanjskoj trgovini (kako bi rekao tinton), niti njegovim "patoloskim laganjem", niti bilo cime osim - pobacaja. Da nije taknuo sveti sakrament danasnje ljevice, reakcije na Trumpa bi bile kao sto su bile i na ovog ili onog Busha. Da nije stavio Kavanaugha u Vrhovni sud i tako dokinuo "ustavom zajamceno" pravo na cedomorstvo, institucionalizirano jednom od najsramotnijih farsi u pravnoj povijesti svijeta, svega ovoga bjesnila ne bi nikada bilo. D i R se izmjenjuju sad na ovoj, sad na onoj razini vlasti u US stalno, kad jedna strana dobije jedan dom, gubi drugi, checks and ballances su pametno postavljeni... nema razloga za paniku. A sto se osobnih karakteristika tice, sperma je strcala po tepisima Ovalnog ureda, a babaroga koja je zastrasivala one zbog kojih je strcala je bila sasvim izgledan predsjednicki kandidat, letjelo se s pedofilima na Lolita Expressu, pa se ringleader objesio u krevetu, ali da je babaroga na koncu bila izabrana nitko ne bi dobivao napadaje bjesnoce niti zbog iskoristenih zena, niti zbog iskoristene djece. I isto tako ne bi ni zbog Trumpa i njegovih mana i prijestupa, da nije taknuo u pravo na cerecenje djece.



Osobno se bojim Trumpa jer ima autoritarne sklonosti, eto tebi je to prednost.

Demokracija kakva god bila ima mehanizme promijene nezadovoljavajućeg stanja, autoritarni režimi nemaju. Ti si čini mi se prije pisao da ti je najbolje državno uređenje monarhija. Po meni to samo slučajno može dati dobre rezultate jer kraljevi uglavnom ničim nisu zaslužili vlast, nasljedna je.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page
Page: of 59 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000