forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Atentat na Trump-a i (ne)srodne teme
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 59

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2816 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 30/08/2024 : 22:25:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao sve što je na ovom topicu, predugo je, pa samo nekoliko komentara na zadnjih nekoliko stranica.
Wintermute će naravno glasati prema onome što misli da će biti bolje za njega i ostale stanovnike US i to je suština demokracije. Ono što je predvidljivo je "poštivanje" stoljetne tradicije da je predzadnja generacija useljenika izrazito antiimigrantska. Prije 150 godina postojala je stranka "know nothing" čiji proglasi se ni malo ne razlikuju od današnjih republikanskih. Ironija je u tome da barem 75% današnjih Trumpovih birača ne bi živjelo u SAD da su "know nothing" pobijedili.

Jedan komentar na Kaliforniju. Američka politika i povijest su mi jedan od hobija i redovito pratim razne američke medije već više desetljeća. Ono što je konstanta su stalni napadi desnice na Kaliforniju i New York. Da sam dobio dolar za svaki članak tijekom krize 2009. o propasti Kalifornije i usponu Terasa bio bih bogataš. U stvarnosti je Kalifornija rasla 40% brže od Terasa u zadnjih 15-tak godina. U današnjem vremenu u kojem se dodana vrijednost stvara najviše kroz inovacije i modernu tehnologiju to je očekivano. U tih 15 godina je University of California dobio više Nobelovih nagrada nego Texas i sve "republikanske države" zajedno ikad. Otvoreno i inkluzivno društvo je skupilo dovoljno ljudskog kapitala da bude uspješno u današnjem svijetu.
Kad čitam kako desni mediji pišu o San Franciscu i New Yorku, čini se kako su ti gradovi pakao na zemlji. Ali kad pogledaš brojke, New York je prvi, a SF drugi u GDP per Capita u SAD. Po dužini života NY je drugi, a SF treći (prvi je Fairfax u Virginiji). Kad je DeSantis napao NY zbog kriminala, izazvao je podsmijeh jer NY (najgušće naseljeni dio SAD) ima stopu ubojstava 30% nižu nego njegova Florida. SF i drugi gradovi u Kaliforniji su svi pri dnu liste najopasnijih gradova u SAD. To je također očekivano jer je kriminal jako koreliran sa siromaštvom. Zbog toga su najopasnije države na jugu koje su gle čuda sve snažno Republikanske. I ne nisu tome krivi samo siromašni"crni" gradovi. Louisiana je najopasnije mjesto za život, čak i kad se izbace iz statistike New Orleans i Baton Rouge.
Zanimljivo je da bijeli stanovnici najrepublikanskijih okruga u Kentuckyju sami sebi čestitaju što ne žive u tom strašnom SF-u i nije im čudno zašto u prosijeku žive gotovo 10 godina kraće.

Edited by - Ernie Pike on 30/08/2024 22:25:59
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 30/08/2024 : 22:45:13  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike
predzadnja generacija useljenika izrazito antiimigrantska



Napises "Nisam čitao sve što je na ovom topicu, predugo je" i onda pises stvari koje su potpuno u suprotnosti sa mojim glavnim tezama ovde.

Ali dobro, barem si iskren.

Sta da ti odgovorim osim: citaj malo bolje ili malo ranije poruke.

Niko pa ni ja *nije* anti-imigrantski. Svi koje znam, ukljucujuci i mene su anti-ILLEGAL-imigranti. Ne razumem zasto ljudi ne mogu da napisu onako kako jeste.

Ajde po deseti put: ja sam imigrant, ozenio sam emigrantkinju, doveo sam nekoliko porodica sa malom decom sve imigrante, jedna je spavala i jela kod mene mesec dana, ja sam APSOLUTNO za emigraciju. Ja sam apsolutno PROTIV ilegalne imigracije zbog mnogo razloga o kojima sam mnogo puta pisao ovde.

quote:

[...] Jedan komentar na Kaliforniju [...] SF i drugi gradovi u Kaliforniji su [...]



Jesi ikada bio u Kaliforniji i SF-u? Pogledaj YT videe o SF-u danas. Taj grad nema nikakve veze sa onim gradom u koga sam ja dosao pre 25+ godina. Zadnji put sam bio tamo pre 10 godina i sablaznio se. A zivim na 45 minuta kolima odande. Prosle godine me prijatelj zvao na vencanje tamo: rekao sam ne pada mi na pamet da idem tamo i da rizikujem sigurnost svoje porodice. Prijatelj koji je bio u poseti sa balkana prosle godine obili mu auto u sred dana u uzeli sve, pasose itd... Pogledaj YT videe gde se kola razbijaju u sred voznje kada uspore na semaforima. A na svim parkinzima kola se ostavljaju sa otvorenim gepecima i vratima da se pokaze lopovima da nema nista unutra. Policija je defunded, po ulicama teku govna i spricevi. Organizovanim turistima iz kine dele hazmat cizme kada ih vode u setnju... Sve to ima na YT i po vestima ako Googlas i to je sve iz zadnjih nekoliko godina "razvoj". Velike firme napustaju SF, skoro sve prodavnice u downtownu su zatvorene jer ne mogu zbog lopova koji se ne kaznjavaju da rade. Sve je to dokumentovano i pisao sam o tome mnogo puta ovde, nadam se poslednji put.

SF je grad u kome se bogati (koji se jos uvek nisu odselili) kriju iza zidova i postaje veoma veoma slican Johanesburgu.

Ja nisam rekao da Kalifornija propada. Ja samo uvidjam da Kalifornija ide u smeru koji nije (vise) kompatibilan sa *mojim* vrednostima i vrednostima u kojima bih zeleo da moja deca odrastaju.

Ako je ovo cena progresa u Kaliforniji i SF-u, to za mene niti je vise progres niti zelim u tome da ucestvujem. I nadam se da i necu jos dugo ako sve bude islo po planu.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 30/08/2024 : 23:25:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Razlog zbog kojeg gradovi na zapadnoj obali tek sada pokušavaju ukloniti beskućnike iz centra gradova je odluka Vrhovnog suda od 28.6.2024. da to smiju napraviti. Prije toga je vrijedila odluka federalnog suda da je kažnjavanje beskućnika zbog spavanja na otvorenom u suprotnosti s 8. amandmanom.

Čišćenje glasačkih listi je normalna stvar koju sve savezne države rade redovito. Redovito je i da u državama u kojima su na vlasti republikanci pokušavaju skinuti s liste što više potencijalnih glasača demokrata, posebno crnih. Prije 4 godine su skinuli desetke tisuća crnih glasača pod izlikom da nisu više stanovnici Georgie. To je završilo na sudu gdje je vještak (profesor McDonald s University Florida) napravio skriptu kojom je prošao kroz administrativne zapise i našao 80.000 ljudi koje su izbacili iako su imali zapise da su stanovnici države.



Promakla mi ova poruka....

Ako je i tako kao sto kazes, vrhovni sud je, kao sto verovatno znas, trenutno desno orijentisan (otprilike 6:3 je konsenzus) i tek sada je uspeo da konacno donese tu odluku te tako da primora Newsoma da to uradi. To onda mogu da ukapiram.

Sto se skidanja sa lista tice, to rade svi ali ne postoji proces kojim bi desni dodali ilegalne glasace koji svi glasaju D. Kao sto sam napisao ovde, moguce je da je takvih izmedju 400000 i milion (a verovatno mnogo vise). Strateskim rasporedjivanjem tih nevazecih glasova moze se mnogo postici ovde a mnogi tvrde da se i postiglo 2020-te.

- - -

Uglavnom, sa obe strane se mogu proizvesti "studije", linkovi i meme...Neke "studije" sam ovde licno raskrinkao. Ja gledam moju licnu situaciju "iz rova" ovde i dosta zakljucujem na osnovu toga.

A najlakse je sedeti u EU i Googlati. I o tome sam pisao.

A kada kazem nekome da ne zivi ovde i da ne razume onda "nastupam sa visine".

A kada kazem nekome "dodji ovde i uradi to sto pises inace si virtue signaller" onda je muk -- odgovora nema. Svi su "svedjani" (referal na YT video koji sam kacio ovde o intervjuisanju svedjana ko bi primio imigranta u kucu i svi kazu da bi a onda kada odmah lik pored kaze evo ja sam imigrant mozemo kod tebe svi odmah izmisle neki razlog zasto e bas tad ne moze...)

- - -

Ako hoces da ozbiljno diskutujemo molim te procitaj sve moje poruke ovde pa se onda javi.

Edited by - wintermute on 30/08/2024 23:31:17
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1539 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 31/08/2024 : 00:13:42  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute
A najlakse je sedeti u EU i Googlati.



Guglati - što? Google algoritmi su narihtani u korist službenog narativa po svim pitanjima, "vijesti" i "članci" u svim mainstream medijima su bezvrijedna plaćena propaganda, dobar broj nepodobnih je odavno deplatformiran, "fact checkeri" nas štite od "dezinformacija", cenzori od bilo kakvog alternativnog mišljenja, u UK se "hate speech" zakoni već provode, u EU je samo pitanje vremena...
Google je danas nešto između "Boljšaje sovjetskaje enciklopedije" i woke-verzije Uncyclopedije.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 31/08/2024 : 00:27:31  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture
Guglati - što? Google algoritmi su narihtani u korist službenog narativa...



Dobro, sada postoje mnogi pretrazivaci, Google je hteli ili ne hteli usao svima u recnik pa kada kazem "Googlaj" zapravo mislim "pretrazi internet". Ali, da -- to treba naglasiti.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2816 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 31/08/2024 : 00:44:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Na ovom sam forumu 12 godina i izuzetno rijetko raspravljam o sportu i posebno o politici. Zbilja nisam ovih svojih desetak redova zamislio kao nekakav napad ili diskusiju.
Izazvalo me pisanje o beskućnicima. Nevjerojatno mi je da netko tko živi u Kaliforniji i koga to zanima ne zna da su tužbu Vrhovnom sudu protiv odluke Apelacijskog suda podržali gradovi i države na zapadnoj obali u kojima su na vlasti demokrati. Newson je pozdravio odluku, a nije bio primoran da djeluje. Ležanje beskućnika i narkomana po cesti i parkovima sigurno nije pomagalo gradonačelnicima i guvernerima pri reizboru.

Što se tiče priče o tome kako je lako nama iz EU sjediti i pričati to je istina, hrvatska i EU politika me nervira, a američka mi je hobi
Iako nije baš da nemam nikakve veze s Kalifornijom. Radio sam na projektu i stanovao u Santa Barbari, a godinama sam imao jedan tim u San Joseu. Osim na narkomane u centru, nisu se žalili na SF.
Što se tiče Texasa, odbio sam posao u Planu početkom 2000-tih iako su mi ponudili mjesečnu plaću koja je tada bila viša od moje godišnje plaće u Zagrebu. Nije u šoldima sve.
Što se tiče San Francisca, vjerujem da će se i ta vrsta kriminala koju spominješ smanjiti kao što su se i druge vrste vratile na pretpandemijske razine. Kako su cijene nekretnina i u 2024. rasle (što je problem za demokrate), čini se da i tu vlada optimizam.
Još jednom, isprika ako si mislio da je moje pisanje napad na tebe, nije mi bila namjera.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 31/08/2024 : 00:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ernie, izvinjavam se ja sto te prvo nisam kao "domacin" primio lepo na ovu temu nego sam odmah poceo da "udaram".

Video sam da odlicno pises i da poznajes dosta stvari (sto si i potvrdio) i bilo mi je zao da ne procitas sve moje poruke ovde u koje sam ulozio puno vremena i strasti i da onda potpuno razumes zasto ja ovako pisem i zasto cu *ovaj put* glasati kako sam rekao da cu glasati.

Sve najbolje.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 31/08/2024 : 01:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
A u Santa Barbari sam bio pa sigurno preko 50 puta. Do nedavno je tamo ziveo jedan moj drug iz detinjstva (a i dosli smo iste godine ovde, ja nekoliko meseci pre njega) koji je pre par godina napustio USA jer mu je pukao film. Ja sam ga ubedjivao da proba neku drugu drzavu a on se ozenio amerikankom iz Minesote i poslao sve u p.m. i odveo je na Balkan! Videcemo kako ce to sve zavrsiti... On je inace mnogo desnje od mene ali mu je zena "leva" i to je interesantna simbioza... Koliko sam video ona se polako pomera ka njemu, mozda je to i nuznost da bi takav brak funkcionisao

U Texasu sam bio par puta (sedmica u Austinu i sedmica u San Antoniu), imam druga iz detinjstva u Houstonu... imao drugove u Dallasu... To je bilo vreme Busha jr-a i u Austinu sam video njegovu sliku na majici na kojoj je pisalo "a village lost its idiot" -- Austin je kao sto znas liberalna enklava u toj inace republikanskoj drzavi...

EDIT: inace Santa Barbara je bila poznata po svom "resavanju" problema beskucnika tako sto bi im grad jednostavno platio kartu u jednom smeru za LA...

Edited by - wintermute on 31/08/2024 01:07:54
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1539 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 31/08/2024 : 09:16:41  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by culture vulture
Guglati - što? Google algoritmi su narihtani u korist službenog narativa...



Dobro, sada postoje mnogi pretrazivaci, Google je hteli ili ne hteli usao svima u recnik pa kada kazem "Googlaj" zapravo mislim "pretrazi internet". Ali, da -- to treba naglasiti.



Poanta je bila da je (bez obzira na tražilicu, jer nije samo Google programiran da bude pristran i filtrira nepodobne) na internetu teško naći "istinu".
A ljudi koji a priori dijele stavove oligarhije svakako ne koriste druge tražilice.
I, napokon, Google je teško ostaviti jer je jednostavno bolji od sve konkurencije - ja koristim DuckDuckGo kad god mogu (jer me ne uhodi), ali kad mi ne daje rezultate koje trebam (govorim o nepolitičkim temama), vraćam se na Google i tamo ih bez problema nalazim.

Sjediti tisućama kilometara daleko i "pratiti" stvari preko interneta nije, dakle, samo ne imati uvid u realno stanje stvari na terenu, što bi već bilo problematično, nego i primati filtrirane polu-informacije kroz snažnu ideološku prizmu.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3459 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 31/08/2024 : 11:43:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Svijet u tipkama,
odgovori k'o vjetar,
Google sve zna već.
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 31/08/2024 : 16:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@culture vulture: da, za Google je dokumentovano da su tweakovali mnoge stvari. FB takodje. A evo sada je X zabranjen u Brazilu. Znam da ce neko ovde brzo "objasnitI" zasto je to ispravno ali po meni je to ocigledno gusenje slobode govora.

@Zoroasterixx: opa, haiku, osvezenje koje nam je trebalo.
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2995 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 31/08/2024 : 23:42:01  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by wintermute

Mislim da si u pravu. USA je propustila veliku sansu da ima Rusiju na svojoj strani. Rusija je htela godinama da udje u NATO ali joj je branjeno. Sve je to dokumentovano. Ruski narod ima mnogo vise kulturolosko i istorijski zajednicko sa amerikancima i NATO zemljama nego Kinezi.

Da, i tek ce se videti cemu sve ovo vodi...




Mislim da jako malo ljudi zna da je postojao plan kako bi Rusija ušla u Nato. No nakon dolaska na vlast putlera sve pada u vodu.

Rusija je velika zemlja sa ogromnim prirodnim bogatstvima. Na žalost vlastiti narod nema baš puno koristi od toga. Skoro 50 % stanovništva nema osnovne higijenske i sanitarne uvijete za život.

A što se tiče Ukrajine oni nemaju izbora, brane se ( čak i upad u oblast Kursk je obrambena faza ).

Čitam da dio republikanaca neće podržati Trumpa. Raspetljavaju se nekakve financijske zavrzlame. Otkriva se koliko je ruski kapital upetljan u neke bitne američke stvari.

Francuzi uhapsili bivšeg suvlasnika Vkontakte ( to je nešto kao ruski facebook, iako su korisnici te mreže zemlje koje su bili pod okupacijom sssr-a ), osnivača Telegrama ( ta je usput veliki alat ruske propagande, pa čak i vojske rf ).



Naravno da je poznato, pisalo u Feralu.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2995 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 31/08/2024 : 23:43:32  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by andjusticeforall

Doće moderatori, pa šta će nam se onda desit :D

Jebote led, šta da učinimo da, bow before them :D





Četiri sata ujutru, lake droge, alkohol i dokolica su loša kombinacija. Pričam iz iskustva. Još mu se čini da u pozadini svira RATM.



Ne znam ja ništa, mi smo ovdje tramvajem.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2995 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 31/08/2024 : 23:44:55  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

A u Santa Barbari sam bio pa sigurno preko 50 puta. Do nedavno je tamo ziveo jedan moj drug iz detinjstva (a i dosli smo iste godine ovde, ja nekoliko meseci pre njega) koji je pre par godina napustio USA jer mu je pukao film. Ja sam ga ubedjivao da proba neku drugu drzavu a on se ozenio amerikankom iz Minesote i poslao sve u p.m. i odveo je na Balkan! Videcemo kako ce to sve zavrsiti... On je inace mnogo desnje od mene ali mu je zena "leva" i to je interesantna simbioza... Koliko sam video ona se polako pomera ka njemu, mozda je to i nuznost da bi takav brak funkcionisao

U Texasu sam bio par puta (sedmica u Austinu i sedmica u San Antoniu), imam druga iz detinjstva u Houstonu... imao drugove u Dallasu... To je bilo vreme Busha jr-a i u Austinu sam video njegovu sliku na majici na kojoj je pisalo "a village lost its idiot" -- Austin je kao sto znas liberalna enklava u toj inace republikanskoj drzavi...

EDIT: inace Santa Barbara je bila poznata po svom "resavanju" problema beskucnika tako sto bi im grad jednostavno platio kartu u jednom smeru za LA...



I kako je Cruz, pije li još puno?

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2995 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 31/08/2024 : 23:46:19  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

E konacno nesto potencijalno dobro. Ovo cu da odslusam. Preko 4 sata ali mislim da ce vredeti.

Lex Fridman intervjuise poznatog lika sa ultra levice i osnivaca levicarskog think-tanka The Young Turks.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cenk_Uygur

Cenk Uygur: Trump vs Harris, Progressive Politics, Communism & Capitalism | Lex Fridman Podcast #441





Jel i svinje lete kod vas tamo?

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2995 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 01/09/2024 : 00:27:55  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
Uostalom, otkad su negaotri geoncida ultra-ljevica?


https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 01/09/2024 : 02:39:10  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute
Cenk Uygur: Trump vs Harris, Progressive Politics, Communism & Capitalism | Lex Fridman Podcast #441



Odslusao sam prvih sat vremena, ima interesantnih stvari.

Uygur se sada deklarise kao "populista levog centra". Smatra da je koren svih problema u americkoj politici to sto je "98% politicara i u senatu i kongresu kupljeno" i da rade samo onako kako im interesne grupe kazu. Resenje? Zabraniti svo finansiranje politicara osim malih individualnih donacija glasaca a za to primaci donacija moraju da prodju prag broja potpisa. Naravno, takav zakon nece doneti ni senat ni kongres jer je protiv njihovog interesa a nece ni vrhovni sud jer su i "sudije kupljene".

Medjutim, postoji nacin: amandman na ustav.

Da bi se novi amandman razmatrao treba 2/3 drzava da ga predlozi a 3/4 drzava da glasaju za. Vec smo pricali ovde kako to nekad traje stotinama godina (poslednji amandman je usvojen nakon preko 200 godina cekanja da se 3/4 drzava slozi). Medjutim on smatra da bi se udruzivanjem levih i desnih populista to postiglo mnogo brzo jer "92% amerikanaca bez obzira na politicko opredeljenje je PROTIV velikog novca u politici". I tako je osnovao https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf-PAC i krenuli su po drzavama i uspeli da za sada pet drzava predlozi ovaj amandman a onda ih je trenutna vlast (demokrate) "pocela da ometa".

Kaze da je Trump prevario desne populiste i da on nece glasati za Trumpa. Takodje je poceo da bude i protiv Bidena jos pre godinu dana. Za demokrate kaze da su korporacionisti i antikapitalisti. I da su ih velike korporacije (narocito big pharma) potpuno kupile donacijama. Kaze da je u zadnjih nekoliko godina sve zakone i odluke predvideo skoro 100% tacno unapred samo tako sto je "sledio novac".

Imam jos tri sata da odslusam... ostavicu vise ovde ako bude jos nesto interesantno...
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5800 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 01/09/2024 : 09:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Editirao sam post jer sam napisao pogrešan podatak.

Ja sam u međuvremenu nabasao na nešto zanimljivo. Republikanci su 1986. legalizirali zapošljavanje ilegalnih imigranata započeli s politikom amnestiranja ilegalnih imigranata (ostavljam prekriženi dio vidljivim zbog fer dijaloga, nabasao sam na članak na jednom konzervativnom forumu gdje su kritizirali Reagana jer je on počeo s ovakvom politikom prema imigrantima pa sam krivo pročitao sporni dio):

https://en.wikipedia.org/wiki/Immigration_Reform_and_Control_Act_of_1986

Isto tako ilegalni imigranti nisu kriminalci:

https://www.aclu.org/wp-content/uploads/legal-documents/FINAL_criminalizing_undocumented_immigrants_issue_brief_PUBLIC_VERSION.pdf

Kriminalci su samo ako se vrate nakon što su bili deportirani.

Također, pretpostavlja se da je 45% ilegalnih imigranata ušlo u državu legalno i ostalo nakon isteka vize.

One of the most controversial provisions of H.R. 4437, the “Border Protection, Antiterrorism, and Illegal Immigration Control Act of 2005,” or “Sensenbrenner bill,” would have made simply being undocumented in the United States a felony. Although passed by the
House of Representatives, the bill was rejected by the Senate after massive street demonstrations around the nation and sharp criticism of the provision criminalizing undocumented presence.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 01/09/2024 15:54:44
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47006 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 01/09/2024 : 09:56:09  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by andjusticeforall

Uostalom, otkad su negaotri geoncida ultra-ljevica?





Pa obična ljevica negira genocide šta ne bi i ultra?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 01/09/2024 : 17:34:19  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@Beva:

Da se ponovo ne vrtimo u krug samo da kratko ponovim da je struktura ilegalnih i legalnih imigranata bila potpuno drugacija pre 40 godina i kvalitativno i kvantitativno...


@Ernie Pike:

> U stvarnosti je Kalifornija rasla 40% brže od Terasa u zadnjih 15-tak godina.

Nisam ovo proveravao jer znamo kako sve moze da se nastima statistikom ali za diskusiju pretpostavimo da je u nekoj metrici to tacno. Poneta je na proslom vremenu. Postoje mnogi razlozi zasto je Kalifornija rasla brze od Teksasa a sigurno nije zbog uspona radikalne levice nego zbog koincidencije da je ovde IT sektor koncentrisan. Primer: NVIDIA je skoro 10% S&P indeksa. To nece da se odrzi i taj rast veoma lako moze da se zavrsi (kao sto se rast oil industrije zavrsio u Texasu, rast auto industrije zavrsio u Detroitu i rast kopanja zlata zavrsio na Aljasci). I u vreme tog rasta levi nisu bili toliko radikalni ovde kao danas. Ono sto danas rade po meni unistava tih 15 godina rasta i oni nece umeti to da odrze ako se nastavi ovako. Znaci ti pricas o proslosti na osnovu proslih statistika koje si nasao na internetu pristupajuci tim podacima iz strane zemlje preko okeana a ja pokusavam da predvidim buducnost na osnovu onoga sto licno vidim ovde i iskustva visedecenijskog zivota u ovom sistemu. A da ne pominjem da je ovde velikim delom tog rasta (osam godina) guvener bio republikanac (Svarceneger).

> U tih 15 godina je University of California dobio više Nobelovih nagrada nego Texas i sve "republikanske države" zajedno ikad.

Nisam ovo proveravao jer znamo kako sve moze da se nastima statistikom ali za diskusiju pretpostavimo da je u nekoj metrici to tacno. To nema nikakve veze sa zivotom obicnog coveka ovde. Research i stancovanje papira ("publish or perish") na americkim univerzitetima je posebna for profit grana i svi iz celog sveta dolaze ovde da bi to radili jer industrija ubacuje najvecu lovu ovde za to. To je kao NBA liga za naucnike. A pogotovu od toga nemaju korist obicni studenti jer ljudi koji rade research nemaju vremena (niti zele, cak mrze) da predaju. Slicno je recimo sa bolnicama: ti neces ici na Stanford da se porodis jer to je research hospital i njih ne zanimaju obicni porodjaji nego edge cases za research. Ici ses da se porodis u neku malu bolnicu za koju nisi ni cuo u kojoj rade specijalisti za obican porodjaj koji su manje placeni ali pokrivaju 99% stanovnistva. Tako je i sa fakultetima. Na top skole ovde idu outlieri koji odmah rade research kao i bogati stranci koji kupuju brand (arapi, kinezi). Ako hoces da dobijes dobro obrazovanje a prosecan si, ti treba da ides na neku skolu gde su profesori ocenjeni po tome kako edukuju djake a ne kako rade research. Research profesor radi sa 2-3 postdoca i ne zanimaju ga obicni studenti, cak stavise on ih mrzi (sto sam licno cuo od drugova iz akademije koji rade sa njima). Imam mnogo drugova koji su doktorirali ovde i rade po fakultetima i velikim i malim i ivy league itd. i ovo pricam iz iskustva iz razgovora sa njima.

> SF i drugi gradovi u Kaliforniji su svi pri dnu liste najopasnijih gradova u SAD.

Postoje mnoge statistike koje ukazuju na drugacije ali ne bih ulazio u ovo. Za mene je SF najopasniji grad zadnjih 10 godina na osnovu onoga sto sam licno video i cuo ovde od ljudi koji zive u njemu i ja tamo ne idem. A pisao sam vec kako sam se osecao u Boise-u. Neko ce reci to je mali grad itd. ali ja pisem ono sto vidim licno. A statistike, pogotovu danas, svako moze da nadje da dokaze bilo sta.


Moja poenta je da ja licno ovde na terenu vidim svojim ocima NOVE IDEOLOSKE TRENDOVE kakvi nikada pre nisu bili i koji po meni vode u propast ako se nastave. To nema nikakve veze sa onim sto je bilo do pre nekoliko godina i nema nikakve veze sa IT i akademskom elitom koja ce oduvek postojati na nekim mestima i igrom okolnosti to je bila Kalifornija zadnjih decenija. Za vise detalja zasto ja to vidim i sta mi smeta procitaj sve moje ranije poruke ovde ako te uopste zanima i ako zelis da i dalje nastavimo raspravu.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5800 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 01/09/2024 : 18:52:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Wintermute, ti si svoje mišljenje davno formirao i sad svaki podatak uklapaš u svoj svjetonazor.

Profesori koji su osvojili Nobelovu nagradu "mrze studente"? Valjda ti i samom to djeluje čudno kad napišeš.

Ti misliš da je Kalifornija slučajno postala IT centar svijeta? Da to nema veze s onim istim sveučilištima koja daju toliko nobelovaca?

Ako je Kalifornija toliko loša, zašto onda ove druge države ne dostignu njen standard, iako su im porezi niži i slično?

Edukacija je najbitniji faktor za IT industriju, a to se ne razvija preko noći.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
955 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 01/09/2024 : 20:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Wintermute, ti si svoje mišljenje davno formirao i sad svaki podatak uklapaš u svoj svjetonazor.

Profesori koji su osvojili Nobelovu nagradu "mrze studente"? Valjda ti i samom to djeluje čudno kad napišeš.

Ti misliš da je Kalifornija slučajno postala IT centar svijeta? Da to nema veze s onim istim sveučilištima koja daju toliko nobelovaca?

Ako je Kalifornija toliko loša, zašto onda ove druge države ne dostignu njen standard, iako su im porezi niži i slično?

Edukacija je najbitniji faktor za IT industriju, a to se ne razvija preko noći.



De si Bevo

Pa vidi, ja formiram misljenje uglavnom na osnovu onoga sto vidim i cujem licno i sto cujem u 1-1 razgovorima. A ako mi se nesto ne svidja ja to kazem. Ja sam recimo otvoreno rekao da ne volim Trumpa i da ga ne podrzavam ali da moram da glasam za njega na ovim izborima jer je alternativna mnogo gora. Mnogo je cudnije od onoga sto ja pisem napisati da se bezuslovno podrzava Kamala jer je tako partija naredila (to nisi ti uradio, samo navodim kao primer).

A ponovicu: ljudi koji rade ozbiljan research ne vole da predaju i ne vole obicne studente. I ostajem pri tome. Oni mrze vreme koje im oni uzimaju a koje bi proveli korisnije po njima. Oni izaberu nekoliko prodigy-ja postdoca u svoj tim i sa njima rade duboko a mase ignorisu. Ako mislis drugacije onda nikada nisi pricao sa nekim ko se bavi ozbiljnim istrazivanjem na svetskoj top skoli (spoiler: nijedna na Balkanu nije) gde se ocekuju veliki rezultati i veliki ROI pod ogromnim pritiskom i u kratkim rokovima. Ili si pricao a ovaj ti je lagao. To ti je kao sportski klub: ti ako igras za Lakerse ili Real Madrid nema vremena ni resursa da te trener i organizacija uce osnove kosarke i fudbala nego istrcavas na teren i osvajas NBA ligu i Ligu sampiona. A ako treba da te uce osnovama onda te "mrze" i dobijes otkaz. Ako treba da ucis kosarku ili fudbal, ides u manje klubove gde ce treneri i organizacija da te uce. To su toliko ocigledne stvari.

Kalifornija se jeste razvila u zadnje vreme sto nije slucajno (citaj dalje) a lavovski deo tog razvoja je bio i pod Svarcenegerom (emigrant!) koji je bio R populista i uradio mnoge odlicne stvari kao npr. uveo je besplatno zdravstvo za siromasnu decu itd. Kalifornija je po meni apsolutno slucajno postala centar IT industrije 70tih jer je jednostavno imala najlepsu klimu i to se i danas jaše a dokle videcemo. Pre je bilo bitno gde su resursi (zlato, nafta) a 70tih je bilo bitno gde je lepo za zivot i to je sticajem okolnosti bila Kalifornija. Sada vise nije bitno nista jer se vecina tih poslova radi remotely a ima mesta koja su lepsa i mnogo jeftinija za zivot od Kalifornije tako da cemo videti na sta ce to izaci. Mnoge firme su je vec napustile i/ili zatvorile predstavnistva i trend se nastavlja.

Kao sto ti mislis da ja uklapam sve podatke u moj pogled na svet tako i ja mislim da je lako uklopiti razne podateke o uspehu Kalifornije a ignorisati kljucan, najvazniji a mozda i jedini: jednostavno ovde je najbolja klima u USA za zivot a to je "razmazenim" white collar inzenjerima u IT industriji bilo bitno. Takodje i geografska blizina Indiji i Kini odakle su ti IT emigranti dolazili (njima to mnogo znaci). A ti obicni radnici su svi edukovani van Kalifornije (kao i ja uostalom). Nema to mnogo veze sa vlascu ovde koja je do nedavno bila 50/50 R/D dok levi nisu otisli u radikalizam i poceli da dovode milione ilegalaca a desni poceli da se iseljavaju (i o tome sam pisao).

A veliko je pitanje sta je standard i kako se definise. Po mnogo metrika i trendova iz zadnjih godina Kalifornija je medju najlosijim i najskupljim drzavama za zivot obicnih ljudi u USA (ROI zivota ovde je najmanji). Ti biras svoje informacije, ja imam i vidim svoje. Ali ja ipak zivim ovde i moram biti mnogo pazljiviji jer od mog izbora meni zavisi mnogo a tebi je ovo samo post na nekoj temi. I to ne pricam sa neke visine i uz omalovazavanje nego samo konstatujem cinjenicu ("skin in the game").

Edukacija po meni nema mnogo veze sa researchom na top skolama i "nobelovcima" koji rade direktno za individualne grantove koje placaju firme i drzava. Samo postoji korelacija zbog brenda. Sama predavanja nisu bolja, cak su losija od normalnih skola jer se mnogo ocekuje da student koji je toliku lovu dao da ide da uci sam. A profu vise zanima research jer je tako vrednovan (velika tema, postoje "bodovi" koji akademici moraju da "zarade" da bi zadrzali pozicije; na research universities vecina tih bodova dolazi iz researcha a ne feedbacka sa predavanja). Ali mnogo jaci research centri u americi se nalaze po firmama i u drzavnim ustanovama. A one ne edukuju ljude. Ovde se 95% obicne populacije edukuje po liberal arts schools i community colleges. Top koledzi su ovde deo ogromnog educational complexa, polu-scam for profit industrije sa kojom treba biti jako pazljiv. Oni sluze da se uzmu pare bogatim strancima i naivnim bogatim taštim amerikancima koji zele da im deca idu tamo. Top college-ima u profitu education fee ucestvuje sa jako malim procentom i za njih je ucenje studenata postalo nesto sto ne vole ali moraju da rade. Harvard i ostale top skole su nedavno nazvali "billion-dollar endowment hedge funds with schools attached" (potrazi ovaj termin na internetu). Edukovati se mozes svuda ako te to zanima i ako zelis. Ne treba ti $100000/year top skola. A u ozbiljne IT firme se ne ulazi na diplomu nego kroz visesatni intervju (jedan moj je trajao 12 sati) koji ako znas prolazis bez obzira koju skolu si zavrsio a ako ne znas ne prolazis pa makar dolazio sa Ivy League...

A inace bas IT sektor je upravo i najpoznatiji po outlierima koji nisu ni isli na fakultet ili su ga brzo napustili (Dell, Ellison, Jobs, Gates, Zuckerberg, Carmack...).

"Don't let your schooling interfere with your education."
-- Mark Twain

- - -

Kalifornije nije losa. Sam sam pisao ovde da Kalifornija izolovana ima peti GDP na SVETU. Meni je ovde veoma dobro. Ali bilo je i moze biti mnogo bolje i to me nervira. Ja sam dosao u USA ne da bi bio "zadovoljan dobrim" nego da tezim NAJBOLJEM MOGUCEM. Najlakse bi mi bilo da kazem: "meni je dobro -- sta me briga". Ali upravo to sto je meni dobro a ovako "serem" pokazuje da sam iskren i da ne sakrivam nista. A najvaznije mi je da sam iskren *prema sebi* i da mirno spavam. Meni je jako zao da vidim trendove koji ukazuju da ovako divna drzava (po geografiji i prirodi) moze da propadne zbog ideologije. Jedan razlog jesu moja deca i njihova buducnost. Ali postoji i drugi, licni razlog. Kao sto u Jugoslaviji 90tih nisam mogao da zivim pod nacionalistima i komunistima tako i ovde me nesto jede iznutra sto zivim sa ovom levom radikalnom vlascu u Kaliforniji. Ista ona vatra koja me je naterala da dodjem ovde se ponovo pali i ja bih najvise voleo da je sam nekako ugasim ali mi ne ide...

- - -
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5800 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 01/09/2024 : 21:39:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Wintermute, ja imam troje djece i živim u BiH, znam što je briga za njihovu budućnost :D

Što se tiče edukacije:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zvanicna-statistika-bih-ima-najmanje-obrazovano-stanovnistvo-u-evropi/240901024

Meni puno toga što pišeš i dalje djeluje kao "first world problems", ono - trošenje novca poreznih obveznika na tampone u školama u Minnesotti je ogroman problem :D Naravno da ti imaš pravo biti zabrinut i osjećaje na možeš kontrolirati, ali ja te uvjeravam da ti bilo gdje na svijetu trenutno teško može biti bolje.

Amerika je i dalje zemlja mogućnosti. Sam kažeš, ne sviđa ti se tu gdje jesi, lako je preseliti bilo gdje u Americi. Mislim da ne trebaš biti toliko opterećen, uz sve što se događa tvoja djeca imaju puno bolje opcije nego ogromna većina djece na svijetu. Žao mi je što je trenutačna politička klima u SAD takva da potencira podjele i strahove, nadam se da će se to uskoro smiriti.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3459 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/09/2024 : 21:41:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
U Kaliforniji,
Crvene zastave lete,
Sunce zalazi.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8091 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 01/09/2024 : 21:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
wintermute
ne uspijevaš me uvjeriti da nisi trumpov maga poklonik, jer stalno nešto izvrčeš, kad podaci idu u 'tvoju' korist, onda su ok, a kad ne idu, onda ti je važno osobno iskustvo i razgovori s ljudima / očito istomišljenicima
samo dva primjera
1- studentica koja je pala neki sociološki gender kolegij - prvo si govorio da nije prošla jer je profesor zaključo da je esej napisan uz pomoć AI, a onda kasnije da nije bio ideološki po mjeri
odluči se što je uzrok neprolaska, a i ne vidim razlog za frku oko toga, većina nas na forumu je studirala i prolazili smo i padali na raznim kolegijima, padneš i izađeš ponovo i mirna bosna
2 - tvoje seljenje u R državu: predstavio si nam da ti je neizdrživo ideološki u kaliforniji, ovo ono ... i da intezivno razmišljaš da odseliš, a onda si u razgovoru s nekim (ne sjećam se s kime) u podugačkom postu objasnio financijske razloge preseljenja, sada kada si u mirovini, a koja puno više vrijedi u idahu, nego u kaliforniji
to je logičan razlog i ne treba ga umatati u ideološki plašt
odselit ćeš zbog financija, a ne tlačenja profesora koji vam sinove pretvaraju u kćeri, a kćeri u sinove

a što se tiče toga da ne voliš baš trumpa, ali eto, baš moraš za njega, molio bih te da mi odgovoriš na samo dva pitanja, odnosno teme, iako bih ih mogao više postaviti
1) 6.1.2021. - je li to bio pokušaj državnog udara, teroristički napad, mirni prosvjed ili što? podržavaš li trumpa u izjavama da se radi maltene o herojima i da će one koji su osuđeni pomilovati?
2) je li trump patološki lažljivac? družiš li se s nekim tko laže čim zine?

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
Page: of 59 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000