forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 ALAN MOORE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 15

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 10:06:50  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by dosada

kak da ne....


Meni je po viđenom isto iznad. Samo Tardija nisam uopće čitao.

Po meni mu pariraju Van Hamme, Taniguchi i Gibrat.



Kao ni ja Taniguchija

Gibrat (Matteo (oba), Potkazivač i Odgoda) mi je rangu Moorea, a van Hamme mi je bil zanimljiv sa Lady S. (neki tvrde da mu to baš nije reprezentativno dijelo) a ostalo čeka neka druga vremena. Thorgal ili XII me za sad neprivlači, ali Largo bi jednom trebal uzet u ruke.

Kad se vec spominju najdraži scenaristi meni je u vrhu svakak i Vittorio Giardino koji me oduševljava svojim kratkim pričama u Stripreviji VL-a, a naravno da me je oduševil i No Pasaran!

@swamp
Pa jasno je valjda da sam procijenu Moorea donosil na osnovu pročitanog ;)

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 10:11:57  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva
Poataviti ove autore naprama Tardiju je ipak brkanje krusaka i jabuka i banana u loncu
Svi su oni po provincijenciji fakat sasvim drugaciji autori pa ih ne bih stavljao u taj kos



Govorimo o strip autorima kak onda brkamo kruške i jabuke?
Kad se govori o voću onda kruške i jabuke idu zajedno ako pravimo voćnu salatu, kuhamo kompot itd itd.

Tardi je strip autor koji nije samo crtač već i scenarist, a pored samih rečnica on i crtežom piše scenarij poput jednog Millera ili Christophea Chaboutéa!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 10/01/2015 10:12:47
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19389 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 10/01/2015 : 10:24:28  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

Postao sam i 2x jer sam na tabletu pisao ;o))
Nemam namjeru vrednovati ko mi je bolji naprama tvojoj vrijednosti tih autora za tebe ali realno ako sam ih citao ovo mi je rezime njihovih opusa
Tardi meni spada u iskljucivo subjektivne autore i njega prvenstveno interesiraju teme nekih dusevnih stanja, pa cak i onda kada radi o 1 svjetskom ratu, njegova preokupacija su ljudibu nekim datim dogadajima i sredinama uvucenim protiv svoje volje ... u tome je izuzetan i tu ga priznajem toliko i volim
Gibrat je isto subjektivan, vise introspektiran autor, dublje zalazi u emocionalna i psiholoska pitanja i od Tardija, Tardi se ne trudi davati sve odgovore na ta pitanja bitna mu je reakcija na dogadaj/podrazaj
Van Hamme mi ne spada u ovu dvojicu on je po tome sto je radio i svestraniji po temama
Ono gdje je Moore najjaci od sviju je njegova sposobnost davanja i predocavanja drustvenih kritika, alijenacije, totalitarizma itd a sve to toliko uspjesno kroz scenaristicki tako razlicita djela
Ja cak i njegov From Hell dozivljavam u znacajnijoj mjeri kao kritiku drustva nego kao psihopatologiju ubojstava


Ma sve u redu, ali mi još nije jasno što si htio reći ovime: Poataviti ove autore naprama Tardiju je ipak brkanje krusaka i jabuka i banana u loncu. I kakve to ima veze s mojim postom.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/01/2015 : 12:47:03  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Iznosim ti tek svoje mišljenje da je Moore drugačiji potpuno od Tardija (iako ga ti nisi čitao) tako da je tu teško naći neke njihove zajedničke "smjernice" ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7797 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 10/01/2015 : 12:59:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by Tonto

Uostalom, najbolje da ti to objasni sam Moore.

http://www.imdb.com/title/tt0410321/



Poznato mi je nekaj da Moore nije zadovoljan ekranizacijama svojih stripova, ali to ne mijenja na stvari baš puno. Vjerojatno nije prenjeta da atmosfera koja je u stripu prisutna ali glavna ideja je tu. Nije promijenja bit njegove ideje.


Čuvari baš i nisu najbolja točka za usporedbu, jer se Snyder, kao i u slučaju s Millerovim 300, prilično strogo držao predloška.

Međutim, s drugim adaptacijama Mooreovih stripova to baš i nije slučaj.


za mene su čuvari fenomenalno ekranizirani
vendeta je jako dobra
from hell je solidan film, ali nema blage veze s predloškom i njegovom slojevitošću
LOEG je kriminalno djelo i sve koji su u tome sudjelovali treba kazniti
je li još nešto njegovo ekranizirano?

Ja te ekranizacije gledam prvenstveno kao reklamu stripu kao manje cijenjenom mediju i ništa više. I Vendeta i From hell su kao adptacije loši (pogotovo From hell), ali kao filmovi mi funkcioniraju. Čak i nesretna liga funkcionira kao film (glup, ali funkcionira). Watchmeni su kao adaptacija najvjerniji i vrlo bliski stripu i baš zato mi ne valjaju jer koliko god film i strip bili srodni mediji negdje treba povući crtu i razdvojiti ih, a ovaj film to ne uspjeva. Rupe i nejasnoće su prevelike, i onima koji nisu čitali strip jasno je da u ovom kolaču fali brdo sastojaka.
Radim u kafiću gdje su gosti najvećim dijelom studenti i nešto manje srednjoškolci pa često vodim rasprave o filmu i stripu. Nakon odgledanih vendete i from hell velika većina izrazila je želju da pročita i strip, a nakon Watchmena ama baš nitko. Tako da je i po mom kriteriju reklame film watchmen podbacio.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 13:03:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiva opservacija i točna, osim Čuvara. Funkcioniraju oni kao film sam po sebi, itekak funkcioniraju. Čuvari su ipak malo zahtjevniji tak da je lako moguće da onda široj publici nisu sjeli. Kad gledaš čuvar potrebna je puna koncentracija i pažnja, te zaključivanje da bi se sve ukomponiralo u cijelinu. Za ostale filmove koje ovdje spominjemo potreban je minimum koncentracije i nikaj više, režiser sve objasni na vrlo jednostavan način.

Zanimljivo je ovo kaj spominješ u vezi dva različita medija, stripa i filma. To je točno, i stvarno je jako važno da se shvati kak oni ne funkcioniraju na isti način. Svaki od ta dva medija ima svoj jezik kojim se izražava...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 10/01/2015 13:25:01
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/01/2015 : 13:16:55  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

Zanimljiva opservacija i točna, osim Čuvara. Funkcioniraju oni kao film sam po sebi, itekak funkcioniraju.



Pa i funkcioniraju kao filmovi sa tih gledišta, odgledaće se
ali to opet ne menja nipošto činjenicu da Moore sa njima apsolutno nije zadovoljan, jer nema u njima one njegove prave esencije, valda

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8390 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 10/01/2015 : 13:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Meni je od svih ekranizacija Mooreovih stripova, najgora LOEG, ali s druge strane to mi je i njegov najlošiji strip

From Hell katastrofalan za razliku od stripa, Vendetta može proć, a Watchmen mi je fantastično prebačen na platno.

Dosado, ak nisi pročitao From Hell onda obavezno, ili barem probaj, pa vidi.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 13:26:01  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by dosada

Zanimljiva opservacija i točna, osim Čuvara. Funkcioniraju oni kao film sam po sebi, itekak funkcioniraju.



Pa i funkcioniraju kao filmovi sa tih gledišta, odgledaće se
ali to opet ne menja nipošto činjenicu da Moore sa njima apsolutno nije zadovoljan, jer nema u njima one njegove prave esencije, valda



Rijetko koji autor je i inače zadovoljan kad mu netko drugi tumači njegovo djelo....

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 13:26:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro
Dosado, ak nisi pročitao From Hell onda obavezno, ili barem probaj, pa vidi.



Nisam, i to je prvo kad jednom Moore opet dojde na red za čitanje!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/01/2015 : 13:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by boddhisatva
Poataviti ove autore naprama Tardiju je ipak brkanje krusaka i jabuka i banana u loncu
Svi su oni po provincijenciji fakat sasvim drugaciji autori pa ih ne bih stavljao u taj kos



Govorimo o strip autorima kak onda brkamo kruške i jabuke?
Kad se govori o voću onda kruške i jabuke idu zajedno ako pravimo voćnu salatu, kuhamo kompot itd itd.

Tardi je strip autor koji nije samo crtač već i scenarist, a pored samih rečnica on i crtežom piše scenarij poput jednog Millera ili Christophea Chaboutéa!



Dosado, dosado samo briješ po svojemu i pročitaj opet kompletne rečenice kaj napisah ;o))
Gledaj tu tematiku koju svi oni obrađuju bez obzira jesu li i strip crtači i scenaristi ili samo crtači ili samo scenaristi
Jedan Chaboute (još...) nije izdao jedan super/antisuperherojski strip
žišku?

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/01/2015 : 13:30:15  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by dosada

Zanimljiva opservacija i točna, osim Čuvara. Funkcioniraju oni kao film sam po sebi, itekak funkcioniraju.



Pa i funkcioniraju kao filmovi sa tih gledišta, odgledaće se
ali to opet ne menja nipošto činjenicu da Moore sa njima apsolutno nije zadovoljan, jer nema u njima one njegove prave esencije, valda



Rijetko koji autor je i inače zadovoljan kad mu netko drugi tumači njegovo djelo....



jasno, i Tolkien se vjerojatno okreće u grobu od onoga što Jackson uradi od njegovoga.... ali ne ja mislim da u Mooreovom slučaju to nije bilo to
koliko se sječam on nije imao ništa protiv stanovitih prepravki, uostalom i radi se o drugom mediju pa je to to i zahtjevalo
on je bio protiv jer se ideja koju je davao potpuno izgubila

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 13:40:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by dosada

quote:
Originally posted by boddhisatva
Poataviti ove autore naprama Tardiju je ipak brkanje krusaka i jabuka i banana u loncu
Svi su oni po provincijenciji fakat sasvim drugaciji autori pa ih ne bih stavljao u taj kos



Govorimo o strip autorima kak onda brkamo kruške i jabuke?
Kad se govori o voću onda kruške i jabuke idu zajedno ako pravimo voćnu salatu, kuhamo kompot itd itd.

Tardi je strip autor koji nije samo crtač već i scenarist, a pored samih rečnica on i crtežom piše scenarij poput jednog Millera ili Christophea Chaboutéa!



Dosado, dosado samo briješ po svojemu i pročitaj opet kompletne rečenice kaj napisah ;o))
Gledaj tu tematiku koju svi oni obrađuju bez obzira jesu li i strip crtači i scenaristi ili samo crtači ili samo scenaristi
Jedan Chaboute (još...) nije izdao jedan super/antisuperherojski strip
žišku?



pa nema to veze...i režisere npr. kad uspoređuješ ne uspoređuješ samo one koji snimaju određenu filmsku vrstu vec generalno. Uspoređuješ filmaše kao u ovom slucaju stripaše, neovisno o vrsti stripova koje pišu.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/01/2015 : 13:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
pa onda skužavaš da ti je to kao npr. usporedba Spileberga & Tarrantina sa Goddardom & Chabrolom? ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 10/01/2015 : 14:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

pa onda skužavaš da ti je to kao npr. usporedba Spileberga & Tarrantina sa Goddardom & Chabrolom? ;o))



baš tak...i kaj tu ima neobično ;)

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 10/01/2015 : 16:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Pa i nema nis neobicna u tome ... samo sad ziri i nabavi si Tardija sto prije ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 10/01/2015 : 17:56:20  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dosada


@swamp
Pa jasno je valjda da sam procijenu Moorea donosil na osnovu pročitanog ;)


Mislio sam na odluku da se čitaju neki njegovi radovi koje nisi pročitao, a koji su ekranizovani (LOEG i From Hell), pa da nešto zaključuješ na osnovu tih filmova, koji su bezveze
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 15/01/2015 : 09:49:40  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Festival Angouleme je pravkar objavil tri finaliste za 42. Grand Prix nagrado festivala:

britanski pisatelj Alan Moore (Watchmen, V for vendetta, from Hell)
mangaman Katsuhiro Otomo (Akira)
belgijski mojster Hermann (Jeremiah, Komanče, Sarajevo tango...)



In vaša napoved je?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37361 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/01/2015 : 10:07:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Moore.



Hermann bi je mogao dobiti za zakljucak karijere. :DD



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7797 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/01/2015 : 10:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Hermann. Svaka čast Mooreu, ali Comancheu, Princea i starog Jeremiaha mi niti jedan strip ne može nadjebati.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 15/01/2015 : 11:27:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Moore, naravno
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4872 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 15/01/2015 : 11:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by Markos

Ja sam ga tek nedavno poceo otkrivati i nasuprot uobicajnom razocarenju koje nastaje kad konzumiras nesto sto ljudi jaaaako hvale, Moore me odusevio. Watchmen, V for Vendetta, LOEG, zaista sjajno. From Hell mi stoji na polici, ali vec sam rekao da me crtez pomalo odbija, moram se prisiliti da toi idem citati (a to vec nije dobro). Ostalo cu polako pokupovati...

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy



inače, ovaj topik je sjajan i dobro da je baš taj izvučen za daljnju raspravu, jer evo, pokazuje razvoj od ljubitelja do velikih izdavača u samo nekoliko godina





Kad smo kod toga, je li se spominjalo objavljivanje Lige kod nas?


Što se tiče filmova:
- Watchmen se vjerno drže predloška no u odnosu na strip su lišeni duše, te djeluju trivijalno. Najbolje zaobilizati.
- From Hell je solidan filmić ali nema skoro nikave veze sa stripom.
- V for Vendetta je OK i prati predložak, no ton je ipak bitno ublažen u odnosu na strip.
- Ligu nisam gledao, a po svemu sudeći je i najbolje da tako i ostane.

Zaključak: gledajući filmove po predlošscima Alana Moorea nećete dobiti gotovo nikakav uvid u njegov genij. On je strip scenarist čija djela najbolje funkcioniraju u svom mediju. Recimo, Berardi & Milazzo rade stripove kao da su filmovi, a Maus bi bio jednako dobar i važan i da je napisan u formi klasičnog pisanog romana. Mooreovi stripovi mogu biti samo stripovi jer on razmišlja u formi stripa.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/01/2015 : 16:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Kad smo kod toga, je li se spominjalo objavljivanje Lige kod nas

Zaključak: gledajući filmove po predlošscima Alana Moorea nećete dobiti gotovo nikakav uvid u njegov genij. On je strip scenarist čija djela najbolje funkcioniraju u svom mediju. Recimo, Berardi & Milazzo rade stripove kao da su filmovi, a Maus bi bio jednako dobar i važan i da je napisan u formi klasičnog pisanog romana. Mooreovi stripovi mogu biti samo stripovi jer on razmišlja u formi stripa.



Beli Put je objavio 4 albuma LOEG i to je koliko znam sve oko togana nasim prostorima
A sa zakljuckom da Miller razmislja u formi stripa a ne u igranom filmskom mediju se slazem
Samo se i pitam kako bi bilo da on poput Millera sa Sin Cityjem zapocne nesto sam u tom mediju ili pak nekako blize stripu da krene sa animiranim crticem....

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 29/01/2015 : 23:04:20  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by trolodtroje

Festival Angouleme je pravkar objavil tri finaliste za 42. Grand Prix nagrado festivala:

britanski pisatelj Alan Moore (Watchmen, V for vendetta, from Hell)
mangaman Katsuhiro Otomo (Akira)
belgijski mojster Hermann (Jeremiah, Komanče, Sarajevo tango...)



In vaša napoved je?


And the winner is:

http://grandprix.bdangouleme.com/

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12788 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/01/2015 : 00:53:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by trolodtroje

quote:
Originally posted by trolodtroje

Festival Angouleme je pravkar objavil tri finaliste za 42. Grand Prix nagrado festivala:

britanski pisatelj Alan Moore (Watchmen, V for vendetta, from Hell)
mangaman Katsuhiro Otomo (Akira)
belgijski mojster Hermann (Jeremiah, Komanče, Sarajevo tango...)



In vaša napoved je?


And the winner is:

http://grandprix.bdangouleme.com/




Pomalo očekivan izbor. Otomo je miljenik francuske publike.

Inače, Moore je prošle godine odbio mogućnost da primi tu čast, tako da nisam baš siguran kako su mu glasovi ove godine išli u prilog.

Tako da se pravi izbor zapravo vrtio između Otoma i Hermanna.

U svakom slučaju, zaslužena pobjeda.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
Page: of 15 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000