forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 201

alexts
Advanced Member



Serbia
6962 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2021 : 23:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Smrt Kapetana Amerike 1 & 2 (Čarobna knjiga)

(Death of Captain America)

autori: Ed Brubaker, Steve Epting, Mike Perkins, Jackson Guice, Lee Weeks i dr.




Scenarista Ed Brubaker, najpoznatiji po svom doprinosu kriminalističkom žanru u stripu, u ovom delu svog run-a na Kapetanu Americi (Tom 1: Captain America Vol.5 #22-30 & Winter Soldier: Winter Kills #1; Tom 2: Captain America Vol.5 #31-42) zaodenuo je akcioni conspiracy-techno-spy-thriller u ruho superherojskog žanra. Izraženo autorski Brubakerov pristup gotovo potire autorski pečat crtača koji su podređeni realizaciji stripa pod jakim uticajem TV/filmskog medija, u cilju osvarivanja realističnog utiska (foto-realizam kao jedan aspekt). Tako nije mnogo bitno da li olovku ili tuš radi Steve Epting ili Mike Perkins (ili Butch Guice i dr.), jer je postignuta vizuelna uniformnost (pojačana realističnim kompjuterskim kolorom). Ovo samo po sebi ne mora da znači nešto loše i u ovom slučaju i nije, jer je dostignut zavidan zanatski nivo, koji se uklapa u celokupnu ideju (dominacija crnih površina i u svetlijim scenama, mogla bi da bude sitnija zamerka).

Autorstvo Brubaker-a u ovakvoj vrsti mainstream-a ne nudi i previše dubine - postoje refleksije na politička previranja u USA (epizode su iz perioda 2007./'08-me), centralna ideja je šta Kapetan Amerika znači u Marvelovom univerzumu, ali pre svega šta nekog čini herojem. Uz ovakva promišljanja, najvažnija je dobra zabava, interesantna priča sa preokretima, vizuelno upečatljiva, koja ostavlja utisak (kao što rekoh) uzbudljive TV serije, čiji se nastavci prate sa iščekivanjem. Priča o tome koliko se preveliko oslanjanje na drugi medij generalno isplatila za američki mainstream strip je za neko teoretisanje koje nije bitno za sadržaj ova dva toma koji je, kao i Zimski vojnik istih autora (istog domaćeg izdavača) - highly recommended.

****
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/04/2021 : 23:21:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
A šta ćemo sa Red Menace?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6962 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2021 : 23:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

A šta ćemo sa Red Menace?



Ja mogu da podnesem još, samo nek daju. Ne znam da li prodaja podupire.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/04/2021 : 23:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma zezam se, malo podbadam jer su već preskočili Red Menace. Ako gledamo kako je u originalu izlazilo, Zimski Vojnik ide prvi, onda nakon toga Red Menace pa onda Smrt Kapetana Amerike, a ČK je to srednje poglavlje jednostavno odlučila preskočiti. Čisto sumnjam da će sad to "unazad" objavljivati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11384 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/04/2021 : 01:11:29  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Ma zezam se, malo podbadam jer su već preskočili Red Menace. Ako gledamo kako je u originalu izlazilo, Zimski Vojnik ide prvi, onda nakon toga Red Menace pa onda Smrt Kapetana Amerike, a ČK je to srednje poglavlje jednostavno odlučila preskočiti. Čisto sumnjam da će sad to "unazad" objavljivati.



Idalje ne mogu da prestanem da se cudim tom neverovatnom potezu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20747 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/04/2021 : 09:14:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ne znam šta te to čudi - pa ČK je prepuna neverovatnih poteza.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2364 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 16/04/2021 : 19:26:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Opet kasnim sa čitanjem jednog izuzetnog stripa.
Mada je ovo vreme (prošla i ova godina) u stvari ono pravo za jedan ovakav naslov.
Ono što odmah privlači pažnju je efektan naziv i mračna naslovnica koji nam nagoveštavaju suštinu.
Direktna, nedvosmislena poruka autora čitaocu.

Kratka ali izuzetno efektna priča o suštini današnjih (nametnutih) društveno-političkih normi, sistema vrednosti i želje za apsolutnom kontrolom.
Vladajuća klika ne bira sredstva da bi došla do svojih ciljeva.
Plasira laži i propagandu, kontroliše emocije, uništava sve pred sobom.
Ljudi su potrošna roba, njihov um samo nešto što treba da se oblikuje, prilagodi potrebama vlasti.

Tema na žalost nikad nije bila aktuelnija i bliža, gotovo proročka.
Priča je prepuna metafora i “skrivenih” poruka koje nas teraju da se dobro zamislimo.
Atmosfera je fantastična, apatična, siva kao nebo kroz koje ne može proći ni jedan zrak svetlosti (slobode).
Jedina zamerka je što je priča možda mogla da bude duža, da se razvije.
A možda i ne. Ovako je efektna, kao talas koji ruši sve pred sobom.

Crtež je apsolutno fantastičan.
Zolotić je jednostavno pokidao.
Korporopolis, korpovi, njihova lica, oči…sivo, tamno, zlokobno, savršeno…

Strip koji bi svi trebalo da pročitaju.

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2364 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 16/04/2021 : 21:02:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote



Neobična i emotivna (autobiografska) priča o životu i bolesti, ljubavi i porodici, veri u bolje sutra.
Peeters na jedan iskren i totalno otvoren način govori o svojevrsnoj “taboo” temi današnjeg društva, pokazujući nam da bolest nikako ne sme da bude ono što će unapred diskvalifikovati čoveka.
Naprotiv, kroz borbu i želju za izlečenjem, prihvatanje i ljubav, jednostavno nam pokazuje da su prihvatanje i razumevanje jednako važni kao najbolji lekovi.

Iako na momente teška i potresna, priča odiše nekim mirom i optimizmom.
Glavni junaci će se suočiti sa svojim nesigurnostima i strahovima, pobediće ih i time pokazati da na kraju ipak pobeđuje ona dobra energija.
Bez obzira da li je zovemo život, zdravlje ili ljubav.
I taj “happy end” prikazan u poglavlju “Trinaest godina kasnije” je upravo ono što i treba jednoj ovakvoj priči.

Crtež je neobičan, gotovo karikaturalan (osim u poslednjem poglavlju).
Nekome će se svideti, nekome ne.
Meni se dopao.

Iako se čitajući nisam vezao za junake i priča me nije previše “pogodila”,
Plave pilule su definitivno strip koji će nas nečemu naučiti i podstaći na razmišljanje.
Preporuka za čitanje, u svakom slučaju

p.s. Izdanje koje imam je Komikovo.

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2364 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 17/04/2021 : 23:04:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Volim Tardijev rad i uvek se radujem svakom njegovom stripu.
Autor specifičnog stila, neobičnog i izuzetnog crteža, bez kompromisa.
Očekivao sam puno od ovog stripa...

Istinita priča o neznanom junaku:
Furiozni košmar vojnika, zarobljenog u blatu rova dok čeka neizbežni kraj.
Kao i sama stvarnost, i san je haotičan, nasilan, pun onih najjačih i najprizemnijih osećanja.

Destrukcija, tama, smrt...nema ničega lepog i optimističnog.
Sve se vrti u krug, ponavlja.
A izlaz je smrt.

Šarloova klackalica:

Šta ostaje u ljudima posle proživljenihh ratnih strahota?
Samo prazna ljuštura čije su emocije ostale zarobljene u prošlosti, lišen mogućnosti prilagođavanja normalnom životu, nade u budućnost.
Ono jedino što mu neprijatelj nije uzeo u ratu, uzeće mu oni koje je branio.
I to na najsuroviji način, giljotinom.
Opet je smrt neizbežna.

Crtež je odličan.
Sviđa mi se Tardijev jasan stil, sa mnoštvom detalja, odličnim balansom crne i bele boje, facijalnom ekspresijom likova koja govori sama za sebe.

Zaista haotičan (i furiozan) i neobičan strip.
Sav taj bes, nasilje, scene eksplicitnog seksa nisu tu da bi nas samo šokirale a možda izazvale i zgražavanje.
Tu su da nas podstaknu da se zapitamo “šta je pesnik hteo da kaže”?
Vredi ga pročitati, ali definitivno nije strip za svakoga.

Carpe diem
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1780 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 17/04/2021 : 23:35:39  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Meni je taj Tardi bio dosadan i kad sam ga procitao zapitao sam se sta sam dodjavola procitao. Ne verujem da cu mu se vracati da trazim dublje znacenje.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Bokoja
New Member



137 Posts

Member since 26/11/2020

Posted - 17/04/2021 : 23:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Bokoja a Private Message  Reply with Quote
Pominje se na Izdavačkom izlogu Christophe Chabouté pa da ne trolujem tamo, jer iako (još) nije strip, verujem da je ovo mesto, jer pročitao sam i definitivno preporučujem. Od samog početka pandemije, Chabouté izbacuje na društvenim mrežama skoro svakog dana, uz par pauza, po crtež iz serije Prozor. Skroz jednostavno, pogled iz sobe, ne vidi se pogled, ali se uvek nešto dešava oko, na, ispred i iza tog prozora sobe u kojoj je u izolaciji, i prosto je genijalno koliko je jednostavno i efektno i preduhovito. Kidao je početkom i sredinom pandemije, ima malo zamora materijala, ali kada bi se svi ti crteži skupili na jedno mesto, a ne sumnjam da hoće, ja bolji dnevnik pandemije od prvog dana ne mogu da zamislim. Prezanimljivo, i toliko duhovito, a sve je žive aspekte sociološke i psihološke provukao sitnicama i detaljima. Biće ovo maestrano svedočanstvo krize jednog dana, kad se skupi na jedno mesto.



Edited by - Bokoja on 17/04/2021 23:39:43
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2364 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 18/04/2021 : 00:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Strip sam uzeo na preporuku.
Neobičan naslov, ineresantna naslovnica puna energije.
Ipak, sve ostalo nije ostavilo neki poseban utisak.

Ovo je gorka priča o porodici, onoj drugačijoj, iz koje želimo da pobegnemo.
O ljubavi i (ne)razumevanju, pogrešno izgrađenom odnosu između dece i roditelja, bežanju, hrabrosti i suočavanju.
Prijateljstvu koje je svima potrebno da bi se pobedili demoni prošlosti i nastavilo dalje.
Nebitno da li je to sa jednom (ne)običnom životinjom kakav je pacov, ili sa nekim imaginarnim prijateljem.

Tema je ozbiljna i vrlo “osetljiva”, i autor nam čak i kroz metafore na jasan način šalje poruku i tera na razmišljanje.
Ipak u jednom trenutku to “slanje poruke” se pretvara gotovo u uputstvo osbama koje su doživele slična neprijatna iskustva.
I tu se gubi ta atmosfera jedne emotivne priče (bar meni).
Nedorečenost, u jednom trenutku i izostanak onih pravih, dubokih emocija, i taj famozni “happy end” su ono što oduzima kvalitet nečemu što je imalo odličan potencijal.

Za razliku od same naslovnice crtež mi se nije svideo.
Previše je statičan, likovi su nekako ukočeni, boje isprane.

Ovaj strip će se svideti onima koji se bave psihologijom porodice, možda i onima koji su (na žalost) upoznati sa sličnim situacijama u realnom (svom ili tuđem) životu.
Svi ostali neće mnogo propustiti ako ga ne pročitaju.

Carpe diem
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20747 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/04/2021 : 15:10:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Franken&drugari:Dobrica i Kića (Deveta dimenzija)

U pitanju je definitivno kapitalno delo devete umetnosti,i izdavaču duboki naklon za ovaj poduhvat - verovatno najbolje izdanje koje sam držao u rukama Devete dimenzije,jako lepo odrađen integral sa 183 stranice stripa i 77 listova raznih,i veoma zanimljivih dodataka.
Crtež potpisuje legenda frankobelgijansko,ali svetskog stripa,Andre Franken,a na scenariju mu priskaču u pomoć Greg (ponajviše;a zašto ponajviše je objašnjeno u dodatcima), Gošini,Gody... Na žalost,dosta tabli nije ni potpisano od strane scenarista.

Dobrica i Kića je nastao pre Gaše,a nakon uspeha sa Spiruom i Fantazijom,i to za konkurentsku kuću Lombard (Frankenova matična,na neki način,je bila Dupui) - pratimo svakodnevne zgode i nezgode Dobrice,njegove prijateljice Kiće,ali i drugara Srećka,njegova tri sestrića,te prvih komšija Galamića (Gošinjeve ideju) i Grdića (Gregove);radi se o geg stripu,a tek jedna fora je na dve table.

Ono što je meni plus,pored Frankenovog maestralnog crteža,to je autentična atmosfera tih nekih "dalekih" pedesetih,kad je sve bilo manje komplikovano,sporije i jednostavnije. (interesantno je recimo kako se nekoliko puta pominju vaskršnji običaji;ne znam da li sam ikada u nekom drugom stripu video hrišćanske običaje osim božićnog šopinga). Sa druge strane,fore mi nisu ni najmanje smešne;mislim da se na prstima jedne ruke mogu nabrojati one koje su me lepo nasmejale, i još toliko onih koji su mi izmamili smešak u uglu usana.Na sve ostale sam ostao 'ladan k'o špricer.
Inače,jasno se u njima može prepoznati "mehanizam" koji će posle biti primenjivan i kod Gaše,ali na daleko kvalitetnijem nivou.

U svakom slučaju,fino sam se proveo u druženju sa Dobricom i Kićom,i iako geg strip nije ni približno moja šoljica čaja,niti sam ja ciljana grupa ovog stripa, zahvaljući gore pobrojanim plusevima,nije mi ni najmanje žao nabavke ovog integrala (za koga inače smatram da bi se trebao rasprodati u rekordnom roku,kad se sagleda njegov tiraž i istorijska strip vrednost)

3.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20747 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/04/2021 : 15:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Minjola,Dejvis&drugi:B.P.R.D., prvi tom - Najezda žaba (300 Čuda)

Helboja sam do sada pročitao u prve dve Fibrine knjige (za preostale četiri nikako da nađem vreme,a sedmu još nisam nabvio),i na osnovu njih mogu reći da ne delim oduševljenje mnogih ovim serijalom.
Tako da sam od ovog,svojevrsnog spinofa Helbojiše,spustio očekivanja,što se i pokazalo dobro,jer ovo je ta neka slična priča i tematika,pa sam proveo finih par časova u druženju sa junacima Biroa za paranormalne pojave i odbrane.

Koliko vidim BPRD je manje ambiciozniji projekat od Helboja,što ne znači i lošiji.Pratimo tih nekih pet,jako specifičnih likova (jedino je šefica Kejt normalan lik,a doduše i Liz je ljudska osoba,sa specijanim moćima) na raznim slučajevima paranormalnog,okultnog i tome sličnog.
U prva dva trejda su kraće priče (mada je prva,Šuplja zemlja,poduža),a ceo treći je jedna priča (po kojoj je ovaj tom i dobio ime).
Šta znam,nešto su mi bolje legle ove kraće storije;a sa druge strane,najbolji mi je crtež Dejvisa u tom,trećem delu.Mada su mi i svi drugi crtači baš dobri.

Inače volim ovaj žanr,ali način na koji se pripoveda u BPRD (a i u Helboju) me nije previše kupio.Nekako,previše mi je fantastike,čudovišta...voleo bih da je više zastupljen realni aspekt,da je više detektivskog zapleta,plus što mi se ne sviđa baš kako se razrešavaju misterije u pričama.

za Šuplju Zemlju i Dušu Venecije & druge priče 3.5/5
za Najezdu žaba 3/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 18/04/2021 15:55:19
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2364 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 18/04/2021 : 19:12:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Moj drugi susret sa Trondheim-om (Kosmonauti budućnosti) i Bonhomme-om (Esteban).
Oba stripa ovih autora koja sam pročitao su ostavila dobar utisak na mene.
Od kombinacije sam očekivao nešto još bolje.

Sama ideja zbirke kratkih “petparačkih” priča o Divljem Zapadu, sadržajno ali ne i hronološki povezanih mi se u startu svidela.
Jedan novi, drugačiji, a ipak tipičan prikaz života stanovnika tog legendarnog razdoblja, obrađen je na izuzetan način.
Trondheim nas lagano uvodi u (kompleksnu) priču, sklapajući je iz delova kao nekakav mozaik.
Upoznaje nas sa glavnim likovima, njihovim životima, stavovima, pričama, snovima.
Istovremeno uvodi gomilu sporednih likova kroz čije će postupke i karaktere napraviti odlične zaplete i razvijati priču u željenom pravcu.

Nema ovde ničeg novog i revolucionarnog.
Ali sve ono što treba da bude u jednom delu o Divljem Zapadu je baš tu.
Kauboji, odmetnici, lažovi i prevaranti, lutalice željne slave, pokeraši, šerifi, žene sumnjivog morala, pa čak i Indijanci.
Tu su pljačke, obračuni, napadi na diližanse, lov na begunce.

Nekom će možda izgledati kao “western” kliše, ali ovo je puno više od toga.
Taj specifičan način pripovedanja, detaljno razvijanje radnje i likova, njihovi dijalozi daju neki poseban šmek ovom stripu.
Stvaraju jednu izuzetnu atmosferu.

I upravo je Bonhomme-ov crtež kao stvoren za ovo.
Dinamičan, jasan i precizan, sa odličnim facijalnim ekspresijama koje toliko govore o samim likovima.
Baš mi se dopao.

Odličan i veoma zabavan strip koji je jednu univerzalnu temu obradio na specifičan i izuzetno zanimljiv način.
Apsolutna preporuka za čitanje.
Ostaje u kolekciji.

Carpe diem
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6962 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/04/2021 : 21:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Totalni masakr 1 & 2 (Čarobna knjiga)

/Spider-Man: Maximum Carnage/

by David Michelinie Terry Kavanagh, J.M. DeMatteis, Tom DeFalco, Mark Bagley, Alex Saviuk, Tom Lyle, Sal Buscema, Ron Lim, Scott McDaniel i dr.



Carnage, u prevodu ČK zvani Masakr, nema drugi posao, nego ide po gradu i ubija (valjda je lud ili tako nešto). Spajdermen ga juri i pokušava da ga zaustavi. Ali Masakr okuplja ekipu u kojoj su - Vriska, Spajder-dvojnik, Demogoblin i Strvinar. Zato i Spajdermen okuplja pomoć - Crna Mačka, Plašt i Kama, Morbijus, Noćni Stražar, Vatrena Zvezda i Detlok (pojave se i Kapetan Amerika, Gvozdena Pesnica...). Pozitivci se smenjuju, a na strani dobrih, ovaj put je i Venom. Hoće li pobediti Venomov ili Spajdermenov pristup u rešavanju situacije?

Odmah posle perioda rada ko-kreatora Stiva Ditkoa, Spajdermen je dobio i svoje najbolje crtače ikada - Džona Romitu (seniora) i Gila Kejna. Posle njih, crtači su pokušavali da održavaju visok nivo, ali je tokom par decenija bio prisutan konstantan blagi pad, pa je u ovom periodu (1993-a) već primetno slabiji. Maximum Carnage priča prostire se kroz 14 epizoda i 5 različitih, ondašnjih serijala Spajdermena. Kao najsolidnije crtače izdvojio bih Sala Buscemu i Rona Lima, a na suprotnom kraju, meni ne-omiljenog Marka Bagley-ja - ali u proseku imamo - jači prosek. Priča se takođe ne ističe - gotovo je nema. Junaci i zlikovci se jure i pronalaze i makljaju kroz 14 epizoda. Srećna okolnost je da u stripovima ovog perioda likovi još uvek pričaju sve vreme, pa imamo nešto "razvoja karaktera" (i dovoljno vremena za to u priči koja je inače nepotrebno duga), bar onih važnijih i da njihovi međusobni odnosi povećavaju zanimljivost dešavanja, pa ljubiteljima ovakvog štiva strip nije dosadan i uglavnom je zabavan. Moralna dilema se gura pred čitaoce isuviše napadno i naivno, u skladu sa skromnijim dometima ovog crossover-a. Totalni Masakr je možda omiljena priča onima koji su je čitali u detinjstvu i u to vreme zavoleli stripove.

Nadam se da će ČK objavljivati još neke bolje starije epizode (kakve su bile sve, koje su u ediciji TBOSM izdali prethodno pre ove) i da se neće orijentisati isključivo na HOT/NOW period.

**1/2
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2364 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 19/04/2021 : 23:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Moj prvi susret sa Lutes-om.
Neobična i emotivna priča o životu ljudi sa margine, njihovim shvatanjima, svakodnevnoj borbi za “parče hleba”, nadanju i snovima.
Kroz zanimljiv prikaz jedne neobične profesije, autor nam govori o prijateljstvu i ljubavi, porodici i požrtvovanju, bez želje za ulepšavanjem života glavnih likova.

A njihova sudbina je neizvesna, praćena emotivnim porazima iz prošlosti.
Dok govori o svakodnevnom životu/preživljavanju svojih junaka, Lutes nas vodi u jedan svet koji je (možda) daleko od nas i pomaže nam da ga razumemo i prihvatimo.
Jer i lutalice i sitni kriminalci imaju svoja opravdanja i snove.

Iako na momente tužna i melanholična, kroz priču se provlači optimizam i vera u bolje sutra.
Bez obzira u kakvoj se situaciji nalaze, kakve ih nedaće iz prošlosti prate, glavni junaci će se suočiti sa onim što je ispred njih i krenuti napred.
Budućnost možda nije sjajna, ali život je ispred i treba ga živeti.

Crtež je neobičan, jasnih linija, ne toliko detaljan.
Svidele su mi se emocije (tuge, umora, razočaranosti) na licima likova.
Dočaravaju atmosferu kojom odiše sam strip.

Čitajući se nisam nešto posebno vezao za likove, ali su mi se ideja i sama priča (bez imalo ulepšavanja) dopali.
Jedan veoma zanimljiv pogled na ljude koje ponekad sretnemo u svakodnevnom životu, a na koje i ne obratimo pažnju.
Preporuka za čitanje, u svakom slučaju.

Carpe diem
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/04/2021 : 10:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Samo da prijavim da sam pročitao Batman: White Knight Presents Harley Quinn i zadovoljan sam. Nastavlja se na Kletvu (dvije godine kasnije) i rađen je u sličnom tonu kao prethodni nastavci. Bračni par Murphy&Collins je zajedno radio na priči dok je Collins sama pisala scenarij. Bio sam skeptičan zbog tih njenih ljubavnih romana, ali ovdje su ti elementi pristojno dozirani. Sa Scalerinim crtežom se do sada nisam susretao pa ne znam do koje mjere se prilagođavao Murphyjevom stilu, ali strip je i vizualno na tragu prethodnika. Posebno mi je dobro legao Stewartov kolor, malo življi u odnosu na onaj Hollingsworthov. Kome su se svidjela prva dva dijela ne bi smio propustiti ni ovo.

Nadam se da ćemo u ovogodišnjoj "interliberskoj" Fibrinoj turi uz Curse of the White Knight vidjeti i ovo, kao i Šejićevu Harleen.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7850 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 23/04/2021 : 10:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels


Moj prvi susret sa Lutes-om.
Neobična i emotivna priča o životu ljudi sa margine, njihovim shvatanjima, svakodnevnoj borbi za “parče hleba”, nadanju i snovima.
Kroz zanimljiv prikaz jedne neobične profesije, autor nam govori o prijateljstvu i ljubavi, porodici i požrtvovanju, bez želje za ulepšavanjem života glavnih likova.

A njihova sudbina je neizvesna, praćena emotivnim porazima iz prošlosti.
Dok govori o svakodnevnom životu/preživljavanju svojih junaka, Lutes nas vodi u jedan svet koji je (možda) daleko od nas i pomaže nam da ga razumemo i prihvatimo.
Jer i lutalice i sitni kriminalci imaju svoja opravdanja i snove.

Iako na momente tužna i melanholična, kroz priču se provlači optimizam i vera u bolje sutra.
Bez obzira u kakvoj se situaciji nalaze, kakve ih nedaće iz prošlosti prate, glavni junaci će se suočiti sa onim što je ispred njih i krenuti napred.
Budućnost možda nije sjajna, ali život je ispred i treba ga živeti.

Crtež je neobičan, jasnih linija, ne toliko detaljan.
Svidele su mi se emocije (tuge, umora, razočaranosti) na licima likova.
Dočaravaju atmosferu kojom odiše sam strip.

Čitajući se nisam nešto posebno vezao za likove, ali su mi se ideja i sama priča (bez imalo ulepšavanja) dopali.
Jedan veoma zanimljiv pogled na ljude koje ponekad sretnemo u svakodnevnom životu, a na koje i ne obratimo pažnju.
Preporuka za čitanje, u svakom slučaju.

Meni je duplo dno bilo izvrsno. Zbog njega sam kupio berlin na neviđeno. Lutes mi je fenomenalan autor, ima emociju i nevjerovatan dar za pripovjedanje. Vjerovatno bi mi učinio zanimljivim da crta i prelazak puža preko ceste.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3595 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/04/2021 : 13:19:33  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
I ja obnavljah gradivo nedavno i Duplo dno je stvarno odlično delo. Nema tog mađioničarskog trika koji će da zaleči slomljeno srce
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37421 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/04/2021 : 14:04:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

Meni je taj Tardi bio dosadan i kad sam ga procitao zapitao sam se sta sam dodjavola procitao. Ne verujem da cu mu se vracati da trazim dublje znacenje.


Nisam citao ali mi nekako mirise na Ipak i ovdje, i ako je stvarno takav nema sanse da ga taknem. Ni Ici meme nisam uspio probaviti sve do posljednje stranice.



A za Duplo dno sam mislio da sam ga vec narucio. Bemliga broj objavljenih izdanja kad nikad ne znas sta ti je u paci i gdje. Moram to ispraviti kod dilera sljedeci put.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 23/04/2021 : 14:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by AleksandarN

Meni je taj Tardi bio dosadan i kad sam ga procitao zapitao sam se sta sam dodjavola procitao. Ne verujem da cu mu se vracati da trazim dublje znacenje.


Nisam citao ali mi nekako mirise na Ipak i ovdje, i ako je stvarno takav nema sanse da ga taknem. Ni Ici meme nisam uspio probaviti sve do posljednje stranice.

A za Duplo dno sam mislio da sam ga vec narucio. Bemliga broj objavljenih izdanja kad nikad ne znas sta ti je u paci i gdje. Moram to ispraviti kod dilera sljedeci put.




Pa "Ici meme" je originalni naslov a "Ipak i ovdje" fibrin

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 24/04/2021 09:45:10
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37421 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/04/2021 : 16:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Da, to sam i napisao, samo... malo drugacije. :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1681 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 24/04/2021 : 09:20:41  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Flintstones v1, v2, s Mark Russell, c uglavnom Steve Pugh (2017)
Najpre, hvala Paka01 za preporuku!
Bilo je nešto rasprave na temi za Taličnog šta je dobro, a šta ne raditi sa "starim" junacima koje dobiju novi autori u amanet.
Ono što je Russell uradio sa Fredom Kremenkom i ostalom bratijom iz kamenog doba, nekada nedužnog Hana-Barbarinog pre svega crtaća, mi je u rangu sa onim što Tom King radi, pa, sa skoro svakim "junakom" kojeg mu uvale.
A uradio je to da ga je iskoristio da ispriča svoju priču o surovosti novog kapitalizma, da se posprda sa filozofijom suludog potrošačkog društva, novokomponovanim kvazireligijama, iskritikuje sumanuti militarizam i invazivnu spoljnu politiku Amerike, kao i politički sistem i korumpirane medije koji ga prate, do toga se sprda sa hipsterima, malograđanštinom i zaluđenošću modernim tehnologijama i šta sve još ne...
Sve to uz dosta humora i ironije i gomilu simpatičnih detalja (ubacivanje Karla Sagana je genijalno i ultra zabavno za nas matorce odrasle na njegovim dokumentarcima).
Ovo je strip koji ću da pročitam sigurno još x puta, što i vama želim.

Write It In Blood, s Rory McConville, c Joe Palmer (2021)
Ako bi poredili, ovo je kao izgubljena epizoda Brubakerovog Kriminala, mada možda više asocira na drugu sezonu serije Fargo.
Šekspirovsko-Tarantinovski zaplet (i rasplet), furiozna radnja, brzo, kratko, sa puno jurnjave i pucnjave. Samo je kraj malo antiklimatski, ali svakako vredno vašeg vremena.

Karmen, Guillem March (2020)
Veoooooma neobičan strip, genijalno nacrtan.
Pročitao sam samo prve dve Imageove sveske, a sad vidim da je Europe Comics izbacio dva praktično dupla albuma. Ide na prvo mesto po redosledu za čitanje.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/04/2021 : 09:44:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da ti se sviđaju Flintstonesi

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 201 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.7 seconds. Snitz Forums 2000