forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Blueberry
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 31/07/2016 : 20:35:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Kad smo već kod hronologije, u pojedinim albumima su navedene godine sa datumima ili samo mesecima,
pa da vidimo kako se to uklapa.

Radnja u 5. albumu Na tragu Navahosa se odvija u maju 1868. godine.
Radnja u 10. albumu General Žuta Glava se odvija u novembru 1868.
Bluberi je osuđen na robiju na kraju 15. albuma 5. oktobra 1869.
U 16. albumu je proveo već šest meseci u zatvoru, dakle mart-april 1870.
U 21. albumu umire meksički predsednik Huarez, u pitanju je 9. jul 1872.
U 22. albumu se radnja odvija iste godine, kada je Grant ponovo izabran za predsednika.

Radnja u Mister Bluberiju počinje jula 1881. godine.

Ako uporedimo sa stvarnim istorijskim činjenicama, vremenski se manje-više poklapa radnja.
Obračun kod OK korala se odigrao 26. oktobra 1881.
Transkontinentalna železnica je završena tj. spojile su se dve trase 10. maja 1869.
Kočiz je umro 8. juna 1874. godine,
taj se datum ne poklapa sa radnjom, pošto Fantomsko pleme ide pre Poslednje karte,
ali nije mnogo strašno, nije u pitanju dokumentarni strip, već plod mašte autora.
Kao što je i radnja u prvom albumu inspirisana stvarnim događajem,
ali koji se odigrao još 5. februara 1861. godine,
sastanak Kočiza i Baskoma, koji je imao samo čin poručnika.

Ostaje jedino problem sa Arizona love, ali ne zbog istorijskih činjenica, kojih nema u ovoj epizodi,
već zbog nepoklapanja sa ostatkom Bluberijeve hronologije.
Ispada da su se događaji iz Mister Bluberija odigrali pre Arizona love,
a da se dotična epizoda odigrava 17 godina nakon Poslednje karte i Na kraju puta.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 31/07/2016 : 22:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Inače je tekst na ovoj sličici na 13. stranici Poslednje karte u Stripoteci katastrofalno preveden:



"...Sedam godina pre događaja o kojima je ovde reč, bio se pobunio protiv predsednika Huareza..."
Kakvih sedam godina? Pre čega? Pobunio se 1871. a ovde se radi o 1872. godini.

Čak je i u Politikinom Zabavniku, koji je poznat po skraćivanju teksta i slobodnijem prevodu u stripovima,
ovo mnogo bolje i smislenije prevedeno:



Mogao bi neko da postavi ovu sličicu i iz ostalih izdanja, da uporedimo prevode... I like girlz, javi se!

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 02/08/2016 : 11:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote


Nitko od vas ne gleda slike. Uključujući i cat claw.
Točan prijevod je: "Pao je na moje oružje." ili preciznije
"Pao je na moj nož."
Na pasici koja prethodi ovoj tabli lijepo se vidi da Indijanac
i Bluberi imaju osim tomahawka i nož na pojasu iza leđa.
Na prvoj pasici gornje table vidi se da su oba ostala bez tomahawka
i indijanac skače sa svojim nožem na Bluberija. Dokaz da je Bluberi
izvukao svoj nož na koji je pao indijanac, a ne preokrenuo indijančevu
ruku, je prvo Bluberijeva rečenica: "Pao je na moje oružje.", a drugo
peti i sedmi kadar na kojima se vidi da je Bluberijeva lijeva ruka
porezana i prilično krvari. To je rana koju je zadobio od indijančeva
noža u trećem kadru.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 02/08/2016 : 13:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Eto, upravo tako! A, korice Blueberryjeva noža vide se i na ovoj stranici, na 2. slici u 3. redu, bočno. To je čest problem detekcije radnje stripa kod, većinom novih i mlađih čitatelja, koji strip doslovno "čitaju" (uključujući i moju nećakinju, koja album pročita za 10-ak minuta, što je, po meni, kažnjivo!). A, strip je, uglavnom "op art"(esencijalno tako i nastao, bez obzira na radnju kao neizostavnu sastavnicu, sjetimo se Maloga Nema). Slike se samo prelete pogledom, ali za filozofiranje, vremena i tema - napretek.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/08/2016 : 16:36:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Istina je da se na prethodnoj tabli koje ovdje nema (a ja se ne razdvajam od ove epizode ni kad idem na WC i mogu je začas pronaći u svojoj kolekciji od preko 10.000 primjeraka).

Međutim, Blueberry je u drugom kadru na leđima, a ruke su mu u zraku dok indijanac skače na njega s isukanim nožem. U najboljem slučaju on može zaustaviti ruku indijanca, a nikako se dočepati svog noža dok indijanac pada na njega (a poslije valjda na vlastiti nož?).

Dakle, pretpostavka je da Blueberry dočekuje ruku indijanca i istovremeno je okreće (heh) da bi se indijanac nabio na svoj nož.

Nategnuto do jaja.

I još mu je suprotna ruka krvava, ona koja prilikom naleta Indijanca ima stisnutu šaku (?) filozofiji uprkos.

I prijevodu uprkos.

Nategnuto do bola!

Edited by - Peyo on 02/08/2016 18:36:32
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/08/2016 : 17:29:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Istina je da se na prethodnoj tabli koje ovdje nema (a ja se ne razdvajam od ove epizode ni kad idem na WC i mogu je začas pronaći u svojoj kolekciji od preko 10.000 primjeraka).

Međutim, Blueberry je u drugom kadru na leđima, a ruke su mu u zraku dok indijanac skače na njega s isukanim nožem. U najboljem slučaju on može zaustaviti ruku indijanca, a nikako se dočepati svog noža dok indijanac pada na njega (a poslije valjda na vlastiti nož?).

Dakle, pretpostavka je da Blueberry dočekuje ruku indijanca i istovremeno je okreće (heh) da bi se indijanac nabio na svoj nož.

Nategnuto do jaja.

I još mu je suprotna ruka krvava, ona koja je prilikom naleta Indijanca ima stisnutu šaku (?) filozofiji uprkos.

I prijevodu uprkos.

Nategnuto do bola!




Ukratko, jaja = bol!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/08/2016 : 18:39:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
A neki kažu ljubav je bol ...

Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 02/08/2016 : 20:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Istina je da se na prethodnoj tabli koje ovdje nema (a ja se ne razdvajam od ove epizode ni kad idem na WC i mogu je začas pronaći u svojoj kolekciji od preko 10.000 primjeraka).

Međutim, Blueberry je u drugom kadru na leđima, a ruke su mu u zraku dok indijanac skače na njega s isukanim nožem. U najboljem slučaju on može zaustaviti ruku indijanca, a nikako se dočepati svog noža dok indijanac pada na njega (a poslije valjda na vlastiti nož?).

Dakle, pretpostavka je da Blueberry dočekuje ruku indijanca i istovremeno je okreće (heh) da bi se indijanac nabio na svoj nož.

Nategnuto do jaja.

I još mu je suprotna ruka krvava, ona koja prilikom naleta Indijanca ima stisnutu šaku (?) filozofiji uprkos.

I prijevodu uprkos.

Nategnuto do bola!



Lijeva ruka je krvava jer ju je logično porezao nož koji je u
indijančevoj desnoj ruci!
Ovo što ti predlažeš (Bluberi desnom rukom skreće indijančevu desnu
ruku) je nemoguće izvesti. Plus, tvoja pretpostavka uopće nema
objašnjenje zašto je Bluberijeva lijeva ruka krvava.

Treći kadar je taj koji zbunjuje ali namjerno je tako napravljen
kako bi izgledalo da je indijanac pobijedio i tako povečao napetost.
To dodatno naglašava četvrti kadar gdje se jasno sugerira s Hooka Hey
da je borba gotova. Tek u petom kadru kužimo da je Bluberi pobijedio.

S obzirom da je Bluberi objavljivan tabla ili polutabla? tjedno, klinci
su imali dovoljno vremena da bulje u kadrove i zamišljaju što se i
kako dogodilo. Iz istog razloga radnja ide brže i kadrovi nisu
uvijek vremenski tijesno vezani jer se svakog tjedna na toj (polu)tabli
moralo nešto konkretno događati. Nema praznog hoda.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/08/2016 : 20:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Ovo što ti predlažeš (Bluberi desnom rukom skreće indijančevu desnu
ruku) je nemoguće izvesti.



Upravo to i ja mislim.

quote:
Originally posted by dupli
Plus, tvoja pretpostavka uopće nema
objašnjenje zašto je Bluberijeva lijeva ruka krvava.



Na to sam i ukazivao, da mi je to još jedna nelogičnost.

Što se mene tiče odustajem od daljnje rasprave.

Ipak je ovo samo strip, a i pored ovih nelogičnosti koje spominje Jozzinelli, Blueberry je meni vrh akcijskog stripa, tj. westerna.

Uostalom, slične nelogičnosti se znaju pojavljivati i u mnogim poznatim filmovima pa nikom ništa.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 03/08/2016 : 00:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Na pasici koja prethodi ovoj tabli lijepo se vidi da Indijanac
i Bluberi imaju osim tomahawka i nož na pojasu iza leđa.
Na prvoj pasici gornje table vidi se da su oba ostala bez tomahawka
i indijanac skače sa svojim nožem na Bluberija. Dokaz da je Bluberi
izvukao svoj nož na koji je pao indijanac, a ne preokrenuo indijančevu
ruku, je prvo Bluberijeva rečenica: "Pao je na moje oružje.", a drugo
peti i sedmi kadar na kojima se vidi da je Bluberijeva lijeva ruka
porezana i prilično krvari. To je rana koju je zadobio od indijančeva
noža u trećem kadru.


Bravo, dupli! Imaš dobru moć zapažanja i povezivanja detalja.
Nije da ja preletim strip dok čitam, obraćam pažnju na sitnice i mini-scene.
Često i od njih zavisi da li ću da imam bolji ili lošiji utisak o nekoj epizodi.
U ovom slučaju nisam obratio pažnju, a nisu ni u Bookglobeu, kad im je u prevodu tomahawk.
Kako god, ova završna scena mi kvari utisak, plus ono cepanje novčanica,
a i celokupno gledano mi je radnja u ovoj epizodi manje interesantna od 3. i 4. epizode.

quote:
Originally posted by dupli
Treći kadar je taj koji zbunjuje ali namjerno je tako napravljen
kako bi izgledalo da je indijanac pobijedio i tako povečao napetost.
To dodatno naglašava četvrti kadar gdje se jasno sugerira s Hooka Hey
da je borba gotova. Tek u petom kadru kužimo da je Bluberi pobijedio.


Ma da, inače bismo pomislili da je Bluberi mrtav, da nije tog petog kadra...
Jeste, taj treći kadar je nejasan, odnosno izostavljen je prikaz nabadanja,
vidiš da je i tebi trebalo nedelju dana da sve konce pohvataš...

Nego, najproblematičnije u svemu ovome je ono "sam se ubio",
kao da je Usamljeno Orao eto baš imao želju da završi sa svojim životom.
Kao kad se čovek baci pod vlak/voz, ali ne može mašinovođa da bude kriv što je ovom dojadio život.
Tako gledano, Bluberi nije hteo da ubije Usamljenog Orla,
al' ovaj čvrsto rešio da se ubije i skočio na Bluberijev nož.
A Bluberi ga, za kaznu zbog te nesmotrenosti, skalpirao.

Lepo je Bane prikazao sličnu scenu i u Tarzanu :



Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25903 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/08/2016 : 06:38:24  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
a kako je ovaj revolveraš u sekundi se teleportirao sa desne tarzanove strane na lijevu?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 03/08/2016 : 08:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A kako znas da je prosla samo sekunda? Tarzan je valcerski zaplesao sa ovim buckom, napravio obrat za 180 i voila ...


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 03/08/2016 : 14:21:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Gdje je tu problem? Revolveraš je došao normalnim korakom Tarzanu iza leđa (dakle s njegove lijeve strane), jer nije mogao s desne, zato što je Tarzan nagurao drugog tipa uz pročelje zgrade, pa tu nije bilo prolaza. A, nećemo, valjda, crtati stripove sa besmislenim didaskalijama (kao u Kapetanu Mikiju), tipa: "Uto...", "Malo docnije..." (ova mi je u ZS bila najdraža!), "nekoliko trenutaka kasnije", "sekundu poslije" i slično!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11684 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/08/2016 : 14:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Evo i prethodne table.



Nož je dobro vidljiv (samo) na jednoj pasici ali to je to.

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/08/2016 : 16:36:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
To je to samo u smislu da ima nož iza leđa i to na svojoj lijevoj strani.



A kojom ga rukom može iz ovog položaja na leđima dograbiti dok indijanac skače na njega?



Lijevom stisnute šake očito nije, a desnom se stječe dojam da drži ruku u kojoj indijanac ima nož!


Ako bi to bilo tako indijanac nije mogao pasti na njegov nož.

Tu je i slika s ranjenom rukom


Iz toga bi se jedino ovakav slijed mogao pretpostaviti:
1. Blueberry se okreće na svoj desni bok da bi desnom rukom dohvatio svoj nož.
2. Dok vadi svoj nož desnom rukom, indijanac ga ranjava u lijevu ruku.
3. Blueberry naglim zaokretom desnom rukom zabija svoj nož indijancu srce prije nego ovaj stiže njega nataknuti na svoj nož. U tom slučaju indijanac ne pada na Blueberryev nož, nego biva uboden nožem.

Druga varijanta bi bila da Blueberry svojom desnom rukom skreće Indijančev nož, na koji se onda Indijanac nabija. U tom slučaju otpada: "Pao je na moje oružje." A onda je i ranjena ruka nejasna.

Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 03/08/2016 : 18:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
ovo me sve više i više podseča na Seinfelda, baseball epizoda i "spitting incident".
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25903 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/08/2016 : 22:45:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
https://www.youtube.com/watch?v=tBz3PqA2Fmc

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 03/08/2016 : 23:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
A, nije vam palo na pamet, da je, možda, Blueberry uzeo nož svojom lijevom rukom (u pozi na zemlji jedinom mogućom), no vidjevši da mu je sputana vezicom za Indijančevu ruku, hitro prebacio nož u desnu ruku, u trenutku dok ga je u padu Indijanac ranio ciljano, baš u lijevu ruku (zato što je u njoj držao nož!).
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7744 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 08/08/2016 : 14:30:28  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Inače je tekst na ovoj sličici na 13. stranici Poslednje karte u Stripoteci katastrofalno preveden:



"...Sedam godina pre događaja o kojima je ovde reč, bio se pobunio protiv predsednika Huareza..."
Kakvih sedam godina? Pre čega? Pobunio se 1871. a ovde se radi o 1872. godini.

Čak je i u Politikinom Zabavniku, koji je poznat po skraćivanju teksta i slobodnijem prevodu u stripovima,
ovo mnogo bolje i smislenije prevedeno:



Mogao bi neko da postavi ovu sličicu i iz ostalih izdanja, da uporedimo prevode... I like girlz, javi se!



evo kako je u bookglobe-u:


"Experience is simply the name we give our mistakes"
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 09/08/2016 : 19:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
I like girlz, hvala ti još jednom!

Dakle, kod Stripoteke su se meseci pretvorili u godine, u tome je problem.
Ali, izgleda da ni u originalnom izdanju nisu stavili tačku u rečenici na pravo mesto,
kad se i u Bookglobeu ponavlja spojeno ovaj deo "a zatim protiv cara Maximiliena u studenom, 1871."
Trebalo bi da se ovako završi prethodna rečenica "a zatim protiv cara Maximiliena."
Pa onda da počne sledeća: "U studenom 1871., sedam mjeseci pre zbivanja, koja se opisuju u ovoj epizodi..."
Ne znam na koji indijanski izraz se odnosi ova druga primedba?

U Zabavniku su izgleda smatrali da nije dobar ovaj prateći tekst, pa su preneli tekst iz neke enciklopedije.
Pravo da kažem, više mi se sviđa Zabavnikov tekst, gde su detaljnije navedene godine (jedino su izostavili
tih sedam meseci). U njemu je pomenut i Sebastián Lerdo de Tejada, koji jeste nasledio Huareza, a ne Dijaz.
Verovatno je u tih desetak dana, od smrti Huareza do proglašenja novog predsednika, zemljom upravljao Dijaz?

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 16/11/2016 : 09:32:07  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
samo pitanjce za one upućene.....da li će stripoteka nastaviti sa izdavanjem mladosti Blueberrya....stali su na broju 11 Staza prokletih (stripoteka br 1130).....vani je već i broj 21 dakle 10 smo u zaostatku
Go to Top of Page

Andrey
New Member



British Indian Ocean Territories
265 Posts

Member since 06/01/2009

Posted - 07/12/2016 : 14:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Andrey a Private Message  Reply with Quote
Preporucate li citanje u ovakvom formatu, sto mislite kako utjece na crtez? (revija "strip 81")


http://i.imgur.com/HyT8NkF.jpg
http://i.imgur.com/leC7MKE.jpg
http://i.imgur.com/ys2Tl8K.jpg
http://i.imgur.com/HV0RJ9i.jpg

puno postam, uprati https://twitter.com/talsakob

sclavi>originalni radovi junjija ita

Edited by - Andrey on 07/12/2016 14:36:34
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25903 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 07/12/2016 : 14:47:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
zašto bi neko danas čitao to iskasapljeno izdanje?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Andrey
New Member



British Indian Ocean Territories
265 Posts

Member since 06/01/2009

Posted - 07/12/2016 : 14:54:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Andrey a Private Message  Reply with Quote
Zanimalo me jer nisam nikada prije vidio francusko belgijske stripove konvertirane u ovakav format a i lakše mi je zbog vida to citati. Ionako su samo par epizoda izasle ali one najbolje (13-14)

Pod iskasapljeno mislis da su izbacivali stranice?

puno postam, uprati https://twitter.com/talsakob

sclavi>originalni radovi junjija ita
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/01/2017 : 13:07:20  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Corteggiani&Blanc-Dumont:Mladi Bluberi 13 - Ubiti Linkolna (Darkwood,Stripoteka br.1144)

Završetak avanture u kojem Bluberi,Homer i narednik Grejson pod nadzorom Pinkertonovog čoveka Baumhofera,treba da spreče atentat na Linkolna.A koji treba da izvrši Eleonora Mičel sa saradnicima (od kojih je jedan Džon Vilks But,čovek koji će kasnije i uspeti u toj nameri), po nalogu svojih saradnika,tajnog društva Krvavi bodeži.

Mladi Bluberi ima tri plusa - Bluberijev brend,vestern tematiku i sasvim pristojan crtež Blan Dimona.Ali ni oni ne mogu da pomognu sterilnom i infatilnom Korteđanijevom scenariju.

2/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 01/01/2017 13:09:01
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000