forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 SBE recenzije & rezervacije
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 222

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7034 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 31/05/2022 : 22:45:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote




mail za slanje recenzija:
recke.stripovicom@gmail.com

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7034 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 01/06/2022 : 00:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Rezervacije i recenzije - mjesečni izvještaj za svibanj (maj) 2022.



Broj novih rezervacija: 11
Broj službenih rezervacija je prepolovljen u odnosu na prethodna dva mjeseca, ali nema straha jer se stanje "na lageru" baš i ne smanjuje, čak i unatoč Reemovom pojačanom angažmanu.

Tex2 je ubacio u warp brzinu s čak šest novih rezervacija, a već ima devet neobjavljenih recenzija. Uz to, davno je prošlo vrijeme kad je Naš Tex samo po Texu udarao.
Ivan Liverpool je rezervirao još dva Blekova broja. Bitno je naglasiti da ide kronološki, pa dokle stigne...
Igor 12 ima jednu rezervaciju, a u pitanju je najnovija Zagorova epizoda.
Qwertz nastavlja rezervacijom još jedne Priče s Divljeg zapada. Sada bi to već trebao biti lijepi niz.
Sarghan je trenutno jedini recenzent koji se bavi Dylanom pa je time njegova već završena i poslana recenzija još vrijednija.

Broj novih recenzija: 22
Velik je broj recenzija u prethodnom mjesecu, a stanje je sljedeće:

Po serijalima rezultat bi bio:
Nathan Never - 4
Zagor - 4
Komandant Mark - 2
Nick Raider - 1
Strip album (Alkar) - 1
Tex - 1
Strip album (Usprkos svemu) - 1
Veliki Blek - 1
Kit Teller - 1
Strip integral (Blankets) - 1
Dragonero - 1
Traper Kerry - 1
Kapetan Miki - 1
Strip album (Prokleti rat) - 1
Shanghai Devil - 1

Unatoč činjenici da smo imali dva tjedna junaka (Nathan i Zagor), može se reći da je i ovaj mjesec bio raznolik po pitanju recenzija, što pokazuje brojka od čak 15 različitih serijala ili junaka.

Po recenzentima situacija je:
igor 12 - 3 (Zagor^2, Shanghai Devil)
Hercule Poirot - 3 (Komandant Mark^2, Nick Raider)
tex2 - 2 (Tex, Alkar)
Spock - 2 (Kit Teller, Nathan Never)
Ivan Liverpool - 2 (Veliki Blek, Kapetan Miki)
drogsy - 2 (Nathan Never^2)
Qwertz - 2 (Zagor^2)
prozirna senka - 1 (Prokleti rat)
ReemCP - 1 (Traper Kerry)
Markos - 1 (Usprkos svemu)
Jerry Krause - 1 (Nathan Never)
Sarghan - 1 (Dragonero)
naker - 1 (blankets)

Ponovno imamo trinaest recenzenata s barem jednom objavljenom recenzijom, a (kao i uvijek) popis iznad je najbolji pokazatelj stanja stvari.
Dva naša najučinkovitija recenzenta imaju čast da su im (potpuno zasluženo) objavljene po tri recenzije.

Broj komentara na recenzije: 467
Stotinjak komentara je manje na kontu u odnosu na prethodni mjesec, ali nije svako zlo za zlo.
Po pitanju komentara, uvijek je puno bitnija kvaliteta od kvantitete, pa tako ni broj komentara nije baš neko reprezentativno mjerilo.
Ovu rubriku sam zamislio kao svojevrsni poticaj forumašima na pisanje komentara, ali to ne znači da je poželjno napisati komentar čak i onda ako netko nije pročitao recenzirani strip. Sigurno da je svakom recenzentu drago da njegova recenzija ima više komentara, ali bolje da nema nikakav komentar od komentara bez ikakvog obrazloženja datih ocjena ili, što je najgore, kada se iz napisanog može jasno iščitati da autor komentara uopće nije pročitao recenziju prije pisanja ili (u takvom slučaju najčešće) kopiranja i lijepljenja svog komentara. Da budem jasan, ovdje ne ubrajam "freakove" koji automatski daju sve desetke bez objašnjenja. Ti ne čitaju baš ništa, pa sigurno ni ovaj mjesečni izvještaj.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 01/06/2022 : 08:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Izvrsno, vidio sam ovaj izvještaj još kasno sinoć, ali nekako bio preumoran za komentiranje. Znao sam da ih je bilo ukupno 22 recenzije u prošlom mjesecu, ali nije mi bilo na kraj pameti da ih je ovoliko različitih serijala ili junaka Vjerujem da je svatko, tko čita recenzije, mogao naći nešto za sebe, ali i da su sami recenzenti zadovoljni.

Malo je teže kad su dva tjedna junaka u mjesecu pa u preostala dva tjedna moraš rasporediti sve ostale. Zato smo bili malo stisli, ali i da neki recenzenti dobiju po dvije recenzije u mjesecu - što zbog zalihe koju su nakupili, što zbog neke daljnje motivacije za pisanje i stvaranje novih tekstova.

Za ovaj mjesec smo planirali samo jedan tjedan junaka (možda bi tako mogli za ubuduće, lakše je onda praviti i raspored objava), a radi se o Texu. Jedan naš član mi je dao dobru ideju za taj tjedan gdje to neće biti "čistokrvni" Tex tjedan budući da će se tu umiješati još jedan junak, ali o tome više u tom tjednu (pretpostavljam da neki već naslućujete kako će to izgledati).

Ovaj mjesec bi mogli se sad ponovno vratiti na onaj ritam objava svaka dva dana (iako kako Spock reče, stanje zaliha je i dalje sjajno, skoro pa nepromjenjivo), možda u nekom dijelu mjeseca malo ubrzati čisto da dobijemo onu brojku 16-17 recenzija u mjesecu.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 01/06/2022 : 17:44:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
Stigao sam prije uhvatiti malo predaha i pročitati jednu kratku priču iz Dylan Dogovih giganta koja nije recenzirana. Radi se o:
DD ...... / LUGG 12b / ............ Prividna smrt
Rezervirao bih je jer me ugodno iznenadila i smatram da se o njoj može dosta pisati, usprkos malom broju stranica koji ima.

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/06/2022 : 18:53:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Qwertz

Poslana recenzija za PSDZ 36a: Borci. Javit ću novu rezervaciju kada budem uhvatio vremena da nešto novo pročitam😅.

Qwertz, baš sad sortiram neke slike recenzija, pa idem redom.
Kod one recenzije PSDZ 37b, ne znam kako nisi skužio, prvu sliku koju si poslao je jako mutna.
Mene su odmah oči zabolile kad sam je vidio

Jesi li htio prikazati sliku neke snježne oluje/mećave, a da je šuma lokacija takvog (ne)vremena?
Mogu ti ja tako nešto naći ako si htio takvu sliku (s tim motivom).

Ovo znaš da ne možemo staviti ovako u recenziji na sajtu, ne bi bilo u redu, naročito u današnje vrijeme kad možemo naći puno boljih, kvalitetnijih slika.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 05/06/2022 18:54:08
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 05/06/2022 : 19:19:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Qwertz

Poslana recenzija za PSDZ 36a: Borci. Javit ću novu rezervaciju kada budem uhvatio vremena da nešto novo pročitam😅.

Qwertz, baš sad sortiram neke slike recenzija, pa idem redom.
Kod one recenzije PSDZ 37b, ne znam kako nisi skužio, prvu sliku koju si poslao je jako mutna.
Mene su odmah oči zabolile kad sam je vidio

Jesi li htio prikazati sliku neke snježne oluje/mećave, a da je šuma lokacija takvog (ne)vremena?
Mogu ti ja tako nešto naći ako si htio takvu sliku (s tim motivom).

Ovo znaš da ne možemo staviti ovako u recenziji na sajtu, ne bi bilo u redu, naročito u današnje vrijeme kad možemo naći puno boljih, kvalitetnijih slika.




Da, trebala je biti slika snježne mećave. U originalu je bila dosta šira pa je očito ispala mutno kad sam je izrezao.

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 05/06/2022 : 19:31:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Qwertz

Poslana recenzija za PSDZ 36a: Borci. Javit ću novu rezervaciju kada budem uhvatio vremena da nešto novo pročitam😅.

Qwertz, baš sad sortiram neke slike recenzija, pa idem redom.
Kod one recenzije PSDZ 37b, ne znam kako nisi skužio, prvu sliku koju si poslao je jako mutna.
Mene su odmah oči zabolile kad sam je vidio

Jesi li htio prikazati sliku neke snježne oluje/mećave, a da je šuma lokacija takvog (ne)vremena?
Mogu ti ja tako nešto naći ako si htio takvu sliku (s tim motivom).

Ovo znaš da ne možemo staviti ovako u recenziji na sajtu, ne bi bilo u redu, naročito u današnje vrijeme kad možemo naći puno boljih, kvalitetnijih slika.




Može, hvala
Slobodno uzmite bilo kakvu sliku sa snijegom. Ova je možda i sama po sebi mutna, ali mi se to omaklo

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/06/2022 : 19:53:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Poslao sam ti sad na privatnu poruku jedan prijedlog
Mislim da nećeš moći odbiti

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 05/06/2022 : 20:01:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Poslao sam ti sad na privatnu poruku jedan prijedlog
Mislim da nećeš moći odbiti



Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29362 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 07/06/2022 : 16:19:07  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Recenzija Mihaela Erceg - Mihe: Knjiga godine poslana, čeka na objavljivanje.

ReemCP: autorice nema u enciklopediji, rekao si da to napomenem. A nema ni slike naslovnice koliko sam tražio, pa sam poslao i sliku naslovnice.

Sve su mi ostale recenzije pri kraju, mislim da bih mogao stići ovaj mjesec završiti Texa Moctezumu i Posljednjeg pobunjenika, ali nikad se ne zna, srećom su se sportski događaji prorijedili, ali trenutno sam zaokupljen Vrhom Bogova!

Rezervirao bih strip Dijego Armando Maradona od Makonda.

To bi bilo dosta za ovu godinu :-), ali znajući sebe to ne bude sve.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 07/06/2022 : 22:03:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

ReemCP: autorice nema u enciklopediji, rekao si da to napomenem. A nema ni slike naslovnice koliko sam tražio, pa sam poslao i sliku naslovnice.

Super da si javio, pa ću na vrijeme obavijestit Delboja da stavi ;)

A i odlično za ovog:


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9214 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/06/2022 : 22:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ima naslovnice: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/strip-album-album-smzd-22-di-si-bija-ovih-dana/38532/0/

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29362 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 07/06/2022 : 22:49:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ja ukucao na enciklopediji knjiga i nije mi ništa izbacilo. Inače, knjiga/strip je zakon!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 08/06/2022 : 00:02:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Bravo Deers, sad samo treba dodati autoricu ;)

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 08/06/2022 : 12:11:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
Poslana recenzija za Dylan Dog gigant 12b: Prividna smrt.
Novu rezervaciju ću javiti, ako budem stigao, do kraja dana. Ako ne budem, onda sutra. Još razmišljam hoću li ostati u Londonu, vratiti se na Divlji zapad , ili bih mogao malo posjetiti vrući Brazil...

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.

Edited by - Qwertz on 08/06/2022 12:15:41
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12966 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 08/06/2022 : 14:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
@Qwertz,navijam da te jedna od recenzija odvuče u Brazil!
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 08/06/2022 : 16:10:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
Pa, znate što? Ljeto je, vani je vruće. Na poslu radim sa raznim egzotičnim i ne baš tako egzotičnim biljkama, pa bih volio recenzirati neki strip koji se dešava u krajevima gdje ima takvih biljaka. Ima li boljeg mjesta za nešto takvo od Amazonske prašume. Također, pošto sam već dvaput recenzirao zadnju epizodu nekog serijala, učinit ću to i treći put.
Dakle, rezervirao bih Mister No "Novi život"

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.

Edited by - Qwertz on 08/06/2022 18:30:38
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 10/06/2022 : 00:27:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Qwertz

Dakle, rezervirao bih Mister No "Novi život"

Divim se tvom entuzijazmu, nego ovdje bi Qwertz trebalo biti oprezan budući da se radi o jednom sjajnom serijalu gdje bi bilo dobro da osoba koja obrađuje završnu priču tog strip junaka ima veliko znanje o istome, po mogućnosti 90% i više pročitanog serijala.

Osobno sam puno pročitao priča MN-a, ali ne bih se usudio tu priču recenzirati, ovako mi na pamet padaju ljudi poput Igora, Spocka, Koresha i sličnih, koji bi to mogli završiti jer su pročitali puno njegovih epizoda, a i odradili pozamašan broj tekstova MN-a ;)

Da se radi o nekoj priči na sredini serijala i sl., onda OK, ali ovdje bi se zaista (po meni) trebalo ekstra potruditi i složiti neki tekst dostojnog našeg "pilota" na koji ćemo mi kao publika MN-a reagirati "wow" kao što sam ja (a vjerujem i ostali) reagirao na ovu Igorovu recenziju team-upa Zagora i Texa.

Bilo bi dobro pročitati i ovu Koreshovu MN recenziju kako je on to radio, ovo je jedna od recenzija koja obrađuje skoro sami kraj serijala: https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-mx-5-ayahuasca/2590/

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 10/06/2022 00:28:33
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 10/06/2022 : 07:05:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam ih ja dosta, pogotovo zadnjih par tjedana (malo sam se navukao na pilota), jedino nisam stigao napisati komantar ni na jednog jedinog zbog toga što jednostavno vremenski ne stignem. Do sada sam složio neki nacrt uvoda u kojem predstavljam serijal, vrijeme u kojem je izašao, lokaciju i sam krajolik Amazonije, ali planiram i ukratko obraditi važnije sastavnice serijala, povijesnu pozadinu, razloge gašenja itd. No, naravno, pisanje ove recenzije moglo bi potrajati dulje nego inače

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7034 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 10/06/2022 : 15:32:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Ažurirani popisi!

PS: Zapisao sam Qwertzu rezervaciju zadnje Mister Noove epizode, pa ćemo vidjeti hoće li biti na razini za objavu. Kako je Reem već naglasio, neki kultni stripovi ili bitne epizode unutar serijala s ogromnim brojem recenzija ipak zahtijevaju višu razinu pisanja recenzije.
Qwertz, sada je na tebi da se dokažeš!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 10/06/2022 15:34:56
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 10/06/2022 : 17:01:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Da, ja sam u vezi ovoga, ne malo, nego jaaako skeptičan :)
Ovakvo nešto po meni zahtijeva vrhunsko poznavanje serijala, recenzija bi morala biti studiozno obrađena upravo iz razloga jer je zadnja epizoda kultnog junaka gdje onaj glavni naglasak možda i ne bi trebao biti na samu priču te zadnje epizode, koliko bi trebao možda biti na primjerice presjeku scenarista kako su utjecali na pilota, tko je utjecao da on klizne i odvede ga u neželjenom smjeru, "protresti" čitav serijal u najvažnijim crtama, spomenuti kultne epizode... ma ima tu posla.

Svakako bi bilo dobro pročitati ovu Igorovu MN recenziju, naročito ovaj uvod negdje do ruba završetka ove zelene rubrike "zanimljivosti": https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lbnp-1-5-mister-no-povratak/2524/

Morao bi biti takav, nekakav sličan, živopisan uvod dostojan našeg pilota :) Naravno, i ostatak recenzije na takvom nivou.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7740 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 10/06/2022 : 17:08:02  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Pa valjda recenzija i služi da se recenzira samo ta zadnja epizoda, a ne cijeli serijal.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12577 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 10/06/2022 : 17:24:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Nisam niti mislio da mora recenzirati čitav serijal, ovo je samo jedna od ideja što bi se moglo uklopiti u nekakvu uvodnu riječ, pa i onu, završnu. U mojim očima (a ne moram biti u pravu) zadnja epizoda nekog važnijeg serijala nije isto kao primjerice (sad bubam) 213., 276., 312... epizoda, već smatram da bi u ovoj zadnjoj epizodi trebalo napraviti i nekakav dostojan oproštaj od pilota spomenuvši pritom ove neke crte što sam iznad naveo.

To je samo jedna od ideja kako ja to vidim. Možda netko to drugačije vidi i ima neku drugu zamisao kako bi trebalo to izgledati.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 10/06/2022 : 17:40:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
Nakon brojnih avantura, uspona, padova, zgoda i nezgoda, nažalost, došlo je vrijeme da se pozdravimo s našim najdražim pilotom Jerrijem Drakeom. Ma, znate što? Neću ga ovako oslovljavati, siguran sam da bi
mu bilo draže da ga zovemo Mister No. Da, ovo je posljednja epizoda Mister Noa i serijal je završen sa brojem 379. Još 24.3. sam ostavio kratki kometar ispod zadnjeg Strip-Agentovog lažnog maksija i on je glasio: "The end. Šteta da je ovo završilo. Također, čudi me da zadnji broj serijala nema recenziju. Možda bih ga mogao rezervirati, jednog dana...". Pa, čini se da je taj dan napokon stigao. Nažalost, sve što počne, jednom mora i završiti. Tako je završio i Mister No. Naravno, Nolitta se pobrinuo da zadnja epizoda serijala bude melankolična i emotivna, ali ne i predepresivna.. No, kako je sve počelo? "Donđovani?Zgubidan?Nasilnik? Da, on je sve to! Isto kao što je i bezobrazan, hrabar, surov, drzak, obijestan, tvrd, nemilosrdan, ali isto tako i velikodušan, veseo, vjeran, pošten, šaljivčina. Jednom rječju, on je Mister No!" Početkom 1975. ova je najava osvanula u brojnim Bonelli stripovima i uskoro je na kioske stigao prvi broj novog serijala. Za realizaciju se pobrinuo, za mene, najbolji duo talijanskog stripa svih vremena. Da, Nolitta i Ferri koji su nam zajedno podarili brojne nezaboravne avanture Duha sa Sjekirom, kreirali su i premijernu epizodu sjajnog novog serijala. Nakon premijere, usljedio je nevjerojatan uspjeh kakav ni Nolitta nije zamišljao, pa je jednom morao prekinuti odmor kako bi se u tiskanje poslalo još primjeraka prvog broja zbog oduševljenja publike. Neki s punim pravom smatraju Mister Noa remek-djelom devete umjetnosti. Ono što mi se kod njega svidjelo je to što je uvijek uvelike odskakao od tipičnih strip-protagonista. Često je završavao prevaren, pokraden, pretučen i zbog toga smo se sa njime mogli identificirati u jednoj mjeri. Da, Mister No je običan čovjek sa svojim vrlinama i manama, čovjek koji radi greške, kojemu ne ide uvijek sve od ruke, ali se nikada ne predaje i uvijek je voljan pomoći ljudima u nevolji i boriti se protiv nepravde. Iako svi to znate, još jednom ću ponoviti legendarnu priču oko nadimka Mister No i načina na koji ga je naš Jerry stekao.
Jerry Drake zaradio je svoj nadimak Mister No 1941. godine, za vrijeme Drugog svjetskog rata kada je sudjelovao u dragovoljačkom odredu Letećih tigrova na Pacifiku. Tom prilikom zarobio ga je okrutni japanski pukovnik Saiko koji ga je ispitivao i mučio, ali Mister No je uporno na sva pitanja odgovarao NE. To je zaista bio frajerski potez i zbog njega mi se Mister Noov lik još više dopada.
Kao što je općepoznato, Nolitta je radnju stripa postavio u 50.-e godine prošlog stoljeća, u vrijeme kada tehnologija još i nije postojala u današnjoj mjeri, kada su službeno postojala samo 2 spola, kada ljudi nisu 10 sati dnevno gledali u ekrane, kada su se maske nosile samo za maškare, kada je postojala netaknuta divljina i kada je sve bilo jednostavnije. Naravno, ne mogu tvrditi da je onda bilo bolje, jer se nisam rodio (zapravo, ni roditelji mi se nisu rodili, a i djedovi i bake su bili djeca vrtićke uzrasti), ali iz priča starijih čuo sam da su se ljudi više družili, često su si međusobno pomagali i zajedno slavili u raznim prigodama. Danas, nažalost, toga više nema. Nolitta je kroz završne epizode Mister Noa prikazao i nemilosrdan "napredak" koji nezaustavljivo uništava prirodu. Naime, šume se sijeku, jezera se isušuju, životinje gube svoja staništa i to sve zbog ljudi. Nekontrolirana sječa stabala je problematizirana još 2006. godine u ovom stripu, a i danas je velik problem. Još veći nego prije, zapravo. Od 2006. prošlo je 16 godina, nevjerojatno je kako vrijeme leti, a zanimljivo je i kako ovdje recenziram strip koji je izašao kada sam imao dvije godine :)
Mister No mi se često čini kao relikt nekog prošlog, boljeg vremena kojemu, nažalost, mogu svjedočiti samo kroz filmove, stripove i djelomično glazbu.
U današnjem svijetu, jednostavno, ne mogu zamisliti nekog čovjeka koji gotovo bezbrižno živi u prašumi i vozi avion te njime prevozi ljude. Mislim da bi ga u 2022. godini ili ismijavali ili prozvali luđakom. Nasreću, Nolitta ga je mogao zamisliti 1975. i podario nam je odličan strip.
Kroz cijeli serijal prodefilirala je pozamašna količina više ili manje uspješnih autora.
(Sada kreće analiza opusa značajnijih autora)

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.

Edited by - Qwertz on 10/06/2022 17:40:59
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 10/06/2022 : 17:47:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Nisam niti mislio da mora recenzirati čitav serijal, ovo je samo jedna od ideja što bi se moglo uklopiti u nekakvu uvodnu riječ, pa i onu, završnu. U mojim očima (a ne moram biti u pravu) zadnja epizoda nekog važnijeg serijala nije isto kao primjerice (sad bubam) 213., 276., 312... epizoda, već smatram da bi u ovoj zadnjoj epizodi trebalo napraviti i nekakav dostojan oproštaj od pilota spomenuvši pritom ove neke crte što sam iznad naveo.

To je samo jedna od ideja kako ja to vidim. Možda netko to drugačije vidi i ima neku drugu zamisao kako bi trebalo to izgledati.


Tako nešto sam i planirao. U gornjem postu je početak uvoda (moglo bi se reći nacrt, jer još nije definitivna verzija) s pričom kako je serijal nastao, kada, kako je izgledalo vrijeme u kojem je nastao itd. Apsolutno sam svjestan činjenice da zadnja epizoda serijala nije ni blizu nekoj random epizodi iz sredine serijala i definitivno joj treba pristupiti s više ozbiljnosti te, kako ste naveli, pokušati dati neki generalni presjek cijelog serijala, vremena u kojem je nastao, njegove radnje, poruka koje nam šalje itd. Kao što rekoh, za ovu recenziju će trebati više vremena, rada i strpljenja, ali dat ću sve od sebe da bude dostojna kraja jednog odličnog serijala kao što je bio Mister No.

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page
Page: of 222 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.77 seconds. Snitz Forums 2000