forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 OMNIBUS DANIJELA ŽEŽELJA (Komiko)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

ned_lynx
Senior Member



2331 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 06/08/2013 : 23:31:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Kako je veći deo jula bio kolektivni godišnji odmor u Komiku zbog čega je i komunikacija s našim čitaocima bila gotovo potpuno onemogućena, pretplatni period za OMNIBUS DANIJELA ŽEŽELJA biće produžen do 31. avgusta 2013.



Ovaj je otklon sasvim dobrodošao; kako izdavaču, tako i meni;)

Piši propalo!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 26/08/2013 : 22:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Pretplata traje još 5 dana.

Hvala svim pretplatnicima i čitaocima na interesovanju i pitanjima

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/09/2013 : 23:29:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
U prodaji od sutra na Salonu stripa u Beogradu.

Pretplatnici mogu svoj primerak i poklon print da pokupe narednih dana, do nedelje, na Salonu stripa.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 26/09/2013 : 08:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
ima li neki "salonski" popust ili barem produžetak pretplatničke cene za vreme SS?
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 27/09/2013 : 01:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Omnibus je na Salonu sa popustom 2000 din, odnosno 18 evra.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 27/09/2013 : 08:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Tekst Zorana Stefanovića povodom Žeželjevog omnibusa preuzet sa:
http://www.rastko.rs/rastko/delo/14822

Зоран Стефановић

Фотокопије душе – преиспитивање

(Жежељ и ми, ни двадесет година касније)

Написано поводом изласка књиге: Данијел Жежељ, Омнибус, „Комико“, Нови Сад, 2013.



Жива сам душа и пазим шта причам о књигама у којима се добри људи сакупљају. И зато упозоравам на погрешан хоризонт очекивања, ако сте га на ово место донели.

Очекивања су зло, а нарочито ако се тумачења оностраног тичу. Боље је да будући историчари и критичари уметности и поп–културе раде свој посао и сами провере исказ: дело Данијела Жежеља је један од монолита стрипске и менталне стварности овог доба.

Ми садашњи можемо понудити само ону причу која је донета са лица места.

Сунце, Ритам, Краљ и Мудрост

Главно лице места је, у ствари, био тренутак. И то онај када се накнадни прелом у свести десио. Један девет девет три. Година када је некима већ било јасно да је вила Семолина себична кучка, да ћемо се Сунца начекати и да Шиљо још задуго неће бити пронађен. Час беше стигао када је родна земља заиста била крвава груда.

Али, из заветрине и од нас глупљих гледано, то је било скоро океј. Ми који нисмо добили свој животни фискални рачун за наплату били смо у блаженом незнању, чашћени са одлагањем од десет или двадесет година времена за спознају. Није да нисмо видели, али је од историје у реалном времену убедљивија била нека врста тек изгубљеног Раја. А он је још бубњао у нама.

О, кад би се само могло данас показати какве су те претходне осамдесете заиста биле. Блиставе и надежне.

У стрипу се то видело колико и у музици. Почело је са Кобром против Анђела Пакла, наставило се Странцем, наврхунило се са задњим великим миљоказом: Нитима снова о моћи. Свака нешто старија стрипска генерација и полугенерација је нас, младе, частила вожњом ка новом видику.

А ми, телад и јунци, старији адолесценти, сви рођени у другој половини Шездесетих слободом пуних, једва смо чекали наш тренутак. Знали смо да и ми можемо слично. И брзо су се појавили докази.

Вероватно су то биле баш Жежељеве прве објављене табле. О, да. То је било оно. Генерацијски ми. Са љубављу и поштовањем према традицији на којој смо изникли, али је и све било другачије: и лирско и дисциплиновано и техницистичко и онострано. Фотографије надстварности, фотокопије душе. Наша Оностаза.

И сливало се крајем осамдесетих на нас жежељевско црно светло, густ ваздух, музика између кадрова. Специјал Младости (где су га ставили поред Гачића!), разбарушени Патак, и наравно, Комикон — и црни и нецрни... Тешко смо налазили зенице у очима његових јунака, али смо тачно знали шта је у њима иза црне материје и црне енергије.

Киоске смо тада дневно у трансу обилазили, да би нас часописи стално водили на нов пут. Али се на прелазу у деведесете и поредак око нас већ почео мекано да распада, ентропијски круни. А спољног цијанофикса није било да на крају распрслу 1991. слепи.

И онда се појавио Ритам срца, а ми остали без даха. Не само због самог албума за који смо знали да ће се некако породити у свом том сјају и лепоти, већ и због ваздуха који је историја великом брзином исисавала око нас 1992. лета Господњег.

Једна ера беше навршена, а Ритам срца је био једна од само пар орахових љуски које су нас нишче даље у поводањ понеле. У наш Еон.

*

Човек има могућност да путује кроз Време, јер је, на концу, и оно тачка (а Рат је наслеђен, али то је друга прича). Човек иде, а после коју годину — отприлике: десетлеће, кад су и деца и стабла већ своја бића — застане и сачека да прошлост дотапка за њим. Да се њих двоје разјасне. Ко је мудар за ово зна.

А ко је и мудрији, свестан је да треба свирати, али се мора и за појас заденути, када се умориш од намиривања рачуна, општег насиља и психоза, осећаја угрожености, а и угрожености саме. Тад један део душе мора век свој да одспава. Али ће се пробудити.

Никад није било да се митски јунак није вратио. Знамо по себи.

*

У једном тренутку, престао сам да тражим Жежељеве техничке методе којима је долазио до цртежа. Чему? Мера се мора имати, јер је опасно знање које нема своју економију и ергономију. Неретко сам и зазирао од његовог света кад је касније у туђу боју прешао, јер сам већ узео оно шта ми је требало и катастарски било заувек моје, и унапред и уназад. Устезао сам се и од медијских прилога, да случајно не бих себи освестио да право биће цртачево, онострано, има овде свог аватара од крви и меса, од којег не бих ишта да очекујем.

А и шта бих више? Већ рекох: узето је на време, све одавно моје.

Е, тај део је чиста мудрост. Знати шта већ поседујете, знати и да за друге добре ствари вреди чекати. Оне стижу у пролеће, које само што није. (Мада не треба бити преживчан, лако се поплаши.)

Истина, огромне сатове на татлиновским солитерима тескобне будућности неко већ прави. Али не бој се, мало стадо, ту су и даље праобрасци сатова: спирале, пужеви од теста, свинути реп пругасте мачке, архајски цртежи сунца... И увртање тела балерине у угрејаном сумраку. Сва вештина је запазити ово у правом трену, упркос живцима и тик–тактању.

Мудрост је знати и да спорт није живот, да су слонови најлепши облаци, да ако желиш летети мораш да жмуриш, али и да часовнике слободно можеш отписати. (Њих су банкари изумели негде успут еволуције.)

Исход: Црно и оно друго

Ново је столеће, кењка да буде миленијум, од старих књига зазире и своје штиво захтева. Зато се и ја у њему од старих књига клоним, оно новије преферирам, безбедније и прикладније. Ето, понекад узимам Боливијску црну у руке и дуго гледам где све пробија светлост.

Стотине је ту слика. Преврћем странице, док по лобањи одјекује зампоња. И квика и цела пескаста ритам секција где око мене дише трећи свет и где ме чекају. Видим да у тој књизи нема стрипа а да није однекуд прокријумчарени доку–филм. И укуси овога и мириси онога. И дугометражна анимација са папира и петосатна музичка сеанса збијена између дебљих потеза тушем, у сат времена прелиставања.

Нема ту ни кутка, тамо негде дубоко иза кадрова, где се фотокопије душе — отисци са пресе сећања или будућег виђења — не штанцују у 26 фрејмова унутар једног јединог (а тананог) слабог откуцаја била. И варничења закржљалих, али и даље постојећих синапси.

Ново је доба и ми данашњи све знамо. И да Семолина јесте куја, и да Шиљо астрономски гледано и није планета, те да су службе у заједничкој координацији рокнуле Супермена. Знамо и где Рогати спава, мада је јасно да и он мора да одмори душу.

Но, ако се напнеш, између свих тих некорисних чињеница, инфозабаве тако рећи, чујеш могућност и наду и музику. И заиста вам велим да је ритам срца све време тапкао за нама, и сад смо сви заједно ту.

Наравно, није било лако у своју звезду веровати, а и волео бих да сам мудрији. Али није ни лоше: ове редове пишем пред зору и чекам мајушно јесење пролеће, приватни посед. Јер, старе се књиге умеју враћати и ваздизати, понекад као збирно и расцветало биће, тек откривена животиња–биљка из тихоокеанских бездана:

Ритам срца, Град сунца, Софија и Рекс.

Четири књиге, једне корице. Жежељ. Како сад то? Куда носати? Коме драгом давати? Хоће ли ми приче бити туђе у новом обличју, јер сам и ја сад добри странац према оном себи претходном? Штампарија ће рећи и пресећи, ствар ће бити пресуђена.

Знам само да ћу понекад то прелиставати и одназад, филм унатраг пуштати — до оне почетне тачке.

Ето, рекох и спасих душу. А даље ћу пешке. До сирене или балерине. Или обе.

Жива сам душа и волим места где се лептири и златне рибице окупљају.

У Београду, 4. септембра 2013.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 30/09/2013 : 01:42:21  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Tekst Zorana Stefanovića povodom Žeželjevog omnibusa preuzet sa:

Фотокопије душе – преиспитивање

...



stilski:
izuzetno neuspesno podrazavanje prevera
sadrzajno:
monolitna mentalna izdrkotina

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

zstefanovic
Starting Member

Serbia
81 Posts

Member since 25/05/2007

Posted - 30/09/2013 : 15:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Send zstefanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis
stilski:
izuzetno neuspesno podrazavanje prevera
sadrzajno:
monolitna mentalna izdrkotina



Ako si u pravu, nisi mi veći kompliment mogao dati. Ti si, vidim, neka načitana i istančana osoba, pa si čitao i Prevera, no ja nisam. Ostaje da sam stupio u astralnu vezu sa Preverovim duhom, te mi je veselnik diktirao. Ili sam urođeno na istom stilskom nivou s njim. U oba slučaja da se čovek smrzne od samozadovoljstva i poletnog ega. Hvala. Što se tiče ovog drugog (za ekstazu vezanog), mora nešto čovek povremeno i za svoju dušu uraditi. Privatna je ovo stvar, iako cenim što si imao potrebu da čujemo i tvoje mišljenje.

Ove skromne beleške su, FYI, urednički tražene. (Ali, izgleda, ne i zalud. Osim sajta Udruženja stripskih umetnika Srbije, objavljene su i na sajtovima Komiko, Strip vesti, Projekat Rastko i Udruženje Svet stripa iz Kragujevca.)

Hint: ako osim Prevera (ponovo) pročitaš i Žeželja, možda ćeš i moj tekst videti drugim očima, punijim shvatanja. Ali to nije bitno. Bitno je da sam na beogradskom Salonu, između ostalog, video i čoveka koji je kupio 3 (broj, nije ćirilično Z) Žeželja odjednom.

(E da, osim pozdrava mami, da se zahvalim ovom prilikom i onima koji su pisali, zvali ili usmeno dali reakcije na tekst.)
Go to Top of Page

zstefanovic
Starting Member

Serbia
81 Posts

Member since 25/05/2007

Posted - 30/09/2013 : 15:27:35  Show Profile Show Extended Profile  Send zstefanovic a Private Message  Reply with Quote
(E da, hvala i Markosu što je omogućio na forumu i Јуникод. Tako postupaju pravi Regionci.)
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/09/2013 : 18:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Zstef ne obraćaj pažnju na postove noemisa!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5279 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 30/09/2013 : 21:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Ovo vec moze da se pazari u Darkwoodu ili jos nije stiglo ????
Hvala unapred na odgovoru
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 30/09/2013 : 21:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Koliko ja znam - može!

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 01/10/2013 : 23:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zstefanovic


Ako si u pravu, nisi mi veći kompliment mogao dati. Ti si, vidim, neka načitana i istančana osoba, pa si čitao i Prevera, no ja nisam. Ostaje da sam stupio u astralnu vezu sa Preverovim duhom, te mi je veselnik diktirao. Ili sam urođeno na istom stilskom nivou s njim. U oba slučaja da se čovek smrzne od samozadovoljstva i poletnog ega. Hvala. Što se tiče ovog drugog (za ekstazu vezanog), mora nešto čovek povremeno i za svoju dušu uraditi. Privatna je ovo stvar, iako cenim što si imao potrebu da čujemo i tvoje mišljenje.

Ove skromne beleške su, FYI, urednički tražene. (Ali, izgleda, ne i zalud. Osim sajta Udruženja stripskih umetnika Srbije, objavljene su i na sajtovima Komiko, Strip vesti, Projekat Rastko i Udruženje Svet stripa iz Kragujevca.)

Hint: ako osim Prevera (ponovo) pročitaš i Žeželja, možda ćeš i moj tekst videti drugim očima, punijim shvatanja. Ali to nije bitno. Bitno je da sam na beogradskom Salonu, između ostalog, video i čoveka koji je kupio 3 (broj, nije ćirilično Z) Žeželja odjednom.




hm... zanimljiv odgovor, malo nejasan, ali zanimljiv

npr. nije mi jasno kako se iz cinjenice da sam citao prevera,implicira moja "nacitanost" ili jos bolje to da sam "istancana osoba" (sta god ovo potonje znacilo)

ako se jos svemu pridoda fakat da ti nisi citao prevera, slucaj postaje prakticno neresiv, da preformulisem:
kako iz svog ne-poznavanja preverovog dela impliciras da sam ja (koji sam ga citao) istancana osoba... hm...

ovakvi logicki paradoksi bi razoruzali rasela a kamoli moju malenkost, dobro je te uopste ostah ziv

cak ni drugi deo odgovora ne sija od jasnoce, u pitanju je privatna stvar objavljena na raznim sajtovima, za svoju dusu radjena a opet urednicki trazena...
"jednom recju sodoma i gomora"


zezelja cu svakako da pazarim prvom prilikom, samo se nadam da pored ovakvog astralnoprojektovanog hvalospeva ne ispadne igracka - placka,
hocu reci samo da umesto zezelja ne dobijem(o) seselja...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

zstefanovic
Starting Member

Serbia
81 Posts

Member since 25/05/2007

Posted - 02/10/2013 : 02:19:17  Show Profile Show Extended Profile  Send zstefanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis
ovakvi logicki paradoksi bi razoruzali rasela a kamoli moju malenkost, dobro je te uopste ostah ziv


Da sam na tvom mestu ne bih traćio rad mitohondrija na sve to. Zloglasan sam po alogičnosti, u svetu koji se služi matematikom drugačijom od tvoje.

quote:
zezelja cu svakako da pazarim prvom prilikom, samo se nadam da pored ovakvog astralnoprojektovanog hvalospeva ne ispadne igracka - placka, hocu reci samo da umesto zezelja ne dobijem(o) seselja...


Dakle, reagovao si na tekst pre no što si pročitao Žeželja? To je nesumnjivo kul. I sigurno je zbog ove kontroverze još po koje dete iz Zone A pročitalo tekst što je Vuk pustio starohrvatskom ćirilicom.

Ali da bi bio deo daljeg razgovora, plašim se da ćeš ipak morati da investiraš i valutu i vreme u izdanje.

Pa da se opet ovde u zdravlju i meritorno nađemo.
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 03/10/2013 : 00:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
moram priznati da je postalo simptomaticno da ljudi kad im ukazete na neku od nelogicnosti i zatrazite objasnjenje postupka zakljucivanja kojim su se vinuli do tih misaonih visina s jedne strane obavezno ne odgovore na pitanje, a sa druge to sto vam ponude mesto odgovora
najcesce bude jos grdje od pocetne (problematicne) izjave

dakle, kao sto je ravi stinki svoje analize sinteza objasnjavao sopstvenim boravkom u Umu, Zstef (citaj.Zi-Shtef, kako ga je superherojski prekrstio aleksetes) svoje zakljucke objasnjava boravkom u svetu gde okupljenim zlatnim ribicama i leptirima vladaju nekakve matematike, i gde je navodno zloglasan po svojoj alogicnosti, te roditelji njime plase svoju decu kako kakvim baukom...

ipak, evo novog pitanja, tzv popravni:
kakva je to moja matematika, i otkud to da je moja??
(posto nije lepo zstefanovicu da posedujem matematiku a da to ne znam,
30 godina zivim normalno a sad sam odjednom postao vlasnik matematike kad sam tebe sreo...)

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

zstefanovic
Starting Member

Serbia
81 Posts

Member since 25/05/2007

Posted - 03/10/2013 : 01:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Send zstefanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis
moram priznati da je postalo simptomaticno da ljudi kad im ukazete na neku od nelogicnosti i zatrazite objasnjenje postupka zakljucivanja kojim su se vinuli do tih misaonih visina s jedne strane obavezno ne odgovore na pitanje, a sa druge to sto vam ponude mesto odgovora
najcesce bude jos grdje od pocetne (problematicne) izjave


Vidi, zemljak, ovaj forum nije javno preduzeće da ti ugovorno i odmah servisira potrebe koje imaš iz domena logike i sholastike. Uostalom, ti si nabasao u moj tekst, da prostiš, a ne ja u tvoj.

Znači, objašnjenje postupka ti leži ad fontes -- u čitanju štiva koje je tema mog teksta.

(Pominjanje matematike je citat iz Pavića i odnosi se na ovo čime se baviš. I uopšte to nije bitno, ako mene pitaš.)

Edited by - zstefanovic on 03/10/2013 01:19:54
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5279 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 03/10/2013 : 12:37:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Ovo je moj prvi susret sa Zezeljem i moram reci...kakav jebeno dobar strip, kakav jebeno vrhunski crtez i pripovedanje Zezelja, i na kraju kakvo jebeno vrhunsko izdanje KOMIKA...alal vera
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 05/10/2013 : 21:53:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Hvala Dr. Zistise, s moje strane mogu da kažem da Omnibus jeste jedno od Komikovih najboljih izdanje, tehnički govoreći, ali sve zasluge za ugođaj pripadaju samom materijalu i genijalnom Danijelu Žeželju.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 07/10/2013 : 22:43:26  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zstefanovic


(Pominjanje matematike je citat iz Pavića i odnosi se na ovo čime se baviš. I uopšte to nije bitno, ako mene pitaš.)



avaj... "pavicevu matematiku" ti poteze kao bedem (citaj bedu) sopstvene alogicnosti... a sad ona ispade nekakav dokaz moga vlasnistva i mojih aktivnosti... a povrh svega sve to i nije bitno, ako se pitas ti - koji si "matematiku" i uveo u pricu...

suvisno je i pitati zasto si se onda uopste razmetao pavicevim stilskim besmislicama...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 08/10/2013 : 14:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Lep i veoma ličan prikaz Omnibusa Danijela Žeželja izašao je na 3 strane u Urban Bug-u:

http://www.urbanbug.net/mag/E-Urban-BUG-98/index.html#/36/

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 20/05/2014 : 20:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Sjajan crtez, Zezelj je uistinu genijalac kako crta… odusevljen sam, posebno odredjenim kadrovima… isto bih mogao da kazem i za scenario, ali sa malom (licnom) “zadrskom” jer realno postoje delovi koje mozda i nisam bas siguran da sam razumeo kako je to zamisljeno... ili mozda jesam, ali na neki svoj nacin… No, ono sto mi je i pored toga totalno bilo cool jeste nacin na koji "ide" (ili se gradi) tok svake price… kapa dole za to… naprosto te svaka prica “uhvati” pod svoje i vodi dalje, do samog kraja… "daruje" jedinstven osecaj tokom citanja...

Sve pohvale i za izdanje i Komiko, odlicno odradjeno… preporuka u svakom smislu za ovaj strip…
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 16/06/2014 : 19:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
STRIP RECENZIJA
Klesanje stripa
Autor: Anica Tucakov

Impresivno izdanje jednog od najcenjenijih umetnika sa ovih prostora Danijela Žeželja (Zagreb, 1966), velikog formata i sa tvrdim koricama, objedinjuje autorove „rane radove“, predstavljajući stripove „Ritam srca“, „Sun City“, „Sofija“ i „Rex“.

Kolekciju otvara „Ritam srca“, strip album koji je objavio u Italiji 1993, pre odlaska u Ameriku. Federiko Felini u predgovoru za ovo delo navodi - „Fasciniraju me Žeželjeve preteće i sablasne perspektive, način na koji uspeva da izrazi osećaj melanholije kroz svoje priče i likove, opasnosti koje vrebaju. Sve to predstavlja uz veliki talenat i stil koji originalno i dosledno obuhvataju njegov svetonazor.“ Tu Žeželj odmah postavlja svoj monohromni svet i plastični rukopis, svoju „gradsku varvarsku eleganciju i poetiku“. U intervjuu datom „Jutarnjem listu“ maja 2012. godine autor sam ističe: „Meni se sviđa ideja o boji kao lošoj navici, optičkoj prevari. Kad se rodiš, ne vidiš boje, svijet je monokromatski. Svjetlo i sjena su osnova naše percepcije, samo se to zaboravi (...).“Vrhunski grafički tretman realizovan je, upravo, igrom svetlosti i senke, te korišćenjem mrkih tonova, čijim posvetljavanjem dobija svetlije naspram tamnih partitura. „Linija ne postoji, samo izoštravanje kontrasta crnog i belog“ (D. Žeželj)A ovi osnovni zrnasti sivi tonovi su tako gusti, da se čini kao da su zidani, dok su likovi koje kreira isklesani u velikim blokovima, bilo da je reč o golemim masama tela, koja su tu da izraze žestoka osećanja, ili o gipkim telima mladića i vitkih žena i devojaka. „Ritam srca“ možda i najbolje demonstrira autor osnovni kompozicioni postupak, sa vodećim motivom i disonantnom pratnjom. Naime, kod Žeželja reči često ne prate vizuelni sled. Crteži mogu pripovedati jednu priču, a reči drugu, te njihova kombinacija kreira treću kompozicionu i narativnu strukturu, očitu u ovom stripu, koji naglašava i važnu ulogu koju muzika ima u autorovom stvaralaštvu, u vidu ritmova, tempa, ali i doslovnih prizora. Uostalom, Žeželj je autor i koautor brojih performansa koji sjedinjuju muziku i slikanje uživo, a koje je izvodio u mnogim gradovima Evrope i Amerike, u pozorištima, klubovima, galerijama, crkvama i skvotovima.Žeželjev svet pun je apstraktnih vizuelnih motiva, koji poput razuđenih muzičkih repetitivnih sekvenci, čine krupni kadrovi koji ulaze u procepe trotoara, zidova, građevinske napukline, u plitke useke pločnika, koji poput negativa rešetki, ograđuju svet sa svih strana. Sa druge strane, u sablasno distopičnom Sun City-u (Ediori del Grifo, 1994), u kome se emituju vesti o „novim modnim linijama - proleće, leto, jesen, zima, pakao, a za gladne idealiste moderna juhica i doživotna margina“, dečije nepravilno urezani simboli opozivaju kamenu čvrstinu ostalih vizuelnih parametara, dok poetično dozivaju prostore nade i slobode.I u potonja dva stripa - o policajcu nazvanom“Sofija“(1994) i osveti nekadašnjeg detektiva Orlovskog „REX“(1995), autor postiže napetost ogoljene teskobe odnosom smirene kontemplacije i furiozne telesnosti, liričnosti i brutalnog nasilja. Postupak koji je istovremeno mišićav, emotivan i misaon.Zbog toga i ne treba da čudi da je Žeželj, koji inače živi i radi u Bruklinu, prvi svetski autor stripa čiji je rad predstavljen na samostalnoj izložbi u prestižnom muzeju „Isabella Stewart Gardner“ u Bostonu, 2005. godine.

Danas, 16. 6. 2014.

- See more at: http://www.danas.rs/danasrs/kultura/klesanje_stripa.11.html?news_id=283470#sthash.E6aa0pa4.dpuf

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 14/04/2015 : 23:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Portal za knjizevnost i kulturu "GLIF" objavio je analiticki tekst o Zezeljevim stripovima Ritam srca, San Siti, Sofija & Reks koji su objavljeni u nasem Omnibusu (2013).

http://www.glif.rs/blog/narativnost-naratibilnost-u-ranim-stripovima-danijela-zezelja/

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 04/10/2023 : 00:17:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Nova recenzija iz Salkanova pera:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-radio-2-sun-city/3095/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000