forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 TOP 10 "ugroženih"
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 04/02/2014 : 23:04:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by vice

Malo tko je danas obvezan na išta, ali moje mišljenje je da imaš dva tipa izdavača - one koji to rade primarno zbog zarade, i oni koji to rade sa čistom strašću.

Oni prvi su sigurno stabilniji, i iako im je zarada primarna, ne znači da ne vole strip. No, čvrsto su na zemlji i znaju da se uz ekonomsku situaciju i položaj stripa na našem tržištu neće omastiti brk bez mjera predostrožnosti i određene hladnokrvnosti. Takvi će ili strip izgurati do kraja pokrivajući ga masnom zaradom popularnijih naslova (kao npr. Libellus) ili ga hladno i brzopotezno ukinuti.

Drugi su često i sami stripofili koji žarko vole određene naslove za koje ne mogu prežaliti što ih nema u domaćem izdanju pa se upuštaju u izdavački biznis s glavom u oblacima. Takvi izgore brže od šibice, i priči tu je kraj. Osim ako u startu nemaš ogroman kapital jer si, ne znam, bezobrazno omašćen, i spreman si na teži minus, nema smisla upuštati se u nešto takvo. Interes, a time i određena zahvalnost publike, nije dostatna, i vodi ka frustraciji.

Eventualna treća vrsta bi bila neka zlatna sredina, no takvo nešto je ljudskoj vrsti mit već i u teoriji, a kamoli u praksi.

Dakle, ne, nijedan izdavač nije obavezan izgurati slabo prodavanu seriju do kraja, samo je tužno znati da novi naslovi na tržištu nemaju svijetlu budućnost, čak ni uz malu nakladu i basnoslovne cijene. A oni koji žugaju, žugali bi i da je stvar suprotna.


nikako mi se ovo ne uklapa sa stanjem na hrvatskoj strip sceni?
znači po tebi je Libelus u prvoj grupi?
a gde je tu Fibra?



Ne, Ludens je čisti primjer prve grupe, Libellus je varijacija toga, kako je i navedeno, barem po mom mišljenju. Fibra je miks prve i druge, s tim da je ipak riječ o izdanjima s malom nakladom, relativno malim interesom, i dosta visokim cijenama (a one očito realno, uz ovakvu situaciju, i ne mogu biti manje). Očito je i, naravno, da i Dade i Marko to rade s velikom ljubavlju prema stripu, ali realnost je takva da njihova izdanja nikad neće imati kiosk distribuciju ili pristupačne cijene (iznimke potvrđuju pravilo - Ratman i Libellus kolekcija). Mentor, koji je promovirao domaću strip scenu, u startu je bio više filantropski rad nego zarada, koliko god to tragikomično bilo.

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 04/02/2014 23:07:35
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/02/2014 : 23:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
aha, na to si mislio - ok, sad mi je jasnije.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2646 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 05/02/2014 : 23:17:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Johnny Difool



9. Bruno Brazil



quote:
Originally posted by Ernie Pike


4. Bruno Brazil



Za Bruna Brazila cenim da nema zime - ostao je još jedan integral sa tri epizode, pa mislim da će se to stopostotno kompletirati.




U Francuskoj je treći integral najavljen za 21.2.2014.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 05/02/2014 : 23:33:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Onda bismo ga mi uz malo sreće mogli dobiti do slijedeće godine u ovo doba.
Fingers cross.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 05/02/2014 : 23:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by vice

Malo tko je danas obvezan na išta, ali moje mišljenje je da imaš dva tipa izdavača - one koji to rade primarno zbog zarade, i oni koji to rade sa čistom strašću.

Oni prvi su sigurno stabilniji, i iako im je zarada primarna, ne znači da ne vole strip. No, čvrsto su na zemlji i znaju da se uz ekonomsku situaciju i položaj stripa na našem tržištu neće omastiti brk bez mjera predostrožnosti i određene hladnokrvnosti. Takvi će ili strip izgurati do kraja pokrivajući ga masnom zaradom popularnijih naslova (kao npr. Libellus) ili ga hladno i brzopotezno ukinuti.

Drugi su često i sami stripofili koji žarko vole određene naslove za koje ne mogu prežaliti što ih nema u domaćem izdanju pa se upuštaju u izdavački biznis s glavom u oblacima. Takvi izgore brže od šibice, i priči tu je kraj. Osim ako u startu nemaš ogroman kapital jer si, ne znam, bezobrazno omašćen, i spreman si na teži minus, nema smisla upuštati se u nešto takvo. Interes, a time i određena zahvalnost publike, nije dostatna, i vodi ka frustraciji.

Eventualna treća vrsta bi bila neka zlatna sredina, no takvo nešto je ljudskoj vrsti mit već i u teoriji, a kamoli u praksi.

Dakle, ne, nijedan izdavač nije obavezan izgurati slabo prodavanu seriju do kraja, samo je tužno znati da novi naslovi na tržištu nemaju svijetlu budućnost, čak ni uz malu nakladu i basnoslovne cijene. A oni koji žugaju, žugali bi i da je stvar suprotna.


nikako mi se ovo ne uklapa sa stanjem na hrvatskoj strip sceni?
znači po tebi je Libelus u prvoj grupi?
a gde je tu Fibra?



Ne, Ludens je čisti primjer prve grupe, Libellus je varijacija toga, kako je i navedeno, barem po mom mišljenju. Fibra je miks prve i druge, s tim da je ipak riječ o izdanjima s malom nakladom, relativno malim interesom, i dosta visokim cijenama (a one očito realno, uz ovakvu situaciju, i ne mogu biti manje). Očito je i, naravno, da i Dade i Marko to rade s velikom ljubavlju prema stripu, ali realnost je takva da njihova izdanja nikad neće imati kiosk distribuciju ili pristupačne cijene (iznimke potvrđuju pravilo - Ratman i Libellus kolekcija). Mentor, koji je promovirao domaću strip scenu, u startu je bio više filantropski rad nego zarada, koliko god to tragikomično bilo.




Osim što Ratman već nekoliko brojeva više ne ide na kioske nego samo u striparnice, a i o pristupačnoj cijeni bi se dalo razgovarati, jer je riječ o stripu brojem stranica i formatom otprilike u razini Alana Forda koji košta duplo više.
Ne kažem da je to objektivno ili subjektivno puno, ali je tako.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 06/02/2014 : 16:58:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool
[

Osim što Ratman već nekoliko brojeva više ne ide na kioske nego samo u striparnice, a i o pristupačnoj cijeni bi se dalo razgovarati, jer je riječ o stripu brojem stranica i formatom otprilike u razini Alana Forda koji košta duplo više.
Ne kažem da je to objektivno ili subjektivno puno, ali je tako.





Pa i nije tako, sa svojih 128 stranica i Bonelli formatom ne vidim zašto je toliko sličan Alanu Fordu, zašto ga ne usporedit s Juliom ili Pričama?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 06/02/2014 17:01:17
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000