forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Jopet ja (Recenzije 2014.)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 24/06/2014 : 17:00:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Rush (Ron Howard, 2013.)

Postavimo kontekst: Hrvatska igra s Meksikom za kvalifikaciju u osminu finala Svjetskoga nogometnoga prvenstva, ali ja odlučujem ne upaliti televizor nego na terasi završiti gledanje RUSHA na laptopu, sa slušalicama u ušima. Film adaptira epizodu koje se sjećam iz djetinjstva: Niki Laudu u zapaljenom automobilu, plus sva okolna zbivanja kojih se ne sjećam. Zašto je nešto otprije četrdeset godina bitnije od onoga što se zbiva ovoga trena?

Formula 1 je tad bila velika stvar. Meni ne toliko – nemam navijačko-promatrački gen pa sam se za formulu nakratko zapalio preko Alana Forda i "Gužve u Monte Kablu" – ali ako sam čak i ja znao za Laudu, Andrettija, John Player Special cigarete i lotuse, onda je jasno koliko je taj sport prožimao svačiju svijest. To da je Niki Lauda izgorio bila je senzacija, puno veća od toga da se oporavio da nastavi sezonu (to sam doznao tek jučer u filmu), a najveća stvar u RUSHU bila mi je gledati to neko doba kojeg se i sjećam i ne sjećam, godine u kojima sam po prvi put pojmio svijet i koje još uvijek oblikuju moje shvaćanje istoga. Nije to nostalgija, nije idealiziranje: ne mislim da je tad bilo ni bolje ni dobro, samo mislim da sam tad prvi i zadnji put bio doma.

Prekinuo sam gledanje RUSHA nekih pola sata prije svršetka. Ne zato što ne bi valjao: poslije sam mu se vratio i jedina stvarna primjedba jesu glupe naracije u prvome licu, koje su valjda nužne da bi današnjem gledatelju (ali ne i nama iz 1976.) protumačile kako se tko osjećao i zašto je što učinio, već zato što me grizla savjest što sam se izopćio iz ovoga vremena, što ne dišem skupa s nacijom. Upalio sam televizor u 71. minuti utakmice, dok je rezultat još bio nula-nula i nekoliko idućih minuta gledao kako nam Meksikanci pune mrežu kao da su samo mene čekali. Nisam osjetio ništa.

Možda hoću, ako netko za četrdeset godina snimi film o tom trenutku. Možda tad zbilja hoću?

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 12/07/2014 : 19:06:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Grey (Joe Carnahan, 2011.)

THE GREY nije dobar film. Ima par dobrih čovjek-protiv-prirode scena, ali inače u najboljem slučaju titra vuku jajca. Dijalozi su koma od klišeja i nepotrebnosti (film bi bio bar 50% bolji da nijedna riječ u njemu nije izgovorena) ali je autor u njih preočito zaljubljen, produbljivanje likova je smiješno, lišavanje likova rasipno, kamera sve što je zanimljivo snima s 5 cm udaljenosti što nama dalekovidnima ništa ne znači, a filozofija priče je isprazna (imalo bi nekog smisla gledati kako vjernik gubi vjeru ili je nevjernik stječe; nikakvog smisla nema gledati kako nevjernik ne nalazi vjeru ... osim što Liam-nevjernik ni inače nije nevjernik samo je njegov Otac zemaljski, ali pustimo to). E, i ne završava se čovjek-protiv-prirode priča otvorenim krajem. Ne, ne može.

Djelomice sam preskakao duga gacanja krajolikom i sve što mi se činilo dosadnim pa THE GREY nisam ni trebao recenzirati, ali na koncu to ipak činim, da ne ostane sve otvoreno. Ponovimo za kraj: ne valja.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 12/07/2014 19:06:44
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/08/2014 : 13:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Jagten (Thomas Vinterberg, 2012.)

Po svemu sudeći, iako sam ga pogledao prije više od mjesec dana, o JAGTEN dosad nisam napisao ni slova. Oklijevam, kao što sam oklijevao s gledanjem, počinjući više puta, lomeći prvih pola sata kroz barem tjedan dana gledanja (smije se to: otkako su ušli u računala filmove tretiram kao knjige pa počinjem i stajem, a ne više kao svetu misu koju valja odslušati u komadu). Razlog je što je JAGTEN dobar film o kojem ne znam kako da napišem nešto dobro.

Spomenuta prva polovica sata je možda i najjači dio filma: gledamo život koji bi mogao biti naš ili za kojeg se ne bismo bunili da je naš, kako polako ide prema sranju (mora: kad ne bi bilo sranja, ne bi bilo ni priča). Tako da kad bude sranje, bude i olakšanje (česta životna pojava): jasna je razdjelnica povučena i više nema dvojbi; akcija je uzaludna, ali katarzična; naslov daje naslutiti triler do kojeg nikad ne dođe; obrat je veličanstveno tih, naizgled nemoguć, ali logičan i ljudski; svršetak je pomno probran, naizgled nategnut, ali ponovo ljudski. Struktura ovoga užasno pažljivog filma može se svesti na: "Ma neće valjda?", "Ma ne?", "Ma ne?!". Film je to pitanja.

JAGTEN je i film tijekom kojeg sam mrzio ljude. Ne znam je li to dobro napisati.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 07/08/2014 : 13:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

Oklijevam, kao što sam oklijevao s gledanjem, počinjući više puta, lomeći prvih pola sata kroz barem tjedan dana gledanja (smije se to: otkako su ušli u računala filmove tretiram kao knjige pa počinjem i stajem, a ne više kao svetu misu koju valja odslušati u komadu).



Heh, drago mi je da nisam jedini.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37361 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/08/2014 : 14:13:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

I moja to radi, ali zato jer ume da zaspi kad ima previse akcije ili jurnjave kolima (Kubrickovo 2001 je gledala cak u 3 seanse posto ju je uvijek uspavala ), a ja sam kategoricno protiv gledanja filmova koje se razvuce na 2 dana li tjedan dana, pa s njom skoro da radije i ne gledam filmove ako znam da bi se mogla ugasiti usrijed gledanja.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/08/2014 : 16:50:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Ne sjećam se jurnjave kolima u 2001?

Možda misliš na Death Race 2000.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37361 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/08/2014 : 17:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nespretno sam dodao (), sa 2001 sam mislio i na "staticne" (???) filmove ili kako bi ih vec ona opisala, pored akcije je i takvi znaju uspavati ako joj tema ne lezi (vjerujem da je Legend of the fall ne bi uspavao i da je mix Bullitta i Nostalgie).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

sinister
Average Member



Bosnia and Herzegovina
699 Posts

Member since 10/04/2004

Posted - 10/08/2014 : 15:46:46  Show Profile Show Extended Profile  Send sinister a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

JAGTEN je i film tijekom kojeg sam mrzio ljude. Ne znam je li to dobro napisati.

(mcn)



Nekad moraš.

Don't regret the rules I broke, when I die bury me in smoke.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 16/08/2014 : 12:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Prisoners (Denis Villeneuve, 2013.)

Nakon prikaza "Jagtena", netko (ma tko?) je komentirao kako je imao osjećaj da gleda odužu epizodu "Zakona i reda". I to je točno, samo na posve naopak način: TV serije su, naime, nastale da bi unedogled replicirale iskustvo (tad rijetko i teže dostupno) filmske priče. TV iskustvo je razvodnjeno u odnosu na filmski koncentrat, ali poene dobija pouzdanošću i predvidljivošću te se tako dogodilo da je (uz još neke faktore i faktoide kao što je svojevremeni scenaristički štrajk) televizija filmu preotela sve niskobudžetne žanrove – policijotske i krimi zaplete, bolničke i sudske drame – ostavivši mu, zasad, animirane megablokbastere za hormonalno-adrenalinsku publiku.

Stoga mi je PRISONERS divno legao. Bio je to krimić kojemu sam želio nastavak (detektiv je onaj pravi, bez privatnoga života i mračnoga motiva) znajući da je bolje da nastavak ne dobije (jer bi taj nužno donio privatni život i mračne motive). Bio je to krimić koji nas je kako valja zakvačio na sve likove i uvjerio ih u njih, te malo, ali samo malo klecnuo kod raspleta, a to sam mu već unaprijed oprostio gledajući kako je pošteno odradio ostatak posla. Ne bi me čudilo da ga za deset godina vidim prerađena u rasapunjanu televizijsku seriju.

I još nešto, usput. Motiv otete djece dosta je filmski čest zadnjih godina, a vidim da se i motiv vjere (u pozitivnom kontekstu) sve češće pojavljuje. Jedno je simbol otete nam budućnosti, drugo mi se čini posljedicom toga.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 20/08/2014 : 11:26:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
La vie d'Adele (Abdellatif Kechiche, 2013.)

U svjetlu prevladavajuće američke dramaturgije gdje je svaka scena sukob, zanimljivo mi je bilo koliko LA VIE D'ADELE malo ima takvih prizora. U dva i pol sata trajanja filma ukupno dva: jedan na početku ljubavne afere i jedan na svršetku. U svim ostalim scenama drama je postignuta time što mi više strepimo hoće li skrivana ljubav biti otkrivena, nego što strepe akterice. One puštaju da ih nosi što ih već nosi (jednu želja, drugu želja da bude željena) i film to izvrsno prikazuje: tijekom afere svaka njihova komunikacija, s kime god bila, upućena je onoj drugoj, a mi smo u povlaštenoj/razdirućoj poziciji prijatelja koji sve zna, ali o svemu mora šutjeti, i dok veza traje i kad završi.

Bojao sam se da mi se film neće svidjeti jer mi je strip po kojem je nastao ("Plavo je topla boja" Julie Maroh) na listanje bio odbojan: bojao sam se da je pamfletska autobiografija predstavnice seksualne manjine koja koristi oportun društveni trenutak da bi se izborila ne toliko za ravnopravan koliko za povlašten položaj. Nagrade koje je strip dobio pojačale su taj strah, kao kad Oscara dobije film o oboljelima od kakve popularno teške bolesti.

No, kako rekoh, film se pokazao izvrsnom ljubavnom pričom koja je svoj kraj našla ne u (očekivanoj) žigosanosti protagonističina opredijeljenja već u danim karakterima likova. Adele i Emma su se i našle i razišle jer su htjele više. Ljudski.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 21/08/2014 : 12:21:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Real Steel (Shawn Levy, 2011.)

Svidio mi se ovaj film pa sam pošao pogledati što mu je redatelj još redio. I nisam mogao ne primijetiti kako, kao i toliko mlađih redatelja, Levy izgleda posve jednako šlank, dotjerano i upicanjeno kao i bilo koja filmska zvijezda, možda mrvu manje karizmatično. To me navelo da, posve nedokazivo, pomislim kako je to simptom svega što ne valja u Olivudu: gdje su tusti, grbavi, ćoravi, frustrirani tipovi koji su u film izlijevali svoju dušu? gdje su čupavi napušeni rebeli? Ostali samo ovi metroseksualci na jednoj i retardirani geekovi poput Guillerma del Tora i Petera Jacksona na drugoj strani. I možda Tarantino u sredini.

Enivej, svidio mi se ovaj film poprilično, a možda bi mi se svidio i apsolutno da nije bilo dva momenta. Jedan je kad klinjo, sve po propisu, baca rukavicu u lice apsolutnom prvaku i kad, ničim izazvan, ima propovijed o velikima koji stoje na putu malima. Nije trebalo, a čak nije ni istina jer je sport - u ovom filmu roboksanje - biznis i nitko ne stoji na putu autsajderu ako se na tome može zaraditi. No, nekoga je nešto žuljalo pa je to ostalo u filmu, a da stvar bude gore ti veliki su, sred Amerike, predstavljeni ladnom ruskom bogatašicom i japanskim znanstvenikom koji je krhke taštine pod kul vanjštinom. Ima u filmu i jedan američki pizdun, ali je s Juga, da bi se, je li, izbjeg'o stereotip. Drugi moment je što je film jedno triput tijekom svojega trajanja hintao da bi se u mutnim očima "našega" robota mogla probuditi samospoznaja ili makar svijest, no to je do kraja zaboravljeno: Hugh Jackman dobije svoju katarzu, klinjo dobije svoju, a robot ostane robot.

No, kako rekoh, svidio mi se ovaj film. Ide totalno po underdog receptu, ali nama djeci niz leđa prođu crnci kad klinjo i njegov robot treniraju i čagaju. Ako vam je osam godina u duši, preporuka.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 23/08/2014 : 13:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Sessions (Ben Levin, 2012.)

Zazirem od filmova o invalidima, koliko i od filmova o holokaustu, jer su nepošteni. Za svaki drugi film možeš reći da je sranje, ali kod ovih si u opasnosti da te se napadne: "A što ti imaš protiv invalida? A Židova?". Pomalo je to kao onaj žicar s kojim sam se popičkarao sinoć kad je tražio pare za kartu do Vukovara: gadi mi se žicanje, ali kako dokazati da mi se ne gadi Vukovar?

U slučaju invalida, ako sam krajnje iskren, izbjegavam ih jer čine da mi bude neugodno što sam zdrav. No, među rajom što mi preporučuje filmove očito ima viktimofila tako da sam u prošloj šarži već gledao dva tetraplegičara (Bardema i onog malog ružnog antipatičnog Francuza u skafanderu), a dva ste mi priredili i za ovu godinu. Prvi od njih je mali i ružan Amerikanac kojemu je uspjelo biti još antipatičniji od Francuza jer se njegova autobiografska priča sastoji od toga kako se sve žene zaljube u njega, a svi drugi muški (pop, recepcioner) su smotani da bi on bio više kul, a čak su i drugi invalidi (crnkinja koja je zaboravila dogovor) njemu inferiorni. THE SESSIONS je bio fascinantno gledanje, ali sam se poslije osjećao ižicano.

Odradit ću odmah i onaj drugi, da si smanjim muku: INTOUCHABLES (Nakache/Toledano, 2011.) je najameričkiji francuski film koji sam gledao, a da Besson s njim nije imao nikakve veze: svaka scena ove bajke je perfektno gledljiva i apsolutno predvidljiva, a i novac je tu kao ultimativno rješenje svih problema. U biti, ako su dva lanjska filma zdvajala nad invaliditetom, ova dva ga slave. I ja tu ne smijem ništa reći.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 25/08/2014 : 02:17:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Šta je bilo s Man From Nowhere, nisan upratija dojmove?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

sinister
Average Member



Bosnia and Herzegovina
699 Posts

Member since 10/04/2004

Posted - 25/08/2014 : 08:06:13  Show Profile Show Extended Profile  Send sinister a Private Message  Reply with Quote
Nije ga odgledao, pročitaj uvodni post.

Don't regret the rules I broke, when I die bury me in smoke.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 25/08/2014 : 19:30:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sinister

Nije ga odgledao, pročitaj uvodni post.



Najobičniji akcić, odustao sam negdje kad su oteli klinku.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 25/08/2014 : 21:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
sorry što kasno palim,ali ako hoćeš pogledaj the turin horse

http://www.imdb.com/title/tt1316540/
Go to Top of Page

sinister
Average Member



Bosnia and Herzegovina
699 Posts

Member since 10/04/2004

Posted - 26/08/2014 : 08:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send sinister a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

Najobičniji akcić, odustao sam negdje kad su oteli klinku.

mcn



Gledao i slažem se, malo ga izvlači dobar fajt na kraju.


Don't regret the rules I broke, when I die bury me in smoke.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 28/08/2014 : 11:51:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Deu tae-ro ra-i-beu (Byeong-woo Kim, 2013.)

Kao svaki pravi obračunski film, THE TERROR LIVE (iz lijenosti ću ga navoditi ovako radije nego korejskim nazivom) završava borbom junaka i negativca na litici. Kao svaki pravi moderni film, pak, zamutio je granicu junaka i negativca, a bogme ni litice više nisu što su nekad bile ... Tko li će pasti - negativac? junak? litica? - ostaje nam na nagađanje dovoljno dugo da uzbuđenje prva dva čina čak i poskoči u finalu.

A prva dva čina su isto odlično radila posao miješajući dvije suvremene opsesije, medije i terorizam, u talačku krimić dramu kojoj su specijalni efekti služili kao interpunkcija, a ne kao samodostatna svrha. Neki detalji (slušalice) su mrvicu prefantastični, ali prihvaćam ih kao stilsko sredstvo u igri žanrovske društvene kritike: pristupom slično onome što sam nedavno vidio u serijama kao što su, recimo, "Black Mirror" ili prvi danskošvedski "Most", a različito zbog koraka dalje u spektakl, u 9/11 vode.

THE TERROR LIVE vjerojatno nije klasik - on samo lašti postojeće elemente, dodaje novu sliku ili dvije, malo lokalnih začina - ali kao suvremena melodrama vrijedi sat i pol vremena koliko od nas traži.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 05/09/2014 : 03:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sinister

quote:
Originally posted by mcn

Najobičniji akcić, odustao sam negdje kad su oteli klinku.

mcn



Gledao i slažem se, malo ga izvlači dobar fajt na kraju.





Ja ga definitivno ne bi nazva najobičnijim akcićem.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 23/09/2014 : 00:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Zero Theorem (Terry Gilliam, 2013.)

Maločas mi je na pamet pala najtočnija usporedba za osjećaj koji me obuzeo gledajući početak THE ZERO THEOREMA – ista ona nelagoda kao kad je krenuo uvodni tekst u "Fantomsku prijetnju": ovo je nešto što sam se spremio voljeti premda sam racionalno znao da ću morati puno oprostiti kako bih volio, ali ovo je, ovo je još gore, ovo je ... dosadno!

To je, nažalost, presuda. u THE ZERO THEOREMU nema nijedne replike vrijedne spomena, likovi su klišeji najgori, svaka scena prepisana je iz lošijih filmova, humor je jadan, a pripovjedna tehnika najgora moguća: cima nas se obećanjem da će središnja ideja biti vrijedna svih tih izlizanosti, jednom kad je na kapaljku doznamo (svi likovi osim glavnog ionako znaju nešto, ali u suradnji sa scenaristom pizdekavo su misteriozni), no kako mi se čini (preskakao sam dijelove, priznajem i ponosim se time!) riječ je na kraju bila o jeftinom pamfletu, o samodopadnoj pričici koja misli da je puno više nego što jest.

Ima u cijeloj priči tri-četiri dobre slike – Krist s kamerom, pozadina s bezbrojnm znakovima zabrane, a zapravo mi se svidjela i vizualizacija rješavanja problema – ali one ne vade stvar. THE ZERO THEOREM bi bio dosadan i da nije Gilliamov, ovako je dosadi u sendvič dodano razočaranje, da zagorči stvar.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 29/10/2014 : 14:18:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Nymphomaniac (Lars von Trier, 2013.)

Kad čovjek pogleda dugačak film, prvo osjeti obavezu napisati duži prikaz nego obično. U slučaju ovoga filma taj se poriv bori s potrebom da se film kratko stjera u rodno mjesto. Taj drugi poriv naročito je snažan nakon zadnje izgovorene rečenice, koja je točno ona slabašna poanta kojom bi prosječno neduhovit čovjek završio vic koji počinje sa "sreli se aseksualac i nimfomanka", ali gradi se tijekom filma: NYMPHOMANIAC nas svako malo ošamari drvenim dijalozima, šopa nas knjiškim uvidima jednoga samouka i napabirčenim trivijama (trebao se zvati "infomanijak", što von Trier jest, jer me ionako nije uvjerio da je junakinja to što naslov tvrdi).

Ali – jer naravno da postoji "ali" – vratimo li se manginu počelu i upitamo li "je li film zanimljiv?", moram odgovoriti potvrdno. Nesavršen: svakako, ali i zanimljiv. Zanimljivost nije samo u tome što se film vrti oko (i prikazuje) jebanje, već u tome što mu se kroz kilavo iskonstruirane skele lošega i predugog vica naziru momenti istinske ljudske sjebanosti. Izdržao sam četiri sata, pizdio sam često, ali nisam premotavao: zanimljiv je.

Ova je kritika kratka, ali vjerujem dovoljna da ocijenite bi li mogao zanimati i vas.

(mcn)

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4872 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 29/10/2014 : 15:53:53  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Von Trierovi filmovi su zapravo eksploatacijski filmovi. Eksploatacijski film je onaj koji eksploatira određeni element, obično neku provokativnu temu, te koji svoju privlačnost publici temelji isključivo na pretjeranom naglasku tog jednog elementa. Uglavnom je riječ o nekom obliku iskorištavanja seksa i/ili nasilja, tako da je Nimfomanka tipičan primjer eksploatacijskog filma. Meni su eksploatacijski filmovi zanimljivi dok su to b-filmovi, pa je onda u takvim filmovima ograničenim budžetom, žanrovskim okvirima i talentom ansambla zabavno prepoznavati manja ili veća zrna originalnosti i nadahnuća. Sa njima znaš na čemu si, a nekad dobiješ i više nego se nadaš. Npr., Noć živih mrtvaca ili Teksaški masakr su uistinu originalni eksploatacijski filmovi gdje se iz minimuma izvuklo puno. Eksploatacijski filmovi sa redateljima, glumcima i budžetom iz a-lige su mi odbojni jer oni imaju previše toga na raspolaganju da bi onda jeftinim trikovima još izvukli moje vrijeme i novac. Eto, samo pokušaj objašnjenja zašto su mi filmovi poput ovog odbojni (sličnu averziju sam imao i prema Kubrickovom Oči širom zatvorene).
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37361 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/10/2014 : 16:57:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

veto na Kubricka!

ali dobro, to sam ja



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 29/10/2014 : 17:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
Meni se poslednji Kjubrikov jako svidio.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 29/10/2014 : 19:07:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Eto, samo pokušaj objašnjenja zašto su mi filmovi poput ovog odbojni (sličnu averziju sam imao i prema Kubrickovom Oči širom zatvorene).


Imao? Znači više nemaš?

Bok, kako si.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000