forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Tulipan, Igor Kordej
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 75

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/08/2020 : 08:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Može, može.
Što preciznije to bolje.
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 11/08/2020 : 08:48:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message
A i nemoj zamjeriti što previše blebećem, ponese me ugodan miris tulipana
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/08/2020 : 09:14:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Samo rokaj.

Sad postaje zanimljivo.

Ja držim stranu da život kreće iste mili sekunde spajanja muške i ženske žive stanice.
Zna trajati vrlo kratko.
Zna dotegnut i do duboke starosti.

Očigledno ga majka najbolje štiti kad je najosjetljiviji.


Utvrdili smo da nasilan prekid života može biti i nehotičan.

Ondak bi, ovako od oka rečeno, umorstvo bilo ovako ili onako motivirano, nasilno prekidanje života?



Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19386 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 11/08/2020 : 10:16:21  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message
quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by tinton

Naravno da alkohol i kanabis trebaju biti jednako tretirani bez obzira na to kako su do sada bili tretirani.
Tvoja logika je da su nam zakoni uklesani u kamenje.

Ja nemam što dokazivati da abortus treba ilegalizirati, kada to ne mislim, ali tvoj utilitaristički argument je pogrešan i duboko nemoralan. Da je po tvome, i dalje bi postojala smrtna kazna u nas.


Naravno da su zakoni uklesani u kamenje. To ne znači da su nepromjenjivi, ali znači da se ne mogu mijenjati zdravo za gotovo. Za smrtnu kaznu je dokazano da nema efekta na smanjenje stope kriminaliteta, stoga nema razloga da postoji. Smrtna kazna nije ubojstvo, već okrutan oblik justifikacije neprimjeren za okolnosti u kojima se nalazimo. Smrtna kazna također nije intrinzično nemoralna, ona je čak i sa stanovišta kršćanske etike opravdana u nekim totalno ekstremnim okolnostima u kojima se mi, hvala Bogu, ne nalazimo. Takve su okolnosti npr. bile u WWII, pa saveznici u Numbergu nisi mogli suditi po nekakvom uobičajenom zakonu Njemačke, Francuske itd. Kad bi naša svakodnevica bila ono što je bilo tijekom WWII, onda bi i zakoni bili drukčije pisani.

edit: vidim da si gore zaključio kako ja mislim da je abortus nemoralan čin, možda u tome dolazi do nesuglasica. Dakle, ne. Ja ne znam da li je abortus nemoralan čin, ali znam da je nemoralno ne činiti ništa da se smanji broj abortusa. Sad ćeš se, nadam, složiti samnom o svemu


Ne, ne mogu se složiti s tobom u svemu.
Smrtna kazna je uvijek nemoralan čin. Društvo i pojedinci ne smiju odlučivati tko ne zaslužuje živjeti.

Nisam ja zaključio da ti misliš da je abortus nemoralan, nas dvojica bi se oko zakonske regulacije abortusa vjerojatno složili u dobrom dijelu.
Ono gdje se ne slažemo je tvoj argument da je činjenica da zabrana abortusa ne smanjuje nužno broj abortusa, ali ugrožava zdravlje žene, dovoljan da bi abortus morao ostati legalan/prihvatljiv/javno dostupan.


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/08/2020 : 10:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Da. Legalno je dostupan isto kao i utjecanje na savjest.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/08/2020 : 10:53:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Sasvim solidan fer plej između života i smrti.
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 11/08/2020 : 18:21:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message
@frano umorstvo je ono što se kod nas sad zove "teško ubojstvo", dakle svjesno planski osmišljeno ubojstvo. Englezi to zovu murder i jasno se razlikuje od manslaughter.

@tinton pa nije to jedini argument, ima ih još, ali ne vidim svrhu da tebe uvjeravam u nešto što ti već prihvataš. Najvažnije mi je bilo skrenuti pozornost da nešto što većina ljudi ne zna, a to je da oblik zakonske regulacije abortusa ne utječe na njegovu pojavnost. Stoga energiju treba kanalizirati premda drugim pravcima, a ne se šepuriti s transparentom "pro life".

Za smrtnu kaznu znam da se ne slažeš.

Edited by - Dexters on 11/08/2020 18:22:09
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 11/08/2020 : 23:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Umori me malo ova tema :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/08/2020 : 06:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Every action has eaqual and opposite reaction.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/08/2020 : 07:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Duhovna fizika.
Što siješ to žanješ.
Sve se vraća, sve se plaća.

Fizika tijela pak dokazuje pak da svaka akcija ima zrno manju reakciju.
Ako nema dodatnog vjetra u leđa.

Želim reći.
Oduzmi nekom njegov mali život, oduzeti će netko tebi, tvoj manji.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/08/2020 : 12:17:14  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Gledano na problematiku s pravne strane, kojekakva regulacija, dopuštanja i zabrane, to su tek prazne priče.

Gluposti o "nerazumijevanju" kad kreće novi život, također nemaju silu.

To je tek razgranata inteligencija.

Onog trena kad se spoje potrebni živi sastojci, stvar kreće.
Mic po mic.


Recimo stripovi.
Krene ideja u glavi autora.

Često završi na tabli, dvije.
Ne vidi ni sveske, kamoli albuma.

Nekad ispadne epski serijal.
Najčešće ostane samo na ideji. Nema sile.

Što ne znači da nije krenuo.













Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/08/2020 : 13:53:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Najgore je kad autor prekine, strip, jer mu se ne da.

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/08/2020 : 14:53:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message
quote:
Originally posted by frano

Najgore je kad autor prekine, strip, jer mu se ne da.



+1

Ali i kad je u pitanju slaba prodaja kao pravi ili navodni razlog.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19386 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 12/08/2020 : 18:24:36  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message
Ovo će biti najbolja vlada ikada!

https://www.telegram.hr/politika-kriminal/ministarstvo-opcine-i-gradove-misli-zakonom-obvezati-da-transparentno-objavljuju-svoje-troskove/

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 12/08/2020 : 18:32:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
To ti je to. Prazne i šuplje priče. Novci će bez obzira na transparentnost, nestajati. Slično kao i sa abortusima.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/08/2020 : 08:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
I tak.
Život nestaje ko dobro jutro. Šta uopće pričat o lovi.

A opet, život ne staje :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/08/2020 : 13:41:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Dexters

Ključno je da shvatite kako abortus (pobačaj) nije ni pravno ni medicinsko pitanje, već je kulturološko pitanje. Postoji kultura čedomorstva, abortus je samo tehnološki napredniji oblik istog. To je jedna od rijetkih zajedničkih odrednica cijelog ljudskog roda. Sve ljudske zajednice kroz cijelu svoju povijest su to uvijek činile.

Drugo što morate shvatiti je da zakon o pobačaju nema nikakve veze s brojem pobačaja u nekoj zemlji. Npr. Rusija i Belgija imaju identičan zakon, a u Rusiji ima daleko više pobačaja. Koliko će biti abortusa u nekoj zemlji ovisi najviše o stupnju obrazovanja stanovništva.

Omogućavanjem abortusa u medicinskim ustanovama se zapravo bira manje zlo, jer u suprotnom bi žene išle nadriliječniku, pile otrove, bacale djecu na buru i kojekakva čuda.

Potpuno je razumno da se moralno osviještena osoba bori protiv abortusa. Tu dolazimo do treće stvari koju morate shvatiti- borba protiv abortusa je borba protiv neželjene trudnoće. Ta se borba vodi edukacijom o odgovornom spolnom ponašanju i upotrebi kontracepcije.



Da, moj dexter, pobačaj nije ni pravno ni medicinsko ni političko, čak ni filozofsko pitanje. To si dobro shvatio, samo što si i tu previše polovičan, racionalan, klimav, mlitav, uostalom, konfuzan u sagledavanju i uzimanju najboljeg od 'obiju'strana: u kamenuurezane vječne mudrosti o svetosti osobe, tj. priče o božanskom nepromjenjivom zakonu i prosvjetiteljske priče o perfektabilnosti ljudskog roda odgojem i obrazovanjem.

Ne postoji ni jedan znanstveni, moralni ili filozofski argument kojim bi se mene (i svakog onog čovjeka koji to jest u punom smislu, a to znači koji je osoba) moglo i dalo 'educirati' o tzv. odgovornom spolnom ponašanju, pa na toj osnovi instruiralo o pobačaju. Ta priča o edukaciji, mačku o rep. Educirati u tom smislu u kojemu ti pričaš se jasnim jezikom zove: dresura. Kod čovjeka to ne uspijeva, čak ni kod ovih kilavih koji se daju vodati i plutaju kroz svijet i život kao božje ovčice. Na trenutak ti se učini da si ga izdresirao, kad tamo, prsne neki šarafčić i eto vraga: volja probija i kroz najurednije.

Kažem, većini se fućka za znanstvene, moralne i ine argumente, oni ih prihvaćaju, odnosno gutaju kao somovi - prirodno, ne dovode u pitanje... ali samo do trenutka dok ih se OSOBNO ne počne ticati. Jer, i hipnotizirana gomila robova ima još uvijek plamićke osobnosti, negdje u sebi. Kad ih se počne ticati, onda se događaju čudni fenomeni da će i najpitomiji napraviti onako kako mu se ćefne i ovisno kolike su mu snage: fizičke, duhovne, vitalne...

Onaj manji dio koji živi budno i jest osoba u pravom smislu, ne pridaje NIKAKVIM znanstvenim argumentima veću relevantnost od osobno-izborenog životnog stajališta do kojega je opet došao u sprezi svega sa svime (pa i tzv. znanstvenim argumentima, moralnom i tradicijskom učenju, filozofskim refleksijama itd.).
Nijedno pitanje veće od života NE PODLIJEŽE usko specijaliziranoj eskpertizi ma kakve provenijencije i nema toga stručnjaka na svijetu koji bi takvoj osobi moga dati apsolutni razlog. Pobačaj ide u ovu grupu, pitanja veća od života. Tu je uključeno sve, čitav životni krug, se što uopće može čovjeku doći u krug iskustva i promišljanja.

Načelno se oko pitanja pobačaja može reći: onaj tko je ZA pobačaj je budala, moron i zlikovac; onaj tko je PROTIV pobačaja je dobar istinit i lijep.
To zvuči banalno, ali je baš tako jednostavno i sigurno, kao što je sigurno da će muškarac birati Karolinu Vidović Krišto a ne Radu Borić ili Mrak Taritaš.

Problem, dakle, nije na načelnoj ravni (ova je Vječna Istina, istinito koliko nešto na ovome svijetu može biti istinito), nego na planu empirije. U empiriji su svi mogući preljevi i međustupnjevi i tako je SASVIM SAGLEDLJIVO da i onaj tko je načelno PROTIV pobačaja u datoj situaciji može uraditi tu grozotu i tako djelomično biti budala, moron i zlikovac. Ali time se sada ne treba zamarati, TEK TU ulaze pravni, medicinski, moralni i tisuću drugih razloga koje mogu donijeti stručnjaci ovi i oni i koje možeš konzultirati.

Borba protiv pobačaja ne iscrpljuje se u zabrani i zakonu, to su nuzgredne pojave, čak beznačajne u osnovi, nego se ona vodi na planu sukoba svjetova. I zato se tu neće i ne može nikada doći do nekog dogovora; nema prohodnosti kako ti misliš, nikakvom edukacijom, jer je to zapravo vječna borba Dobra i Zla. Pravi čovjek nikada i ni u kojem slučaju neće podleći i prihvatiti stranu Zla, odnosno zagovornike zakonskog prava na pobačaj, jer bi prihvaćanjem tog stava pljunuo sebi u lice. Pljunuo bi na sav svoj život, na sve što on jest i može biti.
Znači, zakon može biti donesen ovako ili onako, to su čisto slučajne konstelacije u odnosu snaga u turbi, koruptnom bitku, puka kvantiteta, ali NIKADA se ne podliježe u duhu: tu stav ostaje jasan - NE pobačaju. I uvijek konfrontiraš onu drugu stranu, stranu Zla, na svaki način ih pobijaš, dovodiš u pitanje i ne daš im predah.

Npr. jedan od najglupljih argumenata druge strane je "žena može slobodno raspolagati svojim tijelom".
O tome ću zboriti u sljedećem postu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/08/2020 : 14:10:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Kaže Rada Borić žena može slobodno raspolagati svojim tijelom.
A je li?
A kako to da Vidović Krišto ne provlači tako olako svoju raspoloživost tijelom??!! Lako je Radi Borić raspolagati njenim tijelom, kada to tijelo ionako nitko ne želi. Ali Vidović Krišto već ulazi u muške fantazme i zato ona ima cijeliji pogled na pitanje - što je to tijelo?
Tijelo, ono tijelo koje nas zanima, a to je ljudsko tijelo, e to tijelo nije ono Arhimedovo posrano tijelo koje uronjeno u septičku jamu istisne onoliko govana koliko prividno izgubi na težini.
Ne, ljudsko tijelo nema takvu septičko-izmetsku geografiju, nego - mističnu geografiju!

Ako je mala dala, ako je mala prinijela svoje tijelo na oltar i dala se luleku, ona ulazi u mističnu geografiju i njeno se tijelo produžuje u tijelo muškarca te oni zajedno čine jedno tijelo, kako to besmrtno i mudro naučava Biblija. To produženo, prošireno, poljepšano i pojačano tijelo nije više na raspolaganju maloj samo tako. Ona je samo jedan od, jedan ud, a cjelina joj je nadređena (kao što joj je muška glava nadređena po svim pravilima mistične hijerarhije). Ona može sada samo degenerirati i pasti natrag na septičko-izmetsku geografiju te s tog osnova gledati svoje tijelo kao jedan izmet. I onda može uraditi ovako i onako, ali to ne znači da ima validan i obvezujući argument. Ona se tada nalazi u istoj poziciji kao...

... tip sirovina koji umjesto prstiju ima trčke a šaketinu kao lopatu i onda tu svoju živinsku ručetinu, koja je njegovo životinjsko tijelo, slobodno nahodi na njenu glavu. Tu se krije licemjernost te pozicije o slobodnom raspolaganju svojim tijelom, jer i ova sirovina sa ručetinom si misli da može slobodno raspolagati svojim tijelom i onda odvaliti takvu šamarčinu maloj da ova vidi sve zvijezde. Tu bi Rada Borić podigla ručnu, a ne, ne može se tako raspolagati svojim tijelom.

Ali slobodna životinjska tijela su na raspolaganju ovako i onako, koliko je do njihove moći i pozicije su iste. Jedan grmalj, pobjednik sinjske alke, može također slobodno raspolagati svojim tijelom i mlatiti ženu, a jedna profuknjača žabolikog tipa može slobodno raspolagati svojim tijelom i raditi pobačaje. Ta sloboda raspolganja svojim tijelom jest životinjska sloboda, ali to nisu ljudska tijela u pravom smislu; jer ljudsko tijelo spada u mističnu geografiju i podliježe drugim zakonima, tamo gdje je čovjek postao čovjek i pobijedio životinju u sebi.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/08/2020 : 17:13:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
Bome, akademski složeno.







Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 14/08/2020 : 17:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by frano

No, nasilan prekid života, malog ili velikog,
to je ubojstvo.






Imamo mi onu lijepu starohrvatsku riječ- umorstvo. To je već mnogo preciznije. Ovo što si ti napisao, nasilan prekid života, može biti i pad sa skele.




Samo napomena da ovo nije točno. Nema razlike između umoriti i ubiti u preciznosti.
Umoriti je postao arhaizam, i to je šteta, jer ima isti korijen kao i umrijeti (moriti, morija, smrt), dale mnogo širi opseg, ali razlike između umoriti i ubiti nema nikakve.
Slažem se da je stilski izražajnije i ljepše, koliko se to u ovom značenju može reći, no isto je što i ubojstvo, ubiti.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/08/2020 : 17:48:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message
" Raspolagati svojim tijelom."

Sklisko je to područje, slažem se.
Nebitno o kojem se rodu radi.

U indiji umiru od smijeha na moderne "tjelesne slobode". Muške ili ženske. Pa uvjetovani smo svakim udahom. Indijci drže da ni tijelo nije tvoje. Ako ništa, na raspolaganje su ti ga ostavili otac i majka.

Gđa. Rada, moram istaknuti, nosi lijepo indijsko ime.















Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/08/2020 : 19:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by frano

" Raspolagati svojim tijelom."

Sklisko je to područje, slažem se.
Nebitno o kojem se rodu radi.

U indiji umiru od smijeha na moderne "tjelesne slobode".



Ali čemu ići u Indiju, moj frano???!
Taj put u Indiju po vječne mudrosti jest naličje slobodnog raspolaganja svojim životinjskim tijelom i u Indiji umiru od smijeha i na te pričice, ako baš hoćeš.

U Hrvatskoj se ide na Velebit ili oko Lobora, to je za nas okrjepljujuće. A ne Indija. To su naši kulturni i duhovni pejzaži preko kojih postajemo mentalni dinaridi. Čelik-Hrvati!

Ja idem na Mariju Bistricu i kupim si medenjake. Svakim medenjakom, a paradoksalno - topi se u ustima - postajem tvrđi, nepropusniji za bilo što tuđe, sumnjivo i podmuklo plasirano iz zalihe svjetskog bulšita. Gledam zavjetne natpise, čeličim se, raste moja ognjištarska dimenzija, veća od svake Indije.
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 14/08/2020 : 19:39:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message
@Curunir, znam da je isti korijen, ali mislim da se formalno u zakonodavstvu izraz umorstvo koristio samo za first degree murder. Moguće da griješim, jer sam davno o tome čitao.

@stinky, nisam ja toliko racionalan, već uzimam u obzir s kim razgovaram. Tinton je inteligentan i drag mi je. Također je i ekonomist kojemu je sve privremeno i relativno, on bez problema skoči s teze "slažem se u skoro svemu" do "taj dio je duboko nemoralan". Prilično sam siguran i da je nevjernik. To na stranu, da, ja uzimam ratio, bez njega se čovjek ne može otisnuti u mistiku i istodobno onemogućiti utapanje.

Mogao bih i ja tebi reći, zašto se skrivaš iza pojma mistična geografija, reci: Bog, sv.Augustin, i pošalji moderatore kvragu. ZA i PROTIV, savršeno jednostavno i jasno, apsolutno si u pravu. Ja sam PROTIV. Tvrdim da čovjek treba svoju djecu odgajati na način da im razvije osjećaj za ljubav, odgovornost, vjeru, obitelj, a ne da budu zakržljali slabići koji laprdaju pro lajf na ulici. Sve to, ne da ti samo misliš, već upravo to i činiš. Slično si rekao i za ovaj korona stožer: "izvor autoriteta je u samom meni, i ne treba mi dresura". A ja tvrdim da si baš zbog toga više vezan za Beroša od nekog tko ga slijepo slijedi. Vjerujem da mi ispravni ljudi gradimo jedinstvenu i prelijepu arhitekturu koju samo um višeg reda može spoznati.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 14/08/2020 : 20:54:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message
quote:
Originally posted by Dexters

@Curunir, znam da je isti korijen, ali mislim da se formalno u zakonodavstvu izraz umorstvo koristio samo za first degree murder. Moguće da griješim, jer sam davno o tome čitao.

@stinky, nisam ja toliko racionalan, već uzimam u obzir s kim razgovaram. Tinton je inteligentan i drag mi je. Također je i ekonomist kojemu je sve privremeno i relativno, on bez problema skoči s teze "slažem se u skoro svemu" do "taj dio je duboko nemoralan". Prilično sam siguran i da je nevjernik. To na stranu, da, ja uzimam ratio, bez njega se čovjek ne može otisnuti u mistiku i istodobno onemogućiti utapanje.

Mogao bih i ja tebi reći, zašto se skrivaš iza pojma mistična geografija, reci: Bog, sv.Augustin, i pošalji moderatore kvragu. ZA i PROTIV, savršeno jednostavno i jasno, apsolutno si u pravu. Ja sam PROTIV. Tvrdim da čovjek treba svoju djecu odgajati na način da im razvije osjećaj za ljubav, odgovornost, vjeru, obitelj, a ne da budu zakržljali slabići koji laprdaju pro lajf na ulici. Sve to, ne da ti samo misliš, već upravo to i činiš. Slično si rekao i za ovaj korona stožer: "izvor autoriteta je u samom meni, i ne treba mi dresura". A ja tvrdim da si baš zbog toga više vezan za Beroša od nekog tko ga slijepo slijedi. Vjerujem da mi ispravni ljudi gradimo jedinstvenu i prelijepu arhitekturu koju samo um višeg reda može spoznati.



Naravno da mistik treba uključiti i ratio. Ratio nije sve i sva, ali se ne može ni ispustiti, to je tek skretanje u ludilo, i mnogi su mislili da to mogu izdržati, pa su završili, kao, eto, Nietzsche, Weininger itd.

Što se tiče kršćanstva, ja sam došao do uvida da postoji samo jedna mjera kršćanina: da li shvaćaš ozbiljno Propovijed na gori ili ne shvaćaš, vrdaš, pokušavaš ostati europski poganin, sluga rimskog cara, a ne Krista. Znači, tu je pitanje ZA i PROTIV.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/08/2020 : 21:37:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Dexter, tek to s koronom je pometnja kakvu do sada nije doživio naš naraštaj. Ti si tu pod lunarnim uplivima doktora svjetske mudrosti i možda je dobro što si i obziran i zabrinut i brižljiv i brižan. Takvu moralnu nastrojenost valja pozdraviti taman da dolazi iz posvemašnje pometenosti; jer kod tebe ima iskonske ispravnosti, pa te i lupetanje eksperata gura u obrambeni refleks iz dubina bića i tu si, usprkos njima, ispravan. To je poznata stvar opisana u teoriji: kako se do istine dolazi iz pogrešnog uvida. Korona i ti, to je klasičan slučaj ovog teoretskog modela.
Go to Top of Page
Page: of 75 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000