forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Kolekcija filmova & serija (VHS, DVD, USB...)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/01/2024 : 17:51:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Mnogo sam voleo ovaj film kao klinac. Nisam ga gledao bas dugo. Mogao bih da ga ponovim.


Čim budeš imao vremena, pogledaj ga opet, ovo je jedan od onih filmova koji uvijek donese radost i nikada ne dosadi Nisam spomenuo u kratkom osvrtu koliko se samo u tom filmu puši, meni koji sam cijeli život nepušač to nimalo ne smeta, zapravo bih rekao da mi je cool vidjet takve stvari u filmu. De Niro svako malo pali novu cigaretu (a pomalo ga i shvaćam jer ga ovaj lik/suputnik totalno živcira pa se mora smirit ), ali i onaj drugi lovac na nagrade te FBI agent koji mora da ima, ono, plaću samo takvu, a žica cigarete u filmu

Spominjao sam going going u tom kratkom osvrtu da je možda jedna priča Nicka Raidera inspirirana ovim filmom, a upravo ovaj film spominje i Zlatibor Stanković (inače, lik koji piše fantastične predgovore za Golcondu, baš se vidi da je pravi filmofil i da ima veliki respekt za njih) u predgovoru Golcondine knjige 12 (pa ako slučajno to skupljaš, svakako pročitaj), evo dio teksta:


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2024 : 23:50:06  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Nemam tu knjigu Nika, ali planiram da je nabavim kao i ostale. I ja mnogo volim da procitam strip pa da pogledam filmove od kojih su vukli inspiraciju. Ili jos bolje prvo film pa onda strip.

Tako sam preko Dilan Dogove epizode Bogomoljkini zločini otkrio sjajan pomalo zaboravljen triler s Al Paćinom Sea of love.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/01/2024 : 10:47:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Blood Simple (1984)
VHS: Krvavo jednostavno

Kada sam prvi put pogledao ovaj film, doživio sam ga kao nešto, kako da kažem - neobično, ili možda bolje rečeno – jedinstveno, bio je svakako znatno različit od drugih filmova iz tog vremena. Ranije i nisam baš pratio imena redatelja filmova, kao što ni kod stripova nisam prije toliko obraćao pažnju na autore već je bio važan samo junak, odnosno kod filma mi je najviše bilo važno - tko glumi u filmu. S vremenom se to promijenilo i godinama kasnije stekao sam znanje o tome da je ovo prvi film braće Coen i to kakav debi, film koji može definitivno poslužiti kao sjajan primjer kako stvoriti izvrstan film s tako ograničenim budžetom - naravno, uz pravu dozu znanja. Ono što čini ovaj film iznimnim jest što gledatelji imaju uvid u ključne informacije glavne radnje, dok likovi unutar priče znaju samo dio ili misle da znaju, zapravo, skoro svi stvaraju pogrešne pretpostavke o konkretnim događajima. Prateći ih, mi ulazimo s njima u situacije koje bi se vjerojatno mogle možda i izbjeći da su jednostavno likovi malo zastali i promislili o svojim postupcima gdje bi se možda i tragedija koja se odvija mogla izbjeći, ali tada ne bismo dobili ovako izniman film. Braća Coen pružaju fantastične obrate tijekom filma, scene se odvijaju bez užurbanosti, gdje je svaka minuta pažljivo osmišljena i iskorištena. One scene s ventilatorom i zvukom koji on proizvodi samo još dodatno pojačavaju dramu i doprinose stvaranju intenzivne napetosti gdje te kao gledatelja drže na rubu sjedala tijekom filma.

Fascinantna je i sama završnica gdje je lik kojeg tumači Frances McDormand uvjeren da je u zadnjim sekvencama proganja njen muž, sve dok u zadnjim sekundama filma ne čuje to (meni možda najodvratnije koje sam ikad čuo na filmu) cerekanje onog debelog privatnog istražitelja u obratu koji je fino zaokružio sve ono sjajno što smo dosada imali prilike pogledati. Kad već spominjem Frances McDormand, ona je sasvim slučajno dospjela u ovaj film koji joj je bio također debi kao i braći Coen, a prvi izbor za tu ulogu je bila glumica Holly Hunter, ali kako je ona bila zauzeta jednom predstavom u NY-u, potaknula je navodno svoju tadašnju cimericu i to upravo Frances McDormand da ode na audiciju za tu ulogu i ostalo je povijest, gdje su mi stvarno čudesni takvi spletovi okolnosti i neplanirane prilike koje ponekad otvaraju vrata velikih karijera. Ono što sam još imao prilike zanimljivoga za pročitat, da je navodno ovaj film prvi dio trilogije, a preostala dva filma čine Fargo i No Country for Old Men.

Dodao bih još da na kutiji VHS kasete stoji prijevod filma Krvavo jednostavno, dok u filmu kad on počne, piše u naslovu Jednostavno krv. Mislim da i ova crvena boja covera VHS kutije koja prevladava nije slučajna gdje tu boju tradicionalno povezujemo s krvlju, vjerojatno je odabrana s ciljem naglašavanja glavnih elemenata filma, posebice prisutnosti krvi i nasilja.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 28/01/2024 10:50:05
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/01/2024 : 11:08:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Nemam tu knjigu Nika, ali planiram da je nabavim kao i ostale. I ja mnogo volim da procitam strip pa da pogledam filmove od kojih su vukli inspiraciju. Ili jos bolje prvo film pa onda strip.

Tako sam preko Dilan Dogove epizode Bogomoljkini zločini otkrio sjajan pomalo zaboravljen triler s Al Paćinom Sea of love.


Meni su isto super te reference na filmove, serijal poput Nicka ih je pun, jedan od razloga zašto sam ga toliko i zavolio :) Za tebe znam da voliš i noir filmove (sjetim se one tvoje odlične recenzije "Zatamnjenje" što si radio za sajt), a upravo kod Nicka ima taj jedan lik Frank "Bogey" Bishop koji se kao loži na Bogarta i to upravo na njegovu ulogu Philipa Marlowea gdje je Nizzi kroz njegov lik htio upravo odati omaž Bogartu i noir žanru.

Imamo i na sajtu recenzije gdje je kod prvog pojavljivanja tog lika Bogeyja recenzent doom možda to više kritički iznio koji je, između ostalog, napisao da i nije neki fan tog žanra: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-alm-1a-privatni-istrazitelj/2063/

A ja sam drugim pojavljivanjem tog lika Bogeyja probao malo, onako - fanovski, približiti što je konkretno bila Nizzijeva namjera da uvede tog lika: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-golcs-3b-velika-prijevara/3121/

Pa ako se isto nađeš nekada u prilici, oba ta pojavljivanja Bogeyja je objavila Golconda, vjerujem da bi se tebi kao fanu koji voli takve stvari svidjelo:
- prvo pojavljivanje Bogeyja: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/nick-raider-nr-lmsg-1021-privatno-njuskalo/40174/0/
- drugo pojavljivanje Bogeyja: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/nick-raider-nr-golcs-3-kosmar-velika-prevara/39726/0/

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 28/01/2024 11:09:56
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/01/2024 : 14:24:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Deadly Dreams (1988)
VHS: Smrtonosni snovi

Ovaj film me ugodno iznenadio svojom kvalitetom, iako ga prije nisam imao prilike gledati. Radnja više naginje prema psihološkom trileru nego čistom hororu, iako postoje elementi horora povezani s noćnim morama. Sama napetost i iščekivanje dominiraju filmom, pružajući gledatelju stalnu intrigantnost sve do završnice, do tih posljednjih nekih 10-12 minuta koje nam otkriva mnogo toga, ali ne očekujemo neočekivane obrate koji se događaju pri samom kraju filma, posebno ono finale u šumi, što je bilo apsolutno nepredvidljivo, a što tek reći za posljednju minutu/dvije filma - ostao sam jednostavno zapanjen!

Čitao sam da su ovi filmovi s temom snova, pogotovo hororci bili popularni 80-ih i to ponajviše zbog Freddyja Krugera, ali ovaj film ima ipak to nešto svoje koji se izdvaja svojom originalnošću i posebnim pristupom, pružajući uzbuđenje i nepredvidljivost tijekom cijelog filma, a tek kad film završi, tek onda shvatite koliko je sve to imalo smisla i otkrijete tu njegovu genijalnost. Ovdje i nema nešto poznatih glumaca izuzev Xandera Berkeleyja kojeg se odmah sjetim iz scene Terminatora 2 u ulozi skrbnika Johna Connora kad mu je terminator oštricom probio glavu kroz tetrapak mlijeka te se ovdje u kratkoj ulozi policajca pojavljuje Troy Evans kojeg će nedugo poslije ovoga filma Lynch i Frost pozvati da u Twin Peaksu glumi ravnatelja škole koji će biti uključen odmah u pilot epizodu gdje će izvijestiti školu o šokantnoj vijesti da je Laura Palmer ubijena. Zapravo, i u ulozi Perkinsa je tu nešto manje poznati glumac (barem meni) Duane Whitaker, kojeg najviše pamtim iz Pulp Fictiona.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7431 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 28/01/2024 : 17:40:26  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
baš zanimljiv topic...ja nemam to tako divno sređeno kao što je tu na nekim slikama ali ih ima svugdje u svakom kutku blu rayevi dvd-ovi externi diskovi....večinu pogotovo bitnih filmova imam u dupliranim izdanjima i vrstama formata....kad sam krenuo činilo se umjereno ono nešto dobro i recimo cjelokupni opus Roberta Aldricha....poslije to jednostavno je postajalo sve šire i šire i šire....mislim da ne kupim više niti jedan film da bih imao za života gledati i da ne ponovim niti jedan više od jednog puta....ali ono sad je pomalo teško stati ....doduše trudim se proći većinu stvari barem jednom...
sad prolazim i opet sam oduševljen Fleischerovim Popajima koji su bili i ostali enciklopedija političke nekorektnosti - što ih čini svježima i savršenima






Edited by - rommel on 28/01/2024 17:45:42
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/01/2024 : 22:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ja sam rommel krenuo skromno i to s VHS-om, nabavio nekih 20-ak komada za prvu ruku čisto da malo vidim hoće li me to danas zanimati, a poslije me povuklo i prilično ih se sad nakupilo, tako da je i kod mene situacija da više ništa ne uzmem, imao bih što gledati (a ima ih dosta na popisu koje ću pogledati barem još dvaput) plus da ne zaboravim sastrane i stripove kojih je također popriličan broj :)

P.S. Super ti izgledaju ovi Popaji :)

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/01/2024 : 23:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Invisible Strangler (1984)
VHS: Nevidljivi davitelj

Iako je službeno objavljeno da je film iz 1984., saznao sam da je zapravo snimljen 1978. pod nazivom The Astral Factor, a kasnije je podvrgnut premontaži i skraćivanju od oko 10 minuta te preimenovan u Invisible Strangler da bi potom izašao 1984. S obzirom na privlačnost ideje nevidljivog davitelja, pomislio sam da će ovo biti vrijedno gledanja, ali blago rečeno, radi se o izuzetno lošem ostvarenju. Sama ta početna premisa je pomalo idiotska u kojoj osuđeni zatvorenik proučava knjige kako bi sam sebe učinio nevidljivim i kad mu jednom to uspije, davi žene koje ga izgledom podsjećaju na njegovu majku koju je također ubio davljenjem. Ubojstva, koja bi trebala biti donekle napeta i zastrašujuća sama po sebi ispadaju totalno neuvjerljiva, posebice scene u kojima ženski likovi neuvjerljivo simuliraju davljenje od strane navodno nevidljivog ubojice, zaista veoma loše izvedeno i odglumljeno. Što se tiče teme nevidljivosti, smatram da je film iz 1933. The Invisible Man znatno bolji, dok ovaj jednostavno nije vrijedan pažnje.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/01/2024 : 00:18:17  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by going going

Nemam tu knjigu Nika, ali planiram da je nabavim kao i ostale. I ja mnogo volim da procitam strip pa da pogledam filmove od kojih su vukli inspiraciju. Ili jos bolje prvo film pa onda strip.

Tako sam preko Dilan Dogove epizode Bogomoljkini zločini otkrio sjajan pomalo zaboravljen triler s Al Paćinom Sea of love.


Meni su isto super te reference na filmove, serijal poput Nicka ih je pun, jedan od razloga zašto sam ga toliko i zavolio :) Za tebe znam da voliš i noir filmove (sjetim se one tvoje odlične recenzije "Zatamnjenje" što si radio za sajt), a upravo kod Nicka ima taj jedan lik Frank "Bogey" Bishop koji se kao loži na Bogarta i to upravo na njegovu ulogu Philipa Marlowea gdje je Nizzi kroz njegov lik htio upravo odati omaž Bogartu i noir žanru.

Imamo i na sajtu recenzije gdje je kod prvog pojavljivanja tog lika Bogeyja recenzent doom možda to više kritički iznio koji je, između ostalog, napisao da i nije neki fan tog žanra: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-alm-1a-privatni-istrazitelj/2063/

A ja sam drugim pojavljivanjem tog lika Bogeyja probao malo, onako - fanovski, približiti što je konkretno bila Nizzijeva namjera da uvede tog lika: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-golcs-3b-velika-prijevara/3121/

Pa ako se isto nađeš nekada u prilici, oba ta pojavljivanja Bogeyja je objavila Golconda, vjerujem da bi se tebi kao fanu koji voli takve stvari svidjelo:
- prvo pojavljivanje Bogeyja: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/nick-raider-nr-lmsg-1021-privatno-njuskalo/40174/0/
- drugo pojavljivanje Bogeyja: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/nick-raider-nr-golcs-3-kosmar-velika-prevara/39726/0/



Da, ovo bi moglo bas lepo da mi legne.

I Blood Simple je vrhunski film. Obozavam sve sto su radili braca Koen ali omiljeni su mi Barton Fink, Big Lebowski i Raising Arizona. Uz ogradu da mi je ostalo jos 3, 4 njihova filma da pogledam.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 29/01/2024 : 11:03:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hollow Man (2000)
VHS: Čovjek bez tijela

Nakon odgledanog Invisible Strangler s kojim nisam bio nimalo oduševljen, prisjetio sam se da imam ovaj film u svojoj kolekciji koji također istražuje temu nevidljivosti, ali je daleko kvalitetniji i zabavniji s dobrim glumačkim imenima kao što su Bacon, Elisabeth Shue i Josh Brolin, gdje su specijalni efekti zaista odlični i uopće me ne čudi da su te godine bili nominirani za nagrade. Bacona cijenim kao glumca, odigrao je niz izvrsnih uloga, a uvijek će mi posebno drag biti Tremors gdje je ta kemija između njega i Freda Warda jednostavno fantastična u tom filmu, jednom od onih koje mogu gledati iznova i iznova.

Bacon dominira u ovom filmu kao glavni lik, ispočetka simpatičan i drag, ali i egocentričan, jasno reflektirajući prisutnost kompleksa boga koji oblikuje njegov karakter. Kako se radnja razvija, a nevidljivost postaje nepovratna, karakter njegovog lika sve više propada dovodeći ga do krajnje točke gdje postaje ubojicom i gdje film postaje pravi horor-triler u završnici. Ranije sam mislio da je Bacon imao lakši posao u glumačkom izazovu jer nije morao više glumiti kad je jednom njegov lik postao nevidljiv, ali tu sam pogriješio jer čitam da su tijekom pokusnih snimanja otkrili potrebu za Baconovim prisustvom kako bi se ostatak tima lakše prilagodio, čime su postigli prirodnije scene dok mu se obraćaju u nevidljivom stanju. Mogu se zaista pronaći interesantne stvari o filmu kako je sniman.

Ovi filmovi uvijek postavljaju intrigantna pitanja poput „Što bismo mi učinili da smo nevidljivi?“ (barem na neko vrijeme), neke stvari koje tjeraju na razmišljanja, potiču na razmatranje vlastitih postupaka i moralnih granica. Iako se ovaj film ne može svrstavati u nekakve kultne klasike, on je komercijalno bio jako uspješan, no bez obzira na to, Verhoeven navodno nije bio zadovoljan jer je rekao da ovakvu vrstu filma može snimiti najmanje 20 različitih redatelja, vjerojatno sugerirajući da više preferira filmove gdje može ostaviti svoj autorski pečat, omogućavajući gledateljima da prepoznaju njegov stil i rad, čak i bez gledanja uvodne špice i imena filmske ekipe.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 29/01/2024 : 11:22:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Da, ovo bi moglo bas lepo da mi legne.

Blood Simple mi je možda sad dao odgovor na auto koji vozi taj lik Bogey iz Nickova serijala. Bogey, a privatni istražitelj po zanimanju, vozi volkswagen bubu u stripu, je li možda moguće da je taj dio, vezan za auto, kao svojevrsni omaž Blood Simpleu jer upravo taj privatni istražitelj (jedan od važnijih uloga) vozi u filmu isto bubu? To nisam primjetio dosada :) Bogart (prema kojem je rađen lik Bogeyja) je u filmu The Big Sleep vozio Plymouth Deluxe iz 1938., tako da možda s obzirom na auto je Nizzi tu napravio malu posvetu Blood Simpleu pa je pomislio tko primjeti, primjeti :) Ono što je dobro u tim Bogey pojavljivanjima što je Nizzi u oba puta koristio Brindisija kao crtača tako da smo tu dobili dosljednost u vizualnom prikazu likova bez prevelikog odstupanja.
quote:
Originally posted by going going

I Blood Simple je vrhunski film. Obozavam sve sto su radili braca Koen ali omiljeni su mi Barton Fink, Big Lebowski i Raising Arizona. Uz ogradu da mi je ostalo jos 3, 4 njihova filma da pogledam.


Big Lebowski sam nedavno pogledao na tv-u, "The Dude" je zakon u tom filmu

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 29/01/2024 : 18:39:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Night of the Wilding (1990)
VHS: Noć divljaka

Kod gledanja filmova, rado istražujem i one manje razvikane filmove kakav je vjerojatno status i ovog filma, u kojem glavnu ulogu tumači Erik Estrada čiji je lik visoko cijenjeni odvjetnik, za kojeg doznajemo da se njegova reputacija temelji na neporaženosti i na tome da je uspio dobiti većinu slučajeva oslobodivši one prave krivce, one osuđenike za zločine koje su ljudi stvarno počinili. Stvari postanu interesantne kad trojica mladića počine gnjusne zločine silovanja i napada te kad krene njihovo suđenje, a lik Estrade preuzima funkciju njihova odvjetnika, dok mu je na suprotnoj strani u ulozi tužitelja njegova bivša žena, koja također nije izgubila niti jedan slučaj.



Estrada me tijekom cijelog filma podsjećao na Maradonu, ne samo po stilu frizure i fizionomiji, već i zbog slične tjelesne građe i to popunjenosti, slično kao i onog Maradone u svojem kasnijem izdanju. Vezano za to potonje, nevjerojatna mi je bila ta jedna od ključnih scena pred kraj filma kada Estrada trči za mladićem u potjeri, zločincem koji je blizu svojih dvadesetih, koji je fit i brz, a potjera pješice se proteže i proteže gdje Estrada održava korak bez trenutka da zastane i da uzme malo zraka (što mi je bilo nevjerojatno s obzirom da on izgleda kao da ne može ni 20m protrčat), čak se i penje preko zida, nastavljajući daljnu potjeru. Ne tražim u filmovima neku logiku, ali daj barem neki minimum, ovdje su ipak pretjerali s tim, a vrhunac apsurdnosti potjere pješice postaje kada jedno vozilo naleti i doslovno poleti u zrak, probijajući se na bejzbolsko igralište i razbijajući se kao da se nalazimo u The Fast and the Furious filmu. Nije da se bunim, ali nije mi jasna niti ona golotinja gdje se ženska tušira neku minutu ili dvije, ono – potpuno nepotreban dodatak radnji, ali možda je to tada bio neki uobičajeni obrazac u ovakvim sličnim filmovima, gdje se često koristi golotinja bez stvarnog doprinosa radnji koja možda ima taj zadatak da privuče gledatelje.

Film je pristojan, ima dobar zaplet, Estrada prilično dobar, negativci su stvarno odvratni i dosta dobro dočarani u tim svojim ulogama zlikovaca, njihovi zločini su vjerno prikazani i brutalni, ali tu i tamo film ima nekih propusta kao primjerice na samom suđenju kod unakrsnog ispitivanja gdje u nekim scenama vidimo izlaganje samo jedne strane, a izostaje perspektiva one druge strane. Nije mi bilo jasno zašto nisu prikazani argumenti obje strane u takvim situacijama, s obzirom da je to ključna komponenta dramatičnosti scena kada se nalazimo radnjom u sudnici.

Ono što je fora, a što se vidi na screenshotu iznad, naišao sam opet na žute titlove nakon nedavno pogledanog filma Cyborg Cop, samo što su ovdje, zanimljivo, titlovi prikazani velikim štampanim slovima. Kaseta je originalno izašla u Srbiji izdavača Vidcom, ne znam jesu li oni imali često takvu praksu izdavanja filmova s titlovima u boji.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 29/01/2024 18:40:58
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 30/01/2024 : 15:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
The Accused (1988)
VHS: Optužena

Odabrao sam ovaj film za gledanje nakon Night of the Wilding gdje oba filma imaju poveznice sa silovanjem, nasiljem i sudskim procesom, samo je ovo znatno ozbiljniji i kvalitetniji film u kojem je Jodie Foster zasluženo dobila Oscara za ulogu koju nimalo nije bilo lako utjeloviti. Impresivna je i izvedba Kelly McGillis kao tužiteljice, a danas još više cijenim njezinu hrabrost da se uhvati u koštac s filmom koji obrađuje tako teške teme, osobito nakon što sam saznao da je i u stvarnom životu prošla kroz slično iskustvo koje film prikazuje. Naime, 1982. McGillis su dvojica provalila u stan u New Yorku i silovala je, traumatičan događaj koji ju je obilježio za čitav život, ali je ipak uspjela nekako prebroditi to iskustvo i briljirati u ovom filmu, koji je sigurno bio izazovan i konstantan podsjetnik na taj događaj.

Sjećam se ovog filma otprije, ali sam zaboravio da je on koncipiran tako da smo mi odmah na početku filma dovedeni na gotov čin, silovanje se već dogodilo, pa u nastavku pratimo događaje nakon toga dok se tijekom sudskog procesa tek pred kraj filma flashbackom otkrivaju detalji samog zločina, kako su se točno stvari odvijale. Mučne su te scene u baru za gledati, dođe ti da taj dio jednostavno premotaš, ali na kraju dana treba stvarno još jednom pohvaliti Jodie Foster koja će uskoro poslije ovog filma dobiti još jednom Oscara za njenu izvedbu u The Silence of the Lambs. Po meni su joj slobodno mogli dati i nagradu za film Contact koji sam nedavno ponovno gledao, tamo je žena isto rasturila.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 30/01/2024 15:54:03
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 31/01/2024 : 10:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Runaway Jury (2003)
VHS & DVD: Odmetnuta porota

Kako me film The Accused oduševio, tražio sam u kolekciji nešto, a da je tematski povezano sa suđenjem i isplivao mi je ovaj film kojeg sam, iz nekog razloga, nabavio i na VHS-u i na DVD-u. Nisam ga dosad pogledao, a dojam nakon gledanja je izvrstan! Ne sjećam se da sam vidio nešto slično kad je riječ o suđenju i spletkama oko porote, a John Cusack i Rachel Weisz kao par bili su jednostavno briljantni - jedan unutar sudnice, drugi izvan nje i to njihovo manipuliranje porotom čiji se pravi razlozi vješto skrivaju do samog kraja. Gene Hackman također fantastičan ovdje, ne bih čovjek rekao da je tu imao 73 godine, dok mi jedino Hoffman nije bio toliko uvjerljiv. Tek na kraju saznamo ono najvažnije, sve fino dobije smisao, a posebno mi se svidjelo kako su likovi Johna Cusacka i Rachel Weisz uspjeli prevariti Hackmanov lik, jer sam cijelo vrijeme bio uz njih, navijao, a na kraju nije moglo bolje ispasti, genijalno.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/01/2024 : 22:17:14  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
U koliko je dobrih filmova John Cusack glumio 90ih i pocetkom 2000ih a sada su ga de facto prognali iz Holivuda i nema ga nigde osim u nekim bezveznim Direct to video filmovima.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 31/01/2024 : 23:22:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
The Juror (1996)
VHS: Porotnica

Poslije filma Runaway Jury, uzeo sam ovaj film koji isto ima povezanost s porotom i njihovom manipulacijom, film koji možda i nije najbolje počeo, ali postaje sve bolji kako se radnja razvija. Početak mi nije bio uvjerljiv zbog lika kojeg tumači Demi Moore, koja naivno prihvaća tu ulogu porotnice, ono, ona sva sretna što će biti u poroti i neoprezno pred svima u sudnici (u kojoj su ujedno prisutni mafijaški boss i njegovi plaćenici) izjavljuje na postavljeno pitanje o konkretnom slučaju da ona ne zna ništa o optuženom, ali da joj je njen sinčić rekao da će se suditi mafijaškom šefu.. i ona to tako nonšalantno izjavi pred svima kao neka glupača ne razmišljajući pritom na sigurnost svog djeteta, da ne spominje svoje dijete i da takvo što ne priča pred mafijom. Naravno, bilo je jasno da će dobiti ubrzo posjetu i da će imati itekako razloga da požali što je postala porotnicom jer će početi da strahuje za svoj život i život svog sina. Taj početak mi je bio malo čudan, u najmanju ruku nepromišljen potez od lika Demi Moore, ali poslije toga stvari glede filma i radnje idu nabolje ponajviše zahvaljujući Alecu Baldwinu koji oduševljava u ulozi inteligentnog psihopata gdje se točno vidi da je Baldwin ovdje u svom prajmu, u najboljim glumačkim godinama.

Najupečatljivije scene u filmu događaju se tijekom zatvorenog sastanka porote gdje lik Demi Moore mora/nastoji manipulirati ostalima kako bi ih uvjerila da ne osude mafijaškog šefa (iako svi dokazi govore protiv njega), a sve kako bi sačuvala vlastiti život i život svog sina. Također mi se dopala i scena mafijaša dok pokušavaju eliminirati lik Aleca Baldwina gdje smo doživjeli isto jedan od zanimljivih preokreta. Da još spomenem da je bilo zadovoljstvo vidjeti i Jamesa Gandolfinija koji će nekoliko godina kasnije postati najviše poznat po ulozi u seriji The Sopranos.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 31/01/2024 : 23:28:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

U koliko je dobrih filmova John Cusack glumio 90ih i pocetkom 2000ih a sada su ga de facto prognali iz Holivuda i nema ga nigde osim u nekim bezveznim Direct to video filmovima.


Meni je on baš simpa glumac, jedan od njegovih ponajboljih je onaj City Hall gdje glumi s Pacinom, a dobar mi je i onaj nešto raniji Say Anything, tu se odmah sjetim one scene kad drži kasetofon visoko u zraku :) Baš sam razmišljao kroz neko vrijeme provjeriti i Con Air, sjećam se da mi je taj prije bio jako dobar film.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 31/01/2024 23:28:31
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 01/02/2024 : 11:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Witchblade (2000)
VHS: Oštrica

Odabrao sam ovaj film jer sam u sinopsisu pozadine kutije VHS kasete primijetio da se radnja odvija u New Yorku (btw, volim filmove čije su radnje smještene u NY-u ili LA-ju) te da glavni lik detektivke, koju tumači Yancy Butler, posjeduje posebne moći slične onom konceptu u Matrixu kad prema njoj pljušte metci, a ona ih vidi u slow motionu te ih odbija svojom oštricom. Iako je film solidan i gledljiv, nije me dovoljno impresionirao da za vrijeme gledanja ili nakon mogu izviknuti ono „wow!“. Nedavno sam pogledao film Fast Money u kojem je također glumila Yancy, ali tamo je imala potporu od McCoyja pa je to ispalo i donekle dobro, no, čini mi se da ovdje nije uspjela samostalno nositi film jer se većina radnje vrti oko nje i njezine osvete za ubijenim ocem i partnerom, točno je falio još taj jedan, jači lik. Soundtrack je dobar, a finiš filma (i pozadina VHS kutije) ukazuje na to da je ovaj film temeljen na stripu, pretpostavljam da je strip vjerojatno bolji od filma.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 01/02/2024 11:21:58
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 01/02/2024 : 16:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
The River Wild (1994)
VHS: Divlja rijeka

Odlučio sam organizirati jedan mini maraton onih filmova koji se fokusiraju na otvorenom prostoru, s naglaskom na prirodi, rijeci/jezeru te s glavnim elementom - preživljavanjem. Mislim da nisam mogao početi s boljim filmom jer River Wild nudi nevjerojatan doživljaj u divljini s glumačkim sastavom predvođenim Meryl Streep i Kevinom Baconom koji znatno obogaćuju ovaj uzbudljiv film. Moram spomenuti i tog malog dječaka, glumca Josepha Mazzella, koji je samo godinu ranije glumio u filmu Jurassic Park. Jako dobar film koji nudi sjajnu avanturu, adrenalinsku napetost i istovremeno dozu prirodne ljepote.

Meryl Streep sjajno prenosi emocionalnu napetost i hrabrost kao majka koja se suočava s opasnostima divlje rijeke kako bi zaštitila svoju obitelj, a moram jednostavno pohvaliti Bacona koji ovdje dominira kao pojava, nevjerojatno je to njegovo glumačko umijeće da može biti slatkorječiv, ljubazan, susretljiv, dobar prema djeci, brižan, šarmantan, ali da te sve dobre stvari veoma lako i brzo transformira u tamnu stranu njegove osobnosti, koji skriva one svoje prave namjere iza maske lažnog osmijeha i suosjećanja. Baconova izvedba daje mu taj neki dodatni rub, stvarajući lika koji je istovremeno odbojan i nevjerojatno privlačan svojom simpatičnošću kojom odiše.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 01/02/2024 : 21:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
White Water Summer (1987)
VHS: Opasna divljina

Nastavljajući svoj mini maraton filmova s fokusom na otvorenom prostoru i preživljavanju, sljedeći na red je došao White Water Summer, film u kojem sam opet imao priliku vidjeti odličnog Kevina Bacona. I ne samo to, već se ovdje pojavljuje i mladi Sean Astin kojem je ovo, čini mi se, bila prva sljedeća uloga odmah nakon Gooniesa. Ovaj put Bacon, u svojoj karakterističnoj maniri unosi potpuno novu dinamiku u ovaj film, mada pred kraj filma se i to pomalo mijenja. Njegov lik je skaut s zadatkom da u roku nekoliko tjedana preko ljeta transformira grupu gradske djece u odgovorne i samopouzdane pojedince, učeći ih o prirodi, preživljavanju, timskom radu i društvenoj odgovornosti gdje zapravo ovaj film nosi sa sobom tu snažnu poruku o odgovornosti i jačanju samopouzdanja.

No, film ne izbjegava ni mračne trenutke, poput izazovnih prelazaka visećeg mosta, situacije u kojoj je lik Seana Astina prepušten sam sebi na otvorenom ili kada ga Baconov lik ostavlja da visi na litici kako bi ga ojačao, mada su to neke situacije pretjerane gledano iz današnje, pa i ondašnje perspektive. Film zaista pruža užitak, a jedini manjak je naratorski dio s Seanom Astinom koji je naknadno dodan kako bi ublažili te mračnije dijelove filma i unijeli element vedrine. Primjetno je da je Astin stariji u naraciji (vidi se da je ušao u pubertet), dok je u filmu nešto mlađi. Razlog leži upravo u tome što su film zapravo snimili u ljeto 1985., a ovaj dio sa starijim Seanom Astinom kao naratorom dvije godine kasnije (1987.). Zanimljivo mi je i to da će Bacon nekoliko godina kasnije opet sudjelovati u sličnim scenama u divljini sa podivljalim rijekama u River Wild filmu, tko zna, možda je njegovom angažmanu u tom filmu uvelike utjecao upravo ovaj film.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 01/02/2024 21:27:14
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/02/2024 : 11:21:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
White Mile (1994)
VHS: Divlja rijeka

Sljedeći u nizu ovakvih filmova je White Mile koji je na VHS kutiji također preveden kao i River Wild - Divlja rijeka (dok je u filmu kad krene preveden kao Podivljala rijeka), a vjerujem da je više poznat pod nazivom Brzaci smrti. Pisao sam nešto ranije u ovom topicu da su mi fascinantne stvari da su iste godine (1997.) snimljeni Dante's Peak i Volcano sa sličnim elementima te godinu kasnije (1998.) Deep Impact i Armageddon. Čini se da su i te 1994. snimljena slična dva filma River Wild i ovaj White Mile, ali koji ipak imaju i dosta svojih različitosti koje ih odvajaju jedan od drugog. Za ovaj White Mile bih rekao da je više možda emotivniji, samim tim što je i snimljen prema istinitim događajima, tragedije koja se dogodila 1987. kad je, kao u filmu, također poginulo pet ljudi.

Središnji dio filma o preživljavanju može se smatrati najuzbudljivijim dijelom, pravim trilerom, dok se kasnije u zadnjoj trećini filma razvija drama koja se odvija u sudnici tijekom sudskog procesa vezanog za posljedice tog tragičnog događaja čiji je izlet organizirao lik kojeg tumači Alan Alda, koji je osmislio nekonvencionalni program bijega koji se sastoji od opasnog spusta niz divlju rijeku što je trebalo predstaviti fizički izazov kao način da ljudi pronađu snagu u sebi i izgrade timsku povezanost, a kao gledatelj, kako film odmiče, možete točno primijetit da njegova metoda nosi određene rizike i etičke dileme. Jasno je bilo to jutro u pregovorima s vodičem kad je lik Alan Alda želio da svi ljudi iz njegova tima budu u istom rafting čamcu, ukupno 11 ljudi s vodičem, da to nikako ne sluti na dobro. Kao što rekoh, taj dio filma kad krenu niz brzace je i najbolji dio filma, dosta realistično prikazan gdje ne možeš odmaknuti pogled koliko je zanimljivo, ali i u jednu ruku teško za gledati kad vidiš kako ljudi pomalo pogibaju (a u podsvijesti znaš da je prema istinitom događaju).

Glumačka postava je ovdje isto vrhunska, ono kad imaš desetak glumaca i sve ih znaš (spomenut ću kao sporedne samo tatu iz Alfa i doktora iz Star Treka). Peter Gallagher je ovdje isto veoma dobar, posebice u tom završnom dijelu kad se njegov lik koleba i suočava s moralnim dilemama razmišljajući o svjedočenju u korist udovice poginulog Nicka Karasa. Alan Alda je također odlično utjelovio svoj karakter, a ono što je dodatno zanimljivo da njegov lik i nakon te tragedije u kojoj je poginulo pet ljudi i dalje zrači uvjerenjem da je putovanje bilo dobra ideja, tvrdeći da su svi ti ljudi doživjeli najbolji dan u svom životu sve do nesretnog trenutka udara u kamen i prevrtanja čamca. Njegov lik ostaje uporan u uvjerenju da je njegova metoda bila ispravna, ne smatra da je dužan prihvatit odgovornost onoga što se dogodilo, više je posvećen očuvanju vlastitog ega nego suočavanju s istinom. Obožavam filmove koji te na kraju gledanja potaknu na razmišljanje, a White Mile definitivno spada u tu kategoriju.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7431 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 02/02/2024 : 16:36:45  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
OD 2004 do 2024 putovanje dugo 20 godina....
Dakle napokon mogu reći da imam najpotpuniju verziju filma Pat Garret & Billy the Kid - i bez lažne skromnosti tvrdim da je razlikovna tablica napravljena davne 2004 godine s usporednim pregledom razlika u filmskim verzijama savršeno precizna i sad mi je pomogla puno jer sam napokon složio sve bitno iz Seydor verzije u masterpiece zunan kao Turner Preview cut... i dalj stojim kod zaključka od prije 20 godina da je jedino trebalo ubaciti scene Garretta i žene u inače savršenu Turner verziju ali....ove neke dodatne scene kojih nije bilo osim te - ne doprinose puno ali i ne smetaju....
Dodano :
- na početku u Fort Sumneru - izbačeni dio iz Tarnera - Fort Sumner – nakon ulaska Garreta i Billya u Kantinu imamo scenu gdje Holly i ekipa razglabaju "You do not figure he's to good to drink with us. - Maybe is the other way around."
- najveći i najbitniji dio scene između Garretta i žene koje puno toga objašnjavaju o odnosu ove dvojice
- Garrett u Bordelu – Scene sa Ruthie Lee u kojima Garrett šamarima izvlači priznanje o Billyjevu boravku.
Donekle nepotrebno jer Garrett već zna gdje je Billy ali su dobre scene i ne smetaju.
- Ulazak Poea u Bordel gdje traži gdje je Garrett
- iz američke tv verzije još malo "golišavih radosti" koje ove tri verzije nisu uvrstile u film
jedino što nisam uvrstio a što su imale i producentska i Seydorova verzija je duži panoramski snimak prije nadmetanja na rijeci između Garretta i čovjeka na barci...ove verzije je stavljaju na drugo mjesto i vežu uz drugu glazbenu temu i bila je opcija pustiti je bez zvuka i ubaciti na odgovarajuće mjesto ili je ispustiti....trenutno je ispala mada je lijepa ali možda jednom i to dodam ....
Ponovno ja i Pat Garrett & Billy The Kid - nakon davnašnjeg teoretiziranja (iz 2004) kakva bi trebala biti puna verzija orignalne vizije Sama Peckinpaha mislio sam da je imam - srećom mi je jedan amerikanac sa sajta posvećenoj Legendi skrenuo pažnju da je Seydorova verzija meni omražena imala još neke scene koju nema Turner preview cut (a što je najsmješnije imao sam i ja te podatke u svojoj tabeli ali sam zaboravio na to 🙂 )- Naprimjer kad Poe dolazi tražiti Garretta dok se ovaj zabavlja sa...ehm...ženama lakšeg morala 🙂 Otkrio sam i još jednu dodatnu scenu prikazanu na američkoj TV gdje je to "zabavljanje" malo produženije pa se i par...ehm guzova bolje vidi 🙂 scene su zapravo vremenski iste povezuje ih zveket mamuza dok se Poe primiče - tako da bi bilo vrlo vjerojatno da jedna ili druga ne bi završile u Samovom cut-u (vjerojatnije ova druga) ja sam odlučio zadržati obe...samo sam maknuo zvuk dolaska mamuza kroz hodnik jer u drugoj sceni Poe tek počinje uspon stepeništem i ne bi se već prije mogle čuti mamuze....

Text i usporedna tabela različitih verzija

https://www.popcorn.hr/kolumne/view/60/



I za kraj poklon ograničenog trajanja ko iskoristi iskoristi :)

Part 1
https://we.tl/t-vLdcQ4Fbuw



Part 2

https://we.tl/t-8dJUBsa1dH


potrebno je skinuti oba fajla i 7zipom iih raspakirati u jedan video




ova slika nije dostupna ni u jednoj od verzija :(

Edited by - rommel on 02/02/2024 19:32:56
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/02/2024 : 20:48:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Odlična ti je ova tabela, vjerujem da je tu trebalo ohoho vremena da se sve te usporedbe, odnosno razlike uhvate.

Imaš li možda slučajno tako tabelu za filmove Terminator 2 i Smrtonosno oružje 1?
Nisam ih dugo vremena gledao, pa kad sam ih nedavno pogledao, začudio sam se tim "novim" verzijama koliko je tu novih kadrova.

Kao ono nekad kad sam čitao Mister Noa, a Dnevnik isjekao 30-ak stranica pa godinama poslije čitao LL izdanje sa svim stranicama i onda se začudio tim nekim scenama koje vidim po prvi put nakon toliko godina.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7431 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 02/02/2024 : 22:13:42  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Odlična ti je ova tabela, vjerujem da je tu trebalo ohoho vremena da se sve te usporedbe, odnosno razlike uhvate.

Imaš li možda slučajno tako tabelu za filmove Terminator 2 i Smrtonosno oružje 1?
Nisam ih dugo vremena gledao, pa kad sam ih nedavno pogledao, začudio sam se tim "novim" verzijama koliko je tu novih kadrova.

Kao ono nekad kad sam čitao Mister Noa, a Dnevnik isjekao 30-ak stranica pa godinama poslije čitao LL izdanje sa svim stranicama i onda se začudio tim nekim scenama koje vidim po prvi put nakon toliko godina.



nemam bavio sam se filmovima koje ja volim - recimo i za ULZANA's RAID
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12613 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/02/2024 : 22:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, razumijem.
Hvala ti i za ovu popcorn stranicu, vidim da ima recenzija filmova pa ću pogledati malo da vidim ima li od ovih koje sam nedavno gledao, volim uvijek vidjet različita mišljenja i poglede na film, pogotovo ako je još kakva trivija uključena u to 🙂

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000