forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 SMG #5 (na kioscima od 7.7.2008)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/07/2008 : 23:18:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Za kiosk izdanja, svakako, dok za albumska izdanja forum predstavlja ipak dobar dio publike. Bar 50% ljudi koji kupuju moja izdanja su s foruma i osobno ih poznajem.


Mislim da to važi za Fibru, Libellus, i donekle Lavirint i Dane. To je publika koja je nastala na ovom forumu, sva izdanja su usmerena ka ovom forumu, kako po pitanju promocije, tako i po pitanju prodajnih mesta, a narocito po pitanju potencijalnih kupaca.

Ne bih se opkladio da isto važi i za albume Bookglobea, Systema, Belog puta. Ili onih par egzotika koje su se pojavile a da nemaju vezu sa forumom. Naprotiv.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7648 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/07/2008 : 23:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
Komentar nije "vrlo neugodan" nego jedini moguc, jer sam on odražava MOJE mišljenje, da je drugaciji bio bi lažan - drugacije komentare mogu da daju drugi.

Takode nije neracionalan i neopravdan vec samo subjektivan onoliko koliko je neizbežno. Ja nemam ništa protiv da ljudi koji se (takode) razumeju u strip imaju i drugacija mišljenja i sasvim sam siguran da oni skloniji odredenoj vrsti underground-"art" stilizacije kakva se danas forsira u evropskom stripu imaju blagonakloniji odnos prema Grgi i Lincolnu i da ih smatraju izuzetnim. Cak i ja sa konzervativnijim stavovima i (na jedan nacin) profilisanim kriterijima ocenio sam ova dva stripa kao najbolja (sa 3 i 2,5). Ali po mome ne može Grga da ima ocenu 5 kao najbolja epizoda Asteriksa kad je ne dostiže. Ali to je samo moj stav i nije toliko bitno. Ne cudi me da ih svrstavaju u najbolje u današnjoj ponudi,

Taj stav je iznet jer se Booglobe žalio na nedostatak reakcija. Ja sam svoj stav "krio" do sada jer nije superpozitivan, a pošto podržavam SVAKU strip reviju nisam ni želeo da ga iznosim. Izneo sam ga sad, ne samo jer je izdavac tražio reakciju, nego jer je izneo cinjenice i planove da SMG ne ide dobro i da hoce da ga ukine i promeni mu koncepciju. Dakle moj stav o tim stripovima je sada vec potpuno (a i ranije bi bio) bezopasan. Ne samo bezopasan nego i dobronameran.

Prenebregnuto je da sam ja rekao da sam sve brojeve kupio (a kupicu i peti). To je mnogo bitnije od mog mišljenja o stripovima i kad bi takvih - KUPACA dakle, bilo više, ma šta mislili o izdanju i stripovima to bi za izdavaca i sudbinu revije bilo mnogo bolje.

Ono što jeste malo više zabrinjavajuce je, da ipak nema malo više onih koji nemaju najpozitivnije mišljenje, a koji nisu spremni da kupuju i nadaju se da ce biti i boljih stripova, koji nisu takvi ljubitelji sakupljanja strip revija, koji žele da vide šta se radi u svetu stripa, makar i ne bilo po njihovom ukusu.
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 22/07/2008 : 23:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by Markos

Za kiosk izdanja, svakako, dok za albumska izdanja forum predstavlja ipak dobar dio publike. Bar 50% ljudi koji kupuju moja izdanja su s foruma i osobno ih poznajem.


Mislim da to važi za Fibru, Libellus, i donekle Lavirint i Dane. To je publika koja je nastala na ovom forumu, sva izdanja su usmerena ka ovom forumu, kako po pitanju promocije, tako i po pitanju prodajnih mesta, a narocito po pitanju potencijalnih kupaca.

Ne bih se opkladio da isto važi i za albume Bookglobea, Systema, Belog puta. Ili onih par egzotika koje su se pojavile a da nemaju vezu sa forumom. Naprotiv.



Upravo tako. Da se razumijemo: forum je izvanredna marketinška mašina, sjajno uspostavljena i servisirana te svakako ima svoje važno mjesto u promociji stripa u cjelini. Problem je samo u masovnosti. Naime, iako izvrsno detektira "ciljne" skupine forum jednostavno nema potrebnu brojnost. Ali to ne može biti "krivica" foruma. Tih ljudi (dakle, dovoljnog broja ljudi da održava jedan strip magazin na površini) jednostavno nema, no slicno bi se moglo reci i za bilo koju europsku zemlju u kojima su strip magazini jednako malobrojni.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7648 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/07/2008 : 23:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
Pravljenje kiosk strip revije je nauka. To ne znaju (ili ne bi znali) da urade ni mnogi etablirani izdavaci strip albuma koji se prodaju po knjižarama, jer su to potpuno razlicite stvari. Ono što meni bode oci je kada izdavac ne želi da vidi i svoju grešku. Mislim, strip magazin može da radi bilo ko, ali ovde govorimo o isplativom magazinu koji ne donosi gubitke nego profit i cija publika posle prvih brojeva raste.

U tom smislu, nova revija koja donosi više stripova:

- trebala bi da sadrži bar 1 poznati naslov, provereno komercijlan, na koga može da se osloni!

-od ostalih, novih stripova bar 1 treba da se oslanja na vec postojeci ukus publike, da igra na proverenu kartu i veliku verovatnocu da ce se dobrom delu publike svideti (recimo Durango)

- ne previše (najbolje samo 1) stripova sa eksperimentalnim, isuviše inovativnim, ili za odredeno podneblje neobicnim, elementima u izrazu.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/07/2008 : 00:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Durango je proverena karta? Vestern? Koji se u svemu oslanja na Istvudove filmove od pre... koliko? 40 godina?

Cudno je tržište (videti pod Mark, Blek), ali nije toliko cudno.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 23/07/2008 : 00:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Pravljenje kiosk strip revije je nauka.

Sad sam bacio neke totalno proizvoljne brojke na papir te jednako proizvoljno zakljucio da bi se revija od 60 i kusur strana u koloru, punjena evropskim stripovima i s mpc od 20 kuna trebala tiskati u 20.000 primjeraka i prodavati u 10.000 da bi se pokrivala.

Ima li u Hrvatskoj 10.000 ljudi koji bi caltali 20 kuna mjesecno/polumjesecno/tjedno za strip-magazin? Iskreno, ne vjerujem, pa ma što stavili unutra.

mcn

PS Molim, ne svadati se s mojim brojevima. Ako su pogrešni, to je zato što je prošla ponoc pa su mi iskljucili struju u mozgu.

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26496 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/07/2008 : 07:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
quote:
Originally posted by mcn

>odustani od SMG i okreni se nekim drugim izdanjima kao na prm.ramiro drugi integral.

A jaki the pee-drinker ce ovaj put dati primjedbe na prijevod prije nego bude otisnuto.

mcn


a ja sam mislija da je ono pivo?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26496 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/07/2008 : 07:35:30  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
a nekada se i comic strip prodao u 13000 kom?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29211 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/07/2008 : 08:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by Markos

Za kiosk izdanja, svakako, dok za albumska izdanja forum predstavlja ipak dobar dio publike. Bar 50% ljudi koji kupuju moja izdanja su s foruma i osobno ih poznajem.


Mislim da to važi za Fibru, Libellus, i donekle Lavirint i Dane. To je publika koja je nastala na ovom forumu, sva izdanja su usmerena ka ovom forumu, kako po pitanju promocije, tako i po pitanju prodajnih mesta, a narocito po pitanju potencijalnih kupaca.

Ne bih se opkladio da isto važi i za albume Bookglobea, Systema, Belog puta. Ili onih par egzotika koje su se pojavile a da nemaju vezu sa forumom. Naprotiv.


Za BP se slazem, jer oni imaju puno vece tiraze i samim tim druge kanale, ali nisam toliko siguran koliko npr. Bookglobe ima puno siru distribuciju od npr. Fibre? Takodjer, ne bih bas rekao koliko su Fibrina izdanja usmjerena ka ovom forumu, jer znas i sam koliko ljubitelja npr. Ljubavi i raketa ovdje ima. Ovaj forum je, po meni, dobar presjek domace scene, dovoljan statisticki uzorak za donošenje nekih generalnih zakljucaka i kao takav, ipak nezanemariv pokazatelj.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29211 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/07/2008 : 08:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by bookglobe
Upravo tako. Da se razumijemo: forum je izvanredna marketinška mašina, sjajno uspostavljena i servisirana te svakako ima svoje važno mjesto u promociji stripa u cjelini.


Markentinška mašina je ružna rijec. Forum nije osnovan zbog toga, niti mu je to cilj. Sutra, kad se recimo Fibra ugasi, forum ce i dalje postojati. Jednostavno, na forumu o stripovima se raspravlja o stripovima, a naravno, svih zanimaju najave i nova izdanja, pa se to moze eventualno svrstati pod marketing.

quote:
Originally posted by bookglobe
Problem je samo u masovnosti. Naime, iako izvrsno detektira "ciljne" skupine forum jednostavno nema potrebnu brojnost. Ali to ne može biti "krivica" foruma. Tih ljudi (dakle, dovoljnog broja ljudi da održava jedan strip magazin na površini) jednostavno nema, no slicno bi se moglo reci i za bilo koju europsku zemlju u kojima su strip magazini jednako malobrojni.


Kao sto sam gore rekao, forum je, po meni, dobar statisticki uzorak. Sto se brojnosti tice, sto misliš kolika je dnevna posjecenost foruma?

Evo, pa provjeri koliko si dobar prognozer:
http://www.stripovi.com/temp/statistika.jpg

Ne znam za vas, ali meni to nikako nije zanemariva brojka. I ako to nije dobar dio domace strip publike, onda ne znam tko je.

Trouble will find me
Go to Top of Page

TinK2
Junior Member

Croatia
321 Posts

Member since 31/12/2007

Posted - 23/07/2008 : 12:22:19  Show Profile Show Extended Profile  Send TinK2 a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by bookglobe
Upravo tako. Da se razumijemo: forum je izvanredna marketinška mašina, sjajno uspostavljena i servisirana te svakako ima svoje važno mjesto u promociji stripa u cjelini.

Markentinška mašina je ružna rijec.


Ali je prava, ako cemo iskreno. (Sto ne znaci nista negativno, dapace.)

Edited by - TinK2 on 23/07/2008 12:24:54
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29211 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/07/2008 : 13:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Jesi li ti siguran da znaš što znaci rijec mašina?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/07/2008 : 16:04:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
@Markos

Treba razlikovati forum kao sredstvo za ispitivanje tržišta od foruma kao sredstva za promociju. Kao prvo, forum možeš da obesiš macku o rep. Kao drugo - vredi, ali postoje odredena pravila koja su tokom godina postala ocigledna. Vredi ako si part of the gang (vidi pod Fibra, Libellus, Lavirint), ali ne nužno ako uletiš samo za promociju (vidi pod Tromislawski,Tally, pa i System - ili najbolje, u koliko se primeraka prodao Pierre Tombal?).

Postoji interakcija izmedu izdavaca (ovih što su more or less potekli sa foruma) i forumaša. Sometimes it goes both ways, sometimes not. Dok je stripovi.com bio u punom jeku, pre nekoliko godina, takode je prvilacio i raznovrsniju publiku, pa je i forum kao sredstvo za ispitivanje tržišta imao više smisla. Danas, kad je (opet) sveden na Bonelli fan club, donositi odluke prema stanju na forumu nema smisla. Promovisati izdanja na forumu, pak, ima puno smisla - ako ih radiš u 500 komada. Ljubav i rakete se ne bi prodale (a ni Svagdanja borba) u toliko primeraka u koliko se prodalo da nema foruma, i da ih nisi izdao ti. A opet, ti ne bi izdao Ljubav i rakete da slušaš forumaše, nego Kapetana Mikija HC.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29211 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/07/2008 : 16:25:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
S ovim se potpuno slazem.

Trouble will find me
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 24/07/2008 : 10:35:24  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Jesi li ti siguran da znaš što znaci rijec mašina?



Nema mašina / stroj nikakvu apriori pozitivnu ili negativnu konotaciju. Može biti savršena sportska mašina ili zlokobni ratni stroj. Dakle sve ovisi o kontekstu, a u ovom slucaju kontekst je prije svega pozitivan. Koristio sam tu rijec da pokažem kako ipak postoji sredstvo promocije strip naslova. Uostalom, zašto bi inace Tromislavski kacio najave albuma?

Inace, kad smo vec kod promo mašine nedvojbeno je kako jedinu pravu (nemoj se odmah uvrijediti i ti radiš vrlo pristojan posao), prodorno odmjerenu i agilnu u hrvatskom strip izdavaštvu ima Libellus od kojega bismo svi ponešto mogli nauciti što se tice promoviranja vlastitih izdanja, marketinškoga pristupa i komunikacije s ciljnom grupom citatelja. Oni su jedini uspjeli maksimalizirati sredstva i promo kanale kako bi svoja izdanja približili kupcima. Ne znam koliko je to insktiktivno, ali rekao bih malo, mislim prije da se radi o vrlo promišljenom i konzekvnetno provedenom projektu u koji je uložen golem trud i nemala finacijska sredstva. Siguran sam da razultati ne izostaju.
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 24/07/2008 : 10:44:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by bookglobe

quote:
Originally posted by Markos

Jesi li ti siguran da znaš što znaci rijec mašina?



Nema mašina / stroj nikakvu apriori pozitivnu ili negativnu konotaciju. Može biti savršena sportska mašina ili zlokobni ratni stroj. Dakle sve ovisi o kontekstu, a u ovom slucaju kontekst je prije svega pozitivan. Koristio sam tu rijec da pokažem kako ipak postoji sredstvo promocije strip naslova. Uostalom, zašto bi inace Tromislavski kacio najave albuma?

Inace, kad smo vec kod promo mašine nedvojbeno je kako jedinu pravu (nemoj se odmah uvrijediti i ti radiš vrlo pristojan posao), prodorno odmjerenu i agilnu u hrvatskom strip izdavaštvu ima Libellus od kojega bismo svi ponešto mogli nauciti što se tice promoviranja vlastitih izdanja, marketinškoga pristupa i komunikacije s ciljnom grupom citatelja. Oni su jedini uspjeli maksimalizirati sredstva i promo kanale kako bi svoja izdanja približili kupcima. Ne znam koliko je to insktiktivno, ali rekao bih malo, mislim prije da se radi o vrlo promišljenom i konzekvnetno provedenom projektu u koji je uložen golem trud i nemala finacijska sredstva. Siguran sam da razultati ne izostaju.



"Oni su jedini uspjeli maksimalizirati sredstva i promo kanale kako bi svoja izdanja približili kupcima."

Wow. Osim Mafesta, koji je barem nominalno otvoren i za sve ostale, te možda jedne prodajne tocke, ne vidim šta je tu posebno za Libellus, osim u startu fanaticne baze kupaca tih proizvoda.

Zatvori stripovi.com, biti ce u problemima kao i svi drugi (oba dva:).

Istina je da su možda najposlovniji u smislu komunikacije i feedbacka sa svojom bazom, ali to su sve oscilacije +- 30 komada Marti Misterije više ili manje.









www.stripgen.com
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 24/07/2008 : 11:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

quote:
Originally posted by bookglobe

quote:
Originally posted by Markos

Jesi li ti siguran da znaš što znaci rijec mašina?



Nema mašina / stroj nikakvu apriori pozitivnu ili negativnu konotaciju. Može biti savršena sportska mašina ili zlokobni ratni stroj. Dakle sve ovisi o kontekstu, a u ovom slucaju kontekst je prije svega pozitivan. Koristio sam tu rijec da pokažem kako ipak postoji sredstvo promocije strip naslova. Uostalom, zašto bi inace Tromislavski kacio najave albuma?

Inace, kad smo vec kod promo mašine nedvojbeno je kako jedinu pravu (nemoj se odmah uvrijediti i ti radiš vrlo pristojan posao), prodorno odmjerenu i agilnu u hrvatskom strip izdavaštvu ima Libellus od kojega bismo svi ponešto mogli nauciti što se tice promoviranja vlastitih izdanja, marketinškoga pristupa i komunikacije s ciljnom grupom citatelja. Oni su jedini uspjeli maksimalizirati sredstva i promo kanale kako bi svoja izdanja približili kupcima. Ne znam koliko je to insktiktivno, ali rekao bih malo, mislim prije da se radi o vrlo promišljenom i konzekvnetno provedenom projektu u koji je uložen golem trud i nemala finacijska sredstva. Siguran sam da razultati ne izostaju.



"Oni su jedini uspjeli maksimalizirati sredstva i promo kanale kako bi svoja izdanja približili kupcima."

Wow. Osim Mafesta, koji je barem nominalno otvoren i za sve ostale, te možda jedne prodajne tocke, ne vidim šta je tu posebno za Libellus, osim u startu fanaticne baze kupaca tih proizvoda.

Zatvori stripovi.com, biti ce u problemima kao i svi drugi (oba dva:).

Istina je da su možda najposlovniji u smislu komunikacije i feedbacka sa svojom bazom, ali to su sve oscilacije +- 30 komada Marti Misterije više ili manje.


Pa sad, ako sam Mafest nije dovoljan ne znam što jeste, ali ima tu još puno toga. Koncepti koje oni razvijaju za svoje kupce daleko su sofisticiranji i konzekventnije provedeni od bilo cega što Bgl., SA, Beli Put, pa cak i Fribra mogu ponuditi. Ostvarili su fantasticnu ravnotežu potražnje i ponude. Osigurali su najdirekniju komunikaciju. Izvanredno kontroliraju tržište.

A je li to + / - 30 komada po naslovu nikako ne mogu reci, no isticem da to u kontekstu marketinške "mašinerije" i ne igra posebnu ulogu jer se rezultati takvog pristupa osjete dugorocno, a ne kratkorocno.









Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29211 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/07/2008 : 11:07:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by bookglobe

quote:
Originally posted by Markos

Jesi li ti siguran da znaš što znaci rijec mašina?



Nema mašina / stroj nikakvu apriori pozitivnu ili negativnu konotaciju. Može biti savršena sportska mašina ili zlokobni ratni stroj. Dakle sve ovisi o kontekstu, a u ovom slucaju kontekst je prije svega pozitivan. Koristio sam tu rijec da pokažem kako ipak postoji sredstvo promocije strip naslova. Uostalom, zašto bi inace Tromislavski kacio najave albuma?


Ma naravno da je forum sredstvo promocije, samo je mene zasmetalo to sto je taj tvoj izraz asocirao na "reklamnu masineriju", a to onda konotira cijeli tim ljudi koji se bavi prodajom muda pod bubrege glupanima i nicim drugim. Dakle, promocija novih izdanja je jedan od aspekata foruma i nikako smisao njegovog postojanja. Kao što rekoh, nece forum prestati postojati niti cu ja prestati dolaziti na njega ako sutra vise ne budem izdavac (a uostalom, i osnovao sam ga kad nisam ni sanjao da cu jednom biti izdavac).


quote:
Originally posted by bookglobe
Inace, kad smo vec kod promo mašine nedvojbeno je kako jedinu pravu (nemoj se odmah uvrijediti i ti radiš vrlo pristojan posao), prodorno odmjerenu i agilnu u hrvatskom strip izdavaštvu ima Libellus od kojega bismo svi ponešto mogli nauciti što se tice promoviranja vlastitih izdanja, marketinškoga pristupa i komunikacije s ciljnom grupom citatelja. Oni su jedini uspjeli maksimalizirati sredstva i promo kanale kako bi svoja izdanja približili kupcima. Ne znam koliko je to insktiktivno, ali rekao bih malo, mislim prije da se radi o vrlo promišljenom i konzekvnetno provedenom projektu u koji je uložen golem trud i nemala finacijska sredstva. Siguran sam da razultati ne izostaju.


Nemam se što vrijedati, ne brini. U biti, ako bi se na nesto isao ljutiti, to bi eventualno mogla biti ta rijec "posao":) A tu dolazimo i do Libellusa. Gle, s obzirom da sam bio dio Libellusa par godina i da jako dobro poznajem Dade, moram te razocarati i reci da se tu ne radi o nekoj strogoj, genijalnoj poslovnoj strategiji nego im se jednostavno poklopilo da velik dio ljudi ovdje jednostavno voli iste stripove kao i oni, s tim da ih oni rade kao u najvrucim snovima svakog zagrizenog kolekcionara. Kako su i sami fanovi i kolekcionari, sto je ocito iz njihovog znanja, dugogodisnjeg staza i sudjelovanja na forumu, imaju povjerenje ljudi koje su dodatno opravdali kvalitetom izdanja i komunikacijom s tim istim ljudima - koji su im istovremeno publika i "ekipa", sto je bilo vrlo prirodno, jer su to ionako radili i prije, dok nisu bili izdavaci. To je jednostavno win-win situacija. Ustvari, bila bi win-win situacija da Libellus ne ide previse u sirinu (da se razumijemo, meni je to super, govorim samo o financijskom aspektu) pa tu nema neke zarade niti posla (tj. rezultata o kojima govoris). Tu zarade jednostavno nema - jer oni nisu još ni kunu jednu izvukli iz te firme, a možeš i sam pretpostaviti koliko su morali uloziti. To je vecini tesko za povjerovati, ali je jednostavno tako.
Mislim da bi se više manje isto moglo reci i za mene (ili Dekaru, ili, dijelom, Danijela) samo što se naš ukus, eto, ne preklapa toliko s ukusom publike.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 24/07/2008 : 11:26:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

Istina je da su možda najposlovniji u smislu komunikacije i feedbacka sa svojom bazom, ali to su sve oscilacije +- 30 komada Marti Misterije više ili manje.


Na tiražu od 500 primeraka, 30 komada ponekad (u zavisnosti od finansijske konstrukcije) i život znaci.

Tužno, ali istinito.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 24/07/2008 : 11:38:48  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
> Ma naravno da je forum sredstvo promocije, samo je mene zasmetalo to sto je taj tvoj izraz asocirao na "reklamnu masineriju", a to onda konotira cijeli tim ljudi koji se bavi prodajom muda pod bubrege glupanima i nicim drugim.<

Uuuu, daj bože svim izdavacima "reklamnu mašineriju", ako ništa drugo zaposlili bi ljude (neke i s ovog foruma) koji se nicim drugim i ne bave. I nemojte me maltretirati da ovdje lijepim smajlice k'o neka pi#$%ca po porukama) valjda razumijete šalu i bez da vam ju netko objašnjava stupidnim oznakama.

> "posao" <

Uliješ u nešto lovu, neka ti se vrati, a neka ne. To ti je, nacelno, jednostavna definicija rijeci posao.

Vraca li Libellus uloženu lovu ili ne u kontekstu njihovog marketinškog nastupa posve je nebitno. U ostalom, svi zanmo što se dogadalo tijekom prvoga, a potom drugog vala dot-com kompanija. Niti su sve vratile uložen nego su neslavno propale, niti su sve neslavno propale nego su se sjajno etablirale i prodale. Naravno, za to je trebalo više vremena, rada i marketinške umjetnosti no što su racunali mnogi koji su uletili u dot-com stampedo s namjerom da se hitno obogate. Ovo je samo primjeri i, naravno, ne može se primijeniti na strip u potpunosti, prije svega stoga što znamo kako stoji strip u našem okruženju (a i šire). U svakom slucaju, ne sumnjam da si i ti dao svoj doprinos "marketinškom" (zovi to komunikacijom s potrošacima ili kako te je volja, meni je rijec sasvim OK) rezultatu Libellusa, a dio tog truda se protegnuo i na Fibru.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 24/07/2008 : 11:52:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Totalno nevezano: što funkcionira na tržištu/tržišno?

a) ono što ima inercijski zamah (Bonelli), b) ono što ima kultni status (Alan Ford, Corto), c) ono što ima medijsku eksponiranost (Garfield, Spider-Man) d) tu i tamo neko iznenadjenje.

Sve ostalo spada u "prosvjetiteljstvo" - Nebojssini BD-ovi iz osamdesetih, Dekarini zombiji, Markosovi L&R, Libellusova Klara, Danijelovi Stranci, moj Q - i osudeni su na dugorocno i minuciozno klesanje rupe u zidu celom. I to je okej, zato se ovime uglavnom i bave tvrdoglavi ljudi.

Jedini financijski pametan potez kojeg sam u ovih pet godina ucinio jest što sam u jednom ternutku odustao od dijela tvrdoglavosti koja mi je govorila da ne smijem žicati milostinju i nakacio se na državnu sisu. Odluci pomaže kad vidiš kakve sve druge moronarije (u mome oku, nekome drugome moronarija je ovo cim se ja bavim) dobijaju potpore pa može onda valjda i strip. I sad - dijelom - udaram u zid i Državinom glavom, što je preporuka i drugima, pogotovo ako rade domace projekte. Uspjeh nije garantiran, ali ne košta puno.

Eto, totalno nevezano, kako rekoh.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29211 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/07/2008 : 12:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by bookglobe

> Ma naravno da je forum sredstvo promocije, samo je mene zasmetalo to sto je taj tvoj izraz asocirao na "reklamnu masineriju", a to onda konotira cijeli tim ljudi koji se bavi prodajom muda pod bubrege glupanima i nicim drugim.<

Uuuu, daj bože svim izdavacima "reklamnu mašineriju", ako ništa drugo zaposlili bi ljude (neke i s ovog foruma) koji se nicim drugim i ne bave. I nemojte me maltretirati da ovdje lijepim smajlice k'o neka pi#$%ca po porukama) valjda razumijete šalu i bez da vam ju netko objašnjava stupidnim oznakama.


Dobro, ali vidiš i sam da su neki to uzeli za ozbiljno, potvrdili cak:)

quote:
Originally posted by bookglobe
> "posao" <

Uliješ u nešto lovu, neka ti se vrati, a neka ne. To ti je, nacelno, jednostavna definicija rijeci posao.


A nekad ulijes lovu ne ocekujuci da ti se vrati, niti ti je presudno hoce li se vratiti ili ne

quote:
Originally posted by bookglobe
Vraca li Libellus uloženu lovu ili ne u kontekstu njihovog marketinškog nastupa posve je nebitno. U ostalom, svi zanmo što se dogadalo tijekom prvoga, a potom drugog vala dot-com kompanija. Niti su sve vratile uložen nego su neslavno propale, niti su sve neslavno propale nego su se sjajno etablirale i prodale. Naravno, za to je trebalo više vremena, rada i marketinške umjetnosti no što su racunali mnogi koji su uletili u dot-com stampedo s namjerom da se hitno obogate. Ovo je samo primjeri i, naravno, ne može se primijeniti na strip u potpunosti, prije svega stoga što znamo kako stoji strip u našem okruženju (a i šire).


Pa dobro, to svakako je jedan od mogucih scenarija. A sad, koliko je izvjestan, to je vec druga stvar.

quote:
Originally posted by bookglobe
U svakom slucaju, ne sumnjam da si i ti dao svoj doprinos "marketinškom" (zovi to komunikacijom s potrošacima ili kako te je volja, meni je rijec sasvim OK) rezultatu Libellusa, a dio tog truda se protegnuo i na Fibru.


Kad ne mogu držat jezik za zubima:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 24/07/2008 : 13:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
quote:
Originally posted by mcn

Totalno nevezano: što funkcionira na tržištu/tržišno?

a) ono što ima inercijski zamah (Bonelli), b) ono što ima kultni status (Alan Ford, Corto), c) ono što ima medijsku eksponiranost (Garfield, Spider-Man) d) tu i tamo neko iznenadjenje.

Sve ostalo spada u "prosvjetiteljstvo" - Nebojssini BD-ovi iz osamdesetih, Dekarini zombiji, Markosovi L&R, Libellusova Klara, Danijelovi Stranci, moj Q - i osudeni su na dugorocno i minuciozno klesanje rupe u zidu celom. I to je okej, zato se ovime uglavnom i bave tvrdoglavi ljudi.

Jedini financijski pametan potez kojeg sam u ovih pet godina ucinio jest što sam u jednom ternutku odustao od dijela tvrdoglavosti koja mi je govorila da ne smijem žicati milostinju i nakacio se na državnu sisu. Odluci pomaže kad vidiš kakve sve druge moronarije (u mome oku, nekome drugome moronarija je ovo cim se ja bavim) dobijaju potpore pa može onda valjda i strip. I sad - dijelom - udaram u zid i Državinom glavom, što je preporuka i drugima, pogotovo ako rade domace projekte. Uspjeh nije garantiran, ali ne košta puno.

Eto, totalno nevezano, kako rekoh.

mcn



Jednako nevezano: djelomicno si u pravu... Ipak, kad s nekim stvarno vrijednim projektim i kod države trokiraš (jer su komisije uglavnom nestrucne, indolentne i korumpirane) pa ispada da i tamo krešeš glavom u zid uhvati te malodušnost jednaka onoj kaakvu osjetiš kad se suociš s nezainteresiranošcu ljudi kojima si neki projekt namjenio. A kad se to dogodi baš i nema puno novih alternativa.

Posebno me razbjesni / razocara posvemašnja nezainteresiranost državnih insittucija za stimulaciju domace strip produkcije, no svakako dio krivice moramo i sami prihvatiti jer nikada se nije stvorila ujedinjena fronta autora, izdavaca, strucnjaka (ima li ih uopce?) i publicista koji bi mogli zajednicki nastupiti prema ministarstvu ili gradu. "Buzz" stvoren relativno tanjušnim FAK-om (tanjušnim u smislu kavalitetne produkcije) ipak je pokrenuo neke stvari pa danas imamo koliko - toliko stabilnu (i kakvu - takvu) domacu literarnu produkciju.

Istodobno, priznajem da mogu razumjeti (ne prejudiciram neku osobu, autora ili izdavaca posebno) one koji razmišljaju na jedan od sljedecih nacina: 1) "Boli mene / nas briga. Ja / mi svoje potrebe sami zadovoljavamo pa cemu da se izlažemo riziku, dodatnim troškovima ili uzaludnom trudu?", 2) "Boli mene / nas briga. Do sada sam /smo iskrvario da stvari pomaknem s mrtve tocke bez ikakve pomoci, suradnje i rezultata. A sad bi neko htio da ga natovarim na leda i zakacim na državnu sisu.

Ima još varijanti, ali kada je strip u pitanju (u segmentu autora, izdavaca, distributera i citatelja, kolekcionara, manipulatora, podjednako) mislim da vrijedi staro dobro pravilo: "Svako protiv svakoga, a Bog protiv svih!"

Zato se ne nadam nešto posebno državnoj sisi ili citateljskoj podršci.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 24/07/2008 : 14:11:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
Jel neko zna, kad ce ovaj KGB, da izade u albumu, i ko ce da ga izda?
Unaprijed hvala za odgovor.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 24/07/2008 : 14:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
quote:
Originally posted by Risar_69

Jel neko zna, kad ce ovaj KGB, da izade u albumu, i ko ce da ga izda?
Unaprijed hvala za odgovor.



Ti, onako, baš "off topic"?!?
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000