forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 alex ross video
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 07/10/2007 : 11:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
http://www.youtube.com/watch?v=qOpzirxhaZI&NR=1

rastura rastura

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 07/10/2007 : 21:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message
nema sta,legenda na djelu...a ja mislio da on te postere crta na puno vecem formatu..

Wtf?
Go to Top of Page

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 07/10/2007 : 21:50:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
da zanimljivo to sam i ja uvjek mislio,
dok nisam pred neko vrijeme slucajno skocio na njegovu ofišl stranicu, pa sam vidio da su to iznenadjujuce manji formati od onoga sta sam mislio
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/10/2007 : 22:14:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Meni je to sve tako hladno i dosadno i tako ocito skinuto sa fotografija.

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25191 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 07/10/2007 : 22:56:06  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Meni je to sve tako hladno i dosadno i tako ocito skinuto sa fotografija.



A eto, meni se na primer "Kingdom come" baš zbog tog crteža svideo. Imam utisak da je baš takav stil popunio rupe u prici. U svakom slucaju, jedan od boljih, ali ukusi su razliciti..

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 07/10/2007 : 23:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
možda je hladno, skinuto s fotki svakako (ne vidim nista lose u tomu), ali malo je jebeno predobro da bi bilo dosadno...
obozavam milazza, ali i ovoj krajnosti treba skinuti kapu...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3496 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 08/10/2007 : 02:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
U, Boyane, sad si otvorio Pandorinu kutiju... Najeb'o si ako se javi mcn.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29611 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 08/10/2007 : 02:17:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
majstor!
zanimljivo bi bilo znati koliko njih jos precrtava sa fotografija...
Go to Top of Page

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 08/10/2007 : 12:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
quote:
Originally posted by Vlaadisha

U, Boyane, sad si otvorio Pandorinu kutiju... Najeb'o si ako se javi mcn.



svejedno je svakom loncu poklopac
Go to Top of Page

senad7
Senior Member



Sweden
1713 Posts

Member since 06/08/2004

Posted - 08/10/2007 : 19:59:35  Show Profile Show Extended Profile  Send senad7 a Private Message
Precrtava tip, ali stvarno to radi majstorski!!!

Sudbina stripa ovisi o intiligenciji citatelja.
Go to Top of Page

Profesor
Average Member



Serbia
653 Posts

Member since 24/06/2005

Posted - 09/10/2007 : 00:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Profesor a Private Message
Hmmm...."precrtava"? Mozda malo grubo uobliceno.
Da, koristi dokumentaciju i foto-reference da bi mu konacan rad bio sto uverljiviji u pogledu teksture materijala,ponasanja svetla itd. Ali nije bas "precrtavac".
http://www.youtube.com/watch?v=rioj432tMKo&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=GlC9Q8Vr90M&mode=related&search=


A sto se tice koriscenja dokumentacije. Dajte ljudi, pa ja ne znam da li i jedan ozbiljan strip crtac moze da radi bez dokumentacije za svoje radove. Makar samo kao brainstorming, kreativni podsticaj. Narocito ako se bavi istorijskim stripom. Ne koriste je svi u tolikoj meri kao Ross, on je nesto drugo, jedna krajnost, kako neko gore rece, ali to svakako nije nesto sto umanjuje vrednost njihovog dela, vec upravo suprotno govori o ozbiljnosti u pristupu materiji.
Go to Top of Page

senad7
Senior Member



Sweden
1713 Posts

Member since 06/08/2004

Posted - 09/10/2007 : 10:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send senad7 a Private Message
Malo je grubo receno, ali nisam nasao drugu rijec bas tad...Ti si objasnio to veoma dobro i slazem se upotpunosti sa tim.

Sudbina stripa ovisi o intiligenciji citatelja.
Go to Top of Page

klonko i ostali
Starting Member

61 Posts

Member since 07/09/2006

Posted - 09/10/2007 : 10:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Send klonko i ostali a Private Message
Cak i Rob Liefeld bolje kuži strip od Alexa Rossa
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 09/10/2007 : 11:46:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Te je Rossov pristup, fotografsko crtanje, i mislim da je to Esad rekao: Ross to radi kao i vecina Amera iz jednog jedinog razloga, patološki strah od pogreške...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 10/10/2007 : 16:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
potpuno je irelevantno precrtava li netko fotografije, crta po prirodi ili iz glave. jedino sto se racuna je konacni produkt. praviti razliku izmedju realisticnog crteza nacrtanog "iz glave" i po fotografiji trazenje je cirkuske vjestine, a ne umjetnosti.

opcenito je, zapravo, foto-realistican crtez cirkuska vjestina; poput zongliranja ili voznje na jednokolici. crtacu koji, poput Rossa, stvara okom kamere a ne umjetnika ostaju samo kadriranje, rezija i sl. kao izrazajne mogucnosti, a odrice se citave suvremene povijesti umjetnosti.

po mojem misljenju, samo rijetko (Uncle Sam) to profunkcionira zahvaljujuci uglavnom scenaristu koji zna upotrijebiti njegovu cirkusku vjestinu za svoju umjetnicku viziju.

inace dobijemo Kingdom Come. cirkus sa puno zonglera, akrobata, ali bez duhovitih klaunova i inspirirane price.

***

ali medju cirkusantima - Alex Ross je najvjestiji. lagao bih kad bi rekao da mu ne zavidim na njegovim besmislenim vjestinama.
Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 10/10/2007 : 16:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message
Ja cesto precrtavam sa fotografija, ali samo da bi naucio crtati takve poze i da mi crtež izgleda bolje.
Go to Top of Page

torca
Average Member



744 Posts

Member since 24/03/2003

Posted - 10/10/2007 : 19:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send torca a Private Message
quote:
Originally posted by jurica
opcenito je, zapravo, foto-realistican crtez cirkuska vjestina


ne. to su umjetnicki stilovi i pravci. hiperrealizam. fotorealizam. kuracpalacrealizam...
ne moraju ti se svidjati (da se ne lazemo, ni meni nisu najdrazi), ali proglasavati po defaultu sve takve umjetnike cirkusantima je iznimno glupo.
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 10/10/2007 : 21:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Meni je ovo odlicno. Svaka mu cast na talentu i znanju.

Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1441 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 11/10/2007 : 00:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message
Ja volim te hiperrealisticne fore, ali pre svega u radu na naslovnicama...
U samom stripu to može da funkcioniše, ali mi ipak deluje malo "ukoceno".
Mada je Alex Ross genije...



Košta toliko da si ga vi, s prihodima koje imate, iz Despotije Ace Velikog teško možete priuštiti.
Drž se ti svog Ace i ostavi se civiliziranog svijeta i EU, nije to za takve!
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 11/10/2007 : 10:18:30  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
quote:
Originally posted by torca

ne. to su umjetnicki stilovi i pravci. hiperrealizam. fotorealizam. kuracpalacrealizam...


nisam povjesnicar umjetnosti, pa nisam 100% siguran, ali mislim da su hiperrealizam i fotografski realizam jedno te isto (siguran sam da je karakteristika hiperrealizma povjerenje u oko fotoaparata radije nego umjetnikovo oko, sto ce reci da i ako nisu isto - vrlo su slicni).

ovako to kazu oni koji se u to razumiju bolje od mene, pa ako ti mislis da je to napisati iznimno glupo, nema problema. ja mislim da je to iznimno upuceno:

"(...) predstavnici pop-arta i fotorealizma ljubiteljima umjetnosti koji se osjecaju prikracenima zbog puritanizma apstrakcije nude na uzivanje reprodukciju. tesko je ipak ne vidjeti kako ti ilustratori, graficari ili retuseri fotografija , prekvalificirani u umjetnike, vjestinom ne mogu prikriti siromastvo svojih likovnih tvorevina. ta tvornica slika varava sjaja nedvojbeno je najnaivnija od svih koje su nastale od viktorijanskog doba do danas."
Go to Top of Page

klonko i ostali
Starting Member

61 Posts

Member since 07/09/2006

Posted - 11/10/2007 : 13:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send klonko i ostali a Private Message
@jurica

ovo mi se cini malo pre pojednostavljeno. uvjetno receno i Vermeer bi se mogao nazvati fotorealistom, jer je koristio cameru obscuru pri izradi slika. ali to ne umanjuje genijalnost tih slika. jedan od najslavnijih suvremenih njemackih slikara,Gerhard Richter, takoder je hiperrealist. nadalje, sjecam se jednog stripa iz Heavy Metala iz osamdesetih (da me ubiješ neznam autora, neki francuz) gdje je doslovno crtano preko fotki, a opet je strip bio izvrstan.
mislim da Ross nije cak ni vješt u tome što radi. kompozicije stranica su mu cesto necitke i zagušene, svemu je dana jednaka važnost i isti tretman, bio to portret ili nabori na tkanini, pa sve izgleda nekako flah:

kad paneli postaju niz identicno rješenih ilustracija vrijeme i trud posveceni svakom panelu nisu vrijedni onoga što panel prikazuje. umjesto da tjeraju pogled dalje, oni ga zadržavaju na nevažnim detaljima.
dakle, mislim da nije problem u hiperrealizmu (Tezuka ce npr. nacrtati hiperrealnu pozadinu na jednom panelu, ali je nece ponovo crtati na svakom sljedecem) vec u nekom temeljnom nesporazumu s jezikom stripa i likovnosti uopce.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 11/10/2007 : 18:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
pa da.

i foto-strip moze biti dobar. evo, meni je npr. dobar Uncle Sam kojeg je nacrtao Ross.

ipak, vjestina fotorealisticnog crtanja je vjestina. nesto sto se dugo uvjezbava, a manje vise nicemu ne sluzi. netko je ima, netko je nema, a opet i jedan i drugi mogu biti vrhunski umjetnici.

Tezuka eto, vjerojatno nije imao tu vjestinu (procitah gomilu njegovih stripova i vidjeh vecinu animacija i nista tamo nisam primjetio sto bi me uvjerilo da on moze slikati kao Ross). hiperrealisticne pozadine su mu vjerojatno crtali asistenti. pa opet - on je bio umjetnik, a asistenti koji su to tako vjesto radili su bili - asistenti. najamna radna snaga. streberi koji su naucili tehniku ali nisu proniknuli u "zasto".
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7748 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/10/2007 : 20:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
quote:
Originally posted by jurica

nisam povjesnicar umjetnosti, pa nisam 100% siguran, ali mislim da su hiperrealizam i fotografski realizam jedno te isto (siguran sam da je karakteristika hiperrealizma povjerenje u oko fotoaparata radije nego umjetnikovo oko, sto ce reci da i ako nisu isto - vrlo su slicni).




Early 21st century Hyperrealism was founded upon the aesthetic principles of Photorealism. However, it is starkly contrasted with the literal approach found in traditional photorealist paintings of the late 20th century. Despite any apparent similarities, the two styles are distinctly apart from one another. Hyperrealist painters and sculptors use photographic images as a reference source from which to create a more definitive and detailed rendering, one that unlike Photorealism, often is narrative and emotive in its depictions. Photorealist painters tended to imitate photographic images, often omitting or abstracting certain finite detail in order to maintain a consistent overall pictorial design. They often consciously omitted human emotion, political value and narrative elements. The photorealistic style of painting was uniquely tight, precise, and sharply mechanical with an emphasis on mundane everyday imagery, as it was an evolvement from Pop Art. [2]

Hyperrealism, on the other hand, although photographic in essence, can often entail a softer and much more complex focus on the subject depicted, presenting it as a living tangible object. These objects and scenes in Hyperrealism paintings and sculptures are meticulously detailed to create the illusion of a new reality not seen in the original photo. That is not say that they are surreal, as the illusion is a convincing depiction of (simulated) reality. Textures, surfaces, lighting effects and shadows are painted to appear clearer and more distinct than the reference photo or even the actual subject itself.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7748 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/10/2007 : 20:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
Na primer: hiper realizam je kad poznati (preminuli) srpski slikar Tapi (jedan od poznatijih svetskih hiper - realista) naslika životinje u prirodi i kad svojom vrhunskom slikarskom veštinom - tehnikom docara svako perce na ptici, svaki kamen, svaku vlat trave, senke, svetlost, oblake itd.

Foto realizam bio bi kad se fotografija Merilim Monro "premazuje" razlicitim bojama, slika preko nje i sl. (u ovom konkretnom slucaju, kao deo Pop arta).

Imaju dodirnih tacaka.

U stripu, fotorealizam se može koristiti kao termin, bez prave veze sa foto realizmom (u smislu korišcenja fotografija), i još manje hiper realizmom (U Alex Ross smislu).

Na primer Milazzo svojom neverovatnom grubo crno belom stilizacijom (dakle cistim crtanjem) uspeva da postigne fotorealistican efekat (kao da gledamo crno belu fotografiju iz starih novina, grubo odštampanu).

Edited by - alexts on 11/10/2007 20:45:49
Go to Top of Page

henry
Senior Member



Serbia
1441 Posts

Member since 20/09/2005

Posted - 12/10/2007 : 15:02:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit henry's Homepage  Send henry a Private Message
E, baš zato je Milazzo genije, u umetnickom smislu na mnogo vecem nivou u odnosu na Rossa...

Košta toliko da si ga vi, s prihodima koje imate, iz Despotije Ace Velikog teško možete priuštiti.
Drž se ti svog Ace i ostavi se civiliziranog svijeta i EU, nije to za takve!
Go to Top of Page

torca
Average Member



744 Posts

Member since 24/03/2003

Posted - 13/10/2007 : 08:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send torca a Private Message
quote:
Originally posted by jurica
predstavnici pop-arta i fotorealizma ljubiteljima umjetnosti koji se osjecaju prikracenima zbog puritanizma apstrakcije nude na uzivanje reprodukciju. tesko je ipak ne vidjeti kako ti ilustratori, graficari ili retuseri fotografija , prekvalificirani u umjetnike, vjestinom ne mogu prikriti siromastvo svojih likovnih tvorevina. ta tvornica slika varava sjaja nedvojbeno je najnaivnija od svih koje su nastale od viktorijanskog doba do danas."


rijeci genija, bez ikakve sumnje.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000