forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 IZDANJA BELOG PUTA U HRVATSKOJ!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 18/04/2009 : 20:54:55  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Pitanje je isto sta je bolje,izdati vise naslova na duze vrijeme,kao po dva Sandmana,Preachera i 100 Bullets ili npr.samo Preachera do kraja,pa tek zapoceti sa novim serijalom.Po broju izdanja dodje na isto,citaoci bi sada imali kompletan serijal u rukama.Za kupce je vjerovatno dobro to sto ce upoznati vise razlicitih stvari,lose je to sto neki mozda nece ni dozivjeti da se cijeli jedan serijal ispuca.
Moje misljenje je da BP(sa svim duznim postovanjem) mozda bolje ne staje na put nekim kucama koji bi bez obzira na profit izbacivali izdanja sa nekim normalnim tokom izlazenja,sto ocigledno to trenutno rade zbog prava koje su zakupili.Kako mozemo da vidimo iz raznih topica ovdje ,od stripova se kod nas ionako niko obogatiti nece.Watchmen prodaju izvlaci trenutno film,je li se treba svaki put cekati na premijeru nekog film da bi se koliko,toliko jedan strip mogao da proda?!
Kod grafickih novela/stripova kao integrala je BP fenomenalno obavio posao,takve kao Blacksad,Metabaroni,Sambre,Watchmen i Sninkel,te koji se mogu strpati u jedan band,medjutim sa serijalima od vise PB to nikako ne ide.
Go to Top of Page

zleki
Starting Member



Croatia
69 Posts

Member since 07/10/2007

Posted - 18/04/2009 : 21:01:21  Show Profile Show Extended Profile  Send zleki a Private Message
quote]Originally posted by Markos
Nije to tako jednostavno, jer uvijek postoji kvaka...

sve to stoji, ali ekipa iz BP-a kaze da je sklopila ugovor sa profilom i da ce se njihova izdanja moci kupiti u svim profilovim knjizarama i sad npr. profil ih baci u prodaju ne samo u svojim knjizarama nego i po trgovackim lancima zajedno sa svojim knjigama. i tako se malo prosirilo trziste. njih sam uzeo samo primjera radi jer znam da bi mnogima bila odbojna pomisao na prodaju srpskih izdanja u trgovackim lancima, ali to je neka druga tema. ili npr. algoritam prodaje svoje mange i warcraft-stripove zajedno sa svojim knjigama. i opet uzimam sebe za primjer - nisam neki ljubitelj mangi i u nekoj striparnici ili na aukcijama pokraj hrpe izdanja koja me zanimaju nikad ne bih uzeo mangu, ali u kauflandu dok cekam zenu uzeo sam ostricu besmrtnika, pa i jos i drugi dio.
a sto se tice ljudi koji ne bi uzeli strip ni dzabe, vracam se na reklamu. dobra reklama zlata vrijedi. jos ako reklamira dobar proizvod... znam da se za to nema love, ali opet me cudi da kuce tipa bookglobe, strip-agent nisu probali nesto tako, kao ponavljam blitz ili profil. ili BP dogovori sa profilom da kad reklamira svoje knjige ubaci i reklamu za BP - stigli nadziraci (cuvari), jos malo pa nestalo, dzabe dam, samo da prodam itd.

Edited by - zleki on 18/04/2009 21:09:48
Go to Top of Page

zleki
Starting Member



Croatia
69 Posts

Member since 07/10/2007

Posted - 18/04/2009 : 21:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send zleki a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Potencijalna stripovska publika u ex-Yu, dakle, oni kojima možeš nekako uvaliti strip je sigurno preko 100000 duša.
A tvoja matematika, Markose nema veze sa životom... reci cu ti samo jedno, recimo strip u 2000 primeraka košta štamparrski 5800 evra, a u 10000 12500 evra. Ovo su zvanicno dobijene cene. To je zbog toga što se 2000 štampa ofsetom, a 10000 roto-ofsetom koji je neuporedivo jeftiniji... ali to je vec viša matematika za tebe. U štamparstvu i izdavaštvu troškovi ne idu nikada linerano niti u jednom smeru.


mislim da su razlicite cijene stampanja u srbiji i hrvatskoj, i tu ste u prednosti i to jos jedan od razloga da pocnete malo cesce izdavati
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29217 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/04/2009 : 21:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Potencijalna stripovska publika u ex-Yu, dakle, oni kojima možeš nekako uvaliti strip je sigurno preko 100000 duša.
A tvoja matematika, Markose nema veze sa životom... reci cu ti samo jedno, recimo strip u 2000 primeraka košta štamparrski 5800 evra, a u 10000 12500 evra. Ovo su zvanicno dobijene cene. To je zbog toga što se 2000 štampa ofsetom, a 10000 roto-ofsetom koji je neuporedivo jeftiniji... ali to je vec viša matematika za tebe. U štamparstvu i izdavaštvu troškovi ne idu nikada linerano niti u jednom smeru.


Slazem se. Neki strip. I to jedan godisnje recimo. A tim kupcima je svejedno je li izdavac objavio te godine 6 ili 66 naslova, je li
Što objašnjava neke stvari, je li

Što se matematike tice, ja sam naveo primjer u kojem nisu vazne toliko brojke koliko poanta.

Trouble will find me
Go to Top of Page

JefCostello
New Member



257 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 18/04/2009 : 21:20:05  Show Profile Show Extended Profile  Send JefCostello a Private Message
quote:
Potencijalna stripovska publika u ex-Yu, dakle, oni kojima možeš nekako uvaliti strip je sigurno preko 100000 duša.
A tvoja matematika, Markose nema veze sa životom... reci cu ti samo jedno, recimo strip u 2000 primeraka košta štamparrski 5800 evra, a u 10000 12500 evra.


Samo fali da nesto izdate u 10.000 primeraka...
to bi bilo poslednje izdanje BP-a, prodavali bi ga decenijama...

"Comics will be the culture of the year 3794"
Salvador Dali
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29217 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/04/2009 : 21:22:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by zleki

quote]Originally posted by Markos
Nije to tako jednostavno, jer uvijek postoji kvaka...

sve to stoji, ali ekipa iz BP-a kaze da je sklopila ugovor sa profilom i da ce se njihova izdanja moci kupiti u svim profilovim knjizarama i sad npr. profil ih baci u prodaju ne samo u svojim knjizarama nego i po trgovackim lancima zajedno sa svojim knjigama. i tako se malo prosirilo trziste. njih sam uzeo samo primjera radi jer znam da bi mnogima bila odbojna pomisao na prodaju srpskih izdanja u trgovackim lancima, ali to je neka druga tema. ili npr. algoritam prodaje svoje mange i warcraft-stripove zajedno sa svojim knjigama. i opet uzimam sebe za primjer - nisam neki ljubitelj mangi i u nekoj striparnici ili na aukcijama pokraj hrpe izdanja koja me zanimaju nikad ne bih uzeo mangu, ali u kauflandu dok cekam zenu uzeo sam ostricu besmrtnika, pa i jos i drugi dio.
a sto se tice ljudi koji ne bi uzeli strip ni dzabe, vracam se na reklamu. dobra reklama zlata vrijedi. jos ako reklamira dobar proizvod... znam da se za to nema love, ali opet me cudi da kuce tipa bookglobe, strip-agent nisu probali nesto tako, kao ponavljam blitz ili profil. ili BP dogovori sa profilom da kad reklamira svoje knjige ubaci i reklamu za BP - stigli nadziraci (cuvari), jos malo pa nestalo, dzabe dam, samo da prodam itd.


Zaboravljas jednu stvar - mjesto na policama u trgovackim centrima se uglavnom PLACA. Ako ti kao izdavac moraš platiti odredeni iznos mjesecno da ti se izdanja pojave na nekoj polici, onda ceš dobro promisliti što ceš na nju staviti - neku popularnu knjigu ili tamo neki strip. Nadalje, Profil nema interesa raditi takvo nesto s tudjim izdanjem jer se ne isplati. Oni na Sandmanu imaju nekih 30-40%, a ako ga daju nekom trgovackom lancu, sve to ide lancu, a ne njima. To se isplati samo s vlastitim izdanjima.

Trouble will find me
Go to Top of Page

zleki
Starting Member



Croatia
69 Posts

Member since 07/10/2007

Posted - 18/04/2009 : 21:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send zleki a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

[quote]Originally posted by zleki

quote]Originally posted by Markos
.


ma njih sam uzeo samo kao primjer jer mi se za takvu prodaju najpodesnija cine sc izdanja. znaci uzmi algoritam - kazes da ces dobro promisliti sta ces staviti na policu koju placas, a algoritam je stavio pored popularnih knjiga i stripove. znaci ipak se isplati siriti trziste izvan okvira knjizara i striparnica. solidan dio ne znam kako da ih nazovem, evo speceraj za mozak (stampa, filmovi, glazba) se prodaje po trgovackim lancima, a prodavat ce se samo jos vise. pa vani glazbenici mijenjaju dizajn svojih albuma samo da bi se prodavali u wallmartu, a to se polako desava i kod nas
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29217 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/04/2009 : 21:49:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ne isplati im se jos, ali pokusavaju progurati nešto novo, pa svjesno trpe gubitke i ulazu u reklamu, nadajuci se da ce im se isplatiti jednom.

Trouble will find me
Go to Top of Page

zleki
Starting Member



Croatia
69 Posts

Member since 07/10/2007

Posted - 18/04/2009 : 22:15:42  Show Profile Show Extended Profile  Send zleki a Private Message
zato ponavljam, cudi me da i drugi ne pokusaju slicne stvari. moras stvoriti nekakvu siroku mainstream publiku iz koje proizlazi sve ostalo, a u danasnje vrijeme za to su potrebne reklame, reklame, reklame. a i tko ne riskira, taj ne profitira
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29217 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/04/2009 : 22:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ne moze svatko platiti takvu reklamu za jedan tako niskoprofitabilan biznis kao što je strip izdavaštvo. A onaj tko moze, uglavnom ne zeli, jer taj novac moze bolje i brze ionvestirati na neki drugi nacin. Inace bi se veliki izdavaci otimali za stripove i izdavali ih na tone, a ne bi ga ostavljali nama amaterima.

Trouble will find me
Go to Top of Page

zleki
Starting Member



Croatia
69 Posts

Member since 07/10/2007

Posted - 18/04/2009 : 22:32:45  Show Profile Show Extended Profile  Send zleki a Private Message
ne bih bas sve strip-izdavace na ovim prostorima nazvao amaterima, a i postoji nesto sto na ovim prostorima svi zanemaruju, ne samo strip-izdavaci, a to se zove zajednicki interes. kod nas izgleda vrijedi ona "dabog da meni crkla krava, samo da susjedu crknu dvije"

Edited by - zleki on 18/04/2009 22:34:45
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29217 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/04/2009 : 22:42:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ma amateri u smislu velicine firme/profita. Recimo, jedan Libellus je amater izdavac odnosu na jednu Školsku knjigu, iako su npr. Libellusova izdanja miljama profesionalnije i kvalitetnije odradena od potonjih. Što se zajednickog interesa tice, tu, cini mi se, vrijedi ona "gladan sitom ne vjeruje". Plus, ajd mi ti objasni kojim bi ti argumentima naveo npr. sve strip izdavace da naprave nešto za zajednicki interes, recimo neku zajednicku reklamu. I pritom predloži troškovnik na koji ce svi pristati:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 18/04/2009 : 22:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by zleki
"dabog da meni crkla krava, samo da susjedu crknu dvije"


Naša je bolja: Dabogda komšiji crkla krava, pa makar i moja djeca ostala gladna.
Go to Top of Page

wildboar
New Member

292 Posts

Member since 29/10/2005

Posted - 18/04/2009 : 22:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send wildboar a Private Message
quote:
Originally posted by zleki
a sta se tocno dogodilo system comicsu? mislim jesu skroz propali ili?


Nisu skroz, ali su blizu. Imaju ogromne probleme u naplati i ne vidim nacin da ih rese. Mada izdali su skoro K&H koji bi trebao da se dobro prodaje pa ih mozda to malo oporavi.

quote:
Originally posted by Markos
Sumnjam da BP ima problema s naplatom.


Znam da je jedna od najvecih knjizara u srbiji - plato, ostala duzna ogroman novac svojim dobavljacima i da je potom otvorila novi poslovni entitet oslobodjen svih dugova. A na probleme u naplati ukazuje i njihovo stalno forsiranje prodaje preko sopstvenih tezgi na svakojakim sajmovima knjiga sirom zemlje. Uostalom, cim me boban ne ispravlja deluje mi da ne gresim.

quote:

Na kraju, stvar je sljedeca: je li bolje biti "velik i ozbiljan izdavac", raditi velike tiraze, povoljne cijene i par stripova godisnje, ili biti "mali izdavac", raditi nekoliko desetaka stripova godišnje, u realnom tirazu i realnim cijenama?


Sve zavisi sta je cilj. Ako neko zeli da izdaje stripove za onih 200-300 poznatih stripofila koji se prepoznaju po ulici i sajmovima onda prva. Ali ako je cilj izdavacu da prodaje svoja izdanja i ljudima koji inace nikada ne bi usli u striparnicu i nisu videli strip od detinjstava, onda je ova druga bolja.

Meni je impozantno saznanje da je bp uspeo da animira 3000 ljudi da kupi neko izdanje bp-a (a to su ipak lixuzna izdanja) i da im se cak isplati da rade drugi tiraz. Za popularizaciju stripa to jeste daleko bolje nego rokati bonelija ili af-a u hc-u. Jeste da spadam u pacijente koji ce kupiti to hc izdanje, ali ako se ne popularise strip ( a sa 500 primeraka se to sigurno ne cini) ko ce citati stripove ovde kad pomre nasa generacija?

Novak Djokovic - Prvi teniser na svetu !!!

Edited by - wildboar on 18/04/2009 22:51:47
Go to Top of Page

zleki
Starting Member



Croatia
69 Posts

Member since 07/10/2007

Posted - 18/04/2009 : 22:53:01  Show Profile Show Extended Profile  Send zleki a Private Message
znam sta hoces reci i tu se jednostavno vracamo na pocetak. volio bih razmijeniti jos par ideja, ali zena mi ludi (rodjendan joj je, a ja drk... po internetu!!!) tako da pozdrav
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 18/04/2009 : 23:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Potencijalna stripovska publika u ex-Yu, dakle, oni kojima možeš nekako uvaliti strip je sigurno preko 100000 duša.
A tvoja matematika, Markose nema veze sa životom... reci cu ti samo jedno, recimo strip u 2000 primeraka košta štamparrski 5800 evra, a u 10000 12500 evra. Ovo su zvanicno dobijene cene. To je zbog toga što se 2000 štampa ofsetom, a 10000 roto-ofsetom koji je neuporedivo jeftiniji... ali to je vec viša matematika za tebe. U štamparstvu i izdavaštvu troškovi ne idu nikada linerano niti u jednom smeru.




Dakle, pratim ovaj i stari bp topic vec par dana i gledam ovo bahacenje, te to je viša matematika za vas, te nemate veze sa životom, te nemate pojma o izdavaštvu, te je glup onaj tko cita Zagora... Ono što ja mislim je da moraš imati IQ ispod 100 da nekoj grupi ljudi javno poruciš da su glupani (a od nekih od njih i ti živiš najvjerojatnije). I ne, to nije iskrenost, prije je to bezobrazluk. Kao što je trenutna situacija sa otkupom prava za više zemalja potpuna glupost. I sa naše i sa vaše strane. Pa sada imamo Nadzirace a ne i Cuvare. Iako vidim da imamo Metabarune i Metabarone i to funkcionira sasvim ok. Neka svatko kupi što mu više odgovara. Još jednom cu reci, ako dajem solidnu lovu za strip ili knjigu, pogotovo hc, izdanje mora biti savršeno a to ukljucuje i prijevod naravno. Dakle hrvatski prijevod ili originalno izdanje. Kao što je logicno da cu srpsku književnost citati na srpskom jeziku. Enivej, lijepo je da cete imati distribuciju u Hrvatskoj i ja to pozdravljam ali cu ipak sacekati Cuvare, izmedu ostalog jer ne volim baš povišene tonove i takav "tko-sam-ti-ja-sam-ti" stav. Posebno ne prema kupcima. Jer znaš kako se kaže: Kupac je kralj.

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/04/2009 : 23:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
Problem je, takoder, i u mentalitetu mnogih kupaca. Ljudi jednostavno ne žele kupiti nešto što je skuplje od, recimo, 100 kuna, jer im ispada "skupo", makar u konacnici taj proizvod ispada mnogo jeftinije. Konkretno, govorim o integralima. Ljudi nece kupiti integral od,recimo, 6 epizoda po 250 kn, jer im je "preskup", ali bi te iste epizode bez problema kupili u pojedinacnim izdanjima od, ne znam, 75 kuna svaki, te bi ih u konacnici ta "jeftinija" varijanta koštala višestruko više.Mah, tko ce s ljudima na kraj...
Ja sam taj problem riješio na cudan nacin; kad kupim integral od 4 epizode za 250 kn, racunam kao da sam kupio 4 stripa, a ne jedan.Glupost, ali pomaže...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/04/2009 : 23:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
quote:
Originally posted by Nostromo

[quote]Originally posted by Boban

Potencijalna stripovska publika u ex-Yu, dakle, oni kojima možeš nekako uvaliti strip je sigurno preko 100000 duša.
A tvoja matematika, Markose nema veze sa životom... reci cu ti samo jedno, recimo strip u 2000 primeraka košta štamparrski 5800 evra, a u 10000 12500 evra. Ovo su zvanicno dobijene cene. To je zbog toga što se 2000 štampa ofsetom, a 10000 roto-ofsetom koji je neuporedivo jeftiniji... ali to je vec viša matematika za tebe. U štamparstvu i izdavaštvu troškovi ne idu nikada linerano niti u jednom smeru.
[/quote


Dakle, pratim ovaj i stari bp topic vec par dana i gledam ovo bahacenje, te to je viša matematika za vas, te nemate veze sa životom, te nemate pojma o izdavaštvu, te je glup onaj tko cita Zagora... Ono što ja mislim je da moraš imati IQ ispod 100 da nekoj grupi ljudi javno poruciš da su glupani (a od nekih od njih i ti živiš najvjerojatnije). I ne, to nije iskrenost, prije je to bezobrazluk. Kao što je trenutna situacija sa otkupom prava za više zemalja potpuna glupost. I sa naše i sa vaše strane. Pa sada imamo Nadzirace a ne i Cuvare. Iako vidim da imamo Metabarune i Metabarone i to funkcionira sasvim ok. Neka svatko kupi što mu više odgovara. Još jednom cu reci, ako dajem solidnu lovu za strip ili knjigu, pogotovo hc, izdanje mora biti savršeno a to ukljucuje i prijevod naravno. Dakle hrvatski prijevod ili originalno izdanje. Kao što je logicno da cu srpsku književnost citati na srpskom jeziku. Enivej, lijepo je da cete imati distribuciju u Hrvatskoj i ja to pozdravljam ali cu ipak sacekati Cuvare, izmedu ostalog jer ne volim baš povišene tonove i takav "tko-sam-ti-ja-sam-ti" stav. Posebno ne prema kupcima. Jer znaš kako se kaže: Kupac je kralj.



Ja isto cekam Cuvare.
Puno mi je lakše dati 50 eura u džep covjeku koji me uvijek pozdravi kad me vidi

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29217 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/04/2009 : 23:41:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by wildboar

quote:
Originally posted by zleki
a sta se tocno dogodilo system comicsu? mislim jesu skroz propali ili?


Nisu skroz, ali su blizu. Imaju ogromne probleme u naplati i ne vidim nacin da ih rese. Mada izdali su skoro K&H koji bi trebao da se dobro prodaje pa ih mozda to malo oporavi.


To je, nazalost, jedan od ishoda ovog zvlekijevog "tko ne riskira, ne profitira".

quote:
Originally posted by wildboar
quote:
Originally posted by Markos
Sumnjam da BP ima problema s naplatom.


Znam da je jedna od najvecih knjizara u srbiji - plato, ostala duzna ogroman novac svojim dobavljacima i da je potom otvorila novi poslovni entitet oslobodjen svih dugova. A na probleme u naplati ukazuje i njihovo stalno forsiranje prodaje preko sopstvenih tezgi na svakojakim sajmovima knjiga sirom zemlje. Uostalom, cim me boban ne ispravlja deluje mi da ne gresim.


Koliko se ja sjecam Vuletovih rijeci, oni su to riješili. Istina, uz puno muke i vjerojatno su jedni od rijetkih, ali uspjeli su. Neka me Boban ispravi ako griješim.

quote:
Originally posted by wildboar
quote:

Na kraju, stvar je sljedeca: je li bolje biti "velik i ozbiljan izdavac", raditi velike tiraze, povoljne cijene i par stripova godisnje, ili biti "mali izdavac", raditi nekoliko desetaka stripova godišnje, u realnom tirazu i realnim cijenama?


Sve zavisi sta je cilj. Ako neko zeli da izdaje stripove za onih 200-300 poznatih stripofila koji se prepoznaju po ulici i sajmovima onda prva. Ali ako je cilj izdavacu da prodaje svoja izdanja i ljudima koji inace nikada ne bi usli u striparnicu i nisu videli strip od detinjstava, onda je ova druga bolja.

Meni je impozantno saznanje da je bp uspeo da animira 3000 ljudi da kupi neko izdanje bp-a (a to su ipak lixuzna izdanja) i da im se cak isplati da rade drugi tiraz. Za popularizaciju stripa to jeste daleko bolje nego rokati bonelija ili af-a u hc-u. Jeste da spadam u pacijente koji ce kupiti to hc izdanje, ali ako se ne popularise strip ( a sa 500 primeraka se to sigurno ne cini) ko ce citati stripove ovde kad pomre nasa generacija?


Upravo to, zavisi od toga što ti je cilj. Mada, mislim da si pobrkao opcije
Recimo da se nacelno slazem sa tvojim razmišljanjem. Ali pogledaj to sad s ove strane: u Hrvatskoj je prošle godine objavljeno otprilike stotinjak strip-albuma. Gotovo svi su objavljeni u tirazu od 500 komada. I koštaju koliko koštaju. I ne prodaju se u više od 250-300 (u prosjeku). Ali, recimo, dostupna su svim clanovima gradskih knjižnica, u vecini vecih hrvatskih gradova, gdje ih se moze posuditi i procitati, besplatno. I sad, tko je više promovirao i popularizirao strip: hrvatski izdavaci u Hrvatskoj ili BP u Srbiji, tko je objavio 6 naslova prošle godine (koliko god oni bili izvrsni, dobro uradjeni naslovi po vrlo pristupacnoj cijeni)? Ili, ako cemo se zadržati samo na Srbiji, VC ili BP?

Što se ovih 3000 primjeraka tice, tu ima par kvaka. Jedna je s pocetka ove stranice, a odnosi se na Bobanovo "postoji 100000 ljudi kojima možeš uvaliti neki strip". Ali, takvim kupcima je gotovo svejedno koji ce strip kupiti i pitanje je da li ce ga opet kupiti (kupili su ga zbog hajpa u novinama, zbog filma koji je trenutno u kinima, nekome za poklon, na super je snizenju, ovo ono, ne znam, milijun razloga). Dakle, pitanje je jesi li stvorio ljubitelja stripa ili si nekome uspio prodati nešto što ga nuzno ne zanima ili nije ni znao da ga zanima:) Druga kvaka je što je dio tih prodaja odraden kroz razne dilove s poslovnim partnerima, kao npr. dio poklon paketa koje neka firma dijeli posjetiteljima svog poslovnog skupa (govorim napamet, ali tako sam ja to shvatio iz price). Dakle, s izdavacke strane, to je super prodaja - ali realno, iako si prodao 500/1000/2000 primjeraka na taj nacin, teško da si time stvorio neki zamjetan broj nove publike. U protivnom, ispada da BP ne želi zaraditi, je li? Prodaje stripove u tirazima od 2-3-5 tisuca primjeraka, a objavljuje ih tako sporo?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 19/04/2009 : 02:04:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
Ono u chemu je kljuch, a moja iskustva ne moraju biti jedina relevantna, je da postoji jedan segment publike koji je skrashnjim filmovima izanimiran i zainteresovan da kupi americhke stripove. Takodje, to je nova publika, koja ne bi prishla blizu Bonelija ili striparnica ni mrtva, ponajvishe jer se Boneli jednostavno ne percipira kao "kul" izmedju ostalog i zato shto ga izdavachi kao takvog ne brenduju (shto mislim da je velika greshka).

Sve shto se objavi od Bonelija ima mali potencijal krosovera sa ljudima koji ga od ranije nisu chitali i uglavnom zavrshi kupljen i prochitan od strane ljudi koji su ga i ranije chitali. Naravno, jedan procenat novih chitalaca postoji, ali mislim znachajno manji od vec postojecih kupaca.

Americhki stripovi, sa druge strane, su jedva istrazheno podruchje, za koje, siguran sam, vec postoji znachajna publika, a josh znachajnija u potencijalu koja bi se u nekom trenutku odluchila za probanje tih stripova. Izmedju ostalog, poznato je da su mange i americhki stripovi zadrzhali dobru prodaju izmedju ostalog zato jer su uspeli da osvoje jedan komad zhenske publike, za koju u Boneliju nema ama bash nishta, osim eventualno Dilana.
Go to Top of Page

dveribad
Senior Member



Croatia
2502 Posts

Member since 18/07/2005

Posted - 19/04/2009 : 03:21:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dveribad a Private Message
quote:
Originally posted by Beli Put PRESS

Mnoštvo mailova koje redakcija Belog Puta dobija sa pitanjem kad cemo se i kako pojaviti u Hrvatskoj, kao i postovi na forumima, najzad dobijaju kvalitetan odgovor.

Posle dva neuspešna pokušaja da se organizovano pojavimo i citaocima ponudimo svoja izdanja na kvalitetan nacin, pronašli smo najbolji model. Od ove nedelje, naša izdanja možete nabaviti u knjižarama Profila!

Trenutno se knjige mogu kupiti u Megastore-u u Zagrebu, ali ce uskoro biti dostupne u svim Profilovim knjižarama.

Radujemo se pocetku uspešne saradnje sa Profilom i susretima sa citaocima u Hrvatskoj.



Odlicna vijest!...šteta jedino što vam je urednik strip izdanja bahati i sirovi seronja,iskompleksirani spermatozoid sa bolesnom potrebom ispoljavanja uvriježenog mišljenja o intelektualnoj dominaciji nebeskog isprtka iz gomile.

-Strip albumi koje izdaje Beli Put u Hrvatskoj i Sloveniji cita i kupuje poprilican broj citatelja i kolekcionara jer su kvalitetni i odlicno uradeni,ali ih i bojkotira poprilican broj ljudi zbog vašeg urednika strip izdanja.Jedan od razloga je i nekoliko umnih dosjetki koje je doticni skorojevic teškom mukom i na ovom topic-u srocio.
-Ne bih ulazio u procjenu intelektualne kvote spomenutog,ali slobodnim seljackim žargonom,moglo bi se rec da covjek koji ima potrebu vrijedat ljude na osnovu vlastitog nakaradnog stava o odredenom strip junaku ili odabiru necijih simpatija,naspram tog junaka,može bit samo mnogo,bre -glup! Glup ili mentalno retardiran,barem onoliko koliko je težak,a spomenuta mrcina je poprilicno teška.

Go to Top of Page

dveribad
Senior Member



Croatia
2502 Posts

Member since 18/07/2005

Posted - 19/04/2009 : 03:30:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dveribad a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Bilo bi lepo kada bi se neka velika knjižara u centru zagreba mogla ovako okititi stripovima:




..vrlo pohvalno.....

-Bude,jednog dana,a narocito kada sa tobom stupe u razgovor i poslovni kontakt.Uvjereni smo da ceš ih ti uvjerit i ocarat vlastitim dosjetkama i inteligencijom. Kladio bih se, da ce knjižare u centru Zagreba u vlastitim izlozima biti zatrpane strip izdanjima Belog Puta,a ti ceš kao urednik istih svakog mjeseca održat prezentaciju svakog novog izdanja.Svaki puta kada budeš dolazio,meni bi bila cast da ti pokrijem putne troškove,zbog svih onih fanova koji ce te oduševljeno,odjeveni u Zagorove majice,docekivati i sa tobom fino raspravljati o novom strip pothvatu.
Go to Top of Page

Boban
Junior Member



Serbia
485 Posts

Member since 05/11/2002

Posted - 19/04/2009 : 03:31:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Boban's Homepage  Send Boban a Private Message
Srecom, još uvek ima mnogo više onih koji kupuju moja izdanja jer me vole nego onih koji ga bojkotuju jer me ne podnose.

__________ Put cemo naci, ili cemo ga napraviti.
Go to Top of Page

dveribad
Senior Member



Croatia
2502 Posts

Member since 18/07/2005

Posted - 19/04/2009 : 03:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send dveribad a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

Nadziraci su najskuplje strip izdanje u Srbiji; no, istovremeno, Nadziraci su NAJOBIMNIJE kolor izdanje bilo kog stripa na ovim prostorima ikada.
Mislim da je cena u Srbiji oko 40 evra.



-Kojim prostorima?...nismo ni sumnjali da ce takva urednicka velicina napraviti "najobimnije" izdanje jednog stripa...JEBEŠ STRIP,AKO NIJE "OBIMAN"!...narocito ako mu je srbijanac urednik!
Go to Top of Page

dveribad
Senior Member



Croatia
2502 Posts

Member since 18/07/2005

Posted - 19/04/2009 : 03:42:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dveribad a Private Message
quote:
Originally posted by Boban

U školi gde ide moja kcerka, u njenom odeljenju je napravljena anketa povodom toga šta se cita od knjiga i stripova i nije se pojavio NIJEDAN ljubitelj kvazivesterna iz nekadašnje Zlatne serije, a iznenadujuci broj osoba je na mangama i americkom stripu. To je buducnost. naravno da Zagor nece izumreti, ali poredenje Zagora i mangi je irelevantno pošto za citanje Zagora jedva da treba znati slova, a za razumevanje mangi potrebno je i nešto mozga. Ja sam tri puta u životu pokušao da citam Zagora, prvi put sa deset godina, poslednji put krajem prošlog veka, i svaki put sam se osecao kao mentalno zaostao.
O tome kuda ide savremeni strip dovoljno je pogledati šta se cita po Evropi i u samoj Italiji. Neke moje omiljene striparnice iz Milana gde sam proveo dosta vremena u poslednjih deset godina pretvorene su u mangaonice.



-Nisi se ti tako osjecao,ti jesi mentalno zaostao.Jedino se nadamo da ti je dijete povuklo na mamu.Bila bi šteta da pocne citat Zagora,može doc do mentalne retardacije.Možda je riješenje da si doma otvoriš privatnu "mangaonicu"?
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000