forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 04/02/2013 : 18:49:29  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam to poslati DeeCayu, pa mu onda predložiti da pita Djoleta, mislim ono tko će njega odbiti...
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 04/02/2013 : 19:00:06  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Pa šalji, brate

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 04/02/2013 : 19:04:40  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Nikako da se odlučim pretipkati tekst...
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 04/02/2013 : 19:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Ma podelićemo na dva dela, ŠALJI

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 04/02/2013 : 19:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Nema potrebe da ikoga drugog opterećujem zbog svoje lijenosti, evo obećavam da ću napraviti posao u roku od par dana.
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 04/02/2013 : 19:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
Crni gospodar - jednostavno ne mogu biti objektivan kod ove epizode. Kako su današnje generacije privučene Zagoru sa izdanjima Slobodne Dalmacije tako je meni Crni gospodar bio legendaran strip. Slažem se da iz današnje perspektive cijela priča izgleda više nego naivno, ali meni je legendarna.
Crni plamen - jako mi je žao da ova epizoda nije izašla u redovnom izdanju jer mislim da bi boselli i ferri od nje napravilo čudo.
Princ Elfova - kada sam nekad davno vidio naslovnicu ovog broja jedva sam čekao imati taj strip u rukama i kad sam ga pročitao ono mlaka juhica, nit smrdi nit miriše.
Dvorac na nebu - jako zanimljiva epizoda, možda nagovještaj Buratinijeve renesanse kao scenariste??
Vječni rat - priča koja je izazvala toliko kontroverzi. Ili je mrziš ili obožavaš. Osobno sam skloniji prvoj opciji. Naime, da sam htio, opet, čitati gospodare prstenova uzeo bi knjige i uživao u čarbobnjacima, sarumanima, sauronima i ostaloj ekipi. Ali, ja sam htio Zagorovu avanturu sa Zagorom i Kandraxom u glavnim ulogama kad ono....
Sve u svemu Zagor i fantasy teme hvala, ali ne hvala. Zagor dobro funkcionira u gotovo svim žanrovima, ali miješanje sa orkovima, patuljcima, vilenjacima mene ostavlja ravnodušnim. Vjerovatni razlog tome je šta su sve te teme dobrano prožvakane zadnjih 10ak godina. Zagoru leži avantura, vještice, krakeni, cainovi, ludi profesori, genijalni kriminalci i svi ostali osim gore spomenutih bića.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

guderian
Junior Member



303 Posts

Member since 10/07/2009

Posted - 06/02/2013 : 19:21:14  Show Profile Show Extended Profile  Send guderian a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Ne može se radit film o Zagoru bez Čika jer koliko kod nekome otrcano zvučalo to onda ne bi bio Zagor… Čiko definitivno mora biti u filmu, ali ne u obliku u kojem se predstavlja u Čiko specijalcima već kao puno realniji lik… netko bi rekao da nam za film treba Bosellijev Čiko, a ne Burattinijev iz specijalaca… Čiko kao comic relief i odan sidekick a ne kao slapstick relief (šeme o padanju na koru banane i slično ne prolaze)…

Iako je Zagor najviše western, nije to onaj John Wayne/Tex western, koji će teško proći kod današnje publike… smješten je na sjeveroistok u šumsko okruženje i Zagorov lik je dosta originalan za filmsku adaptaciju… jedino »Posljedni Mohikanac« mi pada na pamet kao »aktualniji« film, koji je približno smješten u Zagorovo mjesto i vrijeme… Dakle, nema puno filmova u tom settingu…

Također, za predstavljanje i otvaranje Zagorove filmske priče ne bih uzimao nadnaravne likove (Rakosi, Hagot, Kandrax…) ili skroz tematske (Kapetan Zmija, Supermike)… znam da to zvuči kao blasfemija u stilu »Rakosi i Kapetan Zmija ti nisu Zagor, WTF?!«… ovdje pričamo o filmu i stvar je u tome se da ako otvoriš potencijalni film o Zagoru sa Rakosijem dobivaš vampirski film a ne Zagora, ako otvoriš sa Kapetanom Zmijom dobivaš Pirate iz Kariba, a ne Zagora… Supermike je ukrao show čak i u stripu, kako onda ne bi u filmu… to su sve likovi, koji su neizostavni dio Zagorovog svijeta i ponajbolje priče u serijalu, ali izvan konteksta, te priče bi prevarile publiku, odnosno publika neće shvatit Zagora (uostalom ne shvaća ga ni većina na ovom forumu, koja u njemu ne vidi više od simpatičnog trasha za »predškolsku djecu«)… kontekst i esencija Zagora je Darkwood , granica, divlji zapad odnosno divlji »sjeveroistok«, indijanci i Zagorova uloga njihovog zaštitnika i to mora biti predstavljeno u filmu… Vampire radije ostavimo za Dampyrovu filmsku priču… : )

Možda bi bilo najbolje da se HBO uhvati Zagora i da dobijemo kvalitetan serijal i pokrijemo i nadnaravno, ali ja bih radije filmove i esenciju Zagora… : )


Go to Top of Page

guderian
Junior Member



303 Posts

Member since 10/07/2009

Posted - 06/02/2013 : 19:36:08  Show Profile Show Extended Profile  Send guderian a Private Message  Reply with Quote
Originally posted by nagor

Ne može se radit film o Zagoru bez Čika jer koliko kod nekome otrcano zvučalo to onda ne bi bio Zagor… Čiko definitivno mora biti u filmu, ali ne u obliku u kojem se predstavlja u Čiko specijalcima već kao puno realniji lik… netko bi rekao da nam za film treba Bosellijev Čiko, a ne Burattinijev iz specijalaca… Čiko kao comic relief i odan sidekick a ne kao slapstick relief (šeme o padanju na koru banane i slično ne prolaze)…

Iako je Zagor najviše western, nije to onaj John Wayne/Tex western, koji će teško proći kod današnje publike… smješten je na sjeveroistok u šumsko okruženje i Zagorov lik je dosta originalan za filmsku adaptaciju… jedino »Posljedni Mohikanac« mi pada na pamet kao »aktualniji« film, koji je približno smješten u Zagorovo mjesto i vrijeme… Dakle, nema puno filmova u tom settingu…

Također, za predstavljanje i otvaranje Zagorove filmske priče ne bih uzimao nadnaravne likove (Rakosi, Hagot, Kandrax…) ili skroz tematske (Kapetan Zmija, Supermike)… znam da to zvuči kao blasfemija u stilu »Rakosi i Kapetan Zmija ti nisu Zagor, WTF?!«… ovdje pričamo o filmu i stvar je u tome se da ako otvoriš potencijalni film o Zagoru sa Rakosijem dobivaš vampirski film a ne Zagora, ako otvoriš sa Kapetanom Zmijom dobivaš Pirate iz Kariba, a ne Zagora… Supermike je ukrao show čak i u stripu, kako onda ne bi u filmu… to su sve likovi, koji su neizostavni dio Zagorovog svijeta i ponajbolje priče u serijalu, ali izvan konteksta, te priče bi prevarile publiku, odnosno publika neće shvatit Zagora (uostalom ne shvaća ga ni većina na ovom forumu, koja u njemu ne vidi više od simpatičnog trasha za »predškolsku djecu«)… kontekst i esencija Zagora je Darkwood , granica, divlji zapad odnosno divlji »sjeveroistok«, indijanci i Zagorova uloga njihovog zaštitnika i to mora biti predstavljeno u filmu… Vampire radije ostavimo za Dampyrovu filmsku priču… : )

Možda bi bilo najbolje da se HBO uhvati Zagora i da dobijemo kvalitetan serijal i pokrijemo i nadnaravno, ali ja bih radije filmove i esenciju Zagora… : )


Otprilike tako nekako!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/02/2013 : 11:32:14  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote


Nova tema




Franco Donatelli

Objektivno-kvalitet ili nostalgija?





Ovde uglavnom nalećemo na suprotna mišljenja, zavisno od generacije čitalaca. Jedan od istaknutijih kvaliteta ovog crtača je, citiram kolegu, "to što Zagorovo dupe nacrtano Donatellijevom rukom ima više emocija nego lica nacrtana od bilo koga drugog". Ostaje i činjenica da su mnoge njegove epizode ušle u kultni status. Ono što želim da razjasnimo ovde, pošto je zaista diskutabilno: koliko je zaista Donatelli kvalitetan crtač, u bilo kom aspektu?

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9335 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/02/2013 : 12:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nostalgija. Teško da bi ga danas netko doživljavao uopće. Većinu vremena statičan, repetitivan i dosta siromašan. Ipak njegov Chico mi je često bio bolji od Ferrijevog, nekako zlobniji i istovremeno smješniji.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 07/02/2013 : 13:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
Isto kao i Deers, nostalgija. Najviše me smetala razlika između njega i Ferrija kad bi se nastavljla epizoda na epizodu npr. završi Kapetan Zmija pa se nastavlja ona kratka epizodica u Meksiku i tada bi se točno vidilo ono o čemu je Deers gore pisao. Ali kasnije s pojavom novih crtača Zagora njegov bi mi crtež došao kao melem na ranu.
Naslovnice Kit Tellera su ipak priča za sebe, dakle vrhunske:))

btw. odaziv na prošlu temu je bio nevjerovatan, čak 3 člana. Evo jedan konstruktivan prijedlog; da autor teme napravi neki sažetak/zaključak kad je po njemu tema gotova?

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 07/02/2013 : 14:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PAJDO

Isto kao i Deers, nostalgija.
Ali kasnije s pojavom novih crtača Zagora njegov bi mi crtež došao kao melem na ranu.
Naslovnice Kit Tellera su ipak priča za sebe, dakle vrhunske:))




Yep..
Nakon onog sta je crtao "otok magle" Donatelli je bio odmor..
P.S. koje suto naslovnice za KT?

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/02/2013 : 14:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Voleo bih da se javi i neko ko misli suprotno od nas trojice...

Jedino što krasi Donatellija su emocija, što naša što ona u likova...Tehnički sve je zaista loše. Preko dana crtež je škrt detaljima, šuma izgleda ko voćnjak (toliko retka), anatomija mišićavih likova smešna, Zagorova sekira izgleda kao čačkalica i kamičak...Emotivnost kod likova je prouzrokovana njihovim karikaturalnim prikazom. Horror scene su mi često smešne (sad se setih onih kosturova iz "Crnog Gospodara" i troglave aždaje iz istoimene epizode) i tako dalje. Ali, opet, oseti se onaj dah klasike kada listam njegove table.
Neko će ovo nazvati možda "bogohuljenjem", ali da nema te nostalgije, stavljao bih Donatellija i Cassara u isti koš, sa kojim plusom u Cassarovu korist


@PAJDO
quote:
btw. odaziv na prošlu temu je bio nevjerovatan, čak 3 člana. Evo jedan konstruktivan prijedlog; da autor teme napravi neki sažetak/zaključak kad je po njemu tema gotova?


To nije nikakav problem, mogu kratko ispisati zaključak u gornjem delu posta u kojem postavljam novu temu.

A oko odaziva ne mogu a da se ne zamislim oko dve stvari

1. Zagorovci više vole komentarisati/pljuvati crteže i naslovnice nego diskutovati. Ponekad sam i ja tražio možda previše filozofije sa nekim temama na početku ljudima koji tome nisu kadri (što nije njihova krivica), ali sa "lakšim" temama je bio istovetan rezultat (sa izuzecima)

2. Verovatno dajem glupe teme na koje se nikome i ne da odazvati. Ako je tako neka mi se slobodno kaže, a ostaje i da mi se na PM šalju predlozi tema.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 07/02/2013 14:31:40
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 07/02/2013 : 15:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by PAJDO

Isto kao i Deers, nostalgija.
Ali kasnije s pojavom novih crtača Zagora njegov bi mi crtež došao kao melem na ranu.
Naslovnice Kit Tellera su ipak priča za sebe, dakle vrhunske:))




Yep..
Nakon onog sta je crtao "otok magle" Donatelli je bio odmor..
P.S. koje suto naslovnice za KT?



Koliko ja znam to su naslovnice na Van Goghovima izdanjima.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 07/02/2013 : 15:30:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Nostalgija. Iako je nekada znao dočarati atmosferu, Donatelli je bio prosječan crtač.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11759 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/02/2013 : 15:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ferri Donatelli i Bignotti se ne diraju... Oni su velika trojica.

Ja kada sam poceo da citam Zagora Donatelli mi je bio los, ali posle kroz neke legendarne epizode {gnev osaga, sandy river, sloboda ili smrt, Nulti Cas, ,,Destroyer", Crni gospodar} zavoleo sam njegov crtez i taj minimalisticki crtez i kao sto je Patak rekao na temi crta sa vise ljubavlju nego bilo koji crac, sem Ferrija.
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 07/02/2013 : 16:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Donatelli cista nostalgija. Sumnjam da bi mi se previse svidjo da danas po prvi put vidim njegov crtez, ali danas mi je uz Ferrija najdrazi Zagorov crtac. Neko je vec spomeno klasike koje je on crtao, pogotovo one emotivne epizode gdje indijanci pate (Osage, Sloboda ili Smrt, Sandy River, itd). To su neponovljivi klasici serijala.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 07/02/2013 : 17:16:32  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
I meni je Donatelli više nostalgija nego kvaliteta, ali moram mu priznati da je on (uz Ferrija) najviše zaslužan za grafički doživljaj Darkwooda. Darkwood mi nekako nije onaj pravi ako ga ne crtaju Ferri ili Donatelli (od novijih je tu Verni... za Nuccia imam također očekivanja). Također, Čiko mu je odličan, pogotovo kad se ljuti... na Čiku je jači od Ferrija, ali to mu ne pomaže puno jer mi njegov Zagor odnosno Zagorova faca/glava nikada nisu dobro sjeli... Zagorove crte lice su pregrube, a i dosta puta mi se čini da mu je glava premalena za tijelo. Crtao je puno dobrih epizoda, ali na njegovu žalost, meni je uvijek nekako žao što te epizode nije crtao Ferri... Svjestan sam, da ne može Ferri ali ne mogu si pomoć. U svakom slučaju, drago mi je da je on bio "druga violina",a ne Segna, Gamba i slični...
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4323 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 07/02/2013 : 18:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
volim donatelijev rad
Go to Top of Page

senokute
Senior Member



Germany
1367 Posts

Member since 08/01/2011

Posted - 07/02/2013 : 19:54:05  Show Profile Show Extended Profile  Send senokute a Private Message  Reply with Quote
dobar je donatelli, pogotovo njegovi prvi radovi na zagoru gdje je se malo na ferrija orijentiro,
a kasnije kad je progurao svoj stil postao je samo prosjecan






Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25144 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 07/02/2013 : 20:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Meni je Donatelli i danas bolji od Ferrija....

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18745 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 07/02/2013 : 20:35:13  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
pogotovo Donatellijeve naslovnice za Malog Rendžera.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 07/02/2013 : 21:11:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
uf, uf
donatelli je čisti užas
po meni valjda najgori crtać u zagor staffu ikad
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 07/02/2013 : 21:26:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Nostalgija iako mislim da je dosta dobro crtao epizode koje su se vrtile po civilizaciji i malim gradovima....dok čim bi se radnja preselila u divljinu tu dolazi do izražaja nemaštovitost i nestašica detalja.
Skok s njegovih na Ferrijeve epizode je teško opisat riječima,kad sam bio manji nisam znao za imena crtača ali jedva bi čekao u extra ediciji da izađe epizoda s crtežom koji sam smatrao da je najbolji(Ferrijev).

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 07/02/2013 : 21:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Nova tema




Priče epske tematike





Crni Gospodar, Večni rat, Dvorac na nebu, Princ Elfova, Crni Plamen...Imaginarni svetovi i likovi koji kao da su izašli iz bajke. Koja je po vama najbolja od njih ili najuspelija?




Tek sad vidjeh...
1. Najbolji mi je treci susret sa Kandraksom, ujedno i jedini zaista valjan susret sa njim. To je prava epska trescina, bez puno dubine, ali sa dosta akcije, i preplitanja naseg svijeta sa paralelnim. Dobra je i ideja sa 3 crtaca, ali je Marcelo odradio posao losije nego sto se od njega moglo ocekivati. Kad Zagor moze na JA odiseju, ne bi mu, uzgred, skodilo i da malo proseta na put od 20-30 brojeva po nekom od paralelnih svjetova u kojima je vec bio.
2. Crni gospodar je maltene pa necitljiv strip. I crtezom i pricom. Mogao je Sclavi i bolje, ono je sprdanje sa Zagorom, ma koliko nekima ta prica bila legendarna.
3. Crni plamen sam maltene zaboravio o cemu se radi, ali cini mi se da mi je ostavio solidan utisak. Kao i Princ Elfova. Valjda je mana sto pricama epske tematike treba i vise prostora da se razmahnu.
4. Prvi gigant - njah... Jedino zaista dobro je Toricelijev crtez, ostalo i nije za neku veliku pohvalu. Ne volim ovakve "ko fol" epske price sa 2-3 lika, nikako mi ne leze.
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.47 seconds. Snitz Forums 2000