forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Budućnost domaćeg stripa (odsad i za pesimiste)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/03/2016 : 20:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
pa sitimo se kako je van gogh ispušija sa texom extra

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 23/03/2016 : 20:21:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Ne moze Strip revija bit mjerilo jer je ona vezana za Vecernji list.Da ona ide samostalno na kioske vjerovatno bi se umisto 4-5 tisuca prodavala u 400-500 komada.



al uglavnom i ide samostalno....skupa s Večernjim ide jedan dan u misecu (i ne dolazi pretplatnicima) - navodno je podigla prodaju VL-a ponedjeljkom;

također, govoreći o tom ponediljku, naklada SR i dalje nije ni blizu nakladi VL-a; omjer nije 1:1

doduše, velika je stavka to što VL plaća distribuciju

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1981 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 23/03/2016 : 20:43:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by Torghal

Ne moze Strip revija bit mjerilo jer je ona vezana za Vecernji list.Da ona ide samostalno na kioske vjerovatno bi se umisto 4-5 tisuca prodavala u 400-500 komada.



al uglavnom i ide samostalno....skupa s Večernjim ide jedan dan u misecu (i ne dolazi pretplatnicima) - navodno je podigla prodaju VL-a ponedjeljkom;

također, govoreći o tom ponediljku, naklada SR i dalje nije ni blizu nakladi VL-a; omjer nije 1:1

doduše, velika je stavka to što VL plaća distribuciju


Preko Vecernjeg lista dobiva i veliku besplatnu reklamu i to je jako bitan faktor vezan za uspjeh revije.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2016 : 07:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

"Ultimativni hrvatski strip", što god to zapravo značilo, ako uopće išta znači, nitko ne može planski sjesti i napraviti. Tako da nema puno smisla o tome pričati.



ima itekako smisla (tj. meni jedino to ima smisla) pričati

npr. ti pričaš o visokoj kulturi, a razmišljaš ... ne baš visoko

ti, ili zapravo većina ovdje, hvata se tako doslovno, a to nije baš visoko. jasno da se ne može sjesti i reći "sad ću napraviti dobro djelo", ali o tome nije ni riječ. tj. ne govorim to.

ne stavljam gotove formule. e, ti bi formulu. haha, pa to je smrt dobrog, lijepog, istinitog, "tvog "visokog" ako baš hoćeš.


ovo je javna rasprava, a ne dogmatika.
moja pretpostavka je da, sudionici, mogu pratiti bar na jednoj osnovnoj razini.
ispada da nije tako.
traži se formula, fiksacija.

traži se "ultimativni hrvatski strip", raščlanjen na elemente, opisani elementi i fiksni primjeri ("koja knjiga je orijentir").

ne!
"ultimativni hrvatski strip" je, za sada, u ovome trenutku, tek NACRT. nedefinirana stvar, ali koja, poradi lakše komunikacije mora biti izražena nekim pojmom.
"ultimativni hrvatski strip" je sasvim zadovoljavajući pojam za tako nešto.
taj pojam MORA obuhvaćati nešto (pa makar u ovome trenutku ne sasvim jasno definirano), jer se time pokazuje da se radi o nekakvom jedinstvu, nekoj točki gdje se sastaju sva raspršena mišljenja, ideje itd.

zato se radi nacrt, da samog sebe (a i druge) sabereš.
kako se probijaš dalje, nacrt se korigira. dobiva na jasnoći, bistri se. dok napokon ne dođe do realizacije, u nekoj pomišljenoj budućnosti.

a da bi došlo do nacrta, mora uopće biti jasno što je cilj. što se hoće.
o čemu je ova rasprava?

za mene, jedini cilj koji me zanima je "ultimativni hrvatski strip", nacrt.

ja sam požurio, pa pretpostavio da i druge, juricu itd. tako nešto zanima.
tek sam se kasnije sjetio da to možda nije tako: da drugi uopće ni ovaj predstupanj nisu sebi razbistrili (vidim po mnogim postovima) ili ih pak zanima sasvim treća stvar (kako zaraditi $$$).

zato vas pitam: o čemu je ova rasprava?

što vas uopće zanima?

i odgovorite barem to jasno, bez okolišanja, vrludanja i tzv. "korektnosti".
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 24/03/2016 : 08:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Pa, kao što piše u uvodnom postu, rasprava je:

Nastavak offtopica iz Antologijskih stvari. Padobrancima se preporuča (s dozom strpljenja i dobronamjerno) baciti pogled ovdje pa nadalje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42141&whichpage=22

Znači - traži se svaka ideja, svaki projekt, ako može i konkretni plan - kako učiniti da strip (opet) bude popularniji na ovim prostorima, s posebnim naglaskom na DOMAĆI strip i domaću strip produkciju.


Ja bih još samo dodao: kako postići da domaći crtači mogu živjeti od svoga rada na domaćem stripu, a ne da idu, kako ti kažeš, "Kordejem za kruhom". (Bolje bi bilo recimo "Parlovom za kruhom", jer je Kordej ipak radio dosta i kod kuće, a i u onom što je radio za strance je itekako ostajao "svoj".)

Edited by - culture vulture on 24/03/2016 08:48:57
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2016 : 09:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
uvodni post obuhvaća preširoko. i samim time, skroz zbunjujuće.

uvodni post ima 4 razine:

1. strip općenito ("kako učiniti da strip (opet) bude popularniji na ovim prostorima")
2. nedefinirano političko područje djelovanja ("ovi prostori" se raspadaju duhovno, kulturološki, povijesno, te najbitnije, politički. čak će i jezik biti točka pomutnje i razdvajanja, a ne jedinstva.)
3. zato treba jasnije reći što je to "domaći" strip. za mene, samo hrvatski.
4. "domaća" strip produkcija (to nije isto što i "domaći" strip, a kako rekoh, opet je oboje različito od onog što bi mene zanimalo = hrvatski strip koji bi se približavao ultimativnom hrvatskom stripu)

točke 1 i 4 se unekoliko podudaraju, također točke 2 i 3

e sad,
što je to što tebe zanima:
popularizacija stripa općenito?
popularizacija stripa na "ovim prostorima"?
popularizacija stripa u RH?
nastojati na stvaranju hrvatskog stripa, pomišljenog dobrog djela?
nastojati na stvaranju jače hrvatske produkcije, tipa, ken parker na kioske? ili produkcije da hrvatski autori mogu raditi što god im padne na pamet, drže to idejom i zarađuju na tome?
ili ken parker na kioscima u makedoniji?
itsl.


Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1551 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 24/03/2016 : 09:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Da.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2016 : 09:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
znači, tebe zanima sve ovo.
mene ne.
idemo dalje.
Go to Top of Page

vladimir
New Member



Croatia
194 Posts

Member since 21/01/2005

Posted - 25/03/2016 : 12:18:53  Show Profile Show Extended Profile  Send vladimir a Private Message  Reply with Quote
Pokušao sam pročitati ovu temu, možda sam nešto preskočio, možda je netko već pisao o tome...

- strip je doživio svoju "renesansu" u hrvatskoj, u dogledno vrijeme očekujte pad; zvuči smiješno, ali čekaju nas teška vremena
- kulturna scena u idućem razdoblju odlazi u "underground"; nekom se neće promijeniti ništa, nekom će se promijeniti sve; strip je margina margine u ovom društvu
- očekuju nas svojevrsne devedesete (marginalizxacija kulture); kako će sadašnja scena odreagirati na takvo vrijeme, vidjet ćemo
- strip izdavači, među kojima sam i ja, nisu dovoljno iskoristili medije i indirektni medijski prostor. mi živimo u nekim utvrđenim relacijama i nemamo svijest koliko imamo utjecaja
- ovdje se spominju neki strip-magazini uz novine... sve informacije koje imate podijelite sa 2 ili 3. i nitko ne diže prodaju ničega. strip uz novine ne izlazi zbog rezultata, već zbog nečijeg afiniteta
- ja sam radio u zadnjih godinu i pol mali eksperiment. išao sam vidjeti što bi se dogodilo, ako nikakve najave novih izdanja ne stavljam na ovaj forum, nikakve najave ... znate što se dogodilo? NIŠTA.
- imamo publiku odgojenu na stripovima koji neće odgojiti nove
- imamo jedan sat tjedno likovnog odgoja
- iz kurikuluma za lektiru je strip ispao, jer bi, citiram, "uvrštavanje njega u lektiru proizveo više štete nego koristi, obzirom na nastavnički kadar"
- stripa nema na televiziji. trebao je biti, posotji projekt, međutim dogodili se izbori, smjene su, pa ne znam šta će biti s tim.
- strip nema jaku gradsku tribinu, nebitni smo (ovo što postoji je divno, ali ne privlači nove ljude)
- strip nema rezervirano mjesto u novinama, ne postoje kolumne... (ovo što radimo po internetu, to je sve beznačajno, nažalost)

eto.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8166 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 25/03/2016 : 12:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Samo za optimiste, Vlado.... samo za optimiste (čitaj sanjare) piše u naslovu topica.

...a ti nas tako grubo prizemljiš.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 25/03/2016 : 13:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Vladimir je lijepo i točno, po svakoj točci svojih zapažanja, oslikao realnost. Hvala Bogu, odavno sam prestao biti sanjar i optimist, po pitanju stripa, tako da odavno nisam u klubu "prizemljenih", kako reče Tonto. Drugim riječima, potpuno se slažem sa Vladimirovim, krajnje realnim zapažanjima, lišenim ikakvih utopijskih i manifestalnih poruka, nadanja i želja...
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8166 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 25/03/2016 : 14:23:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Yup, tako je. Vaš stav je realnost, gorka istina.

... osim toga možda je hrvatskom stripu i najbolje na marginama, možda naša najbolja djela nastaju upravo tamo. Osobno ću gotovo sve najbolje od hrvatskog stripa pronaći u Patku. Možda bi naš strip bilo kakav oblik komercijalizacije samo unazadio, a možda i ne. Ne možemo znati dok ne probamo, tužno je to što ne možemo doći niti do prilike da probamo.

Da, sve je tako kako piše vladimir... s druge strane samo oni koji se još usude sanjati sposobni su nešto mijenjati, a meni se još ne da potonuti.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26469 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/03/2016 : 14:27:50  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vladimir

Pokušao sam pročitati ovu temu, možda sam nešto preskočio, možda je netko već pisao o tome...

- strip je doživio svoju "renesansu" u hrvatskoj, u dogledno vrijeme očekujte pad; zvuči smiješno, ali čekaju nas teška vremena
- kulturna scena u idućem razdoblju odlazi u "underground"; nekom se neće promijeniti ništa, nekom će se promijeniti sve; strip je margina margine u ovom društvu
- očekuju nas svojevrsne devedesete (marginalizxacija kulture); kako će sadašnja scena odreagirati na takvo vrijeme, vidjet ćemo
- strip izdavači, među kojima sam i ja, nisu dovoljno iskoristili medije i indirektni medijski prostor. mi živimo u nekim utvrđenim relacijama i nemamo svijest koliko imamo utjecaja
- ovdje se spominju neki strip-magazini uz novine... sve informacije koje imate podijelite sa 2 ili 3. i nitko ne diže prodaju ničega. strip uz novine ne izlazi zbog rezultata, već zbog nečijeg afiniteta
- ja sam radio u zadnjih godinu i pol mali eksperiment. išao sam vidjeti što bi se dogodilo, ako nikakve najave novih izdanja ne stavljam na ovaj forum, nikakve najave ... znate što se dogodilo? NIŠTA.
- imamo publiku odgojenu na stripovima koji neće odgojiti nove
- imamo jedan sat tjedno likovnog odgoja
- iz kurikuluma za lektiru je strip ispao, jer bi, citiram, "uvrštavanje njega u lektiru proizveo više štete nego koristi, obzirom na nastavnički kadar"
- stripa nema na televiziji. trebao je biti, posotji projekt, međutim dogodili se izbori, smjene su, pa ne znam šta će biti s tim.
- strip nema jaku gradsku tribinu, nebitni smo (ovo što postoji je divno, ali ne privlači nove ljude)
- strip nema rezervirano mjesto u novinama, ne postoje kolumne... (ovo što radimo po internetu, to je sve beznačajno, nažalost)

eto.


i šta je tu dramatično?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2016 : 15:19:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Vladimir je lijepo i točno, po svakoj točci svojih zapažanja, oslikao realnost. Hvala Bogu, odavno sam prestao biti sanjar i optimist, po pitanju stripa, tako da odavno nisam u klubu "prizemljenih", kako reče Tonto. Drugim riječima, potpuno se slažem sa Vladimirovim, krajnje realnim zapažanjima, lišenim ikakvih utopijskih i manifestalnih poruka, nadanja i želja...



drugim riječima,
ti si stari prdonja, ovaj, nihilist, baš kao i realni vladimir

jasno da, ako tako postavim stvari (nazovem vas pravim imenom - nihilistima), ne slažem se s vama ni u čemu.

ali dobro, budući da ionako ne možete iz te kože van, nemate uši da čujete zagortustru, a i ovaj dekadent tonto je u pravu, moja komunikacija u takvim okolnostima pretvara se u ružnu i ne koristi nikome, ostaje stvar tu gdje jest: u vrtlogu besmisla, iz kojeg se ne izlazi starim frazama i "krajnje realnim zapažanjima".

griješite, puno griješite, gospon mogorovicu i svi ostali, ali to je vaše stečeno, građansko pravo. čitav svemir se upreo i posložio da vi imate pravo biti nihilisti.
za sada je postignuto barem nešto: ubačena šokantna buba. čut ćemo se ponovo u novom krugu, a do tada pratite moj rad tamo gdje je crta već prijeđena - na Zagoru.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 25/03/2016 : 19:26:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
1. Ideološki je St. Inky posve u pravu samo što kao svaki totalitarni ideolog zanemaruje ljudski faktor u provedbi ideologije: autistično-egocentrično sjebane autore.

2. U zadnjih deset godina Država je u domaći strip uložila više od domaćih čitatelja.

3. S obzirom da sigurno nije komercijalno, onda je stvaranje na hrvatskom jeziku, pa ma kakvo, valjda domoljublje par excellence?

4. Mislim da su u povijesti svjetskog stripa jedina dva izdavačka uspjeha koja su napravili sami autori, podižući se za špigete, Bonelli i Nindža Kornjače. Možda i Alan Ford, nemam fakte. A to je sve bilo na a) većim tržištima i b) prije globalnog tržišta. (Edit: govorim o stripovima na papiru, inače dodajte Penny Arcade i štovećne.)

5. Strip revija VL je, kažu, prešla 7000 primjeraka, pogotovo kad su u njoj, kažu, hrvatske povijesne teme.

6. Ono što mi smatramo stripom trenutačno se u Americi prodaje 2-7 puta slabije od stripova koji izlaze kao knjige (i koje mahom crtaju cure).

7. Časopis MojStrip je meni nalik HDZ-u - "naše ime je naš program" - te se stoga trudim biti maksimalno autističan i nimalo Hrvat.

Ljubi vas,

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 25/03/2016 19:27:40
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2016 : 21:15:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

1. Ideološki je St. Inky posve u pravu samo što kao svaki totalitarni ideolog zanemaruje ljudski faktor u provedbi ideologije: autistično-egocentrično sjebane autore.



Ne zanemarujem, nego radim ono što treba: prelazim preko toga. Ali, ne tiranski, nego:

PRETPOSTAVKA JE DA POSTOJI, BAREM, ŽELJA DA SE STVARI POPRAVE.

Uostalom, zato i ovaj topic, ne.
Uostalom, zato i tvoja konstatacija broj 2

quote:
2. U zadnjih deset godina Država je u domaći strip uložila više od domaćih čitatelja.


Znači, polazište ovih naših razgovora (i mog tvrdog stava) je razmimoilaženje hrvatske publike i hrvatskih autora.
Čini se da ovo svi tvrde. Međutim, ništa ne čine. Zadovoljavaju se jednom "kritikom". Mogorovic, uzor-intelektualac, konstatira da je sve rđavo te da je on to spoznao i zadovoljan je samim sobom (jer je to spoznao).

Mogorovic se, dakle, ne treba mijenjati: on je zadovoljan.
Tonto također, on crta za pare i zadovoljan je.
Ti isto, zadovoljan si jer si uspješan.
Jurica, jer može sam sebe preispitivati kroz mojstrip.

Pa čekaj malo!!
A što je onda krivo? U čemu je greška??!

Kako s jedne strane neka, nejasna, potmula želja da se NEŠTO napravi, a s druge, svi su zadovoljni jer ih strukture dobro furaju??!

Odgovor je jednostavan: vi ste svi, zapravo, nihilisti.
Nihilizam nije stanje potpunog rasula, nego JAKO DOBRO ide sa utabanim poretkom. Ali da sada ne odlazimo previše, ovu je stvar odlično detektirao Junger.
Hrvatska strip scena je mehanizam koji se odvija sam po sebi, automat. Nije važno što nije velika, važno je da se, uslijed tromosti, skrutio utabani poredak čija je funkcionalnost strogo određena. Otuda proizlazi okolnost da praktički svi iz tog kružoka, od q-stripa, mojstripa, vladimira, markosa itsl. počinju nalikovati. Još malo pa ćete i jednako razmišljati. Da niste ni primjetili, mašina vas je podredila. To je nihilizam, at its best.

No, kako je nihilizam protivan biću ljudskog, to se javljaju otpori.
To je ta nutarnja želja za promjenom.

Može li se prevladati nihilizam?

Da.
Ali prvo treba uopće osvijestiti gdje smo i kako smo.
Ta svijest, bez lažne skromnosti, u najčišćem vidu ...

Ukratko,
prvo nam jesu potrebne ovakve rasprave, ali bez fige u džepu i sa više angažmana. Stvar treba izvesti na čistac, da bi se vinula do ideje. A ideje ostaju, lebde tu oko nas i iz njih crpe naši najbolji ljudi.
Jurica bi takorekuć, umjesto što se troši na mojstripu, bolje učinio da organizira simpozij, ako mu je već želja strip i daje sve one sate što je napisao, tu negdje.
Sve ovo je proces koji traje i trajat će, a potaknuti razvoj će ukidati autistično-egocentrične autore kako bi se realizirali na višoj razini svijesti. Ljudski faktor je polazna i dolazna točka tog "projekta".

Ali nam treba taj faktor, značajeva nama treba, kako reče onaj.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 25/03/2016 : 21:19:43  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vladimir


- ja sam radio u zadnjih godinu i pol mali eksperiment. išao sam vidjeti što bi se dogodilo, ako nikakve najave novih izdanja ne stavljam na ovaj forum, nikakve najave ... znate što se dogodilo? NIŠTA.



znaš li što je 3.23% ?

postotak posjeta MojStripu koji su došli putem stripovi.com domene (i homepejdža, ako smo ikad i u ikakvom kontekstu tamo spomenuti, i foruma) od prvog dana portala do danas.

mrrrvicu ispred jutarnji.hr na kojem se JEDNOM pojavio JEDAN kratki tekst o MojStripu.

novih korisnika koji su tim kanalom došli na stranicu je - 1.89% (što je zapravo omjer u korist stripovi.com, jer ispada da oni koji dođu odavde ipak dolaze češće nego oni koji su na nas naišli nekim drugim kanalom).

...tako da me to što pišeš uopće ne čudi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2016 : 21:29:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

znaš li što je 3.23% ?

postotak posjeta MojStripu koji su došli putem stripovi.com domene



ovo je potvrda moje teze skicirane u prethodnom replyu, jurice

...i ohrabrujuće po pitanju prevladavanja nihilizma, jer govori da je naša publika unekoliko zdravija no što bi to moglo izgledati kad se okreneš po okružju
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 25/03/2016 : 21:45:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

6. Ono što mi smatramo stripom trenutačno se u Americi prodaje 2-7 puta slabije od stripova koji izlaze kao knjige (i koje mahom crtaju cure).


hmmm... nisam siguran da ja spadam u one koji ono što se prodaje 2-7 puta slabije smatram "pravim" stripom.

to je vjerojatno jedan od problema na koje nailazim na ovoj temi:
a) meni se baš te knjige koje crtaju cure sviđaju;
b) ne volim baš "lijepe" stvari;
c) nemam u dogledljivo vrijeme plan napustiti marketinške u korist umjetničkih voda kad se govori o novcu;
d) više marim za to "tko" nego "koliko" kad govorimo o publici.

kad se sve zbroji i oduzme - meni se trenutna strip scena u HR, moj položaj u njoj... - meni je to OK. ja sam s tim sretan i zadovoljan.

bih li volio više, bolje, popularnije... joj, naravno da bih. ali ja osobno sam zadovoljan.
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1981 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 25/03/2016 : 22:01:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by vladimir


- ja sam radio u zadnjih godinu i pol mali eksperiment. išao sam vidjeti što bi se dogodilo, ako nikakve najave novih izdanja ne stavljam na ovaj forum, nikakve najave ... znate što se dogodilo? NIŠTA.



znaš li što je 3.23% ?

postotak posjeta MojStripu koji su došli putem stripovi.com domene (i homepejdža, ako smo ikad i u ikakvom kontekstu tamo spomenuti, i foruma) od prvog dana portala do danas.

mrrrvicu ispred jutarnji.hr na kojem se JEDNOM pojavio JEDAN kratki tekst o MojStripu.

novih korisnika koji su tim kanalom došli na stranicu je - 1.89% (što je zapravo omjer u korist stripovi.com, jer ispada da oni koji dođu odavde ipak dolaze češće nego oni koji su na nas naišli nekim drugim kanalom).

...tako da me to što pišeš uopće ne čudi.


Ovo bi se tribalo bar pokusat promjenit.Tribali bi se malo vise izreklamirat na stranici.Npr.svaki novi broj kad izadje da ide u obliku vjesti na pocetnu stranu a ne da se reklamira samo na forumu.Virujem da bi se to moglo dogovorit sa moderatorima i sa Markosom.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 25/03/2016 : 23:12:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Nebitno po diskusiju, i inače, ali ova rečenica

>Ti isto, zadovoljan si jer si uspješan.

je iz moje vizure u svakom pogledu netočna.

mcn





Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8166 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 26/03/2016 : 02:32:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
>Tonto također, on crta za pare i zadovoljan je

...isto kao i ovo. Zadovoljan bi možda bio kad bi od toga mogao živjeti i kad bi se ostvarile moje utopije o kojima sam trkeljao... i to sve možda jer i tada bi vjerovatno htio više i bolje.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 26/03/2016 : 07:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Jurica, jer može sam sebe preispitivati kroz mojstrip.



hmmm... ovo manje više stoji.

sve je i tako u perspektivi: netko je vlasnik kafića i nesretan je što nije vlasnik hotela, a netko je sretan što ima posao u tom istom kafiću i konobarenjem može prehraniti obitelj.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/03/2016 : 09:26:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

Nebitno po diskusiju, i inače, ali ova rečenica

>Ti isto, zadovoljan si jer si uspješan.

je iz moje vizure u svakom pogledu netočna.

mcn



Ne bih ti htio proturječiti, jer je ova tvoja primjedba točna. Također se ne bih htio hvaliti, ali ljepota mojih postova se sastoji u tome što su gotovo savršeno zaokruženi. Tako da onaj prethodni, citirani, govori i ovo što (sada) kažeš, naime, u daljnjem tekstu, u poglavlju o nihilizmu.
Oba, prividno kontradiktorna dijela, se međusobno nadopunjuju.

Ti jesi ISTOVREMENO uspješan, nihilist, na površini zadovoljan, supstancijalno nezadovoljen i sve u tom stilu. A kako kažeš, svjestan si tih okolnosti i dalje se razvijaš, imaš iskru koja ti ne da da se fiksiraš, makar tvoja sjena pada preko pola (ma kakvi pola, čitave) hrvatske scene. Na putu da postaneš Maurović 2, i baš taj peh da još živi prastari Maurović, tvoja je ujedno sreća i sudba kleta.

U svakom slučaju, po meni, svoju zaslužnu poziciju mogao si (ili morao) kapitalizirati na, još uspješniji način. Dati prave hrvatske stripove ili usmjeriti našu scenu ka tom ostvarenju.

Da, sad će ponovo Jurica o perspektivama: što je to uopće "pravi hrvatski strip"? Nekome ono, drugome ovo, ionako su u Patku, a Malom_Mati se čini da je bit koje ionako nema u kordejevsko-macanovskom larpulatizmu.
Ali time nismo dobili ništa, samo se vrtimo.
To jesu nihilističke, "kozmološke" perspektive, poznate otkad je svijeta i vijeka. To je Propovjednik: isto sunce grije dobre i zle, sve se rađa i umire i tako kruži Zemlja u svemirskom beskraju.

Sada kažem: ima samo dva puta koja vode dalje od točke koju smo dosegli.

1. zapravo ne treba dalje, ionako je dobro (sa jedne svemirske distance - preokretanje kozmološkog nihilizma Propovjednika u "ponosno podnošenje" = mogorovic i krajnja konstatacija: dobro je dok traje)

2. silovati stvari i usuditi se reći što je to "pravi hrvatski strip", a što nije.

Ovaj drugi put je ujedno opasan, put opasnog mišljenja, jer je tako tanka granica da se skrene sa staze, da se prevrne sa oštrice britve = slučajevi Aguirrea, pukovnika Kurtza ili na primitvnijoj razini fašizam, staljinizam itd.

Taj put vodi u zvijezde ili u fijasko, u najpovoljnijem slučaju u grandiozni fijasko tipa Fitzcarraldo.

Ja sam za ovu drugu soluciju, a sve ovo je pripremanje staza. Ne može se srljati, nego prvo uopće treba otvoriti temu. I pitati se, kao što već jednom rekoh, poput Krleže u Ljubljani:

"Da li je naša strip-scena na visini one političke koncepcije, to jest njenog supstancijalnog ostvarenja...?"
Go to Top of Page

vladimir
New Member



Croatia
194 Posts

Member since 21/01/2005

Posted - 26/03/2016 : 11:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Send vladimir a Private Message  Reply with Quote
još bih pridodao samo jednu stvar:
domaći strip će u narednom periodu ovisiti o dvije stvari
FIBRA i MOJSTRIP
ako želite dobro domaćem stripu, podržite ove dvije platforme NOVCIMA.
eto. svo ostalo (i moja izdavačka kuća) dolazi posredno nakon ove dvije stvari.
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000