forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 212

naker
Advanced Member



4300 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/09/2024 : 21:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Somna: A Bedtime Story (#1-3)


Osmislile i ilustrovale: Becky Cloonan & Tula Lotay


Priča smeštena u jeku lova na veštice u Engleskoj tokom XV veka. Mlada, seksualno neispunjena žena se budi iz vlažnog sna gde je sanjarila kako joj se udvara misteriozno biće. Prava priča pred spavanje zar ne. Njen suprug je previše zauzet lovom na veštice i zapostavlja je, a njeni snovi postaju sve učestaliji i izazovniji, da počinje da bledi granica između sna i jave..

Erotski strip o ženi koja kroz seksualno zadovoljstvo teži za slobodom, i postaje podobna da je napastvuje Đavo. Društvo tog vremena rigidno i slepo veruje crkvenoj dogmi koja žigoši sve što smatra nastranim. Strip tematski ima dodirnih tačaka sa Indijanskim letom, ali nije toliko seksualan napadan kao to delo Pratta i Manare. Mada mene "ljubavna veza" između žene i misterioznog fantastičnog bića nažalost podseća i na Twilight filmove. Strip ima otvoren kraj i poslednji kadar dela može da se shvati na više načina.

Autorke zajedno pisale, i crtale strip. Jedna je bila zadužena za stilizovanu realnost, druga za fotorealističnu fantaziju. Kako se brišu granice između jave i sna, tako se i brišu razlike između ova dva stila.

Kao i kod Indijanskog leta, crtež je bolja strana stripa bar što se mene tiče
Go to Top of Page

vatrena_stenica
New Member



128 Posts

Member since 27/04/2024

Posted - 28/09/2024 : 12:21:50  Show Profile Show Extended Profile  Send vatrena_stenica a Private Message  Reply with Quote


A Righteous Thirst for Vengeance 1-2 [Rick Remender, André Lima Araújo] 3/5

Why is it on my shoulders? 'Cause I just happened to be here?

Kul triler, totalno filmska priča, brza vožnja, čitanje gotovo u jednom dahu. Nema smornih monologa i dijaloga, zapravo reči je malo. Ali, ima dark weba, naručenih ubistava, trgovine ljudima, zlostavljanja, korupcije, jurnjave, pucnjave i pomalo pravde i topline. Za objašnjenje kako se biraju žrtve, zašto im se dešavaju sva sranja koja im se dešavaju i kako su međusobno povezani, smo uskraćeni. Delovalo mi kao da je pisac samo zagrebao po površini jednog organizovanog kriminala. 

Da li tripujem ili glavni lik liči na nekog glumca? Tipa na Song Kang-hoa (u npr. Memories of Murder)?  Ili Ma Dong-seoka?

Crtež je uglavnom kul, ima svojih lošijih momenata. Scena u prvom broju s golubom je tužna istina o svetu danas.






Wherever there is man, there is Hell.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1047 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 30/09/2024 : 02:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Procitao sam The Road i ostavio komentar ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54672&whichpage=2

TLDR: razocarenje, 7/10
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4300 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/09/2024 : 22:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Džez Mejnard (Raule, Roher)


Kada sam video naslovnicu sa džez muzičarom koji u ruci drži trubu i sa tim nekim tugaljivim izrazom lica očekivao sam neku setnu, melanholičnu, muzikalnu priču o bolu jedne duše recimo u maniru Rebetika. Ali avaj, ovde se nažalost dobije nešto drugo..

Glavni lik je muzičar samo na početku stripa, i na kraju, dok je tokom celog trajanja ovog triptiha lopov. Strip je u celosti krimi-heist-triler-akcija sa glavnim motivom osvete. Izdaja iz mladosti, ukradeni dijamanti, lažni drugovi, korumpirani političari, tuča, jurnjava, akcija, pucanje, rokanje, akcija gas do daske 24/7. Strip ima filmsku režiju i kadriranje, kao da gledaš film. Mala zanimljivost: moguće da su autori stripa fanovi kultnog animea Cowboy Bebop jer je glavni lik džez muzičar, a jedna vinjeta u stripu je veoma slična sa čuvenim kadrom iz introa tog animea.

Nije ovo Rebetiko, Džez Mejnard je samo obična jeftina zabava sa puno akcije. Očekivao sam više
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4300 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/10/2024 : 20:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Ducks: Two Years in the Oil Sands (Kate Beaton)


Svi bi mi da dobijemo diplomu sa faksa, ali kada prođe grejs period i dođu na naplatu studentski dug i krediti zna biti veselo. Strip su memoari devojke iz kanadske provincije bogu iza nogu gde je teško naći dobar posao, pa su ljudi prinuđeni da rade za naftaše. Tamo su većina zaposlenih muškarci i vlada mačo atmosfera gde na jednu devojku dođe pedeset muškaraca. Ismevanje, zadirkivanje, podjebavanje, seksualno uznemiravanje itd., su samo neki problemi koje cure moraju da istrpe ako žele da zarade dovoljno da vrate kredite. I to ne samo cure, već i svi ostali koji su tamo zaposleni..

Dobar prikaz života i rada na radnim mestima o kojima se retko priča. Poučan prikaz polažaja devojaka i šta sve moraju da istrpe. Autorka postavlja dobra pitanja koja teraju na razmišljanje da li se ljudi ponašaju na određen način jer su takvi po prirodi, ili ih je rad i okruženje nateralo na to. Strip nije jednodimenzionalan, iako autorka kritikuje firme za koje je radila i ljude sa kojima je doživela neprijatna iskustva, takođe ističe i pozitivne strane rada za te kompanije i zahvaljuje se na svoj pomoći koju je dobila od radnika koji su bili dobri prema njoj. Iako je strip ozbiljne tematike, autorka ima specifičan smisao za humor koji na momente ublažava stvari i pruža dobar balans tokom čitanja jer ćete se nasmejati na pojedine provale i smešne situacije. Strip se u par navrata dotiče i zaštite životne sredine i zagađenju koje te firme stvaraju i praktički uništavaju okolinu ne samo fizički već i psihički jer ostavljaju trajne ožiljke ljudima koji tamo rade.

Strip koji bi svaki muškarac trebao da pročita jer znamo biti govna, i strip koji bi svaka devojka trebalo da pročita jer nikada ne možeš biti dovoljno oprezan u životu. I strip koji bi svako trebao da pročita jer je pre svega reč o odličnom i edukativnom štivu iz kojeg može mnogo toga da se nauči
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1047 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 01/10/2024 : 23:33:54  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Oba ova stripa (Ducks, A Righteous Thirst) sam listao u knjizari svojevremeno i citao im pocetke i nisu mi se "primili". Mozda pogledam opet.

Somna mi izgleda privlacno, pogledacu, hvala!

Edited by - wintermute on 01/10/2024 23:34:24
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1047 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 01/10/2024 : 23:50:01  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote


Da ostavim i na ovoj temi da sam nedavno kupio i procitao strip domaceg autora Petar & Liza u divnom izdanju na engleskom Fantagraphics-a.

O stripu diskutujemo na temi "Miroslav Sekulić" ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36409 (tamo su i slike, itd. da ne prenosim sve ovde).

Moja ocena je 10/10 a Markos je na toj drugoj temi samo rekao "Kolorka 309" . Dakle ovo ce uskori izaci i tamo i ja samo mogu da ga preporucim.

Amazon: https://www.amazon.com/Petar-Liza-Miroslav-Sekulic-Struja/dp/1683969642
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/210910836-petar-liza
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2238 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/10/2024 : 09:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote



Čitao sam i ja ovaj strip jer je bio ful razvikan. Naker je više manje sve rekao. Nije ovo jednostavna #metoo priča nego pokušaj da se ispriča o specifičnom radnom okruženju s puno razumijevanja i o utjecaju kapitalizma na ljude i okoliš, s puno razumijevanja za ljude koji tamo rade. Jer, s jedne strane - ti Oil sands su jedina prilika u tom kraju tamo da zaradiš za sebe i familiju, a s druge strane, posao koji ljudi rade je surov i prema njima samima i prema okolišu.

Minus je što je strip pomalo.. dosadnjikav. Priča je to iz života i nema sad tu nekih uzbuđenja, a crtež priča priču ali nije neš atraktivan. Svejedno, volio bi vidjeti Ducks prevedene, jer stip nadilazi svoje mane.

Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7626 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 02/10/2024 : 09:45:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
DUCKS (i slična dela) deluje kao produkt čoveka koji ima šta da kaže - ali kako??

- Da snima filmove - niko mu neće dati pare.
- Da piše knjige - nema taj nivo pismenosti tj spisateljskog umeća, a ako ga nemaš, izdavači knjiga te neće izdavati.
- Da radi stripove - ne zna da crta, ali u ovom slučaju može da nađe izdavače, a može i da nađe publiku, kojoj nikakva estetika, odnosno crtež, nisu bitni.

Treća opcija je mogla da bude i u varijanti da se nalaze crtači, ali bi onda veći deo zarade išao njima, a to jedan "autor" ne može da dozvoli.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2238 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/10/2024 : 16:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
To je po meni najveća snaga stripa, da ti ne treba puno da ispričaš priču. Strip je medij za narod
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1047 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 02/10/2024 : 16:56:00  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Mogu filmovi i uz pomoc Kickstartera da se prave. Pa ako ima interesa dobice se pare.

Sto se knjiga tice u USA se izda oko 1500 knjiga *dnevno* tako da... video sam svakakvo djubre (sto je subjektivno naravno) da se izdalo pa bi mozda i ovo moglo... A i to moze na Kickstarter.

Meni inace Ducks crtez nije smetao dok sam ga "testirao", crtez moze da bude "los" ili "decji" (sto je opet sve subjektivno) ali mora da bude konzistentan a ovaj meni jeste bio.

Pogledacu ponovo ovaj strip, vratio sam ga na listu.


EDIT: dobio je Eisnera prosle godine... sta god to znacilo... mozda zbog sadrzaja/politike...

Edited by - wintermute on 02/10/2024 16:58:26
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3246 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 02/10/2024 : 17:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Dobio je, jer je zaslužio, prosto. Stripčina. I da, bilo bi lepo videti i neko izdanje ovde.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1665 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 02/10/2024 : 17:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

To je po meni najveća snaga stripa, da ti ne treba puno da ispričaš priču. Strip je medij za narod



Valjda je pisanje najpristupačnije, majku mu!

Treba ti samo papir i olovka ili, češće, računar. I to najprostiji.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1053 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 02/10/2024 : 18:14:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Valjda je pisanje najpristupačnije, majku mu!



I to na forumu
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8183 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 02/10/2024 : 18:22:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
I ovako treba znati crtati, itekako.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2238 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/10/2024 : 21:15:36  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by pcoro

To je po meni najveća snaga stripa, da ti ne treba puno da ispričaš priču. Strip je medij za narod



Valjda je pisanje najpristupačnije, majku mu!

Treba ti samo papir i olovka ili, češće, računar. I to najprostiji.



Nije, lakše je ispričati kad ima i slika. Znaš onu izreku, kad nekom ne možeš neš objasniti: "Sto riječi i slika i opet nije dosta!"

Da bi najefikasnije, bez kerefeka ispričao priču najbolja je kombinacija riječi i slika, pa makar i jednostavnih.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1047 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 02/10/2024 : 23:40:56  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman

quote:
Originally posted by ridiculus
Valjda je pisanje najpristupačnije, majku mu!



I to na forumu



Samizdati knjigu na Amazonu je danas trivijalno.

Mnogi autori su tako poceli ogromne karijere, recimo Andy Weir (The Martian), prodao 5 miliona samo u USA i snimljen film sa Matt Damonom (prodao prava i za film) i Hugh Howey (Wool) koji je izjavio da zaradjuje sestocifrenu sumu u dolarima *mesecno* i koji je prodao prava za seriju Apple TV+...

Marie Force (nju nisam citao) je isto tako prodala preko 12 miliona Amazon samizdat knjiga (statistike za ceo svet) i zaradjuje preko $10M godisnje...
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1665 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/10/2024 : 05:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Nije, lakše je ispričati kad ima i slika. Znaš onu izreku, kad nekom ne možeš neš objasniti: "Sto riječi i slika i opet nije dosta!"

Da bi najefikasnije, bez kerefeka ispričao priču najbolja je kombinacija riječi i slika, pa makar i jednostavnih.



Ništa, trebaće ti slike da izguraš ovu postavku do kraja.

Jer ti pričaš o čitanju, ne o pisanju.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7626 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 07:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Sa svakim postom ste potvrdili moje reči, možda nesvesno.

Broj samizdatih knjiga u US je jako porastao poslednjih nekoliko godina, umnogostručio se, tako da je ukupan broj izdatih knjiga sa ISBN-om ogroman. Podaci variraju na koje sam naišao, ali ispada i veći od onoga koji wintermute pominje.

Da se autor Pataka (nigde ne vidim patke?, kad se pojavljuju?) odlučio za ovu (najlakšu - kako rekoste) varijantu, sad ne bi pričali o njegovom delu i niko izvan kruga od stotinak čitalaca, ne bi ni znao, posebno u svetu, da postoji. Ja sam naravno govorio o renomiranim izdavačima, kad sam pominjao da nije lako objaviti roman.

A kako, srećom, postoje oni koje sam pomenuo, kojima je estetika i neki domet u vizuelnom smislu nebitan (Red Marquis se uvek dobrovoljno javi), ako ne za svaki strip, ono za onaj čiji im sadržaj odgovara, autor Pataka dolazi i do svetske slave (bar njegov strip) i do novca.

Replike mogu, ali nisu neophodne, jer se sve slažemo.

Edited by - alexts on 03/10/2024 07:26:12
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7626 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 07:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
A Fibra će ga sigurno izdati, mislim da to nije uopšte neizvesno.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2238 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/10/2024 : 08:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Da se autor Pataka (nigde ne vidim patke?, kad se pojavljuju?) odlučio za ovu (najlakšu - kako rekoste) varijantu, sad ne bi pričali o njegovom delu i niko izvan kruga od stotinak čitalaca, ne bi ni znao, posebno u svetu, da postoji. Ja sam naravno govorio o renomiranim izdavačima, kad sam pominjao da nije lako objaviti roman.




U pravu si za sve osim ovog, lako je moguće da bi Patke bile još veći hit da su objavljene u nekom "cjenjenijem" mediju.
Patke se pojavljuju, one, koliko se sjećam, stradaju u nekoj lokvi/jezercu ulja/nafte.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7626 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 08:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Takve stvari i jesu materijal za film. Znaju Ameri šta rade, kad strip sadržajem privuče pažnju, šanse za ekranizaciju se povećavaju. To ne znači da će autor dobiti da piše scenario (možda i hoće, ako je nezavisni studio), ali pare od prava, u svakom slučaju.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4300 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 03/10/2024 : 11:10:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Da se autor Pataka (nigde ne vidim patke?, kad se pojavljuju?)



Bojim se da su za tebe patke nedostižne
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2622 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 03/10/2024 : 11:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
BLACK RIVER by Josh Simmons





Teško je preporučit ili ne preporučit Josh Simmonsa, jednako ga je teško, bolje reći mučno čitati, jer čovjek dira u totalno crnilo.
Kako je Spiegelman u svom Mausu užas prikazao kroz antropomorfne karikaturalne likove i s "grubim" crtežom i time još dodatno potencirao cijelu priču tako i Simmons kroz svoj sirovi oku neugodni "underground" crtež snažno zadire u emociju beznađa i ludila. U "Black Riveru", postapokaliptičnoj priči od jedva stotinjak strana, Josh uspijeva zaroniti u ljudsku psihu i pokazati nam sav horor koji nosimo negdje duboko u sebi.
Grupa žena plus jedan muškarac u mrtvom postapokaliptičnom svijetu pronalazi skladište prepuno hrane, vode, oružja... odavno umrlog starca i njegov dnevnik u kojem piše o Gattenbergu utvrđenom gradu obilja, sigurnosti, života...
u okvirima opustošenog svijeta svojevrsnoj mini Dembeliji gdje pitka voda, struja, krov nad glavom i topli krevet znače sve grupa odlučuje krenuti na put. A na putu ih ne čekaju samo borbe protiv drugih nego i protiv vlastitih umova, mjestu gdje najveći užas živi. Kroz banalnu postavku Simmons uspijeva čitatelja (više s ne prikazanim nego prikazanim) uvući duboko u mrak. I tu mu se moramo nakloniti, s minimumom postići maksimum mogu samo najtalentiraniji.

Na kraju: preporuka uz ono klasično "nije za svakog". Ili još preciznije: štivo za one s jakim želucem.







hejt, jal & rock 'n' roll

Edited by - verab on 03/10/2024 11:20:08
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7626 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/10/2024 : 12:15:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

quote:
Originally posted by alexts
Da se autor Pataka (nigde ne vidim patke?, kad se pojavljuju?)



Bojim se da su za tebe patke nedostižne



Zašto? Biće dostižne svima, kad počnemo da eksploatišemo litijum. Biće onda i ovde još materijala za scenarije za stripove.
Go to Top of Page
Page: of 212 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000