forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/07/2014 : 15:23:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Sad si me sjetio na tu knjigu, imam je i ja u hrvatskom izdanju; skoro sam zaboravio na nju. A trebao bih je pročitati. Inače, vidio sam u Kragujevcu neku noviju Dickovu kolekciju koju je izdao Znak Sagite (ili nešto slično od istog izdavača), uzeo sam samo Čovjeka u visokom dvorcu...



Kod nas ih, pretpostavljam, nema...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

VLADA 96
Starting Member



Serbia
83 Posts

Member since 04/07/2012

Posted - 26/07/2014 : 22:52:13  Show Profile Show Extended Profile  Send VLADA 96 a Private Message  Reply with Quote
"Zapisi iz mrtvog doma", F. M. Dostojevski

Ono sto coveku prvo upadne u oci dok cita ,,Zapise iz mrtvog doma” je stil kojim je pisano ovo delo. Ovde radnja nije takva da se dogadjaji nizu hronoloski i kontinuirano, vec je to sve vise fragmentarno, izlozeno u obliku secanja i utisaka koje povezuje glavna ideja ovog dela.

Ono sto se na vise mesta navodi je to da su ovde pretezno opisani dogadjaji iz prve godine robijanja glavnog lika. Ono sto je tu prvu godinu cinilo specificnom i zbog cega je ona najvise ostala u pamcenju glavnom junaku je upravo taj susret sa novim svetom, svetom robijasa. Njegovo plemicko poreklo je samo jos jedna otezavajuca okolnost u procesu privikavanja na novu sredinu. Ne zato sto je glavni lik imao nekakvih snobovskih navika, vec zato sto ga sami robijasi, koji su vecinom bili iz prostog naroda, nisu prihvatili kao jednoga od svojih. Koliko god da su bili u dobrim odnosima sa njim, oni ga nikada nisu prihvatili do kraja i ovde se dosta govori o tom nepremostivom jazu koji je stvoren izmedju plemica i obicnog naroda, te da jedan plemic nikada do kraja ne moze shvatiti prost puk.

U ovom delu do izraza dolaze odlicni psiholoski opisi robijasa, njihovih cuvara i majora, pa cak i zivotinja. Delovi koji su na mene ostavili poseban utisak su oni koji govore o prijateljstvu glavnog lika sa jednim muslimanom, zatim opis prvog dana Isaja Fomica (Jevrej) u kaznionici, opis smrti jednog robijasa obolelog od tuberkuloze, psiholoski portret krvnika, poglavlje ,,Akuljkin muz”...

Na samom kraju pojavljuje se misao o propaloj mladosti i snazi koja je ovde zaludno potrosena i postavlja se pitanje: ,,Ko je tome kriv?” Zaista, kada se pogleda, ovde su opisani mnogi izuzetni likovi koji su svoju energiju trosili na zlo. Sta bi tek bilo da su je iskoristili na nesto plemenito? Samo jedan delic toga mozemo videti u poglavlju gde se opisuju pozorisne predstave koje su robijasi pravili za Bozic (poglavlje koje mi se, takodje, dosta dopalo).
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 27/07/2014 : 23:24:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Kod nas ih, pretpostavljam, nema...



http://www.znaksagite.com/knjizara/index.php?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=k.+dick&submit_search=Search

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 28/07/2014 : 11:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Novi krimič od J.K. Rownling (drugi u nizu).



Nešto aktualno pošto je ebola opet na pohodu ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 28/07/2014 11:35:11
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 28/07/2014 : 12:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Je li iko od zemalja bivše Juge izdao Klaonicu 5 od Vonegata?
Čitao bih, ali mi se ne da patiti na engleskom...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/07/2014 : 14:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=100064288

Naišao samo na ovo.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17660 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 28/07/2014 : 16:11:02  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
čak štaviše
dosta je česta na pijacama valjda zbog velikog tiraža i veličine :D misle da je smeće pa je prodaju džaba

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 28/07/2014 : 19:16:10  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
E, hvala, taman da potražim na sajmu knjiga u Bg
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 29/07/2014 : 09:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Ja znam za dva izdanja - ono jeftino sa linka gore i lijepo, tvrdoukoričeno izdanje, ne mogu se sjetiti izdavaca. Eto, šanse ti rastu iz minuta u minut...

...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/07/2014 : 09:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Kod nas je tu knjigu izdalo Delo 2004. godine ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17660 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 29/07/2014 : 11:07:24  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php/topic,14005.msg552876/topicseen.html#new
evo prodaje lik za 200 dinara :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 30/07/2014 : 10:49:14  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Willis: All Clear, Blackout
Asimov: Magic
Atwood: The Handmaid's Tale
Baxter: Voyage
Bova: Jupiter, Orion, Orion and the Conqueror, The Precidipice, Venus

Da li se isplati čitati išta od ovih gore?

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 30/07/2014 : 10:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Neke od njih su besplatne:
http://www.ccel.org/ccel/bunyan/pilgrim.html
http://www.gutenberg.org/ebooks/601
http://poestories.com/read/purloined

Ima i sci-fija unutra. Malo, ali ima ...


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 30/07/2014 11:07:04
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2629 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 30/07/2014 : 23:10:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Willis: All Clear, Blackout
Asimov: Magic
Atwood: The Handmaid's Tale
Baxter: Voyage
Bova: Jupiter, Orion, Orion and the Conqueror, The Precidipice, Venus

Da li se isplati čitati išta od ovih gore?



Willis je uvijek dobra i još nisam naišao na neki njen roman ili priču koju se ne isplati čitati. Jedina zamjerka s ovim romanom u dva djela je da je pretjerano dug.
The Handmaid's Tale je jako dobar roman.
Ostalo nisam čitao.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 31/07/2014 : 09:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

The Handmaid's Tale je jako dobar roman.



Da, došao je u ovu zbirku 1001.

Hvala.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 08/08/2014 : 09:44:57  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.forgottenbooks.com/introduction (besplatni račun - jedna besplatna e-knjiga na dan)

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4606 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 17/08/2014 : 16:20:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
nisam se ovde javio pitaj boga od kada :/
i sta da prijavim, faulknerovu "buku i bes" po drugi put prekidam posle 40 strana - nikad mi se nije desila tolika konfuzija u glavi pri citanju, sve se mislim da je do prevoda (imam ono izdanje koje se delilo uz Novosti 2004)
I onda nasumice zgrabim Kisove "Rane jade" i raspadnem se od emocije/nostalgije/lirike samo tako. Sad mi valja nabaviti i "Basta, pepeo" i "Pescanik", mada verujem da ce mi se sve njegovo svideti.
Vase misljenje o Danilu?

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/08/2014 : 09:21:01  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Prvu knjigu je teško čitati - jednostavno ima autor takav stil tako da letite knjigom ali ne zbog toga, da saznate šta se zbiva, nego samo da dođete do kraja. Drugu možemo opisati sa nekoliko rečenica: Francuska. Droga. Incest. Smrt. Nije na nivoju njegovih prijašnjih knjiga. Ne preporučujem. Treču je napisao bivši pripadnik britanske vojske (bivši pilot RAF-a) i to se i vidi u stilu pisanja. Amerikanci i Britanci su dobri dečki, a teroristi - ovu ulogu igraju a tko drugi nego Arapi - loši. Nema tu nekih dubokih dilema o terorizmu, pa knjiga ne nudi ništa više nego nekoliko visokooktanske akcije. Knjiga, koja bi mogla poslužiti kao za neki "draft" za vojsku. Da ju je napisao neki Amerikanac, ne bih se začudio, ali Britanac ... No, kad znamo da je Engleska več dugo samo američki sluga sa ove strane Atlantika (Britanci za ispaljivanje svojih raketa sa atomskom glavom trebaju prvo tražiti dopuštenje Amerikanaca, jer ovi imaju kodove za njihovo ispaljivanje), onda se i ne treba čuditi tome ... Poslednja knjiga (kod nas prevedena kao Vuk) govori o idiličnom gradiču u Teksasu, u kojeg dođe jedan od najopasnijih ubojica. No, to nije sve, jer je lokalni šerif umiješan u mutna posla (hmmmm) pa tako grad ne ugrožava samo jedan, več dva "vuka" ... Dobro je to, da nam barem (na početku) dade nadu da če to biti dobra priča, ubojica na kraju nije uhvačen; ona scena, kad ubojica razgovara sa ocem Josephom i napokon otkrije, tko on zapravo je, je vrlo dobra. Loš je kraj, jer sve obrne na glavu - tek onda saznamo, da sve žrtve nisu mrtve, kako smo mislili, da je sve bio samo "stage" za nešto drugo. Ubojica se previše poigrava, pogotovo sa jednom od junakinja, koju bi berem nekoliko puta mogao ubiti, ali, kako to uvek biva - na kraju ne uspije u tome. Nije previše realan - barem ne tako kao recimo ubojice, o kojima možete čitati u novinama koji su oportunisti i ubiju sve, koje mogu. Znači, ubij prvo a tek onda razgovaraj. Po tome naš ubojica sliči na onog vrača (Vabaši?) iz Zagora, koji je zakopao Zagora do vrata u pijesak, a onda počeo sa Ajmo-pričati-pa-čemo-sačekati-da-vidimo-ako-netko-dođe-i-spasi-te dialogom. Naravno, tko čeka, dočeka, pa tako Zagora spasi slučajni prolaznik, a vrač se budi zakopan do grla u pijesku i čudi se Zagorovoj magiji. Ubica, na svu sreču, barem nije glup (traži odgovore na temu poante života i smrti) - premda ga uhvate več na početku knjige, ali odmah mijenjam njega i brdo njemu sličnih za ubicu koji bi bio sličan Hannibalu Lectoru, Moriartyju ili pak Sherlocku Holmesu.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 19/08/2014 09:24:05
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 27/08/2014 : 13:08:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote


Čitao sam već Bogdanovića i u ranijim UBIQ-cima i u nekim Sferakonskim zbirkama, ali ovakav Bogdanović overdose je zaista nešto što bih preporučio svima. Nekoliko bisera u zbirci zaista govori u prilog tome da jedva čekam da Bogdanović napiše svoj prvi roman. Ono što me najviše zanima je i to u kojem će smjeru ići jer priče se protežu od izrazito dubokih, osjećajnih i krajnje senzibilnih kakvih nema u modernijoj Hrvatskoj sf sceni, gdje je emocija i srce u prvom planu uz vrlo jaku radnju koja se gradi oko toga; do urnebesno duhovitih priča - ni takvog humora nema na našim prostorima (iako ima tu i tamo koja duhovita priča u nas npr. Krušvar, ali nije to taj tip humora); da jedino s čime mogu usporediti Danijela je Douglas Adams ali slavonskog tipa. Da, možda će netko okrenuti očima, ali izazivam svakoga neka uzme zbirku i neka se sam uvjeri. Jedina mana zbirci je Adnadinova naslovnica. Iako je sama po sebi odlična apstrakcija, ne leži tematski uz zbirku, ali baš ne leži - barem meni. Preporučam svima, ali ne znam gdje ćete nabaviti primjerak jer je zbirka gotovo ne nabavljiva.



Prvi dio Vernorove triligije Across Realtime, ne da me ostavio ravnodušnim, nego mi je po četvrti puta pokazao da Vingea jednostavno ne mogu progutati, svariti ili što ti ja znam (Mladjo pojma nema!).
Vlada mira više ne rješava sukobe, ratove, probleme agresijom u pravom smislu riječi nego koristi tehnologiju " vremenskog mjehura" i zamrzava određeni prostor, regiju u vremenu i prostoru. Mjehuri počinju pucati i nitko ne zna zašto... Ljudi se oslobađaju okova Vlade Mira, ali izgubljeni. Kako bi nanjeli diktatorskoj vladi težak udarac, tvorac prvobitnog "mjehura" udružuje se u pokret otpora te zajedno sa svojim novim učenikom stvara tehnološki savršeniju verziju istog energetskog polja. Borba počinje.
E sada, da je ovo pisao bilo tko osim Vingea mislim da bi bio hit nad hitovima, ovako - pročitati ako vas baš zanima ili ako ste ljubitelji Vernorovog opusa; što ja očito nisam.



Prvi susret sa Jeff VanderMeerom prošao je vrlo ugodno, zadovoljavajuće i poprilično obećavajuće. Prva knjiga Southern Reach trilogije Annihilation može se čitati i kao zaseban roman i to dobar roman koji u sebi krije ono što me kao pisca i čovjeka očarava i što svim svojim bićem pokušavam očuvati, a to je planet, okoliš i borba prirode s čovjekom. Ovdje doslovno priroda uzvraća udarac i to na majstorski način.
Radnja „Istrebljenja“ počinje unutar neobične Zone X, o kojoj jako malo saznajemo kroz roman, ali sasvim dovoljno da nas Jeff gura naprijed kroz priču i da čitamo s užitkom i strepnjom što bi se moglo sljedeće dogoditi. Pratimo četiri lika, od koji je cijela fabula stavlja na leđa biologinji i kroz njeno viđenje ekspedicije kroz Zonu X polako shvaćamo da stvari nisu onakve kakve se čine i da postoji puno šira slika svega što nas okružuje.
Roman koketira sa horor - sf-om i vrlo moćno korača usporedno s Piknikom pored puta legendarne braće Strugacki, samo što je ovo puno pitkiji roman i to je ono jedino što nedostaje, barem meni, da roman bude istinsko remek djelo. Naime, fali tu malo europejštine, previše je stvari amerikanizirano i pisano za možebitnu ekranizaciju (nepregledni opisi uzimaju maha na nekoliko strana pa se skreće fokus s važnijih stvari ), ali sam kraj vraća vjeru u nastavak imena Authority, a zadnjih desetak stranica VanderMera stavlja uz bok šačice istinskih SF autora koji zaista žele promijeniti svijet. Jako mi se sviđa takav pristup i preporučam knjigu svima onima koji žele pročitati jezovit, brz, mističan i poučan SF roman.



Druga knjiga "Southern Reach" trilogije potpuno je drugačija od svoje prethodnice Annihilation. Atmosfera je pogođena, ali ne baš sasvim jer, po meni, prva knjiga ima bolji učinak jezovitosti od ove. Radnja prati Kontrolora ili kako već možemo prevesti lika kojeg zovu "Control" i njegovo nastojanje da shvati što se točno dogodilo s misijom iz prve knjige. U svojoj istrazi nailazi na niz bizarnosti i shvaća da je ranije misija, kao i sve prethodne, dio vrlo zakukuljene mreže misterije koju pokušava otpetljati. Uz nekoliko virtuoznih rješenja Vandermeer pokazuje kako se iz ničega može stvarati napetost pa pomisao da će sve razriješiti u trećoj knjizi Acceptance, pomalo mi ulijeva nepovjerenje jer stvari su predobro zakuhane i prosto me strah da ne usere kraj i sve završi s nekim Bogom, rajem ili što ti ja znam... Knjiga se može čitati i zasebno, ali preporučujem prvo pročitati Annihilation.
Uz sve eventualne nedostatke - tajanstvenost se ponekad toliko ističe da pomalo zamara pred sam kraj i pitate se: pa dobro evo me pred kraj druge tvoje knjige, Jeff, i što me sad jbš s tim! Daj mi nešto konkretno, dovraga! - i iako daje odgovore na kapaljku, dovoljno je moćno da preporučim svima koji vole moderni SF. U biti, nemam pojma je li to SF, ali žanrovski svakako je Definitivno nešto najbizarnije, čudnije i jezovitije što sam čitao u posljednje vrijeme.



Kratke Dickove priče s pravom se smatraju remek djelima znanstvene fantastike i svi koji su ikada čitali ovaj žanr znaju da je ovaj autor dao baš najbolje od najboljeg u kratkoj formi. Kroz nepregledni niz Siriusa i Futura, do popriličnog broja prevedenih romana (i na hrvatski i na srpski jezik) s pravom možemo tvrditi da je P. K. D. autor kojeg naša regija jako dobro poznaje. Kada nešto dobro poznamo onda znamo i kako to može izgledati, pa je ova zbirka priča, poprilično razočarenje što se kvalitete tiče. Uz napomenu da svako SF izdanje podržavam, kupujem i čitam i svaki puta budem sretan kao malo dijete kada hodam do knjižare po novu knjigu. Kao i sve moje knjige, ni ovu neću nikome dati, pokloniti ni posuditi, iako mi se nije svidjela :). Prijevod A. Žiljka je vrlo korektan, dok je naslovnica onako, stara škola, baš kao da je pravljena za to razdoblje što je vjerojatno i bila namjera.

Zbirka se sastoji od tri priče: Čovjek – nepoznanica, Branitelji i Obješeni stranac. I upravo ova posljednja, i najkraća priča, je ono zbog čega volimo Dicka, dok su ove dvije poprilično neuvjerljive, predvidljive, da ne kažem dosadne.

Naravno, gledamo odmak od 60 godina, što vjerojatno ima veze s jeftinim autorskim pravima, ali odgojena SF publika ne želi gledati filmove bez zvuka i vrlo je teško ovu zbirku preporučiti početniku ili nekome mlađem, jer jednostavno vrijeme je pregazilo ove priče kao Aalborg Dinamo prije nekoliko dana, kažem opet, osim posljednje.

Čovjek – nepoznanica

Tipična hladnoratovska priča u kojoj računala predviđaju ishod eventualno zaraćenih strana. Zemljani se bore protiv vrste s dalekog Kentaura, ali su tipična alegorija za Sovjetski Savez i ludilo koje je vladalo pedesetih kada su svi držali prst na crvenom dugmetu. Otrgnut iz svog vremena Thomas Cole postaje nepoznanica u budućnosti koju računala ne mogu izračunati, ali i vrlo uspješan inženjer koji rješava do tada nerješive zagonetke – što je poprilična logička rupa jer teško da bi se i sam Tesla snašao u tehnološkim nebulozama današnjeg vremena i tako brzo asimilirao.

Ma priča je dobro pisana i ako gledamo iz udaljenog konteksta Dick i ovdje pokazuje vizionarstvo, no, teško je meni (koji zaista dosta znam o vremenu poslije 2. Svjetskog rata) a kamoli nekome kome je „hladni rat“ samo neka fraza koju je čuo iz povijesti, a zemlje poput Estonije, Uzbekistana, Ukrajine nešto potpuno normalno kao da se nisu sve stvorile raspadom jedne velike svjetske sile – prije 25 dugih godina, uopće pojmiti sve te političke zavrzlame koje su plele USA i SSSR. Nažalost, možda nešto najlošije što sam čitao od Dicka, no, ne i najlošije jer slijede Branitelji.

Branitelji

Pobuna strojeva u najkraćim crtama, ali pobuna strojeva mirotvoraca. Ljudi se nalaze već osam godina pod zemljom zbog visoke radijacije koja hara površinom. Ameri planiraju napraviti bombe dovoljno učinkovite da pobiju sve Ruse, dok Rusi planiraju napraviti dovoljno učinkovite bombe da pobiju sve Amere. Naravno, stvari nikada nisu kako izgledaju na prvu pa Dick uvodi (ne)očekivani twist koji smo do sada vidjeli barem tisuću puta. Da stvar bude gora, to se da naslutiti već od samog početka priče, pa je tajanstvenost u pripovijedanju gotovo smiješna. Pacifistička priča kojom Dick poručuje da se strane moraju dogovoriti (iako je bio jedan od najvećih protivnika komunizma – sjetimo se samo slučaja Stanislaw Lem). Jako loše, gotovo nečitljivo i bez trunke duše.

Obješeni stranac

Konačno! Luda, nezaboravna, pomalo klišeizirana priča o različitosti pojedinca i indoktriniranosti društva i društvenih masa. Priča u kojoj lako pronađemo sebe i naše probleme s kojima se srećemo svakodnevno. Lišena vremena u kojoj je pisana, Obješeni stranac je pravo malo blago, ne samo SF žanra, nego i književnosti uopće jer koketira sa žanrom i prelazi u područja nadrealizma i na trenutke podsjeća na filmove Davida Lyncha što je, po meni, jako dobra stvar. Kratka, jasna, poučna i moćna, priča koja nam konačno pokazuje zašto je Dick jedan od najvećih.



The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.

Edited by - Pirgavi on 27/08/2014 13:16:54
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/08/2014 : 20:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Michael Connelly:POSLJEDNJI PRERIJSKI VUK





Biti posljednji, zadnji od svoje vrste, svakako može biti posebno traumatično, a naročito ako ste pripadnik rase ponositih grabežljivaca poput vuka.Međutim prerijski vuk samotnjak može biti i čovjek, a ta njegova samoća može izvirati ili iz urođene osobnosti ili iz trauma koje je doživio, a nerijetko su obadvije stvari uzrok pomalo čudnom i povučenom ponašanju određenog pojedinca kojemu izrazito stresan posao te neprijateljski nastrojeni šef mogu samo produbiti duboki jaz između slobode prerije i unutrašnjih nemira. Harry Bosch nalazi se u ozbiljnim problemima. Napao je direktno nadređenog, dobio je suspenziju i sada njegov daljnji rad u policiji ovisi o mišljenju psihijatrice Carmen Hinojos. Nagomilao se stres u Prerijskom vuku, a suspenzija ga samo više i više gomila. Ali šta je tu je, Harry sada ima vremena i odluči se riješiti jedan davni slučaj. Nikad zaboravljeni. Slučaj ubojstva svoje majke. Prošlo je više od trideset godina od ubojstva ali Harry nikako da uđe u taj slučaj, da vidi zašto se nije našao počinilac, zašto nitko nije odgovarao i, na kraju, zašto je njegova majka, dama noći sa Los Angeleskih ulica, uopće ubijena.
Ali povratak u prošlost može biti puno gora noćna mora nego što je Harry pretpostavljao...
Izvrstan krimić. Connelly ni ovdje nije razočarao. sa Harryjem Boschom već sam imao susreta u knjigama Crni led i Crni odjek, a i ovdje je riječ o izvrsno ispričanoj priči koja obiluje preokretima, zavjerama, ubojstvima...I prije svega povratkom prošlosti. Likovi su na razini vrhunskih hard boiled krimića, sa izvrsnom dozom kombinacje onoga što je nužno za ovakav tip djela (melankolični glavni junak, problematični policajci, djevojka sa mračnom prošlošću...)sa mnogim drugim aspektima koji izvrsno nadopunjuju ovu hard boiled osnovu.Dinamike definitivno ne nedostaje ibilo bi tu materijala za jedan odličan film od nekih dva sata. Šteta samo što takav nije snimljen...
Likovi su izvrsni, dobro pogođeni, trodimenzionalni, sa kontinuiranim mijenjanjem i nadograđivanjem, čime knjiga dobiva na kompleksnosti, razrađenosti i napetosti.
Michael Conelly stvorio je još jedan odličan krimić čije čitanje predstavlja pravi užitak.

Svakako pročitajte.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 01/09/2014 : 11:26:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Ijan Mekdonald - Tekija (Dervish House)



Još jedan u nizu dobrih/odličnih Mekdonaldovih knjiga, ovog puta sa radnjom smještenom u Turskoj u bliskoj budućnosti. Priča se odvija oko neobičnih stanovnika jedne tekije u starom dijelu Istanbula čije se sudbine prepliću u vrlo dramatičnoj priči.
Vrlo brzo se dolazi do nagovještaja da se sprema teroristički napad, potpuno nekonvencionalan i tajnovit čije sprečavanje i razrješenje će bezmalo voditi par stanovnika stare tekije... Ne bih više o radnji jer bih morao otkriti dosta toga i ostaviti vas koji ćete ovu knjigu čitati užitka razotkrivanja.
Za prevod je bio zadužen Goran Skrobonja, vlasnik izadavačke kuće Paladin, koji je odradio fenomenalan posao. Ne znam koliko bih uspio skontati knjigu da sam je kojim slučajem čitao na engleskom.
Ono zbog čega volim Mekdonaldove knjige o zemljama trećeg svijeta u bliskoj budućnosti (Brazil, Reka bogova) je detaljnost koju on koristi prilikom slikanja određene kulture, naročito ako ste posjetili mjesta o kojima piše, kao što je slučaj samnom i Istanbulom - bilo je pravo uzivanje ponovo hoditi ulicama ovog grada ali iz perspektive bliske budućnosti...
Preporuka.

...

Edited by - vope on 01/09/2014 11:29:34
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 01/09/2014 : 11:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
A evo i dobitnika ovogodišnjeg HUGA:



Knjiga mi stiže uskoro tako da će doći brzo na ovjeru, njam, njam...

Ostale nominacije:



...
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 01/09/2014 : 13:02:46  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Philip Dick - We Can Build You



Ne baš tako sjajna knjiga, ne onako kako bi to očekivali od PKD-a, ali svakako zanimljiva teza o razvoju šizofrenije i upotrebi robota sa vjernim prikazom istorijskih ličnosti.


Philip Dick - The World Jones Made



Interesantnija od prethodne ali opet ne u vrhu Dikovih djela ova knjiga govori o mutantu koji može da vidi do godinu dana u budućnost i to koristi da postane neprikosnoveni vladar Zemlje istovremeno pokušavajući da spasi čovječantvo od najezde svemirskih spora...

...
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 01/09/2014 : 17:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Ijan Mekdonald - Tekija (Dervish House)



Još jedan u nizu dobrih/odličnih Mekdonaldovih knjiga, ovog puta sa radnjom smještenom u Turskoj u bliskoj budućnosti. Priča se odvija oko neobičnih stanovnika jedne tekije u starom dijelu Istanbula čije se sudbine prepliću u vrlo dramatičnoj priči.
Vrlo brzo se dolazi do nagovještaja da se sprema teroristički napad, potpuno nekonvencionalan i tajnovit čije sprečavanje i razrješenje će bezmalo voditi par stanovnika stare tekije... Ne bih više o radnji jer bih morao otkriti dosta toga i ostaviti vas koji ćete ovu knjigu čitati užitka razotkrivanja.
Za prevod je bio zadužen Goran Skrobonja, vlasnik izadavačke kuće Paladin, koji je odradio fenomenalan posao. Ne znam koliko bih uspio skontati knjigu da sam je kojim slučajem čitao na engleskom.
Ono zbog čega volim Mekdonaldove knjige o zemljama trećeg svijeta u bliskoj budućnosti (Brazil, Reka bogova) je detaljnost koju on koristi prilikom slikanja određene kulture, naročito ako ste posjetili mjesta o kojima piše, kao što je slučaj samnom i Istanbulom - bilo je pravo uzivanje ponovo hoditi ulicama ovog grada ali iz perspektive bliske budućnosti...
Preporuka.



Baš čitam Bespuće i kanim sve po redu jer imam sva paladinova izdanja (dao mi Skrobonja :)).. Za sada je to pravi Terry Gillian u literarnom obiliku i jako mi se sviđa... Čitao sam ranije njeguvu Chagu koja mi je najgluplji i dosadniji roman ikada :) - nisam uspio izdržati do kraja

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 01/09/2014 : 18:41:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Bespuće i druge "marsovske" knjige su potpuno drugačije pisane od ostalih njegovih knjiga, porprilično su Gilijemovske kako si rekao. Za moj ukus bolje su mi ove "trećezemljaške", konkretnije su i imaju odlične zaplete i ideje.

...
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.05 seconds. Snitz Forums 2000