forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 01/09/2014 : 20:53:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Bespuće i druge "marsovske" knjige su potpuno drugačije pisane od ostalih njegovih knjiga, porprilično su Gilijemovske kako si rekao. Za moj ukus bolje su mi ove "trećezemljaške", konkretnije su i imaju odlične zaplete i ideje.



Zapravo baš uživam čitajući...a ako je ovo ostalo bolje, kako kažeš... Mcdonald

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/09/2014 : 21:15:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pa nije ti valjda bolji od Vingea?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 01/09/2014 : 22:39:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Pa nije ti valjda bolji od Vingea?



Nitko nije bolji od Vingea! Jedan je Vinge... doduše, on i Sinan :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 01/09/2014 : 23:14:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Ann Leckie je za Ancillary Justice dobila Huga, Nebulu, Clarkea, Locusa za prvi roman i još ponešto nagrada. Na redu za čitanje mi je vjerojatno u listopadu i baš me zanima da li je toliko dobra koliko nagrade sugeriraju.
Bit će zanimljivo i usporedti bilješke s Vopeom.
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 02/09/2014 : 10:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Ann Leckie je za Ancillary Justice dobila Huga, Nebulu, Clarkea, Locusa za prvi roman i još ponešto nagrada. Na redu za čitanje mi je vjerojatno u listopadu i baš me zanima da li je toliko dobra koliko nagrade sugeriraju.
Bit će zanimljivo i usporedti bilješke s Vopeom.



Audiobook je već na sat i nešto :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 02/09/2014 : 11:00:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Peter Watts - Blindsight



Prvi susret sa dužom naracijom ovog pisca, čitao sam par priča u raznim publikacijama koje su me, pored raznih pozitivnih kritika, navele da kupim ovu knjigu.
Prije svega veoma zahtjevno štivo što se tiče engleskog jezika, ne pamtim da sam se sa nekim piscem toliko mučio bez obzira što se radi o extra hard sf-u. S adruge strane dobitak je veliki - čovjek nam daje veoma posebne poglede na postojanje inteligencije bez samosvjesnosti i koliko bi ta inteligencija bila superiornija kao što zaključuju protagonisti knjige prilikom susreta sa potpuno nepoznatom i "nelogičnom" svemirkom rasom. Ono što me kod sf-a posebno oduševljava su originalne ideje kao što je ova (bar do sada nigdje ništa slično nijesam pročitao) i pravo je blago kad vas neko "prosvijetli" i natjera vas da razmišljate nekim novim, neotkrivenim putevima.

...
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/09/2014 : 10:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Kantikulum za Lajbovica je bomba od kvalitete

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 15/09/2014 : 13:37:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Kantikulum za Lajbovica je bomba od kvalitete



Bogami da!

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 18/09/2014 : 11:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Robert Džordan - Točak vremena



Konačno sam priveo kraju čitanje kapitalnog Džordanovog djela, ne bez muke ali ne i bez užitka - naročito na kraju. Ukupno 14 knjiga u originalu + knjige podijeljene u dva toma u Laguninom izdanju; sa fotke se vidi skoro metar knjiga...
Zaplet je klasičan: sile zla žele svijet za sebe, sile dobra ne daju, junak se ne znajući da je junak krije u obliku običnog dječaka-seljaka koji ne želi tu ulogu, bezbroj avantura, izdaja, savezništava itd...
Moja glavna primjedba na serijal da je jedno 6 knjiga predug. Sve je to uredno i sažeto moglo stati u 7-8 knjiga i tada bi to bio serijal za sva vremena, ovako nakon četvrte knjige jednostavno morate odustati od detaljnog čitanja zarad očuvanja slobodnog vremena i zdravog razuma i početi da čitate sa debelim preskocima sve do otprilike 11. knjige kada se stvari opet konkretizuju.
Dobra stvar je što je Brendon Sanderson napisao zadnje tri knjige nakon Džordanove smrti i mislim da je to izvuklo serijal - naročito vrlo dobra zadnja knjiga kojoj bi malo hvalilo pa da bude maestralna.
Ako imate tonu slobodnog vremena i dosta strpljenja hvatajte se u koštac...

...
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 23/09/2014 : 10:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Ann Leckie - Ancillary Justice



Prvi dio trilogije Imperial Radch (drugi dio će biti publikovan za desetak dana), dobitnik svih bitnih SF književnih nagrada za 2014. godinu.
Priča prati individuu na putu osvete, ličnost koja je nekada bila vještačka inteligencija svemirskog broda koja je na kontroli imala cijelu posadu ljudskih dronova (ancillaries) ali je nakon dramatičnih događaja svedena na jednu jedinu ličnost... Radnja je smještena na granicama Radch imperije, dominantne u galaksiji čiji je cilj da sve necivilizovane rase, uglavnom humanoidne, uvede u civilizaciju u okviru svojih granica. O radnji više ne bih zbog mogućih spojlera.
E sad - da li je ova knjiga zaslužila sve te silne nagrade? Po mom mišljenju nije. Ništa novo niti revolucionarno ova knjiga ne donosi, u osnovi interesantna priča, poprilično sporog ritma koja zaplet gradi na hroničnoj šizofreniji imperijalnog vladara. Da se razumijemo - knjiga mi se sviđa, pročitaću i nastavak ali da je toliko dobra kako se da naslutiti po svim nagradama koje je pobrala vala nije. Možda je i konkurencija bila slaba, vidjeću, namjeravam da pročitam i Neptunes Brood i Parasite koji su bili u konkurenciji za Huga.
Ono što mi najviše smeta kod ove knjige je stvar sa polovima - naime, u pomenutoj imperiji u javnom obraćanju nema gramatičke razlike u polovima, svi su isti (iako, naravno, fizička razlika postoji) i bilo bi za očekivati da će biti korišćeno IT za obraćanje u trećem licu, međutim, nekom volšebnom logikom, spisateljica za oba roda koristi SHE, HER, DAUGHTER što vrlo brzo postaje iritanto i dovodi do konfuzije. Ali baš mrzim forsiranje feminizma po bilo koju cijenu pa i na ovaj vrlo glupav i iritantan način.
Tresla se gora rodio se miš(ica)...

...

Edited by - vope on 23/09/2014 10:36:29
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 23/09/2014 : 23:13:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Ann Leckie - Ancillary Justice


...

Ono što mi najviše smeta kod ove knjige je stvar sa polovima - naime, u pomenutoj imperiji u javnom obraćanju nema gramatičke razlike u polovima, svi su isti (iako, naravno, fizička razlika postoji) i bilo bi za očekivati da će biti korišćeno IT za obraćanje u trećem licu, međutim, nekom volšebnom logikom, spisateljica za oba roda koristi SHE, HER, DAUGHTER što vrlo brzo postaje iritanto i dovodi do konfuzije. Ali baš mrzim forsiranje feminizma po bilo koju cijenu pa i na ovaj vrlo glupav i iritantan način.
Tresla se gora rodio se miš(ica)...



It is not a bug, it is the feature
Cijeli eseji su napisani o korištenju ženskog roda za sve likove i kako to djeluje na čitatelje.

Slate ima zanimljiv članak: http://www.slate.com/blogs/lexicon_valley/2014/05/22/ancillary_justice_gender_pronouns_comparing_sci_fi_and_natural_language.html
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 27/09/2014 : 13:39:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Za one koje zanima, na nekakvom mini-sajmu knjiga na Glavnom kolodvoru mogu se za sitne pare (10 kn po primjerku) naći odlično očuvani prvi brojevi Siriusa, konkretno 3, 4, 5, 8 pa od 14 do 20 i opet od 25 do 30.

Budući da nisam osobiti ljubitelj prozne fantastike (preferiram fantastičnu nadogradnju realističnih prosedea), i nikad nisam kontinuirano čitao Sirius (dosta davno tu i tamo brojeve s preporukama), jučer sam vodeći se autorskim imenima uzeo brojeve 8 (Zelazny "Vrijeme oluje", Clarke "Sve vrijeme svijeta", Sturgeon "Crna soba"), 17 (Asimov "Sally", Simak "Smrt u kući", Philip K. Dick "Uljez", Clarke "Radar nije mogao pogriješiti") i 19 (Frederic Brown "Kuc kuc", Heinlein "Ja, mene, meni...", Branko Belan "Naricaljka za dostojanstvo iznimke", Asimov "Izgubljeni robot"), pa ću polako guštati u vjerujem odličnim kratkim pričama.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 27/09/2014 : 17:39:20  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ja ih čitam kronološki
sad sam na 60. broju
nekad uživam nekad se mučim
sve zavisno od broja do broja

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 27/09/2014 : 18:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Slate ima zanimljiv članak: http://www.slate.com/blogs/lexicon_valley/2014/05/22/ancillary_justice_gender_pronouns_comparing_sci_fi_and_natural_language.html


U pravu si, zanimljiv članak i zanimljiva uporaba jezika u romanu... Vjerojatno ovaj oblik feminizma za autoricu i nije nešto neobično. To je možda i bio feature zbog kojeg je dobila Nebulu,

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 01/10/2014 : 09:46:07  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Clarkson: Godine Top Geara
Knjiga sadržava Clarksonove najbolje kolumne, koje je dugi niz godina pisao za reviju. Piše o svačemu, ponajviše o - ma zamisli ovo - automobilima, ali i o odnosima u društvu, moralnom propadanju, euru, Britancima; što znači da je mogu čitati i ne-poznavatelji automobila ... Clarkson ne štedi nikoga, pa recimo Tonyja Blaira naziva "onaj majmun sa velikim ušima". Monty Pytonovci su Jeremyja, Richarda i Jamesa u svom poslednjem nastupu možda nazvali velikim guzama, ali to ne znači da momci nemaju ništa pametno za reči ...



Popov: Misija London
Junaci ove knjige su predstavnici bugarske ambasade u Londonu, koji u želji, da bi svima dokazali, da je i njihova zemlja (a i oni sami) zaslužila biti dio Europe t.j. dio razvitog svijeta, upadaju u manje i više smiješne prilike i neprilike; ali u toj "veliki borbi", da se dokažu drugima, ne mogu otarasiti primitivnih nagiba - želje po novcu i moči ... Zanimljivo, ponekad smiješno, ali ne spektakularno ...



Ballard: Suša
Zbog čovjekovog (a tko bi drugi to mogao?) umiješavanja u prirodu oblaci prestanu dolaziti u unutrašnjost SAD. Nema oblaka - nema kiše - nema vode t.j. ima je, ali sve manje i manje. Dolazi do polake dehumanizacije ljudi, pa se naš junak odluči (kao i večina ostalih) otputovati na obalu, gdje namjerava potražiti spas. No, i tamo spasa nema pa se zbog jednog događaja (lav iz zoološkog vrta iz njegovog grada uspije se probiti do obale, premda je ta vrlo daleko, što znači, da se negde između te dvije tačke nalazi voda) odluči vratiti u rodni grad gdje ga čeka iznenađenje - tamo još ima živih ljudi ... Prema kraju knjiga se čita kao neki mješanac iz kraja Poludjelog Maxa 3 (ona oaza i ljudi, koji žive u njoj) i Till A’ the Seas od Lovecrafta i Barlowa. Neobična knjiga, nema tu svemirskih lađa, nema tu aliena, nema tu epske priče kao u suvremenom sci-fiju. Samo propadanje ljudi, kad jim je oduzeto nešto, što nužno trebaju za preživljavanje. I opomena čovječanstvu, neka pripazi, kako se ponaša prema prirodi. A kraj čak i nije crn ... no, u stvari je, ali samo zbog toga, jer se nad junakom, dok on luta naokolo, nadviju crni oblaci. A on, zamišljen kao što je, jedva spazi da je počela padati - kiša ...

Bilo kako bilo, moram se složiti sa jednim od čitatelja, koji je rekao, da bi netko drugi iz ovoga uspio napraviti još nešto puno bolje od njega.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 01/10/2014 09:53:30
Go to Top of Page

Space Marine
Senior Member



Croatia
1228 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 01/10/2014 : 11:09:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Ballard: Suša




Ja baš od Ballarda dovršavam Potopljeni svijet. Još dvadestak stranica do kraja Pristojna knjiga, opisi ptopljenog krajolika su prelijepi, ali ih ipak ima malo previše. Zbog silnih opisa mi radnja djeluje usporeno.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/10/2014 : 23:30:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Dan Simmons:OPAKI TIP



Odličan je Simonns. A i svestran. Ako vam se nije odmah upalila lampica - da, to je tvorac Hyperion sage. A evo ga ovdje kao pisca klasičnog hard boiled krimića i moram priznati da je odličan. Malo je tako svestranih ljudi...
Sve usvemu, odlična knjiga. Glavni junak Joe Kurtz klasični je motherfucker poštenjačina (s tim da je bio u zatvoru 11 i pol godina jer je ubio lika koji mu je ubio curu) koji opet nekako uvijek zavši u problemima, a ovdje su problemi na svakom koraku.Ali ipak je ovo krimić novog milenija pa ovdje imamo ženskog dona, a i upotreba kompjutera je dosta zamijenila klasičnu istragu.
Radnja je čista klasika - netko ga pokuša ubiti, pogođena je i nevina osoba koja završava u komi i onda slijedi odmotavanje klupka. I to vrlo dobro.
Likovi su ovdje sjajni. Nitko nije crno-bijel, a oni koji su malo više crni imaju stvarno osebujne karaktere kao i dosta velike razlike u nijansama crne između sebe. Tu su naravno i barovi, noćni život velegrada, žene...
Priča na svojih 300-tinjak strana ni jednom ne posustaje, nema predugačkih opisa, stanki i razvlačenja tako da sve fino sjeda na svoje mjesto. A završni obračun stvarno je efektan i bilo bi ga odlično vidjeti na filmu.
Zaključak - svakako pročitajte. Ja jednostavno volim ovakvu vrstu knjiga prvenstveno zbog odličnih glavnih junaka - to su uvijek pravi muškarci, a ne nekakve plačljive mamine maze, i uvijek je u njihovom životu dovoljno alkohola žena i nasilja da vam svaka knjiga odlično sjedne.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/10/2014 : 23:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Inače, hvala svima koji su brisali postove tako da se sada popis na prvoj stranici ne slaže sa stvarnim stanjem.

Ma budem ja to sredio, nema beda.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/10/2014 : 10:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Space Marine

quote:
Originally posted by panzer

Ballard: Suša




Ja baš od Ballarda dovršavam Potopljeni svijet. Još dvadestak stranica do kraja Pristojna knjiga, opisi ptopljenog krajolika su prelijepi, ali ih ipak ima malo previše. Zbog silnih opisa mi radnja djeluje usporeno.



Došao Potopljeni svijet u 1001 books you must read before you die.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/10/2014 : 10:09:58  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Inače, hvala svima koji su brisali postove



cigani, ako se radi o recenzijama ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 02/10/2014 10:12:08
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/10/2014 : 10:11:33  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ma budem ja to sredio, nema beda.



A šta se ti buniš? Več neko vrijeme stojiš/spavaš na 122. stranici ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 02/10/2014 : 10:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
sad sam pročitao od Stanislava Lema Povratak sa zvijezda
neko staro crno izdanje koje je još bilo u lokvi vode kad sam ga vjerovatno kupio za siću
i smrdi na vlagu i dalje

nasuprot tome radnja je super... astronaut se vrati na zemlju nakon 10 godina ali zbog relativiteta na zemlji je prošlo 127 godina i ništa više nije isto...zemlja se promijenila i ljudi koji više nemaju želje za rizikom niti istraživanjem
nema nasilja ubijanjai i ostalih negativnih stvari... čak ni lavovi u zoološkom vrtu ne napadaju ljude :D
zaista lijep roman koji postavlja mnoga pitanja
čudo nije ekraniziraniji i eksponiraniji


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 02/10/2014 : 12:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

sad sam pročitao od Stanislava Lema Povratak sa zvijezda
neko staro crno izdanje koje je još bilo u lokvi vode kad sam ga vjerovatno kupio za siću
i smrdi na vlagu i dalje

nasuprot tome radnja je super... astronaut se vrati na zemlju nakon 10 godina ali zbog relativiteta na zemlji je prošlo 127 godina i ništa više nije isto...zemlja se promijenila i ljudi koji više nemaju želje za rizikom niti istraživanjem
nema nasilja ubijanjai i ostalih negativnih stvari... čak ni lavovi u zoološkom vrtu ne napadaju ljude :D
zaista lijep roman koji postavlja mnoga pitanja
čudo nije ekraniziraniji i eksponiraniji



U principu to je Haldemanov Forever War, ali na europski način. I da, izvrsna knjiga, puno bolja od Haldemanove koja je za 10 :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 02/10/2014 : 12:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
hm... cuo sam za to mada nisam Ćito
ali LEM je starija knjiga koliko vidim 15 godina :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 02/10/2014 : 13:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

hm... cuo sam za to mada nisam Ćito
ali LEM je starija knjiga koliko vidim 15 godina :D




Pa da..Lem je i stariji kojih 20 i nešto godina od Joea

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.65 seconds. Snitz Forums 2000