forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/04/2016 : 10:12:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Kiša u Indiji, ljeto u Berlinu - Kristina Gavran

U ovoj zbirci kratkih priča vezanih uz putovanja: daleka, neostvarena, zamišljena, obična i sudbonosna, autorica s lakoćom pobuđuje cijeli spektar emocija. Jednako uspješno pripovjedajući i iz ženske i iz muške perspektive, omogućuje svakome tko uzme knjigu u ruke lako poistovjećivanje s jednostavnim, no gotovo stvarnim likovima. Koristeći formu kratke priče na najbolji mogući način, Gavran nam pruža neobične crtice iz života običnih ljudi. Otkriva nam njihove tajne, a one nas, kako tajnama i priliči, mole da ih podijelimo. Ovaj put iznimno, upravo to i trebamo učiniti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/04/2016 : 10:36:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Imperij - Christian Kracht

Temeljen na istinitim događajima, ovaj kratak roman govori o mladom nijemcu koji je otišao na mali pacifički otok provesti ostatak svog života u samonametnutoj izolaciji, živeći isključivo na kokosovom orahu i u potpunosti nag. Jasno je da se od knjige takvoga sadržaja teško može očekivati da bude pisana jednostavnim, uobičajenim načinom, no Kracht ovdje, čini mi se, ipak nepotrebno zamršuje tekst. Ubacivanje mnoštva poznatih ličnosti s kraja 19. i početka 20. stoljeća ispočetka djeluje kao simpatična dosjetka, no vrlo brzo postaje zamorno i, sveukupno gledajući, u potpunosti je suvišno. Isto vrijedi i za vremenske skokove u naraciji koji, usprkos tome što donose zanimljive detalje iz života glavnog lika, kao da se uvijek pojavljuju u krivom trenutku, te za, meni potpuno nejasna, opširna skretanja u živote drugih likova. Ipak, ne može se poreći da Imperij ima zanimljivih trenutaka, pa čak i neki luckasti šarm, te je na kraju, unatoč svim minusima, relativno zabavno štivo, ništa više niti manje od toga.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/04/2016 : 10:50:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Evanesco - Valent Pavlić

U svom književnom prvijencu Pavlić kroz formu kratke priče progovara, kako i sam naslov kaže, o nestajanju. Strah, otuđenost, predaja, bijeg od drugih i od samog sebe prisutni su u njegovim pričama u tolikoj mjeri da ne mogu a ne zapitati se otkud u jednom mladom autoru tolika ravnodušnost, pa čak i odbojnost spram svijeta koji ga okružuje. Gotovo svaku priču odlikuje potpuni nedostatak ljudske topline, što, naravno, ne mora nužno biti loše, no u ovom djelu tek ponekad djeluje autentično i ostavlja dojam. Iako je autorovo spisateljsko umijeće očito i njegove priče nam se, dok ih čitamo, s lakoćom materijaliziraju pred očima, njima ipak nedostaje emocionalne uvjerljivosti te se prevladavajuća depresija u njima doima kao sama sebi svrhom, čineći djelo pomalo pretencioznim. Unatoč tome Evanesco nudi dovoljno da bi se opravdalo, ako već ne i preporučilo, čitanje istog.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/04/2016 : 21:23:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Hall ili izum tuđine - Jochen Kelter

Kelter pripovijeda naizmjence dvije priče, onu Halla, razočaranog i depresivnog pisca, smještenu u 90-e godine 20. stoljeća, i onu Mariane, venecijanske pjevačice i skladateljice iz 17. stoljeća (i glavnog lika knjige koju Hall piše). Kao poveznica dviju priča može se prepoznati bijeg od stvarnog života i traženje utočišta u umjetnosti, no i, bar u mom slučaju, osjećaj iznimne dosade koji obje izazivaju. Dok bi Kelterovi kićeni opisi što venecijanskog i grčkog pejzaža, što unutrašnjeg stanja njegovih likova, trebali, pretpostavljam, izazivati divljenje i buditi emocije, u meni su samo izazivali poriv da zaklopim knjigu. Ipak, odlučio sam izdržati do kraja nadajući se da će sve sjesti na svoje mjesto i da će mi se razotkriti razlog zbog kojeg je vrijedilo (pro)čitati ovaj roman, no kada sam tamo i stigao ispostavilo se da sam bio pretjerano optimističan. Kako je svaki roman zapravo dijalog između pisca i čitatelja, tako i ovdje postoji mogućnost da problem nije u Kelteru već u meni, no koliko god se trudio ne mogu u ovom djelu pronaći ništa vrijedno, pa čak ni zanimljivo.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/04/2016 : 19:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Bornholm, Bornholm - Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Čitajući dvije priče vezane za danski otok Bornholm koje nam Klimko-Dobrzaniecki podastire u ovoj knjizi, emotivna stanja su mi se smjenjivala ponekad i sa svakom stranicom. Čas sam se smijao na sav glas, čas bio zabrinut, čas razočaran, pa frustriran, oduševljen, uzbuđen, tužan, nasmješen. Ovo je u prvom redu priča o dva muškarca iz različitih zemalja i različitog vremena koji dijele mnogo više od nesretnog života, no autor ju koristi da bi progovorio o mnogim važnim temama. Od ljubavi do starosti, od opsesije do nade, rijetko čega se u ovom djelu ne dotiče i, što je možda i važnije, čini to na pristupačan i intrigantan način, praktički nas tjerajući da se smijemo tragičnosti života. Nevjerojatno je koliko mu to polazi za rukom, te čak i prisjećajući se gorkog i mučnog kraja, u nama odzvanja smijeh. Pitam se je li možda upravo to ono što je Klimko-Dobrzaniecki htio postići, objasniti nam da je život prekratak da bi ga shvaćali ozbiljno?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/04/2016 : 20:27:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja jedanaesta: Cipar

Eksperiment - Myrto Azina Chronidi (prevela Nives Fabečić Bojić)

Nije teško za pretpostaviti da jedna mala zemlja poput Cipra, s tek oko milijun stanovnika, nema veliku i jako razvijenu književnu scenu. Kratka potraga bespućima interneta otkrila mi je tek nekoliko značajnijih imena. No ne i autoricu Eksperimenta. Možda je to stoga što je ona, iako je prvu knjigu izdala već sa šesnaest godina, većinu svog života posvetila medicini.Chronidi je naime doktorica obiteljske medicine koja je u četrdeset godina objavila tek četiri knjige. Ali što to govori o njenom spisateljskom umijeću i ima li uopće ikakve veze s njime? Moram priznati da ne znam, ali s istim nisam nimalo oduševljen.

Iako se Eksperiment vodi kao roman, on zapravo leži negdje između romana i zbirke kratkih priča. Naime, svakih nekoliko stranica nailazimo na priču/poglavlje novog imena. Eksperiment iz naslova odnosi se na ideju jednog zaljubljenog para da zajednički napišu knjigu. Oboje će sudjelovati u pisanju likova i okvirne radnje te će potom ona pisati razmišljanja ženskog lika i njen dio dijaloga, a on će činiti isto za muškog lika. A da bi usmjerili sve svoje emocije i koncentraciju na tekst, za vrijeme pisanja suzdržavati će se od bilo kakvog oblika seksualne aktivnosti.

Rezultat njihovog (a samim time i autoričinog) rada je skup jedva ili nikako povezanih priča s muško-ženskim parom u centru. Svaka priča na kraju nosi datum, čiju svrhu nikako ne uspijevam dokučiti, a vrijeme za Chronidi i njene likove očito prolazi u svim smjerovima. Dok su neke priče lako razumljive, druge su pisane toliko eliptično da nisam siguran da li autorica sama zna objasniti što je točno htjela njima poručiti. A ono što je zajedničko svima, potpuni je nedostatak bilo kakve romantičnosti i erotičnosti.

Tekst na koricama knjige upućuje na autoričinu prozu kao "fluidnu i poetičnu", a kritika ju hvali kao "drugačiju". Mogu se složiti s gotovo svime navedenim (fluidnost je nešto što nisam imao prilike osjetiti čitajući knjigu), no, bojim se, s ne baš pozitivnim konotacijama istih pojmova na umu. Po meni je riječ o ipak neuspjelom eksperimentu.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12514 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 25/04/2016 : 15:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Besplatne e-knjige:

http://www.amazon.com/dp/B01EKNN4LE (do 28.4.)

http://www.amazon.com/dp/B01C2334GO (do kraja tjedna)


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

vešmašina
Average Member



599 Posts

Member since 12/10/2013

Posted - 25/04/2016 : 21:48:30  Show Profile Show Extended Profile  Send vešmašina a Private Message  Reply with Quote
Đavo u Sarajevu - Nenad Veličković



zbirka priča o dešavanjima i životima civila za vrijeme opkoljenog Sarajeva.

Knjiga je puna emocija, teške priče o preživljavanju Sarajlija i to ne samo doslovno fizički već duhovno i emotivno.

Nakon svake priče čovjek se zamisli koliko mu je ustvari dobro u životu, koliko ne cijeniš neke sitnice i sve ovo kaj se dešava oko nas je pičkin dim u usporedbi s onim kaj se desilo u Sarajevu.

Ocjena: 8,5/10
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/04/2016 : 05:38:13  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Zoran Žmirić

Iz jednog starog intervjua za t –portal.
P: Koju bi knjigu hrvatskog autora preporučili strancu?
O: Meni je to užasno komplicirano pitanje, jer ljude ne dijelim na domaće i strance… za mene stranac nije onaj čovjek koji ima drugačiju putovnicu od mene. Ne može mi stranac biti čovjek koji je 20 puta pogledao Blade Runnera ili doma sluša Killing Joke i Joy Division, pa bio on i iz… Burkine Faso. Ljude dijelim na istomišljenike i neistomišljenike, a istomišljeniku bih svakako preporučio neku knjigu koja mi se svidjela, a neistomišljeniku…. onu koja nije.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/04/2016 : 09:44:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja dvanaesta: Estonija

Pogranični teritorij - Tonu Onnepalu (prevela Ivana Šojat)

Pogranični teritorij prvo je Onnepaluovo djelo, i ujedno najzaslužnije za njegov status najcijenjenijeg suvremenog estonskog književnika. U pitanju je epistolarni roman sastavljen od nikad poslanih pisama koje neimenovani autor piše Angelu, svom poznaniku/prijatelju/ljubavniku. Već u prvom pismu spominje se zločin i ostatak romana nam malo po malo otkriva o kakvom je zločinu riječ i opisuje detalje koji su do njega doveli.

Ipak, ovdje nije riječ o nikakvom kriminalističkom romanu. Spomenuti zločin služi uglavnom da poveže pisma/poglavlja i uspostavi kakvu-takvu kronologiju događaja. Naime, u pismima pripovjedač prepričava svoj životni put kroz kratke i dobrim dijelom nepovezane slike, ne vodeći se pritom vremenskim redoslijedom već trenutnim asocijacijama.

Glavni lik romana dolazi iz neimenovane istočnoeuropske zemlje (za pretpostaviti je da je riječ o Estoniji) u Pariz gdje radi kao prevoditelj. Onnepalu od početka čini jasnom važnost podrijetla svog junaka, kao i njegovog (istospolnog) seksualnog opredijeljenja. Stječe se dojam da su upravo to razlozi njegove anksioznosti i opće izgubljenosti u svijetu koji ga okružuje. Pripovijedač sam postaje pogranični teritorij, na razmeđi "zaostale" istočne Europe i "razvijenog" zapadnog svijeta, između statusa uglednog intelektualca i pojedinca neprihvaćenog zbog svog seksualnog opredijeljenja, on postaje nevidljiv.

Nažalost, kako glavni lik gubi svoju konkretnost, isto se dešava i sa samim romanom. Onnepalu cijeli roman piše pomalo snovito, fantazmagorično, otežavajući raspoznavanje istine i laži, i to funkcionira sve do pred sam kraj kada se njegova svojevrsna struja svijesti raspada, te izostaje bilo kakav oblik katarze, konačnog ushićenja ili koje god emocije. Naravno, to ne znači da je roman loš, no potencijal koji ovaj vrlo interesantan tekst nosi na kraju ostaje ne u potpunosti ispunjen.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/04/2016 : 23:10:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



14 - Jean Echenoz

Nevjerojatno je koliko dobro Echenoz uspijeva dočarati tragediju i užase Prvog svjetskog rata u samo 80 stranica. Prikazujući sudbine petorice francuskih mladića on uvjerljivo opisuje manje ili više bitne detalje iz života onih koji su otišli u rat, kao i onih što su ostali, istodobno pružajući i širu sliku. Echenoz zauzima neobičan odmak od svojih likova, gotovo kao da ih dokumentaristički promatra, što na trenutke daje romanu ironično-humorističan ton, ali i omogućava hladne no realne opservacije poput one da je rat dosadan. 14 je djelo koje pokazuje kako se s malo može reći puno.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12514 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/04/2016 : 18:40:57  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Ako ste ikad čitali knjigu Muž, koji je zamijenio ženu za šešir, i sviđala vam se, onda su ove tri baš prikladne za vas.



Vrlo dobar skandinavski (norveški) krimič.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 29/04/2016 18:42:36
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12514 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 30/04/2016 : 08:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Brdo vježbi za poboljšanje vašeg izgleda i kondicije ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 30/04/2016 08:18:59
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 30/04/2016 : 17:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Razgovori nasamo - Andres Neuman

U ovom romanu Neuman piše dekonstrukciju obiteljskog života (ili možda preciznije, njegovog kraja) i to pričajući priču iz tri perspektive. Mario, neizlječivo bolestan suprug i otac čiji je život na samom kraju, u bolničkom krevetu snima svojevrsnu ispovijest za svoga sina. Elena, njegova supruga, vodi dnevnik ispresijecan citatima iz brojnih knjiga koje čita. Njihov sin Lito vodi bilješke s prvog i posljednjeg putovanja na koje je otišao s ocem. Kroz tri značajno različite perspektive (prikazane različitim stilovima) Neuman donosi izuzetno realne prikaze boli, srama, strasti, gubitka, ljubavi, sreće i užitka, ali postavlja i brojna pitanja od kojih je možda najvažnije - imamo li pravo biti sretni bez obzira na sve? Odgovor, naravno, treba potražiti svatko za sebe, no što više razmišljam o tome sve mi se više čini da odgovora zapravo nema i ne može biti. Da smo osuđeni stalno se pitati iznova, dok nam život prolazi u neizbježnom miješanju zadovoljstva i muke.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/05/2016 : 00:04:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vešmašina

Đavo u Sarajevu - Nenad Veličković



zbirka priča o dešavanjima i životima civila za vrijeme opkoljenog Sarajeva.

Knjiga je puna emocija, teške priče o preživljavanju Sarajlija i to ne samo doslovno fizički već duhovno i emotivno.

Nakon svake priče čovjek se zamisli koliko mu je ustvari dobro u životu, koliko ne cijeniš neke sitnice i sve ovo kaj se dešava oko nas je pičkin dim u usporedbi s onim kaj se desilo u Sarajevu.

Ocjena: 8,5/10




Đavo u Sarajevu sam čitao još onda kad je knjiga objavljena u Feralovoj biblioteci, k tome i nedugo poslije njegovih Konačara, i izuzetno mi se svidjela. Čak i više od Konačara, koje najtoplije preporučam.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12514 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 01/05/2016 : 07:24:38  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da sci-fi lobi polako gubi nadzor nad ovim topikom ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 01/05/2016 07:26:11
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12514 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 01/05/2016 : 08:25:37  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.amazon.com/Martian-Engineers-Notebook-2-ebook/dp/B00UMR7EV4 (besplatna do 5.2.)

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/05/2016 : 10:54:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
http://www.jutarnji.hr/kako-je--invazija-guze-svemirskog-raptora--uopce-nominirana-za-prestiznu-nagradu--bijesni-stenci-unistavaju-sf-pod-izlikom-borbe-protiv-ljevicara/1569893/

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/05/2016 : 17:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Vikas Swarup:ŠESTERO OSUMNJIČENIH
Algoritam, 2013.
455 str.



Pisac i diplomat Vikas Swarug ponajprije je poznat kao autor knjige Q & A po kojoj je snimljen oskarom nagrađeni film Slumdog millionare. Čovjek je to sa kvalitetnim backgroundom koji također pokazuje da bi mu (ako već i nije) pisanje moglo postati i glavno zanimanje. Šteta tako dobrog pisca u diplomaciji:))
Vicky Rai, raskalašeni sin Ministra unutarnjih poslova indijske savezne države Uttar Pradesh ubija šankericu Ruby Grill samo zato što mu nije htjela poslužiti piće. Sedam godina kasnije skandaloznom presudom Vicky je oslobođen i sada proslavlja svoju slobodu velikom zabavom. Ali Vicky je na toj zabavi upucan, a kod šestoro osumnjičenika nađen je pištolj. Tko je kriv?
Ovdje je riječ o prvorazrednom krimiću. Pisac odlično gradi kolaž od glavnih likova, svaki je u potpunosti drukčiji od prethodnog, a konačna slika koja se malo-pomalo sklapa dovodi nas do spoznaje koliko je ponekad sve povezano, u ovom slučaju oko ubijenoga. Likovi svojim pričama također daju sliku Indije - zemlje apsolutnih suprotnosti, nejednakosti i na momente potpunog kolapsa i bezvlađa, ogromne zemlje koja kontinuirano puca po šavovima, a ipak je nekako i dalje cijela. Kako čovjek uopće može ostati normalan u takvoj zemlji, pitanje je koje će vam dosta puta pasti na pamet. Uglavnom, to je jedna od najboljih odlika ove knjige - prikaz Indije i indijskog društva. sama savezna republika, odnosno njen politički dio nije baš prikazana u lijepom svijetlu (inače Uttat Pradesh ima nešto malo manje o 200 miliona stanovnika - koliko ono nas ima?) laži, korupcije i prevara ima svuda a dosta veliki broj likova prikazan je u dosta negativnom kontekst. Ali to je svijet - ružan, mračan i zao.

A Swarup ga odlično predstavlja.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12514 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/05/2016 : 19:01:39  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
To več imamo ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/05/2016 : 19:27:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ali ja sam tek sad pročital:D
Pa može više recki iste knjige, zakaj ne?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/05/2016 : 17:21:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Kasiopeja - Bettina Balaka

U Kasiopeji austrijska književnica Bettina Balaka slaže uvjerljiv i detaljan mozaik ljudskih života. U njegovom centru nalazi se Judit Kalman, kći imućnog austrijskog građevinskog poduzetnika, koja dolazi u Veneciju susresti Markusa Bachgrabena, mladog književnika za kojeg vjeruje da joj je suđen. Tu glavnu nit priče Balaka presijeca sa mnogim povratcima u njenu prošlost, kao i prošlost ljudi posredno ili neposredno vezanih uz nju, no uvijek u pravo vrijeme, ne narušavajući tempo kojim smo vođeni. U romanu se dotiču razne teme, od umjetnosti, preko obiteljskih i općenito međuljudskih odnosa, pa sve do nacizma u Austriji. Ipak, unatoč ozbiljnosti mnogih tema, djelo je prožeto specifičnim humorom koji uglavnom proizlazi iz Balakinog vještog miješanja elemenata gotovo svih mogućih literarnih žanrova. Doista, kada bi pokušali odrediti gdje Kasiopeja pripada, izgubili bi se jednako lako kao u uskim venecijanskim uličicama kojima nas vodi. Jednako kao i kad bi htjeli reći o čemu ona zapravo govori. No to su labirinti iz kojih ne želimo izaći.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 23/05/2016 17:25:51
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 08/05/2016 : 10:44:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



The other Venice - Predrag Matvejević

Matvejević ispisuje posvetu manje poznatoj Veneciji. Onoj daleko od bliceva fotoaparata, raskošnih palača, svečanih crkava i umjetničkih galerija, a opet, tako blizu. Jer takav je taj grad, vidljivo i nevidljivo stoje jedno uz drugo, pored svake predivne palače ili crkve stoji neugledna kuća jednako bogata prošlošću, uz svaku glavnu ulicu teče mnoštvo malih, neupadljivih, no ništa manje važnih. Govoreći o izgubljenim zanimanjima, skrivenim vrtovima i zanemarenom raslinju, Matvejević je uspješno prenio atmosferu skrivenu iza mravinjaka turista i s lakoćom mi prizvao u sjećanje odjek koraka u njenim uličicama i šum vode njenih kanala, te još jednom otvorio prazninu koju krijem u sebi a može ju ispuniti samo Venecija.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/05/2016 : 14:59:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
John Case:MORBIDNOST


U kakvoj su vezi uništenje jednog sela u sjevernoj Koreji, dvostruko ubojstvo u Hudson Valleyu i putovanje broda ledolomca u norveškom moru koji ima za cilj iskopati tijela davno poginulih rudara? Sve tri priče kreću sa dobrim premisama, razvijaju se, napreduju - i onda finale ne ispunjava očekivanja. sama napetost i fluidnost radnje odlično funkcioniraju sve do tog zadnjeg dijela gdje očito fali znanja za napraviti veliki finale koji će knjigu dovesti do odličnog, napetog i eksplodirajućeg završetka. pratimo dosta likova koji se međusobno isprepliću ali na kraju se glavni likovi svode na dvoje - Franka i Anni, koji, tko bi rekao, na kraju završe skupa. Dobor su prikazani ali malo više osobnosti i karaktera kod njih dvoje ne bi bilo naodmet. ostali - vjerski fanatici, FBI-evci, ekipa iz CIA-e, te ostali sporedni likovi, nisu baš u najbolje riješeni. sam glavni negativac, potpuni luđak nije loše opisan ali je bilo materijala za puno puno bolu razradu lika.
Također, još je jedna stvar bitna:Ne znam da li je do prijevoda ili do krivog načina pisanja (gotovo sigurno je ovo prvo) ali knjiga obiluje nelogičnim rečenicama koje su u potpunosti van konteksta te je knjiga dosta puta teška za čitanje. Prijevod je sterilan, previše doslovan, a i poneko objašnjenje određenih kratica ne bi bilo naodmet. Dosta puta sam morao više puta čitati rečenica da bih shvatio da su zapravo potpuno krivo preveden, odnsno u potpunosti su van konteksta. Šteta.
sve u svemu, Morbidnost je jedan solidan krimić sa zanimljivom idejom ali daleko je to od genijalnog.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/05/2016 : 19:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Utvara Alexandera Wolfa - Gajto Gazdanov

Neimenovanog pripovjedača već godinama muči sjećanje na jedino ubojstvo koje je ikada počinio. Slučajno naišavši na zbirku kratkih priča nepoznatog engleskog autora, u jednoj od njih prepoznaje u detalje opisan događaj iz svog sjećanja, ispričan iz perspektive čovjeka kojeg je smatrao mrtvim...

U ionako malom opusu Gajta Gazdanova, Utvara Alexandera Wolfa ističe se svojim misterioznim, gotovo kriminalističkim, zapletom. Naime, Gazdanovljeva djela obično nemaju priču u klasičnom smislu, već su svojevrstan skup autorovih/pripovjedačevih vremenski porazbacanih zapažanja i razmišljanja. Ipak, ubrzo nakon neobičnog početnog zapleta, otkrivamo prepoznatljiv Gazdanovljev poetično-melankoličan stil. Nisam siguran je li autorova namjera bila da se završni rasplet može predvidjeti već na pola romana, no to mi nije umanjilo zadovoljstvo čitanja, iako bi kraj nesumnjivo ostavio jači dojam da ga nisam mogao naslutiti. Ali je li to zapravo bitno? Ono što nam Gazdanov, kao i uvijek, pruža je prilika da se poistovjetimo s njegovim glavnim likom: gledamo kroz njegove oči, mislimo njegove misli, i tek učinivši to osjetit ćemo svu snagu i šok završnog prizora. Ni ovim romanom Gajto Gazdanov ne prestaje obogaćivati naš unutrašnji svijet.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.39 seconds. Snitz Forums 2000