forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Shaner
Advanced Member

Croatia
6932 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 22/12/2016 : 21:27:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo



Imam jednog zanimljivog susjeda koji relativno često ostavlja svakakve časopise na mjestu gdje se stavljaju reklame, a često je znao ostaviti i knjige. Ne znam tko je, sumnjam na Igora Mandića ali ne mora biti. Uglavnom, tako sam došao u posjed ove knjige (iako je to zapravo novela). Baš sam razmišlajo da li da to pročitam ovih dana...



Procitaj. Trebat ce ti uvrh glave sat i pol, a ima zanimljivih stvari unutra. Mislim da je u ovom slucaju omjer ulozenog (vremena) i dobivenog sasvim pristojan.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6932 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/12/2016 : 20:16:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja osamnaesta: Mađarska

Trenutak - Magda Szabó (prevela Lea Kovács)

Trenutak, roman Magde Szabó, autorice koja pripada samom vrhu (inače vrlo bogate) mađarske književnosti 20. stoljeća, zapravo je svojevrsna anomalija u njenom opusu. Riječ je o autoričinoj verziji Vergilijeve Eneide napisanoj u, mogli bismo reći "ženskom ključu" (podnaslov djela je Kreuzaida, prema Enejinoj ženi koja ovdje preuzima njegovu ulogu). Kako i zašto je do te adaptacije došlo Szabó objašnjava u iscrpnom i prilično zanimljivom uvodu gdje saznajemo za njenu gotovo opsjednutost Vergilijevim djelom još od mladosti te uviđamo potrebu da ga prikaže filtriranog vlastitim iskustvom.

Sama priča mi ni u svojoj izvornoj varijanti nije zanimljiva, a situacija nije puno drugačija ni ovdje. Neovisno o promjenama koje Szabó uvodi, u pitanju je klasična povijesno-mitološka priča puna junaka i bogova te njihovih složenih obiteljskih i drugih odnosa, ovaj put naravno ispričana znatno drugačijim stilom. Kao takva, priča nije pretjerano privlačna za onoga tko nije ljubitelj spomenutih tema, a pitanje je i koliko može ljubiteljima antičke mitologije biti interesantna jedna vrlo osobna, moderna verzija već poznate priče.

Ne znam na kakav je odjek Trenutak naišao kad je po prvi put objavljen, no mislim da je, usprkos nekim skrivenim značenjima koja se u njemu mogu pronaći (ili možda baš zbog njih), riječ o pravom primjeru romana napisanog isključivo za (i zbog) sebe. Takvo ugađanje sebi je naravno u ovom slučaju u potpunosti u redu, jer Szabó je autorica koja si je to svakako mogla dozvoliti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 02/01/2017 : 11:06:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Rekla sam da ne volim gomilati iste autore, a opet sam prekršila to pravilo. To sam učinila zbog Houellebecqua: naime, nešto u njegovu pisanju tako mi je ugodno i probavljivo, a da pritom nije plitko.
Što čini autorov stil? Često sam vodila ovu raspravu sa sestrom, koja nije tako stroga prema stilu kao što sam ja. Mozda je najlakše zorno prikazati ovu dilemu na primjeru bendova koji izdaju novi album. Oni se uvijek iznova nalaze u dilemi: trebaju li pronaći „novi zvuk“ , ili trebaju biti formulaični kao Bad Religion, odričući se svakog umjetničkog zanosa, ali zarađujući pristojnu lovu na fanovima kojima nikad neće dojaditi njihov postojeći zvuk? (Ne tvrdim da iznimke ne postoje: recimo, Queen je eklektičan, a opet prepoznatljiv bend.)
Kad kupujem knjigu Jude Deveraux, znam točno što mogu očekivati jer joj je svaka ista; no zena će uvijek na meni zaraditi jer mi treba dobra cjelovečernja zabava prije nekog putovanja ili zahtjevne obveze. Ipak, to onda sa sobom nosi svoju nekomercijalnu cijenu: proizvod je lišen umjetnosti.
Moze li pisac ostati piscem cijelog svog zivota, a da ne zapadne u stilsku i tematsku rutinu? Na kraju krajeva, svi smo mi fetišisti svojih tema, skloni smo se ponavljati do beskraja, a kad nam je izrazavanje profesija, vrlo je lako podleći vlastitom fetišizmu (pa evo i Shaner je iznad pisao o knjizi koja je napisana „da se sebi ugodi“). I čini li onda ponavljanje tema i priča komparativno lošijeg pisca od onog koji se ne ponavlja? Ja to ne znam reći.
J. D. Salinger čovjek je kojem su objavljene četiri knjige, a sve četiri vrlo su slične, no to ga ne čini lošim piscem. S druge strane, Kundera je pisac koji se bavio svim temama (samo ih je nekoliko ponavljao) i također je izvanredan, no ne bih zeljela zivjeti u svijetu u kojem moram birati između njih dvojice.
Znam da nisam ništa rekla o samoj knjizi, ali ako ste došli do kraja, sad ću: turizam, mlada i lijepa zena, priroda umjetnosti, odnos s ocem (majka totalno nebitan lik), francuska krema stvaralaštva. Sve što smo već pročitali.
Dragi Michel, molim te, preseli se u neki zabiti kraj, makni se od francuskog visokog društva i terorizma: jer postao si dosadan, kao netko s kim se bude u vezi deset godina. Baš me briga što su ti dali Gouncourt nagradu, vrijeme je da ti netko kaze: Car je gol. Imaš talent, ali odbijaš rasti.

3/10
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6932 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/01/2017 : 09:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja devetnaesta: Danska

Jedno od nas spava – Josefine Klougart (prevela Anka Katušić-Balen)

Josefine Klougart, mlada danska autorica, u kratkom je roku (2010.-2013.) objavila četiri romana i stekla gotovo zvjezdani status. Nominacije i nagrade samo su se redale, a nije izostao ni komercijalni uspjeh, što je posebno zanimljivo s obzirom da njena djela slove za zahtjevnu književnost.

Jedno od nas spava, treći u tom nizu romana, upravo je takvo, zahtjevno djelo. Klougart se služi vrlo poetičnim stilom kojim ispisuje djeliće sjećanja i emocije neimenovane pripovjedačice, pritom nasumično prelazeći iz sadašnjosti u prošlost i nazad. Taj tok misli nije jednostavan za pratiti i vrlo je teško razlučiti što se točno desilo kao i kronologiju događaja. Iz navedenog se da zaključiti da je u pitanju roman koji traži vrlo visoki stupanj koncentracije, no dojma sam da možda to baš i nije presudna stvar. Čini mi se da autoričine poetske slike, prevladavajući osjećaj zime neovisno o kojem godišnjem dobu govori, te sveprisutna tuga i samoća, prije svega traže od čitatelja određeno raspoloženje ili stanje svijesti koje će mu omogućiti potpuno uranjanje u tekst iz kojeg će onda proizaći i bolje razumijevanje istoga.

Nažalost, ja nisam bio u takvom raspoloženju dok sam čitao ovaj roman i poprilično me smetala sveprisutna nepovezanost i maglovitost teksta, iako ostaje činjenica da su neki od fragmenata jako zanimljivi, a stil izuzetno poseban. Naravno, kod takvog stila se otvara i pitanje prijevoda, no to je već neka druga priča.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/01/2017 : 10:06:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Shaneru, stekao sam dojam (možda griješim!) da ti dosta ovih knjiga iz "europskog ciklusa2 i nije baš nešto. Pa zakaj ih onda i dalje čitaš, jer ako je tako, očito je da netko bira knjige koje ti nisu baš nešto posebno

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6932 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/01/2017 : 15:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Shaneru, stekao sam dojam (možda griješim!) da ti dosta ovih knjiga iz "europskog ciklusa2 i nije baš nešto. Pa zakaj ih onda i dalje čitaš, jer ako je tako, očito je da netko bira knjige koje ti nisu baš nešto posebno



Istina je da mi ovogodišnji dio biblioteke nije baš sjeo, no prošlogodišnji je bio puno bolji (imaš kratke osvrte negdje u ovom topicu), a i sviđa mi se taj koncept presjeka suvremene književnosti manje prisutnih evropskih zemalja (iako su od toga dijelom odstupili, ali dobro). Ostaje još 20. knjiga koju sad čitam i još deset naslova slijedeće godine pa ćemo vidjeti kakva će biti bilanca na kraju.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 09/01/2017 : 22:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Od ove godine Asimov's i Analog prelaze na ritam od 6 dvobroja godišnje. Broj stranica, godišnje, bi trebao ostati isti.
Na žalost, to je još jedan pokazatelj koliko su veliki problemi SF časopisa. Žalosno je da se na tako ogromnom tržištu Asimov's i Analog prodaju gore nego naš Sirius u zlatno doba. F&SF je brojkama bliži Siriusu pred gašenje.

Edited by - Ernie Pike on 10/01/2017 00:41:58
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/01/2017 : 23:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Poražavajuće brojke. Pa kako je to moguće, a npr. s druge strane nikad veći broj SF filmova i serija. Znam da je to sve teško usporedivo ali ipak...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 10/01/2017 : 01:05:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Poražavajuće brojke. Pa kako je to moguće, a npr. s druge strane nikad veći broj SF filmova i serija. Znam da je to sve teško usporedivo ali ipak...



Čitao sam jedan članak u kojem se komentira ukupna prodaja SF knjiga (bez fantasya i omladinske literature) u SAD od 11,4 milijuna primjeraka i to uspoređuje s više od 14 milijuna gledatelja zadnje epizode Walking Dead. Mislim da se radilo o 2014. godini.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 10/01/2017 : 09:28:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Ja bih rekla da SF i fantasy cvjeta u Young Adult kulturi i to se manje-više svodi na to.
Današnji su SF pisci suočeni s istinskim problemom nemogućnosti da napišu išta originalno u smislu gradnje svemira u koji će smjestiti radnju, pa i u smislu "tona" u kojem će to njihovo djelo biti napisano. To ih vodi do zida jer su, prema mom iskustvu, uvijek upravo opterećeni originalnošću.
Serije pak nisu, nego upravo suprotno, oslanjaju se na izvedbu. Tako bi i pisci trebali graditi karaktere unutar već postojećih, ponavljajućih priča, ubacivati motive prepoznatljive i za naše, non-SF vrijeme i mjesto. U tome je maestralno uspjela Lois McMaster Bujold: sviđao vam se njen rad ili ne, u konačnici je ona osoba koja je izgradila lik Milesa tako da bude uvjerljiv i originalan. Ovi epizodni likovi koji imaju svoje ljubavne priče i previranja nisu mi baš nešto, ali Miles i njegovi roditelji (pa čak i njihova ljubavna priča koja komotno moze biti lišena fikcijskih elemenata i ispričana kao ljubavna priča ovdje i sada), to su stvarno likčine vrijedne čitanja.
Još nešto: nije ni Orwellova 1984 originalno djelo; to je varijacija na Zamjatinov Mi. A onda tu mozemo ubaciti i Vrli novi svijet, ako hoćete i Paklenu naranču, Fahrenheit, ma eto čak i Igre gladi. A sjećam se i jedne dječje distopije Lois Lowry, Davač, koja je nedavno dobila i svoj prilično loš film. A onda imamo i Godardov Alphaville koji esencijalno ima istu premisu.
Naravno, mozda ni mi nemamo baš jasnu sliku SF-a u svim dijelovima svijeta. Čitala sam o nekim neengleskim autorima (Liu Cixin, Hao Jingfang, Nnedi Okorafor), ali nisam ništa njihovo čitala.
Zaključak je: ne bojati se ponavljanja, nego fokusirati snage na izvedbu. Ljudi su definitivno gladni SF-a, inače se Djevojka na navijanje ne bi tako dobro prodavala, a dječica ne bi toliko šizila za Maze runnerom, Igrama gladi, Divergent itd.

Edited by - Mrkva on 10/01/2017 09:31:44
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 10/01/2017 : 11:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva


Liu Cixin, Nnedi Okorafor




Ovo dvoje su mi već na meti, čim završim Malašku knjigu palih napadam Liuovu trilogiju pa Nedinu Lagunu.
Inače što se tiče kvalitetnog novog SF-a, zaista ga je malo, tu su mi sigurni pogoci Neal Asher i Peter Hamilton donekle John Scalzi i James Corey ali sa tendencijom sve lošijeg pisanja tj. fabrikovanja novih i svježih ideja. Tako da u nedostatku kvalitetnog novog SF popunjavam praznine dobrim starim i još nepročitanim i sve više zalazim u epsku fantastiku. U svakom slučaju materijala za čitanje ne hvali...

...
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 10/01/2017 : 16:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Boguslaw Woloszanski - To okrutno stoljeće



Jako dobar prikaz manje poznatih događanja za vrijeme dvadestog stoljeca. Meni se osobno dalo primijetiti kako je autor pomalo "opsjednut" time da prikaze sve i najmanju sitnicu. Zanimljivo je za vidjeti zbog cega je sve dovoljno da stvari krenu naopako. Sve u svemu, dosta dobro, zivotnije prikazano nego sto sam to dosada igdje imao prilike vidjeti.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 11/01/2017 : 17:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
F&SF YA literatura je veliki hit i broj novih naslova je ogroman. Kako je tu trenutno veći novac, pretpostavljam da se i novi talenti guraju na to tržište.

Ponekad se trebaju poklopiti i dobar urednik i talentirana generacija. Meni najdraži primjer je Ace Special edicija Terry Carra u kojoj je objavljivao prve romane. 1984. objavio je, među ostalim, Kim Stanly Robinsona, Gibsona i Sheparda. 1985, je objavio prvi roman Swanwicka, a 1986. McDevitta. Sjajni pisci koji su objavili puno dobrih knjiga u iduća tri desetljeća.

Kako u zadnje vrijeme puno manje čitam SF nisam toliko upoznat s novim piscima i knjigama kao Vope. Od onog što sam pročitao, najbolji mi je Cixin Liu. Iako se vidi utjecaj angloameričkog SF-a (posebno Clarkea), osječa se svježina, nove ideje i drugačiji način pripovijedanja. U moru osrednjih romana koji su pobrali nagrade zadnjih godina, Three-Body Problem se zaista ističe.
Od ostalih pisaca, uz ove koje je naveo Vope, dodao bih još Charlesa Strossa i Ken MacLeoda.

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 11/01/2017 : 17:50:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
@Mrkva
Vidim da voliš Milesa (tko ne voli Milesa?). Je si li čitala Bujoldičine Challion knjige? Iako puno više volim SF od fantasya, ta trilogija je najbolje što sam čitao u ovom tisućljeću, vezano uz SF&F.

Edited by - Ernie Pike on 11/01/2017 17:50:40
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 12/01/2017 : 08:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

@Mrkva
Vidim da voliš Milesa (tko ne voli Milesa?). Je si li čitala Bujoldičine Challion knjige? Iako puno više volim SF od fantasya, ta trilogija je najbolje što sam čitao u ovom tisućljeću, vezano uz SF&F.



Da, jako volim Milesa! Sama ta ideja da se glavnom liku da patuljasti rast u militarističkom kastinskom društvu (gdje znaš da nema realne šanse uspjeti) i onda, da se iznivelira, da mu se novac, polozaj i neviđena inteligencija i manijakalnost: potrebna je hrabrost da se tako polarizira lik, a da se od njega ne napravi karikatura.
Challion je isto jako dobro napisan, jako duhovit i dosjetljiv: sad, je li najbolje od SF i F ovog tisućljeća, to ne znam jer sam s fantasyjem jako slaba. U svakom slučaju, Bujold mi je strašno draga, pogotovo što ona ne bjezi od likova koji su razvedeni, osakaćeni, stari, bipolarni ili nešto deseto, a to čini svemir raznolikim i vrijednim čitanja.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/01/2017 : 21:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by mladjo

Poražavajuće brojke. Pa kako je to moguće, a npr. s druge strane nikad veći broj SF filmova i serija. Znam da je to sve teško usporedivo ali ipak...



Čitao sam jedan članak u kojem se komentira ukupna prodaja SF knjiga (bez fantasya i omladinske literature) u SAD od 11,4 milijuna primjeraka i to uspoređuje s više od 14 milijuna gledatelja zadnje epizode Walking Dead. Mislim da se radilo o 2014. godini.




Fakat čudno.
Nego, možda ljudi općenito manje čitaju. Možda i ostali žanrovi bilježe pad.
Ma nije, ne. Fantasy je nikad jači, krimići se čitaju k'o ludi...
A kaj je najbolje dosta priča koje su nagrađene od prestižnih SF nagrada uopće nisu SF ili su na rubu žanra. Ne znam sad točno imena ali sjećam se da sam baš čitao par koje uopće nisu dio SF-a. Kak se zove ona sa nekim mostom iznad magle...Kaj je najbolje stao sam sa čitanjem nakon par strana, priča je fakat loša :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 12/01/2017 : 22:47:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by Ernie Pike

@Mrkva
Vidim da voliš Milesa (tko ne voli Milesa?). Je si li čitala Bujoldičine Challion knjige? Iako puno više volim SF od fantasya, ta trilogija je najbolje što sam čitao u ovom tisućljeću, vezano uz SF&F.



Da, jako volim Milesa! Sama ta ideja da se glavnom liku da patuljasti rast u militarističkom kastinskom društvu (gdje znaš da nema realne šanse uspjeti) i onda, da se iznivelira, da mu se novac, polozaj i neviđena inteligencija i manijakalnost: potrebna je hrabrost da se tako polarizira lik, a da se od njega ne napravi karikatura.
Challion je isto jako dobro napisan, jako duhovit i dosjetljiv: sad, je li najbolje od SF i F ovog tisućljeća, to ne znam jer sam s fantasyjem jako slaba. U svakom slučaju, Bujold mi je strašno draga, pogotovo što ona ne bjezi od likova koji su razvedeni, osakaćeni, stari, bipolarni ili nešto deseto, a to čini svemir raznolikim i vrijednim čitanja.



Bujoldica ima 5 romana koji su dobili Huga, Nebulu ili oboje, više od bilo kojeg drugog pisca. Sposobnost da stvori životne likove, likove za koje čitatelj mari je ključ njenog uspjeha.
Bila je na Sferakonu prije petnaestak godina i drago mi je da sam imao priliku porazgovarati s njom.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 12/01/2017 : 23:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by mladjo

Poražavajuće brojke. Pa kako je to moguće, a npr. s druge strane nikad veći broj SF filmova i serija. Znam da je to sve teško usporedivo ali ipak...



Čitao sam jedan članak u kojem se komentira ukupna prodaja SF knjiga (bez fantasya i omladinske literature) u SAD od 11,4 milijuna primjeraka i to uspoređuje s više od 14 milijuna gledatelja zadnje epizode Walking Dead. Mislim da se radilo o 2014. godini.




Fakat čudno.
Nego, možda ljudi općenito manje čitaju. Možda i ostali žanrovi bilježe pad.
Ma nije, ne. Fantasy je nikad jači, krimići se čitaju k'o ludi...
A kaj je najbolje dosta priča koje su nagrađene od prestižnih SF nagrada uopće nisu SF ili su na rubu žanra. Ne znam sad točno imena ali sjećam se da sam baš čitao par koje uopće nisu dio SF-a. Kak se zove ona sa nekim mostom iznad magle...Kaj je najbolje stao sam sa čitanjem nakon par strana, priča je fakat loša :D



Podaci koje sam vidio o prodaji knjiga u SAD i UK pokazuju da se knjige i dalje dosta kupuju, pretpostavljam i čitaju.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 13/01/2017 : 02:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Fakat čudno.
Nego, možda ljudi općenito manje čitaju. Možda i ostali žanrovi bilježe pad.
Ma nije, ne. Fantasy je nikad jači, krimići se čitaju k'o ludi...
A kaj je najbolje dosta priča koje su nagrađene od prestižnih SF nagrada uopće nisu SF ili su na rubu žanra. Ne znam sad točno imena ali sjećam se da sam baš čitao par koje uopće nisu dio SF-a. Kak se zove ona sa nekim mostom iznad magle...Kaj je najbolje stao sam sa čitanjem nakon par strana, priča je fakat loša :D



Kij Johnson, 'Čovjek koji je premostio maglu'

meni je bila okej, al se slažem da nije SF

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 15/01/2017 : 12:03:19  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Vozim se busom i čitam 'Črnu mati zemlu' Kristiana Novaka. Jako, jako dobro, autentično i uvjerljivo.
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 18/01/2017 : 22:58:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
Isss... nisam ovdje nešto napisao više od godinu dana :)
Three-Body Problem je vrhunska knjiga. Inače sam lud za matematikom i fizikom pa mi je ovo došlo ko budali šamar. Ove dvije nisam još stigao, ali hoću u dogledno vrijeme. Čak ju je i BArak Obama hvalio neki dan mislim u New York Timesu :)
SF se NE ČITA kod nas(ne mislim na fantasy), a pogotovo se ne čitaju domaći autori jer svi gledaju ispod oka kada netko domaći nešto napiše. Korjenje tog problema treba tražiti u potporama jer se objavljuje sve i svašta samo dok se muzu novci. Da ima konkurencije i zdravog biznisa bilo bi i zrdavih SF knjiga, ovako, tu i tamo netko zabljesne (poput Gavranove Sablje), ali sve se to čini "bisere pred svinje" jer npr. Sablju je pročitalo cca 200-300 ljudi a to je to... nema više :) Naravno problem je u marketingu - izdavači gotovo ništa ne ulažu u marketing i ne ponašaju je prema knjizi kao proizvodu koji se ljudima treba svidjeti. Jbg.. tako je kako je i tu plešemo.

Od zadnjih stvari što me raspametilo je "Kratak i čudnovat život Oscara Waoa" Junot Diaza; Zbirka priča Ted Chianga - pogotovo naslovna priča "Priča tvog života" po kojoj je snimljen Arrival; gledao sam nekoliko filmova mađarskog redatelja Bele Tarra (pogotovo Torinski konj) nešto impresivno; također sam konačno pogledao Sokurovu Rusku Arku - cijeli film snimljen u jednom kadru ma nešto fantastično...

Uglavnom, čitajte, gledajte dobre filmove, a što se tiče toga da se sve manje čita - kako bi rekao Tarantino: Fuck that shit... učite svoju djecu, onoga koga možete, prenosite kulturu jer u ova gubava vremena samo nam je kultura i ostala :)

Živi i zdravi budite svi!

P.S. Ja ne volim Milesa

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/01/2017 : 00:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pirgavi

Isss... nisam ovdje nešto napisao više od godinu dana :)


Nitko nije ni primijetio, da te nema ...

quote:

Čak ju je i BArak Obama hvalio neki dan mislim u New York Timesu :)


Da ovo biče spominješ u uvom topiku, sram te bilo ...

quote:
Originally posted by Pirgavi

P.S. Ja ne volim Milesa


Ni ja, premda je Miles Davis bio odličan trubač ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 19/01/2017 : 08:46:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Nitko nije ni primijetio, da te nema ...



The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/01/2017 : 09:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Jedna (godina) k'o nijedna, odahnut ćemo tek kad te jedno deset ne bude ovdje

Ja sad malo čitam SIRIUSE ponovo. Zanimljivo, naletio sam na jednu priču od Asimova koja mi (sad) nije dobra. Riječ je o priči Čarobnjak iz 14. broja. Kao neka ljubav, ovo - ono...Nema robota ni carstva...Svašta
Stao sam čitati nakon par strana

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/01/2017 : 10:42:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Jedna (godina) k'o nijedna, odahnut ćemo tek kad te jedno deset ne bude ovdje

Ja sad malo čitam SIRIUSE ponovo. Zanimljivo, naletio sam na jednu priču od Asimova koja mi (sad) nije dobra. Riječ je o priči Čarobnjak iz 14. broja. Kao neka ljubav, ovo - ono...Nema robota ni carstva...Svašta
Stao sam čitati nakon par strana



Opaaa to je nešto za mene!

Ja sam pročitala knjigu Milana Marinkovića, Šeširi na zivom pesku. Nije ju baš lako nabaviti jer je zanrovski nesmjestiva pa nije baš ni atraktivna.
Napisao ju je kolega prosvjetar (nemam ga čast osobno poznavati) iz Vukovara i ako na nju primijenim dvostruke standarde koje inače imam za domaću knjizevnost, onda je riječ o skroz korektnoj knjizi.
Nekako sam i nesklona kritizirati domaćeg autora koji vrlo lako moze naići na komentar, budući da nema online upisa o njegovom radu, ali vrag neka me odnese, nešto ipak zelim napisati.
Riječ je o prikazu zivota u izmišljenom gradiću Worwulfu koji je pogođen ratom između Zutih i Ljubičastih, a usred tih zbivanja nalazi se naš glavni junak koji kontemplira nad svim aspektima zivota. Atmosfera podsjeća na one luđačke scene u Kiklopu gdje se glavni junak oprašta sa zdravim razumom i sve se pretvara u neku noćnu moru na LSD-ju, samo što se ovdje ta atmosfera proteze kroz čitavu knjizicu. Glavni junaci (ili ih barem ja takvima shvaćam jer nije jasno naznačeno što je ovdje uopće glavno) su pijandure koje na svakoj, ili barem svakoj drugoj stranici govore o piću, povraćaju od pića ili se pokušavaju napiti, a to se cuganje glorificira kao jedini put ka lucidnosti u ovom ludom svijetu.
Knjiga je također duboko mizogina: naime, iako postoje zenski likovi (poput konobarice koja s prijezirom seksualne radnice gleda na svoju klijentelu, a opisana je gotovo u potpunosti kroz to što je plavuša i kroz kratki monolog koji ima - ali opet samo o tome kako vidi muškarce), ti su zenski likovi jedva vrijedni spomena i zaustavljaju se na nedorečenoj ideji (npr. zena koja je otišla i za kojom se zali).
Sveudilj se tu proteze besmisao rata, kakvi-takvi rijetki trenutci pomirenosti sa sudbinom (koja je, ofkors, mračna) i jako puno "vulgarnih" pjesničkih slika i usporedbi. Nemam ništa protiv vulgarnosti, ona mi paše kod Chucka Palahniuka, a donekle mi paše i ovdje, ali neću se zaletjeti ako kazem da je mogla biti bolje upotrijebljena. Također: nekakav je urednik trebao puno više zadirati u paragrafe, razlomiti ih na manje dijelove, čisto zbog pseudomonološke prirode pripovijedanja.
I zadnja stvar: muškarci i njihova glazba, njihova zapelost u dobi kad te glazbeni ukus određivao (cca kad sam imala 17 godina pa sam htjela pripadati nekoj supkulturi) stvarno su već arhetipski, da ne kazem klišej. Ok, ovo je bio moj mali osobni obračun, ali i dalje stoji da uopće nije bilo potrebno, ako je autor već nazvao poglavlja po pjesmama, da onda još i random ubacuje pjesme u samu radnju, a sve Miles Davis, Coltrane i sl. Nekako je pleonastično sve skupa, pogotovo kad se spomene da i sama knjiga vrvi kulturnim, povijesnim i inim referencama - da, Marinković je u ovo djelo upisao samog sebe, ali nije samom sebi bio strog recenzent.

Da zaključim: riječ je o vrlo talentiranom piscu koji očito barata velikim znanjem, no knjigu je ipak trebalo još jednom ili dva puta prepisati da bi bila tip-top.
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000