forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/01/2017 : 14:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pirgavi

quote:
Originally posted by panzer

Nitko nije ni primijetio, da te nema ...






U stvari spazio sam da te nema. Ali sam mislio da ti je udarilo u glavu to što si sad svijetski znan pisac ZF-a pa se ne želiš više družiti sa nama, običnim smrtnicima (odrpancima sa tamo nekog foruma) ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 19/01/2017 : 15:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer
U stvari spazio sam da te nema. Ali sam mislio da ti je udarilo u glavu to što si sad svijetski znan pisac ZF-a pa se ne želiš više družiti sa nama, običnim smrtnicima (odrpancima sa tamo nekog foruma) ...



Ma toliko sam slavan da radim dva posla da imamo za režije :)

Uzeo me facebook, twitter i instagram.. toliko se tamo ispucam da ovdje nisam ništa napisao jako dugo. Tamo je nekako sve življe, al ovdje je srce ostalo

Kad smo kod slave; treba mi izaći novi roman, valjda uskoro, pa ću vam javiti ovdje... nije nešto, kao ni ovi prijašnji al eto izlazi...

Možda ovih dana napišem nekoliko osvrta na knjige koje sam čitao... iako stalno trkeljam o knjigama na fejsu pa ako si tamo javi se... to se odnosi i na sve stare forumaše

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 19/01/2017 : 18:45:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Ako je netko čitao "Pokojni gospodin Gallet" molio bih da mi odgovori kakvo je na kraju otkriće, tko je ranio Josepha Moersa i tko stoji iza ucjenjivača Jacoba?
Čitao od nedjelje ali danas zadnju trećinu i odgovori na ova pitanja su mi promakli jer ne želim vjerovati da se Simenon "zaigrao" pa nije odgovorio

loading...
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 25/01/2017 : 22:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Welcome back Pirgavi.

Ja sam mislio da vrijedno radiš na novim knjigama, a ti si se zezao po društvenim mrežama. :-)
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 25/01/2017 : 22:38:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Jedna (godina) k'o nijedna, odahnut ćemo tek kad te jedno deset ne bude ovdje

Ja sad malo čitam SIRIUSE ponovo. Zanimljivo, naletio sam na jednu priču od Asimova koja mi (sad) nije dobra. Riječ je o priči Čarobnjak iz 14. broja. Kao neka ljubav, ovo - ono...Nema robota ni carstva...Svašta
Stao sam čitati nakon par strana



Asimovljeva priča koja ti nije dobra
E sad, ako ovo nije primjer dvostrukih moderatorskih kriterija, ne znam što je. Za ovakvu izjavu,neki drugi član bi letio na bar 15 dana.




Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 27/01/2017 : 08:57:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Margaret Atwood čitam od malih nogu, kad sam za maturalni rad koristila njenu Sluškinjinu priču, no tada nisam baš znala cijeniti ljepotu njenog pisanja. No, nakon svih ovih godina, rekla bih da je postala (mozda čak i najbolja od sviju) vrsna graditeljica priče.
Gazela i Kosac prva je knjiga trilogije Ludi Adam, a riječ je o nekakvoj postapokaliptičnoj antiutopiji (koja se retrospektivom miješa s idiličnim slikama predapokaliptičnog stanja). Glavni junak Jimmy (koji samog sebe zvoe Snijezni) jedini je preostali primjerak ljudske vrste (ili mu se tako čini), a dane si ispunjava pustošenjem napuštenih hladnjaka s cugom i hranom i sjećanjima na svoj zivot prije katastrofe. Ozivljavajući ta sjećanja, priča nam priču o svojoj osobnoj vezi s Koscem i Gazelom, dok istovremeno, vraćanjem u stvarnost , doznajemo o novim zivotinjskim vrstama (i jednoj ljudskoj, ali poboljšanoj) koje su nakon katastrofe napučile Zemlju.
Mozda je najveća prednost priče baš način na koji je ispričana, gdje Atwood stvarno zadrzava čovjeka na vršcima prstiju (ja jako volim ići spavati rano, ali ovo je knjiga koja čak i mene drzi budnom do 2 ujutro) od stranice do stranice. Ali u isto vrijeme, krivo je izreklamirana jer, premda na pozadini knjige ništa nije otkriveno o radnji, u unutrašnjosti korica se valjda u jednoj rečenici upropaštava svaka šansa za napetošću (i prepričava radnja u toj jednoj, naizgled bezazlenoj rečenici).
Druga velika zanimljivost je fokus međuljudskih odnosa koji se prebacuje s Kosca na Gazelu i obrnuto. Strašno je zanimljivo kako ovdje prednost nije dana ljubavnoj priči, nego bizarnom (a opet tako uobičajenom) odnosu Kosca i Jimmyja: načinima na koji su provodili vrijeme (tako tipičnima za dječake i adolescente), dječačkom rivalstvu i različitom svjetonazoru tih dječaka. Koliko Atwood mora biti istinski briljantna, kada je uzmogla pisati o Jimmyjevim seksualnim maštarijama s takvom lakoćom i prirodnošću, da nitko ne bi posumnjao u falš ton njihovog zvuka.
Strašno me zanima što dalje s ovom trilogijom jer si je Atwood baš uzela puno stranica da nam pojasni pozadinsku priču Jimmyja, Gazele i Kosca: što je super, ali imam osjećaj da smo tek zagrebali u bit priče. Iako mi se izvedba jako sviđa, ideja nije baš originalna, zato ću Atwood dati jednu zanatsku sedmicu za ovu knjigu.
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 28/01/2017 : 16:14:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Welcome back Pirgavi.

Ja sam mislio da vrijedno radiš na novim knjigama, a ti si se zezao po društvenim mrežama. :-)



Baš :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 31/01/2017 : 08:46:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja dvadeseta: Španjolska

Trg dijamanta – Merce Rodoreda (preveo Boris Dumančić)

Merce Rodoreda katalonska je književnica (korice knjige kažu najznačajnija 20. stoljeća) koja je dolaskom Francovih trupa u Barcelonu istu napustila te provela narednih dvadesetak godina u egzilu. Za to vrijeme napisala je i Trg dijamanta, jedan od najhvaljenijih i najprevođenijih katalonskih romana.

Radnja romana zbiva se prije, tokom i nakon Španjolskog građanskog rata i prati život jedne ni po čemu posebne, siromašne žene. Zanimljivo je da Rodoreda rat, iako utječe na zbivanja u knjizi, spominje tek sporadično i ne zauzima stranu republikanaca, kao što se možda moglo očekivati. Štoviše, Nataliji, glavnom liku ove vrlo melankolične priče, život se nakon rata (dakle kad je Franco došao na vlast) počinje popravljati, te čak doživljava nešto što bismo mogli nazvati srećom, ili bar zadovoljstvom.

Roman je pisan kao svojevrsna Natalijina struja svijesti i prati njen život od djevojačkih dana kad je upoznala svog prvog muža pa sve do kasnijih godina kada, tad već u drugom braku, odlazi na vjenčanje svoje kćeri. Problem je što se zbivanja iz prvih niti deset godina opisuju kroz tri četvrtine knjige, a ona iz narednih deset stisnuta su u posljednjoj. Trenutak u kojem se mijenja brzina protoka događaja ujedno je i prijelomni trenutak u Natalijinom životu, onaj od kojeg stvari počinju ići na bolje, kao i sama knjiga koja je do tada, pokojem zanimljivom detalju usprkos, previše razvučena i pomalo prazna. Nažalost taj zanimljiviji dio njenog života, u kojem njen lik zadobiva i veću slojevitost, za nas čitatelje se svodi na jedva četrdesetak stranica, i nisam baš siguran vrijede li prolaženja kroz ono što im prethodi.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/02/2017 : 10:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačene:


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 02/02/2017 10:05:04
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 02/02/2017 : 10:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Ako ste vidjeli filmove, onda preskočite ovo ...



Samo ako nemate šta čitati i ljubitelji ste technobabbla ...



Svi problemi socializma na jednom mjestu ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 02/02/2017 10:14:39
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/02/2017 : 20:58:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Ova o socijalizmu djeluje zanimljivo.



Nastavak Gazele i Kosca, dobra knjiga, ali koja malo brazdi u patetiku zanra: ono, kad traje apokalipsa pa se svi odjednom vole i grle i kad je pola scena napeto jer pretpostavljaš da će svi umrijeti, kad glavni negativac prezivi nevjerojatne stvari (i imam dojam da će se još i iz groba vratiti u trećoj knjizi), kad apokalipsa nekim čudom poštedi baš one likove koji se privatno poznaju od djetinjstva, iako je svijet ogroman i nema smisla da se oni susretnu...sve u svemu, razočaranje u fabulativnom smislu, ali i dalje dobro u emotivnom smislu, a i volim te Atwoodine pjesničke slike "zalijepio se za nju kao mokri list". I opet lijepo opisuje dječje prijateljstvo, ali ovog puta između djevojčica i djevojaka. No, objektivno gledano, sve to ne bi bilo dovoljno da knjigu odrzi iznad vode da prva nije toliko dobra. Pitam se u kojem će smjeru ići treća, jer zasad nemam ništa na horizontu očekivanja. Četvorka.



Ovu sam uzela danas u trgovini jer mi je trebala doza romantike i nisam pogriješila (progutala sam je u nekoliko sati). Ima tri ljubavna para koja se ovdje rađaju, a svi su iz loze proizvođača burbona i multimilijarderi su, i k tome su klasični teksaški rasisti koji još zive u poretku plantaza i imaju mammy dadilje. Nije realno i svakako nije politički korektno, ali kao svaka sapunica, ima tu: doza zle plavuše koja spletkari protiv glavnog para; oštećeni stariji brat; zli otac; prkosna sestra kao hommage juznjačkim prkosnim ljepoticama iz filmova, ali s dodatkom vulgarnosti u ophođenju.
Ima svega. Vjerojatno bi roman dao skucati neku bijednu dvojku za ocjenu, ali vrhunski je za voznju vlakom, ili ako ste plitki kao ja, za istinsko uzivanje svaki dan.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 10/02/2017 : 09:50:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Zamolba za Šejnera:

Ako ti nije problem, baci pogled na novo Kafkino izdanje (na_tragu_klasika_), Pripovijetke i prozni fragmenti.
Što zapravo ima unutra, pitanje je sad? Nadam se da te ne opterećujem, ali ovaj opis na superknjizari mi je potpuno nejasan, a u trgovini je zamotana u celofan. Ne očekujem od tebe da aktivno čitaš, nego: kakve su to pripovijetke i je li to nešto novo ili već stare stvari iz Pisama ocu i Pisama Mileni?

Znam da je ovo tlaka od zadatka, skrušeno molim oprost :)
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 10/02/2017 : 10:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačena:


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 10/02/2017 : 11:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Samo za die hard Trekkije. Enciklopediji fale dijelovi nekih serija (Voyager) ili jih uopšte nema (Enterprise), zato je bolje, da se poslužite on-line Star Trek enciklopedija kao što su Memory Alpha ili Memory Beta.

U Star Trek Charts možete nači zemljevide pojedinih kvadranata, političnih sila, pa čak i putovanje Voyagera, itd. Zanimljivo, ali samo neke od njih.



Whodunnit u svemiru. Šest klonova mrtve posade svemirskog broda mora pronači njihovog ubojicu. Nažalost, klonovi su kao i zmajevi u fantasyju - to je nešto, što inače radije zaobiđem, ali priča je kvalitetna, a whodunnita u sci-fiju baš nema jako puno (barem ja ne znam za njih).



Evo, došlo je i vrijeme da se poslovimo od jedne od ikona Star Treka - Borga. Ova trilogija pozabavit če se dugom pričom, kako su Borgovi uopšte nastali, tko jih vodi (ne, ne kraljica), njihovom poslijednom invazijom te tko i kako jih je zaustavio. Priča se vuče, nove vrste svemiraca nisu ništa posebno (osim Children od the Storm, koji, kad Federacija pokušava uspostaviti stik sa njima, to hladno odbiju i zamole Federaciju, neka se ne vrača više). Na poslednji ispračaj došli su gotovo svi stari poznaniki: Picard, Worf, Riker, Troi; kao i neki noviji poput Ezri Dax. U invaziji umre gotovo 20 milijardi biča, ali sve je to tako predstavljeno, da uopšte nečete mariti zbog ovog pokolja jer se svi napadi vode u svemiru - na displejima i u tišini. Jedina dublja stvar u knjizi bavi se sa strepnjom Diane Troy, da če izgubiti nerođeno dijete.

Nažalost, pisac se nije pozabavio sa meni vrlo zanimljivim pitanjem: kako če Picard i Janeway još po jedan put objasniti ostalima, zašto nisu pokušavali uništiti Borga, kad su imali priliku? Čak i La Forge na kraju odbija naređenje, da se sa Thalaronom uništi biološki dio Borga. No, kad se radi u uništavanju jedne po jedne Borgovske kocke, to jim ne predstavlja nikakav problem ...

Možda se Borg jednoga dana vrati (kao što su se Trip - koji nikad nije umro - i Janeway, koja je ustala od mrtvih), ali je to gotovo nevjerovatno ... No, čak i da se vrati, tvorci serije su iz njega več odavno napravili sprdačinu, tako da je verovatno i bolje da je otišao ...



Nastavak Blindsighta (recenzija na str. 171). Nije tako dobra kao prethodnica ...



Krimič, u kojom detektivi pokušavaju pronači ubojicu starijih osoba, a na kraju ubojstva nalaze zagonetne šifre ... Pristojna priča, Ester koda navodno zbilja postoji (premda, ako uzmeš jednu veliku knjigu i recimo uzmeš svaku deseto slovo, postaviš jih u red i kad tad češ naletjeti na riječi, koje su ti poznate). Dobra, ali nemojmo pretjerivati ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 10/02/2017 11:09:27
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/02/2017 : 21:07:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Zamolba za Šejnera:

Ako ti nije problem, baci pogled na novo Kafkino izdanje (na_tragu_klasika_), Pripovijetke i prozni fragmenti.
Što zapravo ima unutra, pitanje je sad? Nadam se da te ne opterećujem, ali ovaj opis na superknjizari mi je potpuno nejasan, a u trgovini je zamotana u celofan. Ne očekujem od tebe da aktivno čitaš, nego: kakve su to pripovijetke i je li to nešto novo ili već stare stvari iz Pisama ocu i Pisama Mileni?

Znam da je ovo tlaka od zadatka, skrušeno molim oprost :)



Prvo ispravak: nije dio biblioteke na_tragu_klasika.
Što se sadržaja tiče, nisam čitao pisma, ali koliko sam upoznat ona su upravo to - pisma, dok je ovdje riječ o kratkim pričama (njih 28) od koji su meni ovako po naslovu najpoznatije Umjetnik u gladovanju i U kažnjeničkoj koloniji. Inače, možeš slobodno očekivati da aktivno čitam jer mi je to i u planu (samo ne još, čeka red). Do sada sam čitao Dvorac, Proces, Preobražaj i još nekoliko kratkih priča u engleskom prijevodu i sve redom mi je bilo jako dobro.

P.S.
Šejner?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 10/02/2017 : 21:38:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Oprosti za to Šejner, Shaneru.
:)
Valjda me bilo uhvatilo jutarnje ludilo.

Cekat cu da ti procitas, ako mi se bude dalo - ovisno o tome koliko to bude trajalo (godinu dana ipak necu cekati :)).
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/02/2017 : 23:04:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Oprosti za to Šejner, Shaneru.
:)
Valjda me bilo uhvatilo jutarnje ludilo.

Cekat cu da ti procitas, ako mi se bude dalo - ovisno o tome koliko to bude trajalo (godinu dana ipak necu cekati :)).



Ma neće biti godinu dana. To je jedno od desetak prošlogodišnjih izdanja koja me zanimaju a nisam ih stigao pročitati, vjerujem da ću biti gotov s njima nekad do kraja travnja.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 13/02/2017 : 15:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
THE THREE-BODY PROBLEM
Cixin Liu

https://www.worldswithoutend.com/covers_md/cl_threebod.jpg

Nakon dugog posta od SF-a koji sam proveo probijajući se kroz pustinje i prašume Malaške knjige palih, u vidu 10 poobimnih tomova vrhunske epike, sa astronomskim apetitom sam se bacio na ovaj slatko-slano-ljuti specijalitet iz Kine. Kao prvo moram reći da je ova knjiga apsolutno zasluženo dobila Huga 2015 (za razliku od izvikane i ispodprosječne ANCILLARY JUSTICE Ann Leckie), makar to bilo samo moje mišljenje...
Ono šta volim u SF-u se nalazi u ovoj knjizi: fantastične ideje, bliska razmišljanja o sadašnjem trenutku u kome se nalazi čovječanstvo, špekulativni dosezi nauke koji su dovoljno razumljivi da i načitaniji laik može da isprati piščev tok misli. Češljajući net vidim da dosta ljudi zamjera piscu jednodimenzionalnost i slabu razradu likova vjerovatno ne uzimajući u obzir da je pisac kinez i da su glavni likovi u radnji kinezi čiji se način ponašanja i razmišljanja fundamentalno razlikuje od uglavnom anglo-saksonskog SF miljea. Pa i da su u pravu - apsolutno mi ne smeta takva razrada likova kad je čovjek ponudio nešto novo i nesvakidašnje na planu fizike i vanzemljske inteligencije.
Najslabija karika u knjizi, za mene, je lakoća komunikacije između dva svijeta koja izgleda lakonski laka a po prirodi stvari bi trebala da bude praktično nerešiva.
U svakom slučaju, veoma dobra knjiga (nadam se da su i nastavci jednako kvalitetni) te pucam jaku preporuku.

...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 14/02/2017 : 13:16:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Iskorijenjena - Naomi Novik

Ovjenčan brojnim nagradama, uspoređivan s bajkama braće Grimm i inspiriran slavenskom mitologijom i pričama koje je autorica, porijeklom Poljakinja, slušala kao dijete, ovaj mi je roman djelovao zanimljivo, da ne kažem obećavajuće. No ono što kreće kao zanimljiva priča o učitelju, učeniku i različitim pristupima magiji, u drugom dijelu romana pretvara se u brzu i bučnu vožnju raznim lokacijama s mnoštvom nepotrebnih likova, u kojoj se stvari događaju nekako nasumično, suvišno kompliciraju i vode do pomalo razočaravajućeg kraja. Ima tu mnogo zanimljivih sastojaka, no dojma sam da je Novik ubacila krive količine i nije ih baš dobro zamiješala.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 14/02/2017 : 15:07:38  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačena:


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 14/02/2017 : 15:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Pročitajte samo ako ste ljubitelji matematike i Simpsonova. Ako volite samo jedno ili drugo, to neče biti dovoljno ...



Priča prati 50 astronauta (i jednog psa, majmuna i papigu), koji traže svoj novi dom u bespučima svemira. Kao kod Hitchikerja ima i tu vrlo puno humornih elemenata, premda je tu i tamo priča i pomalo tužna. Ako trebate koju knjigu, koja če vas nasmijati ovih hladnih dana, evo jedne takve. I neka vas ne uznemirava ako vrlo malo ljudi poznaje tu knjigu i ako je i večina pirata još nema; zbilja je dobra.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 14/02/2017 15:11:19
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 15/02/2017 : 09:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.greaterbooks.com/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 17/02/2017 : 12:25:30  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.bookadvice.co/all.html

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/02/2017 : 19:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Bushido-kodeks samuraja - Inazo Nitobe

Inazo Nitobe ovom knjigom pruža zanimljiv i prilično detaljan uvid u način razmišljanja i djelovanja samuraja, kao i u načela kojima su se vodili, no čini to na (meni) pomalo konfuzan način. Obrađujući točke Bushida po poglavljima Nitobe se trudi međusobno ih povezati što u nekim slučajevima ispada forsirano i neuvjerljivo. Također odvaja pojmove koji se (barem u mojoj glavi) djelomično preklapaju (na primjer istinoljubivost i čestitost), što me dodatno zbunilo. Naravno, prisutna je i neizbježno velika razlika između našeg, "zapadnog" načina razmišljanja i funkcioniranja i onog japanskog, predstavljenog kroz Bushido. Nitobe tu razliku uvažava, ali se trudi pokazati kako ona ipak nije toliko velika koliko se čini i da njihove osobitosti nisu ništa manje "normalne" od naših. Ipak, ostaje činjenica da smo svi dobrim dijelom uvjetovani kulturom u kojoj smo odrasli i u kojoj živimo, te si nisam mogao pomoći neke stvari ne doživjeti kao pogrešne. Vrijedi naglasiti i kako sam kod nekih razlika shvatio ispravnost Bushida odnosno nedostatke vlastite kulture i upravo u tome je i najveća vrijednost ovog djela - ono govori o "njima" jednako kao i o "nama".


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 22/02/2017 : 19:41:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
@ Shaner

Zaboravila sam ti jučer reći da mi je divna ova tvoja recenzija iznad.
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.69 seconds. Snitz Forums 2000