forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 11/01/2023 : 14:08:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil
Probaću svakako dogodine pa ću videti. Sad završio drugu (fenomenalna) i krenuo treću, mislim da ima 15ak godina kako sam ih čitao prvi put.



Završio treću i nijednog trenutka mi nije bilo dosadno da čitam. Recimo, prošle godine obnovio prva dva Martina i dok je druga odlična prva me je baš nervirala na momente nekim idiotarijama Martina. Kod Hobove to nisam osetio nijednom, prelepo piše.

Pročitao Gem od Pola u međuvremenu, predosadno, kao da čitam nekim pamlflet kako ljudskom rodu nema leka (ili možda ima). Uvek sam zamišljao kad (ako) dođemo u situaciju da se širimo na druge svetove da ćemo tad ipak imati neki viši cilj ispred nas i nećemo se tamaniti ko na našoj planeti. A ovde Pol servira budućnost gde imamo Zemlju na umoru od ratova i podeljenu u tri bloka koja se preziru čak i kad odu na drugu planetu. Kapiram da ima i do Hladnog rata jer je knjiga pisana tad ali opet, ne mora ovoliko crnilo da izbija iz knjige.

Zanimljivost, delić knjige se dešava u Beogradu i deluje da je Pol (ili neko drugi za njega) lepo odradio domaći sa lokacijama po Beogradu.

Krenuo sad Gods of Blood and Powder trilogiju od Maklelana. Prethodna bila odlična, nadam se i ovoj na bar sličnom nivou.

Edited by - Imrahil on 11/01/2023 14:09:49
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/02/2023 : 09:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
PHILIP K. DICK: Tri Stigme Palmera Eldritcha

Baš dugo nisam pročitao nijednu knjigu, a ova mi je već godinu dana na polici netaknuta, pa kontam ajde, idem joj dati šansu. I bome se isplatilo, progutao sam je u tren oka.

Nevjerojatno je kako Dick maštovito razrađuje svoje ideje, a opet to radi na jedan unikatan način za koji bi svako malo pomislio "meni ovo nikad ne bi palo na pamet!". Iako možda u početku može djelovati zbunjujuće što paralelno pratimo veći broj likova, oni su jako dobro karakterizirani te me zapravo jako interesiralo kako svaki od njih završiti na kraju. Dick vrhunski gradi priču, komadić po komadić te svakom stranicom napetost diže na jednu višu razinu. Lik iz naslova knjige, Palmer Eldritch, pojavljuje se tek dosta kasnije u knjizi dok do tada imamo samo natruhe informacija zašto bi on mogao biti bitan i na koji način će utjecati na radnju.

Iako kroz cijelu knjigu ima tih nekih "mindfuck" momenata, očekivao sam da će kad-tad taj segment buknuti i skroz me uvući u sebe. To se i dogodilo negdje u posljednjoj četvrtini knjige i moram priznati da nisam 100% siguran da sam točno shvatio što se sve dogodilo, no i unatoč tome mislim da sam "pročitao" što je Dick htio reći. Teško je na trenutke razlučiti jesu li događaji koji se opisuju u tom dijelu knjige uopće stvarni ili su plod imaginacije likova, a bome ni Dick nam ne daje neko konačno rješenje već nas ostavlja da sami izvučemo zaključak. Takav mi se rasplet strašno svidio.

Sve u svemu jako sam zadovoljan knjigom i volio bih je nekad još jednom pročitati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 07/02/2023 09:13:59
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 07/02/2023 : 09:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Ne znam jesi čitao Ubik od njega, ali svakako preporuka i za to djelo. Također dickovsko poigravanje sa stvarnošću uz zgodan spin na realnost, percepciju i obmanu.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/02/2023 : 09:25:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nisam još, al svakako je u planu zajedno s ostalim njegovim knjigama.
Tek ga lagano otkrivam i ulazim u njegov svijet... Osim Palmera Eldritcha do sada sam pročitao još samo Čovjeka u Visokom Dvorcu (pomiješani su mi dojmovi, no više naginju ka pozitivnim) te zbirku Električni Snovi (nisam oduševljen). Međutim, sviđa mi se kako piše i po wikipediji mi opisi radnji ostalih njegovih knjiga djeluju jako zanimljivo tako da jedva čekam uzeti još nešto.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/02/2023 : 09:28:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao ništa od Dicka, ali zato mogu (opet?) preporučiti njegovu biografiju:

https://dzepna.com/product/ja-sam-ziv-a-vi-ste-mrtvi/

Meni je bila izuzetno zanimljiva i zabavna.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/02/2023 : 10:30:06  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Uvek mi drago kada vidim da neko čita nešto od Dick-a. Neverovatno inovativan, kreativan i plodan pisac, koga zanima sci-fi teško da se može naći bolja preporuka od njega. Ubik i Blade Runner mi se izdvajaju kao najbolje stvari od njega
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 07/02/2023 : 11:03:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Čitao Palmera, Ubik, Čovjeka u visokom dvorcu, Valis i Sanjaju li androidi.... I uvijek imaš taj mindfuck element sa poigravanjem sa stvarnošću i uvijek te ostavi bez tla pod nogama. Divan osjećaj.

Meni su draže te priče, poput Ubika i Palmera koje su prvenstveno orijentirane baš na tu percepciju stvarnosti.

Sljedeći na redu mi je Tecite suze moje, reče policajac.


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 07/02/2023 : 11:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Sve preporuke sa Dika, mislim da sam, osim Zap Gun-a i silnih zbirki priča, pročitao sve njegove knjige. Preporučujem čitanje i njegove biografije jer dosta pomaže u razumijevanju napisanog. Jedinstven pisac i jedinstven majndfak.

...
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 08/02/2023 : 13:23:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Ubik obavezno, fenomenalna knjiga, plus još i Tamno skeniranje i Tecite suze. Od onog što sam čitao samo mi Valis trilogija nije legla.

Nabavio i one kompletne kratke priče u 5 delova pa počeo i to da iščitivam polako.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 08/02/2023 : 14:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
znaci valis truba?

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/02/2023 : 14:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Od kratkih priča sam čitao prvu kompilaciju Električni Snovi što je objavio Hangar7 i ostao sam blago razočaran.
Nijedna mi nije bila nešto posebno zanimljiva niti pamtljiva.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 08/02/2023 : 15:10:02  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
meni je covjek u visokom dvorcu truba
ideja je za pet
ali realziacija ... losa
serija festival dosade

šlampav je on pisac... oce to od droZe

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/02/2023 : 15:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Serija mi je bila zanimljiva prvih par epizoda prve sezone... Nakon toga tragedija. Uspio sam izgurati dvi sezone, nakon toga odustao i ne mogu virovat da su sklepali 4 sezone sve skupa.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 08/02/2023 : 15:53:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Meni Čovek u visokom dvorcu bio onako ali baš sam davno čitao za neki bolji komentar.

quote:
Originally posted by zeljko

znaci valis truba?



A jbg, ne znam. Neki hvale, LoA uvrstila u one tri knjige, možda je do mene

quote:
Originally posted by Paka01

Od kratkih priča sam čitao prvu kompilaciju Električni Snovi što je objavio Hangar7 i ostao sam blago razočaran.
Nijedna mi nije bila nešto posebno zanimljiva niti pamtljiva.



One su čini mi se u knjigama 2-4 koliko sam video. Iščitao samo prvu, tu su mu uglavnom priče sa početke karijere. Ništa epohalno ali mi bilo zabavno da čitam. Baš me zanimaju te iz serije kad dođu na red, serija mi bila super.
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
942 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 12/02/2023 : 09:36:48  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
@Imrahil, ipak sam se odvazio i krenuo dalje sa Hobbovicom, na engleskom jeziku, ali sam odlucio da preskocim Liveship traders trilogiju (koja nema nikakve veze sa Vidovnjacima i sluzi samo da obogati svijet kojeg je stvorila autorica) i nastavim sa Tawny man trilogijom - koja se direktno nastavlja na Vidovnjake i pocinje u momentu kada Fitz (Knezevic) ima 35 godina...

Jedna stvar koja mi znacajno olaksava citanje: word wise na amazon kindle-u, odnosno umetanje kratkog opisa za teske rijeci, iznad same rijeci... game changer, iako mi je naravno bilo neuporedivo ljepse citati na nasem jeziku zbog odlicnog Laguninog prevoda.


Preporuceni redoslijed citanja:

The Farseer Trilogy
The Tawny Man Trilogy
The Fitz and the Fool Trilogy (when complete)
Liveship Traders Trilogy
The Rain Wild Chronicles
Soldier Son Trilogy

No one gets out of childhood alive.

Edited by - SSM on 12/02/2023 09:40:47
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 13/02/2023 : 13:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
krećem i ja uskoro, samo se još dvoumim da li da idem redom kako je pisala (99% da ću ovako) ili prvo te tri trilogije o kraljeviću i ludi. Soldier Son svakako na kraju jer nema nikakve veze sa ostalim knjigama.
Inače, The Fitz and the Fool Trilogy je završena.

E da, za taj word wise, to moraš da povežem svoj kindle uz amazon nalog?
Čitam na kindleu ali do sad nisam to radio
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
942 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2023 : 18:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Suvise sam nestrpljiv da se opet druzim sa knjezevicem, Cejdom, Berikom :) Nije neophodno imati nalog, dovoljno je instalirati calibre na masini i onda provuci .mobi fajl kroz jedan od ova dva programa:

https://github.com/tmilovanov/wisecreator
https://github.com/xnohat/wordwisecreator

Kvaka je samo da moras imati verziju kindle-a koja podrzava word wise. Ako budes imao problema, mogu ti ja konvertovati knjigu pa negdje okaciti...

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/02/2023 : 20:36:03  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Priče o moći - Karlos Kastaneda


Bilo je ovo dugo putovanje, više od deset godina je Kastaneda pekao zanat kod Don Huana, ali sve što je lepo ima svoj kraj. Četvrta knjiga ovog serijala se bitno razlikuje od prethodne tri, jer kako se šegrtovanje približava kraju tako se i način učenja menja. Više nema onih uopštenih životnih saveta o svagdanjoj borbi, već se akcenat stavlja na eksperimente gde se uče praktične stvari, koje slučajnom prolazniku mogu delovati kako naučna fantastika. Takođe, četvrta knjiga nudi rezime celokupnog učenja koje je Kastaneda proveo kod Don Huana, pa ako je nešto iz prethodnih knjiga ostalo nejasno, u ovoj knjizi će sve biti sumirano i objašnjeno.

Četvrta knjiga je ujedno i poslednja knjiga gde se pojavljuje matori vrač, sensei je naučio svog učenika sve što je trebao da zna, vreme je da učenik raširi sopstvena krila percepcije i otisne se u let sam, bez ičije pomoći, i konačno postane ono za čime čudi - čovek od znanja.

Luda, otkačena, i lucidna avantura koja otvara treće oko, Don Huan je zaista bio jedna mudra i harizmatična ličnost, nedostajaće mi njegovi saveti i neprevaziđen humor. Sad treba da donesem odluku da li da nabavljam i preostale knjige iz serijala
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 16/02/2023 : 12:39:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SSM

Suvise sam nestrpljiv da se opet druzim sa knjezevicem, Cejdom, Berikom :) Nije neophodno imati nalog, dovoljno je instalirati calibre na masini i onda provuci .mobi fajl kroz jedan od ova dva programa:

https://github.com/tmilovanov/wisecreator
https://github.com/xnohat/wordwisecreator

Kvaka je samo da moras imati verziju kindle-a koja podrzava word wise. Ako budes imao problema, mogu ti ja konvertovati knjigu pa negdje okaciti...



Ima moj kindle word wise pa ću probati kad navatam vremena. Javljam kako prošlo, hvala
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 24/02/2023 : 14:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Jedno pitanje ako netko možda zna... Školska knjiga je objavila tri dijela Vodiča kroz galaksiju za autostopere od Douglasa Adamsa, a koliko ja shvaćam trebalo bi ih biti sveukupno pet. Zna li netko planiraju li još ta dva dijela izbaciti?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 24/02/2023 : 22:24:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Dobro pitanje. Prošlo je, ako se ne varam, nekih četiri godine otkako su to izbacili i još uvijek ništa. Ipak, s obzirom da je nedavno izašlo drugo izdanje prvog broja, valjda će izbaciti i preostale. A možda im nitko nije rekao da je riječ o trilogiji u pet dijelova.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 25/02/2023 : 01:08:33  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Čitao Vulkanovo izdanje i iskreno mučio sam se sa sićušnim fontom, ali na kraju strpljenje se isplatilo - Autostoperski vodič kroz galaksiju je genijalna stvar
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/02/2023 : 07:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ja ga imam doma na engleskom već dugo, ali nikako da ga se uhvatim. S tim knjigama k'o i sa stripovima, jednostavno ih je previše.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/03/2023 : 22:43:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Ja ga imam doma na engleskom već dugo, ali nikako da ga se uhvatim. S tim knjigama k'o i sa stripovima, jednostavno ih je previše.


Shaneru, ovim postom (pogotovo ovim boldanim dijelom), podsjetio si me na Alana iz "Dva i pol muškarca" i onog njegovog "ispada" u knjižnici :)

(Dio na 1:00 minuti videa)

"Look at them, they're mocking me"


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 03/03/2023 : 00:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Čitao Vulkanovo izdanje i iskreno mučio sam se sa sićušnim fontom, ali na kraju strpljenje se isplatilo - Autostoperski vodič kroz galaksiju je genijalna stvar


Prvi dio sam posudio u knjižnici prije koju godinu i bio mi je sjajan, vrhunska zabava. I onda sam planirao kupiti cijeli komplet, dugo je, čini mi se kod strip agenta, bio na akciji za 250kn što je praktički džabe za 5 knjiga, ali tada su neke druge stvari bile prioriteti, a para nije toliko baš bilo za sve. Eto sada kada sma u mogućnosti toga više nema pa ne znam da li da uzmem ove tri knjige...
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000