forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 276

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12497 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/09/2019 : 10:19:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ove zadnje priče koje je Spock čitao, ti brojevi su baš skupi, oni teško-nabavljivi. Pa mi drago barem kad vidim da se isplate priče po njegovim ocjenama, da su dobre bilo bi zeznuto da ne valjaju, ali dobro pa nije takav slučaj.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 03/09/2019 : 11:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam sada puno Mr Noa, uglavnom po redu - znači, od Atlantika do Asfaltne oštrice, preskočio sam samo Boga jaguara, kojeg sam prije čitao, ali ću isto ponoviti. Sve Nolittine priče su negdje na istoj razini, Castellijeve su osjetno lošije, ali moram primjetiti da je ova zadnja Castellijeva, Asfaltna oštrica, sasvim dobra priča, tako da se i Castelli popravio.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/09/2019 : 20:27:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Ove zadnje priče koje je Spock čitao, ti brojevi su baš skupi, oni teško-nabavljivi. Pa mi drago barem kad vidim da se isplate priče po njegovim ocjenama, da su dobre bilo bi zeznuto da ne valjaju, ali dobro pa nije takav slučaj.


Znači, već se polako pripremaš da ih jednu po jednu ganjaš po aukcijama.
Od tih LL knjiga 60-70 jedino je Noć Čudovišta nešto slabija od ostalih, a nije ni čudo pošto je u pitanju Sclavijeva priča koja odudara od standardnih tema na serijalu.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12497 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/09/2019 : 20:44:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ove sam brojeve dobio u onoj razmjeni za Zagor LL - 60, 61, 62, 63, 64 i 65. 67 imam otprije, nedavno na aukciji osvojio 68. Ostale "kritične" koji su još ostali već rezervirao, možda idući tjedan već dođu

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1583 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 04/09/2019 : 02:03:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

od Atlantika do Asfaltne oštrice, Sve Nolittine priče su negdje na istoj razini, Castellijeve su osjetno lošije


Uf, ma otkud da budu na istoj razini?! Atlantik i Lovci na glave su vrhunske, Karlos Gomez je neki prosek, a Bog jaguar je loša priča.
Sve Kastelijeve priče su bolje od Boga jaguara, a Asfaltna oštrica je bolja i od Karlosa Gomeza.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Od tih LL knjiga 60-70 jedino je Noć Čudovišta nešto slabija od ostalih


Ma otkud slabija od ostalih, jedino jeste kraća od ostalih, pa to može biti mana.
Bolja je od Posljednjeg samuraja i od Rudnika straha sigurno.
Možda jedino nekima ne leži Sklavijevo ubacivanje horora kod Mister Noa, ali zato ima i dosta humora, tipična njegova kombinacija.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12497 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/09/2019 : 07:29:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Meni je "Bog jaguara" bila dobra prica, uzivao sam u njoj. Zamjerka jest tu manjak likova pa dosta lako mozemo saznat tko stoji iza svega. Tu zapravo lezi najveci problem te price.

Mister No na Haitiju mi je dosad najlosija prica (LL 11 Otok magije), nije mi se nikako svidjela. Ali citat ce se jednog dana ponovno pa cemo vidjet. Tu mi je bilo jedino zanimljivo sto se po prvi put saznaje pravo ime Mister Noa - Jerry.

Asfaltna ostrica isto ok, Monti (meni manje poznato ime) mi se jako dopao (njegov crtez i prikaz Mister Noa).

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 04/09/2019 07:30:28
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 04/09/2019 : 08:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

od Atlantika do Asfaltne oštrice, Sve Nolittine priče su negdje na istoj razini, Castellijeve su osjetno lošije


Uf, ma otkud da budu na istoj razini?! Atlantik i Lovci na glave su vrhunske, Karlos Gomez je neki prosek, a Bog jaguar je loša priča.
Sve Kastelijeve priče su bolje od Boga jaguara, a Asfaltna oštrica je bolja i od Karlosa Gomeza.




Pa rekao sam da Boga jaguara nisam ponovio. Carlos Gomez je meni dobro, a Asfaltna oštrica je tu negdje, najbolja Castellijeva dosad.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/09/2019 : 08:18:39  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

od Atlantika do Asfaltne oštrice, Sve Nolittine priče su negdje na istoj razini, Castellijeve su osjetno lošije


Uf, ma otkud da budu na istoj razini?! Atlantik i Lovci na glave su vrhunske, Karlos Gomez je neki prosek, a Bog jaguar je loša priča.
Sve Kastelijeve priče su bolje od Boga jaguara, a Asfaltna oštrica je bolja i od Karlosa Gomeza.




sve kastelijeve price do hodnika za pakao su losije i od boga jaguara i od tog karlosa gomeza
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/09/2019 : 08:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Dakle, svi sastojci potrebni za vrhunsku epizodu su tu! Samo je li vrhunska?



pa predhodne dve epizode tog para, milton galvaho i makakaraua su zestoki smor, tako da mu ova epizoda dodje ko spas

quote:
Originally posted by Spock
Diso briljira. Za razliku od Bignottijevog, Disov crtež je inače pozadinski prazan. Ovdje čak dosta često crta detaljne krajolike, na 4-5 vinjeta čak s životinjama, što je više Bignottijevo obilježje čiji je crtež po tom pitanju puno detaljniji.



kitnjasto je znao da crta i u pocetku, kasnije izgleda da nije imao vremena pa se stvorila ta problematika praznoga prostora kod njega

Edited by - kasper on 04/09/2019 08:24:40
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 04/09/2019 : 10:23:54  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Ove sam brojeve dobio u onoj razmjeni za Zagor LL - 60, 61, 62, 63, 64 i 65. 67 imam otprije, nedavno na aukciji osvojio 68. Ostale "kritične" koji su još ostali već rezervirao, možda idući tjedan već dođu



znači kompletiračeš i Mister Noa!????

Svaka čast!!!

I to u mijesec dana!???

Tebi to stvarno brzo ide, a neki se muče i traže po neki broj godinama haha!!!!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12497 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/09/2019 : 10:56:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hehe, kod mene to brzo ide, nema zezancije jako dobro mi je doslo nedavno ova razmjena stripova gdje sam dosta tih knjiga MN-a dobio, tako da kako sam blizu cilju, odlucio odmah jos vise stisnut gas pa da nabavim i ove preostale mozda vec iduci tjedan bude kompletirano 1-87 Mister No LL zrtva je bio Zagor LL, ali sto se moze. Volim jako Mister Noa tako da mislim da sam dobar potez napravio

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 04/09/2019 : 11:33:49  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Hehe, kod mene to brzo ide, nema zezancije jako dobro mi je doslo nedavno ova razmjena stripova gdje sam dosta tih knjiga MN-a dobio, tako da kako sam blizu cilju, odlucio odmah jos vise stisnut gas pa da nabavim i ove preostale mozda vec iduci tjedan bude kompletirano 1-87 Mister No LL zrtva je bio Zagor LL, ali sto se moze. Volim jako Mister Noa tako da mislim da sam dobar potez napravio



nadam se da češ uspjeti, ma siguran sam u to!

Što se tiče nas ostalih, bilo bi super da Ludens počne sa Mister No Klasik edicijom!!!!!
Oni koji ste bliski sa Bernijem, ajde mu recite to, KLASIK (cjelovita priča, slično ko kod Libellus ali jeftinije...)

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50738&results=1


Edited by - 1Euro on 04/09/2019 11:51:10
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12497 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/09/2019 : 12:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hvala druze, evo bas sam komentirao upravo i u ovoj temi Klasik, takvo izdanje bi bas dobro bilo da ide. Jedino sto su bili rekli u zadnje vrijeme da je Bernard rekao kao NE, mislim da je Ivanl pitao i komentirao to..Iako se treba nadat.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/09/2019 : 20:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli
quote:
Originally posted by DODSFERD

Od tih LL knjiga 60-70 jedino je Noć Čudovišta nešto slabija od ostalih


Ma otkud slabija od ostalih, jedino jeste kraća od ostalih, pa to može biti mana.
Bolja je od Posljednjeg samuraja i od Rudnika straha sigurno.
Možda jedino nekima ne leži Sklavijevo ubacivanje horora kod Mister Noa, ali zato ima i dosta humora, tipična njegova kombinacija.


Meni nije bolja, ipak je Posljednji samuraj skoro pa odlična priča, dok je Rudnik straha sasvim dobar, najviše zbog pojavljivanja Bishopa i one 3 kurvice. Možda bih jedino za Komodske zmajeve mogao reći da nema prednost u odnosu na Noć čudovišta jer nisam dobio onakvu priču kakvu sam očekivao.
Što se tiče Sclavija i njegovog ubacivanja humora, to ne ispadne uvijek jednako dobro. U priči Tuđinac je potpuno pogodio s time, dok u Riječnom zlatu nije jer djeluje previše usiljeno.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1583 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 05/09/2019 : 03:57:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Uf, meni su odlični i Noć čudovišta i Komodski zmajevi, kod njih je kraj malo nategnut, ali mi je zajebancija u prvom delu priče super.
Slažem se da je Sklavijev humor u Riječnom zlatu malo usiljen, ali je meni takav i kod Tuđinca (kod te epizode mi je prednost
Čivitelijev fantastičan crtež), najbolji humor mi je upravo u Noći čudovišta i u Vesternu Džona Trevora.

Posljednji samuraj ipak nije ni blizu odlične, može da bude samo dobra priča,
stoji ovo što su Spock i stinky naveli, nema nekih velikih zamerki i nelogičnosti,
ali je priča suvoparna, nije od onih koje te oduševe.
Eto, ja bih za nju rekao da nisam dobio onakvu priču kakvu sam očekivao, pogotovo što sam prvo kupio na kiosku
treći LMS nastavak, očekivao sam neku ratnu priču sa Japancima kada sam video naslovnu stranu, ali ništa od toga.
I kada sam pročitao prva dva nastavka, opet se nije značajno popravio utisak, najbolje mi je legao uvod u priču,
kad sa Krugerom merkaju ženske.

Rudnik straha je i meni okej, ali mi nije bolji od Noći čudovišta i od Komodskih zmajeva.
U stvari, rekao bih da mi se i Surat Kan manje dopada od njih, i ta priča mi je nekako previše suvoparna, monotona.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1583 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 05/09/2019 : 04:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

sve kastelijeve price do hodnika za pakao su losije i od boga jaguara i od tog karlosa gomeza


Sve Kastelijeve priče su bolje od Nolitinih najlošijih priča, što će reći od Prljave afere i od Boga jaguara.
(Prve dve ne računam, zato što su prve, pa ajde...)
Uf, da, i ona Nolitina s kukcima nije nešto, nije u rangu najlošijih, ali je prilično treš...
Od Karlosa Gomeza su bolje i Eldorado i Špijunska mreža.

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Spock
Dakle, svi sastojci potrebni za vrhunsku epizodu su tu! Samo je li vrhunska?


pa predhodne dve epizode tog para, milton galvaho i makakaraua su zestoki smor, tako da mu ova epizoda dodje ko spas


Koliko ovaj kasper nema ukusa, to je neverovatno.
Makakaraua je vrlo dobra priča, mana je što se prebrzo završava,
a Milton Galvaho (Pruga prokletih) je odlična, meni posle Hangadeirosa najbolja Nolitina.
Naravno, kasper dosta posmatra epizode kroz prizmu Disovog crteža, pa mu to predstavlja smetnju kod ovih kasnijih epizoda.
Jeste Disov crtež generalno bolji i detaljniji u starijim pričama, ali nije to nešto što preterano utiče na doživljaj.
Bitnija je sama priča.
Ako ćemo tako, baš je Etrurski demon smor na početku, dok ne dođe do glavne razrade, ali se i ona nakon toga nekako prebrzo završava.
U svakom slučaju, dobra je epizoda, u odnosu na Boga jaguara je super, ali je slaba u odnosu na dve prethodno spomenute.

Inače, zanimljivo mi je koliko su fanovi nerealni pri ocenjivanju Nolitinih priča, čak i onih prosečnih,
a s druge strane koliko je potcenjena među fanovima Pruga prokletih, sjajna priča a slabo se pominje, čak nema ni recenzije za nju još uvek...
Stinky, evo predloga, nakon Etrurskog demona mogao bi da pročitaš Prugu prokletih, voleo bih da vidim tvoje mišljenje o toj epizodi.


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24617 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/09/2019 : 07:03:21  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Milton Galvaho? Stvarno? Smor od epizode.

Etrurski demon je solidan, ali ništa senzacionalno. Isuviše nerazrađen i zbrzan.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 05/09/2019 07:04:11
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/09/2019 : 08:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Sve Kastelijeve priče su bolje od Nolitinih najlošijih priča, što će reći od Prljave afere i od Boga jaguara.




Bog Jaguar je vrhunska priča, meni bolja od Grada zločina. Također i Carlos Gomez mi je bolji od Grada zločina.
Ostale Castellije nisam sada čitao, možda uzmem kojega da vidim - ali ne očekujem puno, eventualno tek solidno, u rangu Posljednjeg samuraja, recimo.

Budem pogledao Prugu prokletih.

Etrurski demon je vrhunska epizoda, valjda kasnije kažem koju više.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12497 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/09/2019 : 08:42:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Uf, da, i ona Nolitina s kukcima nije nešto, nije u rangu najlošijih, ali je prilično treš...

Meni se ta s kukcima jako svidjela, ima tu djelomično Carpenterovu atmosferu iz "The Thinga" 82' (kad su odsječeni od svijeta, taj stvor/ovi ih tamani jednog po jednog). Meni stvarno dobra priča i rado ću joj se opet vratit

Ne bih rekao da se radi o ukusima, nego zanimljivo mi je to kako svatko od nas drugačije doživi neku priču. Meni i nije važno ako će većina neku priču popljuvati, pa makar bilo i 90% ljudi, ali ako mene samog oduševi, e to je to. To mi je jedino bitno.

Volim primit preporuke i sve, ali uvijek i kad netko loše o nečemu kaže, a da ja to još nisam čitao, uopće me to ne brine, nego čak razmišljam da bi mene ta i ta priča mogla oduševit.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 05/09/2019 : 10:40:19  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Jozzinelli

Uf, da, i ona Nolitina s kukcima nije nešto, nije u rangu najlošijih, ali je prilično treš...

Meni se ta s kukcima jako svidjela, ima tu djelomično Carpenterovu atmosferu iz "The Thinga" 82' (kad su odsječeni od svijeta, taj stvor/ovi ih tamani jednog po jednog). Meni stvarno dobra priča i rado ću joj se opet vratit

Ne bih rekao da se radi o ukusima, nego zanimljivo mi je to kako svatko od nas drugačije doživi neku priču. Meni i nije važno ako će većina neku priču popljuvati, pa makar bilo i 90% ljudi, ali ako mene samog oduševi, e to je to. To mi je jedino bitno.

Volim primit preporuke i sve, ali uvijek i kad netko loše o nečemu kaže, a da ja to još nisam čitao, uopće me to ne brine, nego čak razmišljam da bi mene ta i ta priča mogla oduševit.




tako je!
Ljudi imamo različite ukuse i lako se može dogoditi, da se neka epizoda nekome sviđa a drugome ne.
Ovdje se priča o Nollitinim epizodama i Castellijevim ali nitko nije spomenuo Sclavija i Anangu npr....
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/09/2019 : 10:46:00  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli
Naravno, kasper dosta posmatra epizode kroz prizmu Disovog crteža, pa mu to predstavlja smetnju kod ovih kasnijih epizoda.



svasta, mogao je bolje da nacrta i umreti na kapriju pa je epizoda odlicna. a miltonu nema spasa, strip jeste citljiv, al nikad ne dodjem do kraja
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46516 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/09/2019 : 11:19:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Jozzinelli
Naravno, kasper dosta posmatra epizode kroz prizmu Disovog crteža, pa mu to predstavlja smetnju kod ovih kasnijih epizoda.



svasta, mogao je bolje da nacrta i umreti na kapriju pa je epizoda odlicna. a miltonu nema spasa, strip jeste citljiv, al nikad ne dodjem do kraja

Umreti na kapriju ? Osta mi u sjećanju ka jedan od lošijih. Kraj je loš.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/09/2019 : 11:36:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
MN LIB 62: Etrurski demon


Nolitta je ovdje atipičan. Priča i ideja su odlične, ali scenarij šteka. Stavljanje američkih osloboditelja u poziciju bahatih pljačkaša (što i jesu), a tome suprostaviti potpuno neočekivanog lika u poziciju branitelja talijanskog kulturnog blaga je genijalno. Njegovi saveznici su očekivani, a to je već scenaristički problem.
Mister No se ponovno nalazi na teškim mukama u donošenju ispravnih odluka. U biti, bilo koja odluka našeg junak je kriva s nekog stajališta. Tu Nolitta ne griješi, pa Mister No donosi odluku u skladu s likom kojeg poznajemo.
Problem je prerazvučen zaplet, dok na kulminaciju, a pogotovo rasplet otpada tek manji dio epizode. Zbog toga nakon čitanja ostaje dojam nedorečenosti iako to nije tako.
Cjelina je lijepo zaokružena i Nolitta je rekao sve što je trebao, ali moj dojam je da epizoda ima manje stranica nego je trebalo biti. Zašto je tome tako, sigurno nećemo saznati, ali ostaje žal za efektnijim scenama na kraju epizode, koje bi dale onaj završni pečat i uzdigle priču na višu razinu.



Dakle, svi sastojci potrebni za vrhunsku epizodu su tu! Samo je li vrhunska?
Pa baš i ne!

(priča: 10, scenarij: 7, crtež: 10, naslovnice: 10) - 91%



"Nolitta je ovdje atipičan. Priča i ideja su odlične, ali scenarij šteka. Stavljanje američkih osloboditelja u poziciju bahatih pljačkaša (što i jesu), a tome suprostaviti potpuno neočekivanog lika u poziciju branitelja talijanskog kulturnog blaga je genijalno."

Ponovo si odlično uhvatio srž ove priče i upravo je tako kako kažeš: ima nečeg neobičnog u tome kako nam je ova priča ispripovijedana. U tome se opet savršeno slažemo, ali se ne slažemo u ocjeni te činjenice. Naime, meni je ETRURSKI DEMON još jedna epizoda iz reda najboljih, dajem najmanje 9/10 (možda 9,5).

Jozzinelli kaže
quote:
Ako ćemo tako, baš je Etrurski demon smor na početku, dok ne dođe do glavne razrade, ali se i ona nakon toga nekako prebrzo završava.


, međutim ja mislim da nije tako. Priču možemo podijeliti na 3 dijela, koji su spojeni u jednu cjelinu, ali ujedno i svaki može stajati za sebe. Prvi dio je klasični nolitijanski uvod, ovoga puta sa keramikom i Patricijom. Taj dio zaokružuje cijelu priču, jer otvara mogućnost Mister Nou da ispriča svoju priču iz Italije. Taj je dio okej, dobar, ali ni blizu savršenog uvoda u Riu Negru, recimo. Spada u standardna Nolittina uvođenja u priču, koja gotovo odreda imaju visoku kvalitetu, znaju biti i najbolji dijelovi epizoda. Ovaj uvod spada u tu postignutu kvalitetu, ali se ničim ne odlikuje posebno; već smo navikli na te uvode i očekujemo nešto dobro. Ovdje smo na toj razini ispunjenih očekivanja i ništa više.

Drugi dio, nazovimo ga pravi ratni dio, za mene je podizanje kvalitete. Nekada sam vapio za ovakvim ratnim pričama, te sam u davnim danima čak bio razočaran kada se ova priča preobrnula u nešto drugo, kada smo ostavili ratna djelovanja. Sada sam, međutim, očekivao da će mi taj ratni dio bio dosadan. To se nije dogodilo. Prilično je uzbudljivo dočarana atmosfera, pokušaj proboja, masakriranje Amerikanaca, Mister No u ratnom paklu. Taj dio traje od 45 do 114 i kad sada pogledam, savršeno je pogođen ritam. Niti je prekratko niti predugo, dobili smo ratnu priču (jer, u osnovi, ovo je priča iz 2. sv. rata) u pravom smislu i ujedno prijelaz za ono što je glavni dio ove epizode. Uvod je na nekih 40 str., onda rat i borbe na nekih 70.

Glavnom dijelu ostaje tako najviše prostora, preko 150 str. i on je veći od oba prethodna zajedno. Ali ne toliko da bi sve pojeo, pa otuda sva 3 dijela djeluju skladno, iako svaki može stajati sam i lako je zamislivo da između ovih dijelova nema neposredne veze. Organske veze i nema, iako je Nolitta napravio lijepe lagane prijelaze među njima i stavio povezujuće elemente. Tako uvod nagovješćuje glavni dio, sa krijumčarenjem, lažiranjem i preprodavanjem starina, a u pravom ratnom dijelu imamo razlog zašto je Mister No stavljen u pozadinu i u krug visokog društva.

Također je podjelom na dva ratna dijela, sada iz ove perspektive, dobijeno puno više nego da samo imamo borbe i akciju. Imamo pravi vojnički život, koji se sastoji od paklenih borbi, ali i lijepih trenutaka opuštanja u izlascima, plesu i svim sitnim detaljima koji čine život općenito, a koji ima obje strane: i tešku i lijepu.

Treći, glavni, dio donosi nešto neobično za jednu takvu ratnu priču, kakvu bismo očekivali iz MNoove ratne prošlosti. Igra se tenis i razgledavaju umjetnine, premješteni smo u neki drugi svijet od vođenja rata. Istovremeno se događaju misteriozna ubojstva, atmosfera je podzemnih grobnica i nalazimo se usred najuzbudljivijeg trilera. Filmovati ove grobnice i scenu kada Mister No baterijom osvjetli maskiranog, etrurskog demona, to bi bio najbolji hičkokovski film.

Slično kao u Bogu Jaguaru, drevna etrurska civilizacija je podloga za priču koja se događa u realnom vremenu, u MNoovoj sadašnjosti. Scenografija je, u tom smislu, maestralna, a kulminacija je u završnici, u Svetoj šumi! Kipovi, hramovi, Baukova usta, sve u raspadnutom zelenilu, to bi vrijedilo filmovati.

Rasplet, po meni, nije zbrzan. Naprotiv, upravo je ovdje (kao i u Bogu Jaguaru ili Hramu Maja) pokazana superiornost koju ima Nolittin pristup nad Castellijevim. Ono tajanstveno, mistično, nadnaravno, ono nerazumljeno drevne starine koristi se samo kao izvrsna scenografija i razvijanje napete, romantičko gotičke atmosfere u najboljem izdanju. Ne ulazi se u objašnjenja, ne otkriva se "tajna" te drevnosti, jer objašnjenja najčešće sve svađaju na neku banalnost i plitku racionalnost. Za Nolittu svijet ima dublju dimenziju, o čemu već jesmo.

Možda čitatelji baš ovu okolnost osjećaju kao neki nedostatak, kao da neki detalj izmiče. Ali upravo je suprotno i samo dodir tajne i drevnosti, postiže više, daje i bogatstvo i puninu. Što se nas tiče Tuchulucha? Bitna je misterioznost koja je postignuta uvađanjem Tuchuluche na scenu, a ne koja je njegova tajna.

Da Tuchulucha ostaje i dalje tajna, baš na tome Nolitta i gradi poantu ove priče. Claudia, iako obrazovana, iz visokog društva itd., pada u fanatizam, u pogrešan smjer koji smo imali prilike puno puta vidjeti u serijalu. Slično je to, ista linija spaja padanje u zanos Tangata-Manu urođenika na Uskršnjem otoku ili Tuarega u obožavanju "kamenih zmija", kao i Claudijino traženje identiteta u drevnoj talijanskoj prošlosti, u etrurskoj kulturi i demonima. Takva oživljavanja nečeg arhajskog, identificiranje sa primitivnim i razaračko-osloboditeljskim silama, Nolitta uvijek pokazuje kao promašaj u inače opravdanoj borbi ili traženju vlastitog identiteta.

Baš zbog ove složenosti njegovog sagledavanja, imamo ovu priču koju je Spock savršeno opisao da je genijalna, ali zbog nekih suprotnosti i nešto neobično.

Ovo je ključno: kako god, na razini stripske priče, imamo pobjedu dobrih nad lošima (Mister No i Amerikanci su pobijedili Ericha i Claudiju), istovremeno i kao u jednom dahu imamo i danu situaciju u kojoj 'dobri' Amerikanci pljačkaju grobove, a Nijemac se požrtvovno bori za ideju te je također u ulozi onoga koji spašava kulturno blago od novih barbara.

"... ali čak usred tolikog nasilja i očaja njegova svijest čovjeka od kulture navela ga je da premjesti na sigurno sva ona umjetnička blaga koja su se nalazila u muzeju one stoljetne opatije... opatije koju ste vi, neuki i cinični osvajači, sravnili sa zemljom bez imalo razmišljanja pretvorivši se potom u najobičnije grabežljivce, devastirajući i pljačkajući naše etrurske grobnice!"

Ova Claudijina jezgrovita osuda ostaje kao neki lajtmotiv i ne da se ukloniti ma kako nju na kraju upucali Amerikanci i ma kako se Mister No nominalno bori protiv nje i Ericha!

Time Etrurski demon ide u red onih složenih političko-socijalnih priča, čak još više zbunjujućih, u kojima nema jednostavnog rješenja. Na površini priče, dobri su pobijedili, ali u dubini ostaje neki prigovor, nešto zapinje i mi čak, kada se jednom odmaknemo od naivnih djetinsjkih praćenja fabule, ne možemo reći što je glavni smisao ove priče: je li to pobjeda junaka nad zlim nacistom ili...!??
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/09/2019 : 13:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dobro Kasper kaže, Nolittine epizode iz ovog perioda su dosadnjikave, pogotovo Makarakua i Pruga ukletih. Kasnije ima i Pobuna Masaija koja je također dosadna epizoda.
Ovo bi bili kao kasni albumi dobrih bendova, kad sve bude odlično tehnički odsvirano i odpjevano ali nema žara i ne zapamtiš ni jednu pjesmu. Tako i u Etrurskom demonu nema scene koja bi oduševila. Ni dobrih pošalica, ni lirskih momenata ni opakog negativca ni zavodljivih žena ni epskog fajta. Jednom davno sam uživao u ratnom dijelu, ali kad sam ponovio epizodu prije dvije tri godine, bio mi je za zijevanje.
Diso na autopilotu, sterilan.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/09/2019 : 14:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Pobuna Masaija je afrička verzija Makakaraue, u obje priče se prerano otkriva/naslućuje glavni negativac pa nema neke velike neizvjesnosti.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 276 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.64 seconds. Snitz Forums 2000