forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 198

Poli
Advanced Member



Slovenia
37276 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/06/2022 : 19:16:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ha ha, König na LL, sve sam vidio. Ludilo! :D :D



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/06/2022 : 19:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Kud baš Ralph König, jasno da će tu biti gayeva .

Sviđa mi se tvoj prijevod:

Indira, Lidija, Nives, Maja i Nina !

Edited by - Peyo on 26/06/2022 19:27:39
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 26/06/2022 : 19:45:11  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Kud baš Ralph König, jasno da će tu biti gayeva .

Sviđa mi se tvoj prijevod:

Indira, Lidija, Nives, Maja i Nina !




Strip nije loš, daleko od toga. Ima humora, dijalozi su dobri.
Samo očekivao sam više poznavajući Königa.

Have mercy
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 26/06/2022 : 19:53:52  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Na engleskom je Swiss Bliss, ali je ipak smešnije to nemačko Choco Boys.
Osim Ralfovog prepoznatljivog crteža, meni najzabavnije u stripu su imena likova (Clif Hanger, Nes Quick...) i scene sa Buffalo Bitch.
Jes malo previše gej, ali problem je što je malo prerazvučeno na 61 stranu, a realno nema tu tolko priče ni fora.
Ali mož se pročita.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/07/2022 : 22:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nisam vidio da se govorilo o ovome stripu, nema čak ni slova o njemu! Zar je toliko loš?

Fashion Beast (Panini 2013, 132 str. / Avatar 2012) - Moore & Johnston & Percio

Strip ima dugačku povijest. Iz prologa doznajemo da je Alan Moore još 1985 dok je radio na Watchmenu, pisao scenarij za cijelovečernji film o transvestitu koji sanja o svjetskoj slavi.
Film nije nikad realiziran i materijal je nestao u ladici slijedećih 30 godina.
Tek kada je Avatar Mooreu predložio novu grafičku novelu, scenarij je izvučen iz ladice i skupa s Antonyijem Johnstonom (adaptacija) i Facundom Perciom (crtež) prerađen u strip.

Sama priča nastala je na poticaj Malcolma McLarena, slavnog dizajnera i menadžera Sex Pistolsa a u sebi objedinjuje elemente izoliranog života modnog kreatora Christiana Diora i bajke Ljepotica i zvijer.
Priča je u 10 sveski a Nijemci su je objavili u 2 knjige. Toliko o pozadini.

U jednoj BBC-ovoj emisiji Moore govori o infantilnosti zapadne kulture. “Mislim kako danas u društvu imamo manje više sve ono što sam prikazao u Fashion Beastu.
Osim nuklearne zime a na tome vjerojatno radimo."

I zvijezde se jednom ugase

Radnja priča odvija se u nekoj ne tako dalekoj budućnosti. Glavna junakinja Dolly Seguin radi kao garderobijerka u plesnom klubu.
Skromna djevojka koja sanja o slavi. Kada jedne noći izgubi i taj mizerni posao, Dolly odluči prijaviti se kao model kod tajanstvenog modnog kreatora Celestinea.
O njemu kruže razne priče, da živi povučeno, izbjegava javnost, ne pušta nikoga blizu sebe jer navodno ima strašno unakaženo lice. I Dolly dobije posao...

Glavne teme priče su međuljudski odnosi, seksualnost i identitet. Sama priča teče umjereno i nema neke prevelike napetosti.
Vidimo svijet u kaosu, socijalne nemire na ulicama, ljude koji prosvjeduju, depresivni su, u očaju. Negdje bjesni rat i društvo je u strahu od nuklearne zime. Atmosfera je baš apokaliptična.

Perciov crtež je snažan, izražajan, jednom riječi - fascinantan. Savršeno pristaje uz ovu priču.
Prigušene, tamne boje zaokružuju odličan vizualni dojam. Optički je baš jako uspjelo. Vrlo dobar strip. Preporuka čitateljima!



- U odrazu je moć.











- Maneken je prazna stranica...



- Madam Sijamka i madam Dobermanka



- Glavni lik Dolly odudara od ostatka, odijeva se drukčije, slobodnije, ona ima snove.



- Goli majmun izmislio je modu tako da je na svoju nedlakavu šapu stavio rukavicu od kože.



- Kreacije iako dekadentne ne ostavljaju ravnodušnim.



- Pokažite mi svoje prokleto lice!



Have mercy
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/07/2022 : 08:06:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Crtež izgleda opasno dobro, a i radnja zvuči dobro.
Bacim oko svakako, fala Izivko ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 17/07/2022 : 14:11:46  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Thor by Jason Aaron

Dolaskom novog filma u kina, potaknut sam da pročitam Aaronov run koji je očito bio velika inspiracija za novi nastavak Marvelove franšize.
Počinje sa serijalom Thor God of Thunder u kojem upoznajemo 3 varijante Thora iz različitih vremenskih perioda koji se suočavaju s Gorrom, ubojicom bogova. Iako je premisa dosta generična, nekada i nepotrebno pompozna, ipak se odigra jedna dojmljiva borba, a 3 varijante Thora su se pokazale kao osvježenje u radnji. Veliki forte je Ribićev magični crtež koji je kao stvoren za ovakvu radnju. Druga polovica tog serijala prikazuje borbu svih 9 kraljevstva koju inscenira Malekeith te invaziju Daria Aggera. Premda nema Ribića više, Dauterman je dostojan zadatka, ali radnja pomalo zastajkuje i teže izbjegava klišeje.
Potom dolazim do Thor 2014 u kojem susrećemo Mighty Thora, odnosno Jane Foster s čekićem. Iako se Aaron ne odlučuje na očitiju ekspoziciju događaja i pokušava zaviti identitet novog Thora kao misterij za većinu likova, premda je to dosta loše čuvana tajna. Odin se razljuti, Thor se razljuti, novi Thor spašava lijevo i desno, krenulo je obečavajuće, ali ostaje mlako.
U mini serijalu Thors idemo u alternativnu stvarnost, distopijsku stvarnost gdje je policijska sila zastupljena raznim varijantama Thora. Dosta zaboravno, uz pokoji gimmick. 100-injak stranica koje ne daju neku opsežnu radnju i tek povremenu zabavu.
Mighty Thor je zadnji serijal Aarona koji sam čitao te ujedno i jako neobično iskustvo. Početak je obećavao i čak svaka sumnja oko ženskog Thora se počela rasplinjavati u nadi da će lik sam po sebi dobiti dubinu, a ne samo lažni značaj. No, prema sredini radnja opako klizi u ponor jer, osim što glavni lik stagnira i bude dosadan, negativci i događaji su užasno zaboravni, blijedi, a kasnije i samo loši. Bio sam jako blizu odustajanja, ali u 5. i posljednjem dijelu stiže veliko iskupljenje. Kao specijalni serijal pratimo oproštaj Jane Foster od čekića i njene posljednje postupke kao Thora u svjetovima koji su pred apsolutnom prijetnjom. Ima tu svega, rata, borbe, zbližavanja, oproštaja i iskupljenja. Nakon loše generičnosti, Aaron je u svoju kreaciju udahnuo dušu, karakter, zanimljivost i zabavu. Aplauz za taj završetak onda.

Sve u svemu, u prosjeku pozitivni dojmovi za ovo. Bilo je nekih izazvonijih dijelova za izdržati i proći, ali onu neku bezbrižnu superherojštinu s povremeno visokim ulozima se može naći na ovim stranicama.
3.5/5 s puno oscilacija

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

malimarinko
New Member



129 Posts

Member since 01/01/2021

Posted - 19/07/2022 : 08:54:30  Show Profile Show Extended Profile  Send malimarinko a Private Message  Reply with Quote
Na preporuku ekipe ovdje nabavio i pročitao Gramercy park. Stari moj koja stripčina. Prava poezija u stripu. Fino isprepleteno, sadržajno, pomalo iznenađujuće. Ovo ide uz bok Dana što nestaju.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 23/07/2022 : 17:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Hit-Girl in Hong Kong (Panini 2020, 112 str. / Hit-Girl (Season 2) 5-8) - Way & Parlov

Na svojoj turneji po svijetu Hit-Girl dolazi u Hong Kong. Meta je Boss Liu i njegova trijada. Treba ga ohladiti.

Ova epizoda posebna je zanimljiva jer ju je crtao Parlov. Kakav je crtež u udnosu na gromovitog Punishera?
Osjetno slabiji po mom mišljenju. Dosta je mlak i fali mu dinamike, akcije i brutalnosti.
Ali razumljivo, ne možemo ni porediti Hit-Girl s Punisherom. Ipak je ona tek derište u povoju. Ukupna ocjena dobar. Preporuka čitateljima!



- Liu trijada aktivna je u čitavoj Kini i južnoj Aziji. Droga, oružje, otmice, ucjene, pranje novca... široka je paleta njihove aktivnosti.





- Ho Peng Gardens, glavni stožer mafioza - prava utvrda.



- Barracuda



- Tajno oružje 5 ogranaka trijade - penisi



- I molim vas nemojte mi se popišat na sjedište kao zadnji put.
Naravno, ovaj put ću se posrat u gepek.



- Lekcija broj 1: eskaliraj sukob...




Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 27/07/2022 : 16:42:43  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Moby Dick (Splitter 2021, 48 str.) - Chichester & Sienkiewicz

Izvorno objavio Berkley Pub Group 1990 u okviru edicije Classics Illustrated. Začudo to je i jedino izdanje jer strip nije nikad poslije ponovno objavljen.
U Njemačkoj je ovo premijera a Splitter je isti mjesec objavio i Stray Toasters.

Priča je dobro poznata čitateljima bilo kroz knjigu, film ili mnoge strip adaptacije ovog djela. Jednu smo vidjeli u izdanju Besne kobile (Moby Dick, 2015).
Ne sjećam se jesam li čitao knjigu ali film s Gregory Peckom gledao sam nekoliko puta a ovo je sedma strip verzija koju sam čitao.

A ona je pravi biser. Sienkiewicz se razigrao i pokazao svu raskoš svog talenta. Čitatelji će uživati u različitim stilovima i tehnikama.
Izvedba je jedinstvena i nedostižna. Veličanstvena i radikalna. Poezija i anarhizam. Apstrakcija i ekspresionizam. Sienkiewiczov strip je doslovno umjetničko djelo.
Grom gromova. Apsolutna preporuka čitateljima!



- Zovite me Ishmael.



- U “Kitu” bijaše toliko skučeno i polutamno da me odmah posjeti na utrobu prokletog broda.



- -Napokon osvanu dugo čekano jutro. Tamo na pramčanoj palubi muškarac saliven od bronce balansirao je na barbarski bijeloj nozi od kitove kosti.
Izgledaše kao neko skinut s lomače nakon što mu vatra opustoši sve udove a da ih potpuno ne izjede.



- Tashtego ih prvi ugleda. Tashtego bijaše onaj koji povika i krv nam uzavri.



- Prvi kitolovac bijaše grčki junak Perzej...drugi veliki lovac bijaše sveti Juraj...



- Ahab se nagnu preko Pequoda pogleda uprtog u more. Jedna suza kanu u vodu...



- Spustiše čamce u more i ljudi zaveslaše šutke za velikim kitom. On zapliva nježno i vedro te moćno i tiho odmaknu žurno.





Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/07/2022 : 18:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovaj Moby Dick je najavljen od Stalkera za prosinac 2022.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=4&TOPIC_ID=52338#2474479
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/07/2022 : 22:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Svakako se ovo planiralo uzeti, ali sad nakon izivkovog osvrta nema dileme - ovo se uzima već u pretplati
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 27/07/2022 : 23:12:58  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Možda sam pretjerao s hvalospjevima ali šta mogu kad sam slab na njegove radove.
Vjerujem da će kod nekih biti i razočaranja.

Bravo za Stalker! Nakon Druilletove Noći sada ovo.

Have mercy
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 28/07/2022 : 07:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam Fashion Beast i baš je OK strip. Cretže je doličan, radnja je dosta napeta i imamo i zadovoljavajući kraj.
Da bih ga kupio za kolekciju...pa i nebi, ali baš OK za jedno čitanje.

Pročitao sam i PTSD i vau, ozbiljna priča sa vrlo lijepim, šarenim i neozbiljnim, mangastim crtežom.
Ima dobar kraj i dobru poruku. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/07/2022 : 07:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Yep, kod PTSD-a je super ispala ta ideja da se na prvi pogled detinjastim crtežom ispriča poprilično ozbiljna, ratna priča. Meni je PTSD odličan strip
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 06/08/2022 : 21:34:45  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Leonard Cohen (Cross Cult 2021, 120 str. / Leonard Cohen Sur un fil) - Philippe Girard

Leonard Cohen - Bird On The Wire (Live in London)



Leonard Cohen će živjeti više života i preživjeti više smrti. Izgubit će kosu, glas, ugled, duševno zdravlje, novac, žene. Ali bit će uvijek tu da nas podsjeti na ono najvažnije:
Život nas isuviše često dovodi do očaja a baš to ga čini zanimljivim.

Wine, women, song, religion, meditation

Los Angeles, 7. studeni 2016, posljednja noć u životu Leonarda Cohena. Nakon pada s kreveta ostaje nepomićno ležati na podu.
Kroz glavu mu prolazi život sa svim usponima i padovima.

Priča je pitka, duhovita i dosta poučna. Rekao bih vrlo uspjela strip biografija jedne skroz obične superzvijezde.

Crtež opušten, ležeran, jednostavne linije, boje tople i svijetle. Preporuka čitateljima a posebno fanovima!

Fali samo glazba. Autor nudi svoju playlistu:

Take this Waltz, Bird on the Wire, So long, Marianne, Famous Blue Raincoat, Suzanne, Chelsea Hotel #2, Joan of Arc,
Lover, Lover, Lover, The Gypsy’s Wife, Hallelujah, I’m Your Man, You Want It Darker



- Umrijet ću sam, kao pas.



- Bit ću pisac, kao Lorca.



- Kakva večer! Jedno je sigurno, alkohol kvari omladinu.





- Pogledaj ptice na žicama. Kao note na skali!



- Chelsea hotel, Janis Joplin i legendarni blowjob...


Have mercy
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 07/08/2022 : 12:45:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Treći strip koji je pao na godišnjem je crossover Star treka i Planeta majmuna: Prime directive. Obožavam Star trek i prvi Planet majmuna i svi likovi su srećom tu sa svojim pripadajućim karakteristikama što garantira puno nostalgije u solidnoj priči zaokruženoj solidnim crtežom. Lijepa razbibriga za sve fanove Star treka i Planeta majmuna. Na mobitelu sam pa mi je komplicirano stavljati fotke.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 08/08/2022 : 18:37:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Der Tiger erwacht (Salleck 2021, 132 str. / L e réveil du tigre 2020)



Kinezi su počeli naseljavati Ameriku sredinom 19 stoljeća u vrijeme zlatne groznice u Kaliforniji. Od samog početka bili su izloženi rasizmu doseljenika s europskog kontinenta.
I u pravnom smislu njihov položaj bio je daleko gori od većine drugihh etničkih manjina. Morali su plaćati posebne poreze, nisu smjeli ženiti europske partnere a nisu mogli imati ni američko državljanstvo.
Dodatne teškoće donio im je zakonski akt iz 1882, Chinese Exclusion Act, kojim su zatvorene granice za kineske useljenike idućih 60 godina. Bio je na snazi sve do 1943.
Time je bilo onemogućeno spajanje obitelji jer je većina njih dolazila bez žena i djece. Veliki doprinos dali su u izgradnji prve transkontinetalne željeznice kao i u podizanju poljoprivrede i ribarstva Kalifornije.
Danas u USA živi oko 3,3 milijuna Kineza i najvećim dijelom pripadaju srednjem sloju društva.

U westernu Kinezima je uglavnom dodijeljena uloga vlasnika praonica rublja, brvnara u kojima se uživao opijum, kuhara ili polagača šina. Kinez Clint Eastwood?



Poznata mi je tv serija Kung Fu (1972-1975) sa slavnim Davidom Carradineom koju sam gledao još kao dijete s pokojnim ocem.
U western stripu to je serijal Chinaman koji je zasigurno nastao po uzoru na seriju.

Olivier TaDuc Francuz je vijetnamskog podrijetla rođen 1962 u Perreux-sur-Marne. Studirao je medicinu ali je ljubav prema stripu bila jača pa se prebacio na likovnu umjetnost.
Nakon nekoliko stripova na Dieterove scenarije počeo se baviti poviješću kineskih useljenika u Kaliforniju u 19 stoljeća.
Kako su mu omiljene teme bile western i borilački sport, rođena je ideja o kineskom junaku koji sudjeluje u osvajanju Divljeg zapada. To je dovelo do serijala Chinaman kojeg je kreirao u suradnji s Le Tendreom.



Serijal je izlazio od 1997 do 2007 a objavljeno je 9 albuma nakon čega je ugašen.
U Njemačkoj je Splitter objavio prva dva albuma (1999) dok je treći i četvrti objavio Salleck (2003) I tu se stalo sve do ove godine kada je Salleck odlučio objaviti cijeli serijal u dva prekrasna integrala.
Glavni junak je Kinez Chen Long, John Chinaman, bivši plaćenik trijade koji jednom odbija zadatak i emigriira u Ameriku gdje otkriva novi svijet.
Po mom mišljenju radi se o vrlo kvalitetnom serijalu kojeg bi svakako valjalo objaviti.

U prijevodu Buđenje tigra.

Album se pojavio 15 godina nakon završetka glavnog serijala i povezan je s njim ali funkcionira i kao samostalna priča odnosno može se čitati zasebno. U neku ruku je oporuka i oproštaj od Chinamana.

Matt Monroe mladi je agent Pinkertonove agencije na svom prvom zadatku. U okolini Bakersfielda, Kalifornija, događaju se otmice.
Najstaria kćerka bankara Kellyja pronađena je mrtva. Ovaj slučaj nudi mladom agentu priliku za dokazivanjem.
U isto vrijeme Chen Longa proganjaju duhovi prošlosti. Bijeg od stvarnosti i života pronalazi u opijumu.
Smrt jedinog prijatelja vraća ga u život kako bi se predao sudbini u ruke.

Priča je na visokom nivou što ne čudi kad vidimo tko su autori. Zanimljiva je i napeta a govori o iskupljenju i oprostu, o nasilju i pravdi.
Tu je i sukob novoga i staroga, prošlosti i budućnosti, dobra i zla.

TaDucov crtež je realističan i detaljan, nudi lijepe prikaze prirode, gradske arhitekture, uvjerljive scene borbe. Uvjerljiv je i u prikazima likova i osjećaja kao što su strah, bol, bijes.
TaDuc je za ovaj rad dobio nagradu Albert Uderzo za najbolje nacrtani album zajedno s Frankom Péom i njegovim Spiroum.

Preporuka čitateljima a posebno ljubiteljima žanra!
Preporuka i izdavačima za cijeli serijal. Strip kao stvoren za unapređenje suradnje i promociju kinesko-hrvatskih (srpskih) odnosa!




- Jedna od Kellyjevih cura. Smrt joj je došla kao spas.



- Monroe, ti odjaši do obitelji i obavijesti ih.



- Dobar pas ali tvoj gospodar... Drži se, idemo kući Chen Long.



- Kada sam te upoznao, bio si kao tigar. Ni smrti se nisi bojao.
- I tigrovi se umore.








Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 21/08/2022 : 21:31:44  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Superdupont (Splitter 2016, 72 str. / Renaissance 2015) - Gotlib Belkrouf & Boucq

Mnogi dugogodišnji serijali doživljavaju svoju renesansu. Posljednja dva koja sam čitao su Bob Morane i Superdupont.



Marcel Mordekhaï Gottlieb - Gotlib (Paris 1934-Le Vésinet 2016)

Gotlib se ubraja u instance francuskog humorističnog stripa. Bio je jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih autora satiričnog stripa u Europi.
Poznat je po svom britkom, provokativnom i katkad blasfemičnom humoru. Njegov humor nije znao za granice i tabue.

Svoj put u stripu započinje 1954 kao upisivač teksta. Od 1962 radi u strip časopisu Vaillant gdje objavljuje svoj prvi serijal Nanar, nešto kasnije Gai-Luron (Witzbold, Volksverlag, 1982).
1965 prelazi u časopis Pilote gdje postaje poznat po satiričnoj kolumni Les Dingodossiers (Die Dingodossiers - Toonfish, 2016) za koju tekstove piše Goscinny.
1972 pojavljuje se serijal Superdupont kojeg je kreirao s Jacquesom Lobom. Razilazi se s Goscinnyjem kada ovaj odbija objaviti njegove crteže te osniva časopis Fluide Glacial.
U njemu može sprovesti svoj često prenaglašeni humor kombiniran s oštrim tekstovima i izobličenim crtežom.
To se dobro vidi u Peter Pépère (Peter Perverse - Volksverlag, 1983) koji govori o napaljenom egzibicionsti i njegovim pedofilnim maštarijama.
1991 dobio je u Angoulême nagradu za životno djelo. I za kraj jedna zanimljivost, njemu u čast asteroid 184878 nosi ime Gotlib.



U šaljivom prologu kojeg je za ovo izdanje napisao sam Gotlib, saznajemo kako je nastao ovaj 100% francuski superheroj.
Ukratko nastao je početkom 70-tih godina a na ideju su došli gotovo istovremeno Gotlib i Jacques Lob.
Gotlib je nacrta prve dvije epizode a tijekom svoje duge karijere na njemu su se izmijenjival razni autori kao Alexis, Solé, Coutelis, Goossens a i Neal Adams.
Ukupno je objavljeno 7 albuma plus 2 specijalna izdanja. Nijemci su objavili samo prva dva albuma (Volksverlag, 1984).



Stvoren je kako bi glasno i jasno obranio vječne vrijednosti domovine, suzbio u začetku sve zlobne i podle zavjere koje kuju članovi antifrancuske lige,
anonimnog tajnog društva kojeg čine stranci, kako bi podrivali temelje države i ugrozili blagostanje njenih građana.

Rezultat je samodopadni superheroj u trikolornom outfitu:
Potkošulja, duge gaće, na nogama filcane šlape, na glavi beretka, na prsima dična trobojna kokarda ukrašena slovima SD, ispod nje flanelni plavo-bijeli-crveni pojas.
Srednje je dobi s počecima trbuščića, uredno začešljane, prorijeđene kose. Pije crno vino, puši na hladno 5 kutija gauloises blues, obožava camembert.
I naravno, po uzoru na Supermana posjeduje razne supermoći: leti, ima stereo-teleskopski vid i vlada plemenitom vještinom francuskog boksa.

Što može Superman, to može Superdupont od šale

Superdupont dobiva nasljednika! I prije nego se tatica u potpunost posveti sinu i njegovom odgoju, zli pripadnici Pape tame ga otimaju.
Namjeravaju ga iskoristili u borbi protiv oca...

Prilično otkačena priča, bez nekih političkih ili kritičkih poruka koje imamo u ranijim epizodama. Manje je i satire i parodije pa manje smijeha i zabave.
Razumljivo, druga su i vremena.

Izbor Boucqa za ovaj nastavak je odlično rješenje. On ima dosta iskustva sa sličnim svojim djelima. Njegov crtež je prepoznatljiv, detaljan i opušten.
Preporuka čitateljima!



- Bog te mazo, kakav porod!



- Sinčina! Mudonja! Superdupončić! Aleluja!



- Mališa je živahan.



- Gledaj sinak kako to ćale radi!



- Neprijatelj nikad ne spava.



Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/08/2022 : 22:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
@izivko, dobar osvrt!

Ako nađem vremena pročitat ću u ovaj strip.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 21/08/2022 : 22:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Jesi čitao rane avanture?
Što si inače čitao od Gotliba?

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/08/2022 : 22:59:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Jesi čitao rane avanture?
Što si inače čitao od Gotliba?



Ne, nisam čitao rane avanture.

Nažalost premalo sam čitao od Gotliba:

1. Dingodossiers imam i fr integralčić
https://www.bedetheque.com/serie-170-BD-Dingodossiers.html

2. Pervers Pepere - kojeg i imam mada je uglavnom bez riječi, žestoka nekorektna zafrkancija
https://www.bedetheque.com/serie-158-BD-Pervers-Pepere.html

3. Rubrique-a-Brac - imam drugi album
https://www.bedetheque.com/serie-1018-BD-Rubrique-a-Brac.html

4. Slowburn - kratka zafrkancija po njegovom scenariju koju je besmrtno nacrtao Franquin
https://www.bedetheque.com/serie-4758-BD-Slowburn.html

U ex-yu su Gotlibovi radovi objavljivani u Caku (Cakove cake) i povremeno u Politikinom Zabavniku.

Sve što sam čitao od njega mi je super i ne mogu prežaliti što ga nema u domaćem izdanju. Ne vjerujem da će se itko odvažiti
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 21/08/2022 : 23:30:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ne vjerujem ni ja. Druga su vremena.

Have mercy
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 22/08/2022 : 10:22:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Once & Future, brojevi 22-24, ovaj strip i dalje JEBE.



Još su nam dvije epizode ostale do kraja. A broj 28 završio je s ovakvim cliffhangerom.

https://bleedingcool.com/comics/once-future-to-end-in-october-with-once-future-30/

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 24/08/2022 : 20:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Splitterov novi katalog, jesen-zima 2022/2023

16 novih serijala
19 grafičkih novela i one-shotova
83 nastavka

109 premijernih izdanja
3 reizdanja
6 limitiranih izdanja

Ima nekoliko baš zanimljivih naslova.

106 MB https://www.splitter-verlag.de/splitter-katalog-herbst-2022-2023.html

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 198 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000