Author |
Topic |
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 01/09/2022 : 19:50:52
|
Maria Dolares (Abuli & Vega)
https://m.bedetheque.com/serie-16485-BD-Maria-Dolares.html
Ovo je davno objavio Libellus, još 2007, a originalno je izašlo na španskom 2006. Od Vege sam do sada čitao samo post-apo Huan Buskamare koji je i pisao i crtao, meni jako drag strip. Od Abulija sam, iako imam celu zbirku Torpeda, pročitao samo nekoliko priča, tako da mi je ovo maltene prvi susret sa Abulijem. Otprilike sam znao šta da očekujem. Reč je o crno-humornom krimiću, u kome, uprkos tome što se zove po gospojci Dolores koja je oličena i na naslovnici, je glavni lik zapravo jedan snuždeni veterinar-iz-hobija, koji na svom ranču, pored dominantne žene Megi, ima i brojne pse, mnoge od njih hendikepirane, o kojima se stara. Onda im na gajbu bane fatalna ženska Maria Dolores, i tada nastane haos a priča ode u raznim nepredviđenim pravcima. Ima nasilja, ali je priča prožeta crnim humorom, i prosto je očigledno da je ovaj kratki jednopuc napisao neko ko ima iskustva sa pisanjem stripova, kao što je Abuli. Svačega tu ima: perverznih sitnih krimosa, muških poljubaca, ženskih sisa, jedna vrlo debilna (u pozitivnom smislu) pljačka banke, jurnjava kolima, i puno akcije koja uključuje i pse (pa nije za one sa slabim stomakom, osetljive na eksplicitne prikaze ubijenih pasa)... Neki komentator je napisao kako je priča prebrzo završila, oko čega se baš i ne slažem. Priča je kratka i ima udarnički tempo, a takav je i kraj. Stena je pobegao, kao i Maria, jednako brzo kako su i uleteli u ovu priču, a crnohumorna završnica sa Geneom i Maggie je takođe dobra. Nisam neki hardkor fan krimića, ali ovaj mi se strip moram priznati dosta dopao.
Na sličnu foru, i sa sličnom atmosferom je film U Turn, s Šonom Penom i Dženifer Lopez u glavnim ulogama. Isto neka nedođija, puce i cice, i plejada opičenih likova čije se sudbine isprepliću.
|
|
Edited by - Jocko on 04/09/2022 17:26:41 |
|
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 04/09/2022 : 16:39:11
|
Sept / Seven / Sedam
https://www.bedetheque.com/serie-15358-BD-Sept.html
BD edicija na kojoj rade razni autori, sa sledećom premisom - svaka epizoda je priča za sebe, i svaka govori o sedam likova koji imaju zajedničku misiju.
Još 2017. sam čitao Sedam psihopata i Sedam misionara.
Sedam psihopata je prva u nizu priča, scenarista je kod nas objavljivani Vehlmann (čija je dela objavila Fibra), a crtač je britanac čiji mračni noir stil potpuno odgovara tonu priče. Priča je spoj alternativne istorije i akcionog trilera. Sedmoro psihopata, svaki drugačijeg karaktera od prethodnog, biva angažovano da stane na put Hitleru, pod premisom da samo psihopatski umovi mogu da predvide poteze i zaustave psihopatu kakav je Hića. Iako se ne sećam priče puno, dopala mi se, kao i završnica.
Sedam misionara, 4. po redu priča u ediciji, važi za najbolje ocenjenu, a meni se najviše dopala. Ovoga puta se radi o sedmorici misionara, vrlo neobičnih i šarolikih ličnosti, koji su pozvani u jedno mesto da propagiraju hrišćanstvo. Epizodu je pisao Ayroles, čuven po stripu Plašt i očnjaci, koji sam već sporadično čitao u Zabavniku pa sam znao da će i ova epizoda biti pun pogodak. Ova edicija funkcioniše uglavnom na 62 strane, a Ayroles je na manje strana, 54. uspeo da odlično dočara različite osobine sedmorice monaha i divno sve uklopi, što nije mali zadatak. Pritom je epizodu fantastično nacrtao Critone, poznat po stripu Ja, Frasona Vijon (Komiko i Fibra). I kolor je pun pogodak.
Poslednju, pre neki dan, sam čitao 3. priču po redu, Sedam pirata. Reč je o tipično avanturističkoj priči o gusarima, u kojoj su neki od likova i deo radnje u prošlosti zapravo preuzeti iz Stivensonove knjige Ostrvo sa blagom. Radnja, obilata scenama iz prošlosti, se događa 15 godina nakon dešavanja iz Stivensonove knjige, a neki od likova su isti. Mislim da će se svideti fanovima gusara i avanturistike u stripu, ali meni je priča, naročito u prvoj polovini, bila konfuzna, dok se pohvata ko i zašto. U poslednjoj trećini, koja je ujedno i najviše akciona, stvari dođu na svoje. Ono takođe upečatljivo je što atmosfera priče varira od gotovo detinje avanture pa do brutalnih scena ubistava, što joj daje neujednačen ton. Crtež, iako nije vizuelna poslastica, može proći... sviđa mi se kolor.
Preporuka za Sedam misionara svakako.
|
|
Edited by - Jocko on 04/09/2022 19:03:10 |
|
|
izivko
Advanced Member
Germany
12515 Posts
Member since 25/07/2003 |
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 20/09/2022 : 02:42:06
|
Batman: Legends of the Dark Knight #89-90: Clay (Grant & Alcatena, 1996 - 1997)
Poslednjeg Betmena sam čitao još u januaru - kako prolazi vreme. Kao zagrevanje pred Dugu noć veštica, koju ću čitati uskoro, reših da bacim pogled na ovu kratku dvodelnu pričicu o originu Glina-čudovišta. Ništa posebno. Zbrzano, a Betmen tokom celog stripa ima strah - kako od protivnika Gline, tako i još više od smrti. To mi je bilo čudno, videti Betmena u preplašenom izdanju, a onda se setih da je ova priča zapravo smeštena u Betsove rane dane borbe protiv kriminala, pa stoga i ne čudi egzistencijalistički dread koji doživljava. Najbolji aspekt stripa je crtež, a ni on nije ništa spec. Presuda: loše.
|
|
Edited by - Jocko on 23/09/2022 00:35:54 |
|
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 23/09/2022 : 00:34:44
|
Batman: Legends of the Dark Knight #39-40: Mask (Talbot, 1992)
https://www.goodreads.com/book/show/17402816-batman
Koliko je ona priča u postu iznad slabašna, toliko je ova dobra. Baš me je prijatno iznenadila ova dvodelna epizoda, vrlo smelog naziva ''maska''. Nakon jedne rutinske patrole u kojoj izdeveta zlikovce, Betmen počne da se oseća loše i malaksalo, a zatim u delirijumu izgubi svest. A onda se probudi u.... dalje neću spojlovati. Ova superherojska priča ima elemente psihološkog trilera i nadrealizma, dva meni vrlo draga žanra, tako da ima sve predispozicije da mi se dopadne, i dopala mi se. U samo dve sveske je ispričana jedna smislena priča koja se poigrava i vešto koristi opšta mesta serijala: smrt Betmenovih roditelja, odnos Betmena prema Alfredu, Ženi-mački, itd... I dok je cela prva sveska kulminacija psihološkog, u kojoj Betmen postavlja brojna pitanja o sebi i svom životu, u nemogućnosti da razluči istinu od laži, stvarnost od fikcije; druga sveska zatiče našeg neo-noir osvetnika u nadrealistično-apokaliptičnim scenama propalog Gothama, koje je odlično nacrtao Brajan Talbot, a kolor takođe doprinosi sugestivnoj atmosferi na granici noćne more i jave. Priča govori o tome šta bi se desilo da je Brusov život nakon smrti roditelja otišao u potpuno drugom (i, rekao bih, realističnijem) pravcu? Tri scene koje su na mene ostavile možda i najjači utisak su: ona kada Brus poliže kapljicu na svom obrazu i shvati da je slana; ona kada prvi put ugleda ''alternativni''/sklepani Betmen-kostim, koji vrlo depresivno i poražavajuće izgleda, i koji ne može da se zaboravi tako lako; te ona scena kada u pomenutom kostimu pada sa nebodera. Neke od najbolje nacrtanih scena su upravo one u razrušenom, apokaliptičnom Gotamu. Sva opšta mesta serijala (kojih se ova priča dotiče) sam pohvatao - potrebno je osnovno predznanje o likovima (Alfred, Gordon, Catwoman, negativci...) i ključnim dešavanjima (smrt roditelja) u serijalu da bi se strip razumeo. Nadao sam se da razrešenje misterije neće otići u tom, reklo bi se očekivanom pravcu, ali uzalud nadanje. Priča se, posle psihološko-nadrealnog ludila u koje je Vejn upao, završava na jedan manje zanimljiv način, sa tipičnim detaljnim objašnjavanjem i racionalizacijom svega dotle viđenog. No to mi nije pokvarilo utisak (navikao sam se na takve završnice u Dilanu Dogu), iako bih voleo da je ubačen neki crv sumnje na samom kraju.
S obzirom da sam padobranac u svetu Betmen stripova, ne znam kako se ova priča kotira kod tvrdokornih fanova serijala, ali meni se dopala. I vizuelno (Talbotov stil mi potpuno leži), i intrigantnim mindfuck zapletom sa jakim akcentom na psihološkom.
|
|
|
|
Deers
Advanced Member
Croatia
9399 Posts
Member since 29/03/2004 |
Posted - 25/09/2022 : 22:21:28
|
Šumska zgoda i druge priče (K) Josip Sršen, Ivan Glasnović, Kosta Bovan, Nikolina Pavleković, Dalibor Talajić
24-satno crtanje stripa je kao i planina, izdaleka izgleda osvojivo. Vježba, natjecanje ili izazov u kojem autor (ili autori) u 24 sata trebaju osmisliti i nacrtati strip od 24 stranice. Sve to na zadanu temu i/ili dodatni zadatak koji dobivaju na početku događaja. Cilj tog "natjecanje" je jednostavan. Autor se natječe sa samim sobom i, a kako nema boljeg motivatora od roka, mora pod pritiskom toliko rafinirati crtež i priču da u najbržem mogućem roku da najviše od sebe. Godinama sam pratio objave sa tog događanja. Radovao sam se novim imenima na sceni, pogotovo kad su se iz godinu u godinu ponavljala, kao i prekaljenim i poznatim autorima. Jer, ne lažimo se, iskusni autori, koliko god im bio izazov, imali su prednost. Imali su cestu iza sebe. Neke od najbolji stripova već afirmiranih autora, po mom mišljenju, nastala su baš na 24-stanom crtanju (Macan, Džuka, Solanović pa i Sršen). Ovaj album u izdanju CRŠa sakuplja više takvih stripova na kojima je radio sam ili u suradnju Josip Sršen. Nekad čovjek poznat po stripovima o brkovima a sada kao glavni i odgovorni koji je objavio Vojno od Duploga. Stripovi su tematikom i izvedbom dosta drukčiji. Neki su, kao što i prizna sam autor u simpatičnim predgovorima (predstripovima?) završeni u zadana 24 sata a neki su kasnije dovršavani. Kod većine njih vidi se da crtež, kao i priča nisu dotjeravani već rađeni na prvu pa kamo te odnese. Ima bolji i lošijih izvedbi, dobrih ideja koje kasnije skrenu u nešto drugo (npr. strip Bajka) kao i dobrih ideja da ni ubačeni dodatni zadatak ne kvari priču (npr. Mrak). Ipak, najdraža od svih mi je Invanzija, priča o mravu kroz 24 dana. Napeto, dirljivo i životno. Tko zna radove Josipa Sršena zna što može očekivati od crteža. Čista linija sa blagom stilizacijom kod ljudi ili životinje u jako antropomorfnom stilu. Kako je rađeno u kratkom roku, taj čist crtež i sigurna linija su malo manje sigurni. Usprkos tome, i dalje priča priče. Ljubavne, bajkovite, tinejđerske, kaubojske, životne... sve priče. Strip album za ljubitelje brkova ali i za one bez njih.
|
"Trzaj mišica i nad prazninom sam." |
|
|
Paka01
stripovi.com suradnik
Croatia
11446 Posts
Member since 14/02/2009 |
Posted - 25/09/2022 : 23:48:17
|
Da da, taj s mravom je i meni favorit, baš se ističe kvalitetom. Ova kolekcija je skroz simpatična za ubiti dio popodneva. Treba nam još više Sršenovih stripova. |
Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud
https://www.last.fm/user/Pakaa |
Edited by - Paka01 on 25/09/2022 23:48:45 |
|
|
pcoro
Senior Member
Croatia
2278 Posts
Member since 17/01/2006 |
Posted - 26/09/2022 : 08:38:12
|
I meni je mrav odličan! Ali bilo je tu još par stripova koji su fora. Neki su i bezvezni ali sve skupa je Šumska zgoda prilično dobra zabava, jedino joj format ne odgovara - ovo je stvoreno da bude jedan lijepi mekoukoričeni kupus |
|
|
Deers
Advanced Member
Croatia
9399 Posts
Member since 29/03/2004 |
Posted - 26/09/2022 : 10:32:19
|
Tako je, trebalo bi sve te 24-satne stripe selektirat i objaviti u lijepim debelim omnibusima. Sa mekim koricama. |
"Trzaj mišica i nad prazninom sam." |
|
|
tex2
stripovi.com suradnik
Croatia
31000 Posts
Member since 17/09/2006 |
Posted - 26/09/2022 : 20:33:13
|
Sclavi/Mammucari: Zardo (Libellus)
Teška psihodelija, nije mi se nešto svidio strip, malo podsjeća na Altaija (detektivski pristup). Cijena suluda. |
"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati." "The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
|
|
|
don_draper
Advanced Member
4360 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 27/09/2022 : 11:56:31
|
Nick Drnaso : Sabrina (VBZ)
Strip o nestanku mlade djevojke i medijskoj pozornosti koju taj slučaj dobije. No, iako premisa možda daje naslutiti da je riječ o konvencionalnoj drami, ipak je ovo moderan, vrlo indirektan i intiman spin na cijeli medij stripa. Ne pratimo baš detektivsku pozadinu slučaja, već su u prvom planu ljudi iz najuže okoline, ali polako se otkriva i šira slika, odnosno internet i sve ono što se skriva ispod toga. Slučaj nestanka je zapravo samo izgovor kako bi se autor na vješt i povremeno brutalno izravan i neugodan način bavio tematikom naših vjerovanja, zavjerama i masovnim pokretima. Povrh toga, na jako neobičan i gotovo jeziv način, vidimo i emotivan učinak cijele te histerije na one koji su bliski sa žrtvom. No, ono u čemu je ovaj strip bio najefikasniji je stil i kako to stvara atmosferu. Crtež i kadriranje su jako jednostavni i minimalistički, dok su likovi bez izraženijih emocija, u gotovo autističnom izdanju. Jako me često podsjetilo na Jimmyja Corrigana. No, upravo u ovakvom ogoljenom i naoko nerealnom i hermetičnom stilu se stvorila jaka i duboka impresija ovim stripom. Na momente vrlo depresivno, ponekad i jezivo je bilo čitati. Sam finiš možda malo drukčiji od očekivanja i slabiji od ostatka stripa, ali mogu razumijeti autorove odluke vezane za to. Sve u svemu, velike preporuke za ovo. Neće biti svakome po volji i neće biti ugodno za čitati ga, ali smatram da je strip pravo postignuće i jako relevantan za današnja vremena. 5/5 |
I sell the fact that I can't be bought |
|
|
tex2
stripovi.com suradnik
Croatia
31000 Posts
Member since 17/09/2006 |
Posted - 27/09/2022 : 12:03:33
|
Baš sam posudio Sabrinu u Bibliobusu, večeras krećem s čitanjem! |
"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati." "The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
|
|
|
pcoro
Senior Member
Croatia
2278 Posts
Member since 17/01/2006 |
|
don_draper
Advanced Member
4360 Posts
Member since 08/06/2018 |
Posted - 27/09/2022 : 12:34:59
|
Stavljeno i tamo Nisam znao da je pod tim podforumom, tražio sam među Izdavačkim izlogom |
I sell the fact that I can't be bought |
|
|
Mr. Bushido
stripovi.com suradnik
Croatia
12921 Posts
Member since 23/09/2005 |
Posted - 27/09/2022 : 13:27:59
|
quote: Originally posted by don_draper
Stavljeno i tamo Nisam znao da je pod tim podforumom, tražio sam među Izdavačkim izlogom
Koliko znam, izdavačka kuća VBZ nema svojeg predstavnika na ovom forumu. |
Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins |
|
|
Deers
Advanced Member
Croatia
9399 Posts
Member since 29/03/2004 |
Posted - 27/09/2022 : 18:01:22
|
Za početak ...
Scenarij: Dalibor Talajić, Brando, Fabian Nicieza, Mike Raicht, Gary Reed Crtež: Dalibor Talajić uz sudjelovanje Sebastijana Čamagajevca na tušu i Tihomira Tikulina na boji (sivi tonovi)
Strip album izdan sada već davne 2005. koji predstavlja, za početak, presjek radova tada crtača u usponu. Kad god se tih godina pričalo o domaćim crtačima nekako je on uvijek zaostajao za Biukovićem, Ribićem, Sudžukom, Parlovom... Čovjeka, to nije smetalo, on je i dalje uporno crtao stripove. Ovaj album predstavlja presjek njegovih radova on fanzinskih do prvih profesionalnih. Tema od klasičnih SF do horror i erotskih. Uglavnom, nema boljeg portfelja. Priče i crtež su većinom korektni, neke ideje ča i iskaču od prosjeka. Najbolji su mi ovi zadnji, rađeni za Desperado (ili image?) koji iako najčešće imaju predvidljiv ili jeftin twist baš odgovaraju pričama. Što se crteža tiče on je ok, pogotovo kao presjek radova i kao pokazatelj evolucije crteža. Na prvu s puno manje osobnosti od gore navedenih ali ipak se ističe po tome što ne fušari. Maksimalno se trudi napraviti svaki kadar kako treba. Ne bježi ni od pozadine ni od perspektive. A ima i hrpa eksperimentiranja sa postavkama tabli, neke baš uspjele. Volio bih više ovakvih albuma sa ranim radovima naših, sada već uspješnih, crtača i strip autora. |
"Trzaj mišica i nad prazninom sam." |
Edited by - Deers on 27/09/2022 18:13:27 |
|
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 10/10/2022 : 23:26:03
|
Stratos (Prado, 1984-1985)
https://www.bedetheque.com/BD-Stratos-28287.html
Ovo mi je četvrti pročitani Pradov strip. Objavljen je kod nas u Stripoteci. Ono što ga izdvaja od ostalih je, ne samo to što je hronološki jedan od njegovih najstarijih radova, već i to što nije u koloru, a i bolje tako imajući u vidu tematiku stripa. Strip je sastavljen iz 7 kratkih priča, smeštenih u depresivnu distopijsku budućnost (kasnije saznajemo u 2115. godinu). Isprva se čini da je svaka priča odvojena i za sebe, ali se ispostavlja da su sve na neki način povezane - sporedni lik u prvoj priči je glavni lik u drugoj, i tako dalje. Taj fazon mi se jako dopao, kao i činjenica da se neki likovi iz prvih priča pojavljuju ponovo kasnije, u različitim ulogama. Prva priča je dosta turobna i dosadnjikavo mračna sa jakim Orvelijanskim šmekom, druga je preteča Gilijamovog filma Brazil (scena sa cevima i papirologija!) i odiše satirično britkim humorom, treća je većinski smeštena na egzotičnu lokaciju te stoga i najupečatljivija, četvrta je zabavna i sa obrtima, peta počinje dosadno ali promenom lokacije i uvođenjem u priču bonsai-čikice baš dobija na šmeku i ima moćnu završnicu, šesta je već smeštena par godina nakon velikih događaja iz pete i mogla bi se nazvati post-apokaliptičnom, a sedma je svojevrstan epilog sa odličnom i malko tužnom završnicom. To što svaka priča predstavlja deo veće celine, poput takozvanog filmskog termina hyperlink cinema, je velika prednost Stratosa. Kroz sve priče se, manje ili više, provlači satira i crni humor; kritika kako društva, ''velikih'' ljudi na vlasti i tehnologije koja jede svoje roditelje, tako i malog čoveka, pojedinca, i njegove grešne prirode. Nisam navikao na Prada bez kolora, ali ovo super izgleda ovako. Muški likovi su većinski prikazani karikaturalno, sa prepoznatljivim grotesknim facama, a ženske takođe karikaturalno ali ipak lepuškasto i sa puno 'atributa', kao da ih je crtao Luiđi Pikato. Ova gore, originalna naslovnica prvog sabranog izdanja, mi je takođe odlična u duhu spejs opera.
Sudeći po komentarima i ocenama na stranim sajtovima, ne bi se reklo da je strip na mnoge ostavio jak utisak, ali meni se baš dopao. Bolji mi je od Manuela Montana, tu negde sa Tangentama ili malo bolji, ali slabiji od njegovog najpoznatijeg Traga kredom.
|
|
Edited by - Jocko on 11/10/2022 00:13:50 |
|
|
naker
Advanced Member
4557 Posts
Member since 05/06/2020 |
Posted - 11/10/2022 : 00:23:27
|
I ja sam kasno overio Stratos, ali reč je o stvarno kvalitetnom radu. Voleo bih da dobijemo koričeno izdanje ovog dela jer brat bratu ja sam tri puta morao prati ruke dok nisam završio čitanje. Onaj papir iz Stripoteke je stvarno bio nešto posebno, ali jbg, u tome je i bila čar zar ne |
|
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 12/10/2022 : 20:50:31
|
Slažem se, Stratos stvarno zaslužuje albumski tretman, kao što su ga dobili i ostali (P)radovi kod Modestija. No bolje i Stripoteka nego ništa. A između Stripoteke i domaćeg Alana Forda (izdavač ''Svet'' ako se ne varam), mrtva trka po pitanju pranja ruku
|
|
|
|
Jocko
stripovi.com suradnik
Serbia
1138 Posts
Member since 22/11/2016 |
Posted - 12/10/2022 : 21:06:30
|
Zlatne godine (Bunker & Magnus)
Kolekcija četiri kratke pričice, koje su nastale između '69. i '73. u Italiji. Ne znam jel objavljivano kod nas, ali dobri samarićanin skanlator ih je obradio tj. preveo sa italijanskog pa su dostupne u digitali.
Dve priče, Dječak sa žigicama (1969) i Pokrpani kositreni vojnik (1973), su zapravo parodije dveju kratkih Andersenovih priča, u prepoznatljivom ciničnom i crnohumornom ''AlanFordovskom'' ruhu, gorke i bez hepi enda. Priča o dečaku je na samo četiri stranice, i stoga deluje zbrzano - to joj je najveća mana. Crtež je mračniji nego Fordovski. Druga priča o vojniku je, po izgledu likova i stilu crtanja potpuno Fordovska, s tom razlikom što je izbor veličine i oblika kadrova smeliji nego kod Alana (gde su, kao što svi znaju, dva pravougaonika po strani). Treća i najbolja priča je Sablasni škorpion (1971), koja je kako kažu preteča Magnusovog grande Teksa, i njegov najraniji izlet u vestern. Pričica na deset strana kombinuje tipičan vestern zaplet, ali zbog mračnog crteža ima neku mučnu triler atmosferu, dok je misteriozna završnica prilično nesvakidašnja za vestern - baš mi se dopala. Poslednja priča, Ego (1971), je Bunkerov izlet u SF žanr, najslabija je u ovoj kolekciji, deluje nedovršeno, i uopšte je nisam skapirao. Prilično loše. Objavljena je tek 1988.
|
|
Edited by - Jocko on 12/10/2022 21:13:27 |
|
|
anto
Advanced Member
Serbia
21120 Posts
Member since 29/06/2008 |
Posted - 15/10/2022 : 02:41:36
|
Gomont:Pereira tvrdi (Sputnik)
Kao prvo,naslov nije o nekom Pereiri,koga zovu "tvrdi",nego sve vreme glavni junak nešto tvrdi, u smislu kazuje. Ovo kažem jer sam ja mislio da u naslovu stoji nadimak. Pjer Anri Gomonta su stripofili sa ovih prostora upoznali kroz Malateru,objavljenu u fibrinoj Kolorki (sad još samo da se setim gde li bi taj album mogao da mi bude,pa da i njega pročitam),a Sputnik nam je podario još jedno njegovo delo. Ne znam (a saznaću) kakav je bio na Malateri,ali ovde je i više nego zadovoljavajući - i vizuelno i narativno. Lisabon,kasne tridesete,fašistički režim odavno na vlasti,može da te nema preko noći,a naš junak,inače urednik kulturnog dela konzervativnih novina,sticajem okolnosti,unajmljuje izvesnog mladića Frančeska da piše nekrologe poznatih pisaca;a ovaj ludak umesto onog što mu se traži,piše tekstove u kojima veliča protivnike režima. Te tako između njih dvojice počinje da se razvija neobičan odnos,u koji će upasti i Frančeskova prijateljica,a sve će ići u pravcu da će svo troje najebati.
Urađen po književnom predlošku Antonija Tabučija,Perira tvrdi je jako dobra drama,sa dodacima introspekcije,psihologije,filozofije..Crtački stil Pjer-Anri Gomonta je iz mog ugla više nego sjajan,pa kad se sve sabere i oduzme,dobija se hvalevredan strip,koji preporučujem svima koji se zažele nekad i ozbiljnijeg štiva u stripu. I moram pohvaliti da je izdavač vidno napredovao od prve ture stripova koji su izgledali kao da ih je Simbol uradio,kako to oni nekad znaju, preko one stvari.
4.5/5 |
Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)! |
|
|
vukozec
Advanced Member
4966 Posts
Member since 17/08/2013 |
Posted - 15/10/2022 : 08:36:25
|
quote: Originally posted by anto
Pjer Anri Gomonta su stripofili sa ovih prostora upoznali kroz Malateru,objavljenu u fibrinoj Kolorki (sad još samo da se setim gde li bi taj album mogao da mi bude,pa da i njega pročitam),a Sputnik nam je podario još jedno njegovo delo. Ne znam (a saznaću) kakav je bio na Malateri
Narativno jako dobar, vizualno fenomenalan. |
|
|
Deers
Advanced Member
Croatia
9399 Posts
Member since 29/03/2004 |
Posted - 19/10/2022 : 21:25:02
|
X-men Legacy: Prodigal
Spurrier / Huat, Molina
Prošlo je pet i pol godina od kad sam na nagradnoj igri na facebooku Foxa Hrvatska osvojio ovaj strip sa odgovorom da bih želio imati super moć pretvarati internet trolove u prave. Vrtne. Keramičke. Kao upozorenje. Bilo je to vrijeme prikazivanje serije Legija (nisam gledao).
David Haller, sin Profesora X pati od podvojenih ličnosti. Mnogo njih. I većina tih ličnosti su mutanti Omega razine koji pod svaku cijenu žele preuzeti kontrolu na njim. On, s druge strane, želi pod svaku cijenu preuzeti njihove moći kad god želi. Kaos u glavi.
Nakon što je u planini napokon uspio sve to posložiti u svojoj glavi, izgleda da Old Chuck umire (opet) i radi rusvaj u njegovoj glavi. A tu su još jedne svevideće oči, i svevideća bez očiju i skori kraj svijeta. Barem za mutante.
I naš junak koji želi biti heroj ali ne onako kako je to radio njegov stari, jer smatra da je to pogrešno. Znači naš junak je tinejđer kojeg pucaju hormoni.
Na kraju mi se dopao strip. Zabavan za pročitati, ima dobrih dijaloga iako... upada u rupu patroniziranja i pričanja s visoka. Da, znam, svi antiheroji imaju kul rečenice; heroji su dosadni, glupi i sve rade krivo, ali ne možeš im ismijavati odjeću. Bzveze je. Upada i u zamku prejakog junaka. Uz silne moći koje može koristiti uz jedino ograničenje da mu nisu uvijek odmah dostupne, naravno da svi drugi mutanti izgledaju slabi. Jer, i moraju. To je kao oni stripovi kad određeni junak satre cijeli univerzum da bi u drugom prvi poginuo. Fizika naracije.
Usprkos tome, meni zabavno, napeto i zanimljivo. Možda potražim nastavke.
Crtež je dosta različit u ovom tradeu. Tan Eng Huat je dosta kaotičan i stiliziran ali i dinamičan. Boja nije najsjajnija u početku, cijeli "zatvor" je samo jedna velika mrlja bez osobnosti. Jorge Molina s druge strane ima puno klasičniji i realističniji crtež. Kvalitetniji ali ta običajnost možda odmaže ovakvom ludom* stripu.
*lud je ono što su autori ciljali, ali ne baš uvijek uspjeli.
|
"Trzaj mišica i nad prazninom sam." |
Edited by - Deers on 19/10/2022 21:34:57 |
|
|
izivko
Advanced Member
Germany
12515 Posts
Member since 25/07/2003 |
Posted - 28/10/2022 : 19:59:05
|
Kein Stress, Jim! (Loewe 2022, / 80 str. / Grumpy Monkey Freshly Squeezed 2021) - Lang & Lang – Preporučuje se od 6. godine.
Loewe Verlag je do sada objavio 5 knjiga o ovom luckastom majmunčiću. https://www.loewe-verlag.de/suche-0-0/ergebnisse/titel/
U dodatku pojašnjenje o članovima obitelji, recept za sladoled na štapiću od banane, kratki vodič kako savladati tajni OB-jezik.
Narandžu cijedi – stres pobijedi!
Jim Panse uživa u ranojutarnjem miru u džungli. I voli jutarnju šetnju. Voli šetati sam. I ne moraju ga baš pratiti prijatelji. Samo nerviraju. Kako bi se smirio, Jim mijesi svoju stres-narandžu. A onda ona prsne. Sada valja u džungli pronaći novu. U potrazi će mu pomoći prijatelji. Neće biti dosadno...
Vesela pričica o prijateljstvu, druženju i emocijama. Jasni paneli, s malo riječi uz prekrasne slike.
Zabava zagarantirana za cijelu obitelj. Zabava će biti puno veća ako se čita s djecom. Preporuka roditeljima i onima koji to namjeravaju postati! Naravno i cool izdavačima.
- Rasteži se i proteži. I opusti.
- Gdje mi je stres-narandža? Narandžu mijesi - stres otresi!
- Oš s nama? - Još pitaš! Moš se kladit u guzicu!
- Mogu ja s vama?
- Za Jima su zabave kaka.
- Jim je kakao u vodu!
|
Have mercy |
|
|
Shaner
Advanced Member
Croatia
7268 Posts
Member since 24/09/2012 |
Posted - 05/11/2022 : 22:18:19
|
Brecht Evens je hvaljeni mladi belgijski stripaš osebujnog stila za kojeg sam čuo prošle godine kad je Drawn & Quarterly objavio njegov najnoviji strip - City of Belgium (možda ga vidimo kod Fibre). Zaintrigirao me, ali nisam mu posvetio neku pozornost sve dok nedavno nisam za rođendan dobio njegov prethodni uradak - Panther. Pročitavši Panther mogu konstatirati dvije stvari: Prvo, nikad nisam pročitao ovoliko uznemirujuć strip. Drugo, Evens je majstor par excellence. Ne bih o radnji jer smatram da je najbolje ući u strip bez predznanja, ali nacrtan je i napisan izuzetno dobro. Kompletno obuzima čitatelja, s lakoćom budi emocije i na kraju ostavlja bez riječi. Strip na koji se ne može ostati ravnodušan.
|
http://onlineimpressions.blogspot.com/ |
|
|
Topic |
|
|
|