forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 200

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 15/01/2017 : 17:02:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH
Ajd javi dojmove kad procitas Sagu, meni je strip fantastican kao i Bajke!



Malo sam nadugačko, nemoj se ljutiti.

Asja Bakić u svom je članku iz 2015. prigovorila Sagi „rodne klišeje koji povremeno iskrsavaju“, konvencionalno „uprizorenje seksualnih praksi“, to što predlaze „reproduktivni seks te bračnu monogamiju koja će spasiti sve poznate i nepoznate svjetove od ratnog vihora“ - ukratko, iako priznaje stripu originalnost i odlične likove, ona se u članku neviđeno iskenjala po stripu jer nije iskoristio priliku za pomicanje granica i još veću liberalizaciju spolnih i rodnih uloga (jer homoseksualnost, seks između različitih vrsta i kupleraji s dječjom prostitucijom su očito tako passe). Mislim da je jasno da se s njenom ocjenom baš i ne slazem, a sad ću reći i zašto (mada je nezahvalno pisati o nečemu tek nakon prvog pročitanog toma).

Saga je strip koji je sjajno iskoristio već provjerenu formu (obiteljska saga) i na nju dodao hrpetinu začkoljica koje su ga obogatile i učinile zabavnim parkom za čitanje. Zanimljivo, siroti Brian K. Vaughan piše (u onom tekstu na kraju) da mu je zao što ne moze crtati kao Chris Ware, što nije inovativan nego formulaičan, što stavlja svoje kadrove u kvadrate i slaze ih kronološki. No, Chris Ware piše priče o bejbisitericama koje nemaju nogu pa si moze priuštiti da se igra formom, a Vaughan bi bio potpuno nečitljiv da na taj svoj ultrastični svemir još dodaje i narativne komplikacije. Hvala lijepa, meni je drzanje tradicionalne narativne niti (pa mozda čak i patosa u priči) vrlo drago.

Vrlo se trudim da ne spojlam nikome ništa, ali moram malo (pa se isključite ako vam smeta) - pokretač radnje, taj virus pacifizma, je knjiga - i to još ljubavna knjiga. Ja ne znam je li Asja previdjela vaznost tog feminističkog trenutka u stripu, ili mu nije dala onu vaznost koju mu dajem ja, no da ponovimo gradivo koje čitam u feminističkom pamfeltiziranju već godinama: postoji tradicionalno „muška“ trivijalna knjizevnost (krimići, SF&F - a ja bih tu dodala i stripove) i tradicionalno „zenska“ (ljubići). Krimići i SF&F (i stripovi) mogu se izdići iznad lošosti masovne kulture, dok ljubići i sapunice nikada, ali NIKADA ne mogu :)

Budući da je unatoč mom kakvom-takvom obrazovanju među top pet mojih najdrazih knjiga Baršunasto obećanje Jude Deveraux, obeznanila sam se od sreće nad uzdizanjem jednog ljubića na razinu knjizevnosti koja mijenja ideje i svijet. Osim što ljubavni roman mijenja zivote protagonista, on pretvara njihove zivote u ljubavni roman, koji onda mi čitamo zahvaljujući Fioni Staples (Vaughan piše kako nije htio flashbackove o tome kako su se protagonisti zaljubili, ali ih je Staples isforsirala). Mozda će ovo zazvučati preuzetno, ali ako postoji zenski strip, onda je to Saga. Priča o ratu uopće (u prvom tomu) nije politički istaknuta u prvi plan: ona je samo paravan za privatnu sferu zivota naših protagonista (a ta privatna sferu uključuje obitelj, dom u drvetu, probleme sa svekrom i svekrvom, iznevjerene bivše djevojke i snalazenje novopečenih roditelja). Sve je to garnirano kojim rasipanjem mozga ili čarolijom kako bi pokrilo već poznate kodove „zenske“ knjizevnosti i učinilo strip probavljivim pucarošima iz teretane na kakve smo navikli da čitaju stripove.

Zato Asja, u čemu je problem s time da se u Sagi prikazuje heteronormativna obitelj i misionarski seks? Ovo definitivno nije strip koji na bilo koji način promiče šovinizam - a ne moze svaki autor na sebe preuzeti da stalno i neumorno piše o obespravljenima i marginaliziranima - ne na silu. Brian K. Vaughan definitivno je više učinio za feminizam od ijednog drugog strip-autora i ja sam mu na tome zahvalna. Osim toga, likovima je ulio toliko zivota i osobnosti upravo kroz forsiranje te privatne sfere da mu ja skidam kapu. Što se crteza tiče, likovi su nevjerojatno privlačni ljudi (što je dobro jer moramo imati barem neko objašnjenje za njihovu početnu zaluđenost jedno drugim).

Postoje dvije vrste umjetnosti, a često se zanemaruje druga u korist prve: ona koja mijenja načine na koji promišljamo o svijetu i ona koja potvrđuje univerzalne vrijednosti na kojima temeljimo svoje postojanje (i ako hoćete, podsjeća nas na njih). Vrijednosti društvene pravde, ljudskog dostojanstva, mira i na kraju krajeva, koliko god to cheesy zvučalo - ljubavi - ne mogu nikako biti nazadne. One su u svojoj biti uvijek progresivne, baš kao i ovaj strip.

P. S. Strašno mi je smetao font pripovijedanja male Hazel jer me podsjećao na pripovijedanje Salad Fingersa, ali autori stvarno nisu mogli predvidjeti „kaprice stare babe“ :)

Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 15/01/2017 : 18:54:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Lijep osvrt. Bravo!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/01/2017 : 06:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Bas si se raspisala :D

Da, strip je odlican ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 16/01/2017 : 12:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Descender (Image), scen Jeff Lemire, crt Dustin Nguyen.
SF (Terminator/Attack on Titan/Saga/...)
Napisano ok. Ali nacrtano... j#b# kevu: akvareli a la Giménez u Matabaronima, i bolje.
Vredi vremena.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 16/01/2017 : 14:50:11  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Descender (Image), scen Jeff Lemire, crt Dustin Nguyen.
SF (Terminator/Attack on Titan/Saga/...)
Napisano ok. Ali nacrtano... j#b# kevu: akvareli a la Giménez u Matabaronima, i bolje.
Vredi vremena.


Your order is on its way...piše mi Bookdepository pre neki dan
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/01/2017 : 15:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by DiSkAcH
Ajd javi dojmove kad procitas Sagu, meni je strip fantastican kao i Bajke!


Mozda će ovo zazvučati preuzetno, ali ako postoji zenski strip, onda je to Saga. Priča o ratu uopće (u prvom tomu) nije politički istaknuta u prvi plan: ona je samo paravan za privatnu sferu zivota naših protagonista (a ta privatna sferu uključuje obitelj, dom u drvetu, probleme sa svekrom i svekrvom, iznevjerene bivše djevojke i snalazenje novopečenih roditelja). Sve je to garnirano kojim rasipanjem mozga ili čarolijom kako bi pokrilo već poznate kodove „zenske“ knjizevnosti i učinilo strip probavljivim pucarošima iz teretane na kakve smo navikli da čitaju stripove.

Zato Asja, u čemu je problem s time da se u Sagi prikazuje heteronormativna obitelj i misionarski seks? Ovo definitivno nije strip koji na bilo koji način promiče šovinizam - a ne moze svaki autor na sebe preuzeti da stalno i neumorno piše o obespravljenima i marginaliziranima - ne na silu. Brian K. Vaughan definitivno je više učinio za feminizam od ijednog drugog strip-autora i ja sam mu na tome zahvalna.


Mrkva,dobar prikaz;baš dobar.Bravo.
Verujem da većina nas ovde ne čita dugačke postove,barem ne pažljivo,ali ovaj zaslužuje da mu se posveti malo vremena.

Ali ono zbog čega sam kvotovao deo tvog osvrta je u onom boldovanom!
Elem,pre izvesnog vremena sa dvojicom prijatelja komentarišem utiske o nedavno pročitanim stripovima (u telefonskim razgovorima;jedan je inače forumaš,drugi nije;mada je to sad i nebitno),i u roku od par sati,od dva različita lika čujem skoro identičnu izjavu :"Jel ti provaljuješ da je ovo pravi ženski strip?".Ili tako nešto,ne bih sad mogao da ih citiram u slovo.
A najbolja fora je što je i meni tokom čitanja nešto bilo neobično sa samom pričom,a nikako nisam mogao da definišem šta je to.I onda kada sam obojice čuo taj komentar,ukapirao sam da je i meni to bilo to.
Saga je ženski strip;doduše malo zamaskiran,što bi mrkva rekla,sa nešto nasilja i tome slično,da bi lakše prošla kod nas muških.
Ali nemojte da me pogrešno shvatite da ovo vidim kao neku manu stripu.Daleko od toga.Rekoh to već na Saginoj temi - po meni jako dobar strip i preporučujem ga svima.

Jedino mi je sad šaner,koji ga diže u nebesa,pomalo sumnjiv

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 16/01/2017 15:29:02
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/01/2017 : 16:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto



Jedino mi je sad šaner,koji ga diže u nebesa,pomalo sumnjiv



Sta da ti kazem, imam jako izrazenu zensku stranu.

P.S.
Mrkva, stvarno odlican osvrt.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/01/2017 : 08:21:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Watchmen/Čuvari



Prvo sam gledao film kada je tek izasao (jer su ga svi hvalili), bio mi je bzvz i konfuzan.
Pred par dana sam procitao strip i OK mi je, sada mi je sve puno jasnije. Gibbonsov crtez mi je predivan, ime mi je inace poznato iz stare point'n click avanture Beneath a Steel Sky za koju je on radio art (koja je nasa rijec za ovo, umjetnost mi glupo zvuci) i kratki uvodni strip (BTW igra je odlicna).



Moore-ov scenarije je jako dobar, mozda u pocetku malo konfuzno, dok se ne uhvati ritam. To skakanje u proslost pa povratak nazad, pa skok na crnog teretnjaka...
Svidjeli su mi se pisani dodatci pri kraju svakog poglavlja, isjecci iz novina i slicno. Moore je stvorio poprilicno uvjerljiv svijet! Pokazao nam je da smo svi mi ljudi sa svojim manama i vrlinama, a iste probleme imaju i superjunaci, cak i vise problema od nas, obicnih ljudi. Materijala za citanje ima, nije kao Eternaut, ali ima ga
E nakon stripa sam odlucio ponovno pogledat film, i to neki ultimate cut od 3:35h. Nakon procitanog stripa, ovo je sada potpuno drugo iskustvo.
Film je nevjerovatno vjeran stripu sve do samog kraja (debela preporuka svima koji su citali strip, a nisu ga jos gledali)...da ne spojlam previse. A black freighter dio je savrsen!

Sve u svemu jako dobar strip, ali meni iskreno i nije nesto najbolje sto sam procitao.

Preporuka svima koji jos nisu citali, barem da ga posude u knjiznici zbog opce kulture

Danas moram ici podignut na postu The Killing Joke, i jedva cekam da progutam tih 50ak stranica. A Vendettu nisam gledao ni film, a ni citao strip. Pogledao sam privju i nije mi se svidio.
Svakako cu ga posudit u knjiznici, a ako mi se svidi, kupujem.

EDIT: Zaboravio sam napomenut, da je crtez jednostavno nevjerovatno detaljan, na svakoj slicici ima hrpa detalja koje mi je bio bas gust pregledavat! Gibbons

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 18/01/2017 08:47:05
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/01/2017 : 09:40:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A zato mi se (mozda) nije svidio film. Izdrzao sam doslovno samo prvih 3-5 minuta.
Samo nema sanse da idem citati strip ... pogotovo uz hrpu drugih neprocitanih stripova koji me barem malo zanimaju, dok to ovdje nije slucaj.


Killing Joke sam procitao ali ... onak, za procitati i to je to. Nemam nikakvu potrebu drzati ga na polici. Posto je takav hype oko njega odlucio sam jednom probati ... te jos, govori se da kao moze proci i kod onih koji nisu ludi za superjunacima (vidi se da ne volim supergacese, jelda? ).


V for Vendetta mi je bio odlican. Film. Strip (jos) nisam procitao.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/01/2017 : 12:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Batman: The Killing Joke




Kratko (prekratko ) i slatko...tj gorko da budem iskren, stivo.
Odlicna prica o Jokerovom postanku/nastanku, Mooreov sceanrij je izvrstan, upotpunjen je sa odlicnim Bollandovim crtezom. Kratka prica o tome kako je pojedinac dozivio nepravdu i odlucio je prosirit dalje...
Uzeo sam DCevo HC Deluxe izdanje koje kao prvo odlicno, predivan omot(kosuljica), crne tvrde korice sa reljefno otisnutom slikom iz samog stripa napred i kartom jokera na poledini. Ovo izdanje je prebojano nanovo. Naime u originalnom izdanju je bojanje odradio John Higgins zbog stiske s vremenom ako sam dobro shvatio. A sam Bolland nije bio zadovoljan, pa je odlucio ovo deluxe izdanje obojat po svojoj prvotnoj viziji. Usput je dodao i jos jedan kratki strip na kraju. A kaze i Bolland da je zapravo ideja za ovaj strip njegova, Moore ga je pitao na cemu bi on htio radit, na sto je Bolland rekao ''Joker, please''.
Mozda sam ja malcice subjektivan u vezi ovog stripa, jer mi je Joker jedan od najdrazih negativaca (nedavno mu se pridruzio i odlicni Negan), ali strip mi je odlican.



Postoji i crtani od prosle godine, ali je popljuvan, navodno su unistili odlicnu pricu iz stripa (pogledat cu ga ovih dana).

Topla preporuka svima koji vole sismisa i njegovog najljuceg protivnika

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 18/01/2017 12:34:47
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 27/01/2017 : 10:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Pokazalo se da kolega s posla čita stripove pa mi je posudio strip Athos in America.

Indikativno je da mi je isti kolega posudio i knjigu koju sam recenzirala nedavno, a i stripu i knjizi zamjeram jednu te istu stvar: dosadnu mrznju prema suprotnom spolu. Pitam se ne projiciram li mozda dozivljaj kolege na djela koja mi posuđuje, ali NE. Ne, ovaj Jason je neukusno opterećen "curama", a opet, način na koji prikazuje te romantične odnose je tako dosadan, sto puta viđen, kao da su romantični partneri u svojoj biti neprijatelji i kao da su cure nešto što se treba isforsirano osvajati, oko čega se treba truditi. Ako mene pitate, nezrelo razmišljanje mentalnog dvanaestogodišnjaka (osim prve epizode, The Smiling Horse, koja je uz Tom Waits on the Moon i najzanimljivija epizoda).
Osim ove goleme zamjerke, strip je strašno simpatičan. Crtez dopadljiv, neočekivane, razigrane epizode, ugodni interijeri, sve mi se svidjelo. Ne znam je li Jason ozenjen ili nije, ali strašno me zanima kako bi ovaj strip izgledao da se Jason nagutao broma prije nego što ga je pisao.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2017 : 15:17:32  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Watchmen/Čuvari







Nisam gledao film, ali strip je nesto najgenijalnije sto sam procitao ikada. Mur je veliki autor, a Nadziraci svakako zasluzuju sav hype koji ih prati, kao sto pise na izdanju Belog Puta najbolja graficka novela ikada.
Toliko slozen svet, toliko nivoa i nijansi u prici, toliko obradjenih tema uz sjajan crtez i uprkos velikom broju strana napetost je sve veca i veca kako se bilzi kraj, secam se da sam poslednjih 5 poglavlja bukvalno progutao jedno za drugim, nisam mogao da se zaustavim.

Svima koji zele da se upoznaju sa americkim stripom i zavole ga odmah preporucujem Nadzirace i Murovo Stvorenje iz mocvare koji je najgenijalniji run na nekom junaku koji sam ja ikada procitao.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 27/01/2017 : 16:18:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pogledaj film i to ovo prosirenjo (ultimate) izdanje od cca 3:30h, opet je skracen u odnosu na strip, ali je fantasticno prenesen!
A procitaj i Baladu o Halo Jones i The Killing Joke ako volis Moore-a ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2017 : 20:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Killing Joke odavno procitan, vrlo dobar strip ali nisam toliko odusevljen kao Nadziracima, prekratak je Vic za moj ukus. Boland je genijalan.

Baladu o Halo Jones merkam vec neko vreme, doci ce na red.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 30/01/2017 : 19:50:33  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Hitman, knjige 1-4



Onako, malo cudan i zbunjujuc pocetak, sve je nekako navrat-nanos.
Ali onda kad krene, ajme odlicno, totalno lude ideje, odlican humor, strip je bas prva liga. Prve dvije knjige su za 10, 3-a je odlicna, ali mi fali humora, nema ga ni blizu kao u prve dvije, i onda 4-a knjiga ima valjda najzabavniju pricu (dinosauri u Gothamu, ona razmisljanja ''Oziljka', jednostavno ODLICNO ) i odlican kraj, sto se mene tice taj kraj je mogao biti kraj serijala. Ali kolko sam vidio, dolazi nam peta knjiga do ljeta
E jedino mi nije jasna boja krvi, pa je malo crna, pa crvena i tako stalno, crtez je inace jako dobar i oku ugodan.

Preporucio bi svima koji vole pomaknute i sasave superjunake

EDIT: Zaboravio napomenut da neznam kakvi su Preacher i Punisher ali ih nakon citanja Hitmana bas zelim, nadam se da i oni stizu do ljeta

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 31/01/2017 07:33:44
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 31/01/2017 : 07:33:09  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Skalpirani, Knjige 1-3



Uvod u ovaj strip odmah ''lupa u glavu'', upoznajemo glavnog protagonista i njegovu narav. Nakon toga krece poduza prica, pa autor ide malo u dalju proslost, pa blizu, pa sadasnjost i tako ukrug. Radnja se vecinom vrti oko dogadaja starog 30ak godina i dosta je napeta. Glavni lik je antiheroj u punom smislu te rijeci..
Svidio mi se fokus i na druge likove u prici, tako da vidimo i pricu iz njihove perspektive.
Zavrsetak trece knjige se cini kao kraj jedne zaokruzene price, ali mi se cini da bi se stvari opet mogle zakomplicirat u preostale 2 knjige.
Procitao sam privju i nije mi se svidio strip, ali posto su ga svi hvalili, odlucio sam mu dati sansu, i dobro da jesam jer je strip jako jako dobar
Crtez je OK, a jako mi se svidjelo sto je nekoliko brojeva crtano drugim stilom, tj crtali su ih drugi crtaci.

Zabavno, napeto i mracno stivo.

Preporucam svima kojima su se svidjeli npr Sopranosi, The boardwalk empire, The Wire (opet, ko nije gledao ove serije, trk odmah gledat, seriju su apsolutni vrh!)...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 31/01/2017 07:42:40
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 01/02/2017 : 11:36:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Ponekad sam stvarno, ali stvarno glupa.

Postoje stripovi koje sam dosad sustavno izbjegavala zato što sam mislila da ima boljih i vaznijih koje treba pročitati (a ti većinom imaju strašno "lijepu" stilizaciju crteza, da ne kazem sladunjavu). I zato sam čitavo ovo vrijeme bila zakinuta za Spaghetti Brothers. Kaze Macan da uzivamo u stranicama Spaghetti Brothersa jer smo i sami malo devijantni, malo zločesti, malo imamo mračnu stranu, a tvorci nam se smiju jer smo se nasmijali nečem zlom.

Ima malo i toga, ali ne bih rekla da se smijemo samo zato što smo zli: jako se smijemo jer smo sretni što je sve ispalo dobro. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko mi je odlično što strip dolazi u ovako malim porcijama/poglavljima, a u isto vrijeme nije repetitivan nego i dalje razvija likove unedogled (tj. daje nam uvid u njihove bezbrojne unutarnje svjetove). U svakom slučaju, ja se uvijek nasmijem u stripu jer djeluje po principu "sve će biti dobro": taman kad misliš da je sve strašno i da su svi nastradali, a ono se sve riješi deux ex machina i nastavljamo sa svojim zivotima.
A tako je nekako i u stvarnom zivotu - misliš da nešto nećeš prezivjeti jer je toliko prestrašno, a nekoliko godina poslije ispada da je sve u redu, da te događaj samo ovlaš dotaknuo (ili da si ga uspio zakopati vrlo duboko, kao Amerigo epizodu s gazdom).

Jedino mi se čini da je Gipsy Boone nepravedno nepodnošljiva osoba s kojom se nikako ne moze suosjećati; eno zbog Carmele suze lijem, a kad vidim Caterinu, dođe mi zlo :)
No, da ne duljim, ne znam kako je u dinosaurskom izdanju napravljeno, ali u ovih šest knjiga Macanovi su predgovori prelijep i neprocjenjiv element čitanja stripa: čak i ako se s njim ne sloziš 10/10, dobiješ dimenziju o kojoj sigurno ne bi razmišljao da si samo uzeo strip u ruke bez ikakvog uvoda.
Preporuka na kvadrat.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 02/02/2017 : 11:20:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Javi dojmove za Tamo gde pogled ne dopire.


E moj Shaneru, ništa ne propuštaš.
Ovo je lijep, ali zaboravljiv strip koji nimalo ne potiče na razmišljanje, osim ako smo napaljeni na ideju prošlih zivota (a ni onda nam vjerojatno neće biti napet dulje od trajanja čitanja).

Priču pratimo iz perspektive dječaka Williama koji 1906. s majkom i ocem iz Londona doseljava u talijansku luku „Barelito“ - za koju, uz najbolju volju, nisam mogla proguglati lokaciju. Razlog zašto sam uopće guglala lokaciju bio je fact-checking: kakvi je to ljudi naseljavaju, što su, pobogu, oni?

Naime, William i njegovi su bijelci, a ovi vuku na neke Indijance (djeca puše „lulu mira“ i prozivljavaju epizode iz prijašnjih zivota), ali zapravo su očito Talijani. Čak ima i nekih wannabe beduina s pokrivenim glavama - a bitno je u čitavoj priči da su oni nazadni i zatucani pa se boje Williamovog tate koji je vizionar (odlučio je s obitelji doseliti u tu zabit i početi se baviti naprednim ribarenjem naveliko, dok domicilno stanovništvo većinom peca ribice plivajući - što vidimo već u prvoj sceni).

Strip je podijeljen na dva dijela: prvi opisuje Williamovo djetinjstvo u luci, a drugi odraslu dob. Atmosfera prvog dijela baš je fino pogođena, vuče te da čitaš dalje, scene dječjeg igranja nisu zamorne (upravo suprotno, opuštaju dušu), a prikazani sukob stanovništva odlično je problematiziran (osvijetljene su upravo prave točke - strah od nepoznatog, primitivizam, zivotinjski nagoni). Mistični element u dječjem igranju već mi je u prvom dijelu pomalo smetao, ali kad sam vidjela da je u drugom dijelu priča krenula u neku arkadnu avanturu bez imalo dubine, ali sa pseudoduhovnim elementima, pozalila sam za sveopćim potencijalom stripa. Šteta je što ovaj strip zapravo ne zna za koju je publiku pisan: zeli biti zaigran, ali ne zeli biti dječji strip. Uspio je u tome da bude šućmurasta tvorevina koja nikoga neće ostaviti bez daha. Ne preporučujem.

3/10


Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 02/02/2017 : 11:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
Meni je Tamo gde pogled ne dopire bio odličan, koliko se sjećam. Davno sam ga čitao još onda kada ga je objavio Beli Put; čini mi se kao da je prošlo deset godina! U međuvremenu sam pročitao toliko toga da je pitanje koliko bi mi danas bio zanimljiv, a nemam to trenutno u planu provjeravati.

Špagetiji su odlični, vrhunski! Jedinu zamjerku imam što su mi pred kraj dosadili, tamo negdje oko petog albuma. Sve se je počelo ponavljati, vrtiti u krug.
Imam u planu i to ponovno pročitati.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 02/02/2017 : 11:45:27  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
meni je poglem bio dobar kad je izasao, sad mi je necitljiv
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/02/2017 : 11:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dcopic

Meni je Tamo gde pogled ne dopire bio odličan, koliko se sjećam. Davno sam ga čitao još onda kada ga je objavio Beli Put; čini mi se kao da je prošlo deset godina! U međuvremenu sam pročitao toliko toga da je pitanje koliko bi mi danas bio zanimljiv, a nemam to trenutno u planu provjeravati.


potpis do koske!

Špageti vrhunski all the way!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/02/2017 : 19:33:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by Shaner

Javi dojmove za Tamo gde pogled ne dopire.


E moj Shaneru, ništa ne propuštaš.
Ovo je lijep, ali zaboravljiv strip koji nimalo ne potiče na razmišljanje, osim ako smo napaljeni na ideju prošlih zivota (a ni onda nam vjerojatno neće biti napet dulje od trajanja čitanja).

Priču pratimo iz perspektive dječaka Williama koji 1906. s majkom i ocem iz Londona doseljava u talijansku luku „Barelito“ - za koju, uz najbolju volju, nisam mogla proguglati lokaciju. Razlog zašto sam uopće guglala lokaciju bio je fact-checking: kakvi je to ljudi naseljavaju, što su, pobogu, oni?

Naime, William i njegovi su bijelci, a ovi vuku na neke Indijance (djeca puše „lulu mira“ i prozivljavaju epizode iz prijašnjih zivota), ali zapravo su očito Talijani. Čak ima i nekih wannabe beduina s pokrivenim glavama - a bitno je u čitavoj priči da su oni nazadni i zatucani pa se boje Williamovog tate koji je vizionar (odlučio je s obitelji doseliti u tu zabit i početi se baviti naprednim ribarenjem naveliko, dok domicilno stanovništvo većinom peca ribice plivajući - što vidimo već u prvoj sceni).

Strip je podijeljen na dva dijela: prvi opisuje Williamovo djetinjstvo u luci, a drugi odraslu dob. Atmosfera prvog dijela baš je fino pogođena, vuče te da čitaš dalje, scene dječjeg igranja nisu zamorne (upravo suprotno, opuštaju dušu), a prikazani sukob stanovništva odlično je problematiziran (osvijetljene su upravo prave točke - strah od nepoznatog, primitivizam, zivotinjski nagoni). Mistični element u dječjem igranju već mi je u prvom dijelu pomalo smetao, ali kad sam vidjela da je u drugom dijelu priča krenula u neku arkadnu avanturu bez imalo dubine, ali sa pseudoduhovnim elementima, pozalila sam za sveopćim potencijalom stripa. Šteta je što ovaj strip zapravo ne zna za koju je publiku pisan: zeli biti zaigran, ali ne zeli biti dječji strip. Uspio je u tome da bude šućmurasta tvorevina koja nikoga neće ostaviti bez daha. Ne preporučujem.

3/10






Ja sam ga čitao pred nekih 3-4 godine i dosta sam toga zaboravio, ali sjećam se da mi je bio nekako topao i ostavio pozitivan dojam. Tko zna što bi bilo da ga sad uzmem u ruke? Nego, šta si tako stroga s ocjenjivanjem?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 02/02/2017 : 23:29:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


Nego, šta si tako stroga s ocjenjivanjem?


Ne znam...sve mi smrdi na utjecaj stanovitih forumaša...



Edited by - Mrkva on 02/02/2017 23:30:12
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 09/02/2017 : 23:10:56  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
MPH – Schnelle Pillen (Panini Comics 2016, 136 str.)

Njemački integral sadrži kompletnu priču koju je u pet dijelova objavio Image Comics, 2015. Prijevod podnaslova Brze pilule.

Roscoe i njegovi prijatelji nemaju lagodan život. Odrasli su u Detroitu, gradu kojeg je napustila sreća.
Roscoe je mali lopov koji radi kao kurir i mašta o boljoj budućnosti, o kući, sportskim kolima, o ugodnom životu s djevojkom.
I onda Roscoe završi u zatvoru jer ga izda kumpanjon. U ruke mu slučajno dospije droga čudnog imena – MPH, tablete koje imaju neočekivane popratne posljedice,
one Roscoea učine enormno brzim. I Roscoe krene u akciju...

U početku to izgleda kao obična gangsterska drama, kasnije ipak prelazi u superherojski žanr ali, čini mi se, ne onaj klasični.
Svidilo mi se kako Roscoe koristi svoje iznenadne supermoći, a to je - zgrni bogastvo i osveti se! Treba li napominjati kako bih uradio isto.
Pozitivno me iznenadio i neočekivan kraj. Dobro je ovo, ima tu svega, najviše brze akcije ali i politike, kritike društva, velikih, moćnih kompanija.
Crtež jako dobar, - kako je samo dobro prikazano stajanje vremena!
I na koncu jedna zanimljivost: Očito je da je Millar ideju za ovaj strip crpio iz Bajagine pjesmi Pilule za šarene lilule. Preporuka i za one koji ne vole superheroje!











http://imgur.com/a/NexES

Have mercy
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 10/02/2017 : 09:02:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Jedan odličan bloger, pero u šaci, napisao je jednom davno post imena Socijalizacija ljepotice - a u njemu kaze otprilike ovako:

Muškarci će svoju vrijednost potvrđivati kroz različita polja (informatiku, rat, biznis, sport, glazbu)- natječući se jedan s drugim, a uspješnost na tim poljima će im kao posljedicu donijeti privlačnost suprotnom spolu. Dakle, zene će zeljeti one koji su se ostvarili, uspješne.

A što će muškarci zeljeti od zena? Još je uvijek vladajuće mišljenje da će zeljeti ljepotu (mada se to mijenja). Nije slučajnost da su se antičke bozice potukle oko jabuke na kojoj je pisalo baš „Najljepšoj“, i nije slučajnost da ju je pokupila baš bozica ljubavi, jer ljubav i zenska ljepota su sestre. Nije slučajnost ni da je u Snjeguljici zla maćeha bila opsjednuta zrcalom, i da ju je do ekstremnog poteza - ubojstva vlastite pokćerke- dovela baš njena ljepota. Crtići za curice (pero u šaci je bio naveo Wynx) prepuni su zenstvenih stiliziranih likova s krilima i šljokicama: koje mozda nisu u direktnoj svezi s ljepotom, ali definitivno jesu s industrijom ljepote. Danas je ljepota postala krvav trud i rad: nešto u što se mora uloziti mnogo sati i novca, eda bi ti se taj trud vratio u obliku muškarca tvojih snova.

Ljepota je povijesno jednostavno bila veoma učinkovita: kad zene nisu smjele pričati, njihova je ljepota pričala umjesto njih i pruzila im prilike koje inače nikada ne bi dobile; a o ljepoti iz perspektive sredstva kojim se dolazi do cilja upravo govori strip Ljepotica.

Kroz strip pratimo uspon ruzne djevojke Bakalarke koju svi u njenoj neposrednoj okolini zlostavljaju zbog njene ruznoće. Njen uspon počinje zeljom koju joj zločesta vila Mab ispunjava: Bakalarka postaje lijepa u tuđim očima, i to iznimno lijepa, te na taj način (kroz različite krevete) dogura do polozaja kraljice. Zgodan je način na koji je prikazana njena unutrašnja preobrazba: Bakalarka je bila karakterno bljak i dok je bila ruzna (jer ju nitko nije odgajao i bila je karakterno i intelektualno zapuštena), no kad postaje Ljepotica, njena se goropadnost vrlo brzo otima kontroli.

Dok se muškarci bore za Bakalarku/Ljepoticu svim silama i zbog nje se pokreću ratovi, opet je neizbjezna paralela s antikom: riječ je o trojanskom ratu u bajci, gdje se zbog zene lome koplja, a jedina pragmatična je upravo kraljeva sestra, zena male ljepote i velikog intelekta. Nisam zamjerila što je lik Bakalarke/Ljepotice klišej, ali da i kraljeva sestra to mora biti, to mi nikako nije odgovaralo. Doslovce je riječ o zapadanju u logičku grešku kad se radi o izgradnji njenog lika: ispalo je da je njena ruznoća povezana s njenom pameću (tj. da mora biti ruzna, kao preduvjet da bi uopće bila pametna).

To se suprotstavljanje intelekta i ljepote nastavlja i u sljedećim poglavljima, kada Bakalarka počinje učiti čitati jer uviđa da je glupa. Njena motivacija nije „zato da postanem pametna“, nego „zato da svojoj ruznoj kćeri mogu odgovoriti na pitanja“. Dakle, Bakalarki pamet je treba jer je nenadmašno lijepa, ali mora nečime opremiti svoju ruznu djevojčicu i poslati je u svijet. Ipak, nije sve tako sivo: Bakalarki ta pamet na kraju pomaze da postane prava, aktivna kraljica - i to najbolja kraljica ikada upamćena.

Kao pametna kraljica, Bakalarka zatvara sve vilinske puteve i zaključuje da vile nisu besmrtne pa im ljudi nemaju zašto više prinositi darove (što daje implicirati da je svojim obrazovanjem uspjela maknuti se od mistike totemizma i još djelovala prosvjetiteljski na svoj narod).

Strip je zato prilično domišljat, a moze se sazeti u sljedeće: ljepota je opasna ideologija. Od Bakalarke je napravila objekt koji do samog kraja nije imao nikakvog utjecaja na vlastiti zivot - a od svih njenih udvarača i ljubavnika napravila je trupla. Stvarnost je nešto kompliciranija od toga: unverzalna ljepota ne postoji, ali u njeno postojanje moramo vjerovati kako bi drogerije i dalje radile.
Ovaj strip definitivno jest nekakav klišej, ali svidio mi se. Još bi mi se više svidio da sam ga pročitala kad sam imala 17 godina i kad je još mogao pomoći ispraviti neke krive drine koje su se, nazalost, kod mene zadrzale do danas.

Usput, hvala anti na preporuci za to i Ljepotu tame. Ljepota tame nije mi se svidjela i slozila bih se sa zarmixom da jest malo pretenciozna (ali anto, nemoj očajavati, ne mozemo se oko svega sloziti :)).
Go to Top of Page
Page: of 200 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000