forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 511

DOMI
Advanced Member



Croatia
4988 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 17/07/2015 : 00:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
iscrpljuje se serijal do
posljednje kapi krvi

46 godina Alan Forda u HR

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1970.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/07/2015 : 11:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Carnevale napokon na naslovnicama Dylana



http://www.sergiobonelli.it/upload/1437121565296.jpg
Osobno, od svih grafika ova odabrana mi je najgora.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 17/07/2015 : 11:54:55  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Ta Bilottina linija priča će izlaziti u kiosk izdanju Veselog Četvrtka, bila je najava u novome Dilanu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/07/2015 : 15:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sergej773

Ta Bilottina linija priča će izlaziti u kiosk izdanju Veselog Četvrtka, bila je najava u novome Dilanu.



Moze jos informacija, gde si ovo procitao?

Nisam bas u poslednjih mesec, dva azuran po pitanju Dilana u izdanju Veselog cetvrtka.
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 17/07/2015 : 16:19:25  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by sergej773

Ta Bilottina linija priča će izlaziti u kiosk izdanju Veselog Četvrtka, bila je najava u novome Dilanu.



Moze jos informacija, gde si ovo procitao?

Nisam bas u poslednjih mesec, dva azuran po pitanju Dilana u izdanju Veselog cetvrtka.


Uvodnik, Dilan br. 97: Kovčeg čuda, uglavnom piše da će biti u nultom broju u septembru objavljene ako sam dobro razumeo epizode koje nisu deo Kolor edicije, a pripadaju Bilottinoj liniji, edicija će se zvati planeta mrtvih, zamišljena je kao godišnjak, tako bi valjda trebalo da izlaze Bilottine priče u Italiji, biće kiosk izdanje, i to je otprilike ukratko to.
Go to Top of Page

danielp
Senior Member



Serbia
1349 Posts

Member since 29/05/2004

Posted - 17/07/2015 : 17:55:39  Show Profile Show Extended Profile  Send danielp a Private Message  Reply with Quote
Super. jedino mi se ta Bilotina priča sa planetom mrtvih sviđa! Taman da ne uzimam ovaj novi Gigant
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4988 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 17/07/2015 : 18:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Carnevale napokon na naslovnicama Dylana



http://www.sergiobonelli.it/upload/1437121565296.jpg
Osobno, od svih grafika ova odabrana mi je najgora.



dobar

46 god. Alan Forda u HR TOM & JERRY SPECIAL br. 1 na kioscima

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1970.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •
Go to Top of Page

DragonSlayer
New Member



Croatia
263 Posts

Member since 22/01/2013

Posted - 18/07/2015 : 01:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DragonSlayer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Carnevale napokon na naslovnicama Dylana



http://www.sergiobonelli.it/upload/1437121565296.jpg
Osobno, od svih grafika ova odabrana mi je najgora.



Meni ovo ne može bolje, baš američki stil

When I die, I want to die like my grandfather who died peacefully in his sleep. Not screaming like all the passengers in his car.
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 18/07/2015 : 21:07:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote


Ovo je nazalost ajme majko. Dosadno da dosadnije ne moze, nemastovito, sporo, nezanimljivo, niceg dobrog ovdje nema, toliko mlako i mlitavo, ne mogu vjerovati da je ovo upalo ovdje gdje je. Gerasi kojeg jako cijenim kao crtaca nije imao niti jednu scenu da pokaze svoj talent. Ova prica nije na razini serijala, niti njegovog perioda pod Gualdonijem, a ranije pogotovo, a nasla se u ciklusu druge faze Recchionijevih promjena koje usput sve vise mirisu na promasaj. Prekjucer sam nabavio i ovaj s kioska Barbato/Cestaro pa cu vjerojatno sutra procitati. Taj ce morati spasavati stvar.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 19/07/2015 : 17:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
Evo stigao je i u Frankfurt.





Naslovnica je vrlo interesantna. Ali poslje citanja komentara od Giuda Ballerino, pisi propalo.

G.Ballerino, odlicne komentare pises. Kratko i jasno. Vise vrijede, nego od nekih citave recenzije.

Ne bi lose bilo, da pocnes recke pisati. Moj glas imas.

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 19/07/2015 : 20:54:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote


Dostojan kraj jednog ciklusa koji je zvonio na sva zvona. Barbato izvlaci (napokon) sjajnu pricu, a prate je odlicni Cestaro braca koji su odradili cijelu pricu, a pogotovo drugi dio u velikom stilu.

Cesto puta je Dylan prolazio kroz ludilo i halucinacije i svaki put je to bilo dobro izvedeno. Ni ovaj put nije razocaralo, dapace ovaj put je medju najboljima. Dylan je kao posljedica proslih 9 epizoda i jednog dogadjaja s pocetka ove zastranio i prolazi kroz agoniju.

Taj kraj o kojem se pricalo nudi sok, ne toliki ogromni sok jer sam mislio da je zadnjih 10 stranica kako se najavljivalo atomska bomaba, ali ipak dolazi do moguceg velikog zaokreta za ubuduce. Finalna scena jednostavno mami na daljnje pracenje i iscekivanje i to je pametan potez ekipe, mozda i najpametniji. U biti radi se o jednom kako se kaze u wrestlingu heel turnu koji ce kad procitate epizodu sigurno imati jaki efekt, ostaviti vas krajnje napetima i kao sto sam vec rekao vuci dalje. Kaze Barbatova da je red na Recchionija da preuzme pricu. Nadam se najboljem iako izgleda da nece biti nastavka prije otprilike godinu dana.


Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 19/07/2015 : 23:50:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Citam Recchionijev uvodnik Maxi Old boya 3 i kaze da u drugoj prici po redu "Craven Road 7" Giovanni Gualdoni kopira ovu pricu koju komentiram post gore od Barbato samo je radnja prilagodjena Old boyevom univerzumu. Dakle "ista" prica u dva paralelna univerzuma, paralelno na kiosku obje, ludilo, bas cu sutra procitati taj Craven road 7. Samo, nije li Recchioni sutnuo Gualdonija, a ovaj je uredno tu u sva tri Maxi Old boya, u ovogodisnjem almanahu i iducem ljetnom colorfestu.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 20/07/2015 : 00:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Samo, nije li Recchioni sutnuo Gualdonija, a ovaj je uredno tu u sva tri Maxi Old boya, u ovogodisnjem almanahu i iducem ljetnom colorfestu.

Dylan je uvijek imao veliku količinu unaprijed pripremljenih priča za objavljivanje ali je došlo novo uredništvo pa se za regularnu seriju prave potpuno nove priče što znači da ove "stare" trebaju negdje ispucati a Old Boy je pravo mjesto za to.
Također treba spomenuti da nisu sve priče u maksijima stare nego rade kombinaciju staro&novo.

Edited by - solar on 20/07/2015 00:34:03
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 20/07/2015 : 01:13:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Samo, nije li Recchioni sutnuo Gualdonija, a ovaj je uredno tu u sva tri Maxi Old boya, u ovogodisnjem almanahu i iducem ljetnom colorfestu.

Dylan je uvijek imao veliku količinu unaprijed pripremljenih priča za objavljivanje ali je došlo novo uredništvo pa se za regularnu seriju prave potpuno nove priče što znači da ove "stare" trebaju negdje ispucati a Old Boy je pravo mjesto za to.
Također treba spomenuti da nisu sve priče u maksijima stare nego rade kombinaciju staro&novo.



Prica je takva da je Recchioni spomenuo da kad je dosao zatekao je u pripremi 50-ak prica. Probrao je najbolje i to ubacio u redovnu seriju poslije #325 Una nuova vita do #336. Te price su kao bile ok mada i tu ima puno smeca, a ostalo se stavlja u nove maxije uz bar jednu novonapravljenu pricu i u njima.

Ono sto sam ja primjetio je da Gualdoni koji je glavni nepozeljni na serijalu radi price u eksperiment ediciji colorfest, radi pricu u novom almanahu u kojem se eksperimentira sa crno-bijelo-crvenom pricom, te takodjer dobije zadatak pisati novu pricu u maxiju koja je isto eksperiment koji sam vec objasnio. Dakle, ne bih se kladio da nece i dalje gurati jos dugo sa sporednim stvarima. Usput crno-bijelo-crvena prica iz almanaha je sjajna, a treca prica iz Old boy 2 je prema talijanima jedna od najboljih u maxijima, odusevila ih je (mada mene nije jer nisam je shvatio

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 20/07/2015 : 07:16:32  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pročitao dve Gualdonijeve priče, i mogu reći da mi je dosta visoko rangiran na lestvici scenarista.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 20/07/2015 : 07:25:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ova u Magazinu je bila epizoda namijenjena Gigantu koji je u međuvremenu ukinut.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 23/07/2015 : 21:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote




"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Tornadomaster
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2478 Posts

Member since 01/08/2009

Posted - 23/07/2015 : 22:54:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Tornadomaster's Homepage  Send Tornadomaster a Private Message  Reply with Quote
Veseli četvrtak najavio objavljivanje DD serije Planeta mrtvih.

Pici dalje Dilan Dože, da te braca na police slože.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 24/07/2015 : 00:51:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Dylan Dog #1: Zora živih mrtvaca



Dylan Dog je, u mom slučaju, a i u slučajevima mnogih drugih ljubitelja stripa, barem kako sam imao prilike čitati na forumu, oduvijek bio pomalo omražen karakter tijekom djetinjstva. Hrabri bi ga mali stripofili čitali bez obzira koliko on bio strašan i krvav, dok bi ga neki (čitaj: ja) doživljavali kao nešto strano, misteriozno, čudno, kao neku vrst zabranjenog voća čije je branje dozvoljeno ljudima koji imaju dovoljno muda da ga otkinu s drveta. Da, fakat je smiješno to djetinjstvo, pomalo je i bizarno i u najmanju ruku ironično kada desetak godina nakon razmišljanja o tom zastrašujućem spoju teksta i slika, koji se u stripovskim krugovima odaziva na ime Dylan Dog, doslovno gutate epizode čiji je glavni junak lik istoga imena te, nekada i opravdano, nekada i ne, držite taj isti festival krvi i iznutrica, kakvim ste ga nekoć smatrali, za ponekad i jedno od rijetkih Bonellijevih ostvarenja koja su stvarno, kristalno čisto, umjetnički vrijedna.

Da, i ja sam jedan od takvih, već naširoko opjevanih, to jest, omraženih, odmetnutih sinova Bonellija koji su prije štovali lik i djelo svakog junaka te, nesumnjivo, velike izdavačke kuće (ma što god neki zli jezici mislili), a sada se ne libe popljuvati cijelo svoje djetinjstvo ako treba kritiziranjem istih heroja. Neki kažu da je to bezobrazluk. Ja bih to prije nazvao odrastanjem, ali to nije predmet rasprave.



Predmet ove rasprave/recenzije/teksta/nazovite to kako hoćete je, naravno, prva epizoda Dylana Doga, junaka koji je znan ne samo u Italiji i bivšoj Jugoslaviji, nego su za njega čuli i šire, što je, nažalost, rijetkost za mnogo europskih stripova, koliko god kvalitetni oni bili. Lik nevjerojatne kompleksnosti, čiju potpuno jasnu povijest vjerojatno nikada nećemo saznati, svoje je izdavačko putovanje započeo 1986. godine točno ovim stripom, popularno nazvanim Zora živih mrtvaca, po uzoru na istoimeni kultni film genijalca horora Georgea Romera čiji je remake svojedobno snimio i Zack Snyder, danas velika faca u (stripovskom) Hollywoodu.

Ako ćemo iskreno, Romero je proslavio zombije i postavio ih na noge što se tiče kinematografije te dobro utabao put današnjim uspješnicama kao što su The Walking Dead, pa ne bi bilo ni čudo kada bi nekom nasumičnom hipsterskom klincu pala u ruke prva epizoda Dylana Doga nakon koje bi rekao da je ideja isfurana kao i sam strip. Doista, iz današnje perspektive, s bombardiranjem pop-kulture tim živim mrtvacima, predožbama zombi-apokalipse u obliku nekakvog virusa kojega prenose egzotični insekti i koječime drugime, koncept zaista izgleda pomalo iscijeđen. No, kada ga stavite u kontekst stripa i kada sažmemo sve poruke koje nam strip donosi, ovaj prvi DD nije isfuran ni pod razno.

Tiziano Sclavi, koji će nekoliko epizoda kasnije istinski dočarati svoju scenarističku, ali i sveobuhvatnu genijalnost, nas je odmah gurnuo u središte zbivanja. Nema ovdje razvlačenja radnje kao u Zagoru ili Texu, nema uvoda sa sidekickom (čitaj: Chico) koji je gladan pa radi pizdarije, za to se, na 96 stranica stripa jednostavno nema vremena, a ni potrebe. Sybil Browning ubije svog zombi-muža škarama u klasičnom horror-combatu, nedugo nakon toga zvoni, odnosno, urla na vrata Craven Roada 7, Groucho ih otvara i službeno počinje bizarna, komična, krvava i prije svega melankolična saga o istražitelju noćnih mora.

Priča je, opet kažem, za prvi broj sasvim pristojna - iako klimava pred kraj s jeftinim trikom oko bombe u klarinetu (kojega su, zanimljivo, gotovo svi istaknuli), vrlo je humoristična i nabijena dinamičnom, za horor klasičnom, ali katkad i napetom akcijom koju u današnjim brojevima, zanimljivo, često ne možemo vidjeti.

Sclavi je, možemo reći, napisao klasičnu "prvu epizodu": dao nam je na pladnju sve osnovne elemente glavnog junaka, postavio temelje za nešto što je kasnije izgradio s drugim autorima u nešto što ni dan danas nije konačno (nikako!), ali je svakako bogatije od onoga što smo imali na samim počecima. Iako su tu i klarinet i zavodnički mentalitet i antiburžoazijski Dylanov karakter, njegova će psihologija napredovati svjetlosnim godinama, što je potpuno razumljivo jer se takvo što ne može etabilirati ne u prvoj epizodi, nego u ovom slučaju i u prvih stotinu brojeva.

Ne mora ni čuditi što je u cijelu stvar ubacio i Xabarasa, koji je odmah postao misteriozna i markantna figura za koju se jednostavno može osjetiti da će napraviti još mnogo sranja glavnome junaku (kasnije se ispostavilo - i cijelom kontinuitetu). Njegova karakterizacija a i motivi su na prvi pogled čisti klišej - ludi znanstvenik sa svojevrsnim kompleksom boga koji želi "osvojiti" čitav svijet, ali Sclavi se tu uspio poigrati s tim već odavno viđenim motivima i postaviti podlogu za budućnost, kao što je napravio i za sve ostale (bitne) likove. Valja istaknuti taj Xabarasov monolog o čudovištima koji je, ako malo razmislite, itekako snažan. Također, u stripu dobivamo i glimpse inspektora Blocha, flegmatičnu personu sa Scotland Yarda.

Angelo Stano je uvijek bio jedan od zanimljivijih crtača u Bonelliju, a ovdje je odmah pokazao jak utjecaj austrijskog slikara Egona Schielea, posebno pri crtanju, naravno, likova. Izvrsno je dočarao zombije i grotesku pojedinih trenutaka te dao nekakvu svojstvenu atmosferu cijelom djelu. I on će također kasnije razviti svoj stil još više, a s njime i Dylanov fizički izgled. Claudio Villa je na Dylanovim naslovnicama pokazao točno koliko je on zapravo atraktivan crtač, a njegov će prvi rad oduvijek ostati upamćen.

Ukratko, Zora živih mrtvaca nam je predstavila dinamičnu horor-komediju koja je s vremenom dobila na dubini i koja je razvila filozofiju jedinstvenu za jedan strip-serijal. Ovaj je prvi svezak dovoljno primamljiv da nastavite pratiti strip, tako da, Judo plesaču, čitajte još!


Z12

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 24/07/2015 : 01:00:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Btw. samo da se zna, ovo nije nikakvo kopiranje Mhejlovih osvrta na ovome topicu, samo mi je došlo da napišem tekst, kao kakav dnevnik čitanja...

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

DragonSlayer
New Member



Croatia
263 Posts

Member since 22/01/2013

Posted - 24/07/2015 : 01:57:53  Show Profile Show Extended Profile  Send DragonSlayer a Private Message  Reply with Quote
Ne znam od kud si iskopao ovog Egona Schielea, ali kad sam mu vidio radove ispalo je da ni legendarni Stano nije toliko originalan kao što sam mislio
https://www.google.hr/search?q=egon+schiele&rlz=1C1CHMO_hrHR571HR571&espv=2&biw=1280&bih=605&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIhPXMj7ryxgIVBFwUCh0cLQlO

When I die, I want to die like my grandfather who died peacefully in his sleep. Not screaming like all the passengers in his car.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 24/07/2015 : 06:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DragonSlayer

Ne znam od kud si iskopao ovog Egona Schielea, ali kad sam mu vidio radove ispalo je da ni legendarni Stano nije toliko originalan kao što sam mislio
https://www.google.hr/search?q=egon+schiele&rlz=1C1CHMO_hrHR571HR571&espv=2&biw=1280&bih=605&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIhPXMj7ryxgIVBFwUCh0cLQlO



Nije to ništa novo:

http://www.stripovi.com/magazin/majstor-gracioznog-horora-interview-sa-angelom-stanom/10/

Evo odlomak koji se odnosi na crtače i slikare koji su ga inspirirali:

Koji su autori najviše utjecali na formiranje Vašeg prepoznatljivog crtačkog stila?

Jedan od mojih prvih susreta s crtežom uopće (u djetinjstvu) bio je sa stripovima francusko-belgijske škole. Riječ je o stripovima popularnim sredinom prošlog stoljeća, za koje ne znam koliko su ovdje poznati. Riječ je o europskom pandanu Disneyevih junaka. To su bili prvi crteži koje sam kopirao... Tek sam kasnije otkrio velike autore kao što je Hugo Pratt. Čitao sam njegovu strip verziju Stevensonovog ‘Otoka s blagom’. Ej, to je bila ljubav na prvi pogled! Činilo mi se kao da vidim poteze van Gogha. To je bio sjajan period, jer sam počeo otkrivati radove modernih umjetnika. Tada sam pohađao umjetničku gimnaziju, pa me je Prattov pomalo ekspresionistički stil totalno impresionirao. Njegov je crtež...
... slobodan...

Da, a istodobno i pustolovan. Ne znam kako bih ga definirao. Ali u pitanju je jedan poseban pristup...
Inteligentan?

Inteligentan u svakom slučaju.... ali prije svega to je crtež koji je bio potpuno izvan tadašnjih akademskih kanona. S obzirom na ime koje je moglo biti englesko ili američko, nisam ni sanjao da bi on mogao biti venecijanac. I tako sam odlučio da precrtam čitavu tu priču (smijeh)!

...i precrtavanje Pratta je dobar početak...
Mislio sam kako želim naučiti crtati upravo tako kao i on. Međutim, moj je crtež ubrzo počeo interpretirati Prattov rad na jedan drugačiji način. Pri tome sam radio pogreške... nebrojene pogreške. Istodobno se u meni pojavila želja za rastom u crtačkom smislu. Naknadno sam, još uvijek posredstvom časopisa “Corriere dei piccoli”, koji je tada bio moja omiljena literatura, upoznao i autore kao što su Dino Battaglia, Sergio Toppi te Aldo DiGenaro, koji ovdje možda nije poznat, međutim u okvirima te revije bio je jedan od najboljih crtača, veliki ilustrator, ali i vrstan stripaš (Stripaš je donekle pogrdan naziv za crtača stripova). Potom su došli Alberto Breccia, Castillo, Mario Geri te ostali vrhunski crtači, koji su bili u pravom smislu te riječi avangarda sedamdesetih godina. A francuzima smo, prema riječima jednog od tadašnjih autora ‘Corriere-a’, silno zavidjeli. Ukratko, jedna impostacija avanturističkog stripa, s jakom impresionističkom notom, kombinirana s ograničenom dozom akademizma, snažno je utjecala na mene u mojim formativnim godinama.
Nasuprot tome, u području umjetnosti, najviše su mi se svidjeli predstavnici bečke secesije; Gustav Klimt i Egon Schiele. Upravo je Schiele taj koji mi je poslužio kao odlučujući utjecaj kad sam počeo crtati Dylan Doga, prije svega zbog potrebe za dramatičnim crtežom. Vjerujem da je to bio presudan razlog zbog kojeg je Sclavi odlučio da bi mu moj crtež mogao poslužiti za realizaciju prve epizode Dylana.
Naknadno sam zavolio i druge zanimljive autore, kao što su primjerice Moebius ili Bilal. Međutim, nikada nisam zaista želio precrtavati radove tih autora. Mislim da je to zbog toga što sam tada već bio pronašao svoj originalan i prepoznatljiv stil. Zato vjerujem da moj crtež nije puka suma mojih utjecaja, već da sam i sam ponešto pridonijeo tome. Dakle, u svakom slučaju možemo reći da su Pratt i Schiele moje temeljne reference.
Naravno, ne smijem zaboraviti spomenuti i Alexa Raymonda. On je vrlo važan za učenje crtanja figura, odjeće itd. Kad želite učiti crtati, odaberite akademskog slikara! Međutim, ukoliko namjeravate ostaviti nešto posebno iza sebe, za utjecaj trebate potražiti odgovarajućeg autora. Kopiranje Raymonda značilo bi unaprijed ograničiti se na čisti akademizam. Zbog toga treba kopirati upravo Pratta, i to je to! (smijeh) Naravno, Prattov je stil vrlo prepoznatljiv, a i nema mnogo smisla biti drugi Pratt. S druge strane, Schilleov utjecaj uvijek tumačim kao reformulaciju umjetnosti u terminima jezika stripa. Likovna umjetnost i strip su dva različita područja, pa bi se možda moj rad mogao tomačiti kao kontaminacija dvaju izričaja.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 24/07/2015 : 12:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DragonSlayer

Ne znam od kud si iskopao ovog Egona Schielea, ali kad sam mu vidio radove ispalo je da ni legendarni Stano nije toliko originalan kao što sam mislio
https://www.google.hr/search?q=egon+schiele&rlz=1C1CHMO_hrHR571HR571&espv=2&biw=1280&bih=605&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIhPXMj7ryxgIVBFwUCh0cLQlO



Imam knjigu o tom autoru kod kuće, a pročitao sam i intervju kojeg je Beva priložio. Konkretno - ovakav Stano me nekako najviše podsjeća na njega od svih tih ostalih uzora koje je nabrojao.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

dicmanjac
Senior Member



Croatia
1048 Posts

Member since 23/01/2011

Posted - 26/07/2015 : 19:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send dicmanjac a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav. Može li mi neko napisati neke epizode u kojima se Dylan susreće sa vampirima ili vukodlacima. Te neke gdje se susreće sa demonskom opsjednutosti (egzorcizam).
Nisam baš puno čitao Dylana ali ovo me baš zanima...
Naravno ako nije problem da uz epizode napišete gdje mogu naći tu epizodu u domaćim izdanjima.

Hvala puno ;)
Go to Top of Page

DragonSlayer
New Member



Croatia
263 Posts

Member since 22/01/2013

Posted - 26/07/2015 : 20:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DragonSlayer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dicmanjac

Pozdrav. Može li mi neko napisati neke epizode u kojima se Dylan susreće sa vampirima ili vukodlacima. Te neke gdje se susreće sa demonskom opsjednutosti (egzorcizam).
Nisam baš puno čitao Dylana ali ovo me baš zanima...
Naravno ako nije problem da uz epizode napišete gdje mogu naći tu epizodu u domaćim izdanjima.

Hvala puno ;)



DD Ludens Extra #13 Oni su među nama
DD Ludens Extra #60 Vampiri
DD Ludens #69 Zvjezdana prašina
DD Ludens #100 Noćni lov
DD Ludens #101 Znak vampira
DD Ludens Extra #94 Manila
DD Veseli četvrtak #73 Opasne veze
DD Ludens Almanah #3 Povratak vampira
DD Ludens Gigant #4 Duga noć
DD Ludens Gigant #10 Žvakač pokrova

Mislim da su ovo sve vampirske epizode

When I die, I want to die like my grandfather who died peacefully in his sleep. Not screaming like all the passengers in his car.

Edited by - DragonSlayer on 26/07/2015 20:07:50
Go to Top of Page
Page: of 511 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.34 seconds. Snitz Forums 2000