forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 511

Djuro
New Member

Serbia
273 Posts

Member since 29/03/2006

Posted - 12/05/2017 : 18:25:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Djuro a Private Message  Reply with Quote
@Sarghan, pozdrav, lakse mi je ovako da odgovorim generalno nego da idem reply na tvoj post.

Moguce je i da je ucitavam u pricu neka tumacenja koja cak ni Rekjoni nije imao na umu, ali moje logika je sledeca:

- Originalna Zora je po zanru detektivski palp horor sa poprilicno povrsnom karakterizacijom likova, ali sa sjajnom atmosferom i tempom cemu je u velikoj mjeri doprinio i vanserijski Stanov crtez.
- Originalna Zora se u velikoj mjeri moze posmatrati kao stand alone epizoda, koja ne samo da se ne uklapa u kasniji koliki-toliki kontinuitet nego ga u dobroj mjeri narusava. Ovo vazi ne samo za glavne story-arcove, nego i za karakterizaciju likova posebnno Dilana, a donekle i Ksabarasa, kao i na neka scenaristicko dramaturska resenja.
- Ako je Rekjoni vec odlucio da radi remake-ove (odluku koju je nemoguce podrzati apriori, ali koja se na kraju ipak cini opravdanom nakon citanja CF 18), logicno je bilo da krene sa originalnom Zorom, sto zbog toga sto je prva epizoda, sto zbog svih izazova i problema koje ta epizoda stvara u kontinuitetu.
- Uprosteno gledano Rekjoni je imao dva osnovna puta: (i) potpuno modernizovati epizodu i samim tim je u velikoj mjeri izmijeniti, u smislu prije svega karakterizacije likova, kao i u smislu raspleta epizode - put jako tezak i nezahvalan, koji bi vjerovatno izazvao salve pljuvacine, a koji je vjerovatno i teoretski onemogucen formatom price od 30-ak strana; ili (ii) put kojim je krenuo, nova vizualizacija uz strogo drzanje prvobitne karakterizacije i raspleta, cime se potcrtava njihova anahronost, posebno u kontrastu sa modernim, maltene gamerskim crtezom u boji.
- Opcija broj 2 koju je Rekjoni i izabrao je medjutim morala imati jos nesto, morala je biti i vise od pukog omaza da bi imala smisla. Ta dodatna vrijednost je u ovom pokusaju uspostavljanja kontinuiteta, reaktuelizaciji originalne Zore.
-Reaktualizacija se ostvaruje kroz metanarativni postupak - originalna Zora ostaje palp stivo sa plitkom karakterizacijom likova, ali autor tog stiva vise nije samo Sclavi, nego upravo Ksabaras, koji probijanjem granica izmedju dimenzije u kojoj se nalazi Safara i njegove/Dilanove referentne dimenzije, koristeci medijum kutije za klarinet, poslije 300-godisnjeg hiatusa ponovo uspostavlja kontakt sa svojim sinom i kroz inscenaciju Zore stvara osnovu za buducu dinamiku njihovog odnosa. Dakle, originalna Zora vise nije incident, "prvi macic koji se baca u vodu", nego dio sireg plana, potka za dalju dramatizaciju i kontinuitet.
-Na pitanje kojim mehanizmima je to Ksabaras uradio nemam odgovor. Na konstataciju da li mozda sa stanovista suve logike, takva konstrukcija ima rupa, odgovaram potvrdno. Medjutim, kao i najcesce u umjetnosti, akcenat mozda ne bi trebalo postaviti na "kako" nego na "zasto", na atmosferu i ideju, osjecaj koji ostaje nakong procitanog stripa, na ustrb matematicki isplaniranog i preciznog raspleta.

Eto, mozda Rekjoni ovo i nije sve zamislio bas kao sto sam ja napisao, ali sve dok ima prostora za dobru diskusiju i ovolike postove, ja licno sam zadovoljan. :)
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 16/05/2017 : 00:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Generalno mi se sviđa tvoja logika u vezi navedene priče i u većini slučajeva bih zbog uzimanja u obzir takvog tumačenja povisio ocjene priče, no ipak u slučaju Nove Zore ne mogu prijeći preko mana koje sam ranije nabrojao. To je više kao ono...dobra ideja, ali loša razrada. Samo što u ovom slučaju nije toliki problem u razradi koliko u ostalim elementima (onim negativnima) koji su toliko problematični da nadjačavaju pozitivni ishod odlične ideje s uspostavljanjem kontinuiteta (ako je to doista bio Recchionijev plan). I dalje mislim da se to trebalo na neki drugačiji način izvesti.

S druge strane, palo mi je na pamet da su i originalne verzije preostale dvije priče u CF18 također imale neki sitni "kontinuitet" u obliku spominjanja Xabarasa. Siguran sam da je pri kraju "Ubojica" objašnjeno kako je Xabaras pomogao pri izradi onog stroja kroz kojeg su oružja prolazila. U "Velikom Diabolu" također ima scena gdje Dylan razmišlja o tome kako "nema nadnaravne moći poput svog oca" što je, kako se kasnije pokazalo u "Morgani" i broju 100, također povezano s Xabarasom. Ako su remakeom već uveli kontinuitet u Zoru, možda su onda trebali i "pojačati" kontinuitet i u preostale dvije navedene epizode gdje je on (u određenoj mjeri) originalno i postojao. Taj se sitni kontiunite u remakeovima nije spominjao zbog čega vjerujem kako su možda ipak ciljali samo na "nadopunjavanje" originalnih priča kako bi sveukupno djelovale smislenije i bolje. U slučaju "Dnevnika ubojica" je očigledna nadopuna u pogledu druge perspektive koja je sveukupno dovela do bogatijeg iskustva originalne priče. U slučaju "Diabolo the Great", više je riječ o određenim promjenama u odnosu na originalnu priču koje ne samo što originalnu priče čine smislenijom, već je i završetak puno izravnija, jednostavnija i lakše razumljivija verzija originalnog završetka "Velikog Diabla".

Sukladno tome, možda su doista ovim remakeovima htjeli poboljšati/popraviti te originalne priče. I to ne kako bi ovi remakovi bili "konačne" verzije tih priča, već čisto da se njima obogate originalne priče i stavi još veći naglasak na njih. Vjerojatno je onda tvoje tumačenje i točno. Zora je onda, kao što si i rekao, definitivno najproblematičnija te je zahtjevala takav tretman sa uspostavljanjem kontinuiteta, a ostale dvije priče su više bile "blaže" prepravke i obogaćivanje. Sad, da li je slučajno da su to baš priče u kojima se, na ovaj ili na ovaj način, spominjao Xabaras...vrlo vjerojatno je.

Nadalje, Barbato je također napravila remake "Dugačkog pozdrava" na 30-ak stranica koji trenutno još nije objavljen u CF izdanju. Nisam čitao tu priču tako da ne znam što su tamo napravili, no vjerojatno je također nešto u stilu ovih remakeova. Vjerujem kako će onda napraviti još koji remake tih starijih priča za jedan od budućih CF-a tako da će biti zanimljivo vidjeti koje će starije priče odabrati za remake.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 16/05/2017 : 20:34:14  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
procitao baba jagu i ok je prica skroz. barbato je fino vodi, pomalo mrsi, ali sasvim skladno da se ne pogubimo. ima tu svih elemenata modernog dilana, sto bas i nije my cup of tea. meni je presudan za kupovinu bio saudelijev crtez.
sto bi rekli, prica je 'ladno mogla da bude u c/b varijanti u regularnoj seriji. ne znam cime je zasluzila da bude obojena i da se nadje u ovoj ediciji - ali, time je mene privukla. e, sad, koliko sam ja bitan...

s druge strane, ovaj remake, koliko god izgledao primamljivo, prelistavao sam ga u ita el izdanju i nije mi to - to. cak ni objasnjenja i vidjenja price koja su data od strane nekih citalaca mi "ne piju vodu". ja to vidim kao obradu, cover verziju nekih (nepoznatih) autora kojima je to put/nacin da dodju do javnosti. na taj nacin moze bilo ko, u fanzinu, art zinu da se poigrava sa necim sto je poznato i uspesno i privlaci paznju, ali nista vise od toga. original je uvek no. 1 koliko god (ne)uspesan bio. originalna autorska vizija je nesto sa cime se ne treba petljati, osim ako nije osnova za nesto potpuno drugacije.
in my humble opinion.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 17/05/2017 : 15:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Novi DD obojeni program
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 23/05/2017 : 16:28:08  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
Za sve one koji se već mesecima raspravljaju da li je bolje DYLAN ili DILAN, tojest oko tog jednog slova, pogledajte kako ga Grci pišu!

Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 23/05/2017 : 22:18:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Grci su najveci narod na svijetu i mogu raditi sto hoce! Zivjela Helenska republika i Grci i svi ljudi grckog podrijekla i prezimena!

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 23/05/2017 : 22:21:44  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
@Giuda
Znaš kako se reče: da te nema, trebalo bi te izmislit!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/05/2017 : 21:37:12  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Fina epizoda sa lepim (i delimicno uspesnim) pokusajem udaranja na emocije. To je pohvalno jer odavno nismo imali ovakav pokusaj koji se trudi biti suptilan.
Posebno su mi se svidele poslednje dve stranice.

Mada sam ocekivao i verujem da bi bolje pristajalo kraju price neko drugacije, nerealnije, alegoricnije i poeticnije razresenje umesto onog objasnjenja koje smo dobili koje je interesantno i prihvatljivo ali ne i u potpunosti zadovoljavajuce.
Nicolijev crtez je vrlo dobar.
Stanova naslovna strana sjajna i verovatno najbolja od pocetka preporoda, prosto mi dodje zao sto ga je Cavenago zamenio.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 29/05/2017 : 15:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#370
Scenarij: Gabriella Contu
Crtež: Giampiero Casertano
Naslovnica: Gigi Cavenago

http://www.sergiobonelli.it/dylan-dog/2017/04/28/albo/il-terrore-1001032/

table:
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493370243069.jpg--.jpg?1493370244000
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493370241931.jpg--.jpg?1493370243000
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 29/05/2017 : 17:17:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Hoce li ikad krenuti sa pricama koje ce potvrditi revolucju?
Ova mi se ne cini kao takva
A nekako mi je naslovnica posveta Stanu ( nacin na koji je Dilan prikazan)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/05/2017 : 18:31:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Meni naslovnica izgleda kao posveta Vidio sam kako umireš, odnosno više kao posveta Villi.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dessa
Advanced Member

Serbia
4352 Posts

Member since 19/11/2008

Posted - 29/05/2017 : 21:16:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dessa a Private Message  Reply with Quote
Meni vuče na ovu dole Bevinu.


Edited by - dessa on 29/05/2017 21:24:54
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/05/2017 : 21:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Sad je svaki naslovničar odradio sudar s Big Benom :)


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 29/05/2017 : 21:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Hoce li ikad krenuti sa pricama koje ce potvrditi revolucju?

Većina tih priča je gotova, trebali su krenuti s tom famoznom "fazom 3" za ovogodišnjih Lucca festival ali Recchioni, zbog milijardu blesavih projekata od kojih većina nema veze s pisanjem scenarija, nije bio u stanju uraditi par bitnih epizoda za kontinuitet pa je opet sve odgođeno.

Edited by - solar on 29/05/2017 21:45:26
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 29/05/2017 : 22:14:00  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
bice do kraja godine. najkasnije za dve.

Three incredible stories for our Old Boy!
Maxi Dylan Dog

N° 30

Frequency: quarterly
Maxi Dylan Dog n°30

Release: 28/06/2017

Cover: Andrea Accardi

Oltre i confini della realtà

La danza della morte
Plot and script: Luigi Mignacco
Artwork: Montanari & Grassani

Right on Inspector Bloch's last day of service, a thief strikes him to death. If he wants to save his friend, Dylan Dog will have to come to an agreement with his worst enemy.

Il vagabondo degli inferni
Plot and script: Luigi Mignacco
Artwork: Montanari and Valeri

While the Nightmare Investigator is taking his longest journey, Madame Trelkovski and Lord Wells are on his tracks… And Bloch replaces him at 7, Craven Road.

Il costo della vita
Plot and script: Luigi Mignacco
Artwork: Montanari & Grassani & Lopresti

What's the price of a life? One of our Old Boy's best friends will be forced to make a painful choice to save him. And the result will be irreversible.

http://en.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493369105290.jpg--.jpg?1493369106000
http://en.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493369552077.jpg--.jpg?1493369553000
http://en.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493369102795.jpg--.jpg?1493369103000
http://en.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493369101339.jpg--.jpg?1493369102000
http://en.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493369099780.jpg--.jpg?1493369101000
http://en.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1493369097215.jpg--.jpg?1493369099000

i ne izgledaju lose ove table. minjako? hmm...

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Edited by - morski on 29/05/2017 22:28:12
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 31/05/2017 : 11:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Čista verzija naslovnice
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 31/05/2017 : 11:59:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Nešto mi malen ovaj avion, promjer sata Big Bena je maksimalno 10 metara. Moguće da mi se samo čini ili da zamišljam kompletan toranj manjim nego što jeste, ali prvi dojam je da je avion trebao biti veći.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

agochkov
New Member



293 Posts

Member since 17/10/2012

Posted - 01/06/2017 : 19:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send agochkov a Private Message  Reply with Quote
Ovo je valjda DD/Dampyr crossover
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 01/06/2017 : 19:19:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Nešto mi malen ovaj avion, promjer sata Big Bena je maksimalno 10 metara. Moguće da mi se samo čini ili da zamišljam kompletan toranj manjim nego što jeste, ali prvi dojam je da je avion trebao biti veći.



Ne, zašto? Ovo je dvomotorac, nešto poput 737, a njihova je duljina oko 30 m svega (28-33).
Potpuno u skladu s dimenzijama sata o kojima govoriš.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 01/06/2017 : 20:00:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Ovaj Cavenago tako dobro koristi ceo spektar boja da to nije normalno- toliko boje, a nimalo kica/krcavosti. Izuzetan je u tom pogledu. Ipak nikako da me odusevi nekom naslovnicom.
Jako dobra ova duplerica sa Dampyrom. Nego, ako ce ta dva broja ici u zasebnim serijalima, kad cemo mi dobiti ovog iz Dampyrovog serijala- koliko se tu ima cekati (ako racunamo da je Dilan razumno blizu)?

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 01/06/2017 : 20:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Hoce li ikad krenuti sa pricama koje ce potvrditi revolucju?

Većina tih priča je gotova, trebali su krenuti s tom famoznom "fazom 3" za ovogodišnjih Lucca festival ali Recchioni, zbog milijardu blesavih projekata od kojih većina nema veze s pisanjem scenarija, nije bio u stanju uraditi par bitnih epizoda za kontinuitet pa je opet sve odgođeno.


A i Rechioni
malo preteruje

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 01/06/2017 : 20:03:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Ovaj maxi u najavi bas zvuci bombasticno iako je Mignacco/ M&G trojac u pitanju

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 01/06/2017 : 20:05:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

Ovaj Cavenago tako dobro koristi ceo spektar boja da to nije normalno- toliko boje, a nimalo kica/kricavosti. Izuzetan je u tom pogledu. Ipak nikako da me odusevi nekom naslovnicom.
Jako dobra ova duplerica sa Dampyrom. Nego, ako ce ta dva broja ici u zasebnim serijalima, kad cemo mi dobiti ovog iz Dampyrovog serijala- koliko se tu ima cekati (ako racunamo da je Dilan razumno blizu)?


Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 01/06/2017 : 20:44:07  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

Ovaj Cavenago tako dobro koristi ceo spektar boja da to nije normalno- toliko boje, a nimalo kica/krcavosti. Izuzetan je u tom pogledu. Ipak nikako da me odusevi nekom naslovnicom.
Jako dobra ova duplerica sa Dampyrom. Nego, ako ce ta dva broja ici u zasebnim serijalima, kad cemo mi dobiti ovog iz Dampyrovog serijala- koliko se tu ima cekati (ako racunamo da je Dilan razumno blizu)?


Moj istomisljenik! Prije nekog vremena sam napisao da Cavenagovim naslovnicama fali "edge", iako su lijepe oku, dosadne su. Naslovnice nisu samo umjetnicke slike, nego i reklama za strip.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 01/06/2017 : 21:18:43  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by agochkov

Ovo je valjda DD/Dampyr crossover



Da, crossover će početi u #371 broju Dylana koji će, kako je vidljivo, imati dvije različite naslovnice i onda će se završiti u #209 broju Dampyra koji će također imati dvije različite naslovnice.
Go to Top of Page
Page: of 511 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.97 seconds. Snitz Forums 2000