forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 510

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 19/08/2018 : 20:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Čini se da sam oštar jer sam razgolitio ovu epizodu, secirao je, ona sad djeluje poniženo. Ali učinio sam to da ukažem na njene čiste elemente, da ih lakše možemo raspraviti, pustimo sad ocjene- to je nebitno.

Obrat se ne odnosi na Sclavija, već na percepciju Marine od strane čitatelja. Prelijepa alfa žena koja provjerava da li je muškarac ratnik koji joj može podariti trudnoću, a zapravo je riječ o ženi ispod razine čak i djeteta, prazna ljuštura.

Kad je umrla? Ne znam koji je motiv tvog pitanja :)
Možemo reći da nikad nije ni bila živa, jer je život sadržaj, a ona ga nema.
Drugi odgovor je: dylan dolazi u moonlight noću, tu noć ona će se ubiti. Dylan to predosjeća, još je dječak i ne može je spasiti. Stoga ne ide na liticu, već "prošetati po plaži". Kad pod mjesečinom ona kaže NE, to je trenutak njene fizičke smrti. Jer sad se njen duh oslobodio patnje, život je za nju nesnosna patnja. "Ne" znači nemoguće. Sad sam mrtva, a ti si živ, nemoguća je ljubav. Njen duh odlazi kući, i kaže "hvala dylane" (hvala što me nisi zaustavio), i "ovo je bila najljepša noć u mom životu" (konačno sam pronašla svoj mir).

Jedna misao- možda se nakon trenutka fizičke smrti, njen duh pokajao svoje posljednje želje. "Ovo je bila najljepša noć u mom životu" može se shvatiti i kao- sretna sam što me nisi pratio, što si još živ.


Edited by - Dexters on 19/08/2018 20:40:45
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2018 : 20:52:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters
Obrat se ne odnosi na Sclavija, već na percepciju Marine od strane čitatelja.



pa ovo pokušavam reći: nema obrata

svakidašnji dd-čitatelj uzima Marinu zdravo za gotovo da je ona to što kažeš - prazna ljuštura, voštana lutkica lijepa ali budalasta, bez sadržaja

znači, ova priča nema PRAVOG obrata, premda ima to standardno sklavijevsko poigravanje te dylan i marina zamjenjuju uloge unutar priče-----ali to je niža razina, to je djole-čitanje
percepcija čitatelja se mijenja unutar priče, ali cjelina ostaje ista, ostaje standard: život ne valja, malo živiš, oženiš se, stariš, a sve je to zona sumraka-----> e taj bulšit treba dovesti u pitanje i to na primjeru Marine (tzv. forsiranje lijepe Marine:)

ti si počeo sa razlaganjem na čiste elemente, ali nisi otišao tako daleko da i ono što je ispričano i namjeravano razoriš

pričam malo ovako, na kapaljku, ali razmišljam da možda napišem jedan tekst i da ostavim dd iza sebe (koliko bi to trajalo, nemam pojma, valjda neće biti totalni oproštaj)



Edited by - stinky on 19/08/2018 20:53:22
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2018 : 21:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Kad je umrla? Ne znam koji je motiv tvog pitanja :)




pa nemam skrivene motive, ti nevjerni tomo:)

pitam čitatelje da kažu: kad je umrla Marina?
na razini jednog čitanja priče, ona je umrla te noći kad dolazi dylanu.
međutim, kad malo zagrebeš tu očitost, onda to pomalo gubi jasne obrise i može se isto tako reći da je ona umrla kada je bila klinka.

pitam fanove, ali oni se boje reći, izgleda.

znači, ljudi, kada je umrla?

Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 19/08/2018 : 21:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Ma jasno mi je. Ali ja ne pišem radi sebe, već radi drugih. Prosječan čitatelj će shvatit prvo na nekoj osnovnoj razini (mali obrat), a onda na dubljoj razini (nema "pravog" obrata). Ne može na preskok.
Ja ni nemam namjeru ići previše daleko, treba mnogo koncentracije i truda, a zbog koga?
Nadam se da tvoj eventualni oproštaj neće uključivati ritualna spaljivanja i slično :D
edit: ovo je odgovor na tvoj prijašnji post

Edited by - Dexters on 19/08/2018 21:03:05
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2018 : 21:04:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
a zatim,
je li uopće umrla Marina. ili možda Dylan?

ovakav obrat uvodi nas na nove razine čitanja. te razine ne staju na ovim poigravanjima: kada je i tko je umro.
Dugački pozdrav je bolja stotka od stotke, ali oboje je, kada se ogoli, poniženo, kako kažeš.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 19/08/2018 : 21:46:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

a zatim,
je li uopće umrla Marina. ili možda Dylan?

ovakav obrat uvodi nas na nove razine čitanja. te razine ne staju na ovim poigravanjima: kada je i tko je umro.
Dugački pozdrav je bolja stotka od stotke, ali oboje je, kada se ogoli, poniženo, kako kažeš.



Stalno tvrdiš da si prerastao Dylan, a onda ovdje daviš svojim kvazi filozofijama.
Ti pričaš o stripu koji je u to vrijeme bio u hiperprodukciji!!
Ne bi meni to ništa zasmetalo da nije tvog omalovažavanja prosječnog čitatelja kojemu je to prvenstveno razbibriga.
Na prethodnoj stranici tražiš viši smisao u smeću od epizode "Kileksov mozak" i još staviš moj komentar kao primjer nekoga tko nije shvatio poantu! Ma kakvu crnu poantu? Prihvati da je to strip koji se prodaje na kiosku i da je i Sclavi bio pritisnut rokovima. Konkretno, ta priča nema dublji smisao, već je čisto odrađivanje posla. Glupost s traženjem duše bih usporedio s Rujuovim čarobnim vijkom u automobilu!
To što ti imaš vremena filozofirati i omalovažavati druge je tvoj problem. Ja nemam vremena niti detaljnije čitati tvoje kvazi filizofiranje, a kamoli ulaziti u rasprave koje ne vode nikamo.
Ako Dylan nije više štivo za tebe, nemoj ga čitati, a pogotovo komentirati i omalovažavati druge s visine.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2018 : 22:14:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
a ti se nemoj duriti i praviti od buhe slona i vidjet ćeš da će ti sve ovo biti okej
ti bi razbibrigu i istovremeno da te, nemam pojma što, da te držim herojem
stvarno ne vidim što te toliko srdi, ako ti je razbibriga, onda - što te briga
misliš da se ne smije reći da neki nisu shvatili nešto? pa nije ovo vrtić da te tetošim. kad se smiriš, vidjet ćeš da nisam ništa strašno, a niti uvredljivo rekao. razbibriga nije nešto čime bi se netko mogao pohvaliti, pa te u tom smislu ni ne hvalim. i to je sve.
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 19/08/2018 : 22:14:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Ok, ali mogao si barem odgovoriti čovjeku na pitanje u vezi Marine
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2018 : 22:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da, spock, mogao si barem to iz pristojnosti: kad je umrla Marina?
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 19/08/2018 : 22:33:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

da, spock, mogao si barem to iz pristojnosti: kad je umrla Marina?



Davno sam to čitao, pa ne mogu sada točno odgovoriti. Ovako u magli, mislim da je umrla puno ranije, možda kao dijete ili mlađi tinejdžer.

Izgleda da ćeš me natjerati da to opet pročitam!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 19/08/2018 22:35:44
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 19/08/2018 : 23:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Pa da, to se traži. Izvadiš strip, puhneš da skineš prašinu, i na čitanje. Usput zapišeš nešto. Nije ovo ispit znanja, već učimo vladati nad samim sobom.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 20/08/2018 : 07:16:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

kad je umrla Marina?



Pročitao sam jučer ponovo.

Umrla je u trenutku kad se pojavljuje pred Dylanovim vratima. Posljednja želja bila joj je da je on prati na tom krajnjem putovanju. Zbog toga ona zna put do Moonlighta, ravna autocesta bez prometa - to je ustvari metafora za vožnju uspomenama.

Mene priča i dalje 'udara'. Ako ne možeš razumjeti kako se osjeća Dylan kad razmišlja o samoubojstvu, onda naprosto nisi ciljana publika. Ili trenutak kad kaže Marini da odlazi ranije kući. Čiste emocije, lijepo dozirano, bez patetike.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 20/08/2018 : 07:24:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Tu se slažem Beva- priča udara u srce, nema patetike :(

In the meantime (ignorirajte ovaj osvrt )

Jesenski lutalice (br. originala 333)

Nakon prvog čitanja ostane nekoliko nedorečenih elemenata, ali ne bih epizodu nazivao konfuznom budući da je relativno lako odgonetnuti njen osnovni kostur. Tematski je priča višeslojna, a najupečatljivija tema je prijateljstvo- da, Dylan i Groucho su prijatelji. Dylanov dječački identitet nosi mnoge mane sa sobom, i uzrok je brojnim devijantnim odnosima sa ženama i autoritetima, ali svakom dječaku potreban je i prijatelj- taj segment u ovoj epizodi nije podbacio. Bio je spreman ići do kraja, i ako izolirano posmatramo takav Dylanov identitet mogli bismo vidjeti pravog junaka. Ostatak priče nije pobudio veći interes, na momente čak i dosadan.

Crtež mi je nezahvalno ocjenjivati, jer se vidi znatan trud, mnogo se pazilo na detalje, ali u samom stripu u datom formatu djeluje prenatrpano što nije dobro. Posebno su me dojmile disproporcije jer su vizuelno efektne, i prve su mi odgonetnule način rada ovog čudnog cirkusa.

Scenarij: 6.5
Crtež: 7

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 09:13:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Izgleda da ćeš me natjerati da to opet pročitam!



e bravo:)

Beva,
pa rekoh da je priča dobra, lijepa.
Mi ju sad ogoljavamo, jer je i ta lijepa priča, u osnovi pogrešna.

Kad je umrla.
Da, to što kažeš je prva razina promatranja, ono očito. Poželjela si je da ju Dylan prati (eto, Spock, i ovdje imaš "dušu", Dylan prati jednu dušu na njenom posljednjem putovanju i bla bla).

A onda: Marina vidi sina (kojeg nikad nije imala). Nije imala? A bila je navodno oženjena sa Robbyjem (Robbyjem koji zna kako se prave sinovi). Dylan ne može naći Megadeth na radiju, ne, samo Zeppeline, Beatlese... Drugim riječima, samo stvari kad se tobože odvija "ljeto u Moonlightu". Radio se smrznuo na kraju 60-tih ili početku 70-tih. Marina ne zna što je to heavy metal---->"Dylane, što je to heavy metal?"
Je li Marina baš takva voštana lutkica, bez sadržaja, da nikada nije čula da postoji Metallica? Beva, nemojmo podcijeniti sve Marine ovoga svijeta. "Nešto me nagoni da spavam sa njom." Što me nagoni, to što je bez ikakvog sadržaja, što joj je prazan smijeh? Ne bih rekao. Ili sam jadna budala.
Marina je "onoga dana onoga ljeta" otrčala u suzama na liticu. Ako je takva budalasta lutkica, otkud ti znaš Beva što je ona uradila? Znam što si radila onog ljeta?
Pogledaj sličice na str. 36 i str. 86. Isti čovjek s kapom, nije ostario ni dana, nosi lijes "čudne Marine".

Zatim tu imaš Dylana na "litici". "Kažu da na samrti... a možda to iznova proživljavaš dio stvarnosti... ili san".
Možda je Dylan (bio) cijeloga života "čudan"? Što misliš, Beva?

---------------------

Sve su ovo razine poigravanja unutar priče = ostati na toj poziciji, to je biti progutan od priče. To je niža pozicija.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/08/2018 : 09:28:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

(eto, Spock, i ovdje imaš "dušu", Dylan prati jednu dušu na njenom posljednjem putovanju i bla bla).




Nisam ja negirao postojanje duše, već je idiotizam tražiti dušu u fizičkom obliku (neki organ ili žlijezda u Killeksu ili vijak u autu po Rujuu).


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 09:51:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Nisam ja negirao postojanje duše, već je idiotizam tražiti dušu u fizičkom obliku (neki organ ili žlijezda u Killeksu ili vijak u autu po Rujuu).



U epizodi KILLEXOV MOZAK za koji si ti rekao da je dobro samo ono što su Jaganjci, stvari uopće ne stoje tako. Baš su "Jaganjci" ono bezveze i dosadno ove priče (krv, iznutrice, boleština), dok je traganje za dušom ono što ju lansira među zanimljivije uratke.

Killex traži dušu; on NE ZNA kako je tražiti, ali ima poriv ("beskonačna čežnja") tražiti.
Onaj drugi, Hart (kako se zove?) je idiot kojega ne zanima duša, već moć, slava, beriva. On traži "vijak u mozgu" na redukcioniostički, idotski način.
Killex traži na beskonačan, ali pogrešnim putevima, jer ne razumije da je duša... biti jači od sebe samoga. "Biti jači od sebe samoga" je jedna formulacija koju Hamvas daje za Boga. Ljubav je ono što te čini jačim od tebe samoga, to Dylan dobro kaže Killexu---- i Dylan traži ljubav na beskonačan način, ali slično Killexu, pogrešnim putevima. Ali, to su druge i složenije priče, koje te ne zanimaju, jer to nisu razbibrige:)

Ono što treba biti indikativno čitatelju ove priče: Killex ne umire, Killex uvijek (pre)živi.
Killex i Dylan su, na jednoj razini (onoj najvišoj) spekulativni identitet (oni su ono isto, beskonačna čežnja koja se ne realizira), dok su na drugoj, čisto deklarativno jedan protiv drugoga.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 20/08/2018 : 10:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Kad je umrla.
Da, to što kažeš je prva razina promatranja, ono očito. Poželjela si je da ju Dylan prati (eto, Spock, i ovdje imaš "dušu", Dylan prati jednu dušu na njenom posljednjem putovanju i bla bla).

A onda: Marina vidi sina (kojeg nikad nije imala). Nije imala? A bila je navodno oženjena sa Robbyjem (Robbyjem koji zna kako se prave sinovi). Dylan ne može naći Megadeth na radiju, ne, samo Zeppeline, Beatlese... Drugim riječima, samo stvari kad se tobože odvija "ljeto u Moonlightu". Radio se smrznuo na kraju 60-tih ili početku 70-tih. Marina ne zna što je to heavy metal---->"Dylane, što je to heavy metal?"
Je li Marina baš takva voštana lutkica, bez sadržaja, da nikada nije čula da postoji Metallica? Beva, nemojmo podcijeniti sve Marine ovoga svijeta. "Nešto me nagoni da spavam sa njom." Što me nagoni, to što je bez ikakvog sadržaja, što joj je prazan smijeh? Ne bih rekao. Ili sam jadna budala.
Marina je "onoga dana onoga ljeta" otrčala u suzama na liticu. Ako je takva budalasta lutkica, otkud ti znaš Beva što je ona uradila? Znam što si radila onog ljeta?
Pogledaj sličice na str. 36 i str. 86. Isti čovjek s kapom, nije ostario ni dana, nosi lijes "čudne Marine".

Zatim tu imaš Dylana na "litici". "Kažu da na samrti... a možda to iznova proživljavaš dio stvarnosti... ili san".
Možda je Dylan (bio) cijeloga života "čudan"? Što misliš, Beva?



Da, kad obratiš pažnju na detalje, moguće je da je Marina umrla onog ljeta. Samo je onda čudno da je sada, dvadesetak godina poslije, iznose u lijesu.

Mislim da je također moguće tumačenje da je Marina umrla točno kad se pojavila pred Dylanovim vratima, ali da ta Marina i ova Marina s kojom Dylan putuje nisu iste. Da je ovo samo njegova projekcija 'zrele' Marine. To bi objasnilo nepoznavanje modernije glazbe, udaju za Robbyja i sve ono što mu je pričala prije. To bi bile njegove ideje na razini onoga što mu je ona sama pričala.

U biti, suština priče je žal za prošlim odlukama. Ne slažem se s ponekim komentarima na recenziju da je to banalno, da jedna odluka ne može promijeniti život. Istina je da jedna odluka ne mijenja sve, da je život skup bezbroj odluka, ali je ljudski misliti da je sve moglo biti drugačije da je samo tad donešena drukčija odluka. Dylan žali za propuštenom prilikom, iako vrlo vjerojatno od te veze nikad ne bi bilo ništa. Gomila ljudi se ponekad muči sa sličnim 'što bi bilo kad bi bilo' scenarijima. U tom pogledu priča se može gledati na način da je Dylan nekako 'osjetio' da je njegova stara ljubav umrla i ovo je bio njegov način da se nosi s tim, da joj oda počast. Na kraju sam kaže 'oduvijek sam znao'. Možda je 'oduvijek' loš prijevod, ne znam, ali zvuči kao čudan izbor riječi za nešto što se tek dogodilo.

Uglavnom, mindfuck :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 20/08/2018 10:26:25
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 10:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
E pa tako te volim. Kad uđeš u mindfuck:)
(samo što još nisi probio razinu fana, homo sapiensa, prosječno pametnog prosječno dobrog prosječno lijepog itd. znam, ovo je teško, ali samo kad se to uradi, možeš gledati Dugački pozdrav (i DD) istinitije. rastaviti na čiste elemente, što kaže dexter)

quote:
U biti, suština priče je žal za prošlim odlukama. Ne slažem se s ponekim komentarima na recenziju da je to banalno, da jedna odluka ne može promijeniti život. Istina je da jedna odluka ne mijenja sve, da je život skup bezbroj odluka, ali je ljudski misliti da je sve moglo biti drugačije da je samo tad donešena drukčija odluka. Dylan žali za propuštenom prilikom, iako vrlo vjerojatno od te veze nikad ne bi bilo ništa. Gomila ljudi se ponekad muči sa sličnim 'što bi bilo kad bi bilo' scenarijima.


Ovo je razmišljanje čovjeka (sapiensa), ljudsko razmišljanje, što ti kažeš, tolerantno.
Da, to je tako, gomila ljudi se muči, nešto bi htjeli, ne znaju ni sami što--- može se "tolerantno" s njima identificirati, ali to je bezveze. To je stajanje u mjestu. Bolje im je reći: vi ste u krivu. I pokušati promijeniti to srozano stanje, pokušati mindfuck.

Dylan žali, iako zna da ne bi bilo ništa.
Pa zar onda nije glupo žaliti?

"Oduvijek" je baš dobar prijevod, jer on "oduvijek" zna da ne bi bilo ništa. On zna da je slabić. Pokušava nešto (DD serijal), ali u osnovi ne mijenja ništa bitno. Njegovi pokušaji su pogrešni, on razmišlja pogrešno; on još nije uradio istinski mindfuck.

Kužiš koliko je to blesavo: proglašavati da je život zona surmaka, da su drugi ćelavi birokrati zombiji, a sam si jedan obični mali dečkić koji se sjeća Moonlighta. Moonlighta koji se nije ni dogodio, Beva!!
Dylanova priča je priča Martija: fantaziram u snovima, a u stvarnosti sam šonjo, ćelavi zombi. Ne mogu ni prići Marini, jer je ona kraljica, ima dupe, sise, lice i sve i oko nje se vrzmaju Robbyji i sve što postoji na ovome svijetu: od morona do genija.

Pravi mindfuck, Beva, nije ničija priča, nego razumjeti da Marina može biti sretno oženjena, da život nije str. 59 "Bože moj...ovo je strava... strava".

Tako jednostavno, a tako mindfuck. I to za, tvojim riječima, gomilu ljudi. Uključivši Sclavija. I publiku.

Kada ti to tako gledaš, onda Dugački pozdrav također pada sa litice. I to je jedna lijepa šarena laža, iz Sclavijeve radionice bulšita.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 20/08/2018 : 11:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Pravi mindfuck, Beva, nije ničija priča, nego razumjeti da Marina može biti sretno oženjena, da život nije str. 59 "Bože moj...ovo je strava... strava".



Pa da, ali to je strava za Sclavija iz tog vremena. Mislim da se kasnije čak i on skrasio :)

On je tu svoju poantu o ispraznosti rutine često dovodio do apsurda, prenaglašavao je, kao ovdje, ali to gledam kao stilsko sredstvo da Dylan ispadne još 'neprilagođeniji'.

Drugim riječima, strip s normalnim parovima ne bi bio zanimljiv. Ne znači da ako Sclavi prikazuje same ekstreme, da su svi ekstremi. Ne, on se fokusira na takve da ispriča priče.

Slično kao da svijet promatraš kroz pacijente psihijatrijske ustanove, tu nema nitko normalan :)

E sad, ti Sclavijevi pogledi jesu nešto s čime se suštinski ne slažem, ja nemam ništa protiv rutine. Ali iako ne gledam na svijet kao on, zanimljivo mi je njegovo gledište. A s Dylanom kao likom mogu suosjećati iako se u pogledu ljubavi i vjernosti ne slažem s njim.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 11:14:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Drugim riječima, strip s normalnim parovima ne bi bio zanimljiv. Ne znači da ako Sclavi prikazuje same ekstreme, da su svi ekstremi. Ne, on se fokusira na takve da ispriča priče.

Slično kao da svijet promatraš kroz pacijente psihijatrijske ustanove, tu nema nitko normalan :)



Ne radi se da nešto bude zanimljivo, nego da bude - istinito.
Sclavi je jednostran, a da to ne shvaća. I zato on nije pravi mindfuck, bez obzira na boleštinu, ekstreme, psihijatriju. On može samo to, zato je "fokusiran", jer ne zna drugačije.

Svijet se ne promatra isključivo kroz psihijatrijske slučajeve, jer on tada govori to što ti tražiš od njega: da je sve glupo i užasno. A stvar tako ne stoji.

Svijet je veći mindfuck nego to Sclavi može podnijeti. On ovo NASLUĆUJE, to je taj prostor gdje ga ja mogu čitati, tu beskonačnu čežnju. On i ostaje na ovom naslućivanju, bez realizacije.
Zato je, recimo, linearni Zagor > DD. Kao što je klasični vestern toliko veći od Tarantina da je to uopće neusporedivo. Ali da ne širimo.
quote:

Ali iako ne gledam na svijet kao on, zanimljivo mi je njegovo gledište.


Ova cijela rasprava je dovođenje u pitanje ove zbrkane misli.
Naime, ja mislim da je to što ti kažeš - nemoguće.
Ili bi mi se moralo objasniti kako je moguće ne gledati na svijet kao to što čitaš/gledaš i da ti istovremeno to bude zanimljivo?

Prije ovako: to ti može biti tek interesantno kao nešto beznačajno, ali kada se ti trebaš za pravo odrediti, onda moraš reći: to nije zanimljivo, to je bezveze.

Ne gledati na svijet tako i biti nezanimljivo su sinonimi.

Edited by - stinky on 20/08/2018 11:17:06
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 11:21:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da se vratimo na konkretne priče.

Beva, kada pogledaš Dugački pozdrav, ne možeš ni sa sigurnošću reći da to nije Dylanov dugački pozdrav. Priča također nudi i to gledište: Dylan je umro.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 20/08/2018 : 11:58:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Da se vratimo na konkretne priče.

Beva, kada pogledaš Dugački pozdrav, ne možeš ni sa sigurnošću reći da to nije Dylanov dugački pozdrav. Priča također nudi i to gledište: Dylan je umro.



Dylan je umirao već nekoliko puta, tako da nije isključeno :)

Ako ništa, kod ovakvih priča je draž u tome što ti sto ljudi može dati sto različitih tumačenja, od najbanalnijih do najsloženijih. Za razliku od priča gdje se gradi paranormalna atmosfera da bi se na kraju sve pokvarilo racionalnim objašnjenjem koje nikako ne moža držati vodu (vidi: Chiaverotti, Ruju :D).

A to što misliš da ne mogu čitati priče čiji svjetonazor nije moj, pa eto. Mogu. Ja sam nikakav patriot, pa mi može biti dobra priča o Alamu, recimo. Ne moram se slagati s politikom vođenja ratova da bih uživao u fiktivnim pričama o ratovima. Čak držim da je bolje da samo čitam o tome i na taj način proširim iskustvo, ma koliko to bilo različito od prave stvari. Možda ti zvuči prebanalno ili to nije objašnjenje koje te zadovoljava, ali tako je kako je.

Mogu čitati i Zagorove priče na kojima sam odrastao (Boselli) i još će mi biti dobre. Probao sam i s Nolittom, pročitao neke klasike i dobar je Nolitta, samo što su mi njegovi scenariji malo zastarjeli. Teme su ok, poruke ok ali način na koji ih priča mi ne paše. Nešto kao početni Martin Mystere, kad je bio najzanimljiviji i najlošije (čisto tehnički) pisan. Ali mogu razumjeti što ljudi vide u Nolittinim pričama, samo mene to toliko ne oduševljava.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 12:31:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ne radi se o "može li se čitati drugačiji svjetonazor", jer sve se može čitati čim znaš slova.
Pitanje je: može li se pravo čitati. Biti istinski u tome.
Ovu "dubinu" ti još nisi osvijestio.
Sve je to povezano sa čitavom ovom raspravom i sa samim Dugačkim pozdravom.

Također,
to što se ova priča može čitati tako da je Dylan umro (da, to sasvim proizlazi iz teksta, čitaj pažljivo, ako mi ne vjeruješ---a već znaš da je sve što kažem baš tako kako kažem:),

znači, ta razina poigravanja NIJE još uvijek onaj vrh. To je draž, kako kažeš, ali biti dražesno je biti neozbiljno. Tko je samo dražestan, još je pomalo lažan, još je na površini stvari.
Dugači pozdrav ti je nešto takvo: dražesno-lažno.

To što je mnogo publike (vidi komentare, pa i vidi mene prije ohoho godina) palo na ovu priču, je prikladno, jer ljudi teško urade mindfuck i njima je sve dvosmisleno. Eto, vidi i mene tada, bio sam obični smrtnik, mislio sam da je ova priča vrh. Da je dražesna, a dražesno da je duboko. Nisam shvaćao da je to virtuozna laž, ne dubina.

"Ako želite nekome pokazati da stripovi nisu za djecu, dajte mu ovaj strip". Tako se čini običnom smrtniku.
Zapravo je ovo pravi strip za djecu. Dražesna laž u svom mjastorstvu, da bi dijete moglo ostati dijete (tj. da bi obični čovjek mogao ostati na razini djeteta, da ostane srozan).
Tek tu je dražesna laž dotjerana do vrhunca, kada se čini da ona nije laž, da govori nešto ozbiljno.

Pisat ću o ovome stripu, jedan pravi mindfuck, opasan i spasonosan.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/08/2018 : 14:30:56  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
A šta misliš o tome da je čitanje ovakvih priča sastavni dio "odrastanja"? Evo i ti priznaš da si nasjeo. Valjda ljudi trebaju proći kroz to nasjedanje.
Mnogo je nama stvari bilo vau i ekstra i top prije 10-15-20 godina što sad gledamo iz nekog nad-ugla pa se smijemo koliko smo bili smiješni. I zar nije to dražesno ipak lijepo, iako smo samo grebali po površini?
Treba li čovjeka "školovati" da preskoči to sve?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2018 : 15:01:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ne ne ne. Pa sad si malo ušao u mindfuck:)
Znači, baš to što kažeš, sve je odrastanje. I čitanje ovakvih priča, ALI I RAZUMIJEVANJE GDJE ONE STOJE. Čitati onakve priče je nešto lakše, razumjeti tu dražesnu laž je već teže. Zato ova rasprava, kao jedan mali mindfuck.

Ne može se preskočiti sve, ali ne treba ni probavati sve - na način loše beskonačnosti. Tipa čekati godota, non stop čitati dylana eda bi se uhvatilo ono nešto, prelaziti na superheroje, na bd, na fibru, sve je to jedno-te-isto, ostati u dražesnoj laži.
Dražesne laži su lijepe, da, i ne možeš non stop biti u ekstazi, u bitku haha. Ja često zaboravljam da vi ovo shvaćate na način običnih smrtnika:), hoću reći, u binarnim opozicijama: ako govorim da je dražesna laž smeće, onda tobože govorim da treba 24 sata na dan čitati heideggera. Ma ne, to je nesporazum prouzrokovan funkcioniranjem prosječnog mozgovanja, racionalno-linerano-kalkulantskog.
Ne, treba sve, i jedno i drugo, i treće, i dražesne laži i pravi androgin, a istovremeno sve to znati posložiti u hijerarhiju. E tu dolazimo do teškog jer je stvar apsolutna i stoji ovako, nikako drugačije: kad se podvuče crta, dražesne laži su ispod onog pravog (sad o ovome pravome nećemo, ali to je ono što se može zvati na mnoge načine; eto, ja ovdje zovem androgin).

Također,
još jedna stvar.
Ja se ne smijem sebi kakav sam bio, a niti drugima. Samo govorim istinito, bez lažne ispraznosti. Jednom ću možda znati i bolje, da se ljudi ne uvrijede.
Go to Top of Page
Page: of 510  Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.97 seconds. Snitz Forums 2000