forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 21:23:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga
Mističnost je Haitijeva autentičnost i nagrdio bi ga da je to ogolio do kraja u nekom racinaliziranju.




upravo ovo je ideja
super da si prepoznala

više o svemu, kasnije
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/01/2019 : 22:46:39  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ko je poneo titulu DR Zagorologa?

Nisam preterano aktivan niti cest na forumu u poslednje vreme a nesto su mi promakli topici o tome.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 12/01/2019 : 22:55:16  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Ko je poneo titulu DR Zagorologa?

Doktorica Varga!


http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50171
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/01/2019 : 23:14:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Lagani offtopic:Osveta vudu mi je objektivno jedna od najboljih Zagorovih dvodijelnih priča.
Ok, kad bih gledao nostalgiju, uvijek će mi biti draže Tajna na mapi ili Bubnjevi smrti :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6948 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 12/01/2019 : 23:15:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da ću se opet morati složiti s stinkijem za "Vudu", pa će možda biti optužbi da mu povlađujem.

Ovo je moj komentar za tu priču iz 2007., kad sam još bio mlad, zelen i nenačitan:

Vrhunski. Odlično dočarana atmosfera Haitija sa plejadom zanimljivih likova, a što je najbitnije Vudu je prikazan u PRAVOM svjetlu. Jednostavno sam ostao impresioniran mistikom kojom odiše ova epizoda. Još kad se promisli kad je ova priča nastala onda dobijem razlog više za dobre ocjene. Ja inače obožavam priče sa nepretjeranim primjesima fantastike. Bignottijev crtež prepun detalja mi je odličan, a pogotovo to dolazi do izražaja u ovoj epizodi. Ljudi, obratite pozornost na detalje i s koliko pažnje je Bignotti ovo odradio.

Vidim da su išle kritike za crtež, ali meni je očito Bignotti tu odličan. Izgleda da mi nije smetalo pomanjkanje horror elemenata. Da sam sve desetke, a za naslovnice 8, pa je ukupna ocjena 98%.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 12/01/2019 23:17:31
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2019 : 00:04:20  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Ko je poneo titulu DR Zagorologa?

Doktorica Varga!


http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50171



Svaka cast Grofici! Zasluzeno! Bas mi je drago da imamo i prvu damu medju Zagorolozima. Nadam se da dogodine Velka osvaja titulu jer ju je itekako zasluzio!
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 02:23:22  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Nolitin hait je 10x bolji od pateticne bozelijevstine
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 02:25:28  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Bozeli nije Zagor. To je vonabi Ken Parker.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 10:29:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

@ Stinky

Pročitao sam Zombije i nisam oduševljen. Slijede spojleri.

Priča kao priča ima potencijala, ali je dosta traljavo ispričana. Čim Zagor i društvo izbiju na obalu, prime ih crnci za koje odmah vidimo da su OK likovi. Glavni svećenik priča o vuduu kao da citira wikipediju, te miksali ovo i ono, pomiješali s kršćanstvom i eto, to ti je naša vjera. Ne vjerujem da bi ijedan iskreni vjernik tako govorio o svojoj religiji. To je Nolitta htio kroz njega obrazovati čitatelje o vudu religiji, ali nije baš najspretnije ispalo.

Dalje, za O'Keefea je otprve jasno da je negativac. Ako ni po čemu drugom, po Zagoru koji stalno ima osjećaj da griješi mi vidimo da tu nisu čista posla. A i inače način na koji su ubili one ljude na obali govori sam za sebe.

Posljedično, bilo je lako zaključiti da je O'Keefe sam organizirao otmicu.

Jedan moment u kojem sam sumnjao da neće sve ispasti kliše i da će možda stvarno i sljedbenici vudua biti loši momci je kad Guede Danseur upuca onu dvojicu nakon što 'oslobode' Chica. Ali i to nestane nakon par stranica.

Nakon toga Guede povede Zagora i Chica sa sobom, otkrije im sve, potvrdi drugima da im se može vjerovati kao braći iako ustvari jedino što o njima zna jest da su radili za O'Keefea. Pomalo nelogično, očekivalo bi se da je oprezniji. Ovako im je O'Keefe davno mogao poslati špijune i uništiti ih bez pola muke.

Na kraju, kad O'Keefe i kompanija uhvate Zagora i prijatelje, nelogično ih ostave na životu i prikladno zavežu za zid da mogu biti svjedoci završnog obračuna i da zombiji znaju da oni nisu zlikovci jer su, eto, vezani.

Jedino što mi je donekle zanimljivo u priči je O'Keefeov fanatizam, ali to nije nimalo razrađeno. On je fanatik i to je to.

I ovdje je također prisutno ono o zločestim bijelcima, koji se lako nagovore na zločine ako im se plati. Ne znam samo čime je Nolitta zaslužio da se njemu takve stvari ne zamjeraju, a nije da ih rijetko koristi.



Ovako je beva doživio Nolittine Zombije. Pročitao je i nije oduševljen. Kaže traljavo, crnci su dobri, bijelci loši, imamo završni obračun i hopla - sve gotovo. Idemo dalje.

A ovako je doživio Baladu o Pat O'Shine:

quote:
Ima, ali taj odnos između njih dvoje je ono što je meni najbolje u toj epizodi. Humor mi i nije baš nešto (scena kad ih Pat budi u šumi, recimo), ali ta evolucija odnosa mi je baš dobro prikazana.

Glavni zaplet s Latimerom je dobar, ali ne bi bio ništa posebno da likovi nisu tako uvjerljivi. Sjećam se da mi je kanadski policajac kad sam prvi put čitao bio baš simpatičan lik, što pojača dojam na kraju. Ako mi je lik bezveze, neće me nikakav obrat potresti.

Dalje, svidjela mi se scena kad Ken ubije onog lika pa prijeti njegovoj ženi da će ga ubiti ako mu ne kaže sve što zna. Tebi se takva scena vjerojatno ne sviđa jer nije nešto što će visoko moralan junak učiniti. Ta je žena prikazana na svega par stranica, ali ne možeš čitajući ostati ravnodušan na njezinu sudbinu. Sama s bebom, a Ken (naizgled) mrtav-hladan odlazi dalje.

Mogu još, ali ponavljam, najbolji dio mi je razvoj odnosa između Kena i Pat.


Kaže, ima odnos između Kena i Pat, to je najbolje, ali dobra je i scena kada Ken ubije i vara ženu, jer je to žena na čiju sudbinu ne možeš ostati ravnodušan (samo Ken može).
Dakle, odnos Kena i Pat, razvoj odnosa, vrhunske scene na koje možeš i ne možeš ostati ravnodušan ----> slojevito.

Ajmo sad zaozbiljno pogledati Zombije.
Možda s epokaže da su 10 puta "slojevitiji" od nekakvih Balada koje govore ---- što? Pričekat ćemo Bevu da to kaže: koje ideje podiže Balada i što je tu slojevito.

Znači, Zombiji protiv Balada 1 na 1.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 11:03:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
za početak, ovaj moj stari tekst:

"Zadržimo se na tretmanu magijskog u oba autora, onako kako smo, mislim, stvar istjerali na čistac. Jacques Lassalle kao zombi ostaje uključen u svijet, Marie Laveau kao čarobnica također, Zagor se tuče sa živim mrtvacima jednako bezazleno kao sa nekadašnjim prodavačima vatrene vode. Vudu magija je samo jedna od vještina, dodatna vrijednost u CV-iju, rekli bismo. Tu se nalazi paradoks: Boselli, koji piše takve maštovite i fantastične priče, ustvari radi daleko racionalnije stripove. Njegov Zagor je racionaliziran, obuhvaćen zakonitostima koje vrijede u takvom postupku – i ono fantastično je proračunljivo. Nolittin, naoko staromodni, naivni, pojednostavljeni svijet, na drugoj strani je čak većeg opsega. Tu postoji jedna neuhvatljiva dimenzija, i ta se proteže na čitav svijet: taj svijet je još uvijek čaroban, još nije provedeno raščaravanje – Entzeuberung der Welt Maxa Webera.

I uzalud će profesor Albert Polansky*, znanstvenik-križar u lovu na opsjenare, šarlatane i varalice, poput njegovog pandana Alana O'Keefea**, pokušati premjeriti i izračunati sve, opisati i klasificirati svijet do posljednjeg ostatka. Kod Nolitte će teza, riječima Guedea Danseura, lika koji je savršeno prikladan za iznošenje takve poante, jer se radi o liku koji je posrednik, koji u sebi spaja oba svijeta, američki («normalni» život) i haićanski (tajanstveni, neobjašnjivi) biti:

«Bubnjevi… Ovo je glas velikoga asota iz Abelardova svetišta… Da, sada sviraju svi zajedno po cijelome otoku. Čujete li ih? Sada sviraju svi zajedno i njihov zvuk pozdravlja rađanje novoga dana… Dana koji će pozdraviti nepobjedivu tajanstvenu dušu ovoga otoka koju je O'Keefe pokušao satrti.»"


Što se ovime želi reći?

Ajmo se malo vratiti na Bevinu analizu, njegov "doživljaj" stripa Zombiji. Kada čovjek bazira svoje sudove na "doživljaju", što će reći, osjećaju, nalazi se na pukoj subjektivnoj razini. To je okej, ali ne vidim da bi se moglo uzeti u obzir na istoj razini sa analizama koje idu iznad takvih "doživljaja", koje praktički prevađaju doživljaje u pojmove, najkraće, koje otkrivaju - ideju.

Imaju li Zombiji "ideju"?
Je li ideja ovo što beva priča, bum tras, zmobiji dolaze, nema šoka, Zagor je preživio - idemo dalje?

Ne.

Ideja:

"Nolittin, naoko staromodni, naivni, pojednostavljeni svijet, na drugoj strani je čak većeg opsega. Tu postoji jedna neuhvatljiva dimenzija, i ta se proteže na čitav svijet: taj svijet je još uvijek čaroban, još nije provedeno raščaravanje – Entzeuberung der Welt Maxa Webera."

Ha? Kaj je to?

Entzeuberung der Welt. Raščaravanje svijeta.
Alan O'Keefe je fanatik, ali se njegov lik ne završava na stripskoj priči (kao primjerice lik Latimera ili Pat ili one žene), nego je on jedna ideja: preko njega Nolitta govori nešto o svijetu.

To ti se, beva, zove - slojevitost.

Što govori Nolitta u Zombijima? Što je to "slojevito" čega ima u Zombijima (a nema u Baladi o Pat O'Shine)?

Pa, recimo ovoga: svijet je uvijek više od onoga što vidimo. Ne treba brzati, ne treba pasti u iluziju apsolutnog znanstvenog (prirodoznanstvenog ili ekonomskog) objašnjenja. Takve apsolutizacije promašuju, jer se pretvaraju u totalitarne zahvate koji, naposljetku, niti objašnjavaju, a niti uvjeravaju srce čovjeka. Te parcijalne istine, kada se totaliziraju, odbijaju svojom suhoparnošću, na kraju banalnošću, te vode u - fanatizam.

Alan O'Keefe je takav fanatik, fanatik iluzorne parcijalizirane slike svijeta pretumačene u totalitarnu ideologiju. Vrlo slojevita izvedba, što bi rekao naš dragi beva, da je odmah mogao čitati strip u ovome ključu. Ključu ideje, a ne bum tras akcije.

Kako je ova ideja izvedena na razini priče, a kako na razini scenarija?

O tome ćemo kada dođe beva i prihvati da nije bio na razini Zombija, da je mislio prenisko i prekratko i da sove nisu ono što se čine. Da Nolitta misli na višoj razini nego je to banalni bum tras, a da shvaćanje Nolittinih ideja zahtijeva ANGAŽMAN čitatelja i obradu na malo višoj refleksivnoj razini nego je to slučaj u Kenu Parkeru gdje ti je sve eksplicite dato, pa se ne moraš ni truditi da puno povezuješ.

Vidjet ćemo je li "poetika" uspjela; je li Haiti sjajno mjesto za kritiku Entzeuberung der Welt; kako se dozira i gradi atmosfera; jesu li potrebni bezvezni "šokovi" i bevine gluposti a la Romero (ma kakav Romero, ovdje je inspiracija I Walked with a Zombie, 1943.); je li sve uvezano i izgrađeno u sjajnu, konzistentnu cjelinu? ili može par bezveznih bum tras primjedbi porušiti poetiku Zombija?



Edited by - stinky on 13/01/2019 11:06:23
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 11:15:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

Nolitin hait je 10x bolji od pateticne bozelijevstine



nemoj tako adriano

Nolittini Zombiji su malo bolji od Boselijeve Osvete Vudu

točnije oni su 5. mjesto, a Osveta Vudu 7.

http://www.filmokaz.com/?p=1213

ima Osveta svoje draži

a Boselli ti je novi Nolitta (uza sve razlike, pa i ovu "sličnost" kenu parkeru), ne Burattini, ali to smo već sto puta
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6948 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 13/01/2019 : 11:21:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by adriano

Nolitin hait je 10x bolji od pateticne bozelijevstine



nemoj tako adriano

Nolittini Zombiji su malo bolji od Boselijeve Osvete Vudu

točnije oni su 5. mjesto, a Osveta Vudu 7.

http://www.filmokaz.com/?p=1213

ima Osveta svoje draži

a Boselli ti je novi Nolitta (uza sve razlike, pa i ovu "sličnost" kenu parkeru), ne Burattini, ali to smo već sto puta



Da, ali tragedija što si ti jedan od rijetkih koji to shvaća, nego većina ljubitelja Nolitte ne voli Bosellija i obrnuto. Kakav crni Burattini. On ne zaslužuje niti spominjanje u istoj rečenici s njima dvojicom.

Meni je Nolitta broj 1 kod Zagora, a Boselli samo malo iza njega. Žao mi je samo što su ga sputali u daljnoj nadogradnji Nolittinog lika.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 11:35:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Da, ali tragedija što si ti jedan od rijetkih koji to shvaća, nego većina ljubitelja Nolitte ne voli Bosellija i obrnuto.




ma nije tako spock

baš puno ljudi voli i Nolittu i Bosellija
oni s kojima pričam više, pokazuju isto ovo razumijevanje stvari. Zoroasterix, pa jedan prijatelj koji ne sudjeluje ovdje, pa eto ti - koji pokazuješ želju za razvojem i koji se polako probijaš itd.

džedson koji je zapažen isto voli ovu dvojicu, samo što je njemu poredak obrnut

willer koji zna filozofirati sjekirom, voli i jednog i drugog

pijani patak također

DJ također

grofica varga također, samo ona nastoji opravdati i burattinija
king nešto slično grofici, makar je on neodređen, nisu mu sasvim jasni ovi odnosi. njemu je do zagora i mobilizacije, i on bi da napravimo monolit haha.

eto, nemam pojma, to su neki koji se ističu

nagor je boselijevac, ne znam koliko on može pratiti Nolittu, previše mi je nagor fanatik alan o'keefe, previše racionaliziran tj. reduciran

ne znam kakav je velka, i nemam sad pojma tko se još ističe


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 11:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dok čekamo bevu (ili nekog drugog izazivača 1 na 1 protiv Zombija), da im olakšamo, idemo i na izvedbu.

idemo na priču i scenarij
krenimo od početka, od prve stranice: ocean

"Gore smo govorili o Lousiani kao savršeno postavljenom okviru koji nosi priču. Likovi su uvučeni u element prostora. Takav je uvod redovito znakovit u Nolittinim pričama, naravno i u onoj «haićanskoj». Kada se Zagor i društvo približe obali Haitija, podiže se strašna oluja, bijesne vodeni i uzdušni elementi. Oštre hridi kao zemaljski element, razbijaju barku. Prostor najavljuje velika iskušenja koja očekuju naše junake. Okviri obje priče su podudarni u tom smislu. "

Beva je ovaj ulazak u pustolovinu na Haitiju prelistao, jer mu ništa ne govori. Bolje rečeno, on niti ne razumije kako se prave ulasci u priče i kako je sve fino uvezano kod Nolitte. Malo mora, barka, oluja itd.
Ali, kada mi to pogledamo onako kako sam naznačio, onda i taj, naoko šablonizrani uvod, ima smisla. Itekako!

I baš je to strip-majstorstvo: da ti kroz standardne sheme da nešto više, da te polako priprema na ideju. Bez ikakve potrebe da ti autorstvo vrišti iz svakog kadra, bez tog forsiranja: berardi-forsiranja koje onda završava u iritantnoj dosadnosti kada čitatelj osjeti namjeru. Osjetiš namjeru i ozlovoljiš se. Kod Kena Parkera se to dešava svako malo: Ken razbije bokal, Ken prevari ženu s bebom... Za bevu su to šokovi, njemu trebaju šokovi, adrenalinske injekcije da ga trznu iz životnog sivila, iz kolotečine... Eto, sada se ja zezam, sada sam berardi i zajebavam bevu na duhovit način.
Ne, šokovi su glupost i alat za one slabije, koji moraju posezati za drastičnim, za neočekivanim, bizarnim. Kako bi to moglo biti iznad onoga tko te u normalnim okolnostima može potaći na razmišljanje? To su ti naopaki rezoni običnog čovjeka koji nije baš vičan promišljanju.

Šokovi upućuju na krajnju otupjelost, na rimske amfiteatre i orgije, kada je dekadencija dosegla vrh i kada se jedan svijet smisla raspada. Razmisli o tome, beva.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 12:05:02  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Vec je to puno puta raspravljeno. Bozelijevci gledaju buratinia kao parketari zagora, kao nesto prevazideno, Ali bez razloga. Bozelijeva slava Zivi na dva povrsna lika od kojih, ako Sam dobro shvatio, je jedan ukraden .
onaj murdo kolje sve redom Pa se odjednom pokaje bez da je prosao barem neku katarzu i to je eto kao neki sivi kompleksni lik. Takvi likovi kao Kain i murdo nemaju nimalo Maste u Sebi, sve je to odradivanje posla, klanje dobrih ili zlih, nije kod murdoa ni bitno kojih. Prihvacam da se nekom svidja takav Stil razvijanja fabule, bez nekog zapleta,
vec samo nizanje bitaka, Ali Mi smeta kad se tog bozelija dize na tu razinu da ga se vise vise ne moze ni usporedit s buretom.
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by adriano

Nolitin hait je 10x bolji od pateticne bozelijevstine



nemoj tako adriano

Nolittini Zombiji su malo bolji od Boselijeve Osvete Vudu

točnije oni su 5. mjesto, a Osveta Vudu 7.

http://www.filmokaz.com/?p=1213

ima Osveta svoje draži

a Boselli ti je novi Nolitta (uza sve razlike, pa i ovu "sličnost" kenu parkeru), ne Burattini, ali to smo već sto puta



Da, ali tragedija što si ti jedan od rijetkih koji to shvaća, nego većina ljubitelja Nolitte ne voli Bosellija i obrnuto. Kakav crni Burattini. On ne zaslužuje niti spominjanje u istoj rečenici s njima dvojicom.

Meni je Nolitta broj 1 kod Zagora, a Boselli samo malo iza njega. Žao mi je samo što su ga sputali u daljnoj nadogradnji Nolittinog lika.

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 13/01/2019 : 12:17:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Nolitta i Boselli imaju smisla za avanturu i to im je zajedničko
Bosellijev stil je moderniji, brži, ali nije drastično različit od Nolittinog

Burattini zna ponekad napisati dobru priču, ali u suštini on je wannabe Nolitta, time i slabiji od originala
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 12:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Evo pogledao tog ,airaghi se zove, Pa to je crtez u rangu zlocinca pikata. Nadam se da je u pitanju neuspio eksperiment
quote:
Originally posted by stinky

pogledaj u maxi
zove se Proljetni vjetar ili tako nešto, ma daj, pa znaš ono gdje Zagor porađa bebu

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 12:20:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

Evo pogledao tog ,airaghi se zove, Pa to je crtez u rangu zlocinca pikata. Nadam se da je u pitanju neuspio eksperiment



znači ti si čisti oldskul?

ja pak ne bih odbacio taj crtež, zanimljiv je
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 12:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Ima bozeli smisla za avanturu, Ali to se vise vidi kod teksa. Njego e price na teksu Su odlicne.
Nazalost kod Zagora cesto ode u krajnost i pretjerivanje. Cesto puta odlican pocetak, Ali onda sve pokvari.
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Nolitta i Boselli imaju smisla za avanturu i to im je zajedničko
Bosellijev stil je moderniji, brži, ali nije drastično različit od Nolittinog

Burattini zna ponekad napisati dobru priču, ali u suštini on je wannabe Nolitta, time i slabiji od originala

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 13/01/2019 : 12:24:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Ponekad pretjeruje, ne uvijek
Koju je to priču npr pokvario
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 12:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Evo pada Mi na pamet posljednja Tula, Pa izgubljeni svijet,
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 12:27:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

Vec je to puno puta raspravljeno. Bozelijevci gledaju buratinia kao parketari zagora, kao nesto prevazideno, Ali bez razloga. Bozelijeva slava Zivi na dva povrsna lika od kojih, ako Sam dobro shvatio, je jedan ukraden .
onaj murdo kolje sve redom Pa se odjednom pokaje bez da je prosao barem neku katarzu i to je eto kao neki sivi kompleksni lik. Takvi likovi kao Kain i murdo nemaju nimalo Maste u Sebi, sve je to odradivanje posla, klanje dobrih ili zlih, nije kod murdoa ni bitno kojih. Prihvacam da se nekom svidja takav Stil razvijanja fabule, bez nekog zapleta,
vec samo nizanje bitaka, Ali Mi smeta kad se tog bozelija dize na tu razinu da ga se vise vise ne moze ni usporedit s buretom. [quote]



nije baš tako, makar ponekada ispadne kada pričamo

znači, burattini je napisao nešto solidno, ima i odličnih stvari (pa stavio sam ga na vječnu listu!)
no, on ti je zapravo parketar. ne znam kako to ne vidiš: uzima jeftine fore, angažirane teme (oni čunjoglavci u darkwoodu, silovane žene i sl.) i radi brutalizaciju te racionalizacij uzagora. pogledaj njegov rad na Rendalom Mutantom: brutalizacija (rasprskavanje glava) + racionalizacija (znanstveni eksperimenti, utvrđivanje Mutantnovih sposobnosti kroz institucije). ali to radi na jedan inferioran način, većinu vremen. sve nešto objašnjava, cilj mu je ni manje ni više nego objasniti čitav svijet ------ a upravo sada pričamo oZombijima, gdje Nolitta tvrdi suprotno: svijet se ne može objasniti bez ostatka. to nije povlačenje u misticizam ili neki takvi prigovori, nego trezveno suočavanje sa zagonetkom svijeta, života, svega!!
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/01/2019 : 12:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Teks je vestern u Kojem nema previse scenaristicke slobode, dok u zagoru bozeli ko da eksperimentira sa svim i svacim
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 12:33:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

Teks je vestern u Kojem nema previse scenaristicke slobode, dok u zagoru bozeli ko da eksperimentira sa svim i svacim



ti zapravo govoriš isto što i kruger: neću fantastične priče

okej
pa i meni je bolji vestern
ali, nisu loše ni fantastične kada su dobre. a boselijeve su dobre.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/01/2019 : 12:36:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
zagor ti je to, ima i fantastični moment: Duh Sa Sjekirom, živi u močvari, sve je to otpočetka obavijeno tajnom, prstohvatom mistike, natprirodnim... Zagor se s time igra, koristi i sujevjerje Indijanaca, zlikovaca, sve je to njegova metodika.
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.75 seconds. Snitz Forums 2000