forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 1203

pcoro
Senior Member

Croatia
2148 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/12/2019 : 09:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Po meni, Reeme, ne treba slušati nikoga, već se zagledati duboko u srce i vidjeti: jesi li uživao u priči? Je li izazvala reakciju ili dosadu i zijev? Jesi li bio užasnut nevoljama koje su snašle Zagora i Darkwood? Da li ti je završni obračun Zagora i Helingena bio top ili flop? Da li su ti bili smiješni Čikovi vicevi? Da li su scene izranjanja Titana i eksplozije mjeseca bile impresivne ili je to bila samo gomila pizdarija koje su priču činile sve dosadniju iz stranice u stranicu? Je li bilo muka doći do kraja stripa ili je bilo zanimljivo i napeto? Ili je bilo pola pola - jedna mlohava, razvučena epizoda koja nit smrdi nit miriše?
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12603 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2019 : 10:10:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast na komentarima što pišete, pa da sad ne citiram posebno svakoga. Evo prvo tekst iz tih OP o Demonima što su spomenuli Going Going i Patak (ako smijem ovdje staviti i nadam se da se vidi):

https://i.postimg.cc/zfd8J53k/Zagor-VCOP-014-516.jpg
https://i.postimg.cc/wjCDw890/Zagor-VCOP-014-517.jpg
https://i.postimg.cc/J4yyv66g/Zagor-VCOP-014-518.jpg
https://i.postimg.cc/q7QMzyDy/Zagor-VCOP-014-519.jpg
https://i.postimg.cc/cCfJ1jp4/Zagor-VCOP-014-520.jpg
https://i.postimg.cc/90C6Tn4f/Zagor-VCOP-014-521.jpg

Vidjet ću ako taj broj nije rasprodan, pa da si naručim i kupim.

Ova priča me pomalo podsjetila (ako smijem povući paralelu s tim) na Twin Peaks i to 3.sezonu. Ako ste fan serije, shvatit ćete o čemu pričam. Ta serija je nešto posebno, nikad viđeno na tv-u i serija koja te neće ostaviti ravnodušnim, o kojoj gledatelj mora razmišljati ako želi doći do nekih odgovora. A teorija može biti raznih. Meni je to najdraža serija od svih i volim je staviti "sastrane" kao nešto posebno, jer je ne mogu usporediti s ničim. Ljudi su većinom popljuvali tu 3.sezonu i napisali da se Lynch sprda sa nama, a meni je recimo, jako dobro sjela. Ljudi vole popljuvati ono što možda ne shvate, a iskreno, nisam ni ja sve shvatio ovdje, pogotovo neposredno pred kraj. Ali ću probati malo rekonstruirati stvari kad stignem. Upravo mi je jedan kolega kad smo pisali o Twin Peaksu, rekao da bi bilo dobro da sam dođem do nekih saznanja, da je dobro koristiti svoj mozak i malo ga "trenirati". A onda nakon toga, pročitati što su drugi pisali. Ipak, volio bi pročitati taj tekst iz OP-a da još malo više dobijem saznanja o nekim stvarima.

Ono što o Demonima zasad sigurno znam, da mi nije osobno naj priča u serijalu (što sam uspio dosad pročitati), imam svojih favorita koji su mi definitivno bolji. A opet, ova priča je posve drugačija na svoj jedinstven način, priča koja je digla veliku prašinu i posve mi je razumljivo kad netko zna napisati da bi ovo mogla biti zadnja priča Zagora. Bilo je tu isto dosta banalnih stvari, a opet stvari koje te oduševe i "šokiraju". Kad stignem i ako budem imao motivacije, probati ću napisati svoj kratki osvrt, još da pročitam ovaj tekst iz OP-a i da se malo "slegnu" stvari.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 02/12/2019 10:11:41
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6627 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 02/12/2019 : 10:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Kojoj bre vecini? Danas si faca ako izjavis hipnotisanoj gomili / ferijevim svedocima da je Demon ludila nevidjeno djubre. To je full cool i sigurna karta za ulaz u loze postavaoca drugih skola u koje, kad upadnes, bude ti bas drago



Ta "većina" postoji s obadvije strane, s jedne ide ona "kako je priča smeće" a s druge "da su Demoni najbolji Zagor svih vremena" a po meni i jedna i druga krajnost su krive i pomalo naivne.





Ma dajte, omjer ljubitelja i mrzitelja te epizode je između 90:10 i 80:20, pogledajte samo komentare na recenziji. Rijetki nisu ni u jednoj krajnosti o čemu solar govori.

Što se tiče ReemCP-a složio bih se s komentarom pcoro-a. Ocjenjuješ epizodu na osnovi svog dojma. Ne bude li pozitivan, uvijek će biti onih koji će govoriti da nisi sposoban skontati. Ja sam, npr., značajno podigao ocjene epizodi "Sveti brijeg" nakon drugog čitanja. U biti, prvo je bilo dijeljenje ocjena na osnovi sjećanja jer kad sam prvi put čitao nisam bio na sajtu dok drugi put (Zg Extra) je to izgledalo značajno bolje ali opet ništa epsko. Demone sam također dvaput i prije bih se ranio nego čitao treći put.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 02/12/2019 10:45:19
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12603 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2019 : 16:36:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Scenarist: Tiziano Sclavi
Crtač: Gallieno Ferri

Zagor Extra
282: Noćne more (od 52 str.)
283: Demon ludila
284: Buđenje Titana
285: Povratak Hellingena
286: Na granici stvarnosti
287: Kraj svijeta

Nakon toliko rasprava i komentara u vezi ove priče, napokon sam i ja dočekao taj trenutak da pročitam ovu, po mnogima, "kultnu" priču. Uvod je tipično za Zagora. Kad vlada mir, naš Čiko kao obično ljenčari, čekajući na Zagora koji je naravno, u potrazi za hranom. I sve bi išlo mirno kao inače da taj jelen nije odjednom progovorio?! Ali ono što me iznenadilo prije toga, da ga je Zagor promašio! Iz takve neposredne blizine! Uskoro i Čiko počinje halucinirati, odnosno ima ta priviđenja/more, tu vidimo da nešto opako ne štima. Dolaskom Drunky Ducka veselo raspoloženje se nakratko vraća, ali ne zadugo, jer Zagor i Čiko kreću na put u utvrdu Pitt, na put u kojem nećemo znati gdje stvarnost počinje, a gdje završava..



A što pametno reći nakon ovako dugačke priče od 500+ stranica? I to nakon prvog čitanja? Sigurno je bilo dosta zbunjujućih stvari, nesvakidašnjih - jedan drugačiji Zagor. Nisam posve skužio što nam je autor htio predočiti ovom pričom, ali smo saznali jednu verziju što bi bilo da se srušilo cijelo carstvo Zagora, kako bi to izgledalo u nekom drugom svijetu gdje mu ne ide sve od ruke. Neki će reći da se to paralelno odvijalo u drugoj dimenziji i da je na kraju resetirano sve i vraćeno na početak, ali izgleda da se ipak to sve dogodilo jer je Zagoru sve ostalo u sjećanju.

Prema podacima u temi gdje se išlo u "meso" sa raspravom ove priče, Zagor je 4 puta umro (od toga jedno samoubojstvo), Čiko je ubijen 2 puta, tako i Hellingen i Akoto (isto dvaput). 14 ranjavanja Zagora, i to mislim da je dvaput bilo u glavu. Čikov humor mi je bio jako naporan ovdje, nekako više izražen nego inače, ali nekako na silu. "Letio" je zrakom nakon što je popio ono gorivo, Zagor zakačen na Titana, bilo je tu nabacano svega. Kako su mnogi napisali, Sclavi je bacio Zagora na koljena, a kasnije ga izdigao i učinio još većim. Meni je ipak bilo bolje kako je to Toninelli napravio u epizodi "Ratnik Pekot" gdje je skroz ponizio Zagora, ali na kraju je uspio da ga vrati na mjesto gdje se nalazio i prije. Ta priča mi je puno bolje sjela. Do te epizode je bio bespomoćan kao nikada, pa sve do ove epizode.

Ferri odličan, sve je vrhunski dočarao što se od njega tražilo i to na toliko stranica, zaista respekt! Naslovnice isto prelijepe, u duhu ove priče.

Neki zaključak: ova priča me nije ostavila ravnodušnim, ali nije mi se ni svidjela toliko da je za desetku i kultna kako mnogi vole reći. Možda je to ipak samo do mene, navikao sam da mi se sve servira na tanjuru i da ne moram previše razmišljati kad pročitam neki strip (pogotovo Zagor). Bilo je ovdje i oduševljenja, to ne krijem, ali bilo je dosta stranica gdje sam čitao pa morao raditi predahe (a to nikako nije dobar znak). To mi se, recimo, nije događalo kad sam čitao Nolittine klasike. Pa sam odlučio ovako ocijeniti strip, iako to moje ocjenjivanje je većinom možda subjektivno jer kako nešto ocijeniti sa lošijim ocjenama, nešto što je napisano na ovoliko stranica i gdje je većini ovo remek djelo?! Ovo je moj neki dojam nakon čitanja i razmišljanja o ovoj priči. Jedva čekam da pročitam sljedeću priču Zagora, pa makar bila o običnim krijumčarima alkohola i indijancima :)

(priča: 4, scenarij: 4, crtež: 10, naslovnica: 10) = 64%

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3306 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 02/12/2019 : 17:11:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
dajte katran i perje
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 02/12/2019 : 19:58:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Hellingenova sudbina

Redikulozno, karikaturalno i suvišno. Čekajte, je li ovo najavljeno kao posljednja Hellingenova epizoda il ne?

U svakom slučaju, vrime je da se stane s tim. Iako je bilo vrime i nakon prethodnog pojavljivanja našeg dragog Gartha.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 02/12/2019 : 20:13:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Hellingenova sudbina

Redikulozno, karikaturalno i suvišno. Čekajte, je li ovo najavljeno kao posljednja Hellingenova epizoda il ne?

U svakom slučaju, vrime je da se stane s tim. Iako je bilo vrime i nakon prethodnog pojavljivanja našeg dragog Gartha.



Znači, ovo je JOŠ lošije od onog zadnjeg smeća?
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 02/12/2019 : 20:59:05  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Sarghan

quote:
Originally posted by vice

Hellingenova sudbina

Redikulozno, karikaturalno i suvišno. Čekajte, je li ovo najavljeno kao posljednja Hellingenova epizoda il ne?

U svakom slučaju, vrime je da se stane s tim. Iako je bilo vrime i nakon prethodnog pojavljivanja našeg dragog Gartha.



Znači, ovo je JOŠ lošije od onog zadnjeg smeća?



Po mom sudu, da. :/

No, kako je kraći, barem je patnja manja (that's what she said).

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/12/2019 : 22:45:19  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
I Reem reče: "Care, gol si!"



Dakle, i Reem je jedan od onih koji ne vidi genijalnost u Demonu ludila. To je zanimljivo jer Reem nije nikakav "sektaš" (stari ili novi) i njegovi dojmovi nam možda ukazuju na trend odnosno na sudbinu tih nekih razvikanih best of priča (jedva čekam da vidim kako će reagirati na Boselijevo razdoblje). Ljudi koji po prvi put čitaju Zagora kronološki (kao Reem) izgleda da se neće oduševiti tom pričom. Izgleda da Demone u budućnosti čeka sudbina najprecjenjenije priče serijala.

Nollitine priče su užasno pitke, Toninelijeve znaju biti realistično korektne, Boselijeve i Buretove ponajbolje... Sclavi se išao zajebavati. I usput nam potrošio Ferrija na priču "koja se uopće nije dogodila" i koja te smori. Jedni taj smor zovu genijalnost.

Evo, i moji dojmovi prije par godina:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42979&whichpage=1


Edited by - nagor on 02/12/2019 22:46:09
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12603 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2019 : 22:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
@Nagor - znači ima još topica o Demonima, bacit ću pogled i na taj Baš sam pisao sad na drugom forumu - Volim inače elemente horora u priči i ovdje ih zaista ne manjka, možda ih ima i ponajviše dosad, ali nažalost, nije me se dojmilo. Možda je pomalo "kriv" i Mister No kojeg čitam dosta često u zadnje vrijeme, gdje svako malo uzmem priču koja me tako oduševi da razmišljam o njoj danima. Takve stvari se jednostavno spontano dogode, ovdje to sa "Demonima" nije bio slučaj.

Vidio sam u onom topicu što je Solar stavio, da je bilo spominjanja i o tog Boselijeveg Hellingena, ali o tome kad jednog dana dođem do njega. Idemo dalje, bitno da svojim ocjenama nisam ništa praktički utjecao na ocjene kolega na sajtu, i dalje stoji čvrsto 89%



"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 02/12/2019 : 22:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Nagore, mene više zanima zašto ti ne pišeš recenzije, mislio sam nakon jakog starta da ćeš biti dio stalne recenzentske postave a ono tebe nigdje?

Evo sad se približava i doktor Zagorolog (Zlatna lopta među zagorovcima) i da si tempirao pokoji tekst za ovo razdoblje ne bi ti škodilo.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 02/12/2019 : 23:00:25  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Idemo dalje, bitno da svojim ocjenama nisam ništa praktički utjecao na ocjene kolega na sajtu, i dalje stoji čvrsto 89%

Eh, sjećam se ja kad je još bilo 92%.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/12/2019 : 23:01:28  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Boselijev Hellingen je čista avantura od početka do kraja bez praznog hoda. Prognoziram da će ti se svidjeti.

I ne treba se ništa ispričavati za niže ocjene. Uvijek sve jasno argumentiraš. Najgori su oni sa jedinicama i komentarom "Zagor je ionako trebao prestati izlaziti nakon Demona!"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12603 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2019 : 23:03:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Mogao je Nagor skupiti još koji poen pred izbore Šalim se malo, ako ove godine ne doktorira, mislim da u sljedeće 2 godine sigurno dobiva "zlatnu loptu" zagorologije

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/12/2019 : 23:04:34  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Nagore, mene više zanima zašto ti ne pišeš recenzije, mislio sam nakon jakog starta da ćeš biti dio stalne recenzentske postave a ono tebe nigdje?

Evo sad se približava i doktor Zagorolog (Zlatna lopta među zagorovcima) i da si tempirao pokoji tekst za ovo razdoblje ne bi ti škodilo.



Nemam vremena. Štrajkam! :)

I ja sam sa recenzijama ko i ti. Lickam, uređujem, analiziram, lektoriram i nikad nije dovoljno dobro. Ne bih ih mogao stalno izbacivati i da imam vremena. ;)


Edited by - nagor on 02/12/2019 23:08:03
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 02/12/2019 : 23:10:28  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Dobro, znači ipak je nešto u pripremi?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2148 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/12/2019 : 23:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor



Nollitine priče su užasno pitke, Toninelijeve znaju biti realistično korektne, Boselijeve i Buretove ponajbolje... Sclavi se išao zajebavati. I usput nam potrošio Ferrija na priču "koja se uopće nije dogodila" i koja te smori. Jedni taj smor zovu genijalnost.

Evo, i moji dojmovi prije par godina:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42979&whichpage=1





Nije se Sclavi išao zajebavati. Tko se ide zajebavati pa ispiše 500+ stranica gustog, kompleksnog scenarija? Sclavi se možda zajebavao u npr. Ludom Hakaramu gdje Zagora 3-4 puta teško rane bez posljedica, ili u Planini bogova gdje nađe granu na zemlji pa s njom proburzi vepra od 300 kila.
Demon ludila je njegov ozbiljan pokušaj da napiše Zagora na svoj način, sa paralelnim svjetovima i ostalim kerefekama, da pomiješa san i zbilju, da ispriča priču gdje se Zagor nađe u stvarnosti gdje nema darkvudske idile nego stradanje koje ne moze spriječiti i bla bla bla i to se nekom može sviđati, a nekom ne ali po meni definitivno nije posao odrađen preko kurca ili scenarij iz zajebancije.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/12/2019 : 23:23:46  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Da, to mi je bila i glavna zamjerka prije par godina kad sam to prvi puta čitao. Ima tu dobrih ideja, ali meni je ukupan dojam bio gušenje nepotrebno razvučenim dijelovima i brzinsko prelijetanje preko najzanimljivijih dijelova. Ko da se zajebava s Zagorovcima. Želite spektakl i akciju? Zagor na čelu indijanske vojske protiv vojske SAD-a? Ne! Evo, vam 140 stranica Zagora u pećini, 400 stranica psihologije plus jedna šokantna scena na kraju.

Edited by - nagor on 02/12/2019 23:52:06
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7048 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/12/2019 : 00:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Treba se ponekad distancirati od stripova slične tematike, da bi se moglo cijeniti ono što je Sclavi izveo.

Svakim novim čitanjem (4 puta dosada) me iznova šokira i doživim ga na drugi način. Zar to nije obilježje remek djela?

Bosellijev Hellingen ne. Tamo mi je dobar samo E.A.Poe i na tome mu svaka čast kao i na svemu što je dao ovom serijalu, ali njegov nepotrebni Hellingen je promašaj. Čak mi je i Burretov bolji. Barem nije suvišan, ako ništa.

Kad već govorimo o prosječnoj ocjeni, Bosellijev Hellingen je na 100.-tom mjestu po prosječnim ocjenama korisnika na ovom sajtu.
Nema tu sekti, već prihvaćanje tuđeg mišljenja.

Meni "Demon" nadilazi Zagorov serijal u cjelosti i uzdiže Zagora na pijedestal kojeg je Boselli objeručke prihvatio i stvorio od njega izvanvremensku ikonu.

E, to sektašima nije bilo po volji, pa smo dobili Atlantidu, prije koje je Boselli skužio da ne ide protiv vjetrenjača, pa smo dobili što smo dobili, a ne ono kuda nas je Boselli htio odvesti.

Sad imate onu budalu Burattinija, pa uživajte. Ja sam svoje patnje s njim završio.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3306 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 03/12/2019 : 05:29:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Da probamo da podignemo malo te ocene... Ovi sa dužim stažom neka mi oproste prežvakavanje

Prvo da kažem da ne volim to neko svođenje stripa na ideju. Međutim, u ovom slučaju ona se lako zagubi u Sclavijevoj pirotehnici.


Po meni su, verovao ili ne, ove dve slike ključne za razumevanje priče. A ona nije kakva smo navikli, nego je ovo strip o stripu, ili što bi naš narod rekao, metanarativ. Drugim rečima, ovo nije samo Zagorov strip, nego i strip o Zagoru.

A Zagor je za decu, čuli smo million puta, takav jedan heroj ne bi funkcionisao u stvarnosti. U stvarnosti jedna strana biva istrebljena u ratu, u stvarnosti prijatelj puca na prijatelja, nema nevinih, a heroji popiju metak ili nož. To nam Sclavi prikazuje u drugom delu Divova. Zagor je za decu, a vreme je da se odraste.

Ali na samom kraju pisac poentira: stripovi nisu samo stripovi. Ideje kojima su nas naučili traju. Tako su Divovi priča o značaju i snazi Priče. Ili kako Akoto kaže Zagoru: “Ja ću uvek biti s tobom, iako ću uvek biti ovde [u stvarnom svetu]”. Vrednosti koje smo kao deca usvojili ostaju zauvek.

Zašto baš Akoto? Kad sam ga ja prvi put video u Fanta Čiku, Akoto je bio bezbrižan dečak, nalik nama koji smo tad upoznali Zagora. Ta epizoda jeste naše detinjstvo, pravi antipod Divovima. Desetak godina kasnije, Akoto je mladić na pragu zrelosti. Plus se sve to poklopilo sa ludilom devedesetih. Vreme da se odraste.

Međutim, gubitak nevinosti ne mora nužno značiti krah ideala. Dovoljno je vratiti se u vreme kad smo još verovali.



To je ono “treba živeti Zagora”.

E sad, postoji i druga škola mišljenja, koja kaže da Akoto predstavlja čitaoca koji se “žrtvuje” tako što nastavlja da čita strip za decu (“uvek ću biti ovde”, ma koliko Zagor bio naivan). Po ovoj liniji, Sclavi dopušta Zagoru da se vrati u Darkwood, ali u onaj idilični, naivni, dečiji. Da se vrati u strip, jer mu u stvarnosti nema mesta.

Sclavi će se nihilizmom više baviti kasnije, u Dylanu.

Edited by - Vlaadisha on 03/12/2019 06:10:16
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3306 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 03/12/2019 : 05:42:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Druga kritika Divovima je da je Zagor out of character, pogotovo njegovo samoubistvo. Zaista, zašto se Zagor morao baš ubiti?

Zato što je Sclavi suicidalan, reći će zli jezici. Uklapa se i u tezu o nihilizmu: u svetu u kom je sve sivo, u kom je zlo mrtvo, nema mesta ni za dobro.

Međutim, Karven ima jedan dobar esej na svom blogu o tome kako je Zagor morao umreti na slične načine kao Hellingen u pojavljivanjima do tada.

U tekstu Divova, Zagor strada od vatre, strele, ludila, pa izvrši samoubistvo. U podtesktu, morao je “preći milju u njegovim cipelama”, ne samo da bi i on postao div, nego da bi, ko što engleski idiom ukazuje, saosećao sa njim. Čak mu i Kiki kaže da „ovoga puta snaga neće biti dovoljna“, moraće da razume i oprosti.

Ljubav je još jedna tema kojoj će se Sclavi vraćati u Dylanu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7048 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/12/2019 : 09:28:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@Vlaadisha: Lijepo i jednostavno si nam to predočio. Vidiš, to je još jedna vrijednost "Demona". To je ono što sam ja u postu od ranije napisao da me svaki put iznova šokira i da ga svaki put doživim na drugi način.
Neke aspekti iz tvoja tri posta mi uopće nisu pali na pamet. Definitivno sam za to da scenarist ne treba nacrtati svaki detalj, pa čak i da ne treba nužno objasniti neke elemente, jer većinom kad se ide u logično objašnjenje nečega, priča gubi snagu i dinamiku.

Za primjer ću dati remek djelo svjetskog stripa "Mort Cinder". Njegov scenarist Oesterheld nikada nije razjasnio glavne postavke serijala. Ne znamo ni tko ni što je Mort Cinder. U svakoj priči se dešava nešto neobjašnjivo, a scenarist to ni ne pokušava logično objasniti. To ga nije spriječilo da dobije kultni status u svijetu stripa - dapače, upravo obrnuto. Da je išao u objašnjavanje, desio bi se kontra-efekt, baš kao u prvoj mu priči "Ljudi olovnih očiju".

Reem kaže:
Ova priča me pomalo podsjetila (ako smijem povući paralelu s tim) na Twin Peaks i to 3.sezonu. Ako ste fan serije, shvatit ćete o čemu pričam. Ta serija je nešto posebno, nikad viđeno na tv-u i serija koja te neće ostaviti ravnodušnim, o kojoj gledatelj mora razmišljati ako želi doći do nekih odgovora. A teorija može biti raznih. Meni je to najdraža serija od svih i volim je staviti "sastrane" kao nešto posebno, jer je ne mogu usporediti s ničim.


To je to Reem! To je bit i upravo zbog toga je ta serija dobila kultni status.

Samo, zbog čega onda loše ocjene "Demonu"? Tvoje četvorke su lošije od mojih jedinica!

Traper Kerry ti se svidio, a u "Demonu" su sažete sve glavne postavke tog serijala. Neke glavne elemente je Sclavi već tamo upotrijebio. Zašto su tamo vrhunski, a ovdje ne valjaju? Zar je Zagor sveta krava, kako ga neki "sektaši" žele prikazati i ne vide da ga je Sclavi uzdignuo iznad razine običnog smrtnika.
Jedino Boselli i Capone su to skužili i nastavili njegovu nit.

@nagor: Ne možeš idealizirati Bosellija i blatiti "Demona". To ne štima upravo iz moje tvrdnje iznad. Ljudi koji blate "Demona" uživaju u Burratinijevim objašnjavanjima.
Ne kažem da su ti ljudi glupi, već da im ne paše ona shema s početka mog posta da nije sve nacrtano. Oni vole da im se sve nacrta!

P.S.:
@Reem, tek sam sad skužio da ne čitaš Zagora kronološki.
Nisam nigdje vidio tvoje postove za prva 4 Chico specijala, a to su kultne priče serijala - pogotovo Fanta Chico.
Također, iste godine (1988.) kao i "Demon" je izašao i prvi specijal: Protunapad ili Kožno lice po Dnevniku

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 03/12/2019 10:17:55
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12603 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/12/2019 : 09:58:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ovo za kronološki - eh, kad nemam taj popis kako su orginalno izlazili brojevi (redovni sa ostalim edicijama) Ovo je bio sjajan takav popis, ali slike nažalost nestale

Link: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34517

Žao mi je sad što to nisam na vrijeme pospremio. A baš sam tako mislio čitati po redu i kako su izlazili almanasi, maxi i ostale edicije. Probat ću negdje naći pa si složiti takav popis u excelu. Jer kad god uzmem neki maxi uvijek naiđem na nekakav spoiler, a ovako kronološki kako su izlazili paralelno sa redovnom serijom, ne bih si ništa zaspoilao.

Fanta Chico sam jedini pročitao od tih specijala, čitao sam redom:

- svemirska braća, Fanta Čiko i redovni Zagor #600 = kako je zapravo D.J. napravio jedno svoje izdanje (sve te ep u istoj knjizi) pa mi je to tako bilo fora za pročitati. Jedini mali spoiler kad se tako čita (a da se nisu Demoni prethodno čitali), sazna se u "Danu invazije" da je Akoto umro.

Za ovo ostalo i ocjene, aha, Traper Kerry mi se svidio i Čovjek munja i ostale priče koje je Sclavi radio na Zagoru. Ovdje sam možda bio lijen da idem malo više razmišljati, vidjet ćemo jednog dana kad ponovim čitanje.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7048 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/12/2019 : 10:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Ništa, sad se vratiš unazad i nadoknadiš propušteno (4 Chico specijala) i onda prvi pravi specijal, pa možeš nastaviti dalje s redovnom serijom.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12603 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/12/2019 : 11:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Tako je, dobro si me podsjetio Sinoć sam dovršio sljedeću priču nakon Demona, kako se prije zvala u Dnevniku "U šakama robijaša" pa nešto napišem o njoj uskoro. A bit će dobro malo početi čitati i ostale edicije

edit: vidim da u onom popisu što Morski osvježava, ima popis po datumima (godina i mjesec) kad je što izašlo pa će mi to dobro doći

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 03/12/2019 11:02:37
Go to Top of Page
Page: of 1203  Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.48 seconds. Snitz Forums 2000