forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1203

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/12/2019 : 13:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Scenarist: Marcello Toninelli
Crtač: Franco Donatelli

Zagor Extra
288: Blago iz grada duhova
289: Nemilosrdni Jess (do 52 str.)

Nakon "Demona", vraća se Toninelli sa još jednom kratkom pričom od koje čovjek (doslovno) ožedni! U kaznionici u Sun Valleyu, prisustvujemo otpuštanju sada već bivšeg zatvorenika po imenu Dexter. Dexter je bio završio u zatvoru zbog pljačke, a njegov bivši partner Jess (isto smješten u toj kaznionici, ali na doživotnu robiju) ga je bio tada prevario, uzeo je plijen samo za sebe. Sakrio ga je na mjesto za koje samo on zna. Nakon što je Dexter pušten na slobodu, Jess isti dan bježi iz zatvora i kreće prema skrivenom "blagu"..

Zagor i Čiko se dosta kasno pojavljuju u ovoj priči. "Slučajno" (pod navodnicima) nabasaju na zatvorenike te prisilno postaju vodiči robijašima na putu do "grada duhova" gdje je skriven plijen. Ali, da bi došli do tamo, moraju proći dugačak put kroz pustinju gdje će "plesati" na rubu života i smrti. I da stvar bude gora, za njima još idu obučeni, iskusni lovci na nagrade.



Bilo mi je naravno čudno neko vrijeme, zašto se Zagor ne riješi tih robijaša, budući da mu se tijekom puta ukazalo nekoliko dobrih prilika. A dosada se suočio sa mnogo opasnijim protivnicima, pa mu to ne bi bio uopće problem. Kroz glavu mi je prolazila misao da ipak on ovdje ima neku taktiku i da čeka. To je dalo naslutiti njegovo ponašanje, iako nisam bio posve siguran. Tek kasnije, na samom kraju priče, saznajemo u pojašnjenju (koje je moglo ipak biti malo kraće) da se Zagor nije slučajno našao u ovoj priči sa robijašima. Neki su dobro primjetili u komentarima, možda je Čika trebao izostaviti iz ove priče, jer se puno tu riskiralo da ga se robijaši riješe budući da bi tako imali veće zalihe vode i izglednije šanse za doći do cilja. Jess ispočetka nije djelovao tako strašno, ali kad je onako bezosjećajno prosvirao glavu onom liku, vidjelo se da je spreman na sve.

Meni se ova kratka avantura svidjela, ne može se reći da nije bilo zanimljivo. Dosta me podsjetila na onaj Nolittin klasik "Spaljena zemlja" kad su naši junaci isto osjetili "pakao" i izazov koji pruža takav prolaz kroz pustinju.



Ta priča mi je bila daleko bolja od ove, što i zbog raznovrsnijih likova, ali i uvođenja onih ljudi što su živjeli ispod zemlje pa je samim time bila i nešto bolja atmosfera. A i neponovljivi Bat je tad bio prisutan. Vjerujem da nas je Toninelli uspio većinu prevariti ovdje, a pri tom mislim na konačan ishod između dva bivša ortaka. I to je jedan dodatni plus za ovu priču, ta nepredvidljivost koju nam je Toninelli "podvalio". Jer kad malo razmislite, Dexter je tip koji barem po izgledu (a i zbog motiva osvete) izgleda kao taj koji će biti pobjednik na kraju priče. Na početku kad upoznajemo tog lika, kao da mu iz očiju isijava nekakvo zlo i i jedan je od onih tipova kojem se bolje ne naći na putu.


Dexter

Donatelli još jednom u svom, prepoznatljivom stilu. Sjajni prikazi pustinje i surovih uvjeta koje ona pruža, likova koji su na rubu snage i isrpljenosti, "grada duhova" u kome puše jak vjetar i čini ga dodatno jezivim. Naslovnice dosta dobre, iako je na prvoj Ferri nacrtao jednog random robijaša što i ne smeta toliko. Druga naslovnica u "gradu duhova" mi je posebno lijepa.

(priča: 7, scenarij: 8, crtež: 10, naslovnica: 10) = 85%

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 03/12/2019 13:22:04
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/12/2019 : 14:27:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Kad već uspoređuješ ovu priču s Nolittinom "Dobar i loš", moram napomenuti detalj koji izgleda nikome osim meni ne smeta.
U toj priči Zagor i Chico su bili u južnim dijelovima SAD-a gdje ima pustih predjela, dok je Toninelli bez pardona smjestio tu pustinju u Darkwood, na sjeveroistok kontinenta. OK, lijane smo prihvatili od početaka, ali mora biti neka granica dobrog ukusa!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/12/2019 : 14:48:42  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Divovi dobra i zla: ova priča me nije ostavila ravnodušnim, ali nije mi se ni svidjela



quote:
Originally posted by ReemCP


Za ovo ostalo i ocjene, aha, Traper Kerry mi se svidio i Čovjek munja


Druze, ozbiljno sam zabrinut za tebe.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/12/2019 : 14:54:43  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor


Dakle, i Reem je jedan od onih koji ne vidi genijalnost u Demonu ludila. To je zanimljivo jer Reem nije nikakav "sektaš" (stari ili novi) i njegovi dojmovi nam možda ukazuju na trend odnosno na sudbinu tih nekih razvikanih best of priča


Aha, jeste, bosellijevac, u pravu si. Kao sto sam citirao gore, nije mu se dopao Demon ludila ali zato jeste Covjek-Munja. Hajde vala da malo popricamo o tom "trendu", kako si ga fino nazvao i uopste o sudbini best of prica. Da li to znaci da je Covjek-Munja vrhunac serijala? Je li to taj novi trend, o kojem govoris?
Zaista, nagore, koliko god da si mi simpatican, ponekad ti se bas divim.
p.s. ne smjeskaj se sad, nisam to pozitivno mislio.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/12/2019 : 21:04:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Druze, ozbiljno sam zabrinut za tebe.

Nemoj što zamjerit, Hellingen me povukao u skroz neku drugu dimenziju pa više ne znam što pišem

Stvar je u tome da imam trenutno dosta slobodnog vremena i želim što više stripova pročitati. A za Demone bi zaista trebalo napraviti predah i razmišljati (što ja nisam napravio). Možda nisam trebao ništa komentirati i preskočiti dio sa ocjenama, pa ostaviti to za neki drugi put. Ocjene sam nariktao da ispadne neka "sredina", niti usmjerena prema desetkama, niti prema onima koji su popljuvali - pokušao sam nekako neutralno ocijeniti iako znam da to nije moguće. Ali, svakako ću im dati ponovno priliku, ako treba još i 2x pročitati. Sad čekam ovu D.J.-evu verziju, mislim da je najavljivao izlazak negdje u ovo vrijeme.

EDIT:

quote:
Originally posted by Spock

Kad već uspoređuješ ovu priču s Nolittinom "Dobar i loš", moram napomenuti detalj koji izgleda nikome osim meni ne smeta.
U toj priči Zagor i Chico su bili u južnim dijelovima SAD-a gdje ima pustih predjela, dok je Toninelli bez pardona smjestio tu pustinju u Darkwood, na sjeveroistok kontinenta. OK, lijane smo prihvatili od početaka, ali mora biti neka granica dobrog ukusa!


Aha, vidio sam tamo tvoj komentar. Možda je i ovo sa pustinjom neka od paralelnih dimenzija Sjetio sam se tvog posta od prije dvije stranice u ovoj temi gdje si napisao da u Zagoru ima svega i zaista si u pravu

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 03/12/2019 21:06:21
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 03/12/2019 : 22:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by nagor


Dakle, i Reem je jedan od onih koji ne vidi genijalnost u Demonu ludila. To je zanimljivo jer Reem nije nikakav "sektaš" (stari ili novi) i njegovi dojmovi nam možda ukazuju na trend odnosno na sudbinu tih nekih razvikanih best of priča


Aha, jeste, bosellijevac, u pravu si. Kao sto sam citirao gore, nije mu se dopao Demon ludila ali zato jeste Covjek-Munja. Hajde vala da malo popricamo o tom "trendu", kako si ga fino nazvao i uopste o sudbini best of prica. Da li to znaci da je Covjek-Munja vrhunac serijala? Je li to taj novi trend, o kojem govoris?
Zaista, nagore, koliko god da si mi simpatican, ponekad ti se bas divim.
p.s. ne smjeskaj se sad, nisam to pozitivno mislio.



Hebote, ovaj zadnji dio posta ti je kompliciraniji od Demona. Jel me voliš ili me stvarno voliš?

Uglavnom, Demoni su precjenjeni i jednostavno ne toliko dobri. Nije to nikakva novost. Da nema tebe, ne bi ih nitko ni spominjao. Toliko su precjenjeni da ti se ljudi moraju ispričavati jer im to nije najbolji Zagor svih vremena. Svašta!

I da, Čovjek munja može samo napredovati budući je na samom dnu. Demoni obratno. Vjerojatno će završiti u nekakvom limbu. Kultna razvučena priča kojom je Sclavi nepotrebno na par godina zaokupirao Ferrija. :(

Edited by - nagor on 03/12/2019 22:38:07
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/12/2019 : 23:10:14  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Pa znaš da te volim, ali ponekad mi dodje da te zadavim.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 03/12/2019 : 23:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Baš u duhu Nollitinog Zagora. Vidi se da si klasičar! :P
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/12/2019 : 23:42:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
A ja mislio da je King "straight"!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4341 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 04/12/2019 : 08:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
jedino je zastranio s demonima. Inače je streit.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 04/12/2019 : 08:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Da probamo da podignemo malo te ocene... Ovi sa dužim stažom neka mi oproste prežvakavanje

Prvo da kažem da ne volim to neko svođenje stripa na ideju. Međutim, u ovom slučaju ona se lako zagubi u Sclavijevoj pirotehnici.


Po meni su, verovao ili ne, ove dve slike ključne za razumevanje priče. A ona nije kakva smo navikli, nego je ovo strip o stripu, ili što bi naš narod rekao, metanarativ. Drugim rečima, ovo nije samo Zagorov strip, nego i strip o Zagoru.

A Zagor je za decu, čuli smo million puta, takav jedan heroj ne bi funkcionisao u stvarnosti. U stvarnosti jedna strana biva istrebljena u ratu, u stvarnosti prijatelj puca na prijatelja, nema nevinih, a heroji popiju metak ili nož. To nam Sclavi prikazuje u drugom delu Divova. Zagor je za decu, a vreme je da se odraste.

Ali na samom kraju pisac poentira: stripovi nisu samo stripovi. Ideje kojima su nas naučili traju. Tako su Divovi priča o značaju i snazi Priče. Ili kako Akoto kaže Zagoru: “Ja ću uvek biti s tobom, iako ću uvek biti ovde [u stvarnom svetu]”. Vrednosti koje smo kao deca usvojili ostaju zauvek.

Zašto baš Akoto? Kad sam ga ja prvi put video u Fanta Čiku, Akoto je bio bezbrižan dečak, nalik nama koji smo tad upoznali Zagora. Ta epizoda jeste naše detinjstvo, pravi antipod Divovima. Desetak godina kasnije, Akoto je mladić na pragu zrelosti. Plus se sve to poklopilo sa ludilom devedesetih. Vreme da se odraste.

Međutim, gubitak nevinosti ne mora nužno značiti krah ideala. Dovoljno je vratiti se u vreme kad smo još verovali.



To je ono “treba živeti Zagora”.

E sad, postoji i druga škola mišljenja, koja kaže da Akoto predstavlja čitaoca koji se “žrtvuje” tako što nastavlja da čita strip za decu (“uvek ću biti ovde”, ma koliko Zagor bio naivan). Po ovoj liniji, Sclavi dopušta Zagoru da se vrati u Darkwood, ali u onaj idilični, naivni, dečiji. Da se vrati u strip, jer mu u stvarnosti nema mesta.

Sclavi će se nihilizmom više baviti kasnije, u Dylanu.


procitati vise puta

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 04/12/2019 : 09:38:33  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor
Uglavnom, Demoni su precjenjeni i jednostavno ne toliko dobri. Nije to nikakva novost. Da nema tebe, ne bi ih nitko ni spominjao. Toliko su precjenjeni da ti se ljudi moraju ispričavati jer im to nije najbolji Zagor svih vremena. Svašta!



Ima nas puno kojima su Divovi Zla najbolja epizoda:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45383


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 04/12/2019 : 11:32:58  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Znam, da ljudi obožavaju tu priču. Ništa loše u tome. Priča stvarno je posebna.

Meni nije sjela. Jebiga.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/12/2019 : 11:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ili je problem u tebi ili je izostao onaj nostalgičarski efekt.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 04/12/2019 : 11:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Sve je moguće. Na prvo čitanje mi jednostavno nije sjelo to "ludilo".
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 04/12/2019 : 11:47:03  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Znam da je to svetogrđe, ali možda ne bi bilo loše napraviti neki fanovski edit te priče. Izbaciti jedno 200 stranica. Pogotovo djelove uvoda u pećini. Nešto da se može na brzinu obnoviti gradivo, ali tečnije... možda i jače. :)
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 04/12/2019 : 12:04:11  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Znam, da ljudi obožavaju tu priču. Ništa, loše u tome. Priča, stvarno je posebna.

Meni, nije sjela. Jebi, ga.


morao sam

quote:
Originally posted by nagor

Znam da je to svetogrđe, ali možda ne bi bilo loše napraviti neki fanovski edit te priče. Izbaciti jedno 200 stranica. Pogotovo djelove uvoda u pećini. Nešto da se može na brzinu obnoviti gradivo, ali tečnije... možda i jače. :)



ZS?

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 04/12/2019 : 13:31:57  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Čovječe, zar toliko zareza? :O

Zahtijevam drugo mišljenje!
Go to Top of Page

murdo
Average Member



Christmas Island
934 Posts

Member since 24/07/2002

Posted - 08/12/2019 : 09:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Send murdo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Upravo završio "Demone", uh.. zbunjen sam totalno. Ne znam, osjećaj i raspoloženje potpuno izmiješano, a i nisam ja pola (i više) toga shvatio (kao što sam i pretpostavljao da će biti). Crtež nikad bolji u Zagoru, a naslovnice predivne. Priča, što reći? Zaista nikad viđeno dosad u Zagoru što sam pročitao, ali nemam pojma što da mislim o ovome.


Meni jedino zadnja rečenica u cijelom stripu ima smisla.. "OTKAD JE TO ZABRANJENO MALO SE NAŠALITI."
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 08/12/2019 : 10:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


ZG EX 298b/299/300: Ljudi žabe (SR 291b/292/293, ZS 1006/1007)

Broj stranica: 200

Scenarij: Marcello Toninelli
Crtež: Franco Donatelli
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Stavio sam Dnevnikov naslov, jer se ne mogu pomiriti s bezličnim naslovima u Ludensu.
- Dnevnik je u ovoj epizodi izbacio čak 12 stranica i to svih 12 u prvoj svesci (ZS 1006)
- LEX 300: 31. str. - Zagor se prisjeća da je Verybada sreo prije nekoliko mjeseci u utvrdi Bend. Riječ je od epizodi LEX 246: Smrt u zraku (ZS 787/788: Veribedovo oružje).

Komentar:
Ovo mi je jedna od prvih Zagorovih epizoda, pa je logično da me za nju vežu lijepe uspomene. Nakon što sam je bio naknadno pročitao uslijedilo je očekivano razočaranje. Ipak, sada u novom Ludensovom ruhu (sa svim stranicama) dojam je nešto bolji.Gluposti u scenariju ima na pretek, ali sama priča je dojmljiva i intrigantna. Atmosfera je netipično mračna i tjeskobna za Toninellija, a to je poprilično osvježenje s obzirom na njegov standard. Svejedno, prilično je tragikomična situacija (da se blago izrazim) kada Zagor smišlja što će napraviti sa zadnjim preživjelim "zamorcem", a Verybad konstatira da će mu to vratiti san, odnosno da će opet mirno spavati! Nema veze što je 5 mladića pretvorio u čudovišta i što se preostala 4 već mrtva, a to genijalno rješenje bi bilo doživotno životarenje u dubokoj špilji s podzemnim jezerom bogatim ribom!? Normalno, ulaz u špilju bi zatrpali kamenjem, a nisam znao da postoje podzemna jezera bogata ribom!?
Srećom, pa je bojnik bio dovoljno milosrdan da spasi jadno biće sudbine koju su mu namijenila dva lumena.

Na prvoj sličici vidimo i da je Zagorov revolver otporan na vodu :
   

Jaka je još i scena kad Chico, nakon što su našli masakrirano tijelo nesuđene mladenke (pred njenim šokiranim suplemenicima i obitelji) pita je li slavlje povodom vjenčanja otkazano! Moj Toninelli, koja si ti tragična budala!! To bi kao trebalo biti smiješno? Chico je više puta dokazao da ima razumijevanja samo za svoj trbuh, ali što je previše, previše je. Zanimljivo, tu stranicu je Dnevnik izbacio, što je u ovom slučaju više nego dobra odluka. Da ne nabrajam dalje, to je samo nekoliko primjera njegove nesposobnosti u pisanju logično vođenog scenarija.
Zanemarivši te Toninellijeve nebuloze, moram priznati da sam uživao u priči, a to je ipak najbitnije. Završni obračun odličan, a posebno "točka na i" na zadnjoj stranici. E, to se ne viđa često u ovom serijalu! Zbog toga diletantski i nepotrebni propusti (ponajviše tekstualni) u scenariju još više smetaju.

Donatelli solidan, standardan za to razdoblje. Meni je on drag crtač, pogotovo kad je Zagor u pitanju. Druga naslovnica bolja, iako su obje efektne, misteriozne i dobro kolorirane. Zabljesnule su u punom svjetlu u novom Ludensovom izdanju.

(priča: 9, scenarij: 4, crtež: 8, naslovnice: 8) - 71%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 08/12/2019 14:11:51
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2277 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 08/12/2019 : 13:49:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
Ako je izbačeno 13 strana, onda:
94 + 94 + 13 = 201 strana stripa.



Edit:
Sad sam video, broj strana u originalu je:
12 + 94 + 94 = 200



Edited by - Kontrast 2 on 08/12/2019 13:52:44
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 08/12/2019 : 14:12:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Promijenio! Hvala Kontrast!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/12/2019 : 07:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/12/2019 : 07:48:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Baš ruganje na kvadrat.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 12/12/2019 : 16:40:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Crni humor, samo što ga indijanci ne kuže.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 1203 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 2.18 seconds. Snitz Forums 2000