forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 18:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Vlaadisha



(Zato mi je krivo sto All Star Supermana nije crtao Curt Swan, bilo bi to vise od stripa.)


Pa i sada je više od stripa. Inače Quitelyja obožavam, pogotovo njegov rad na X-Men, pa ne mogu objektivno reći da li bi priča ispala bolja da je nacrtao Swan ili neko drugi.

Quitely je svakako bolji strip crtac od Curta Swana, ali za mene i mnoge druge Swan = Superman. U tom smislu "vise od stripa" - prevazisao bi granice zanra i medija.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:00:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

vrlo zbrkano, čak kontradiktorno mišljenje

vlaado, kada počenš jasno misliti, onda se lako ishrvati sa ovom konfuzijom koju pokazuješ.
Ali ne pokazujem je ja, to je Sklavijeva prica.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:08:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Kao citalac mozes odbaciti njegov pogled na svet ali Sklavijev svet je stvaran koliko i tvoj.

Ovo nema logike.

I ti i Sklavi zivite u istom, nazovimo ga stvarnom svetu. U tom svetu, desi se rat: komsija udari na komsiju, drugar spasi drugara druge vere i zato izgubi glavu, neki treci covek izvrsi samoubistvo jer se ne moze odluciti na ciju ce stranu. Eto, tri stvarna primera iz stvarnog sveta. Sklavi ce se pozabaviti ovim prvim. Rat je tema stripa. Ideja je prerogativ pisca. Dakako, mogao je Sklavi pisati i o drugom i trecem, mozda je mogao pisati i o borbi za pravdu i slobodu, ali nece.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2018 : 19:09:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Kao citalac mozes odbaciti njegov pogled na svet ali Sklavijev svet je stvaran koliko i tvoj.



nije

preciznije: Sclavijev svijet (tj. još preciznije, DL) je bio stvaran prije razaranja Demona koje se dogodilo prije nekoliko godina.

Nakon toga, taj svijet više nije stvaran, jer je teoretski obrađen, interpretiran, zaveden u registre zagorologije i dodijeljen mu je rang.

Rang je: odličan Zagor. Ali ne Vječna Lista.

vidi

http://www.filmokaz.com/?p=1213

(ovdje je samo finalni rezultat, određivanje ranga; teoretsko fundiranje ti je razasuto po topicima, antologijskim stvarima, filozofiji sjekire itd. itd. pa istražuj i pokušaj se ishrvati te oboriti postavke)

Dakle,
Sclavijev svijet (ni u širem, ali ovdje u najužem smislu DL) nije više stvaran, jer je pretrpio jednu "kritiku". Ta je kritika uzdrmala paušalne vlaadisha-teorije u njihovoj samodopadnosti.

A da ti, vlaaadisha, jasno misliš, tj. da nisi konfuzan, čak štoviše kontradiktoran u svom metatrkeljanju, dakle da ZAISTA misliš kada govoriš da je "to mozda najbolja ideja", onda bi razumio i to da je ovakvo moje tvrdo obraćanje upravo u obranu "najbolje ideje", jer kako ja jasno mislim onda znam da se

1. s drugim idejama bori tako da ih se kritizira i to u krajnjoj liniji na život i smrt

te

2. sebe se kritizira tako da se postavlja svoju ideju na uvid drugima

Dakle,
ja se borim protiv tvog i Sclavijevog svijeta, jer su to metatrkeljanja konfuznih zbunjola i istovremeno sam sebe kritiziram u toj borbi iznoseći vlastitu ideju (protiv koje mogu uslijediti napadi slijeva i zdesna).
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by solar

Zagor je po Sclaviju, psihički nestabilan (kroz cijelu priču), nesiguran, a na kraju očajan, bez ikave vjere u sebe ili u nešto više od njega i onda si prospe mozak.


Treba još dodati, nije to bilo "na kraju".
Na kraju je Zagor siguran u sebe, siguran u ono što radi i po prvi put je dobio potvrdu crno na bijelo da je na pravom putu. Zagor je iz Demona ludila izašao jači nego ikada prije! Sjeti se samo scene kada je očitao Helliju lekciju i kada pobjedonosno stoji na brdu Naatani.

http://i64.tinypic.com/2w2j7zn.jpg


Ne, na kraju je Hellingen shvatio da je mrtav i vraćen je u svoj svijet mašte, ali ista se stvar dogodila i Zagoru, on je također vraćen u svijet mašte - Nolittin Darkvud.
Poanta priče je da su jedan i drugi nestvarni.

Edited by - solar on 06/01/2018 19:17:03
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:15:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Sjeti se samo scene kada je očitao Helliju lekciju i kada pobjedonosno stoji na brdu Naatani.

Kako si ti shvatio ovu scenu, bukvalno ili metaforicki? Gle, imamo taj narativni okvir (Rahmenerzählung) u vidu onog Indijanca, kog Sklavi mozda koristi kao nepouzdanog naratora.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2018 : 19:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Ali ne pokazujem je ja, to je Sklavijeva prica.



Pa kako se TI određuješ prema toj priči?

Po ovome što pišeš, može se reći: ti si apsorbiran Sclavijevom pričom. Dakle, ti si mali, nestvaran - pored Sclavija koji je - u usporedbi s tobom - veliki, stvaran.

Otuda ide dalje: ako je Sclavijeva priča konfuzno mišljenje, onda...


Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:28:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Vlaadisha
Ali ne pokazujem je ja, to je Sklavijeva prica.



Pa kako se TI određuješ prema toj priči?

Zanima me kao "metatrkeljanje."
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2018 : 19:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
I ti i Sklavi zivite u istom, nazovimo ga stvarnom svetu.



Slomit ću ti srce. Svijet NIKADA i ni pod kojim uvjetima nije JEDINSTVO. Svatko živi u SVOJOJ SITUACIJI. Otuda se orijentira te POKUŠAVA naći jedinstvo. I nalazi ih, uvijek pod određenim VIDOVIMA.
I da sad dalje ne ulazim u opća razmatranja, Sclavijev svijet NIJE moj svijet.
To je meni sasvim jasno iz njegovih stripova, tj. njegovih mogućnosti sagledavanja koje ja prepoznajem kao IDEJE. Ako su meni te ideje neprihvatljive, ulazim u borbu: dajem kritiku (na ovoj razini strip-rasprava ili ga kritiziram ekstremnim načinom: ratujem, kao što de fakto ljudi ratuju. prema ratu se također valja odnositi iz cjeline, a ne jalovo moralizirati kao ti ili sclavi, kad već potežeš taj primjer - da pogrešno ne shvatiš ovo kao neku apologiju ratovanja).

Itd.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:47:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Vlaadisha
I ti i Sklavi zivite u istom, nazovimo ga stvarnom svetu.



Slomit ću ti srce. Svijet NIKADA i ni pod kojim uvjetima nije JEDINSTVO. Svatko živi u SVOJOJ SITUACIJI. Otuda se orijentira te POKUŠAVA naći jedinstvo. I nalazi ih, uvijek pod određenim VIDOVIMA.
I da sad dalje ne ulazim u opća razmatranja, Sclavijev svijet NIJE moj svijet.
Naravno. Citirao sam Solara kojem Sklavijeva "situacija" manje stvarna od njegove. Kakva drugacije da bude?
quote:
To je meni sasvim jasno iz njegovih stripova, tj. njegovih mogućnosti sagledavanja koje ja prepoznajem kao IDEJE. Ako su meni te ideje neprihvatljive, ulazim u borbu: dajem kritiku (na ovoj razini strip-rasprava ili ga kritiziram ekstremnim načinom: ratujem, kao što de fakto ljudi ratuju. prema ratu se također valja odnositi iz cjeline, a ne jalovo moralizirati kao ti ili sclavi, kad već potežeš taj primjer - da pogrešno ne shvatiš ovo kao neku apologiju ratovanja).

Itd.

Apsolutno.

S tim sto neko delo nije dobro samim tim sto je ideoloski dobro postavljeno... ili sto se citalac slaze s tom ideologijom.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 06/01/2018 : 19:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Naravno. Citirao sam Solara kojem Sklavijeva "situacija" manje stvarna od njegove. Kakva drugacije da bude?

Zapetljao si se pa meni pripisuješ tvoja razmišljanja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2018 : 20:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Citirao sam Solara kojem Sklavijeva "situacija" manje stvarna od njegove.



Pa cijelo ti vrijeme govorimo da i za mene vrijedi da Sclavijev svijet nie stvaran svijet. Nema rang stvarnosti (imao je nekada, kada sam još bio tinejdžer - u svojim tridesetima. Otkako sam ga 'nadrastao' njegov svijet gledam u točno pogođenoj Hegelovoj definiciji: kao "proizvoljnu negativnost prazne sujete". Ostaje mu još samo mala niša, kroz dvosmislenost romantike, ali o tome jednom).

quote:
S tim sto neko delo nije dobro samim tim sto je ideoloski dobro postavljeno... ili sto se citalac slaze s tom ideologijom.


Ovo je, koliko lako reći, toliko teško održivo... kada ZAISTA mislimo.
Da, na prvu mi i Werckmeister harmoniak djeluje privlačno, jer je dobro urađeno. Ali to je ako ostanem na razini ESTETSKE SVIJESTI. No, to ne zadovoljava, pa moram dalje tražiti ... Istinu. Ona mora biti takva da IMA ODNOS UPRAVO SA MOJOM JEDINSTVENOM, NEPONOVLJIVOM SITUACIJOM. Time se zaplićem u antinomije dok koračam prema proboju apstraktne teze "neko djelo može biti dobro ako se ne slaže sa mojom "ideologijom" ovdje shvaćenoj oštrije - kao moje najautentičnije biće. Kad to sagledaš, vlaado, onda ti se više ne čini da je lako ispucavati opće fraze.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 20:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Naravno. Citirao sam Solara kojem Sklavijeva "situacija" manje stvarna od njegove. Kakva drugacije da bude?

Zapetljao si se pa meni pripisuješ tvoja razmišljanja.

Ti i Sklavi zivite u istom, stvarnom svetu. Svako ga vidi na svoj nacin, a Sklavi nam svoje vidjenje daje u Divovima. Tvoje je drugacije ali to Sklavijevo vidjenje ne cini nista manje stvarnim. U ratu prijatelj puca na prijatelja, to je Sklavijeva istina. Neko ce reci da, desava se i to, ali to nije cela istina, samim tim je laz. (To je legitimno.)

S druge strane, Zagor i Helingen zive u svetu maste. Sklavi se zapitao kako bi Zagor funkcionisao u stvarnom svetu kako ga on vidi. (I to je legitimno.)

Sklavijev zakljucak je da je Nolitin heroj veci od zivota (takoreci div), arhetip, mit, i da kao takav egzistira i u tvom i u Sklavijevom svetu.

Edited by - Vlaadisha on 06/01/2018 20:21:48
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2018 : 20:24:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Sklavijev zakljucak je da je Nolitin heroj veci od zivota (takoreci div), arhetip, mit, i da kao takav egzistira i u tvom i u Sklavijevom svetu.



Ti izgleda nisi čitao a) Demona ludila b) Sclavijeve radove (DDoga).
Naime, to NIJE Sclavijev zaključak.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 06/01/2018 : 20:27:39  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
S druge strane, Zagor i Helingen zive u svetu maste. Sklavi se zapitao kako bi Zagor funkcionisao u stvarnom svetu kako ga on vidi. (I to je legitimno.)

Sklavijev zakljucak je da je Nolitin heroj veci od zivota (takoreci div), arhetip, mit, i da kao takav egzistira i u tvom i u Sklavijevom svetu.

Ok, legitimno je pitati se, ali ja se ne slažem sa Sclavijevom postavkom niti sa tvojom interpretacijom Sclavijeve postavke.

Nolittin heroj u Sclavijevoj interpretaciji nije veći od života, niti je div, nego jedan jadnik kojemu je na kraju dopušteno vratiti se u Nolittin svijet mašte kako ga Sclavi vidi.

Edited by - solar on 06/01/2018 20:28:10
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 20:32:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ovo je, koliko lako reći, toliko teško održivo... kada ZAISTA mislimo.
Da, na prvu mi i Werckmeister harmoniak djeluje privlačno, jer je dobro urađeno. Ali to je ako ostanem na razini ESTETSKE SVIJESTI. No, to ne zadovoljava, pa moram dalje tražiti ... Istinu. Ona mora biti takva da IMA ODNOS UPRAVO SA MOJOM JEDINSTVENOM, NEPONOVLJIVOM SITUACIJOM. Time se zaplićem u antinomije dok koračam prema proboju apstraktne teze "neko djelo može biti dobro ako se ne slaže sa mojom "ideologijom" ovdje shvaćenoj oštrije - kao moje najautentičnije biće. Kad to sagledaš, vlaado, onda ti se više ne čini da je lako ispucavati opće fraze.

Ne mora se ostati samo na razini estetske svijesti (pa jasno - Riefenstahl je druga krajnost) nego delo mora zadovoljiti na oba plana. Ali vec si negde napisao kako te strip kao takav ne zanima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2018 : 20:46:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ostaje pitanje: može li djelo zadovoljiti na "oba plana" ako se ne slaže s tvojim najpravijim bićem?

To je jedno pitanje, a drugo, teže: kako se dolazi do "najpravijeg bića", kako čovjek nalazi samog sebe.

Sada trebaš razmotriti ova pitanja, vlaado. Ona su takva da otvaraju beskonačan proces traženja.
Ali tek otuda ti postaje jasniji Sclavi, DL, Zagor... i sve ostalo.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 06/01/2018 : 21:32:43  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by solar

1 - Poanta je u tome da je cijela situacija Sclavijevo djelo i naravno da je u njegovoj viziji Zagora to jedini mogući tj. krajnji ishod - očaj i onda samoubojstvo
Ma to je bio njegov moment of doubt. Imao je i Hrist svoj na krstu, a bio je Bozji sin.
quote:
Na kraju priče Zagor je vraćen da se igra u svom nepostojećem Darkvudu (jednako kao što se Hellingen igrao u svojoj nepostojećoj verziji raja na onom svemirskom brodu) zajedno sa svojim infantilnim čitateljima.

Ako je ovo nekome vrh serijala naravno da je to direktna negacija Nolitte.

To je dobra ali nepotpuna analiza.

Prvo, Darkvud nije imiganiran, za Zagora je on stvaran na nivou fabule. Imaginaran je za nas citaoce, ali onda je i sam Zagor imiginaran. Ne, to je povrsno tumacenje.

Ima dvajes godina kako sam citao Divove, ali Sklavi prebacuje Zagora u nash, stvaran svet, ne? I tu heroj poput Zagora ne funkcionise: junak nije neranjiv, Indijanci ce biti istrebljeni, prijatelj puca na prijatelja, metalac na metalca (bese Bosanske basne?). Ali to je sve na prvu loptu.

Sledeci nivo je nivo price. Sklavi nam govori da je Zagor besmrtan, cak i kad je ubijen na nivou fabule. Ne samo sto se vraca, nego ovog puta ima mandat sa Neba. Direktno od Tvorca, sta ces vise! Bolje nego kasniji retkoni sa Atlantidom ili cime vec. Ne sto su bili losi (ne secam se) nego sto su bili nepotrebno komplikovanje. Sklavi je Zagora ovde obogotvorio.

Zagor je vec bio religija: to je poznato. To je Nolita. Sklavi je samo potvrdio. Da li je bilo neophodno? Pa, nije. No Sklavi je kao dete koje rastavi casovnik jer mora da vidi kako to cudo radi. Na kraju ga je razumeo i ponovo sastavio.

Sta smo dobili? Zagor ne bi funkcionisao u nasem svetu, ali ideja Zagora bi. Stavise, to je mozda najbolja ideja. Jedina moguca, kaze Sklavi. Jeleni ne govore.

Zato citas Zagora i Batmana: sto kaze onaj, "sve je istina iako se nije desilo."


To je dobra analiza, ali kvotanje Solara ti je nepotpuno.

Ovo što sam boldala u tvojoj izjavi zvuči jako lijepo dok se ne uđe u dubinu. I dok ne uvrstimo u račun način na koji je to izvedeno. A to je upravo dio rečenice koju si izbacio iz kvotanja.

quote:
Originally posted by solar
3 - Nažalost nije. Očajnik, onda samoubojica i tada Sclavi kroz usta Kiki Manitua Zagoru drži lekciju. Sve ono za što se on borio i živio - krivo je, a jedni način da porazi Hellingena je da upravo to prizna. Tek kad se Zagor pokorio pred Scavijevom filozofijom on mu dopušta da naraste u Diva dobra i porazi Hellingena.
Na kraju priče Zagor je vraćen da se igra u svom nepostojećem Darkvudu (jednako kao što se Hellingen igrao u svojoj nepostojećoj verziji raja na onom svemirskom brodu) zajedno sa svojim infantilnim čitateljima.

Ako je ovo nekome vrh serijala naravno da je to direktna negacija Nolitte.



Treba uzeti u obzir cijelu njegovu točku 3 i treba definirati okvire u kojima treba držati raspravu. Odemo li u njegove i naše, ove i one svjetove, dolazimo na Sklavijev teren. A on je pun svjetova. To odmah treba srezati u korijenu jer nema smisla da podlegnemo Sklavijevoj manipulaciji.

Dakle, Zagor ima svoj svijet, taj tamo u kojem živi. On ima ideale za koje se bori i on ne zna što nosi budućnost. Sklavi i čitatelji znaju da je njegov ideal osuđen na propast. Ali Zagor i dalje o tome nema pojma, kao što ni ja ne znam hoće li se moji planovi ostvariti.

Onda dođe Sclavi i to mu kaže u obliku Kiki Manitua, a ovaj se ubije.

Fora o njegovoj spoznaji može stajati, zašto ne? Neka se Zagor malo produhovi i dobije taj vid spoznaje da je sve uzaludno. Ali mi se niti malo ne sviđa njegovo samoubojstvo. Ne zato što Zagor mora biti savršen, nego zato što ne želim ni da ima baš toliko veliku manu.

On jest na kraju postao div dobra, i možda dobio blagoslov od Manitua da može nastaviti svoju misiju Manituovog izaslanika. Ali mrlja je tu i ništa više ne može promijeniti činjenicu da je Zagor sebi pucao u glavu. Jer nije bio psihički jak za podnijeti spoznaju.

I to je taj gorak okus koji ostaje nakon ove epizode. Tko ga može progutati neka smatra da je ovo najbolja epizoda ikad. Tko ne može neka smanji ocjenu.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 06/01/2018 : 21:40:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Da, ta primedba stoji. Stavise, to je skoro preskakanje ajkule. Imao je Karven jedan dobar tekst o tome, kako je Zagor morao proci milju u Helingenovim cipelama tj umreti isto toliko puta i na slicne nacine kao ovaj. Pusticu njega da poentira ako cita. Zasto Zagor ne bi mogao biti prava linija?

Edited by - Vlaadisha on 06/01/2018 21:47:46
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 06/01/2018 : 22:05:18  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Da, ta primedba stoji. Stavise, to je skoro preskakanje ajkule. Imao je Karven jedan dobar tekst o tome, kako je Zagor morao proci milju u Helingenovim cipelama tj umreti isto toliko puta i na slicne nacine kao ovaj. Pusticu njega da poentira ako cita. Zasto Zagor ne bi mogao biti prava linija?



Čitam, čitam, ali površno, moram priznati. Tekst o DL je bio pomalo zajebancija, tačnije opklada, ali duga je to priča. Kasnije sam video da su dva portala prenela neke ideje iz teksta, bez navođenja odakle im to, al' na čast im.
No, evo ga: http://kaisevi.blogspot.rs/2016/05/zagor-divovi-dobra-i-zla-novi-osvrt.html

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14517 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 06/01/2018 : 22:30:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by Tonka24

Meni nisu nešto posebno obje priče,ipak bolja mi je ova s iron manom jer je puna avanture i razvlači se na dosta stranica a nije dosadna.
Sada usporedite prvo pojavljivanje iron mana i ovo drugo-zemlja i nebo doslovno.


Da. Nebo su i zemlja. Iron Man mi puno znači po nostalgiji. Bila sam tužna zbog toga što se sve dogodilo Zagoru. Velika je to tragedija bila. Bjegunci su napisani nakon te dosadne striscia faze i pozitivni skokovi su vidljivi iz aviona.

Samo da znaš, trenutno čitam tvoj najdraži period. Od Slobodne Dalmacije i Boselija. Da budeš ljubomoran.


Javi mi dojmove,malo koja priča mi nije dobra, pa čak i lov na vuka mi je dobra epizoda :)
Prvi Iron man je bio baš naivan, čak mi je prvi dio priče veoma dobar no završnica jako loša.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4536 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 07/01/2018 : 07:27:53  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by Tonka24

Meni nisu nešto posebno obje priče,ipak bolja mi je ova s iron manom jer je puna avanture i razvlači se na dosta stranica a nije dosadna.
Sada usporedite prvo pojavljivanje iron mana i ovo drugo-zemlja i nebo doslovno.


Da. Nebo su i zemlja. Iron Man mi puno znači po nostalgiji. Bila sam tužna zbog toga što se sve dogodilo Zagoru. Velika je to tragedija bila. Bjegunci su napisani nakon te dosadne striscia faze i pozitivni skokovi su vidljivi iz aviona.

Samo da znaš, trenutno čitam tvoj najdraži period. Od Slobodne Dalmacije i Boselija. Da budeš ljubomoran.


Javi mi dojmove,malo koja priča mi nije dobra, pa čak i lov na vuka mi je dobra epizoda :)
Prvi Iron man je bio baš naivan, čak mi je prvi dio priče veoma dobar no završnica jako loša.



dakako da je naivan,ali to sagledaš iz konteksta tih prvih epizoda koje su jednostavno odrađene i tako im pristupiš, bez nekih prevelikih očekivanja. i nije samo to što je iron-man bio prvi od nekih koji su srušili zagora, već je nolitta tim potezom udario kamen temeljac povratcima naših junaka s putovanja koje su vjerno slijedili i burattini i boselli u svojim odisejama-kaos u darkwoodu

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/01/2018 : 09:11:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

To je dobra analiza




Nije. Preblaga si prema Vladiši. Njegova analiza je nešto potpuno nejasno, pa i njemu samome. Zato mu i kažem da je konfuzan.
Znači, njegova analiza može tek imati neku uvjerljivost kada on sebi (i nama!) razjasni: kakav je to Zagor koji ne bi funkcionirao u "našemu svijetu", a koji je opet besmrtan, jer je ideja koja je najbolja??

Eto, nek on to razjasni, pa onda možemo dalje.

quote:

1.On ima ideale za koje se bori i on ne zna što nosi budućnost.
2.Sklavi i čitatelji znaju da je njegov ideal osuđen na propast.
3.Ali Zagor i dalje o tome nema pojma, kao što ni ja ne znam hoće li se moji planovi ostvariti.


Ovo ti je isto kontradiktorno.
Zato što si podlegla darknajtu (darknajt dolazi u mnogo oblika i ima moment tvrdokornosti: "Onaj tko s obzirom na užasne besmislenosti i nepravednosti ne predočuje iste u njihovoj potpunoj realnosti, nego govorima o Zagoru u gotovo automatskoj samorazumljivosti prelazi preko njih, taj nam se može činiti neistinitijim od samoga nihilista."

i zato:

"Vjera se stječe iz nevjere. Onaj tko ne poznaje iskustvo nevjere također ne vrši nikakvu samosvjesnu vjeru. Tako je i s DEmonom ludila. Njega ne treba jednostavno odbaciti. On nije nešto suvišno, slučajno, nešto što se treba isključiti. Ona je filozofija na granici. Prijelaz u samo filozofiranje. Ali je ujedno ono što se odbacuje prevladavanjem.")

Vratimo se poslije ovog malog ekskursa (koji je neophodan temelj orijentacije da se razumije stvar Zagora - stvar Zagora je ono što je rekao stari Maurović i što sam korektno citirao) na tvoju izjavu kojom si podlegla i zaplela se u mreže konfuzije i Sclavijevo brkanje razina, vladišino metatrkeljanje. (metatrkeljanje je "izraz za nešto neshvatljivo, za nešto što je na granici događanja, za nešto što je u cjelini nepojmljeno, neželjeno, izopačeno, slučajno, za nešto što nadmoćno utječe kao iz vlastitoga izvora, ali sve to skupa ne dobiva oblik, ne postaje nikakvom teorijom, nego ostaje nestajući izraz neke granice." Metatrkeljanje je darknajt, privlačan kao sve demonsko, otuda poludarknajteri kao što je Vlaadisha, Karven itd. ne mogu doći do ODLUČNOG STAVA prema svemu tome, pa i Zagoru, nego se utječu i prišlepaju po liniji Sclavija. Drugim riječima rade jedan kompromis: zar nije INDIKATIVNO da "uljezi" na Zagoru dolaze preko Demona ludila!! Morate sagledati i tu činjencu te otuda opet povratno na sagledavanje fenomena DL. Vaadisha ne čita Zagora niti razumije išta niti mu je blizak Nolitta, nego je on privučen demonskim u vidu bijega u estetski nazor s mračnom voljom za neodređenim kao za medijem koji je prikladan za izopačeno sampotvrđivanje. Zato će ti Vlaadisha pričati o dark batmanu i mooreu itd. I o DL. Koji je njemu zanimljiv kao "meta", metatrkeljanje, Sclavijevo i njegovo.)

Tvoja tri stava:

1.On ima ideale za koje se bori i on ne zna što nosi budućnost.
2.Sklavi i čitatelji znaju da je njegov ideal osuđen na propast.
3.Ali Zagor i dalje o tome nema pojma, kao što ni ja ne znam hoće li se moji planovi ostvariti.,

su gubljenje u "meta". Kada jednom upadneš u tu igru teško se izvući, jer se sve non-stop preokreće, kao Zagoru u DL, pa ne zna što je san a što stvarnost. Nema ni sna ni stvarnosti, sve se preokreće, sve važi za isto i za neisto.

Dakle,
Sclavijev trik koji je teško prozreti (dapače, ni on sam to ne razumije, kao ni karven ni vlaadisha itd.) je što tobože "sintetizira" "stvarni svijet" (naš) i Zagorov. I sada si ti misliš: Zagor ima ideale za koje se bori (tu si u stripu, imaginarnom, Zagorovom svijetu). Ali su ti ideali osuđeni na propast (sada si se, ne primjetivši, prebacila u "stvaran" svijet, naš). I onda novi zaokret: ali Zagor o tome nema pojma (hop. ponovo si u imaginarnom, Zagorovom svijetu).

Ovo je logika darknajta (i poludarknajta: karvena, vlaadishe...): u našem svijetu su ideali osuđeni na propast.
Ali nisu u priči, u imaginarnom.

Konfuzija poludarknajta (karvena, vlaadishe...): TO JE NAJBOLJA IDEJA, Zagor je div i besmrtan.

?????

Vlaadisha, kada izađeš iz svojih površnih analiza, na što sam te, nadam se, potakao - onda možemo nastaviti.

Grofice,
ne pristaj na darknajt i konfuziju poludarknajta.







Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 07/01/2018 : 10:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Nop! Ne mešaj me u ovo, totalno ti nije na mestu iz više razloga. Prvo, samo sam okačio link koji je vlaadisha trazio, a koji nije pisan u svrhu ove (prilicno konfuzne i besmislene) rasprave.
Drugo, u opstoj licnoj konfuziji si pomesao neke stvari, jer ja nigde nisam (cak ni u tom tekstu) govorio o Zagorovim idealima, nisam se doticao njegove besmrtnosti, i jedva sam pomenuo paralelne svetove.
Dakle, ne pripadam u tvoju konfuznu klasifikaciju, ne prepoznajem se kao to tvoje darknajt/poludarknajt, stagodbilo, i odbacujem da razumem DL ista manje nego ti samo jer mi se ne polemise o tome. Rekao sam na tu temu sta sam imao.
U biti se slazem samo u jednom: nema tu nista toliko tektonski znacajnog da se moze okarakterisati kao najbolja prica o Zagoru. Toliko.

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/01/2018 : 10:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ne možeš se izvući iz ovoga, jer si, htio-ne htio već odabrao stranu.
Ne možeš se ni šaliti, "vraćati istom mjerom", jer si samo refleks mojih postova.
Ne možeš ni pobjeći u iluziju da razumiješ DL "ništa manje nego ja".

Sve to ne možeš, jer alternativa je: ili ostvariti razumijevanje (znanje o DL i Zagoru) ili pobjeći, izbjeći to ostvarivanje. To je legitimno, ali tada ne možeš htjeti važiti kao netko tko razumije - po skrivećki, sa strane.

Shvati, ovo nema veze s tobom kao tobom, uopće ne znam tko si. Imaš jednu dozu poze, što ne volim, a isto tako imaš i mogućnosti biti mi po volji. Zašto se je vlaado pozvao na tebe, to se obrati njemu. Ali kako rekoh, to je "logično", jer indikativno.
Sad, tebi nije po volji što ovako govrim; možeš pobjeći, otići, povući se-------- izvrdati. Možeš i biti ironičan, ciničan, sarkastičan i samog sebe varati, jer si me "nadmudrio".

Ti ćeš sam odabrati daljnje postupke, uz punu svijest ovoga kamo sam te doveo.

Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.83 seconds. Snitz Forums 2000